LEIDSCH DAGBLAD Stalin beantwoordt vragen Onze voedselpositie Vleesch- en vetrantsoenen kunnen slechts met moeite gehandhaafd worden Met een enkel woord Na de ramp te Apeldoorn. GEEN LEVENSGEVAAR MEER. De toestand van den gymnastiekle raar Dobbenga, die by de ramp te Apel doorn, waar een militair vliegtuig neer- Btortte op de Chr. zwaar ge wond werd, is thans zoodanig verbe terd. dat levensgevaar als geweken mag worden beschouwd. Het zal echter nog geruimen tijd duren, alvorens hij het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Oojc de vier leerlingen der H.BJ3. die nu nog verpleegd worden, zijn thans buiten levensgevaar. 85ste Jaargang DINSDAG 29 OCTOBER 1946 No. 25918 Directeur: J. W. Henny. HoofdredactieB. W. Menkborst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Tel. Directie en Administratie: '25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.; 57055] Een oud, bekend geluid. Burgemeester van 's-Graverihage vraagt ontslag. Radio Moskou gaf de antwoorden van generalissimus Stalln op een hem door een Amerlkaansch persbureau toegezon den vragenlijst. Stalin heeft te kennen gegeven, dat hij het niet eens is met Byrnes, den Amerlkaanscheo minister van buiten- landsche zaken, waar deze spreekt van toenemende spanning tusschen de Sov. Jet-Unlc en Amerika. De ernstigste bedreiging voor den we. reldvrede achtte Stalln de oorlogsophlt- sers, in de eerste plaats Churchill en al degenen in Engeland en Amerika, die denken zooals hi). Stalin hoopte, dat er vredesverdragen tot stand zouden komen, die vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de gealli eerde landen, die tegen het fascisme hebben gevochten, waarborgen. Verder, dat den vroegeren asmogendheden ver hinderd Ml worden een nieuwen oorlog te beginnen. Wat betreft do Joegoslavische beslissing het vredesverdrag met Italië niet te tee kenen, zelde Stalln. dat jGego-Slavië re den heeft tot ontevredenheid. Als er een nieuwe oorlog zou dreigen, welke stappen zouden dan allereerst moe. ten worden genomen? Sjalln: „de ophit sers zouden moeten worden ontmaskerd en in toom gehouden" Is de organisatie der Vereenlgde Naties een garantie voor de veiligheid der kléine landen? „Dat ls op het oogenbllk moei lijk te zeggen!" Moet Dultschland een economische een heid, en de op de vier bezettende mo gendheden drukkende last verlicht wor den? „Niet alleen de economische, doch ook de politieke eenheid van Dultschland moet worden hersteld' Acht u het. thans mogelijk een soort centraal bestuur door Dultschers. doch onder geallieerd toezicht, in te stellen, dat den raad van ministers van bulten- landsche zaken in staat zou stollen een vredesverdrag voor Dultschland uit te werken? ,,Ik acht zulks mogelijk", In antwoord op een desbetreffende vraag zelde Stalln, dat h\J, te oordeelen naar den uitslag dei verkiezingen» In de verschillende zónes van Dultschland, er niet van overtuigd uas. dat Dultschland reeds zoodanige vorderingen op den weg naar democratie had gemaakt, dat de hoop zou kunnen koesteren, dat liet voortaan een vredelievend land zal zijn. De overbl||fselen van het fascisme moe ten volledig worden uitgeroeid en het land moet gedemocratiseerd worden. Stalln was van meening, dat handel en industrie ln Dultschland dienen te wor. den, hersteld, opdat het land lr het eigen onderhoud zal kunnen voorzien. Ten aanzien van de besluiten 7an Pots dam verklaarde Stalln, dat deze niet steeds worden uitgevoerd. In het bijzonder rtlet wat de democratiseering van Dultsch land betreft. Stalln dacht niet, dal het recht van veto was misbruikt tijder.s de conferen ties der ministers van bultenlandsche za. ken der Groote Vier en de vergaderingen van den Veiligheidsraad Stalln is van meening, dat men niet ver genoeg kan gaan in het berechten van kleinere oorlogsmisdadigers in Duitschland. De Sovjet-Unie beschouwt de westelijke grens van Polen als per manent. Op de vraag, wat het Sovjetstand punt is inzake de aanwezigheid van En- gelsche troepen in Griekenland en of de Sovjet-Unie van meening is, dat de Engeischen meer wapenen aan de hui dige Grieksche regeering ter beschik king moeten stellen, antwoordde Sta lin: „De Sovjet-Unie beschouwt deze als niet noodzakelijk". (Het blijkt niet, of dit antwoord op beide onderdeden van de vraag betrekking heeft). Op een desbetreffende vraag ant woordde Stalin, dat