ALLERLEI VAN OVERAL Daarom gaat 't zoo goed is Minister Lieftinck over zijn reis Uw pijnen verdwijnen DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR „Wijnschandaal" in Frankrijk De gerechtelijke autoriteiten te Pa rijs hebben op het oogenblik een zoo genaamd wijnschandaal" in onder zoek, dat. naar verluidt, aan zwarte handelaren in Algiers milliarden francs toe en men verwacht, dat de socialis- sommige leiders der Fransche socialis tische partij bij dit „schandaal" be trokken zijn, nemen hand over hand toe cn men verwacht, dat de socialis tische ministers een officieele verkla ring zullen eischen, die hen van alle blaam zuivert. De socialistische ex- premier Felix Gouin heeft tijdens een interview met het onafhankelijke link- sche blad „Combat" een fel protest doen hooren tegen het gebruik van zijn naam in verband met het wijnschan daal". De omvang van het bedrog wordt volgens Gouin met opzet overdreven ,,in een haatcampagne, die er op gericht is eerzame menschen ie compromittee- ren en het land te demoraliseeren". Gouin, die thans minister van staat in de coalitie-regeering is, deed een aan val op Yves Farge, minister van Voed selvoorziening, wegens zijn behandeling van deze affaire. Farge antwoordde vinnig: Felix Gouin beweert, dat de wijnaffaire overdreven wordt. Wat weet hü ervan? Evenals ik, moet Gouin het recht zijn loop laten. Ik zal voort gaan met het reinigen van alle Augi asstallen". Het ziet er naar uit, dat het wijnschandaal bij de komende ver kiezingscampagne een fel geschil tus- schen de partijen wordt. Het bestuur der Fransche socialisti sche partij heeft zich geheel achter Gouin geschaard DE ATOOMENERGIE. In de politieke commissie van de com missie der V.N. voor de atoomenergie, heeft generaal Andrew MacNaughton, de Canadeesche afgevaardigde der commissie, voorgesteld, een niet-offici- eele werkcommissie waarin geleerden zitting zouden nemen, te vormen ter bestudeering van veiligheidsmaatrege len welke noodig zyn by het opwekken van atoomenergie, en mogelijkheden ter verzekering dat deze energie voor vredelievende doeleinden gebruikt wordt De generaal wees er op, dat het we tenschappelijk rapport onlangs bij de commissie ingediend, uitwees, dat er drie' verschillende mogeiykheden wa ren tot het misbruiken van atoomener gie. t.w. het aan hun bestemming ont trekken van materialen, heimelijke verrichtingen en het inbeslagnemen van materialen en faciliteiten. Het voorstel is met algemeene stem men aangenomen. OPROEP TOT VREDE VAN TSJANG-KAI-SJEK. Generalissimus Tsjang-kai-sjek heeft aan den vooravond van den 35sten ver jaardag van de proclamatie der Chi- neesche republiek in een radioredevoe ring een oproep gedaan tot vrede en nationale eenheid. Hij drong er by de Chineesche communisten op aan, „af te laten van hun plan om gewestelijke overheersching te verkrijgen en het land te ontwrichten door oorlogsgeweld en in plaats daarvan deel te nemen aan een nationale regeerïng." De grootste moeilijkheden liggen achter ons. Veldmaarschalk Smuts heeft gisteren voor het eerste bezoek, dat hy sedert dertien jaar aan Nederland brengt, den tocht van Parijs naar Valkenburg ge maakt in het vliegtuig, dat anders spe ciaal voor veldmaarschalk Montgomery gereserveerd is. De romp droeg dan ook de militaire herkenningsteekenen van Montgomery. By zijn aankomst op Val kenburg bleek zijn koffer zoek te zijn, doch korten tyd nadat hy op Soestdijk was gearriveerd kwam militaire politie in een jeep daar de verloren bagage brengen. Op Soestdyk gaf H.M. de Koningin een lunch. Prinses Juliana en Prins Bernhard zaten mede aan. Tydens de lunch werd den veld maarschalk meegedeeld, dat de Ko ningin hem benoemd had tot Groot kruis in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. In Den Haag heeft veldmaarschalk Smuts gisteravond de Pers ontvangen. Ten aanzien