LEIDSCH DAGBLAD Berechting en'gratie De agenda der Vereenigde Naties Oud-illegalen wilden eigen rechter spelen Met een enkel woord Opsterland onder Regeeringscommissaris Leve Soekarno Men heeft het gisteren duidelijk kun nen lezen: de kwestie van de aanvaard baarheid van Soekarno is by de Ne- derlandsch-IndonesiscMe onderhande lingen te Batavia geen punt van be spreking geweest en het is evenmin waarschijnlijk, dat zy in de naaste toe komst ter tafel zal worden gebracht. De Commissie-Generaal, aldus gaat het bericht verder, staat op het stand punt. dat dit een zuiver Indonesische aangelegenheid is. waarover de Neder landers geen beslissing kunnen nemen. Hoewel wij in den laatsten tijd eraan gewend zijn merkwaardige geluiden uit den Archipel te vernemen, klinkt dit toch wel héél zonderling in de ooren. Niemand minder dan de toenmalige mi nister van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer Logemann, iemand wien men bezwaarlijk antl-republikeinsche gevoe lens in de schoenen kan schuiven, ver klaarde een jaar geleden in het Parle ment, dat de Nederlandsche regeering er niet aan dacht om met Soekarno te onderhandelen, aangezien deze volstrekt onaanvaardbaar werd geacht. En terecht: Soekarno's collaboratie met den Japanschen vijand was wel zóó evident, dat ze zelfs van Indonesisch- nationalistische zijde moest worden er kend. Alleen werd ze 'verklaard uit re denen van opperste diplomatie en op portuniteit. Men heeft in het afgeloopen jaar Soekarno blykbaar met andere oogen leeren zien. Hij is allang niet meer de collaborateur die in de oorlogsjaren geen gelegenheid voorbij liet gaan om zijn trouw aan Dai Nippon te betuigen en die niet moede werd de vernietiging en uitroeiing van het geheele blanke ras te prediken. Hij Is nu geworden de of- ficieele president eener op den souverei- nen volkswil gegronde want zich ge consolideerd hebbende en de facto er kende - Repoeblik Indonesia, wiens aan vaardbaarheid voor de Nederlandsche regeeringsvertegenwoordigers zelfs geen punt van overweging meer vormt en die eerlang zal worden opgenomen in den huiselyken kring der bevriende staats hoofden. Het mankeert er nog maar aan, dat oud-minister Logemann met terugwer kende kracht op z'n vingers wordt ge tikt met de vraag, waar hij zich in 's hemels naam mee heeft willen be moeien Duitsche technici naar Engeland. Het Britsche ministerie van bevoor rading maakt bekend, dat 10 Duitsche technici in November naar Groot-Brit- tannië zullen worden overgebracht voor tewerkstelling bij de inrichting van ge leide projectielen te Westcott. Nog eeni- ge andere technici zullen zich later bij hen voegen De tewerkstelling van deze menschen geschiedt volgens een plan, in Mei ontworpen, waarbij Duitsche ge leerden te Farnborough te werk gesteld zouden worden. De tien Diutschers, die naar West cott gaan. hebben evenals alle andere vrijwillig een contract geteekend. Momenteel zijn 26 Duitsche geleerden bij het vliegtuigbedrijf te Farnborough werkzaam op aërodynamisch en derge lijk gebied. Er worden onderhandelin gen gevoerd voor tewerkstelling van nog 15 Duitschers, onder wie 4 radio-experts. Vijf vakkundigen op het gebied van turbines zijn in dienst van de firma Parsons te New Castle-on Tyne. DUITSCHE DOKTERS NAAR SOVJET-UNIE? Volgens den Berlynschen correspon dent var de Daily Telegraph zou thans begonnen zijn met het deporteeren van Duitsche dokters naar de Sovjet-Unie. Een zeventiental geneesheeren en spe cialisten uit het district Pankof van de Sovjet-Russische zone van Berlijn zou reeds weggevoerd zijn en men verwacht verdere deportaties. Prof. Loehlein, ver bonden aan de medische school te Ber lijn, is uit de Sovjet-Russische zone naar de Amerikaansche verhuisd, daar hem gezegd was, dat hij gedeporteerd zou worden. Geruchten, volgens welke ook verpleegsters gedeporteerd zouden worden, zijn nog niet bevestigd, FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Fransch militair vliegtuig is te Ma- rlgnane (Province) in de lucht in brand gevlogen en neergestort. Men gelooft, dat er drie personen zijn gedood. 