de Sovjet-Unie op het oogenblik in het Westen, d. w.z. in Duitschland, Oostenrijk, Hon garije, Bulgarije, Roemenië en Polen totaal 60 divisies heeft, waaronder infanterie- en pantserdivisies. De meeste dezer zijn niet volledig. In Joego-Slavië zijn geen Sovjettroepen, aldus Stalin. Binnen 2 maanden, wan neer het 22 October 1946 uitgevaar digde bevel van den oppersten Sov-1 jet aangaande demobilisatie van de volgende groep ten iHtvoer zal zijn gebracht, zullen nog slechts 40 divi sies in de bovengenoemde landen over zijn. Andere vragen over de meening van de Sovjet-Unie leidden tot de volgen de verklaringen van Stalin: De Sovjet-Unie is nog geïnteresseerd bij het verkrijgen van een leening van de V. S. De Sovjet-Unie heeft nog geen eigen atoombom of soortgelijk wapen. Een strenge internationale controle op atoomenergie is noodzakelijk. Met het herstel van de verwoeste ge bieden van West-Rusland zijn 6 7 Jaar, zoo niet meer, gemoeid. Op de vraag; „Zal de Sovjet-Unie de exploitatie van luchtlijnen voor han delsdoeleinden op Sovjet-Russisch grondgebied toestaan? Heeft de Sovjet- Unie, het plan haar luchtlijnen op groo te schaal tot andere continenten uit te breiden?" antwoordde Stalin: „onder zekere omstandigheden is dat niet uit gesloten". Op de vraag, of de Sovjet-regeerlng de bezetting van Japan op de huidige basis succesvol acht, antwoordde Stalin ten slotte: „er zijn successen, maar de successen zouden natuurlijk grooter kunnen zijn". Stalin antwoordde nog op de vraag: ,hoe staat de Sovjet-Unie tegenover de aanwezigheid van Amerikaansche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee?" „onverschillig". „Wat beteekenen de handelsverdragen met Zweden en andere landen ten aanzien van den wederopbouw in de Sovjet-Unie?" Sta lin: „Het handelsverdrag met Zweden vormt een bijdrage tot de economische samenwerking tusschen de volkeren". Het weghalen der Duitsche technici. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van bultenlandsche zaken heeft verklaard, dat van Britsche en Amerikaansche zijde verzoeken om in lichtingen over het overbrengen van eenige duizenden geschoolde arbeiders uit de Sovjet-zone van Duitschland naar de Sovjet-unie via den geallieer den bestuursraad ln Berlijn zijn inge diend. Met betrekking tot de Sovjet-beschul diging, dat Britsche bezettingsautori teiten 200 Duitsche geleerden en tech nici op het gebied van atoomonderzoe kingen in een kamp te Goettingen zouden hebben tewerkgesteld, zeide de woordvoerder, dat hij gemachtigd was te verklaren, dat tewerkstelling van al le Duitsche geleerden in de Britsche zone in overeenstemming was met de desbetreffende richtlijnen der gealli eerden. De „Times" onderschrijft dit laatste nog, er op wijzende, dat de 10 geleer den, die voor Engeland hebben gewerkt, al lang weer in Duitschland bezig zijn aan vredelievende doeleinden. Het hoofdkwartier van de sociaal democratische partij te Berlijn deelt mede dat na het vertrek van Duitsche technici naar de Sovjet-Unie, 300 Rus sische technici in de Duitsche onder- grondsche V-2-fabrieken te Wermgero- de (Harzgebergte) zijn gearriveerd. In Berlijn heeft men geen nieuwe berichten omtrept overbrenging van Duitsche arbeiders ontvangen. Te Jena wordt nader onderhandeld over de ontmanteling der Zeiss-fabrie- ken. De vakvereenigingsraad m de Brit sche zone heeft tijdens een conferentie te Bielefeld geprotesteerd tegen de de portatie van Duitsche arbeiders naar de Sovjet-Unie en een beroep gedaan op den Wereldbond van Vakver- eenigingen "een onderzoekin te stel- De zitting der V. N. Gisteren bepleitte Egypte het terug trekken der Engelsche troelen uit Egypce en verzwakking van het veto-recht. China was het met het laatste eens. Tsjecho- Slowaklje rakelde de Spaansche kwestie op en verzekerde, dat er over het land geen IJzeren scherm wa.