Het zal sterren regenen Nog geen deserlie-geval der „7 December divisie" berecht Beslissingen te Parijs der groote vier Iff f f ?t n i Nederland wenscht obligatie-leening in Amerika en wjj bewonderen allen, dat tóch met mannenmoed werd doorgezet. Karei II en zyn gansche grandiose gevolg bleek er zich per slot maar wei nig van aan te trekken! Gelukkig verloren de schitterende bloembouquetten, waarmee wagens of auto's versierd waren, niet veel van hun zeldzame fraicheur, maar ónders was 't met de hooge hoeden der ordecommis sarissen. Die zullen wel eindeloos op gestreken moeten worden, om weer tot den oorspronkelijk glimmenden staat terug te keeren. Keeren ook wij tot ons eigenlijk on derwerp terug: de historische stoet was dit Jaar wel klein en zeker niet zoo im poneerend als in vroeger tijd. Doch ver geten wij niet, dat de omstandigheden een duchtig woord meespraken en zoo gezien, wat 't toch al mooi. dat den kijk- lustigen, doch op 't gebied van optoch ten verwenden Leidenaars, weer zoo veel gevarieerds geboden kon worden Intusschen: 't tijdvak van Karei II is, dank zij de groote historische kennis van dr. mr. J. W. Verburgt, weer eeni- germate voor ons gaan leven, vooral aan de hand van het gedetailleerde pro gramme. dat ons talrijke personagiën leerde kennen, waarvan wij ondanks indertijd genoten voortreffelijke geschie denislessen nog nooit gehoord had den! Past daarvoor niet een woord van groote erkentelijkheid? Als bijzonder evenement: de waarlijk trefende wagen, symboliseerend de een heid van ons vaderland en de Overzee- sche Gebieden. Moge deze eenheid géén symbool blijven, doch spoedig in de practijk geheel verwezenlijkt worden! Eigenlijk evenmin bijpassend, maar niettemin aanvullend van groote waar de, de majestueuse praalwagen van de 3 Octobervereeniging, waaraan wij ook dit jaar zoo veel te danken hebben. Met alle eerbied voor de prijstoeken ning aan de deelnemers der afdeeling Bloemencorso", verwonderde het ons toch, dat het aardige molentje van de buurtver, „Maredijkkwartier" er zonder bijvalsteeken van de jury af moest ko men. En wat de Reclame-afdeellng be treft: daar willen wij een apart woord van hulde brepgen voor de fijnzinnige en artistieke versiering der nieuwe en opmerkelijke Fordmodellen van de N.V. „Het Motorhuis", waarvan de kleurscha- keeringen een lust voor 't oog vormden! Zoo heeft Lelden ook dit jaar zijn op tocht gehad! Als steeds aangestaard door duizen den kijklustigen, die even blijmoedig en manhaftig de regenstroomen trotseer den als de enthousiaste deelnemers, w.o. het kranig rijdende 9-jarige Prinsje van Oranje, later Stadhouder Willem III. Dat zal ieder Oranje-hart goed gedaan hebben Ook willen wij de onvermoeid blazen de muziekcorpsen niet onvermeld laten; zü hielden er den goeden moed in en deden kletsnatte japonnen, jurken, slui ers, uniformen of pandjesjassen en druipende hooge hoeden glansrijk ver geten Onze nieuwe burgemeester en zijn eehtgenoote, hebben het tijdens hun eersten tocht op 3 October, in gezel schap van het voortvarende bestuur, met den energieken heer de Ko ning vooraan, niet getroffen. Moge het, zoowel voor hen als voor ons, een volgend jaar beter uitvallen! - Niettemin hebben wij ons allen best geamuseerd: daarvoor is het immers „3 October" De optocht is toch een succes geweest. Foto Van Vliet. Ook de voorzitter van de 3 October Vereenigingde heer W. van der Laan. overtuigde zich van de kwaliteit van de uitgereikte haring, onder levendige belangstelling van den heer K. Catli. praeses van het Leidscli Studenten Corps (rechts) en mej. Nauta. praeses