55ste Jaargang VRIJDAG 1 NOVEMBER 1946 No. 25921 Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. *W. Menkhorst. J J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 oents per week Tel. Directie en Administratie: '25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 WEERBERICHT. OVERDAG IETS ZACHTER. De Bilt verwacht 'tot morgenavond:' Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenige lichte regen of motregen. Enkele verspreide opklaringen. Koud» nacht met plaatselijk mistvormln®. Overdag Iets zachter. Geleidelijk ver der afnemenden wind tusschen Oost en Zuid. HET CONSUMENTEN-CREDIET. De termijn tot aanvragen van een gonsumentencrediet. die 9 November zou sluiten, is met eenige weken verlengd. Ernstig conflict mogelijk. (Van onzen parlementairen redacteur) Als wij ons niet vergissen, zijn er tot dusver in ongeveer 50 „onherroe pelijke" gevallen doodvonnissen bij de bijzondere rechtspleging uitgespro ken. Slechts één uitweg is eventueel open, t.w. de poging om gratie verleening te krijgen, In 8 van de 50 gevallen is op de gratieverzoeken beslist en wel in 4 af wijzend .in 4 andere gunstig. Op het oogenblik schijnen nog 10 andere ge vallen vrijwel rijp voor een Koninklijke beslissing. Er schijnt intusschen geruimen tijd verschil van meening te bestaan over de vraag, waarop de bevoegdheid om gratie te verleenen, neerkomt. Hebben wij het wel, dan stelt zich de tegenwoordige Minister van Justitie ten deze op geheel ander standpunt dan de Procureurs-fiscaal en van de Presiden ten der Byzondere Gerechtshoven. Vol gens deze laatsten heeft de uitvoerende macht er zich van te onthouden te gaan zitten op den stoel van de onafhanke lijke rechterlijke macht. De Kroon heeft volgens hen alleen na te gaan, of er voor de byzondere gunstverleening, om ten slotte de opge legde straf te verzachten, aanleiding be staat. hetzij wegens zeer bijzondere per soonlijke omstandigheden van den ge vonniste, hetzij omdat na de eindbe- rechting een en ander aan den dag trad. dat nieuw licht op de zaak wierp. De Minister van Justitie zou zich op een geheel ander standpunt plaatsen. Hij wenscht zelf Andere normen te stel len en die als uitgangspunt te nemen voor de ten uitvoerlegging van dood vonnissen. Dit standpunt zouden bovenal de Procureurs-fiscaal onaanvaardbaar achten. Met hen zouden ook de pre sidenten den Minister duidelijk heb ben gemaakt, dat zij tegen dusdanige toepassing der gratiebevoegdheid ern stige bezwaren koesteren. Geruchten, die gewagen van een op hand zynd ernstig conflict bevatten derhalve een grooten grond van waar heid. Gezien de rol. door de Procureurs fiscaal by de Byzondere Rechtspleging DE GRIEKSCIIE CRISIS- Alle Grieksche parlementaire leiders met uitzondering van Sofoelis (liberaal), hebben het voorstel van den Griekschen koning om deel uit te maken op bree- dere basis aanvaard NOBEL-PRIJS VOOR GENEESKUNDE TOEGEKEND. Aan prof. Hermann J. Muller, een Amerikaansch bioloog is door de com missie voor den Nobel-prys van de me dische hoogeschool te Karolinska. de Nobel-prijs voor medicijnen toegekend. De prijs is toegekend voor revolution- naire onderzoekingen op het gebied der genetica DIRECTEUR-GENERAAL VAN HANDEL EN NIJVERHEID Naar aanleiding van berichten, over de a.s. benoeming van een directeur- generaal voor handel en nijverheid, een functie, welke voor den oorlog door dr. H, M. Hirschfeld bekleed werd, kan worden medegedeeld, dat het inderdaad de bedoeling van den minister van economische zaken is, hiervoor te be noemen dr. Ch. Truyen, thans direc teur der kunstmestfabrieken Nijma te Nijmegen. Vanzelfsprekend wordt met deze be noeming gewacht, totdat in de ontslag aanvrage van dr. Hirschfeld is beslist. Interview met Byrnes. Het Dinsdag j.l. door Molotof gedane voorstel (vervat