-» neergelaten. Nleuw-Zeeland crltlseerde eveneens het veto-recht en Saoedl-Arabië, deed ♦het zelfde. De Wlt-Russ!sche afgevaardigde laakte de aanwezigheid van Amerikaansche troe pen ln China en wees op het oorlogs- propageeren ln vele'reactionaire kringen in het Westen. HIJ wees op de voorstellen van Nederland en Australië tot wijziging van Tiet handvest als een Internationaal gevaar. Wlt-Rusland wil het handvest on. gewijzigd handhaven, dus ook het veto recht. Hij bestreed het gebruik van vreemde troepen ln vele landen (o.a. In donesië) en bepleitte optreden tegen Spanje. Polen sloot zich in hoofdzaak bij Wlt- Rusland aan. Het hoofd van de Fransche delegatie. Parodl. merkte op. dat ln de debatten ln de verschillende raden der V.N. het ver schil ln ideologie steeds tot conflicten aanleiding gaf Dit verschil sormt ook in cte meeste landen een groot probleem. Het samengaan vui politieke vrijheid met economische organisatie en sociale recht vaardigheid ls volgens Parodl een van de grootste nationale en internationale vraagstukken van onzen tijd. Over het recht van veto zelde de Fran sche afgevaardigde, dat zijn land daarvan nooit een groot voorstandei ls geweest Hl) stelde ter oplossing van het veto- vraagstuk voor het automatische veto af te schaffen Indien een der vHf perma nente leden' een bepaald voorstel beslist wil tegenhouden, zou hij na de stemming zijn veto kunnen uitspreken. Heden komt Molotof aan het woord. Textielschandaal te Zwanenburg. VOOR ENKELE TIENDUIZENDEN IN BESLAG GENOMEN. In het dorp Zwanenburg nabil Halfweg is de recherche er ln geslaagd een groote partij vooroorlogsche textlelgoederen te achterhalen. Deze enorme voorraden wa ren door de gezusters Van Andel ln hun manufacturenwinkel gedurende de bezet ting achtergehouden. Zaterdag werd een inval gedaan bil verschillende particu lieren. De huiszoekingen overtroffen alle verwachtingen. Honderden meters voor oorlogsche stoffen. Japonnen, kousen, wollen dames- en heerenonderkleeding. koffers met bretels en sokophouders, ba len manchester werkkleeding en over- hemdenstof kwamen voor den dag. Bil een huiszoeking ln den manufacturen winkel vroeg een der ambtenaren, wat zich in een aantal daar staande koffers bevond. Het antwoord was: „klikt u daar maar niet naar. het is de moeite van het openmaken niet waard". De Inhoud bleek een partli wollen ondergoed te zlln. Deze koffers waren bestemd om bil een eventueele evacuatie mee te nemen. Deze en andere leugenachtige antwoorden van een der zusters wekte het argwaan cp van de ambtenaren die dan ook de zaak aan een grondig onderzoek onderwierp. De inbeslaggenomen voorraad heeft, zooals thans reeds vaststaat, een waarde van enkele tienduizenden guldens. Zil wordt nu door vier inspecteurs van de Distex geïnventariseerd en zal naar alle o—o----- waarschijnlijkheid aan de bevolking van len en de Duitsche arbeiders m be- zwanenburg en Halfweg worden ver- scherming te nemen". kocht. De burgemeester van 's-Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy heeft wegens overschrijding van de leeftijdsgrens, ge steld bfj K. B. van 13 Sept. 1945, aan H M. de Koningin tegen 1 Januari 1947 ontslag verzocht. Burgemeester de Monchy werd 9 Maart 1880 te Rotterdam geboren. Hij studeerde o.m. aan d,e Universiteit van Genève en voltooide zijn studie, na te rugkeer in het vaderland, aan de Leid- sche hoogeschool, waar hij in 1905 pro moveerde tot doctor in de staatsweten schappen op een proefschrift „de Ne- derlandsche wetgever tegenover de ar moede" en op stellingen tot mr. in de rechten. In 1902 aangesteld tot ad junct-commies aan de provinciale grif fie van Zuid-Holland, werd hij in 1913 bevorderd tot griffier. In 1921 werd de heer de Monchy benoemd tot burge meester van Arnhem, welke plaats hij in 1934 verwisselde voor de residentie. Als secretaris van de toenmalige Surl- name-commissie maakte hij in 1911 een reis naar West-Indië. Behalve de reeds genoemde disserta tie publiceerde hij in 1914 een commen taar op het polderreglement van Zuid- Holland. Burgemeester de Monchy, die bij het huwelijk van Prinses Juliana optrad als ambtenaar van den burgerlijken stand, werd in Januari 1937 door H.M. de Ko ningin benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. Voorts is hij rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau Tijdens de bezetting, op 1 Juli 1940, werd aan den heer de Monchy eervol ontslag verleend als burgemeester van 's-Gravenhage. In Mei 1945 trad hij wederom in deze functie. Burgemeester de Monchy is o.m. voorzitter der ver- eenlv'ng voor gemeentebelangen. Terugzending van gerepatrieerden. In aansluiting op ons bericht betref- fende terugzending -van gerepatrieerden wordt van offlcleele zijde medegedeeld, dat het eerste transport gereed ls. Onge veer 900 mannen, vrouwen en kinderen zullen aan het einde van de volgende maand met d.e