van de naaste toekomst van de wereld verklaarde hy dat hij niet pessimistisch gestemd is over de Parijsche conferentie. „De grootste moei- lykheden liggen achter ons, niet voor ons", zoo zeide hy met nadruk. „Kyk niet alleen naar de groote drie of vier mogendheden", aldus Smuts. De uitkomst in moeilykheden, de verlossing, komt meestal niet van de grooten, maar van de kleintjes. Deze kunnen veel by- dragen tot de richting welke een nieuwe wereld zal inslaan". Met nadruk: ver klaarde de heer Smuts, die voortreffe- ïyk Nederlandsch sprak, dat hy hier mede niets tegen de groote staten wil zeggen. Sprekende over de verhouding tusschen Zuid-Afrika en Nederland zeide de heer Smuts dat de harten der twee volkeren precies dezelfde zyn gebleven ondanks kleine taalverschillen, die in den loop der jaren zfjn ontstaan. Gistermorgen arriveerde veldmaarschalk Smuts op het vliegveld Valkenburg. By zyn aankomst werd de hooge gast begroet door den minister van Bui- tenlandsche Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, die men rechts van den maarschalk ziet. Links achter Smuts zyn schoon zoon, majoor Mc. Eldowie, die hem begeleidt als adjudant. (Foto ANP—v. d. W.) V.S. AANVAARDEN SCHADEVER GOEDING VAN JOEGO-SLAVIË. De Vereenigde Staten hebben genoe gen genomen met een schadevergoeding van 150.000 dollar, door Joego-Slavië te betalen, wegens den dood van vyf man, die zich in het op 19 Augustus j.l. bo ven Joegoslavisch grondgebied neerge schoten Amerikaansch vliegtuig bevon den. Voort-s zal de regeering der V.S. er by de Joegoslavische regeering op aan dringen terug te kornen op het be sluit geen schadevergoeding te betalen voor eenige vliegtuigen, die boven Joe go-Slavië door ingrypen van de Joego slavische luchtverdediging verloren zyn gegaan. Onze deviezenpositie tegenover Canada laat nog ruimte toe. De pas uit Amerika teruggekeerde minister van Financiën, prof. Lieftinck. zeide gisteren in een personderhoud; dat hy een vurig beroep heeft gedaan op de Canadeezen om ons met hout te helpen. Het resultaat hiervan valt nu nog niet te zeggen. Het ligt in de be doeling. dat particuliere inkoopers naar Canada zullen gaan en trachten daar houtcontracten af te sluiten. In dit verband merkte de minister op, dat hem gebleken is, dat de Neder- landsche importeurs veelal te weinig bekend zijn met de Canadeesche markt. Dank zy het oude Canadee sche crediet van 125 millioen dollar. Iaat onze deviezenpositie tegenover Canada nog een aanmerkelijke ruimte toe, terwijl bovendien met dit crediet stellig nog niet het laatste woord is gesproken. Waarschijnlijk zal een Nc- derlandsche handelsdelegatie naar Canada gaan. T.a.v. de Ver. Staten hebben onze in- koopen aldaar voor 1946 dekking ge vonden door een betrekkebjk geringen export van goederen en diensten: voorts door het in Maart met de Export-Im- portbank afgesloten ongedekte crediet van 200 millioen dollar, door de in Ame rika geaccumuleerde dollarsaldi en door de liquide middelen die het resultaat waren van de aflossing van obligatie- leeningen. Voor 1947 zal het aankoop programma stellig niet minder zyn dan voor dit jaar. In 1947 zullen de buiten- landsche credietbehoeften voor invoer- doeleinden waarschijnlijk een top be reiken. terwijl de betalingsbalans waar schijnlijk een groot deficit zal vertoonen. Hopelijk is onze export in 1947 aanmer kelijk grooter dan dit jaar, doch het peil van de latere jaren zal nog niet be reikt kunnen worden In 1947 zullen zich dus groote financieele vraagstukken aan ons voordoen. Hoe staan nu de kansen t.a.v, de be- noodigde credieten? De minister was hieromtrent niet byzonder optimistisch. De Export- en Importbank is in dit op zicht afhankelyk van het fiat van het congres, dat steeds minder zin vertoont om met credietverleening voort, te gaan. Er bestaat verder nog de gelegenheid om