In vier punten) tot be perking der bewapening en het verbie den van het gebruik van atoombommen voor oorlogsdoeleinden is op voorstel van den Britschen afgevaardigde Noel Baker door de commissie van orde een stemmig op de agenda der algemeene vergadering der TT.N. geplaatst. Hier aan werd de aanbeveling toegevoegd, dat het voorstel naar de commissie voor politieke en veiligheidsaangelegenheden der algemeene vergadering zou worden verwezen. Noel Baker deed zijn voor stel onmiddellijk bij de opening der ver gadering en de Sovjet afgevaardigde Wisjinski verklaarde zich direct accoord- Er werd niet gediscussieerd. De commissie besloot voorts, dat de kwestie van de betrekkingen met het Spanje van Franco voor een voorloo- pig onderzoek naar de politieke com missie zou worden verwezen, voordat zij door de algemeene vergadering zelf zou worden behandeld. Een nieuwe Deensche resolutie, waar in wordt voorgesteld de kwestie van de politieke rechten van vrouwen op de agenda der algemeene vergadering te plaatsen, werd gedeeltelijk naar de so ciale en humanitaire commissie en ge deeltelijk naar de politieke commissie verwezen. Namens Uruguay werd een van de meest verzoenende redevoeringen ge houden. Gezegd werd o.m.: ..Indien moeders bereid waren hun zonen in den oorlog op te offeren, kun nen de afgevaardigden der naties toch zeker eenige hunner nationale belangen opofferen om tot een overeenkomst te geraken". Manoeilsky deed daarentegen weer een zeer scherpen aanval op die landen, die aan het veto-recht wilden tornen en zijdelings op de persv.'iheid, die z-i. naar oorlog voert. Ook het IndischZuid-Afrikaansch geschil zal commissoriaal worden be handeld. Men had hevig verzet van Smuts verwacht, doch deze zweeg. O De Amerikaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Byrnes, heeft tij dens een persconferentie verklaard, dat hij op de bijeenkomst, welke deze maand door de ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier is belegd, zal ver zoeken speciale afgevaardigden te be noemen. die zich uitsluitend met de be- studeering van het geheele probleem der Duitsche vredesverdragen zal bezig houden. Byrnes zeide. dat de Amerikaansche regeering zich by elke bespreking over de economische vereeniging van Duitsch land of herstelbetalingen vastbesloten aan de overeenkomst van Potsdam zal houden en verwacht, dat andere regee ringen zich eveneens daaraan zullen houden. Hij voegde er aan toe, dat hy niet verwachtte, dat de ministers voor 20 November bijeen zouden komen en hij er zelfs dan niet zeker van kon zyn, dat de besprekingen resultaat zouden hebben. Niettemin onthulde hy, dat hy generaal Clay, waarnemend militair gouverneur van de Amerikaansche zone van Duitschland, en Robert Murphy, politiek adviseur van den algemeenen Amerikaanschen bevelhebber in Duitsch land, bevel had gegeven om op 20 No vember voor overleg van Berlijn terug te keeren. ingenomen en vervuld, ligt het voor de hand dat zy niet langer bereid zullen zyn, hun medewerking te verleenen. aan een rechtspleging, welke tenslotte op staatsrechtelyk noch strafrechtelyk oir- bare wijze, door den Minister van Jus titie ten deele ongedaan zou worden gemaakt. Het wordt hoog tyd. dat men in de Kamer dezen bewindsman over zijn t.a.v. de gratie-materie gevoerd be leid niet. slechts ter verantwoording roept, doch tevens duidelyk maakt, dat hy den thans Ingeslagen weg on- verwyid dient te verlaten. Zoo niet, dan achten wy de kans groot, dat de Procureurs-fiscaal heengaan en als nasleep daarvan vermoedelyk ook nog heel wat advocaten-fiscaal en andere bij de Byzondere Rechtspleging be trokken functionarissen. Losgeraakte aanhangwagen doodt drie kerkgangers. In Koog a. d. Zaan is hedenmorgen om 9 uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat drie dooden heeft geëischt. Ter hoogte van de grafische kunstinrichting Bakker, naby het station, raakte de aanhangwagen van den bodedienst Machielse