Weltevreden van de Rot- terdamsche Lloyd de terugreis aanvaar den. De terugkeerende personen zijn ver deeld ln twee categorlën. nl. Indonesiërs (ongeveer 300) en de in Indië gewprtel- den (ongeveer 600). Het totale aantal van de tweede cate gorie wordt geschat op 6 a 7000. terwijl uit het overleg met de Nederlandsch- Indlsche regeering is gebleken, dat men voorloopig slechts plaats zal hebben voor 1700 tot 2000 personen. De betrokkenen zullen voorloopig wor den ondergebracht te Bandoeng en Soe- rabaja. vanwaar zil dan geleldelllk zullen worden verspreid. Het gebrek aan scheeps- ruimte maakt het onmogelijk vast te stellen, wanneer een tweede transport zal kunnen vertrekken. Malversaties op distributie kantoor te Roermond. TWAALF ARRESTATIES, Er zijn vrij ernstige malversaties ge constateerd op het distributiekantoor te Roermond. De laatste dagen werden 12 personen ln arrest gesteld. Dezer dagen kwam de recherche een handel in tabakskaarten op het spoor, waarbij een zekere J. J., gewezen amb tenaar van het distributiekantoor ge arresteerd werd. De tabakskaarten Die ken van het distributiekantoor afkom stig te zijn en toen volgden de arre staties elkander op. De ambtenaren: P. H., B. T., J. O., mej. C. J., J. H., mej. C. W., P. S.. J. H., H. J. mej. A. S. en de handelsreiziger J. S. wer den gearresteerd. De onregelmatigheden die behalve tabakskaarten nog aller lei andere distributie-bescheiden be treffen, gaan terug tot de periode na de bevrijding, toen door omstandighe den aan vele personen dubbele distri butie bescheiden waren uitgereikt. De ernst der fraude, aldus vernamen wij ligt echter speciaal in het feit dat de ze zich regelmatig heeft herhaald. DE TEGELBERG AANGEKOMEN. Hedenmorgen is de „Tegelberg" met ongeveer 2400 man van de 7-December- divisie te Tandjong Priok aangekomen. De troepen werden verwelkomd door den divisiecommandant generaal«majoor Durst Britt; terwijl een kapel op de kade stond opgesteld. Inzake onze voedselvoorziening voor den komenden winter, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het hui dige vleeschrantsoen slechts gehand haafd kan worden indien import van vee of vleesch kan geschieden. De var kensstapel, welke in het verleden van zoo groot belang was voor onze vleesch - voorziening, heeft zich door het tekort aan voedergranen nog niet kunnen her stellen. Ook thans zijn de vooruitzich ten voor den import van voedergranen en bijgevolg voor de varkenshouderij, weinig gunstig. Daar de melkproductie gedurende de wintermaanden op haar laagst is, ls gezorgd voor het vormen van een win tervoorraad boter, kaas en melkpoeder, waarmede men rekent de voorziening met deze producten bevredigend te kunnen doen verloopen. De vet voorziening heeft den laatsten tijd vele zorgen gebaard. De stagnatie ln den aanvoer van grondstoffen voor de margarine-industrie, welke mede een gevolg was van de stakingen in het buitenland, heeft het noodzakelijk ge maakt den voor den winter gevormden botervoorraad aan te spreken. Afge zien van nieuwe moeilijkheden bij den aanvoer, zullen echter over het geheele Jaar gezien de te importeeren hoeveel heden grondstoffen, welke mogen wor den verwacht, voldoende zijn om het margarinerantsoen op het huidige peil te handhaven. De directe moeilijkheden .BINNENLAND Te Tubbergen bij Nijmegen ls over leden ir. H. van der Veen, oud-hoofd- lngenleur voor den rijkswaterstaat en oud adviseur van de Chlneesche regeering voor waterstaatsaangelegenheden. Met het KX-M.-toestel uit Parijs ar riveerde gistermorgen op Schiphol de ver maarde Fransche filmregisseur Jean Cocteau wiens nieuwste schepping: „La belle et'la bete" (bekroond op het film festival te Cannes) thans ln verschillende Nederlandsche theaters draalt. Naar wij vernemen, ls het plan voor den bouw van een nieuw theater aaü de Raadhuisetraat te Tilburg, dat'door de vorige God. Staten van Noord Brabant ver worpen was. door de nieuwe gedeputeer den der provincie goedgekeurd. Binnen afzlenbaren tijd wordt een aan vang gemaakt met de werkzaamheden. BUITENLAND. Itallaansche fascistische vlaggen met „booby traps" bevestigd, zijn gisteren op den toren van de cathedraal en het oor- logsgedenkteeken te Triest gehescüen ter herdenking van den fascistlschen op- marsch naar Rome. Ook elders ln Italië kwam het tot fas cistische demonstraties. In de Deloegoeroe-bergen