Hynbente's DE DRIE DOMMELDORPERS Opg' glim Een dag voor de jeugd welke ook den ouderen voldoening. schonk. De Sleutelstad maakte zich Zaterdag morgen al vroeg op om op enthousiaste wijze cp den 66sten verjaardag van Ko ningin Wilhelmina getuigenis af te leg gen van haar verbondenheid met Oranje en bovenal van haar vreugde daarover. Voordat dan ook het eigenlijke pro gramma een aanvang nam wapperde alom in het traditioneele Oranje-zon netje zóó mogen wij ln deze zonne- looze zomermaanden toch zeker het weer van Zaterdag noemen de drie kleur van huizen en officieele gebouwen, terwijl er nauwelijks een Leidenaar viel te ontwaren, die zich niet met de kleur van den dag, het oranje, had getooid. Het bevrijdingsfeest in Mei staat uit den aard der zaak voornamelijk in het teeken van de ouderen, de een levendi ger besef meedragen aan de beteekenis dier herdenking. De Leidsche Drie-Oc- ber brengt steeds heel de burgerij, jong en oud tezamen voor een deels ernstige, deels vroolijke herdenking. Zaterdag bleek evenwel overduidelijk.- dat. de 31ste Augustus bij uitstel^het feestdomein der jeugd is. Niet dat We ouderen zich niet in gelijke mate verheugen over iederen vejaardag. die onze Landsvrouwe is ver gund, doch is niet steeds een verjaardag voor de jeugd van grooter beteekenis dan voor de ouderen, die er zich voor namelijk in verheugen, dat de jeugd een gelegenheid wordt gegeven eens te bre ken met den sleur van eiken dag? En dat de jonge garde inderdaad met dezen sleur weet te breken en op eigen manier de bloemetjes buiten kan zetten, is wel op overtuigende wijze dezen jongsten 31 Augustus aan het licht getreden. De ouderen, die in de Verceniging Koninginnedag, in de buurtvereenigingen en in andere or ganisaties hun energie gaven voor het in de juiste banen leiden dier jonge geestdrift kunnen ddaruit hun vreugde putten en daardoor terugzien op een dankbaar werk voor een geslaag den dag. DE AUBADE BIJ HET STADHUIS. De eerste festiviteit was een aubade van schoolkinderen op het Stadhuis plein, van het bordes af aangehoord door het voltallige gemeentebestuur, het bestuur van de vereeniging Koninginne dag, prof. dr. B. G. Escher als rector- magnificus namens de Universiteit, en de jeugdige gasten uit Birmingham, die Leiden juist deze dagen in haar midden heeft, en die in grooten getale naar schatting waren er een kleine 150 aan wezig deze nationale viering kwamen aanschouwen. Het was wellicht aan de talrijke jeugd- bijeenkomsten voor sport, spel en ont spanning te wijten, dat het aantal zan gertjes beneden de verwachting was ge bleven, doch desniettemin heten zij zich geducht hooren, waardoor de aubade ten volle aan haar doel voldeed: een hulde van de jeugd aan onze Koningin. Na twee coupletten van het Wilhel mus, het Kroningslied en het Vlaggelied sprak burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot er zijn dankbaarheid over uit, dat. Jong Leiden dezen feestdag inleidde, een feestdag ter eere van onze Koningin, die niet alleen het land regeerde, doch zich gedurende zoovele jaren ook een Moeder van ons volk heeft getoond. Juist door de oorlogsjaren hebben wij leeren voelen, wat Zij voor ons betee ken t. Wij hebben met Haar meegeleefd, toen Zij ons land moest verlaten en ge lukkig een zoo gastvrij onderdak vond in Engeland. Speciaal daarom doet het ons goed, aldus spr., dat de jeugd van Birmingham thans in staat is, onze aanhankelijkheid aan Koningin en Vor stenhuis waar te nemen. In het Engelsch richtte de burge meester zich tot de gasten, waarbij hij zeide groote waardeering te gevoelen voor het werk van de World Friendship Association die dit bezoek mogelijk heeft gemaakt. Slechts door weder- zijdsch begrip en onderlinge waardee ring kan een betere wereld