los van haar trekker. Het ongelukkige toeval wilde, dat juist om dezen tyd de katholieke kerk uitging. De wagen reed hierdoor op de .kerkgan gers in, tengevolge waarvan mevr. Kruis en-haar zoontje uit Zaandyk onmiddel- lyk werden gedood, terwyi mevr. Heyne uit Assendelft eenigen tyd later aan de bekomen verwondingen is overleden. MINISTER RINGERS nERSTELD. Heden heeft de minister van j»?enbare werken en wederopbouw dr. Ir. JTA. Rin gers na een afwezigheid van eenige weken tengevolge van ziekte, zbn werkzaamhe den aan het ministerie hervat. Prins Bernibard Zwanembroeder Een traditie voortgezet. In een gisteren gehouden büeen- komst in Den Bosch van de „Illustre Lieve Vrouwe Broederschap" is Prins Bernhard als „Zwanenbroeder" geïn stalleerd, met welk feit een traditie in ons Koninklijk Huis is voortgezet. Wijlen Prins Hendrik was zwanen- broeder en ook HM. Koningin Wilhel- mina en H.K.H. Prinses Juliana zyn als zoodanig opgenomen in de Illustre Lie ve Vrouwe Broederschap te 's-Herto- genbosch. H.M. de Koningin voert den titel van zwanenbroeder reeds sedert 1899 en Prinses Juliana werd zwanen broeder in de Koninkiyke lyn in 1927 De Illustre lieve vrouwe broederschap, die in 1318 werd opgericht, was aan- vankelyk een zuiver godsdienstige ver eeniging, welk karakter na de overgave van 's-Hertogenbosch In 1629 gewyzigd werd. Toen $erd bepaald, dat de helft der broeders tot de katholieke en de andere helft tot den hervormden gods dienst zou behooren. De broederschap, die over een eigen huls, nameiyk zwa- nenbroedershuis, beschikt, bestaat uit 36 broeders, waarvan de 8 oudsten den naam dragen van proost. Uit deze 8 wordt jaariyks de regeerende proost ge kozen. De broederschap telt behalve broe ders. 'n aantal candidaten en een onbe perkt aantal candidandl. Haar leden zyn over het geheele land verspreid. Het ge wone onderscheidingsteeken Is een zil veren brodsie, voorstellend, een lelie tusschen doornen Het onderscheidings teeken der zwanenbroeders is van goud met een rozet en linten in paarse kleu ren, Alleen .persinen van vorsteiyken bloede kunnen den titel van zwanen broeder verkrygen. Een complot tegen politieke delinquenten. Een zitting van een geheelen dag, plus een avondzitting, is er gemoeid met de behandeling van een geruchtmaken de zaak, waarin niet minder dan twin tig oud-illegalen als verdachte terecht stonden en nog zullen staan. Zij maak ten deel uit van het z.g. comité van actie van oud-illegalen, dat politieke delinquenten en collaborateurs, die naar hun meening onvoldoende door overheid of rechter waren gestraft, zoo niet uit den weg wilde ruimen dan toch een extra lesje wilde geven. De kalender wees den datum van 4 Augustus aan, toen Hoek van Hol land in rep en roer stond. Eenige burgers en militairen deden een po ging zich meester te maken van wa pens en munitie uit een aldaar gele gen opslagplaats. De overval ging niet door, omdat de zaak was uitgelekt en vyf personen konden in arrest wor den gesteld. Een zeer minutieus on derzoek volgde. Het resultaat hiervan was de arrestatie van nog vyftien an dere verdachten en daarmede de ont dekking van de geheime organisatie. Gisteren hadden zich in deze zaak voor de Rotterdamsche rechtbank, die door mr. van Vollenhoven gepresideerd werd, te verantwoorden de 42-jarige H. G. C. M. en de 39-jarige J. L. beiden sergeant by de gezagstroepen, als mede de 45-jarige J. M. L. chef monteur te Rotterdam, De beide militairen hadden deel- genomen aan den beraamden aanslag op het muni tiedepot, de laatste was het hoofd van den z.g. actieven dienst van de orga nisatie. Hij zou bovendien valsche le- gitimatiekaarten aan de leden van het comité verstrekt hebben. Er volgde een omvangryke getuigen verhoor, waarbij werd verteld, hoe on tevredenheid onder oud-illegalen in den zomer van het vorige jaar tot de stichting van de organisatie geleid had. Eerst werd er een papleren actie ge voerd, o.a. in het periodiek „Onder de loupe". Mocht die actie 'niet voldoende indruk op de overheid maken, dan zou men eventueel overgaan tot het spelen van eigen rechter, door politieke delin quenten uit den weg te ruimen. De derde verdachte had bij de bespre kingen de leiding genomen. Hij had ter vergemakkeiyking van het werk val sche legitimatiekaarten van de politie verstrekt. De officier van Justitie, mr. van Oos ten, noemde in zyn requisitoir deze or ganisatie een gevaarlyke kiemcel in onze samenleving. Men had wel dege lijk verder strekkende plannen op het oog. Er waren zelfs nog voornemens om in Dordrecht wapens te bemachtigen en ook uit Frankryk en België wapens bin nen te smokkelen. Tegen den monteur BINNENLAND. Kleine jongens, die nog al eens in de bunkers in het bouwland bij het vliegveld bij Loosdrecht spelen, vonden een huls met buskruit Een van de jon gens wist den 16-Jarlgen D Hoogeveen, wonende aan den Radeweg te bewegen om het projectiel tot ontploffing te bren gen. met het gevolg, dat deze Jongen he vige brandwonden aan gezicht en han den opliep, terwyi hij vermoedelijk een oog zal moeten missen. Een overzicht in de Daily Mail toont aan, dat het geboortecijfer stijgt in alle door den oorlog getroffen landen van West-Europa met als eenige uit zondering de Britsche zone van Duitsch land. Volgens het artikel staat Neder land bovenaan, met een geboortecyfer van 33 7 per duizend. Berichten dat er mond- en klauw- zeerentstof naar het buitenland zou worden verkocht, worden officieel te gengesproken. Dat er hier toch onvol doende is. vindt zijn oorzaak in de moeilykheid om de inrichting voor het bereiden van de entstof te Amsterdam met voldoende spoed uit te breiden. De recherche te Den Haag heeft in samenwerking met die te Breda een clandestiene handel in ondeugdeiyke olie, welke als spysolie werd geleverd, aan cafetaria's en patates-frites-zaken, ontmaskerd. Meerdere personen zyn gearresteerd. By het ministerie van Landbouw, Visschery en Voedselvoorziening is be noemd tot raadadviseur in algemeenen dienst, drs. J. Horring. directeur van het landbouw economisch instituut. BUITENLAND. De Belgische regeering vermoedt, dat Degrelle zich ln Brazilië bevindt en laat in die richting een onderzoek instellen In een. Spaansche nota zou ven>ekerd zijn, dat Degrelle 24 uur na zyn op vrije voeten stellen Spanje ha<l verlaten. Van Karlsruhe uit zaï vla den Rijn voor den.bouw van 40.000 woningen ln Engeland 585.000 kub. M. hout naar En geland worden vervoerd. Churchill heeft gisteren het eere burgerschap van Birmingham ontvangen. Ds. Nlemoeller gaat een bezoek bren gen aan Engeland en de V. St. In Australië ls een nieuw kabinet Chlfley gevormd. Evatt blijft aan Buiten landsche Zaken Een schip met dertien veertien honderd Joodsche vluchtelingen aan bcord, de „San Dimitrio". ligt 35 K.M. uit de Palestijnsche kust, „geschaduwd" door een Britschen torpedojager. Naar men meent, zouden de passagiers de be manning overweldigd hebben en zelf het commando in handen hebben ge nomen. Men verwachtte, dat personeel van den Britschen torpedojager heden een onderzoek aan boord van de „San Di mitrio" zou instellen. t Generaal Anders. °dIe het bevel voer den over het Poolsche leger in Italië heeft met 526 officieren Italië verlaten, op weg naar Engeland. J. M. L., eischté hy drie jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief, te gen de beide andere verdachten ieder twee jaar, eveneens met aftrek van voorarrest. Op verzoek van den verdediger werd L. onmiddellyk op vrije voeten gesteld. Hierna werd nog geëischt tegen den 43-jarigen transporteur D. H. C. D. vry- spraak; den 37-jarigen electromonteur A. J. H. 1% jaar; den 27-jarigen kor poraal A. B. de R. één jaar en 4 maan den; den 31-jarigen ex-rechercheur van de P.R.A. N. J. S. 4 maanden en den 33-jarigen soldaat L. D. van D. te- rugverwyzlng naaf den rechter van in structie. De gemeentelijke grens wijzigmg. (Van onzen parlementairen