LEIDSCH DAGBLAD Onderhandelingen te Batavia geopend Nog steeds onzekerheid over de drie vrijgesprokenen van Neurenberg Défilé langs de Doodencel Met een enkel woord WEERBERICHT Scherpe aanval van Churchill op Labour Drie jongens 'doodgereden. 85ste Jaargang 'AUTOBESTUURDER WERD VERBLIND. Doordat d« bestuurder van een mili taire auto verblind werd door een tegen ligger reed 14) Zaterdagavond op den ver keersweg tusschen Monster en 's Graven- zande op drie Jongens in, die vrijwel op slag gedood werden. De slachtoffers zijn: de 19-Jarlge J. ran den Berg, de 19-Jarlge A. Oversloot en de 16-Jarlge C. van der Weijden, allen uit 's Gravenzande. MAANDAG 7 OCTOBER 1946 No. 25899 Dliecteur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.; 57055 Voorzichtige uitingen van optimisme. In het Britsche consulaat te Bata via zijn hedenmorgen om half vier Nederlandsche tyd de besprekingen tusschen de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie geopend met een plenaire zitting onder voorzitter schap van lord Killearn. Dr. Van Mook was by deze opening tegen woordig. Lord Killearn, prof. Schermerhom en Sjahrir zetten in redevoeringen <3e ba sis voor de aangevangen besprekingen uiteen. LORD KILLEARN: DE ELEMEN TEN VOOR SUCCES ZIJN AAN WEZIG. Lord Killearn verzekerde dat het En- geland's oprechte wensch is, als goede vriend van beide partijen, al het moge lijke te doen om te helpen een recht vaardige, bhjvende en vriendschappeiy- ke oplossing der moeilijkheden te be reiken. Het was het lot van de over winning dat de Britsche troepen naar Indonesië voerde. Op 30 Nov. zal iedere Britsche verantwoordelykheid ophouden te bestaan en zullen wij geen andere rol meer te vervullen hebben dan die van vriend en goede buur. Thans is het oogenblik gekomen voor een, naar spre ker vurig hoopte, beslissende stap in de richting van een overeenkomst. Hopelijk wordt de besproken wapenstilstand door beide partyen bevestigd, zoodat de on derhandelingen in een vriendschappe- lyke sfeer gevoerd kunnen worden. Het kwam spreker voor, dat de elementen voor succes aanwezig zijn. PROF. SCHERMERHORN: NEDER LAND STREEFT NAAR DEMO CRATISCHE OPLOSSING- Prof. Schermerhom spark waardee rende woorden tot Lord Killearn. De Commissie-Generaal wil gaarne uitdrukking geven aan de waardering van het Nederlandsche volk voor den grooten Britschen bondgenoot, die zulk een zeer groot aandeel van de lasten in den tweeden wereldoorlog .heeft gedra gen. Indien wy deze bijeenkomst bestem pelen als een historische gebeurtenis, dan doen wij dit niet om de eenvoudige reden, dat de besprekingen tusschen de Nederlandsche regeering en de delegatie van de Indonesische republiek worden hervat. Er zyn andere redenen". „De voorzitter heeft terecht gewezen op de besprekingen gevoerd onder voor zitterschap van lord Inverchapel. Het. was ten gevolge van een zeer uiteenloo- pende reeks van omstandigheden aan beide zijden, dat de teere draad die tydens de besprekingen op de Hooge Veluwe was geweven, werd verbroken en dat een nieuwe basis moest worden gevormd". Prof. Schermerhom noemde vervol gens de vertragingen aan beide zijden: In Nederland een langdurige kabinets crisis en aan den anderen kant over eenkomstige onzekerheden bij de vor ming van de republikeinsche regeering. Nu de toestand eenmaal was veran derd. had het Nederlandsche parlement, gesteund door twee groote partyen, op dracht ontvangen, om iangs democra- tischen weg een oplossing van de In donesische kwestie tot stand te brengen „De commissie-generaal kan be schouwd worden als een vertegenwoor diging van de twee regeeringspartyen in het parlement Nog meer dan dat, de commissie-generaal wordt, in haar huidigen vorm, gesteund door een over- groote meerderheid van het Neder landsche volk. Maar niet alleen onze liberale instruc tie, noch de wetenschap, dat deze com missie-generaal uit politiek oogpunt minstens zoo sterk is als het