ontstaan, waarin waarlijk vrede heerscht. Het Engclsche en Nederlandsche volk hebben gemeen, dat zij zoo nauw ver bonden zijn aan hun vorstenhuis en in dit opzicht is het Engelsche bezoek aan Leiden juist nu een gelukkige samenloop van omstandigheden. Nadat de burgemeester de Leidsche jeugd had bedankt voor de treffende zanghulde, werd na een driewerf hoera op de Koningin het Engelsche volkslied gespeeld, welke geste door de Engelsche gasten bijzonder werd gewaardeerd. Mevrouw Burgersdijk—Eerdmans bood vervolgens namens het damescomité, dat voor de vervaardiging en aanbieding zorg jiad gedragen, een vaandel aan aan den voorzitter van de vereeniging Ko ninginnedag, waarbij zü wees op de vooral ln den oorlog gegroeide innerlijke verbondenheid van Nederland met Oranje. Als symbool van deze tot vollen wasdom gegroeide aanhankelijkheid bood zij het vaandel aan, dat met eenige woorden van dank door den voorzitter, den heer P. C. Lindenbergh werd aan- vaard. De aubade vond voortgang met het zingen van „Wilt heden nu treden", „Wij willen Holland houen" (en dat dit de kinderen ernst was bleek wel uit het enorme enthousiasme, waarmede het ge zongen werd en dat alle voorgaande nummers in kracht verre overtrof!), een marschlied en het uit volle borst gezongen „Wien Neerlands bloed' waarna twee coupletten van het Wil helmus, medegezongen door de talrijke aanwezigen, deze zanghulde besloot. De dirigent, de heer N. J. Swierstra, boekte met deze aubade ongetwijfeld groot succes, terwijl de muzikale bege leiding door het Leger des Heils onder de enthousiaste en energieke leiding van majoor J. Brons ten volle voldeed. MILITAIRE MARSCH. Aan de Breestraatzijde van het Stad huis vond daa.rna een défilé plaats van in Leiden gelegerde troepenonderdeelen. Er zullen slechts weinig toeschouwers zijn geweest, die tevoren hadden ver wacht zulk een keurige marsch te zul len zien. Onder leiding van den garni zoenscommandant. majoor Deschrevel, defileerden de troepen, waaronder zich een detachement van het V.H.K. be- vond. benevens een gemotoriseerde af- deeling. in indrukwekkende stijl voor kolonel Spaech, burgemeester van Kin schot en andere autoriteiten. Een mu ziekcorps van de territoriale troepen uit Rotterdam luisterde deze plechtig heid op. De Nederlander pleegt niet milita ristisch te voelen en te denken, doch het zal een ieder van de talrijke toe schouwers goed hebben gedaan te zien dal dit tot dusver onmisbare element voor nationale zelfstandigheid zulk een kranige houding aannam De colonne trok na het défilé door een groot deel van de stad en onder vond daarbij overal dezelfde bewonde rende en verdiende belangstelling. Ook de Engelsche gasten hebben van dit schouwspel genoten, waarna zij in het Stadhuis werden ontvangen, rond geleid en gelaafd. Hierbij, evenals bij voorgaande plecthigheden en tijdens de geheele voorbereiding van het bezoek, bleek mevrouw LeenhoutsVerstraaten zich met volle energie te kwijten van haar moeillljke taak, den jeugdigen gas ten een genoeglijken tijd te bezorgen en hun levendig enthousiasme in toom te houden! doel van de 31 Augustus-viering, n.l. aanhankelijkheid te betuigen aan de „Moeder des Vaderlands"! Velen hadden zich ook opgemaakt naar het sportterrein aan den Zoeter- woudsche Singel, waar VOETBAL- EN WIELER WEDSTRIJDEN werden gehouden. Onder de genoodigden bevonden zich hier de burgemee&ter, jhr. van Kin schot. de gemeente-secretaris, mr. Bool en de wethouders Menken, van Schalk en Jongeleen allen met hun dames. Helaas liet in den loop van den mid dag het Oranjezonnetje spelers en pu bliek smadelijk in den steek en in de tweede helft van den voetbalwedstrijd brak een bui los zóó hard, dat velen een goed heenkomen zochten en de wie lerwedstrijden grootendeels moesten Foto Van Vliet. In den optocht, welke Zaterdagmiddag door de straten van de Sleutel stad ging, trok deze praalwagen van de Buurtver. „D.V.W de aandacht. ORANJE-WANDELTOCHTEN. Inmiddels waren de deelnemers van de Oranje-wandeltochten,-die men ieder jaar op dezen dag denkt te houden, reeds sedert ha-lfnegen onderweg op hun route door Leiden en omstreken. Vijf vereenigingen, in totaal een kleine 150 wandelaars, namen hieraan deel bene vens nog ruim 100 individueele deelne mers. De eerste prijs voor den 25 KJVT.