met een eigen emissie op de Ame- rikaansche markt te komen. En vervol gens zullen wy van onze overige activa gebruik moeten maken t.w. de Ameri- kaansche investeeringen. De minister wilde geen misverstand laten heerschen over het feit, dat de verkoop van Ne- derlandsche bezit aan Amerikaansche effecten, waartoe sinds 20 Sept. de ge legenheid is opengesteld, thans moet ge schieden op een lagere New Yorksche beurs en dus met dollarverlies. PROCES TEGEN AARTSBISSCHOP STEPINATZ GEËINDIGD. Het proces tegen aartsbisschop Stepi- natz, den R.K. primaat van Joego Sla- vië, die beschuldigd wordt van „misda den tegen den staat" is volgens het Joe- go-Slavische nieuwsbureau gisteravond gesloten, nadat beschuldigde nog een laatste verklaring had afgelegd. Het vonnis zal morgen worden uitgesproken. VIII. Hebt U óók een styve nek? Benevens een onoverwinnelijke slaap en een hartgrondige wrok tegen de astronomische wetenschap? Dan 'behoorde U ongetwyfeld tot het corps gedesillusioneerden, die vannacht om het halve uur een raam hebben opengeschoven onder hartverscheurend geknars door de stille nacht, of eenzaam en verkleumend op een straathoek naar omhoog hebben staan turen naar de aangekondigde sterrenregen. Zonder resultaat. Gistermiddag en -avond leken de weer goden weer eens ernstig ontstemd te zyn. Heel de zomer lang hebben dikke wolkenbanken ons ongevraagd en alles zins ongewenscht beregend, doch dit maal schenen zy de éénige regen, die wij wèl wilden aanschouwen, aan ons oog te willen onttrekken Tot het weer in den avond opklaarde. Toen wy diep in den nacht na zwaren arbeid huiswaarts togen, verleidde een heldere sterrenhemel die evenwel nog geen enkele valneiging vertoonde ons tot moedig wachten. Daarby is het gebleven. wy hadden reeds een ïystje klaarge maakt van allerlei wenschen; U weet wel, die komen altyd uit als je ze maar uitspreekt onder het licht van een val lende ster. De duizenden vallende ster ren per uur, die ons waren toegezegd, beloofden de mogelykheid om zonder blikken of blozen dit ïystje af te rate len, te gaan slapen en den volgenden morgen of middag in weelde en rijkdom op te staan en nog lang en gelukkig te leven. Het heeft niet zoo mogen zyn; nimmer voelde ik my ongelukkiger. Reeds zagen wy onszelf in een gloed nieuwe Amerikaansche wagen naar ons werk rijden om daar op hoogen toon te verkondigen, dat we eerst een paar weken met vacantle gingen, b.v. naar de warme Rivieia. Om na deze mededeeling onze welgevulde sigarenkoker te gTypen en de verbaasde bewonderaars rond ons voertuig die heerhjkheden nonchalant toe te stoppenen weg te rijden, ins Blaue hinein Maar ach. er kwamen wolken en slechts die stijve nek. die tomelooze slaap, en die nimmer te heelen wrok zyn ons schamel loon. En de wetenschap dat we dus tóch, zooals ons vorige week van ministerieele zyde werd verteld, hard moeten werken om gelukkig te worden. Ook ditmaal bleek staatsmanswijsheid helaas sterker dan de wetenschap. Wij lazen: „Op grond van het zuiverings besluit is met ingang van 26 April 1946 ontslag verleend aan J. L. Zomer Dat verklaart veel. Wij hopen nu maar dat A. S. Zo mer zich beter heeft gedragen! Sterrenregen ls eigeniyk een dwaas woord vcor het verdwenen verschynsel: het regent geen sterren, het regent stee- nen. nog beter: de aarde trekt, met groote snelheid door een zwerm steenen heen. Deze steenen, die gewoonlijk on gestoord in het heelal ronddolen, komen dan voor een deel door den dampkring, waar zy ten gevolge van de wrijving tegen de lucht (zy hebben een enorme snelheid ten opzichte van de aarde) rood, ja wit-glceiend worden en a-1 spoe dig uit elkaar spatten. Ditmaal werd een bijzondere starren- regen verwacht, aangezien de concen tratie van steenen byzonder hoog was. In 1926 was dit ook zoo, hoewel niet in even sterke mate. Er deden zich toen merkwaardige