huidige Nederlandsche Kabinet, geeft de zeker heid van het feit, dat de verwachtin gen en innige wenschen van millioenen onzer landgenooten ons by onze poging om het conflict op te lossen vergezel len. Dat feit zal het voor ons mogelijk maken, om de besprekingen langs di recte en rechte banen te voeren met eenvoudige voorstellen, zonder verbor gen zijwegen en zonder voorbehoud SJAHRIR: PARTIJEN STAAN OP DEN DREMPEL VAN VREDELIE VENDE OPLOSSING. Sjahrir zeide te vertrouwen dat lord Killearn's taak veel gemakkelyker te vervullen zal zyn als indertyd die van lord Inverchapel, aangezien op het oogenblik de Nederlandsch-Indonesische kwestie verder gerypt is en sedertdien verhelderd. Spreker uitte waardeering voor het optreden van de Britsche troe pen in Indonesië, waarover onder de Indonesiërs in het verleden vele mis vattingen hebben bestaan. Deze troepen bevinden zich in een moeilijke positie. De kwestie tusschen Nederland en In donesië komt thans op een nieuw plan, en wy beginnen deze onderhandelingen met nieuwe hoop. Het Nederlandsch-Indonesische vraag stuk is in de afgeloopen maanden voor de betrokken partyen, ook voor de Ne derlanders, duidelijker geworden. Met de aankomst van de Commissie-Gene raal onder leiding van prof. Schermer hom, welke commissie volgens de per- soonlyke verklaring van haar leider, met groote bevoegdheden is bekleed, mag verwacht worden, dat het Nederlandsch -Indonesische vraagstuk tot bevrediging van beide partijen vreedzaam kan wor den opgelost. Wij gevoelen, dat beide partijen op den drempel van zulk een oplossing staan. Wy hebben het recht van de par tijen, die thans vergaderen om het lot en de aspiraties van de twee volkeren te bespreken, te verwachten, dat beiden bij het naar voren brengen van hun standpunt bereid zyn elkanders stand punt en moeilykheden te respecteeren, opdat de onderhandelingen in een zui vere en heldere atmosfeer zullen kun nen voortgaan. De persoon van prof. Schermerhom als leider van de dele gaties verstrekt onze overtuiging, dat zulk een atmosfeer tydens de onderhan delingen zal kunnen worden gehand haafd. WAPENSTILSTANDSCOMMISSIE GEVORMD. Een officieel communiqué van het Britsche consulaat-generaal te Batavia, hedenochtend uitgegeven, verklaard dat de conferentie zich in de eerste plaats met het procedure-vraagstuk bezig houdt. Op 14 Oct. zal wederom een ple naire zitting worden gehouden. Voorts komt de kwestie van den wapenstilstand ter tafel, waarbij men is overeengeko men om een commissie te benoemen, be staande uit de leden der beide delega ties, Van Mook of diens waarnemer Idenburg, en Soedarsono, onder voor zitterschap van lord Killearn: deze kwestie zal op staanden voet worden behandeld. Deze commissie komt op Woensdag 9 Oct. a.s. by een. 1 Weer een vlieg-incident in Zuid-SIavië. Een Britsch Dakota-vliegtulg van de geregelde lijn Boekarest—Bari is Vrijdag gedwongen by Nisj, in Zuid-Slavië, te landen. Later hebben de Zuid-Slavische autoriteiten echter last gegeven, het toestel vr(j te geven en te laten vertrek ken. De oorzaak van het Zuid-Slavische optreden zou zyn, dat men de identiteit van het vliegtuig niet tydig had kunnen vaststellen. Gisteren waren alle vluchten tusschen Italië en Belgrado, Sofia en Boekarest gestaakt. Naar men van de Britsche ambassade te Rome verneemt, heeft de Joegoslavi sche regeering den eisch gesteld, dat alle leden der bemanning van een R.A.F. vliegtuig, dat over Joegoslavisch grond gebied vliegt, Joegoslavische visa bij zich draagt, die drie maanden geldig zijn. Deze visa zyn uiterst moeilyk te krygen. Aanvragen van twee maanden geleden zyn nog niet ingewilligd. Intusschen zijn alle visa verloopen. Voor zoover bekend hebben de Joego slavische gevechtsvliegtuigen, die het Britsche vliegtuig tot dalen hebben ge dwongen, niet geschoten. GHANDI OVER DE COMMUNISTEN. Ghandi heeft de communisten in Indië „beroepsverwarringstichters" ge