-tocht, de Lindenbergh-wisselbeker, werd ge wonnen door de vereeniging T M.V. uit Leiderdorp met 94 punten. Deze wissel beker zal uiteindelijk eigendom worden van de vereeniging, die hem driemaal achtereen of driemaal in een periode van vijf jaren verovert. De tweede prijs op dezen afstand werd gewonnen door de Leidsche vereeniging L.W.S.V., ter wijl de padvindersgroep Jong Oegst- geest op den derden prijs beslag legde. Op het 15-K.M. parcours behaalde de meisjesploeg van de buurtvereeniging Maredijk met 70 punten den eersten prijs, een wisselplaquette, waaraan de zelfde voorwaarden verbonden zijn als aan den Lindenbergh-beker. De jon- gensgroep van dezelfde vereeniging werd met 58 punten tweede. VERDERE JEUGD- FESTIVITEITEN. In de groote Stadsgehoorzaal vond alen ochtend een geslaagd kinderfeest plaats voor kinderen van de lagere scholen. Deze werden onder auspiciën van een commissie uit de burgerij, die zich op verzoek van B. en W. hiermede had be last, op genoeglijke wyze beziggehouden. De heer P. Herfkens opende deze bijeen komst, evenals die in den Foyer, waar zich eveneens eenige honderden kinde ren hadden verzameld voor hetzelfde programma in andere volgorde. Hij wees daarbij op de beteekenis van dezen d De kinderen genoten van poppenspel, snelteekenen. goochelen en natuurlijk in hooge mate van een tractatie en een lafenis. De samenzang oogstte groot succes. In de verschillende kwartieren van de stad waren des ochtends reeds kinder spelen gaande, welke alle groote be langstelling trokken. Het zou ondoenlijk zijn, van deze wedstrijden uitslagen te vermelden. Voldoende zij, dat alom een prettige steming heerschte en dat de jeugd zich cok hier niet onbetuigd liet, DE FEESTSTOET. 's Middags, tegen halfdrie, een klein voorproefje van wat 3 Octoberdag weer zal brengen, zij 't nog zonder praal wagens! Of neen: er was er één, n.l. die van „D.V.V." met aardige kabouters er in. Talrijke sport- en gymnastiekvereni gingen, turnclubs, padvinderserganisa- ties enz. hadden zich verzameld, om in optocht door de stad, onder de auspi ciën der Ver. Koniginnedag een hulde aan H.M. Koningin Wilhelmina te brengen. Gelukkig scheen het Oranje zonnetje, toen de stoet zich in beweging zette. Voorop het fraaie, nieuwe vaan del der Ver. Koninginnedag, gevolgd door de volijverige bestuursleden in rij tuigen, vroolijke muziek en tromgerof fel van Leidsche Padvindersorganisaties in het bijzonder van de St. Franclscus- groep. Keurig in de maat marcheerden de deelnemers. Langs de route stonden duizenden belangstellenden opgesteld, die met genoegen den feestelijken op tocht aan zich voorbij lieten gaan. Hoewel het geheel weinig indruk maakte, vormde dit programma-onder deel toch een aardige bijdrage tot het worden afgelast. Deze werden verzorgd door de Leidsche Ren- en Tourver. „Swift-combinatie" en bestonden voor zoover ze doorgang konden vinden uit een achtervolgingswedstrijd tus- schen twee ploegen over 12 ronden en een vijftal sprintwedstrijden over 2 ron den deux), welke respectievelijk ge wonnen werden door J, Schüller, N. de Romijn, J. Riethoven, J. Verschoor en M. Segaar. De voetballerij ging tusschen het vol ledige competitie-elftal van A.S.C. en het le