van de V.V.S.L. (links). Waarschijnlijk in den nacht van 9 op 10 October. In den nacht van 9 op 10 October mogelijk ook In den voorafgaanden of den volgenden nacht kan een heftige ster renregen worden verwacht. Het uitstra lingsgebied d.l. het gebied, waar alle tot dezen sterrenregen behoorende mete oren of vallende sterren vandaan schijnen te komen ligt ln den kop van het ster renbeeld Draak. Dit gebied bevindt zich ln den avond hoog boven den Noordwes- telijken horizon. Op den avond van 9 October 1933 was eveneens een prachtige sterrenhemel te zien. Vele lezers zullen zich het Indruk wekkende schouwspel nog herinneren. Op het oogenbllk van grootste activiteit van den regen bedroeg het aantal toeiT enkele honderden per minuut. Uit onderzoekin gen ls gebleken, dat de sterrenregen ln relatie staat met een komeet, de komeet Giacobinl-Zinner, De materiedeeltjes stukjes metaal en steen die het als „vallende ster" bekend staande lichtver schijnsel ln onze dampkring teweegbren gen, bewogen zloh vóór hun ontmoeting met do aarde ln een gesloten baan om de zon, en wel ln nagenoeg dezelfde baan als de komeet. Omdat de komeet eens ln de ruim 6 1/2 Jaar een omloop om de zon voltooit, mogen we verwachten, dat de genoemde materiedeeltjes meteorieten genaamd dit ook doen. Na 13 Jaar heb ben zi| dus tweemaal rondom de zon ge wenteld. zoodat een nieuwe ontmoeting Diverse malen heeft een „hartverster king" onderweg menig autoriteit of deel nemer goed gedaan. Dat was. als steeds, voor de Studenten-societeit het geval. Maar dit jaar liet ook de Commissie van Oppertoezicht en Beheer van de Kweek school voor de Zeevaart in samenwer king met de M.O.D. der Kon. Ned. Ma rine zich niet onbetuigd en werden ver schillende autoriteiten met een verwar mende „oorlam" verrast, waarvoor een woord van oprecht gemeenden dank niet achterwege bleef! Tenslotte vermelden wij hieronder de prijswinnaars: Afdeeling Bloemencorso: Dames Gymn. Ver. „Brünhilde" le pr. Bruidstoet familie Pauw 2e pr.; Buurt ver. „De Professoremvijk" 3e pr; Buurt ver. „Tuinstadwijk" en Tuinver. „Flora- lia" 4e pr.; Ver. Leidsche Kleinhande laren in bloemen en planten, eervolle vermelding. Reclame: „Nieuwe Leidsche Courant" le pr.; N.V. „Het Motorhuis" 2e pr; Gebr. van der Meer, Autovrachtvervoer, eervolle vermelding. Veroordeelde reserve-officier reeds in Maart in gebreke. Naar aanleiding van het bericht om trent de veroordeeling van een reserve officier van gezondheid, die heeft te recht gestaan voor den krijgsraad te velde te 's-Gravenhage, deelt men ons van bevoegde zijde ter voorkoming van verwarring het volgende mede: Beklaagde is veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzet ting evenwel uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, ter wijl hij onmiddellijk in arrest werd gesteld. Uit het bericht mag niet gecon cludeerd worden, dat dit geval be- Cabaret-voorstellingen bleven beneden de maat Het cabaret in de Gehoorzaal (van 57 en en van 810 uur) bracht een zoogenaamd „gevarieerd non-stop-pro gramma" onder den titel „Oogen en Ooren open". Aan hooge verwachtingen heeft het echter niet voldaan. Het zou onbillijk zijn te zeggen, dat bepaalde nummers een mislukking zijn gewor den, maar over het algemeen werd toch niet' het peil bereikt, dat wij in den loop der jaren van de cabaret-voorstellingen op 3 October gewoon zijn. Hoofdper soon was Coos Speenhoff Jr. en hij had ook verreweg het meeste succes. Met zijn praatje en zajn melodietje, zijn Foto Van Vliet. Hel Leidsche Politie Muziekgezelschap bracht van het balcon van het Stadhuis