noemd, „die hun instructies uit de sovjet-unie krygen, welk land zy als hun geestelyk tehuis beschouwen". Deze verklaring komt voor in een door Ghandi's secretaris geteekend artikel in Ghandi's weekblad „Haryan". Ghan di zou verder volgens zyn secretaris hebben verklaard, dat hy geen voor stander van „deze onafhankelijkheid van een vreemde mogendheid" is en dat men zich zelfs in de huidige voed- selcrisis niet afhankeiyk moet stellen van de tarwe uit de sovjet-unie, maar zich tevreden stellen met wat de eigen bodem oplevert. Seyss Inquart doet beroep op Koningin Wilhelmina. Volgens een bericht van het Agence France Presse heeft Seyss Inquart, door het Neurenbcrgsche tribunaal ter dood veroordeeld, een brief gezonden aan Koningin Wilhel mina, waarin hij Hare Majesteit verzoekt te zynen gunste te inter- venieeren by den geallieerden be stuursraad, die op het oogenblik te Berlyn beraadslaagt over de door de veroordeelden ingediende gra tieverzoeken. Seyss Inquart beroept er zich op in zyn verzoekschrift, dat hy door persoonlijk ingrypen het Nederland sche volk rampen zou hebben be spaard. Voorts beroept hy zich op menschlievende maatregelen, die onder zyn bewind ten bate van het Nederlandsche volk zouden zyn genomen. WAARSCHUWING VOOR GEBAK MET EENDENEIEREN. De Keuringsdienst van Waren te Haar lem vestigt er de aandacht op van het publiek en ln het bijzonder van bakkers, dat eendeneieren, wanneer deze worden verbakken, meestal ziekte veroorzaken. Dergelijke gevallen hebben zich kort ge leden nog voorgedaan en er blijken, soms door handelaren, die hun naam verzwijgen, eendeneieren aan banketbakkers, enz. geleverd te worden. Slechts wanneer eendeneieren 10 minu ten hard gekookt worden zijn ze onscha delijk. De schadelijke werking wordt te niet gedaan, wanneer zij ln beschuit ver bakken worden, niet in alle andere gebak, zooals beschuttbollen, cake, taartjes e.d. DE „EDAM" NAAR ZUID-AFRIKA. Langs een geheel nieuwe route. Zaterdagavond is het vliegtuig „Edam" van de K.L.M. naar Johannesburg ver trokken met 42 passagiers aan boord. Eer ste bestuurder ls de heer Farmentler. Vele autoriteiten hebben het vertrek van het toestel bijgewoond. De heer Pleeman her innerde aan de vorige Zuld-Afrlka-vlucht ter gelegenheid van Dlngaansdag. Deze eerste na-oorlogsche Zuld-Afrlka- vlucht gaat langs een geheele nieuwe route, namelijk AmsterdamAlgiers KanoLeopoldsvilleJohannesburg. Op den terugweg wordt lnplaats van Algiers, Tripolls aangedaan. Een regeeringsmlssle onder leiding van den Nederlandschen ambassaderaad, den heer A. J. D.' Steenstra Toussalnt vliegt met deze D C 4 naar Johannesburg, om een lu«htvaartverdrag tusschen Zuid- Af rika en Nederland tot stand te brengen. Verwacht wordt dat de Edam de 9300 K.M. ln ruim 31 vlieguren zal afleggen. Duitsche politiemannen in blauwe uniform staan op wacht voor de huizen, waarin de vrijgesprokenen van Neuren berg Schacht en Fritzsche vertoeven. Naar hun zeggen, staan zy daar om on geregeldheden te voorkomen. Men acht het echter meer waarschynlyk, dat die politiemannen daar staan om de vryge- sprokenen in het oog te houden in af_ wachting van een gunstig moment voor arrestatie. - Fritzsche hem verklaard, dat hy gaarne door de Duitschers berecht zou willen worden. Een beambte van de ge vangenis te Neurenberg verklaarde aan een correspondent van Reuter, dat aan von Papen in de gevangenis gastvryheid zal worden verleend, totdat hy wenscht te vertrekken. Wanneer hy eenmaal ver trokken is, zal hy niet meer kunnen terugkeeren, noch Schacht of Fritzsche. Diverse Duitsche instanties hebben arrestatie-bevelen uitgevaardigd tegen Schacht en Fritzsche. De laatste zou zich in handen der Neurenbergsche po litie hebben willen stellen, maar de Amerikanen verhinderden dit. Ook von Papen zou nog voor een Duitsch gerecht worden gedaagd. De Frankfortsdie radio maakt een verklaring van het Amerikaansche mi litaire