regiment Luchtvaarttroepen uit Breda Het werd een aantrekkelijk par tijtje, waarin A.S.C. verreweg het meest in den aanval was zonder er evenwel ln te slagen dit overwicht in doelpunten uit te drukken. De beide roodzwarte binnenspelers de Troye en de Roo waren bijzonder actief, doch van Duyn had èen volslagen off-day en deed ook geen moeite om over zij depressie heen te ko men. Vermelding verdient, een vliegend schot van de Roo in de eerste helft, dat door den voortreffelijken Bredaschen doelman meesterlijk werd gekeerd. Eenige minuten voor de rust gaf de rechtsbinnen der gasten Freyser met een onhoudbaar schot het nakijken. De tweede helft was nog geen mmuut oud, toen de la Bije het leer in het Breda sche doel werkte en drie minuten later kopte Prevoo uit een hoekschop van eerstgenoemde onberispelijk in (21) A.S-C. bleef ook daarna het beste van het spel behouden doch tien minuten voor het einde scoorden de militairen den gelijkmaker en daarbij bleef het. Zonder de hierboven gememoreerde stortbui zou de Leidsche Sportstichting, die dezen middag organiseerde, op een geslaagd sportfeest hebben kunnen te rugzien. Nader vernemen wij, dat de wielerwedstrijden opnieuw op Zaterdag 21 September zijn vastgesteld. Des avonds werd in de vrij goed be zette Stadsgehoorzaal een uitstekend CABARETPRO GR AMM A geboden, verzorgd door het Regenboog cabaret o. 1. v. Willy van Hemert met medewerking van de Leidsche Orkest ver. ..Musica", directeur de heer J. Noordanus. Ook hier was het voltallige college van B. en W. en de gemeen te-secretaris aanwezig. Na een openingswoord van ir. Linden bergh, hield de burgemeester een korte toespraak, waarin hy met genoegen constateerde, dat- blijkens de algemeene feestviering ln Leiden vele harten warm kloppen voor Oranje. Jhr. van Kanschot wees vervolgens op het hooge voorbeeld, dat H.M. de Koningin in zoo menig op zicht aan Haar volk heeft gegeven en wees op het groote offer, dat voor Haar in de Meidagen van 1940 Haar vertrek naar Engeland beteekende. Spr. besloot met voor te gaan in een driewerf „hoera" voor onze jarige Landsvrouwe, waarna allen twee coupletten van het Wilhelmus zongen In afwisseling met het uitstekend spelende .Musica" hield daarna het Re genboog-cabaret de aanwezigen eenige uren prettig bezig. De naam lykt ons voor dit ensemble eigenlijk slecht geko zen. want de verschijning van een re genboog impliceert een doorgaans niet aangenaam natuurverschijnsel, n.l. re gen en het programma bracht niet an ders dan stralende zonneschijn! Alle nummers zonder uitzondering stonden artistiek op een behoorlijk niveau en Vervul de boodschap van 7 December 1942! RADIO-REDE VAN MINISTER JONKMAN. Minister Jonkman heeft er in een radio rede. uitgesproken op 31 Augustus, op gewezen, dat Nederland herrezen is, hoo- ger dan ooit zijn onafhankelijkheid waar- ceerend. Tot oplossing van liet conflict ln Ned.- Indlë, dat ln wezen géén tegenstelling Inhoudt, waarbij echter de twee par tijen den vorm van een nieuwe, ge- wensclite, samenwerking nog niet heb ben gevonden, beeft onze Koningin reeds den 7en December 1942 den weg gewezen: „omzetting van de oude rtykseenhcld ln een bond van gelijk waardige staten, vrijwillig vereenlgd". Het is ons recht en onze plicht naar zoodanige oplossing te streven, mits wij bereid zyn het belang van andere deelgenooten naast het onze gelijkelijk te dienen. Bieden wij dan thans, aldus eindigde spr. op dezen verjaardag en national en feestdag nu Koningin Wilhelmina al bijna vijftig Jaren onze leldsvrouwe is eerbiedig als geschenk haar aan: „onze bereidheid haar boodschap van den 7den December 1942 te gehoorzamen met Gods hulp te vervullen! Afschuwelijk drama te Roosendaal BOER VERMOORDT OUDSTE DOCHTER Te Roosendaal werd