de reveille ten gehoore. terwijl Jionderden Leidenaars toeluisterden. Kermisvreugde en modderverdriet Een 3 October zonder kermis ware niet denkbaar. Derhalve was er een ker mis, en wat voor een! Er was een onafzienbaar kermisveld met tallooze ingenieuse apparaten, waarmede men zich in een horizontaal of verticaal vlak of door middel van angstwekkeïide combinaties daarvan ieder gewenscht gevoel van genoegen of ongenoegen op de hals kon halen. De traditioneele gedresseerde vlooien ont braken al evenmin als de langs lood rechte wanden rondtollende motorrij der. terwijl men in alle hoeken van het terrein zijn geluk kon beproeven met geweer, imitatie-bommenwerper. rad van avontuur of andere listige gok spelletjes. Autorijden kon men zoo der rijvergunning! op vele banen, waarnaast zich tentten schaarden, die allerlei veelbelovende attracties uitstal den en stroomen bezoekers naar binnen lokten. Over dat alles hing de gebrui kelijke geur van haring, poffertjes en bier en onder dat alleswas modder. Een modderde, die een speciale at tractie vormde in het toch rijke ver strooiing biedende kennispark, welke den bezoeker als het ware vastzoog voor iedere tent, waar hij niet ijlings aan voorbijschoot. Een modder, welke hoon de om de kinderlijke pogingen, zijn heerschappij te breken met een simpele stroomat-, en die ongevraagd tot diep in den nacht méé ging naar de tenui- zen van alle kermisgangers om daar te rusten op deurmat, traplooper en vloer kleed. En er,was regen. Waar zou anders immers de modder vandaan komen? Ja. de regen deed ernstig zijn best, om den Leidenaars het kermisplezier te vergal len. Doch een Leidenaar zonder 3 Octo ber is niet denkbaar*, evenmin, gelijk wij zeiden, een 3 October zonder kermis. Dus was de Leidenaar gisteren op de kermis, modder en regen ten spijt. En hij heeft er genoten als van ouds, al deden de diverse gelegenheden van ver maak zwaardere aanslagen op zijn por- te monnaie dan eertijds. De schade van vele jaren werd gisteren in dit opzicht ten volle ingehaald, en duizenden stroomden omstreeks middernacht huis waarts. moe. nat, smerig, maar tevre den Indeeling van terrein, ruimer dan wij gewend zijn, en toe- en uitgangsrege ling voldeden ten volle. IN DEN SCHOUWBURG. Op 3 October past nu eenmaal geen ernst- in den Schouwburg, maar zoo'n zeldzame verzameling onzin als ver gaard is in „Spookbruiloft", waarmede Siem Nieuwenhuyzen op bezoek was, hebben wij er toch bijkans nog nooit meegemaakt. Het is eenvoudig ondoen lijk de nonsens te releveeren, die hier ten beste wordt gegeven. Voor wie goed lachs is, valt er wel te genieten, dank zij vooral het spel van Siem, wie niet „in de stemming" is, voelt zich bekocht. Ge lukkig voor het gezelschap was het goedlachsche gedeelte vdn het publiek, dat den Schouwburg vrijwel geheel vulde, in de meerderheid en dus is er braaf gelachen. CHR. ORANJEVEREENIGING. Der traditie getrouw heeft ook dit jaar de Leidsche Chr. Oranjevereenlging gisteravond in Prediker een feestsa- menkomst gehouden. Ook nu weer was de groote zaal tot de laatste plaats be zet. Na de opening heeft de voorzitter Mr. Dr. N. Geelkerken een rede gehou den, waarin hij uitvoerig bij het histo risch gebeuren in 1574 stilstond. I Verder werd de avond 'gevuld met een aantal historische films en muziek door de familie Gouw uit Katwijk. Er „Stemmen van de wereld", zijn grapjes en vooral zijn imitaties van artist-en als Derby, Bandy, Speenhoff Sr., Flentje de la Mar en tal van anderen boekte hij ongetwijfeld succes, maar de rest bleef ook wel heel bescheiden. Een komisch