LEIDSCH DAGBLAD Een bedenkelijke uitlating Zoon van Roosevelt over het standpunt van zijn vader Export noodzakelijk voor voorziening in nationale behoeften Met een enkel woord WEERBERICHT Eoo&la trouwens niet anders te verwach ten. was, heeft thans ook de Eerste Kamer ttiet belangrijke wetsontwerp Inzake de in stelling van een Commlssle-Generaai aan- yaard. Daarmede heeft ons langs constltutlo- neelen weg gekozen parlement ln hoogste instantie uitspraak gedaan, een uitspraak die, ook al wordt zij door velen niet ge deeld, geacht moet worden de meening van de meerderheid van het Nederland- sche volk weer te geven en welke derhalve door alle democratlsch-voelende staats burgers dient te worden geaccepteerd. Voor- en tegenstanders van het wets ontwerp vereenigen zich thans ln den wensch, dat ihet moge strekken tot zegen van Nederland en Indlé belde. Er Is bij de behandeling van dit wets ontwerp ln de Eerste Kamer evenwel Iets gebeurd, dat ons ln meerdere mate ver ontrust dan de aanneming van het ont werp zelve. Mr. Stikker, liet ontwerp bestrijdende, stelde minister Jonkman de vraag of hy het Juist achtte, dat dr. van Mook ln ge sprekken, zooals hy dat de vorige maand tegenover spr. deed, tot uitdrukking brengt, dat in ruim historisch verband gezien, de taak van Nederland ln Indië te zwaar wordt. Om die reden, aldus de op vatting van dr. Van Mook, moet Nederland niet alleen aanleunen tegen een grootere macht ln casu Engeland maar moe ten wy aan dien staat ook een belangryke zeggenschap ln de Indische problemen ver- leenen. „Uit dergelijke uitlatingen, zoo zeide de heer Stikker, volgens het verslag ln het Alg. Handelsblad, spreekt een gebrek aan vertrouwen, een gebrek aan geloof ln eigen taak en roeping, zi) getuigen van een po litieke gezindheid, die ons land onwaardig is; het Is een défaitisme, dat den voortref- felijken geest van onze troepen onder mijnt". Deze woorden onderschrijven wij volko men en wij zijn er zeker van. dat zij in zéér vele Nederlandsche harten weerklank zrullen vinden. Hoe ls het mogeiyk, zoo vragen wij ons af. dat iemand, die door de Nederlandsche regeering is uitverkoren om op een zoo hoogst belangrijken post de Nederlandsche belangen en dit impliceert de Indisch belangen, want deze zijn onafscheldelii aan elkaar verbonden! te dienen, zul ke on-, om niet te zeggen antl-N'ederland- sche woorden durft te bezigen? Biykibaar kon ook minister Jonkman geen bevredigende verklaring vinden voor een geestesgesteldheid als in dergelijke woorden ls vervat. „Als de Landvoogd, zoo zelde hij, zich in dezen zin heeft uitgelaten, dan valt daaruit naar mijn opvatting een dier zwa re oogenbllkken te herkennen, die leder op zijn beurt ondergaat, die groote verant woordelijkheid te dragen heeft", WIJ stellen de zaak eenigszins anders: Juist omdat dr. Van Mook een groote ver antwoordelijkheid te dragen heeft, mag op zUn minst worden verwacht, dat hij zich van dergelijke défaitlstlsche uitlatingen onthoudt. Want hij ondergraaft daarmede de nau welijks gelegde fundamenten van het ge bouw der harmonieuze samenwerking tus- schen Nederlanders en Indonesiërs, waar van hU zelf Ingevolge Koninklijke op dracht de architect behoort te zijn. 85ste Jaargang DINSDAG 3 SEPTEMBER 1946 No. 25871: Directeur: J. Hoofdredactie V. Henny. B. W. Menkhorsc. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.; 57055 Het Grieksche referendum. Vanwege het Grieksche ministerie van binnenlandsche zaken wordt medege deeld, dat volgens de laatst bekende re sultaten van het Grieksche referendum 75*/o voor den terugkeer van den koning is. Voortaan zullen „oneerbiedige uitla tingen tegen den persoon van den ko ning en de monarchie" weer worden ge straft. De communistische party heeft een protest ingediend wegens onregelmatig heden. Bepaalde kiezers zouden drie maal hebben kunnen stemmen. BETERE VERDEDIGING IN GROOTEN OCEAAN. De Australische eerste-minister, Chi- fley, heeft via de radio verklaard, dat Australië een grootere bijdrage moet leveren in de verdediging van het Brit- sche gemeenebest. Men moet tot een gemeenschappelijk verdedigingssysteem komen door een accoord tusschen En geland, Australië en Neuw-Zeeland. Dit systeem moet met die der V.S. en der andere landen met bezittingen in den Grooten Oceaan worden verbonden, al dus Chifley. Niet bepaald optimistisch. Het Amerikaansche tijdschrift „Look" publiceert de tweede aflevering van uit treksels uit het boek van Elliott Roose velt. getiteld „As he saw it". Hierin wordt gezegd, dat er geen Amerikanen in den Stillen Oceaan zou den zijn gesneuveld, wanneer de Frair- schen, Engelschen en Nederlanders niet zoo kortzichtig en hebzuchtig waren ge weest. Dit zou president Roosevelt aan zijn zoon hebben verklaard in een ge sprek onder vier oogen op de conferen tie te Casablanca, waar Winston Chur chill in Januari 1943 een ontmoeting met president Roosevelt had. Na met Churchill te hebben gespro ken, aldus Eliott, heeft mijn vader mij gezegd, dat een derde wereldoorlog zou plaats hebben, als het imperialistische koloniale systeem niet zou worden af geschaft en als men zou toestaan dat millioenen menschen tot een staat van halve slavernij terugkeeren. Volgens El- gen na het einde van den oorlog. De Nederlandsche gedelegeerde by den Veiligheidsraad, dr. Van Klef fens, overhandigt den voorzittershamer na afloop van zijn voorzitterschap, aan zijn opvolger als zoodanig dr. Oscar Dange van Polen. Verkregen buitenlandsch crediet moet afgelost worden. (Van een onzer redacteuren) Welhaast ieder Nederlander zal sinds de bevrijding wel eens kennis gemaakt hebben met het alom heerschende stre ven naar verhoogden export, doch slechts weinigen zullen de problemen hebben doorgrond, die daaraan ten grondslag liggen. Tengevolge daarvan is er over allerlei aspecten van het export probleem in diverse kringen wel eens verkeerd geoordeeld, zelfs in kringen, waar men beter begrip verwacht zou hebben. Het doet inderdaad vreemd aan, dat men van overheidswege den export van allerlei goederen zoo dringend aanwak kert, terwyi er desniettemin vele for maliteiten blijven bestaan, die den in druk wekken van remmend te werken op de verwezenlijking van dit streven, terwijl ook een verhoogde export dus een voorziening van buitenlandsche behoeften, wonderlijk lijkt in een tijd. dat onze nationale welvaart nog op zulk een weinig bevredigend niveau staat. De secretaris-generaal van het depar tement van economische zaken, prof. dr. P. Kuin, heeft gisteren voor ver tegenwoordigers van de Nederlandsche pers een uiteenzetting gegeven, teneinde de heerschende misverstanden op te helderen en een beter begrip te doen ontstaan voor de moeilijkheden, waar voor de overheid zich geplaatst ziet. Door de uitplundering in den oorlog en den onvermij delij ken achterstand in de productie van voor onze welvaart noodzakelyke goederen, zijn wij gedwon gen, speciaal direct na de bevrijding, ln onze behoeften te voorzien door mid. del van aankoopen in het buitenland, waartoe ons land in staat werd gesteld door buitenlandsche credieten, waar mede deze inkoopen konden worden be kostigd. Vanzelfsprekend is het niet. mogelijk, dit tot in den treure voort te zetten. Wat beteekent dit? Dat wij om moeten zien naar andere betalingsmid delen, d.w.z. goederen. Met goederen dienen wij de aankoo pen te betalen, die wij in het buiten land doen. DEN OORLOG NOODZAKELIJK. Dat wil zeggen, dat wij méér moeten exporteeren, in waarde gerekend, dan importeeren. aangezien wy niet alleen voor het probleem komen te staan, dat de credietgrenzen bereikt zijn, zoodat iedere invoer met gelijkwaardlgen uit voer moet worden bekostigd, doch ook dat wij met onzen export de reeds ver strekte credieten