Vrijdag het ver loop van een afschuwelijk drama bekend, dat zich op een nabij de stad gelegen boerderll Zondag 25 Augustus moet heb ben afgespeeld. De boer, C. P. genaamd, heeft er zi|n 21-Jarlge en oudste dochter Johanna, na een maandenlange opsluiting, door wur ging van het leven berooft!. De dader beeft een volledige bekentenis afgelegd en ls Zaterdag voorgeleid voor den Officier van Justitie te Breda. Bil de sectie kwam vast te staan, dat het meisje bij haar dood reeds ln staat van volkomen uitputting verkeerd had. Vermoed werd, dat het meisje zich had opgehangen, doch aanvankelijk beweerde de vader, dat dit niet mogelijk was. Later zeide h" het meisje een touw gegeven te hebben, waarmede het zich had kunnen ophangen. Donderdagmorgen viel hij door de mand. toen de politie hem het touw toonde, waahnede de misdaad was ge pleegd en dat bij huiszoeking was te voorschijn gehaald. Daarna heeft hij de alkoof geopend, waarin hij zijn dochter 6 maanden lang, met als eenlg voedsel eiken dag wat melk. had opgesloten ge houden. Hij wurgde haar daarop met een eind touw: het meisje was zoo uitgeput, dat het zich niet kon verweren. Reeds enkele maanden lang zou de boer getracht hebben zich van het meisje te ontdoen: het kind was de laatste Ja ren niet geheel normaal. Vast staat, dat de vader reeds een half Jaar geleden het meisje opsloot ln een alkoof van ongeveer 21/2 bil 2 m.. waarvan de deuren waren geblokkeerd met palen en wagenassen en waarin al leen door een kier tusschen de deuren licht en lucht kon binnenkomen. De dader heeft steeds getracht den toestand geheim te houden. Enkele Roo- sendaalsche Inwoners schijnen geweten te hebben, dat er op de boerderij iets vreemds gebeurde. Niemand slaagde er echter ln tot de woning door te dringen, omdat P. deze hermetisch van de buiten wereld afgesloten hield. Ook zijn kinderen de familie telt nog drie zoons en drie dochtertjes hield hij bulten de kamer met het alkoofje en wist hun vrees ln te boezemen en het stilzwijgen op te leggen, door Johanna als zeer gevaarlijk krankzinnig voor te stellen. De misdaad werd ontdekt doordat een vrouw, die door P bil het lijk werd ge bracht. om dit af te leggen, een wonde ontdekte en daarover praatte. De dokter, die den dood geconstateerd had. zou geen onregelmatigheden hebben ontdekt, om dat P. het lijk had doen kleeden met een hemd, dat den hals geheel bedekte. Johanna was normaal tot haar 16e jaar; van ellen tiid af werd zij echter door haar vader binnengehouden en mocht niet meer van het erf af. Later bleek, dat zij van dien tiid af niet meer bij haar ver stand is geweest. Ingezonden Mededeeling -mmsm BfÊÉ „Weel je nog wel, 6 jaar geleden?" „Jo> 5 uar: Ryn- bende heit de klok" „Eiken middag het genot van ons glas onvolprezen Rynben de's Z.O.G." Nog eveh geduld heeren,wljzijnop den goeden weg. *ZEER OUDE GENEVER ANNO 1793 Grootsch huldebetoon te Apeldoorn. H.M. UITBUNDIG TOECEJUUV. Het- prinselijk gezin heeft Zaterdagavond het vuurwerk te Apeldoorn bezocht, dat het hoogtepunt der feestelijkheden, vorm de. Zaterdagmorgen bereidden de Inwoners van Apeldoorn H.M. de Koningin een grootsche zanghulde en 's middags maakte Zij eea rijtoer door de stad, naast prins Berr.hard, die aan het stuur zat. Duizen den hebben H.M. de Koningin uitbundig toegejuicht. Dr. Tumbelaka vermoord? Naar A.N.P.-Aneta verneemt, Is het vrij wel zeker dat dr. Tumbelaka, die dezer dagen ontvoerd werd, vermoord ls. Eenige dagen geleden bezocht hy Bui tenzorg om een bespreking te voeren met Indonesische doktoren aan het krankzin nigengesticht aldaar. Toen hij ln een sado ln burgerkleedlng'terugkeerde, wend hij door terroristen ontvoerd. Dr. Tumbelaka, die oud-inspecteur van het krankzlnnlgenwezen in Ned.