acrobaten-nummer, een parodistisch danspaar, twee accordeonisten (alsof wij op straat nog niet genoeg harmonica- muziek hadden gehoord!) en eenige gqed voorgedragen liedjes van Dity Doornbos vulden verder het programma. Het werd door Louis Westenberg op muzikale wijze geïllustreerd en het ap plaus bewees dat het gul gestemde pu bliek zich wel vermaakte. Niettemin meenen wij dat aan een 3 October- voorstelling hóóger eischen mogen wor den gesteld. Er is een tijd geweest dat kunstenaars als Louis Davids e.a. op de planken stonden. Dat peil werd nu he laas bij lange na niet geëvenaard Terwijl de eerste voorstelling slechts matige belangstelling getrokken heeft, was de zaal om 8 uur zoo goed als uit verkocht. Tot de belangstellenden be hoorden o.m. burgemeester van Kin schot en oud-burgemeester Van de San- de Bakhuyzen, Weer een kabinet Tsaldarus in Griekenland. Waar de andere partijen weigerden mee te doen. heeft Tsaldaris ln Griekenland weer een regeering gevormd, alleen be staande uit monarchisten. Het ls hetzelf de kabinet,- dat bil den terugkeer van den koning aftrad. De oppositie zal echter wel mee gaan naar Parijs! De Kamer heeft met 1801 stemmen een motie van vertrouwen aangenomen, doch de andere partijen waren tevoren heengegaan, om niet aan de stemming mee te behoeven te doen. Tot 3 Nov. Is het parlement op reces. In het Noorden des lands vinden nog steeds bloedige botsingen plaats. treft een der dienstplichtigen van de „7 December divisie", waarvan bereids een aantal bataljons is in gescheept. Een geval van desertie ten aanzien van deze categorie van dienstplichtigen is nog niet door den krijgsraad berecht, zoodat uit het onderhavige vonnis niet mag worden afgeleid, hoe de vonnissen zulT—uitvallen tegen hen, die geen gehoor hebben gegeven aan de onlangs per radio door generaal Kruis uitgesproken waarschuwing. ,,De beklaar-ie stond terecht voor feiten, welke gepleegd zijn vóór tot Uitzending van de dienstplichtigen is overgegaan. Hij was als medisch student korporaal bij den genees kundigen dienst. In deze hoedanigheid ontving hij een oproeping tot opkomst in werkelijken dienst. Aan dezen op roep in Februari j.l, heeft hij niet voldaan. Op 24 Maart d.a.v. is hij on geoorloofd afwezig gebleven na in schepingsverlof. Het transportschip voor Indië zou omstreeks einde Maart vertrekken. Middelerwijl is hij op 1 Juni 1946 benoemd tot officier van ge zondheid, nadat hij zich vrijwillig had teruggemeld. Voor de als dienstplichtig korporaal begane feiten heeft beklaag de eerst thans terecht gestaan. met.de aarde waarschijnlijk is. Er zlln verschillende feiten, die erop dulden, dat de waar te nemen aantallen nu wellicht nog grooter zullen zijn dan ln 1933 Het tijdstip van den sterrenregen is niet precies te voorspellen: het zal waarschijnlijk in den nacht van 9 op 10 October vallen, maar het is even min uitgesloten, flat het een dag vroeger of later valt. Een derde mo-. gelijkheid ls, dat de sterrenregen overdag plaats heeft. In dat geval zul len we er niets van nierken. Het ge- lieele verschijnsel duurt misschien slechts enkele uren, misschien lan ger. Wil men zich geen kans op liet zien ervan laten ontglippen, dan moet men terdege op zijn nul vive zijn. Een leder kan waardevolle waarnemin gen vnn dezen regen doen. Men behoeft slechts de aantallen vallende sterren per minuut te tellen en te noteeren. Dit aan tal verandert voortdurend- De tellingen leveren dus Iedere minuut een afzonder lijk resultaat. Het spreekt vanzelf, dat ook meer volledige waarnemingen (b.v. hel derheidsschattingen) groote waarde heb