zaken voor, zooals b.v. een groote lichtende bal, die door den hemel schoot met een snelheid van 32 K.M. per seconde. Hij werd het eerst gesigna leerd op 108 K.M. boven de aarde, en spatte eerst zeventig K.M. lager uiteen. Het vurige spoor door den dampkring bleef dertig minuten zichtbaar. In dat jaar vielen er ongeveer 400 meteoren per minuut, thans werden er een kleine 3000 per minuut verwachtwaarvan wy, zooals u, echter alleen het meest recht- sche cyfer zagen. Niet alleen in Holland kunnen wy af en .toe met recht kankeren op het weer. Ook in Engeland was het niet te best, doch daar uit men zyn critiek altyd wat eleganter. Weet U hoe een Engelsch blad zyn meening te kennen gaf? Boven het bericht dat op een bepaal den dag de zomer-^tyd eindigde, stond als kop:.. „De beste grap van de week". Van het weer naar'de natuur is slechts een geringe stap, zeker van een natuur- verschynsel In de lucht naar een na tuurverschijnsel op aarde. In Nieuw Zeeland is men thans zoo ver, dat men een automatisch werkende vulkaan heeft ontdekt, die een touxisti- sche attractie belooft te worden. Men heeft namelijk ontdekt, dat deze vul kaan steeds gaat werken wanneer de waterstand ln een nabijgelegen kunst matig gevormd stuwmeer boven een be paald peil stygt. De eerste vulkaan op aarde, die men naar believen een voor stelling kan laten geven. Niet alleen in Nieuw Zeeland houdt men zich bezig met dergeiyke kunstma tige natuur-beïnvloeding: in Neurenberg heeft Sauckel, een der ter dood veroor deelden, aan zyn verdediger een plan ter hand gesteld, om de Noordzee droog te leggen. Hy vond het zonde, als dit plan verloren mocht gaan. Een poging, om by voorbaat maar vas-t de hindernis uit den weg te ruimen, die in den jongsten oorlog tusschen Hitier en de overwinning in Europa lag? O Een andere invloedryke Nazi, de pers chef Dietrich, heeft kapitalen verdiend met zyn boek „Met Hitier naar de macht". Nu heeft hy een nieuw boek geschreven, getiteld .Met Hitier naar de nederlaag", dat hy aan zyn mede gevangenen uitleent voortwee siga retten per dag. De donkere sigaretten. TUSSCHEN 15 EN 20 OCTOBER IN DEN HANDEL. 0 Eenige weken geleden is medegedeeld, dat teneinde de mogelykheid te ver- grooten atbaksbonnen ln sigaretten te doen honoreer en een nieuw soort siga retten, vervaardigd uit Zuld-Amerlkaan- sche tabakken, op de markt gebracht zou worlen. Naar wy vernemen zyn eenige fabrie ken reeds met de aflevering Degonnen. De nieuwe sigaret zal niet overal#tegelljk aangevoerd kunnen zyn, doch verwacht wordt, dat tusschen 15 en 20 October al le winkeliers bevoorraad kunnen zijn. Zooals men weet beteokent het in den handel brengen van de nieuwe sigaret, die van donkere tabak ls samengesteld', niet een verhooging van het rantsoen. Ingezonden Mededeeling met de schadeiyke zuren, als ge met de beroemde dagelijksche kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pynen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklyders over de geheele wereld by Kruschen Saltz. zy weten by ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). De Repoeblik; hoe zij schijnt en hoe zij is. Vroeger, in 't ,.overleefd verleden", ten tyde van de „overheérsching" werd, wanneer er ergens in Indlë iets niet in orde bleek te zyn, een deskundige of een commissie van deskundigen der waarts gezonden met de opdracht een onderzoek in te stellen en terzake een rapport uit te brengen. Ook dit blijkt „koloniale plunje" ge weest te zijn en is dus by het erfvuil gedeponeerd. Sinds de Logemarmetjes het voor 't zeggen kregen, is deskun digheid byzaak geworden. Aan advi seurs en rapporteurs van het nieuwe bewind in Indië wordt slechts als voor waarde gesteld, dat hun politieke over tuiging met de officieele parallel gaat of althans: dat zy bereid zullen zyn hun politieke overtuiging ondergeschikt te maken aan den eisch