-Indië ls, was voör den oorlog na zijn pensioneering naar Nederland vertrokken waar hij zich had gevestigd. Na den oorlog bood,hij zijn diensten aan. waarna hij per vliegtuig naar Indlë vertrok. GEDEELTELIJK KORSTLOOZE- EN SMEERKAAS OP DÉN" BON. Het rantsoen kaas voor de periode 15 t.m. 28 September zal voor een gedeelte worden verstrekt in korstlooze- en smeer kaas. Dit geldt voor alle leeftijden Deze maatregel houdt verband met het op ruimen van bepaalde voorraden, welke nog voor distributie beschikbaar zijn. AMERIKA ANSCH CREDIET VOOR NEDERLAND. Ter waaide van 20 mlllloen dollar. Hev Amerikaansche ministerie van Bul- tenlanjdsohe zaken heeft medegedeeld, dat Amerika een credlet van 20 mallioen dollar aan Nederland heeft verleend voor den aankoop van Amerikaansche surplus- voorraden ln het buitenland. Het credfet zal beschikbaar zijn tot 1 Januari 1948. ter vijl het van 1952 tot 1976 zal dienen te worden afgelost. De rente ls 2 3/8 pet Foto Van Vliet. De aanbieding van het vaandel aan de Vereeniging Koninginnedag door mevr. Burgersduk-Eerdmans tijdens de aubaude by het Stadhihs. even groot als verdiend. Ook „Musica" oogstte terecht veel en dankbaar ap plaus. Al-met-al was het een goede avond, waarop bestuur en bezoekers respectie velijk met voldoening en genoegen kun nen terugzien. CONCERT PIETERSKERK. Ten besluite van de gewaardeerde or gelconcertenreeks, georganiseerd door „Kunst en Ontspanning" deden Leo Mens en de violist Adolphe Poth zich hooren. Ondanks het feit, dat het pro gramma geen bijzondere aspecten bood, behoefde het gehoor t-och zeker niet te leurgesteld naar huis te keeren. Want ook in het oud-vertrouwde ligt beko- ring en men kon tevens achting koeste waren zeer beschaafd. De bijval was ren voor het gedegen spel van Mens, al Een lekkei hapje ,Ik had er toch al moeten zijn" mompelde Jaap ln zichzélf, toen hij een half uur lang ln het donker gelopen had. „Wacht daarginds wordt het lichter Er scheen iets niet in orde te zijn met het aangeboren ge voel voor richting van Jaap. want waar het lichter werd was niets van muizenstad te bespeuren: het was alleen maar een muizengang, dié uitmondde in de keuken van het kasteel. „Tjonge, tjonge, dan ben lk verdwaald" zei Jaap, terwijl lui in het licht stapte. Hij stond nog in zijn ogen te wrijven om aan het plotselinge lichtverschil te wennen, toen hij een grote, zwarte gedaante op zich toe zag komen. „Verdwaald of niet, er aan ga Je! Dacht Je dat lk de hele dag hier voor dat muizengat zat voor niets? Zo waar als mijn naam Poes is, ik verdien zo langzamerhand wel een lekker hapje!" bezondigt deze zich wel eens aan rhyth- mische vrijheden. Wy herinneren aan 't opmerkelijke fugatje van den Vlaming v. d. Kerckho- ven dat hij als „noviteit" bracht en aan de cnarmeerende registratie van een der Ghoral d'At>mn- ïn het ..Choral et Variations" van Jan Nle- land werden schier alle mogelykheden aangewend, met sterke reminicenties a an C es ar Franck Adolphe Poth, Residentie-orkestlid van reputatie, toonde niet alleen gerou tineerd vakmanschap, doch trok ook aandacht door zijn praegnante en soe pele toongeving. w aardoor hij gleed ver leende aan Vitali's welluidende Ciaccona met den magistralen inzet en het even magistrale slot, hoewel de immense ruimte aan het imponeerende karakter daarvan eenigszins afbreuk deed. Een juichend cachet verkreeg LoeuiLlet's sonate en ook in die van Senaillié bezat zijn voordracht voorname cultuur. Mens was bij voortduring een opval lend volgzame partner: beiden begrepen elkaar uitstekend. Het. programma werd ter eere van 31 Augustus besloten met het Wilhlemus, dat het gehoor staande meezong. Het orgel is dezen zomer terdege tot zijn recht gekomen: moge de kring lief hebbers groeiend blijven! Terwyl in de