bestuur bekend, welke inhoudt, dat Fritzsche, Schacht en von Papen geiyk iedere volwassen Duitscher ln de Amerikaansche zone onder de Duitsche denazificatie-wet vallen. Het Amerikaansche militaire bewind zal niét ingrypen by acties van rechts wege tegen hen', die door het interna tionale hof te Neurenberg zyn vrijge_ sproken, mits zy niet worden beschul digd van datgene, waaraan fcy door het zooeven genoemde tribunaal niet schul dig zyn bevonden. Van nu af aan zyn de vry gesprokenen van Neurenberg onderworpen aan Duit sche wetten en autoriteiten. Volgens de geldende denazificatie-wetgevlng kun nen beschuldigden maximaal tot tien jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. De oliepomp van het Oliewinningsbedryf Nederland, die per dag ongeveer 35 ton van deze kostbare brandstof uit onzen bodem pompt (Foto ANP.-de H.) Waar altijd licht brandt! (Van een onzer"redacteuren). Cel 601 ligt in het midden van een der zygangen van het Oranje-hotel te Scheveningen. Zy wés er één uit vele. Gevangenen kwamen en gingen. Er werd geleden en gestreden, vooral ih bezettingstyd, en het waren meestal de slechtsten niet van ons volk, die daar als slachtoffer van dictatuur en ty- rannie werden binnen gesleurd, wach tend op het trieste lot dat te zijner tyd over hen zou worden geveld! Zy is nü, sinds Zaterdag, een symbool van het verzet tegen den Durtschen vyand, een blyvend monument voor allen, die hier of elders hun leven gaven voor de goede zaak van vrjjheid en recht... Géén bedevaartplaats, zooals el ders het Graf van den Onbeken den Soldaat. Een gevangenis leent zich niet daarvoor. Wél een rust punt in de gedachten der v^Jen, wier familieleden of goede bekenden 't zy hier, 't zy ergens anders in binnen- of buitenland het slachtoffer werden van Nazi-agres sie. Wie offerde op 't altaar van het verzet, kan het beeld van „Dooden cel 601" vóór zich halen. Het zal steun geven en schrijnende won den gemakkelyker doen heelen! By vele honderden hebben mannen en vrouwen uit gansch het land' dat beeld Zaterdag in zich opgenomen na de eenvoudige, maar aangrijpende plechtigheid, welke door het desbetref fende comité was georganiseerd. „Oranje-Hotel" stond er op de bor den by de stations, die wezen naar de standplaatsen der autobussen: „Oran je-hotel" zei de conducteur by het- uitstappen en hij wees naar de cellen barakken; „Oranje-hotel" stond er op het kaartje gedrukt dat de zwaar be waakte poorten voor ons opende Oranje-hotel": een eere-naam voor dezen burcht van het verzet, bron van wanhoop en desillusie voor alle - Nazi's, wier verraderiyke, plannen en valsche ideologie in stukken braken op Hol- landsche fierheid en onverschrokken heid! Het was een korte, maar sterke rede, welke ds. G. Bos, de oud-gevangenis- predikant, daar op de winderige bin nenplaats uitsprak voor een aandach tig, vaak diep-bewogen auditorium Een verhaal van het ïyden, maar vooral, ja boven alles, van den moed van al die landgenooten, die zwak konden zyn in hun laatste onderhoud met pre dikant of priester, maar sterk waren en hard als staal op het moment der executie als Duitsche demonen-ge zichten hen tegen grijnsden„Hun stryd" zei ds. Bos „is zinvol ge weest omdat zy er diep van overtuigd waren dat anderen hun werk tot een goed einde zouden brengen. Met kin- derlyke overgave stelden zij zich in God's hand. Enzy zijn niet te vergeefs gevallen mits wij maar zor gen dat hun daad ons stimuleert tot beter leven". „Mitswy" zoo voegde mevr. Boon er daarna in haar inwij dingsrede aan toe „ons« bezinnen op het goede en zoodanig leven, dat wij onze helden en heldinnen waardig zyn!" EEN SYMBOLISCHE HANDELING. Terwyl de Postfanfare Chopin's treurmarsch speelde, zyn mevr. Boon en baronesse van Lyndenvan der Bosch langzaam van de binnenplaats naar het gevangenisgebouw geschre den; op een Oranjekussen: de blin kende sleutel van cel 601. En toen de deur van het kleine, simpele