In Tanga nyika ls uranium gevonden. Reizigers, die uit de richting der Pyreneeën komen, deelen mee dat de Spaansche genie een dubbele rij fortifi caties aanlegt, op 9 resp. 15 km. van de Fransche grens. De Engelsche en Fransche bezettlngs- autorltelten ln Oostenrijk hebben den spoorwegen een hoeveelheid kolen ver strekt. zoodat weer enkele sneltreinen de verbinding tusschen Weenen en de pro vincie kunnen onderhouden. Inspecteurs van «ezondheid ontdek ten in een Roemeensche provincie 45 ge vallen van melaatschheid. De zieken ken den de ernst van hun toestand niet en leefden vrij to midden van de bevolking. De nieuwe processen te Neurenberg zullen, naar uit betrouwbare bron verno men wordt, op 2 December as. beginnen. Dr. Ackerman. een der Amerikaan sche deskundigen van generaal McAr- thur heeft tegenover Japansche persver tegenwoordigers verklaard, dat Japan met zlln 80 mlllioen inwoners behoorlijk, kan leven zonder levensmiddelen in te voeren. Ackerman gaf toe, dat Japan overbevolkt 'is. doch het ls een verre van arm land. In Oostenrijk zijn thans meer stu denten dan er tijdens en zelfs voor den waren. 24.000 Jongelieden zijn aan de verschillende universiteiten van het land ingeschreven, waarvan 17 000 te Weenen. De hoofdstad telt 3.000 studen ten meer dan ln 1937 en 78.00 meer dan ln 1943. Verwacht wordt dat het volgend Jaar dit aantal nog zal toenemen. Te Washington wordt medegedeeld, dat president Truman de controle op alle bronnen van atoomenergie ln de Ver. St. In handen heeft gegeven van een commis sie van 5 civiele personen. Voorzitter van de commissie Is David E. Llllenthal. Jeneverprijzen in café'g enz. omlaag. OOK TALRIJKE ANDERE DRANKEN. In verband met de verhooging van de Jenevertoewijzing voor café's en restau rants zullen op 1 Nov. a.6. de geoor loofde prijzen voor Jonge Jenever en alle dranken, waarin Jenever is verwerkt, die tot nu toe ln de vier gebruikelijke klassen 30, 35, 45 en 55 cent per glas bedroegen, teruggebracht worden op 22, 25, 35 en 40 cent per gias. Voor ouden Jenever mag per glas 5 cent meer worden berekena. De muzlektoeslag voor bedrijven, waarin nlet-mechanlsche muziek wordt gegeven, ls verlaagd en mag ln cie twee laagste klassen 5 cent per glas extra en ln de twee hoogste klassen 10 cent per glas ex tra bedragen. De maximumprijs, welke ln het algemeen voor een borrel ln een amu sementsbedrijf (dancing, bar of cabaret) mag worden berekend ls 50 cent voor de volksbedrijven en 75 cent voor bedreven van eerste klasse. De overheid verwacht, dat door deze maatregelen een der ergerlijkste vormen van zwarten handel, die In sterken drank, spoedig tot het verleden zal be- hooren. Tegelijk met de Jeneverprijzen, gaan ook de prijzen van andere „volksdranken" om laag. De prijs voor koffie of thee per kop wordt 1 Nov. 16, 20. 25 en 30 cent. De prijs voor een glas limonade wordt in alle klas. sen met 5 cent verlaagd tot 20. 25, 30 en 35 cent. De blnnenlandsche cognac, die veel ln de Oostelijke provinciën wordt gedronken, mag ten hoogste 5 cent duur der dan oude Jenever zijn. dus resp. 32, 35. 45 en 50 cent. De prijs van het glas bier blijft dezelfde, nf. 24, 27, 30 en 36 cent voor zwaar bier en 19. 24. 27 en 30 cent voor lager bier. Chocolade- en melkproducten. 6oep en ijs zijn eveneens ln prijs verlaagd. Dran ken van luxueuzer aard, zooals bulten landsche likeuren, port, sherry. Fransche cognac, whiskey en cocktails voor zoover daarin althans geen blnnenlandsche Jene ver is verwerkt, worden in prijs vrijge laten. De muzlektoeslag. welke naar gelang de klasse van het bedrijf 5 of 10 cent be draagt, mag alleen bi] den verkoop van dranken of consumptle-ys worden gehe ven: zij geldt dus niet voor de restau rants. op dit gebied zijn echter nog niet over wonnen. Omtrent onze sulkerbietenoogst be staan goede verwachtingen. De eigen oogst kan echter niet geheel in onze suikerbehoefte voorzien, zoodat wij ook hier voor een deel afhankelijk zijn van import, hetgeen altijd een fcator van onzekerheid meebrengt. In verband hiermede zullen ook versnaperingen voorloopig gerant soeneerd blijven. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn de eierendistributie in het vroege voorjaar op te heffen.' Opheffing van de cacao-, thee en koffiedistributie kan binnen af zlenbaren tyd niet worden ver wacht. Wel bestaat het plan een keuzebon voor koffie-thee in te voeren, terwijl het niet uitgesloten is, dat een enkele maal een extra- rantsoen kan worden verstrekt. WEERBERICHT. TIJDELIJK OPKLAREND. De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Aanvankelijk nog enkele verspreide bultjes, later half tot licht bewolkt. Koude nacht me* plaatselijk nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst, overdag zelfde temperatuur, weinig wind. Uitslag der Bulgaarsche verkiezingen. Volgens een bericht van het Fran sche persbureau A. F. P. uit Sofia zijn de definitieve uitslagen van de Bul gaarsche verkiezingen in afgeronde cij fers als volgt: Het vaderlandsche front 2,980.000 stemmen, 346 zetels, waarvan de com munisten alleen 277. Het oppositieblok behaalde 1.231.000 stemmen en 101 zetels; de democraten 23.000 stemmen, geen zetel. De commu nistische partij heeft hiermee de abso lute meerderheid in de groote nationale vergadering gekregen. AANWIJZING SUIKERBONNEN. In November zullen de suikerbonnen w^pr ln de eerste week van een veertlen- daagsche periode worden aangewezen. Deze maatregel houdt geen rantsoenver laging ln. De huidige situatie aldus deelt men ons mede. ls een gevolg van de toewij zing van het extra kilogram suiker, die ln den loop van September heeft plaats gehad en waardoor aan de bevoorrading van de kleinhandelaren hooge elschen zlln gesteld. Thans worden de handels voorraden weer geleidelijk aangevuld. VERKOOP VAN UFA-THEATERS. Het Luxor-theater te Rotterdam (het vroegere Ufa-theater) wordt, naar thans bekend wordt gemaakt, voor f.800 000 aan de gemeente Rotterdam' gegund, op grond van het feit, dat er in Rotterdam een ernstig gebrek aan zalen voor cultu- reele doeleinden bestaat. Het Asta-theater te 's-Gravenhage wordt aan de Rotterdamsche Bankvereenlglng gegund voor iya mlllioen gulden, onder voorwaarde, dat de statuten en de kapi taalverhoudingen van de N.V Nationale Bioscoopondernemingen (ln oprichting) door den minister van Justitie, den mi nister van Onderwijs, Kunsten én Weten schappen en den ministei van Financiën moeteiPzijn goedgekeura, alvorens deze gunning kan plaats hebben. Een en ander ls geschied op grond van art. 6 besluiten herstel rechtsverkeer. Dit artikel luidt aldus: „De raa<j voor het rechtsherstel met uitzondering van de afdeellng rechtspraak, ls verplicht de aanwijzingen van onze ministers op te volgen". NA DE AFWIJZING VAN EEN SPAARREGELING VOOR DE H.T.M. Gisteravond vergaderden te Den Haag de hoofd- en afdelingsbesturen van de drie vakbonden, waarin vrijwel het ge heele personeel van de Haagsche Tram weg Mij. is georganiseerd. Algemeen was men het er over eens, dat de partieele staking welke op Vrij dag 18 October uitbrak, de stemming van het geheele personeel demonstreer de en dat het personeel nu na de af wijzende beslissing op het verzoek tot goedkeuring van de spaarregeling „ern stig verontwaardigd is, over deze licht vaardige beslissing" aigeheele overeen stemming werd verkregen over de nu te nemen stappen. Besloten werd, dat binnen korten tijd het personeel bijeen te roepen om een bepaalden wensch te formuleeren en over een te voeren ac tie nader te beraadslagen. Vast staat, dat het personeel zich niet zondermeer bij de beslissing van het college van rijksbemiddelaars zal neer leggen. Ds. Ekering voor het Tribunaal. Voor het. Tribunaal te Amsterdam stond terecht de 57-j. ex-predikant van de Ned. Herv. Kerk ds. mr. L. C. W. Ekering. Deze heeft drie Jaar de lei ding gehad van de A.VH.O.-morgen- wijdingen; hem werd een heele reeks bezwarende feiten ten laste gelegd. Ds, Ekering is gedurende de geheele oorlog lid gebleven van de NiS.B., was lid van het Nat. Studenten-front, trad op als spreker op N.S.B. vergaderingen, was 3 maanden leider van den Ned. omroep en reeds voor den oorlog be kend met ir. Mussert, die verscheidene malen bij hem thuis is geweest. Voorts trachtte hij te komen tot oprichting van een z.g. theologisch front, waarvan Mussert geen voorstander was, hetgeen de voorzitter deed opmerken, dat hij dus nog verder ging dan de leider. Voorts was Ekering drager van het „eereteeken strijd en offer". Beklaag de beweerd altijd tegenstander geweest te zijn van de Jodenvervolging, hoewel hij een storting ten gunste van de W A. had gedaan. Naar zijn zeggen had beklaagde nog getracht menachen over te halen als lid van de beweging