Gehoorzaal Wily van Hemert en de zijnen de aanwezigen kos telijk vermaakten, verzorgden „Nieuw Leven" en „Dé Post" respectievelijk op ie Beestenmarkt en het Stadhuisplein 'en feestconcert, dat flinke belangstel- ing trok. Deze zonk evenwel in het niet by de ■verweldigende interesse, welke bleek te oestaan voor de openlucht-filmvoorstel ling op de Nieuwe Beestenmarkt Dit was een alleszins geslaagde proefne ming, waarvan een herhaling in vol gende jaren ons niet twijfelachtig lykt. Over de geheele linie genomen is er voor het bestuur der Ver. „Koninginne dag" dan ook alle reden om met tevre denheid en dankbaarheid op dezen dag terug te zien. NIEUW MASSAGRAF ONTDEKT. Tot nu toe 264 slachtoffers gevonden. De Resident van Samarainda heeft me degedeeld. dat op 20 Augustus nabij Ba- llkpapan een nieuw massagraf ls ontwiekt, en wel ln de buurt van het vliegveld Splnggan Tot nu toe zijn 264 slachtof fers gevonden. Men verwacht echter, dat dit aantal nog zal stijgen. Het zijn allen personen, die ln '43 door den Jap. krijgs raad zijn ter dood veroordeeld, waarna zij zijn onthoofd. Men ls er nog niet ln geslaagd de slachtoffers te ldentlficee- ren. Komen de nieuwe Amerikaansche films? OVERLEG TUSSCHEN BIOSCOOPBOND EN M. P. E. A. Sedert gerulmen tljdi ls er overleg gaan de .tusschen de Motion Picture Export As sociation en den Ned. Bioscoopbond, met de bedoeling, zoo mogelijk 'het conflict tusschen partyen, dat thans reeds méér dan een Jaar voortduurt, te beëindigen. De besprekingen, die ln Juni van dit Jaar zijn ingeleid en toen een bepaald beginsel- aceoord tot resultaat hebben gehad, zijn gedurende deze maand voortgezet, waarbij genoemd beginselaccoord als uitgangspunt heeft gediend. De onderhandelingen zijn .namens de M. P E. a. gevoerd dóór de heeren F. Har mon en G. M. Mayer, resp. vdce-voorzitter van de M. P. E. A. en de betrokken be drijf so r^anisa tie in Amerika en toegevoegd bestuurder van de buitenlondsohe afdee- llng van laatstgenoemde vereeniging, die door,den heer E. Johnston, voorzitter van de betreffende Amerikaansche organisa ties, met een vertrouwelijke missie naar ens land warer. gezonden. Het hoofdbe stuur van den Ned. Bioscoopbond wei$i vertegenwoordigd door de heeren M. P. M. Vermin, F .L. D. Strengholt en J. g. J. Bosman. Inmiddels zijn zoodanige vorderingen gemaakt, dal de mogelijkheid van een dc- coord niet Is uitgesloten. Dit zal n.l. door de wedcrzyVsche ledenvergaderingen moé ten worden geaccepteerd. By de onderhande\lngen is ten zeerste steun ondervonden var. de goede dlensteh, welke zóówel de Amcrikaansohe ambassa de als hot Departement van O K. en W. aan betrokkenen ter oplossing van het ge schil hadden aangeboden. Granaat te Delft ontploft. ZEVEN GEWONDEN. De 28-j. van der O., korporaal bij de artillerie, wonende aan de Plateelstradt te Delft, had een onontplofte granaat gevonden. Hij nam het projectiel mee naar huis, poetste het netjes op en zette het in zijn Woonkamer te pronk. Ofnstreeks halféén gisteren zag zyn ze- vënjarig zoontje kans dit gevaarlijke speelgoed mee naar buiten te nemen. Op zeker oogenblik sprong de gra naat uit elkaar. Drie jongens, onder wie het zoontje van van der O., drie meisjes en een voorbijganger werden gewond. Alle slachtoffers werden naar het gemeentelijk ziekenhuis overge bracht. Drie hunner konden, na ver bonden te zyn, naar huis gaan. Öe jóngen van -der O. was het zwaaFsrt getroffen. Er werd onmiddellijk bloed transfusie op hem toegepast. Zyn toestand was hedenmorgen gunstig. W. Vogt in vrijheid gesteld. JUSTITIE STELT NADER ONDERZOEK IN Naar het A.N.P. verneemt, is de Direc teur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, Vrijdagavond om 7 uur op last van den advocaat-fiscaal