den officieelen koers te nemen en te houden. Vandaar dat Van Mook zich omgeven heeft met personen, die óf overtuigde Logemannetjes zyn óf laboreeren aan die nieuwe Indische ziekte, welke mo- reele diabetes wordt genoemd. Alles by hen zet zich om in suiker. Alles vinden ze mooi, mits het 't officieele etiket draagt. Het behoeft dan ook niet te verbazen, dat uit de Nederlandsche delegatie, welke de luitenant-gouverner-generaal op ver zoek van de repoeblik naar Mldden-Ja- va gezonden heeft, met de opdracht zich te vergewissen omtrent de toe standen aldaar, het deskundig element zorgvuldig geweerd werd. Niet één van de bestuursambtenaren, die land en volk door en door kennen en, wat voor al van groote waa de is, de taal van het gewone volk spreken, werd er ln opgenomen. De delegatie bestond uitslui tend uit Logernannetjes en eenige hoog leeraren, die slechts op het zebied van hun eigen wetenschap deskundig kun nen worden geacht. Het resultaat van htm arbeid was uiteraard conform de officieele ver wachting. zy rapporteerden in gunst'- gen zin: alles wat zy gezien en onder zocht hadden, was prachtig in orde. Er ontbrak aan het rapport slechts deze zin: leve de repoeblik! Maar ook dat komt nog wel, als we maar tyd van leven hebben. Censuur en moreele druk op de Eu- ropeesche samenleving hebben niet kunnen beletten, dat nu toch verzet rees. Niet-politieke kringen van ver schillende schakeering nemen, aldus een telegram van het A.N.P. uit Batavia, eenige reserve in acht met betrekking tot de verklaring, welke dr. Koets en zyn gezelschap leider en leden van de delegatie over hun bezoek aan het binnenland hebben afgelegd. „Zoo wel de duur van het bezoek als het kleine deel van Java, dat werd bezocht, maken hun conclusies relatief. Het gunstig oordeel over „republikeinsche" fabrieken strookt niet met de qualiteit van de producten. En het feit, dat Ja va geen rijst exporteert naar Madoera, waar een nypend voedseltekort heerscht, wekt twyfel of de rijstpositle zoo gun stig is als de delegatie het heeft voor gesteld". „Het Dagblad", dat sinds zyn of ficieele hoofdartikelen-schryver naar Aneta is verhuisd, een wat zelf standiger geluld doet hooren, oordeelt in geiyken zin. „Het door de delegatie geconstateerde begin van economlschen wederopbouw is", zegt het, in feite niets anders dan het weer op gang brengen van een industrie, waarvan de apparatuur reeds vroeger aanwezig was". „Had men", zoo vraagt het Ba- tavlasche dagblad terecht, „dan zóó weinig vertrouwen in de kracht en de duurzaamheid van hetgeen door ons zelf hier aan materie en kennis ge bracht is? En daarnaast: Had men dan zóó weinig vertrouwen ln de goe de eigenschappen van ae Indonesiërs?" Deze vragen sluiten het antwoord in. Inderdaad is wat de delegatie gezien en gerapporteerd heeft, niets byzon- ders uitnemende Indonesische artsen en bekwame Indonesische technici zyn er altyd geweest en zeker zegt 't niets ten aanzien van het punt waaromtrent biykbaar zekerhid verlangd werd: welke waarde de repoeblik voor land en volk heeft. Er is trouwens nog iets anders wal de aandacht verdient en in de critiek op het rapport van de delegatie niet tot uitdrukking komt. De repoeblik heeft, de reis van de delegatie voorbe reidend, alle gelegenheid gehad zich aan den beroemden Potemkin te spie gelen ze zal de ondeskundige leden van de delegatie wel daarheen geleid hebben waar zy wist dat een goed fi guur zou worden gemaakt. Hoe anders ziet de toestand er uit, wanneer de repoeblik niet in de gele genheid is geweest zich op een bezoek voor te bereiden. Een enkel voorbeeld. Tot voor eenige maanden had de re poeblik de Tjipinang-gevangenis te Batavia in gebruik. Op 13 Augustus besloten de geallieerden haar te bezet ten. En wat bleek toen? Ik citeer „Het Dagblad" van 10 September: „De vertegenwoordigers van het departement