redacteur). Met 4323 st. (tegen de „gelegen heidscoalitie" tusschen conservatieven en communisten) werd in de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp ter vereenvoudiging van de gemeenteiyke grenswyzigingsprocedure aangenomen. Hierna ging eenigen tyd heen met het wetje, dat voorloopige voorzieningen treft, om een eind te maken aan den tegenwoordigen chaotischen toestand van het bouwkaswezen. Hoofdschotel was het W.O. tot instel ling van een Regeeringscommissaris in plaats van den gemeenteraad van Op sterland, die weigert samen te werken met den burgemeester. Deze ging, na tydelyke staking door het M.G., volgens de zuive- verings-instantles voldoende vryuit om weer burgemeester te kunnen zyn. Doch daar hy het gezag en vertrouwen by zyn gemeentenaren had verspeeld, rie den zy aan hem elders een burgemees terschap te geven. De Regeering achttè het echter bilhjk hem eerst weer even, by wyze van rehabilitatie op zyn ouden post terug te laten komen. Daardoor kreeg men echter de poppen aan het dansen in Opsterland. Uit een gezags- oogpunt meende Minister Beel niet voor den weigerachtigen Raad te mogen wy- ken. Vandaar dit W.O-, dat o.m. de prln- cipieele instemming van den heer Steinmetz (KVP) kreeg. Er volgde een uitvoerige discussie, tydens welke de heeren Scheps (P v. d. A.) en mr. v. Korthals (P. v. d. V.) er 't meeste voor voelden de moeiiykheden te doen oplossen door. aanwyzlng van een bepaald orgaan, dat alsnog door goedkeuring der geloofsbrieven de gele genheid zal opnemen om den Raad in functie te laten treden. Aan de hand van het advies van het Centr. Zuiveringsorgaan schetste Mi nister Beel de zuiverheid aan den bur gemeester in kwestie om vervolgens aan te toonen. dat er in het geval Opster land wel degeiyk plaats was voor een UITZENDING VAN MILITAIREN NAAR INDIË GAAT DOOR. Naar wy vernemen zal de uitzending van militairen naar Indië niet onder broken worden. Dat de tweede divisie zich waarschijniyk eerst in het volgend voorjaar voor Indië zal inschepen, op een tijdstip dus dat de opleiding door de autoriteiten als afgesloten kan wor den beschouwd, houdt niet in. dat af gezien wordt van een aanvulling der reeds in de Oost aanwezige lichte ln- fanterlbataljons. Deze bataljons, die verleden jaar September reeds naar Indië zyn ver trokken, worden nog geregeld aange vuld en zullen op een sterkte gebracht worden van twee lichte infanterie divisies. 1 De heer G. Bakema, hoofd van de Christelijke school aan de Stadhouderslaan, die heden zijn zilveren Jubileum viert, temidden van zyn leerlingen voor den aanvang der lessen. deed spr. genoegen dat hij temidden van zooveel aardige kinderen zijn werkzaam heden heeft mogen verrichten. Ziet spr. op de vijf en twintig Jaar terug, dan ls het wonderlijk ln zijn oogen, dat God hem en de zijnen zooveel zegen heeft willen schenken. Nadat de kinderen een feestlied hadden gezongen en waren getraeïeerd, werden nog enkele*tableaux opgevoerd. Hedenmiddag ls de heer Bakema door het bestutu- gehuldigd, terwijl heden avond, ln het schoolgebouw, een receptie wordt gehouden. Zilveren jubileum G. Bakema. HARTELIJKE HULDIGING DOOR DE SCHOOLKINDEREN. Vandaag herdenkt de heer G. Bakema. hoofd van de Chr School aan de Stad houderslaan, het feit, dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed bij het christelijk onderwijs te deaer stede, ln welken kring hij thans zulk een vooraanstaande plaats Inneemt. Was de heer Bakema al die 25 Jaren present om aan het onderwijs inhoud en richting te geven, vandaag waren de rol len eens omgedraaid en waren het vijf honderd kinderen, die in het gymnastiek lokaal der school waren bijeengekomen om hun „meester en vriend" ln woord en lied te danken en te huldigen. Met ben waren ook aanwezig de heeren P. Zljlstra en J. Overduln, bestuursleden ran de Geref. School vereeniging. Namens de leerlingen heeft een der onderwijzers, de heer C. Wlllemse het ju- blleerende