moeten aflossen. Bij dit alles doet zich de ernstige moeilijkheid voor, dat wij ons bedrijfs leven eerst op volle toeren kunnen krij gen door middel van grondstoffen, die het buitenland ons slechts kan verstrek ken, terwijl wij een draaiende industrie noodig hebben, om die buitenlandsche grondstoffen en productiemiddelen te bemachtigen. Onze industrie kan kortom ^erst volop aan den gang, als zij ons eerst al draaiende de middelen daartoe heeft verstrekt. Er zyn enkele artikelen, die wij kun nen exporteeren. zonder een werkende industrie, zooals bloembollen en poot- aardappelen, die evenwel niet voldoende opleveren, om daarmede in de behoef ten van de nationale industrie te kun nen voorzien Voor den oorlog was Nederland een tend met een import-overschot. Het hierdoor ontstane nadeelige saldo werd buitenland verrichten, evenals door de opbrengst van buitenlandsche be leggingen. Beide middelen staan ons thans in veel mindere mate ten dien ste. Onze diensten worden niet meer zoo geredelijk geaccepteerd, wat on der de alom heerschende economische en maatschappelijke omstandigheden begrijpelijk is, en de buitenlandsche beleggingen leveren niet meer zooveel baten op, ten deele doordat zij voor een groot percentage op Indonesië be trekking hadden, terwyi vele beleggin gen opgebmikt zijn als betaling voor direct na de bevrijding gedane aan koopen. Dit stelt ons voor de onmo gelijkheid, ook in de toekomst een import-overschot er op na te houden, aangezien wij de kosten daarvan niet kunnen voldoen, zoodat wij genood zaakt zijn, een export-overschot te be werken. Brood, suiker, vet en vleesch b.v. koopen wij thans nog op crediet bij in het buitenland. Willen wij dit blijven doen, ten einde nieuwe honger en ge brek te voorkomen, dan moecen wij dat blijven betalen, nu niet meer uit cre dieten, doch uit eigen middelen, d.w.z. exportgoederen. WAAROM KAN DE EXPORT NIET WORDEN VRIJGEGEVEN? Hiermede is het probleem echter al lerminst in vollen omvang weergegeven. Wij zijn niet het eenige land, dat er zoo aan toe is, doch ieder land tracht momenteel te exporteeren, ten einde aan de noodige grondstoffen te komen. En vanzelfsprekend tracht ieder land die artikelen elders te looeen, die het zelf het best kan missen, d.w.z. luxe-artike len, waaronder dan b.v. ook begrepen goederen als radio's en stofzuigers, die niet tot de eerst-noodzakelyke levens behoeften behooren. Aangezien ieder land echter voor het zelfde probleem is gesteld, zijn de goe deren, die wij dringend noodig hebben, schaars en derhalve duur. En hierin nnoTPRF FYPrtRT niiu voor ^vel de voornaamste reden voor het GROOTERE EXPORT DAN VOOR handhaven van allerlei uitvoerbepalin- gen en beperkingen, die op het eerste gezicht in strijd lijken met het streven naar verhoogden export Ten eerste kan natuurlijk üe export niet worden vrijgegeven met het oog op de nationale voorziening. Er moet zorg voor worden gedragen, dat in het bui tenland gewenschte goederen die de zelfde zijn als wij noodig hebben niet tengevolge van de hooge pryzen, die men er voor wil betalen, maar onbe perkt worden uitgevoerd, zoodat wijzelf er te krap in komen te zitten, om aan onze eerste behoeften te voldoen. Ten tweede kunnen wij slechts een klein deel, van wat wij eigenlijk zouden wensclien, elders aankoopen, dus ligt het economisch voor de hand. dat wij het eerste die artikelen betrekken, waar aan wij het meest behoefte hebben. Hoe kunnen wy ons daarvan het meest eco nomisch voorzien, zoodat wij ten minste aan een zoo groot mogelijk deel van de behoeften kunnen voldoen? Door dat gene, dat wij aan te bieden hebben, zoo duur mogelijk te verkoopen, niet in geld. maar tegen zoo hoog mogelijke tegenwaarde in goederen. Zou de export worden vrijgegeven, dan zou de fabri kant vanzelfsprekend zijn producten uitvoeren tegen retour-leveranties, die hem het beste