toe te treden, steeds geweigerd hem aangeboden posities aan te nemen, omdat hij geen voordeel wil de trekken uit de Duitsche bezetting en hij ontkende ten sterkste ooit iemand, zooals vermeld in de tenlastelegging, te hebben verraden. De verdediger merkte op, dat beklaag de later de verfoeilijkheden van het nat. socialisme wel Inzag, doch in het nat. socialisme ten opzichte van het communisme het minste gevaar zag, dat een van twee kan bieden. Teneinde een nader onderzoek te kunnen instellen naar de juistheid van het tenlaste-gelegde betreffende het aangeven van een ambtsgenoot in de Euterpestraat voor het houden van een preek met anti-nationaal-socialistische tendenz. verklaarde het tribunaal het onderzoek niet gesloten, doch besloot tot aanhouding van deze zaak. JAPANSCHE GULDEN ENORM IN WAARDE GEDAALD. Het verschijnen van het republlkeln- sche geld op de zwarte markt te Batavia de voornaamste bron van de. meeste goederen behalve levensmiddelen heeft een enorme waardedaling van den Japan- schen gulden ten opzichte van den Ne- derlandsch Indischen tot gevolg gehad. Terwijl de Nederlandsch-Indische gulden verleden weck 21 Japansche guldens waard was. was Zaterdag J.l. do verhouding 1 op 60 en thans staat een Ncdcrlnndsch. Indische gulden tegenover 100 Japan sche. Dit is te meer opmerkelijk, daar de banken voortgaan tot 30 October Ja- pansch geld voor Nederlandsch Indische valuta ln te wisselen tegen de offlclcelo koers. Het ls den banken echter toege staan te lnformeeren naar de herkomst van het Japansche geld en zelfs de saldi der cliënten te blokkeeren. NEDERLANDSCHE MILITAIREN NEET MEER NAAR ENGELAND. De Britsche onderstaatssecretaris van Bultenlandsche Zaken, Mayhew. heeft, ln antwoord op een vraag van het Labourlid Rees Williams medegedeeld, dat hij het zeer onwaarschUnlllk achtte, dat na 30 November nog Nederlandsche manschap pen ln Engeland zouden worden opgeleid. Williams wenschte te weten, welke regeling met de Nederlandsche regeering getroffen ls t.a.v. de opleiding van Ne derlandsche troepen ln het Vereenlgd Koninkrijk en welke verplichtingen er be staan ln zake een dergelijke opleiding na 30 November, den datum waarop do Britsche militaire verantwoordelijkheid in Indië ophoudt. Burgemeester opent Chrysanthen - tentoonstelling Bloemenpracht van groote -schoonheid. Zonder overdrijving mogen wij zeg gen, dat Lelden in den loop der Jaren op het gebied van bloemententoonstel lingen is verwend. Wij behoeven daar voor maar te herinneren aan de Dah lia-tentoonstelling, welke het vorig jaar om dezen tijd werd gehouden en waarvoor ook H.M. de Koningin door Haar persoonlijk bezoek belangstelling toonde. Hetgeen nu door de afd. Lei den van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in de Stadsgehoorzaal is georganiseerd, de groote Chrysan- thenshow, doet daarvoor niet onder: een bloemenfestijn van ongekende kleui- en pracht. Dit resultaat is zeker voor een groot deel te danken aan de thans toegepaste wijze van opstelling, waardoor een bijzonder decoratief ge heel is verkregen. Het podium, dat ge heel is verzorgd door de Leidsche Bloe mist- en winkeliersvereniging, is een sprookje op zich zelf. Talrijke fraaie bloemwerken vormen een verrukking voor het oog en leggen getuigenis af van voortreffelijk vakmanschap en zin voor schoonheid. En wat te zeggen van de warme tinten van Twello's roemaan den voet van het podium zoo artistiek verwerkt? In de zaal zelf treffen wy een bonte mengeling van tal van varië teiten aan. waaronder tien soorten van chrysanthen, welke eerst gisteren per vliegtuig uit Engeland werden aange voerd en op deze tentoonstelling in Nederland worden geïntroduceerd. Wandelende langs de stands, komt men onder den indruk van zooveel schoons en heerlijke pracht. In den foyer is het vooral de groep van de ad. Leiden der Kon. Mij. van Tuinbouw en Plant kunde, welke onze aandacht trekt en gespannen houdt. En dan te bedenken, dat deze inzending op het laatste mo ment één kweeker moest verstek la ten gaan nog moest worden gear rangeerd. Ook de inzending van de volkstuinvereniging V.T.L. doet het hier aardig. En zoo zou er nog heel veel van deze imposante bloem enshow te vertellen zijn, maar wy willen het hierbij laten. Zeer velen zullen zeker in de komende dagen eenigen tyd te midden van Flora's kinderen willen ver- toeven, waarbij