ben. De aandacht zij er echter op geves tigd, dat de eenvoudigste waarnemingen van belang zlln. Het zal op hoogen prils gesteld wor den, als men zijn waarnemingen opzendt naar het adres: werkgroep meteoren. Lelden, sterronwacht. Bij de inzending moeten worden ver meld: naam van den waarnemer, woon plaats, correspondentie-adres en plaats van waarneming. Bij elk onderdeel van de ^gezonden Mededeeling "Goed, goedkoop-en zuinig licfib voor iedereen. Goed goedkoop ea 'zuinig licht voor ledereen., Goe^Ö goedkoop en zuinig licht iederep^-Qofid, goedkoop en en zuinig dicht-vöor Goed, goedkoop £~n zuinig licht? vvoor^i'edereen GóeH,^oedkoop?en iuinig Jicht-voor -iedereen. Goed,-» goedkoop en,zuinig Jicht (rtfor'ied waarnemingen moet het tildstlp duidelijk zijn opgegeven. Het gebruikte horloge moet zoo goed mogelijk gelijk loopen. Foto Van Vliet. Burgemeester Van Kinschot complimenteert den garnizoenscommandant (geheel links) na afloop van het keurige défilé van het Leidsche garnizoen, terwijl wethouder Menken en de heer Van der Laan terzijde staan. Het défilé werd ook gade geslagen door (geheel rechts, van rechts naar links) oud-burgemeestec mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. dr. N. A. Commandeur, den rector-magnificus der Universiteit prof. mr. R. P. Cleveringa. den heer E. W. Wichers Rollandet, de eehtgenoote van burgemeester Van Kinschot met haar zoon, en den gemeente secretaris mr. j. Bool. Men wil op tijd klaar zijn. Bevin en Molotof hebben te Parijs een onderhoud gehad. Bijzonderheden zijn natuurlijk niet gegeven. Gisteravond zijn de groote vier weer bijeen geweest. zy hebben overeenstem ming bereikt ten aanzien van zes pun ten van het reglement van orde om het werk van de plenaire zitting van de conferentie te Parijs te bespoedi gen. Op deze wijze zal het mogelijk zijn het werk van de conferentie te'beëin digen voor 15 October de limiet, die door de ministers van Buitenlandsche Zaken tijdens hun laatste bijeenkomst is vastgesteld. In plaats van Bidault woonde Couvé de Murville de vergadering bij. De pun ten, waarover overeenstemming is be reikt zullen Zondagmiddag aan de con ferentie ter beslissing worden voorge legd: Zij werden op verzoek van Byr nes opgesteld door Spaak, den president van de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties. 1. De verslagen van de commissie van de conferentie zullen niet tijdens de ple naire zitting worden voorgelezen, doch zullen in geschreven vorm worden ge distribueerd. 2. Iedere delegatie zal voor ieder ver drag over een spreektijd van 30 minuten beschikken. De redevoeringen mogen slechts bestaan uit algemeene opmerkin gen over de verdragen, doch er zal geen debat mogelijk zijn over afzonderlijke artikelen, en deze zullen niet afzonder lijk worden behandeld. 3. Indien mogelijk zullen de delegaties hun verklaringen tevoren overhandigen om deze te doen vertalen en dlstribu- eeren, om zoo tijd voor het vertalen te sparen. Foto Van Vliet. -x --•» ;V Het Collegium van het Leidsch Studenten Corps, zooals liet meeliep in de ..kopgroep" van de taptoe. heerschte een opgewekte stemming. De L:C.O.V. kan op een in alle opzichten geslaagden avond terugzien. HET VUURWERK. Het vuurwerk, dat eigenlijk het slot vormde van dezen eersten volv»le digen 3 October sinds vele jaren, (bleek vorig jaar niet het tientje van Lief- tinck een te smalle basis voor een breedopgezette feestviering?), bleef eveneens in geen enkel opzicht onder de maat, die wij gewend zijn. Wij hebben weer kunnen zien, wat een dubbele py- rotechnische telegraaf is, hoe een mag- nesiumwonderfront