voorkomen, terwijl hij noch een overzicht heeft over wat onze nationale voorziening het dringendst gedekt door diensten, die wij voor het noodig heeft, noch vrywillig betaling zal aanvaarden in goederen, die voor zijn eigen bedryf van geen nut zijn. Neder land moet met de weinige goederen, die het het buitenland kan bieden, woeke ren, en dit kan slechts indien die aan bieding aan het buitenland door een centrale instantie geschiedt, en dan na tuurlijk het best door de instantie, die het geheele volk vertegenwoordigt, de regeering. HOE DE EXPORT KAN WORDEN GESTIMULEERD. Nu bestaan er verschillende manieren, waarop de export kan worden gestimu leerd, ondanks de handhaving van uit- voerformaliteiten. Zoo is overwogen, den fabrikant een deel van zyn ln het buitenland verkre gen valuta te laten behouden. Tot dus ver ontving de fabrikant wel de gelden, die zyn product opbracht, doch in Ne derlandsche geldswaarden, waarin hy de buitenlandsche valuta gedwongen was om te wisselen. Een voordeel van het laten behouden van een deel der vreem de valuta is zeker, de stimulans die er van uit gaat, om den export te ver- hoogen, doch men mag de nadeelen an derzijds niet onderschatten. Een textiel fabrikant b.v., die veel aan Denemarken levert, heeft niets aan de Deensche va luta, omdat hy in Denemarken geen machines voor zijn bedrijf kan koopen. Dus hij zou er andere vreemde valuta voor moeten kunnen krygen. Geeft men echter gelegenheid tot „wisselen" van vreemde valuta, dan komt er een on- vermydeiyke vlucht in enkele waarden, namelyk dollars. Zwitsersche francs en wellicht ook ponden. Waardoor op den duur export naar Denemarken minder aantrekkelyk zou worden, zoodat de nor male exportverdeeling wordt ontwricht. Bovendien doorbreken dc zelf koo- pende fabrikanten de van overheids wege opgestelde prioriteits-schema's, aangezien wij immers slechts een deel van onze nationale behoeften in het buitenland kunnen verkrijgen. Wordt dit deel aan andere dingen besteed, dan welke het eerst noodig zyn, dan wordt daarmede het nationale her stel belemmerd. Dit is op beperkte schaal hetzelfde bezwaar als de reden», waarom de export niet wordt vrijge geven. liott Roosevelt heeft Churchill steeds gewild, dat de Britsche invloedssfeer, in Europa zoo oostelijk mogeiyk zou lig- Tydens gesprekken met Churchill, lord Mountbatten en andere Engelsche lei ders, heeft president Roosevelt volgens zyn zoon gezegd: „Waarom willen de Engelschen Birma terug hebben? voor hun koloniaal rijk. Birma staat weer in verband met India, Fransch Indo china en Indonesië. Als het eene ge bied zijn vrijheid krijgt-, gaan de andere nadenken. De Gaulle heeft er evenmin belang by een koloniaal ryk te zien ver- dwynen als Churchill. Het koloniale systeem beteekent oorlog. Als men alle bronnen van India. Birma en Java ex ploiteert zonder ooit iets terug te ge ven, is men onderweg naar een nieu wen oorlog". Volgens zyn zoon heeft president Roosevelt verder gezegd, dat het „pro bleem" van generaal de Gaulle en ge neraal Giraud in Noord-Afrika een „ontoelaatbare janboel" was. Hy kon zich geen man voorstellen, dien hy meer zou wantrouwen dan de Gaulle. Giraud noemde hy een prul. Toen president Roosevelt aan den sultan van Marokko voorstelde, dat Amerikaansche ondernemingen mis schien de ontwikkeling der hulpbron nen van die kolonie zouden kunnen bevorderen, keek Churchill volgens El liott nijdig en beet op zyn sigaar. Commissiewerk te Parijs. De commissies te Parys zetten haar werkzaamheden voort. De Bulgaarschë regeering heeft haar standpunt uiteengezet, ook inzake den eisch van West-Thracië, terwyl Roeme nië antwoordde op de Hongaarsche eischen, die natuurlijk werden afgewe zen. Aan Italië worden volgende herstel- eischen gesteld: Engeland en dominions 2880 millioen p. st., Griekenland 1.223.500.000, Joegoslavië 2.462.000.000, Albanië 