kamertje was geopend en het licht was ontsto ken, was daarmede een symbolische handeling verricht, welke tot in verre tyden de herinnering aan onzen ver zetsstrijd levendig zal houden.... Zwijgend zyn zy daarna langs de cel getrokken, al die mannen en vrouwen in het stemmig zyvart, blootshoofds en vol van gespannen nervositeit! Een kort beeld kregen zy slechts, maar voor menigeen zal het onvergetelyk zyn. Doodencel 601 irugang D: om zoo te zien een cel als alle andere; klein en nauw en hoog. met muren van wit ge verfde baksteen. Zij is gelaten zooals zy was. Op de brits de grahwe stroozak met gryzen deken, op de plank, er boven, twee boeken in roodbruin kaft en als wy het goed zien een be duimelde Bybel. Een hoog venster met tralies (zeker vier meter hoog), waar voor regelmatig de schaduw van een bewaker verschynt, en op de muren, diep er in gekrast, woorden van be moediging, welke ter dood veroordeel den achter lieten voor hen, die den stryd verder moesten stryden; inscrip ties, getuigend zoowel van moed als van humor „Carpe Diem" (pluk den dag) staat er scherp in den steen en „DeHeere vergeet zyn gevangenen niet. Ps. 69, 34 b". Daar staan ook de beroemde woorden: „In deze baaijes zit geen gaaijes, maar Holland's glo rie, potverdorie", geschreven door een mensch in nood, die by al zyn leed toch nog blijmoedig en geestig zyn kon. En er is een kalenderblad geteekend. „Februarie" staat er boven. Voor vier andere maanden werden de hokjes al gemaakt: Maart, April, Mei en Juni. Waarom juist tot en met Juni? Het slachtoffer voltooide zijn werk niet, want slechts vyf dagen van Februari werden afgestreept. Waarschynlyk zal er op dien morgen van dien zesden dag ergens op de Waalsdorpervlakte een schot hebben geklonken. Tusschen zoo vele viel dat niet op HET „EEUWIGE" LICHT. Eenige nieuwe dingen zyn in de cel aan de „gewone" toegevoegd. Op een klein tafeltje, dicht by de deur met het ronde kijkgaatje, ligt een boek, in leer gebonden: een zwart k~uis er op en een rood-wit-blauw lint: het „doo- denboek" met de portretten en korte levensbeschrijvingen van allen, die ln het Oranje-hotel hebben vertoefd1 en er het leven lieten. Aan den wand een portret met handteekening van H.M. de Koningin en in een altijd verlichte vaas levende bloemen, die .steeds vernieuwd zullen worden „Friheyt en is om gheen geit ie coop", zegt liet opschrift op die kristallen vaas. Zy hebben het niet kunnen le zen de menschen uit die langzaam daar voorby-schuifelende schare en de meesten van hen zullen trouwens met hun gedachten wel afwezig zyn ge weest, maar wie zou méér dan zy van de waarheid van die spreuk doordron gen kunnen zyn? „Doodenoèl 601" zal altyd voor hen een troost en een lichtbaken bhjven! Zweedsche premier overleden. De Zweedsche eerste-minister, Hans- son, is plotseling op 61-jarigen leeftijd overleden. Hy was eerste-minister van 1932 af, met uitzondering van een on derbreking van drie maanden in 1936. Hansson was de zoon van een arbeider, werd journalist en later leider der Zweedsche sociaal-democratische par ty. Hy was in verscheidene socialisti sche regeeringen tusschen 1920 en 1926 minister van defensie. Vermoedelyk zal de huidige minister van sociale zaken, Gustaaf Moelier, hem opvolgen als vice-president der soc. dem. party. Atoombommen-voorraad naar Engeland? De journalist Drew Pearson heeft ifcoor de Amerik. radio verklaard, dat ae Vereenigde Staten aan Engeland een voorraad atoombommen hebben toegewezen, welke voorraad in Noord- Engeland zou worden opgeslagen. Hij voegde er aan toe: „dit is zeer belang rijk. Het is voor 't eerst, dat Engeland atoombommen in voorraad krygt, of schoon het deelgenoot was by de fa bricatie ervan". Door het Amerikaansche departe ment van oorlog ls nog geen commen taar op deze mededeeling van Pearson gegeven. Wel verklaarde een woord voerder, dat er misschien 'een verkla ring zou worden uitgegeven. BESTUUR PRINS