er uit ziet, wat men onder een oriontallsch vuurfront .moet verstaan en, mochten wij het weer ver geten zijn, kunnen genieten van zware bombardementen en sterrenregens, ge kleurde zonnen en diamanten magne sium-fonteinen. De bekende langgerek te kreten van bewondering stegen dan ook meermalen op uit de scliaren. die op het officieele terrein, het kermisterrein of andere plaatsen van het schouwspel genoten. Na het vuurwerk beijverden extra- treinen en -trams zich voor een vlot transport van de niet Leidsche feest gangers naar alle windstreken. Tot ver over middernacht bleef de stad gonzen van een ongewone drukte. Toen echter ook de laatste feestgangers ter ruste wa ren getogen, was een geslaagde 3 Octo- I berviering, ondanks tegenslagen, over gegaan tot den verleden tijd. 4. Slechts over de amendementen, waarvan sprake is in de verslagen der commissies, zal worden gestemd, doch zij zullen niet worden besproken, 5. Over ieder artikel van ieder ver drag zal worden gestemd. Als er geen verzoek gedaan wordt voor een stem ming zal het artikel geacht worden met. algemeene stemmen te zijn aanvaard. Als een delegatie verzoekt om stemming, zal hieraan gevolg worden gegeven. 6. Iedere delegatie zal gerechtigd zijn opneming te verzoeken van een nadere toelichting van. zijn standpunt in de notulen van de conferentie. Men besloot de verdragen ter confe rentie te behandelen in de volgorde, zooals die te Postdam is vastgelegd: Ita lië, Roemenie. Bulgarije. Hongarije en Finland. De bespreking van de verdra gen door de plenaire vergadering zal beginnen op Maandag. Voor zoover het de werkverdeeling van de plenaire vergadering betrof,' kwam men overeen drie dagen te re serveeren voor het Italiaansche verdrag en een voor ieder der drie Balkanver dragen en het Finsche verdrag; ieder rapport zal in de volgorde: politiek en territoriaal, militair en economisch wor den behandeld. Over de voorstellen, die door de com missie imaniem zijn aangenomen zal in het geheel worden gestemd, tenzij een delegatie over een gedeelte een aparte stemming wenscht, Over voorstellen die een twee-derde meerderheid hebben ge kregen zal artikelsgewijs en afzonderlijk worden gestemd, voorstellen, die geen twee-derde meerderheid hebben ge haald, worden afzonderlijk behandeld. De atmosfeer van de bijeenkomst was zeer vriendelijk. Na de bijeenkomst is Molotof voor het week-end naar Moskou vertrokken, en men verwacht, dat hij Dinsdag weer te rug zal zijn. Hij zal dan als voorzitter der conferentie optreden. Gistermorgen om tien minuten over half zes r.a een onafgebroken verga dering van acht uur en tien minuten! heeft de politieke en territoriale com missie voor Italië het debat over de kwestie Triest gesloten. Het spreekt vanzelf, dat de gemoederen nogal ver hit waren. De Russische afgevaardigde Wysjinski stelde zelfs een oogenbllk voor om de discussie af te breken, omdat volgens hem ,de afgevaardigden er uit zagen als gekookte kreeften De Fransche voorstellen voor de toe komstige constitutie van Triëst en voor het statuut, waarin de internationale positie van Triëst wordt neergelegd, werden aangenomen. De voorstellen werden stuk voor stuk in stemming ge bracht' en steeds met 14 tegen 6 stem men (het Slavische blok tegen) aange nomen. Met 8 tegen 5 stemmen heeft de eco nomische commissie voor den Balkan gestemd ten gunste van het beginsel van vrij internationaal verkeer op den Do- nau. DE AMERIKAANSCHE MILITAIRE BASES IN DEN STILLEN OCEAAN. President Trumnn heeft de vier voor naamste punten van de Aimerlkaansohe politiek t.a.v. militaire