276 millioen, Egypte 10 millioen en Polen 1% milliard p. st. Triëst is voor het eerst ter sprake ge bracht. Bonomi heeft het Italiaan- sche standpunt verdedigd. Zuid-Slavië zal hierop antwoorden. Byrnes en Bevin hebben gisteren drie maal met elkaar geconfereerd. Beperkte opening Fransch-Spaansche grens. De Fransch-Spaansche grens, die in Februari door Frankryk als ac tie tegen het Spanje van Franco werd gesloten, is voor technici, professorenen alle personen, die om „menschlievende redenen" reizen, weer geopend. Het aan tal personen, dat by Hendaye dageiyks de grens mag overschryden, is tot 70 beperkt. Fokkerfabriek komt weer op toeren p i i v soons zaken vliegtuig, de F. 25, van welk r.r worden zaken-Vliegtuigen type deze n.v. een opdracht van 100 stuks by de Fokker heeft geplaatst, zyn voltooing nadert en vermoedeiyk eind September gereed zal zyn. Een model van dit toestel stond üi een der hallen opgesteld. Het is een zeer comfortabel en practisch ingericht 4-persoons za- kenvliegtuig, voorzien van de meest moderne vliegtuig-instrumenten, Door een bijzondere constructie van de neus, die opejiklapbaar is, kan het toestel als ambulancevliegtuig dienst doen. Het toestel zal den naam dragen van „Pro motor". Teneinde de luchttaxi-dienst, die onderhouden zal worden met 8 4-persoons Fokkertoestellen, zoo renda bel mogelyk te maken, wordt op het oogenblik de aanleg van z.g. „air strips" door heel Nederland gepropa geerd. Iedere plaats, die bij zoo'n klein vliegveld gelegen is. ki-ygt daardoor aan sluiting met alle andere vliegvelden en tevens op de groote internationale luchtlijnen. Dealers van Diepen, in de 25 groote gemeenten in ons land, ver zorgen, naast den verkoop van vliegtui gen en de dageiyksche service, ook het boeken van passage voor de luchttaxi's en het vervoer van en naar het dichtst bijgelegen vliegveld. Voorts werd medegedeeld dat de fusiebesprekingen tusscelin dc n.v. Fokkerfabriek en de maatschappijen „de ScheldV' en „Aviolanda" om te komen tot een nationale vliegtuig industrie nog niet hun beslag heb ben gekregen. In verband hiermede, zaï dc heer van Tijen, die zich uit de dagclijksche leiding van de Fok kerfabriek heeft teruggetrokken, aanblijven als bestuurder der ven nootschap. en luchttaxi's gebouwd. De Fokkerfabrieken te Amsterdam, aldus werd gisteren in een persconfe rentie verteld, komen tot nieuw leven. Na de bevrijding is men direct be gonnen met den wederopbouw van het zwaar gehavende fabriekscomplex. In April van dit jaar was reeds 10.000 M2. fabrieksruimte beschikbaar terwyl bin nenkort, als het noodige materiaal zal zyn afgeleverd, het complex een opper vlakte van ruim 33.500 M2. zaï beslaan. Op het oogenblik worden semi-perma- nente loodsen opgetrokken, daar het nog steeds niet vaststaat, of de Fokker fabriek ook in de toekomst in Amster dam gevestigd zal biyven. Allerlei reparaties en revisie werk zaamheden werden uitgevoerd, in de eerste plaats voor de K.L.M., de Neder landsche luchtstrijdkrachten en de rijksluchtvaart-school. Aan de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart zyn 23 van de be stelde 66 zweefvliegtuigen afgeleverd. Op het oogenblik werkt men aan de verbou wing en de revisie van 5 twee-motorige vliegtuigen voor Finland, terwyl ver der met het buitenland onderhandelin gen voor verschillende opdrachten wor den gevoerd. Voor de Nederlandsche spoorwegen bouwt Fokker vyf en zeven tig 52-persoons autobussen en boven dien worden er thans besprekingen ge voerd voor een nog grootere opdracht. Het personeel bedraagt op het oogen blik meer dan 1000 man. Voor de Frits Diepen vliegtuigen n.v. worden thans 8 luchttaxi's gebouwd, terwyl het prototype van het 4-per- De eerste van de 130 nieuwe aluminium autobussen voor de Nederland sche Spoorwegen, welke by de afdeeling vliegtuigbouw van de Koninklijke My. De Schelde te Dordrecht