van Justitie troffen daar een aantal bedelaars aan, on- FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH 11) ,.'n Rati" bromde Strawn. „Maakt u maar niet ongerust, dames! Het is maar 'n rat!" „Maarmaar 'n rat? kreunde me vrouw Eastjnan. „Brengbreng me hier vandaan. Ik doe vannacht geen oog dicht!" „Ikik moet ook niet veel van rat ten hebben", zei Polly. „We hebben den kelder nu gezien en ik geloofdat ik maar naar bed ga!" Ze liet Bob's mouw los en toen ze hem met een beverig glimlachje aankeek, moest Bob iets wegslikken. John Strawn trok heel even de wenkbrauwen samen. Hij maakte het voornemen, zoo spoedig mogeiyk aanzoek by Polly te doen en den volgenden morgen daartoe een ge legenheid te zoeken. Met hun vyven keerden ze naar de trap terug. Toen ze boven waren, stelde Strawn voor, onder het genot van een „slaapmutsje" nog wat naar de radio te biyven luisteren, maar mevrouw East man steunde het plan van haar doch ter om naar bed te gaan. Daarop be sloten allen, zich ter ruste te begeven, eh Polly was de eerstp, die de trap naar de tweede verdieping opging: ze scheen er naar te verlangen, alleen te zyn. Misschien was het haar angstige stem ming, verergerd door het in den kelder voorgevallene, die haar deed stilstaan voor de kamer met de boekenkasten, waarin ze de cliché's van den Zwarten Vos gevonden hadden. Misschien was het geluid, dat ze zoo zeker in die kamer meende ge hoord te hebben, ook niet anders ge weest dan het wegschiüfelen van een rat Ze bleef in elk geval staan luiste ren. Hoorde ze nu weer iets. of was het slechts spel van haar overspannen ver beelding? Maar aan de andere zyde der deur klonk een dof geluid, alsof een lichaam tegen 'n meubelstuk stiet- En als haar ooren haar bedrogen, dan moesten haar oogen dat zeker ook doen, want ze zag door het sleutelgat een lichtstraaltje even verschynen, om ter stond weer te verdwynen. net of een zaklantaarn even op de deur werd ge richt. Polly onderdrukte den kreet, die uit haar keel opsteeg. Ze hadden haar nu eenmaal uitgelachen en ze voelde er niets voor, nogmaals bespot te worden over haar verbeelding en fantasie. En toch was ze er heel zeker van, dat ze Iets gezien en gehoord had. Ze stak haar hand naar den deurknop uit, heel langzaam en byna onwillekeurig. Zacht jes en geluidloos draaide ze hem om. De zware deur draalde twee, drie vier duim open en ze stak haar hoofd door de kier. Het was binnen donker. Ze zag niets, maar een soort zesde zin tuig waarschuwde haar er voor, dat daar in de duisternis iets of iémand aanwezig was. Ze hoorde zoo goed als zeker een gejaagde ademhaling. Met een ruk trok ze de deur dicht en omklem de den knop. als trachtte ze te voorko men. dat het wezen door die deur op haar af zou komen. Ze schreeuwde niet, want haar keel scheen verlamd. Ze kon zelfs Strawn of Bob niet roepen, die onder aan de trap stonden. Bob Dolliver was de eerste, die haar zag staan. Haar slanke gestalte stak donker tegen de halfverlichte omgeving af en drukte zich vast tegen de deur aan. Hij snelde naar haar toe en zag. toen hy dichterbij kwam, hoe angstig ze keek. „Polly! Wat is er aan de hand?" zyn aanwezigheid brak de angstige spanning; het meisje liet de armen slap langs haar zyden neer vallen en wan kelde met een gesmoorden snik achter uit. „Ditdit keerheb ik het niet mis", fluisterde ze. „Erls iemandin die kamer. Erer scheen licht doorhet sleutelgat en ik hoorde iemand bewegen!" „Ik denk, dat je zenuwen je parten spelen", zei Bob. „Strawn had je niet naar dien rattenkelder moeten meene men". „Er is iemand in die kamer!" hield Polly vol, ditmaal veel luider. „Wat is dat nou weer?" vroeg Strawn lachend, „hoor je weer leven, kindje?" „Er zit iemand in die kamer", her haalde Polly voor de derde maal. „Als u het niet gelooft, doe die deur dan maar open". Dolliver deed het onmiddellijk en