te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, ln vrijheid gesteld. Naar men weet, was de heer Vogt ge arresteerd .omdat ernstige bezwaren wrf- ren gerezen, tegen 'zijn houding ale direc teur van de a.V.R.O. tydens de bezetting. Onmiddellijk na zijn Inbewaringstelling heeft de zuiverlngscomfnJssie-Drost ge lijk gemeld aan den minister van o. K. en W. eea rapport overgelegd, hetwelk een conclusie bevatte, gebaseerd op het door de commissie samengestelde dossier. De hoofdzaak van deze conclusie was, dat naar de meening van de zuiveringscom missie de heer Vogt niet ongeschikt was gebleken voor het vervullen van een lef- dende functie ln het omroepbestel Aan een A.N P-verslaggever deelde mr. Bakhoven mede, dat hem dit rapport van de commissie-Drost nog niet is toegezon den. Hy verwachtte hiervan eerst inzage te zullen 'krijgen nadat de minister, die thans op vacantle is, het heeft gelezen „Wel heb lk inzage gekregen", aldus de advocaat-fJscaal, „ln het door deze com missie samengestelde dossier en in de af genomen verhooren. Deze verlhooren heb ben mijns Inziens over verschillende pun ten geen of niet voldoende opheldering verschaft". Thans wordt door de Justitie, die uit den aard der zaak de beschikking heeft over een eigen opsporingsapparaat, een nader onderzoek Ingesteld. Aangezien dit onderzoek vermoedelijk nog gerulmen tijd ln beslag zal nemen en mr. Bakhoven van meening is, dat voor het belang van bet onderzoek een verdere detentie van den heer Vogt niet langer noodzakelijk Is, heeft de advocaat-fiscaal opdracht gegeven hem ln vrijheid te stellen. HERSTEL IX RECHTEN VAN POLITIEKE DELINQUENTEN. Na vijf Jaren mogeiyk. In het St.blad van 30 Augustus Is op genomen. een O, van 23 Augustus 1946, houdende vaststelling van nadere regeling omtrent de ontzetting van en het her stel van rechten van politieke delinquen ten. Hieraan ontleenen wy, dat herstel in rechten in het algemeen alleen plaats vtoi den kan, indien: 1. Ten minste 5 jaren verstreken zijn, sedert het Ingaan van de ontzetting van rechten 2. Gebleken ls. dat de verzoeker zich. gedurende dezen termijn als een goed Ne derlander gedragen heeft en de verwach ting bestaat, dat hU dit ook ln de toe komst zal doen; 3. De verzoeker niet tevens by rechter lijke uitspraak van de rechten waarin her stel verzocht wordt, is ontzet. By de beslissing op het verzoek tot her stel in rechten zal mede worden gelet op den ernst- der gedragingen, ter zaike waar van de verzoeker van rechten, is ontzet Indien een verzoek tot herstel ln rech ten door den Minister van Justitie ls af gewezen, wordt in het algemeen een her nieuwd verzoek tot herstel in rechten slechts in behandeling genomen, indien op den datum van Indiening van het her nieuwde verzoek ten minste twee Jaren verstreken zyn, sedert het vorige verzoek ls afgewezen. ROOFOVERVAL TE HENGELO. In den nacht van 29 op 30 Augustus zijn twee gemaskerde personen, die "zich als „politie" aandienden, eeh achteraf gelegen café te Hengelo binnengedron gen. Onder bedreiging van een tweetal revolvers dwongen zij den caféhouder zijn geld af te geven. Terwijl een der in dringers zijn vrouw, dochter en hem zelf bewaakte, onderzocht de ander het huls, waarna beiden met medeneming van een geldsom van circa f. 600.—, een hoeveelheid jenever, sigaren en sigaret ten in het nachtelijk duister verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN BATAVIA GEARRESTEERD. De republlkeinsche burgemeester van Batavia, Dahlah Abdoellah, is gearres teerd. omdat is komen vast te staan, dat hij medewerker is geweest van Mo lenkamp en Benjamins, die al eerder zijn aangehouden wegens het leveren van meisjes aan Japansche bordeelen gedurende den bezettingstijd.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2