worden gebouwd. Deze bus, die op geheel nieuwe principes is gebouwd, weegt 4200 kg. - (Foto ANP-De H.) Van groot nut zijn echter de midde len juiste voorlichting en handels-poli tieke activiteit. In een volgénd artikel willen wy hier nader op ingaan, en tevens het licht doen vallen op allerlei quasties, die uit de bovengeschetste situatie voortvloeien. De verkiezingen in Saksen. Volgens de bijna volledige uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in Saksen heeft de socialistische eenheids partij de absolute meerderheid met 1.534.160 stemmen, liberaal democrati sche party: 630.138 en christen demo cratische party 621.382 stemmen. BINNENLAND. Gisteren bestond liet Jaarbeurs-res taurant te Utrecht 25 Jaar. Reuter bevestigt dat de Britsche troe pen voor 30 November uit Indië zullen zijn teruggetrokken. Uit zeer betrouwbare bron wordt ver nomen aat lord Killearn waarschijnlijk 7 September a.s. naar Batavia zal terugkee ren. Om te voorkomen, dat ter dood veroor deelde politieke gevangenen zich door zelf moord onttrekken zooals onlangs ls voorgekomen met J C Moolenijzer heeft de minister van justitie maatregelen genomen ter voorkoming daarvan. Het republikeinsche persbureau An- tara heeft medegedeeld, dat thans op de reede van Banjoewangi een vrachtschip van 13.000 ton ligt. Onmiddellijk heeft men een aanvang gemaakt met het inla den van 10.000 ton ongepelde rijst. In het versierde 's-Gravenzande zyn gisteren de feestelijkheden begonnen, ln verband met het feit, dat haar 700 jaar geleden stadsrechten werden verleend. Gisteren werd te Bussum op luister rijke wijze het 150-Jarig bestaan van de St. Vltusparochle herdacht De ballonvaarder Boesman heeft, met 4 man aan boord, een ballontooht ge maakt van Den Haag over het iJsselmeer. Er werd een snelheid van 50 K.M. per uur bereikt. Zonder hulp der bevolking is de ballen bij Heerenveen geland. Voor bloembollen uit den oogst 1946 zyn minimum-prijzen vastgesteld. De nieuwgekozen Internationale lei der van het Leger des Heils, generaal A. Orsborn, zal van 5 tot 7 September ons land bezoeken. De burgemeester van Den Haag. mr S. J. R. De Monchy, zal den bezoeker Don derdagmiddag ln tegenwoordigheid van tak van autoriteiten op het Binnenhof offi cieel verwelkomen. Des avonds zal de generaal spreken ln een openbare vergadering ln het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De minimum-prijzen voor wilg en - stokken en wllgenhoepels zyn verhoogd. De Nederlandsche boschbouwkundi gen dr. J A. van Steijn directeur van het staatsboschbeheer en lr. H. W Schenken- berg van Mierop. houtvester bij het staats boschbeheer. zullen zich naar Engeland begeven om zich op de hoogte te stellen van de wettelijke en andere maatregelen, welke voor uitbreiding van het boschbezit aldaar zijn getroffen, alsmede van het ge bruik dat daarbij gemaakt wordt van houtsoorten als dougïas, lariks, gTOve-den, sltka-spar e.a. In Engeland wil men ln 50 jaar de totale boschoppervlakte uitbreiden tot 11 procent. Vrijdag 23 Aug. J.l. heeft op het ge allieerde kerkhof te Kanchanaburi (Slam) een plechtige kranslegglng plaats gehad als laatste groet, van de Nederlandsche ge meenschap in Slam aan de aldaar onge veer 4000 in krygsgevangenschap overleden Nederlanders. Op 30 Augustus heeft te Rome de onderteekening plaats gehad van het tus schen Nederland en Italië gesloten han dels- en betallngsaccoord. Daarmede zyn deze overeenkomsten, die gedurende een Jaar van kracht zullen zyn, ln werking getreden. BUITENLAND Vele Dultschers doen alle mogeiyke moeite om uit hun land weg te komen. Onder hen bevindt zich een groot aantal geleerden, die geen kans zien hun onder zoekingen ln Dultschland voort te zetten. De Fransche schrijver Jacques Riche- pln is op 70-Jarigen leeftyd gestorven. Chifley, de eerste minister van Australië, heeft ln een radiotoespraak