het ongetwyfeld een kweekers te hebben opgewekt tot het zeer gemakkelijke taak zal zijn een antwoord te géven op de prijsvraag: welke crysanth vindt U de mooiste bloem der geheele tentoonstelling? DE OPENING. Onder zeer groote belangstelling heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, hedenmorgen de tentoon stelling geopend. Deze plechtigheid werd o.m. bijge woond door het voltallige college van B. en W., mitsgaders den gemeente secretaris, mr. J. Bool, den rector-mag- nificus der Universiteit, prof. mr. R. P. Cleveringa, verscheidene hoofden van gemeentediensten en vertegen woordigers van het Collegium van het L.S.C. en het bestuur der V.V.S.L. De voorzitter van het Tentoonstel- lingsbestuur, tevens voorzitter van de afdeeling Leiden der Kon. Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer Joh. Jonker heette ^llen welkom, in het byzonder ook het bestuur van het Leidsch Schaak Genootschap en de deelnemers aan het schaaktournooi, waarna hij wees op de moeilijke taak om zoo kort na de groote dahlia-ten toonstelling van het vorige jaar, deze chrysanthen-expositie in te richten. Niettemin meendd spr. te mogen con- stateeren, dat deze show niet onder doet voor die van 1945 en hij bracht daarvoor dank aan allen, die tot dit resultaat hebben bijgedragen. In de eerste plaats aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, die medailles beschikbaar stelden, voorts aan de Vas te Keuringscommissie, die een moeihj- ke opgave had in het vaststellen der bekroningen en ten slotte aan de kwee kers, die moeiten noch kosten spaarden om deze tentoonstelling te maken tot wat zij geworden is. De secretaris der Ned. Chrysanthen- club, de heer Admriaal, wees er op, hoe deze club in het verleden zeer belang- ryk werk heeft verricht voor de chry- santhencultuur in ons land. Deze ten toonstelling, de eerste specifieke expo sitie sedert 1929, biedt de gelegenheid zich een denkbeeld te vormen van het peil van deze cultuur en zal hopeiyk een stimulans vormen vpor de kwee kers om haar weer, gelijk voorheen, aan den spits te stuwen. Na vooral de PRINS BERNHARD NAAR NEDERLAND TERUG. Prins Bernhard ls gisteren per vlieg tuig uit Aberdeen naar Nederland terug gekeerd. De Prins maakte de terugreis in een Dakota van het Nederlandsche legen De Prins ls tijdenshet afgeioopen week-einde de gast geweest van majoor R. Warlow en zyn echtgenoote op ,.Hcad Castle" te Llckley ln het Schotsohe graaf schap Inch. Zondag heeft de Prins in de episcopale kerk een gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van Sebastian de Mier, officier van de Royal air force", die ln Mei 1042 by een vlucht over Nederland den dood vond. Officier De Mier. een zoon van mevrouw Warlow, was een vriend van Prins Bernhard. lidmaatschap, besloot spr. met het uit spreken van zijn beste wenschen voor het welslagen der tetoonstelllng. Hierna verklaarde jhr. van Kinschot de expositie met een korte toespraak voor geopend, waarbij hy wees op den climax in het beeld der in den laatsten tyd alhier gehouden bloemententoon stellingen en daarvoor hulde bracht aan het afdeellngsbestuur en de kwee kers. Ook spr. besloot met het aanbieden van zijn beste wenschen voor een vol ledig succes. Ten slotte werd onder deskundige lei ding der bestuursleden en inzenders een rondgang langs de diverse stands ge maakt. DE VOORNAAMSTE BEKRONINGEN werden als volgt toegekend: Eerepryzen: 1. medaille van H. M. de Koningin: A. A. Vollebregt, Honselers- djjk; 2. idem van HK.H. Prinses Juli ana: C. J. Duyversteyn, Naaldwijk; 3. med. Dep. van Landbouw: H. J. Fla- ton, Naaldwyk; 4. med. gemeente Lel den: Gebrs. Spaargaren, Oegstgeest. Groote gouden medailles werden toe gekend aan: Bloemist- en Winkeliers ver. Leiden en Omstreken (2 stuks); C. J. Duyversteyn, Naaldwijk; A. A. Vol lebregt, Honselersdyk; H, J. Flaton, Naaldwyk; afd. Leiden en O. der Kon. Ned. My. voor T. en P. en de firma S. Prins te Maasdijk. Kleine gouden medailles ontvingen: C. J. Duyversteyn, Naaldwijk; L. de Vries, 's-Gravezande: P. Schoneveld Twello; H. J. Flaton, Naaldwijk; fa. A.' Klijn en Zn., Aalsmeer (2 stuks). Verg. zilveren medailles werden toe gekend aan de Volkstulndersver. V.T.L, Leiderdorp en fa. J. Spaargaren en Zn. Aalsmeer. Een bronzen medaille verwierf de Volkstuindersver. V.T.L., Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1