BERNHARD-FONDS GEÏNSTALLEERD. Het bestuur van het „Prins Bcrnhard- fonds", dat onder voorzitterschap staat van prof. mr. R. P. Cleveringa. uit Lelden, ls hedenmorgen ln een te Amsterdam ge houden bijeenkomst door Prins Bernhard, die de regent is van het fonds, plechtig ge ïnstalleerd. BINNENLAND Het ministerie van oorlog heeft drin gend verzocht zich te onthouden van het maken en verzenden van particuliere foto's van buitenlandsche oorlogsgraven, zulks omdat de werkzaamheden nog ln vollen gang zijn. Bij een aanxyding door een militaire auto, ter hoogte van het viaduct over de Hoogstraat te Zwolle is de heer A. J. Dykslag ^aldaar gedood. Te Dalfsen ls op den Hessenweg de 83-Jarige Roons, uit Ankum, door een auto overreden en gedood. Zaterdag zijn twee schepen naar Indië vertrokken: de „Johan van Olden- barneveldt" met 2000 soldaten en de „Oranje" met 900 passagiers, onder wie vele re-evacué's. De „Oranje" heeft ook de eerste zending Nlwln-paketten aan boord. Te Amsterdam ls ln het Gebouw voor den Werkenden Stand op de Klove- nlerburgwal de „Doelenzaal" als schouw burgzaal in gebruik genomen. Te Utrecht is na een kortstondige ziekte in den leeftijd van 68 jaar over leden mr dr. E. J. Beumer, oud-lld van de Eerste Kamer en voorzitter van de eerste kamer van het Tribunaal te Utrecht. De verklaring var Trumar. inzake Palestina vindt in Joodsche kringen na tuurlijk grooten bijval, maar ln <i<? Ara bische wereld biyft men haar fel be strijden. BUITENLAND. Het Belgische staatsblad bevat een ministerieel besluit betreffende de be teugeling van den smokkelhandel. Met uitzondering van de door een officieel lichaam van de ravltallleering of voor rekening daarvan verrichte transporten, mag volgens dit besluit geen enkele zen ding boter, koffie, keukenzout, suiker, vleesch, conserven, lucifers, schoeisel, zeep. gefabriceerde tabak, weefsels of kleedlngstukken binnen 5000 meter van de grens gebracht of vervoerd worden, Indien zy niet gedekt ls door een bestel bon. die den geleidebrlef vervangt. Door gisteren de klok een uur terug te zetten, ls Engeland teruggekeerd tot den Greenwlchtljd. België volgt heden. Er heeft een brand gewoed ln het gebouw, waarin de cyclotron tepparaat voor atoomonderzoek) van den Universi teit te Berkeley (Californië) ls onderge bracht. Het ln gebruik nemen van dit apparaat dat anderhalf millloen dollar gekost heeft, zal door de gevolgen van den brand vertraagd worden. De eerste Weensche Jaarbeurs na den oorlog is geopend. Frankrijk. Zwitserland, Hongarije, Roemenië en Nederland zijn officieel vertegenwoordigd. Van twaalf andere landen zijn particuliere Inzenders aanwezig De Sovpt-Russlsche raalu kondigt een vinding van lr. Hovlttsky aan, die erin geslaagd ls met normale projectors bij elk soort licht films te projec'. _.r6n. De sjah van Perzlë heeft officieel bevolen verkiezingen voor het parement te houo'en. De Egyptische eerste-minister, Sldky pasja, hoopt ongeveer 27 October voor de voorgenomen lnformeele besprekingen over de herziening van het Britsch- Egyptische verdrag met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Bevin, naar Londen te vertrekken. Er loopen geruchten dat van Fran- sche zyde gepoogd wordt nog vóór het einde van de conferentie of althans vóór de Fransche verkiezingen oP 10 November a.s. een verdrag van wederzljdschen bij stand. dat vijfentwintig Jaar van kracht zou blijven, tusschen Groot-Brittannië en Frankrl|k tot stand te brengen. Het Zweedsche mlnlsterié van bui tenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat een handels, en credietovereenkomst tusschen de Sovjet-Unie en Zweden te Moskou ls tot starfd gekomen. Een cycloon heeft/24 uur lang op de Azoren gewoed en groote schade aan gericht. De vlsschers werden verrast en meer dan 150 slachtoffers zijn te be treuren Een sovjet-woordvoerder heeft mee*- gedeeld, dat de sovjet-regeerlng ln een brief aan Trvgve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft vereocht de., kwestie der vreemde troepen op nlet_vijandelljk terri torium aanhangig te maken bij de alge- meene vergadering. Lie heeft besloten de kwestie op de agenda te zetten. VERLIEZEN NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt bekend, dat tot- haar leedwezen ln de afgeloopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen Marine: geen verliezen. Landmacht: geen verliezen. Ned. Indisch leger: soldaat M. Vaas, VRIJ KOUD. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond' Matige NoordoostelMke wind, drijvende wolkenvelden, overwegend droog weer, vrl) koud. Pfeiffer, de Belersdhe minister voor denazificatie, heeft order gegeven on- middeliyk tegen Schacht en Fritzsche een vervolging in te stellen. De verdedigers der veroordeelde orga nisaties SS, Gestapo en SD. hebben be_ roep aangeteekend tegen het vonnis van Neurenberg. Alle veroordeelden hebben thans be roep aangeteekend, behalve Kaltenbrun- ner, von Schiraoh en Speer. Ook Frau Goering zal nog voor de Duitsche .zuiveringscommissie moeten verschynen, beschuldigd persooniyk voordeel te hebben getrokken uit de N azi-ondernemingen Naar verluidt, zouden de ïy'ken van terechtgestelden in geheime graven ter aarde worden besteld. Admiraal Raeder, vroeger opperbevel- hebber van de Duitsche marine, die door het internationaal tribunaal te Neuren berg tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld werd, heeft een verzoek aan den geallieerden bestuursraad te Berlyn gericht om zyn vonnis in doodstraf te veranderen. Admiraal Raeder is thans zeventig jaar oud. Hy zou als reden van dit verzoek opgeven, liever den soldaten dood te sterven, dan voor de rest van zUn leven in een gevangenis te ver- kwynen. TWEE VLIEGONGEVALLEN. Tusschen Gandar en St. John (New Foundland) is een Amerikaanscn le gervliegtuig Zaterdag j.l. in een be- boscht gebied neergestort. Dit is het tweede vliegtuigongeluk dat binnen een week tyds op New Foundland heeft plaats gehad. Van de drie inzittenden wordt er een vermist, terwyl de twee anderen verwondingen opliepen. Een Belgisch transportvliegtuig met drie leden bemanning aan boord, is gistermiddag op weg van Brussel naar Gothenburg by Randers in Noord- Jutland neergestort. Een lid van de be- mannng kwam om het leven, de beide anderen werden gewond. Textielbonnen geldig verklaard. net Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat ipot Ingang van 7 October 1946 de volgende bonnen van de in omloop zUndc textielkaart VA 605, VB 605, VC 605, VD 605, VE 605 geldig worden: de letterbon nen B en C. elk ter waarde van 5 punten: de nummers 121 t/m 130, elk ter waarde van 1 punt. Het ligt in de bedoeling ln de eer ste maanden van 1947 wederom een beperkt aantal textielpunten geldig te verklaren, ten einde de bevolking In de gelegenheid te stellen met ge bruikmaking vaii de reeds geldige, gespaarde en nog te sparen punten ook zoogenaamde groote stukken aan te schaffen. HlerbU zU opgemerkt, dat de reeds geldig verklaarde punten van de textielkaart geldig biyven. Kermisbrand te 's-Gravenhage DRIE TENTEN VAN „JANVIER" IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gistermorgen tegen 5 uur ls brand uit gebroken. In het Lunapark, dat, met een. maritieme tentoonstelling van het Alge meen Nederlandsch comité „Onze Marine" op het MalieveM te 's Gravcnhage is op gesteld. Waarschijnlijk ls een, tusschen. serpen tines geworpen brandende sigarettenpeuk de oorzaak geweest van dezen brand, die ontstond ln de groote stoomcarroussel van de kermisexploitant mevrouw Janvier. Deze carroussel, die rijk was bezet met spiegels en fel gekleurde houten beelden, werd een gemakkeiyke prooi van do vlammen en stond, samen met de cake walk eti een danstent van Janvier, ln. lichterlaaie, toen de brandweer gewaar schuwd door den heer Hommerson, die den brand ontdekte, om kwart over vijf met drie spuiten