gezegd, dat Australië zich tezamen met Engeland gaat toeleggen op het maken van bestuurbare projectielen. Australië heeft daartoe zijn grootste munitiefa briek aan Engeland aangeboden. Te Loch Lomond, ln Schotland, is de eerste Internationale Jeugdherberg conferentie na den oorlog begonnen. Deze conferentie ls bedoeld om het tydeiyk on derbroken contakt tusschen de Jeugdher berg federatie te herstellen. Vijf en twintig landen hebben afgevaardigden gezonden Volgens' berichten uit Cannes zul len de hertog en de hertogin van. Windsor, die per auto te Aix-les-Balns zyn aan gekomen, Parys en Londen bezoeken. Radio Hamburg maakt bekend, dat het Zweedsche Roode Kruis met ingang van October a.s. opnieuw dagelijks vyf- en-veertigdulzend kinderen ln Hamburg een warmen maaltijd zal uitreiken. Met groote pechtigheld ls het stoffe- ïyk overschot van Jean l'Aveugle dat zich eerst in het Saargebled en daarna te Basel bevond, naar Luxemburg overgebracht. Camille Huysmans, minister-presi dent van België, heeft in een rede ter ge legenheid van de opening eener tentoon stelling te Spa, verzocht, dat de badplaat sen hun pryzen zouden verlagen. BEWOLKT. De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Zwaar tot half bewolkt met tydeiyfc eenlgen regen voornameiyk in het Zuid-Westen van het land. Zuideiyke tot Zuid-Oosteiyke wind, langs de kust van Zeeland. Noord- en Zuid-Holland tydelijk krachtig. Weinig verandering ln temperatuur. Spaansche nota over Degrelle. Het Belgische ministerie van buiten landsche zaken heeft de offlcleele tekst gepubliceerd van de nota, die de Spaan sche regeering inzake het geval De grelle heeft opgesteld. Volgens deze no ta werd de rechtskwestie omtrent den aard van de misdryven van den Bel gischen rexistenleider Leon Degrelle, die zich sinds zyn landing gewond op Spaansch grondgebied bevond en om toestemming vroeg, in Spanje te mogen blyven, aan een onderzoek van den raad van state onderworpen. De Belgische regeering elschte zyn uitlevering op grond van de desbetreffende interna tionale overeenkomst. Volgens den raad van state is deze eisch echter in stryd met de op 17 Juni 1879 gesloten Spaansch-Belgische overeenkomst be treffende de uitlevering van delinquen ten en met de aanvullende verklaring van 28 Januari 1876, die bepaalt, dat de van politieke misdryven beschuldigde personen niet onder deze regels vallen en het land, tot hetwelk het verzoek gericht ls, oppermachtig mag beslissen in geval van twyfel. Daar het nu vol gens den raad van state in geval van twyfel, of de Leon Degrelle ten laste gelegde feiten van politieken aard wa ren, tenslotte de dryfveer van de daad ls ,die beslist, adviseerde hy niet tot uitwyzing over te gaan. Tenslotte heeft de Spaansche regeering, mede op grond van het dringend verzoek der Engel sche en Noord-Amerikaansche regee ringen en omdat Degrelle van zyn ver wondingen hersteld was, aan het Belgi sche verzoek gevolg gegeven en De grelle gelast binnen acht dagen het Spaansche grondgebied te verlaten. Dit is aldus geschied. Aan het eind van de nota legt de Spaansche regeering er in vier punten nog den nadruk op, dat zy niet tot uitlevering verplicht was, daar het verzoek om uitlevering niet ontvan kelijk was; dat de uitdryving een bewys ls van den goeden wil van Spanje ten aanzien van Engeland en Amerika en van zyn traditioneele vriendschap voor het Belgische volk; dat andere regee ringen het aan nlet-polltieke delin quenten mogelyk maken zich vrij te be wegen en ten nadeele van Spanje zoo wel als van de hen herbergende landen openbare daden van politieke bellige- rentie te verrichten; dat zy het zou be treuren, Indien een manifestatie van po litieken hartstocht in de oogen van on verschillig welk deel van het Belgische volk afbreuk zou doen aan het edele gedrag, dat de Spaansche natie en haar regeering steeds ten opzichte van dit