gooide de deur wagenwyd open. „Voorzichtig!" spotte Vera Kingslake. „De kabouters nemen je mee, hoor!" „Verdraaid, waar zit hier het licht knopje?" vroeg Bob, vooruitdringend. „Hier, tegen den muur", antwoordde Strawn achter hem en duwde het knop je omlaag. De aangloeiende lampen wierpen een vloed van licht door het vertrek heen. De kamer wasleeg! „Ik schaam me dood over je, Polly", zei haar moeder. „Zyn we vanavond al niet genoeg geschrokken, zonder dat jy er nu nog „Ik zeg u, dat er iemand hier in de kamer was", riep Polly met bevende stem „Het is geen vergissing van me! Ik weet het zeker!" „Onzin en klets!' schold Vera Kings- 11. Humpo Hotsflots keek voorzichtig om de hoek van, het dak. toen hl! daar aangeland was en zag aan de andere kant van het dak Juist iemand om de hoek verdwijnen. „Dat ls de dief" dacht Hum- po. „Ik meende te zien, dat hij een flink groot pak onder zijn arm droeg 1" Humpo had echter niet veel tijd om na te den ken. want de dief verdween om het hoek je. „Er achteraan!" zei Humpo Hotsflots zachtjes ln zich zelf. „Anders verspeel lk natuurlijk miln vierhonderd zuurverdien de guldens!" Hil ging rechtop staan ln de dakgoot en schuifelde voorzichtig het hoekje om. „Tjonge-Jonge, dat ls ge vaarlijk! Ik denk, dat er nog nooit Wn kunstenaar ls geweest, die zijn loon op zo'n Interessante manier verdiend heeft!... Maar wat gebeurt er nu weer?! Een aardbeving? Nee, dat zal wel niet. Het zal wel een dakgoot-beving zyn Ik verlies ln leder geval de grond onder mUn voeten....! Allemachlesl Wat nu weer! Waar je als kunstenaar al niet aan blootgesteld wordt....!" lake. „Als er iemand in die kamer was geweest, dan moest hy er nu nog zyn! Er is maar één deur en daar sta je zelf voor"- „Dat geert niet", verklaarde Polly. „Ik weet heel goed, wat lk gezien, ge hoorden gevoeld heb. Ik deed de deur open en „Zag je toen iemand?" vroeg John Strawn. „Neegezien heb ik niemand: daar was het veel te donker voor, maar ik. voelde, dat er iemand was". „Dwaasheid!" riep mevrouw Kingslake spottend. „Ja. ik begrijp wel, hoe je dat be doelt", zei Bob, „Zoo kun je soms ook wakker worden met het gevoel, dat er iemand in je kamer is. Dat heb ik ook 'n keer gehad. Ik draaide meteen het licht aan en toenkeek ik recht in den loop van een kleinen revolver in de hand van een er geweldig gevaariyk uitzienden kerel, die me overvallen had om te zien, of er iets by me te halen was. Zeker, een dergelyk gevoel bestaat, maarHy kwam niet verder. ,Maar er is immers niemand," viel Strawn hem glimlachend in de rede. „en daarmee is de zaak, dunkt me, beslist." „Ikik weet zekerdat het geen vergissing van me was", herhaalde Polly gejaagd en zenuwachtig. ,J3r scheen licht door het sleutelgat heen; dat heb ik met mijn eigen oogen gezien. Dat kan ik me toch nie verbeeld heb ben!" „En, hoe staat het met de vensters?" vroeg Bob Dolliver. „Die zitten vast," zei Strawn, er heen loopend. „Kyk maarde pennen zit ten er op," Hy haalde de pennen er een voor een uit en schoof de ramen als proef omhoog. Ze gingen allebei heel lastig en piepten en kraakten by het omhoogschuiven, „Als de pennen er niet op gezeten hadden, dan zou ze dat ge kraak gehoord moeten hebben." Polly keek de kamer rond, zoekend naar een of andere verborgen schuil plaats. „Die brandkast!" riep ze opeens, „die is groot genoeg! Daar kan een man best in wegkruipen! Kyk eens in die brandkast Vs (Wordt vervolgd)' SCHEEPVAARTBERICHTEN Positie onzer troepenschepen. Johan van Oldenbarneveldt, Amsterdam- Java. vertrok 7/10 van Southampton; Kot a Agoeng (uitreis) passeerde 8/10 te 2 uur Suez; Sloterdljk (uitreis) pass. te U uur n.m. Malta. Agatha, 28/9 van Tarakan; Amstelkerk. Amsterdam-West Afrika. 