arriveerde. Om zes uur kon de brandweer met het nablusschen beginnen. Behalve de stoom machine van de carroussel. zijn de drie kermls-lnstallatles volkomen verloren ge gaan. De schade wordt op 4 5 ton ge raamd. DE AUTOWEG NIJMEGEN—ARNHEM. Naar wy vernemen zal Zaterdag a.s. de aannemersfirma Verstoep den autosnelweg NymegenArnhem opleveren Men ver wacht. dat ln den loop van deze maand de eene helft van de;i autoweg ln gebruik genomen zal worden. Het ligt ln de be doeling twee richting-verkeer ln te voeren en gebruik te maken van den nieuwen afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld op weg en den ouden autoweg Ntlmeeen— 18 Augustus 1946. Arnhem. 6 In een rede voor het congres der con servatieve party te Blackpool verklaarde Churchill dat hy eenigen tyd geleden overwogen had zich uit de politiek terug te trekken. Hy achtte echter den toe. stand -en de toekomst zoo érnstig, dat hy besloten heeft actief aan het poli tieke leven te blijven deelnemen. Churchill definieerde de belangrijkste doelstellingen der conservatieven als volgt: 1. De Christelijke religie hoog te hou den en alle aanvallen daarop af te slaan. 2. De verdediging van de monarchis tische parlementaire constitutie. 3. Bescherming van het ryk tegen buitenlandsche agressie. 4. Het handhaven van recht en orde, onpartydige justitie. 5. Het in evenwicht brengen van landsuitgaven en inkomsten.. 6. Verdedigen en uitbreiden van den handel binnen het empire. 7. Bevordering van de gezondheid en sociale levensvoorwaarden van het volk. 8. In het algemeen steun te verleenen aan de vrye onderneming en particulier Initiatief tegen staatsdwang en nationa lisatie der industrieën. „Wij zyn tegenstanders van het stich ten van een socialistischen staat, die de productie- en distributiemiddelen en de beurs controleert. Het is ons doel een bezittende democratie op te bouwen, die zoowel onafhankeiyk als onderling af hankeiyk ls. Wij willen den status van den werknemer meer zien als die van een deelgenoot dan als dien van een niet-verantwoordelyken employé, wy willen het volk niet zien teruggebracht tot een massa door den staat gelelde proletariërs, her en derwaarts geslin gerd, hier en daar in huizen onderge bracht door een aristocratie van bevoor rechte ambtenaren of een bevoorrechte party, bonzen van een party of vakver- eenlgingen wy zyn tegen de tyrannte van de „closed shop". Ons Ideaal ls de eensgezinde vereeniging van millioenen vrye, onafhankeiyke gezinnen die ln hun levensonderhoud kunnen voorzien en dienstbaar zyn aan de ware Brit sche roem en den wereldvrede. „De socialistische regeering, aldus Churchill, vertegenwoordigt niet de meerderheid der natie". In weinig meer aan een jaar hebben zy den Britschen invloed in het buitenland verminderd en zy hebben zeer verlammend gewerkt op onze herleving in het binnenland. Na al wat wy hebben meegemaakt, hebben wij genoeg te dragen en genoeg gevaren onder het oog te zien, dan dat wy bo vendien nog den last zouden moeten dragen van deze agressieve partners". Noel Baker heeft reeds geantwoord en Labour verdedigd, wyzend op de La- bourmeerderheid by tusschen tydsche verkiezingen. VLIEGVELD TE ROTTERDAM. Door de regeering ls, naar „Trouw" meldt, aan Rotterdam toestemming ver leend tot het aanleggen van een vlieg veld van klein type ln den Schleveenschen polder. Binnen korten tijd zal overwogen wor den of tot aanleg van een groot?r type vliegveld zal mogen worden overgegaan. MOTIE VAN DISTRIBUTIE-PERSONEEL. Het congres van de Vereeniging van Distributie-personeel, te Amsterdam ge houden, heeft, er ln een motie bij de regeering op aangedrongen de burgemees ters op te dragen, geen ontslag te verlee- uen aan overtollig dlstrlbutlepersoneel, zoolang geen nieuwe geiykwaardlge positie voor betrokkenen ls gevonden, dan wel, zoolang geen regeling inzake afvloeiing ls getroffen. m

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1