bases ln den Stil. len Oceaan bekend gemaakt. Deze zijn: 1) De gebieden van Goeam en Saipan vormen cle kern van de Amerlkaansche verdediging ln het Westelijk deel van den Stillen Oceaan: 2) Secundaire bases zullen op Okinawa, Truk. Eniwetok en Kwadjelinn aangelegd worden; 3) De president en de admiraals To wers en Parneli hebben nog geen beslis sing genomen over Amerikaansche bases op de Phlllppijnen: 4) De V. St. zijn van plan de Australi sche basis Mantis gedeeltelijk prijs te geven; 5) In 'het Noordelijk deel van den Stil. len Oceaan zullen de V. St. hechte bases op Kodlak vestigen. Verklaring van minister Lieftinck. Minister Lieftinck lieeft te Was hington tijdens een persconferen tie medegedeeld, dat de Neder- iandsche regeering een obligatie- leening in Amerika wenscht te plaatsen, zoodra de markt daarvoor gunstig is. Hij liet zich niet uit over de mo gelijke grootte van de emissie, doch verklaarde, dat de aangelegenheid met verschillende beleggingsmaat schappijen en banken was bespro ken en dat deze in uiterst gunsti- gen zin hadden gereageerd. Nederland zou waarschijnlijk wel eerder een leening in Amerika hebben geplaatst, indien de markt vaster ware geweest. Sprekende over de mogelijke liquida tie. van Amerikaansche fondsen uit particulier bezit, wees minister Lief tinck er op, dat het hoogst onwaar schijnlijk is. dat het geheele bezit, dat geschat wordt op 600 k 800 millïoen, zou worden geliquideerd. De minister oordeelde het verstandig een deel der fondsen aan te houden met het oog op de rente en het dividend. Hij verklaarde met nadruk, dat nog geen Amerikaansche fondsen uit par ticulier bezit zijn verkocht en dat de in de V. St. gaande geruchten, als zou de dalende tendenz van Wallstreet ten deele te wijten zijn aan het op de markt brengen van Amerikaansche fondsen door Nederland ongegrond zyn. Minister Lieftinck zei, dat Ne derland waarschijnlijk in 1947 meer dan ooit middelen zal behoeven voor de financiering van den we deropbouw. Tot dat doel zal in ge noemd jaar 400 a 500 milliocn moeten worden geleend. De minister betwijfelde, of de Inter nationale Bank in een positie zou' zijn een dergelijk bedrag aan eenig land te leenen. Hij zeide. dat hij bovendien by deze bank een aanvullend crediet zou aanvragen en dat Nederland, boven de mogelijke obligatieleening, besprekin gen voerde met de Amerikaansche Ex port- en Importbank voor een nieuwe leening. Nederland hoopt binnen vier Jaar de begrooting in evenwicht te krygen. .Ben van de grootste problemen van de regeering is de betalingsbalans, waarbij het om vreemde valuta gaat Nederland moet op groote schaal im port eer en ten einde het economische leven op gang te brengen, wy hopen geleidelik over te schakelen op pro ductiegoederen". In verband met de liquidaties ver klaarde minister Lieftinck: „Wij moe ten zorg dragen, dat wij in staat zijn rente en aflossing op onz» buitenland sche schuld te betalen, hetgeen slechts mogelijk is, als wy buitenlandsche fondsen, die een hoog rendèment ge- ven.a anhouden. Het tempo en de om- ven. aanhouden. Het tempo en de om- mate afhangen van de bereidheid van particuliere eigenaars, om te verkoo- pen. In Nederland is de wensch geuit, tot verkoop van Amerikaansche fond sen over te gaan, ter betaling van be lastingen en voor nieuwe ihvesteering in handelszaken. Wy hebben de moge lijkheid tot liquidatie geopend, doch laten den verkoop zelve aan dr eige naars van de stukken over". Minister Lieftinck is gisternacht per vliegtuig uit New York naar ons land vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2