6/10 van Port Harcourt; Boskoop, TalcahuanoAmster_ dam, 6/10 van Madeira; Clavella, 6/10 van Abadan naar Melbourne: Cleodora Port SaidBahrein, 4/10 van Suez; Doura, 7/10 van Aruba te Vera Cruz; Ena, Port Said- Bahreln, 7/10 van Suez; Frans Hals. 7/10 van Astoria naar Rotterdamn Gerard Dou, uitreis, 8/10 13 uur Gibraltar gepasseerd' Ganymedes, 1/10 van Callo naar Valpa raiso; Ittersum, 8/10, van Montevideo naar Santos; Japara, 5/10 van Batavia naar Semarang; Jupiter. 7/10 van New Orleans naar Buenos Aires; Manoeran, Houston- Calcutta, 7/10 te Belra; Ovula, 3/10 van. Abadan naar Suez; Pygmalion, 5/10 van La Gualra naar Puerto Cabello; Rijn stroom. Antwerpen-Reykjavik, 6/10 te New Castle; Samarlnda, 3/10 van Rotterdam te Bandar Shapur; Slbajak, Melbourne- Rotterdam. 8/10 te Colombo; Tablan, 5/10 van Batavia naar Djeddah; Tasman, 5/10 van Batavia te Brisbane; Tlba (Rot- terdam-Buenos Aires), passeerde 8/10 Kaap Frlo; TJltjalengka, 7/10 van Hong kong te Manilla: Westerdam, 9/10 van Antwerpen te Rotterdam; Zonnewyk, 7/10 van Karachi naar Bombay. K.N.S.M.: Deo Duce, 8/io van Odensee naar Kopenhagen; Odyseus. 7/10 Gibraltar gepasseerd. Dessa, 8/10 te Antwerpen; Stal, 8/10 van Birma naar Ismlr; Theseus, 7/10 van Valencia naar Gibraltar; Kemp haan, 8/10 te Oporto; Arle Scheffer, 8/10 te Oporto: Vulcanus, 8/10 te Istanboel; Helder, 7/10 van Curasao naar Antwerpen My. „Nederland": Sumatra, 5/10 van- Batavia; Terborch, 8/10 te Rotterdam: Noord Brabant. 4/10 te Durban; Manoe ran, *4/10 te Lorenzo Marques; Tablnta, 4/10 te Batavia: Tablan, 5/10 van Batavia. „Oceaan"; Melampu6, 4/10 te Penang der wie vele kinderen, die onze komst met gejuich begroetten. Zy verkeerden in zeer verwaarloosden toestand, hadden o.a. sinds vele weken geen bad kunnen nemen. De repoeblik had biykbaar niets beters voor deze menschen weten te doen dan ze daar op te sluiten". Een ander v<x>rbeeld. Ik knip uit een Indische correspondentie in de R.K. Volkskrant: „De Nederlandsche troepen zit ten in Dajeuh Kolot, de sleutelpo sitie voor Pengalengan. de sleutel positie ook voor het verschil tus schen leven en dood voor honderd duizenden Indonesiërs en voor mil- lioenen malarialyders over de ge heele wereld. Het zou gewenscht zyn, dat de Commissie-Generaal eens een bezoek ging brengen aan Pengalengang en eens een oogge- tuigeverslag uitbracht van de volkomen wanorde, welke daar heerscht, dank zy het losgeslagen schuim, dat in de bergpassen van de Malabar alleen maar een moge lykheid tot rekking van zyn op stand ziet en niet demogelykheden, die de voortrekkende Nederlander daar een kleine honderd jaren geleden voor eigen volk en de we reld heeft te voorschijn getooverd". En tenslotte nog dit telegram uit Batavia: Duizenden menschen verhonge ren op het eiland Madoera, dat langer dan een jaar van Java af gesneden is door de Indonesische revolutie, zoo beweerde een Madoe- rees, die naar Java is ontsnapt. Nederlandsche autoriteiten be vestigden dit, zeggende, at 5000 Madoereezen in de afgeloopen drie maanden het van haaien wemelen de. 5 km. breede kanaal naar Soe- rabaja zwemmend of op vlotten zyn overgestoken. Dr. Van Mook had onlangs een gesprek met een Madoerees, die zeide, dat 10.000 Indonesische re publikeinen het eiland met „yzeven hand" regeeren. Hoewel de solda ten voedsel ingevoerd hebben, eet de bevolking in sommige gebieden alleen gedroogd zeewier cn gras" Ziedaai de repoeblik en profond négligé, zooals zy er dagelijks uitziet. Wat de Nederlandsche delegatie in Djokja geconstateerd heeft, was de repoeblik ln pontificaal, sooals zy zich alleen by feesteiyke gelegenheden tooit. Deskundigen zouden er zich nlefc door hebben laten imponeeren. Zy zou den er doorhéén gezien hebben. Maar ik zeide u al, dat het officieele Indië van tegenwoordig aan deskundigheid maling heeft en alleen aan politiek doet. Aan één bepaalde politiek wel te verstaan. En daarom gaat alles zoo goed....! W. BELONJE.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2