volk hebben getoond. Spaak, de Belgische minister van bui. tenlandsche zaken, heeft den Belgi schen zaakgelastigde te Madrid. De Thier, verzocht naar Parys te komen ten einde met hem overleg te plegen over dé Spaansche nota. Industrieele rationalisatie in Engeland. Zes oorlogsjaren hebben den stoot ge geven tot een vergaande rationalisatie der industrie in Engeland, en op het oogenblik zyn allerwege experimenten gaande ten aanzien van arbeidsvoor waarden. productie-capaciteit, perso neelszaken en andere aangelegenheden. De oorlog van 1914—1918 had reeds een rationalisatie-beweging gaande ge maakt, hetgeen tot uitdrukking kwam in de oprichting van vier nationale insti tuten: voor gezondheid, sociale zaken, psychlologie en arbeid. Deze vier instel lingen hebben een enormen groei onder gaan in de achter ons liggende Jaren. Het zyn geen officieele lichamen. Zy worden door de industrie zelf gesteund, doch genieten een ruimen overheids steun by hun proefnemingen, in het bij zonder sinds het optreden van de La- bour-regeering. De verschillende stadia van de evolotie der Britsche rationalisa tie kunnen worden samengevat in den factor: erkenning van de grootere be- teekenis van het menscheiyke aspect. Er zyn drie zyden aan deze kwestie: 1. de toegenomen relatieve waarde der ar beidskracht tengevolge van de schaarsehte aan personeel: 2. de Invloed van menscheiyke overwegingen op het peil en de kwaliteit der productie en 3. het belang van de moreele krachten voor en stabile arbeidsprestatie. Door middel van de vier genoemde or ganisaties geven de meeste takken van nijverheid thans grootere aandacht aan de verbetering der arbeidsvoorwaarden, aan kortere werktyden en de persoon lijke belangen der arbeiders. In sommi ge industrieën echter, zooals de scheeps bouw, de textielindustrie, de mynbouw en de spoorwegen, gaat de ontwikkeling echter langzamer. Daar grijpt thans de regeering in. Over het algemeen kan echter gecon stateerd worden, dat de oorlog een aan tal aanzlenlyke verbeteringen heeft ge bracht in de arbeidsomstandigheden. Wat evenwel belangrijker is: de oorlog heeft het verzet gebroken tegen som mige moderne denkbeelden op het ge bied der sociale omstandigheden in de industrie. Verlichting, verwarming en ventilatie krygen thans de noodige aan dacht. De cantines uit den oorlogstyd en de warme maaltijden voor de arbeiders daar verstrekt worden gehandhaafd en zelfs uitgebreid. Gezondheidszorg wordt beter, hetgeen b.v, tot uitdrukking komt in het aantal der in de industrie werk zame doktoren, het dubbele van 1939. De Industrieele rationalisatie is in Engeland aan den gang op de wyze van een or- deiyke revolutie. VREDES-JAMBOREF IN 1947. Ruim 50.000 padvinders, vertegenwoor digend 50 landen, zullen deelnemen aan de „vredes-jamboree'welke In Aug. 1947 by Parys zal worden gehouden. Als eerste jamboree na den oorlog zal deze 6de wereldjamboree (na die van Londen, Kopenhagen, Birkenhead, Godollo in Hongarye en Vogelenzang) een byzon- der karakter dragen. De jamboree zal officieel geopend worden op 9 Augustus en een 15 dagen duren. Reeds nu zyn de Fransche pad vinders begonnen met de voorbereidin gen voor de inrichting van het kamp aan den oever van dc Seine. Bij den aanvang van de vredes-j amboree zullen koeriers een fakkel het kamp binnen dragen, namelyk de „fakkel van Voge lenzang", als symbool van het voortbe staan van de broederschap onder de jongeren. Met dezen fakkel zal een brandstapel, rond een groote beeltenis van Baden Powell, worden aangestoken en met het vuur van dezer brandstapel alle andere kampvuren. Met de inrichting van het kamp zal aanleg van 13 kilometer begaanbaar pad gemoeid zyn; voorts aanleg van water leiding, waschbakken, douches, tele- foonlynen, rloleering e.d. Ook komt er een hospitaal met 200 bedden.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1