schoolhoofd toegesproken, waarby spr. wees op de byzondere plaats, welke de heer Bakema steeds ln het christelijk onderwijs heeft Ingenomen Nadat spr. de gelukwenschen had aan geboden. overhandigde hij hem namens alle kinderen een fraai gebeeldhouwde i gangbank, terwyi mevrouw Bakema een bouquet bloemen ln ontvangst mocht ne men. Hierna heeft een lange rij kinderen I den Jubilaris met geschenken overladen, terwyi .de heer Wlllemse hem nog een bloemengletertje aanbood, opdat de heer Bakema ln het vervolg ln de klas geen leentje buur meer behoeft te spelen! Met een enkel woord heeft de heer Bakema voor zooveel goede gaven bedankt, om NED-INDISCHE BOND VAN EX-GEÏNTERNEERDEN. Sinds korten tyd is hier ter stede een vertegenwoordiger van den Ned.-Indi- schen Bond van Ex-Geïnterneerden en Krijgsgevangenen (N.I.B.E.G.) aange steld, ten einde een nauwer contact met de leden te onderhouden. De N.IJB.E.G- stelt zich ten doel: De materieeie en sociale belangen te behartigen a.van allen, zonder onderscheid van landaard, die met het oog op den oor log in Zuid-Oost-Azië van 1941-1945 by de Nederlandsche en Nederlandsch Indische strydkrachten zijn gemobili seerd geweest; /an alle Nederlandsche onderdanen, ronder onderscheid van landaard, die gedurende den oorlog door den vijand in Nederlandsch-Indië zijn geïnter neerd geweest, dan wel door dezen al_ daar als vyanden zyn beschouwd; wetteiyk ingrypen als nu voorgesteld. Een motie-Scheps om eerst gelegenheid te scheppen de geloofsbrieven der ge kozen Raadsleden te doen goedkeuren en aldus den ongekozen Raad te laten functioneeren, terwyi dan zoolang dit W.O. moest bUjven rusten, achtte de Minister vanwege de gezagskwestie ver- werpeiyk. Behalve de P. v. d. A. en de communisten deeld de kamer dit stand punt van den Minister; zy verwierp de motie met 28—38 en nam het W.O. met 4814 aan. Nu stemden met mr. v. d. Goes v. Naters een aantal zyner frac- tiegenooten voor het ontwerp, na 's Mi nisters verklaring, dat hy ten spoedig ste herstel der normale situatie in Op sterland zal bevorderen. Het vermoeden, dat de veel omstreden burgemeester niet met het Regeeringscommissarlaat belast zal worden, schynt wel gerechtvaardigd. daaraan nog een korten terugblik op zijn - - - H. TT loopbaan ln Lelden te verbinden. Het c. van de nagelaten betrekkingen van de sprak het slotwoord. onder a en b vermelde personen, die gedurende den oorlog om het leven zyn gekomen; d. van personen of grepen van perso nen, die naar het oordeel van het Hoofdbestuur geacht worden in een gelykwaardige posltie te hebben ver keerd als de onder a en b bedoelde personen en de nagelaten betrekkin gen. Een en ander in het byzonder voor zoover de betrokkenen tengevolge van den stryd of de behandeling van den vijand llchameiyk of geesteiyk Invalide zyn geworden. De N.I B.E.Gi stelt zich op een staat kundig en religieus strikt neutraal standpunt. Door het wekeiyksch contact met verschillende Regeerings- en andere belangryke instanties, is de N.I.BH.G. in staat vele moeiiykheden en proble men van den gerepatrieerde uit Neder landsch-Indië by de bevoegde autoritei ten voor te brengen en te bespreken. Daardoor beschikt de N.IJBE.G. meer en meer over gegevens en inlichtingen, welke voor de leden van nut kunnen zijn. Ten einde het verrichte en bereikte zooveel mogeiyk ter kennis te brengen van de leden en tevens het gevoel van verbondenheid harer leden te besten digen en aan te kweeken. geeft de Bond een orgaan uit. Door de beperkte fond sen en middelen, waarover de Bond be schikt, kunnen de Bondsmededeelingen slechts worden toegezonden aan de le den. Het verdient daarom aanbeveling, dat een ieder, die in Azië of elders reeds tot den N.I.B.E.G. is toegetreden zich opnieuw laat registreeren. Elke Maandag en Vrijdag van 1012 uur bestaat de gelegenheid zich met den N.IJB.E.G-vertegenwoordiger te verstaan ten Stadhuize, Kamer 112. Ook niet-leden zyn te allen tyde wel kom. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen rechtsgeleerdheid: de heeren J. A. Bee- laerts van Blokland (Heelsum)H. Mul ler «Amsterdam); J. J. Naefi (Lochem); P. P. Vreede Cs-Gravenhage); J. H. van Overbeek «Voorburg); L. C. Kolff (Hippolytushoef) en G. J. Hendriks (Doetinchem). En de dames: F. A. G. Bosma Cs-Gravenhage); E. J. H. v.d. Laan Cs-Gravenhage) J. J, Wltthau (Haarlem); A. H, Zeyger (Lelden); E. Robin Cs-Gravenhage) en A. C. Smit (Haarlem). De bijbel in bezettingstijd. BRON VAN GELOOFSKRACHT. In de Pieterskerk, welke zeer goed bezet was. had de afd. Lelden van het Ned. Bijbelgenootschap gisteravond een samen komst belegd, waarin d6, L, D Terlaak Poot van Den Haag en ds. G. van Duinen van Wassenaar, gesproken hebben over den Bijbel ln bezettingstijd. Deze dienst, welke tevens was bedoeld als een herdenking der kerkhervorming, werd geopend door ds. J. de Wit, Ned. Herv. predikant alhier, die er op wees, dat de gedenkdag dor reformatie ten nauwste met den bijbel verbonden ls. Luther ln zijn strijd voor de verkondi ging van het woord van God, werd geïn spireerd door den by bel. De achtergrond van zyn optreden ln 1617 was do ge hoorzaamheid. aan de Heilige Schrift. Sprekende over het werk van het Ned. Bijbelgenootschap, dat ln Lelden nog veel te weinig wordt gesteund, wees as. Do Wit er od, dat thans drie bijbelvertalin gen voor Indië ter perse liggen, waar mede een bedrag van een half mlllloen gulden ls gemoeid. Indien de Nederland sche christenen dit bedrag niet by elkaar brengen, zal de uitgave stop gezet moe ten worden en zal Indië van een en ander verstoken blijven. In dit verband deed spr een dringend beroep het werk van het Ned, Bijbelgenootschap te steunen, waardoor voldaan wordt aan den wil van God om Zijn woord door te geven. Dr. L. D. Terlaak Poot. die hierna sprak over den bijbel ln bezettingstijd ln Ne derland, wees er allereerst op, dat de be zettingstijd voor christenmenschen een beproevingstyd beteekent. Na te hebben herinnerd aan hen, die ln den bezettlngs- tyd hun leven voor de vrijheid hebben gegeven, weidde spr. uitvoerig uit over de plaats en de beteekenls, welke de by- bel Ln concentratiekamp en gevangenis heeft ingenomen. Voor velen ls in dien tyd het woord ran God weer actueel ge worden en ls er eeuwigheidskracht van uitgegaan. In tegenstelling met de gere gelde kerkbezoekers, die vaak ,dood-ge- preekt" zlln, ls voor hen de werkelijkheid Gods kenbaar geworden ej® hebben zij ln hun uitersten nood zich tot God bekeerd. In dit verband herinnerde spr. aan het zegenryke werk van wijlen dr. D. A v. d. Bosch ln de Scheveningsche gevangenis en het concentratiekamp te Amersfoort. Ook de kerken hebben in dien tlld den strijd tegen den bezetter aangebonden en het wezen van het heldendom aan de kaak gesteld. Hoe heeft men ln die dagen de waarde van een eenvoudig psalmvers weer leeren verstaan. God geve, dat wat ln den bezettingstijd nan nieuw geloofs leven ls gegroeid, van eeuwige waarde zal blijken tê zijn; Wee de kerk, die uit de zen geweldigen crisistUd onveranderd ls te voorschyn gekomen. Ds. G. van Duinen die ln aansluiting op deze rede sprak over den bijbel ln be zettingstijd in Indië. vertelde het een en ander van hetgeen hy ln een Japansch concentratiekamp op Java heeft meege maakt. waarbij bij vooral het licht liet vallen op de beteekenls. welke ook daar het woord van God heeft Ingenomen. Wat hem vooral getroffen heeft was de ver bondenheid en eenheid met ziln Katho lieke mede-Christenen Rnr die reeds twintig jaar als veldprediker het evan gelie heeft moeen verkondigen, kan zich geen dankbaarder auditorium denken dan in het concentratiekamp op Java. God eaf mil df»«r groote dingen cn het won der van Zijn woord te aanschouwen De bijbel in den bezettingstijd ln Indië was het gewaad, waarin Christus tot ons kwam. Ds H. A. Wlerslnga. Geref. pred. alhier,

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1