LEIDSCH DAGBLAD Laatste pleidooi te Neurenberg Wetsontwerp Commissie-Generaal Regeering staat achter dr. Van Mook De Oekraïnsche klacht in den V eiligheidsraad Lord Killearn is tevreden Voorloopig géén verhooging ta ba ksrantsoenen Rooken 3 Vz maal duurder geworden Met een enkel woord Amerikaansche eisch tot schadeloosstelling AAN JOEGOSLAVIË. Tijdens een te Washington gehouden persconferentie heeft Dean Acheson, waarnemend minister van bultenlandsche zaken der V.S., verklaard, dat de Ame rikaansche regeering bij de Joegoslavische regeeringèen „eisch tot schadeloosstel ling" zou indienen in verband met de gedwongen landing van Amerikaansche vliegtuigen. Het ministerie van bulten landsche zaken, aldus Acheson, wacht de volledige verklaring van overheden en andere offlcleele stukken in. 85ste Jaargang MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 No. 23870 Directeur: J. W. Henaiy. Hoofdredactie: E. W, Menkhorsc. J, Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Dlrecble en Administratie: Tel, Redactie: 21507 - Giro no.; 25041 57055 23 September vonnis. Voor Frankrijk heeft Champetier de Ribes de aanklacht tegen de NSDAP., de Gestapo, S.S.. S.A., de S.D. en het opperbevel- der Wehrmacht volledig overeind gehouden, terwijl kolonel Tay lor namens de V. St. de rij besloot. Daarop kwamen de beschuldigden voor het laatst aan het woord. Goering opende de rij. Hij zeide, dat de geschiedenis eens zou uitmaken, dat de Nazis den oorlog niet hebben gewild. Hij verzekerde, dat „het Duit- sche volk vrij van schuld" is. Goering viel de prosecutie aan en zeide, dat deze in haar laatste redevoering en de ver dediging en getuigenis als volkomen waardeloos had behandeld. Zijn stem verheffend zeide Goering, dat hij nooit bevelen tot een moord of wreedheid had gegeven. Hij vervolgde: „Geen staat heeft ooit de aandacht van het Reich gevraagd voor het feit, dat nazistische activiteit zou worden gestraft en vervolgd. In dien men thans individueel ter ver antwoording roept, kan men niet te vens het Duitsche volk straffen. Hij sprak met den meesten nadruk de be wering tegen, dat de Nazis de volkeren tot slaven wilden maken. Vervolgens sprak Hess, die zijn- plp.i- dot.i zittend mocht uitspreken. „Het was mij een genoegen, dat vele jaren van mijn leven zijn doorgebracht werkend onder de stralendste zon, die sinds dui zend jaar voor mijn volk heeft gesche nen". Hij zeide niets te betreuren en dat hij op dezelfde wijze zou handelen, als hij opnieuw zou kunnen beginnen, zelfs „indien ik wist, dat ik myh leven op den brandstapel zou moeten beëin digen." Hij overeshreed den toegesta- nen tijd van tien minuten. Hess sprak nu en dan volkomen on samenhangend, en Goering schudde soms treurig het hoofd: Ribbentrop zat hem verbaasd aan te staren. „Ik hoop dat Amerika en Engeland meer succes zullen hebben bij hun po gingen om Rusland tegen te houden dan Dultschland heeft gehad," aldus Hess, die er op wees, dat Rusland thans aan de Adriatische Zee en aan de Elbe staat, Hess wijdde vervolgens lang uit over zijn obsessie, dat hij omringd is döor personen met starende oogen. Vervolgens sprong hij over op de ge tuigenverklaring van generaal Milch, dat Hitier gedurende de laat-ste jaren van den oorlog niet geheel normaal was. „Hij was wreed, en soms nu en dan niet geheel normaal", aldus Hess. Von Ribbentrop en Keitel herhaal den. dat Hitier het absolute bewind over partij en weermacht had gevoerd, zoodat zij niet verantwoordelijk waren, behalve voor het uitvoeren van be velen, Dultschland wilde geen agressie, al leen zich veilig stellen. Kaltenbrunner, de leider der Gestapo, trachtte zich vry te pleiten van de maatregelen tegen de Joden, hij noem de deze babarisme van Hitier. Alfred Rosenberg verklaarde zich vrij van ieder schuldbesef. Streicher zeide, dat Hitier de vernietiging der Joden had bevolen en Himmler deze had uit gevoerd. Ook Frick, Funk en Sauckel voelden zich niet schuldig. Funk had tijdens het proces voor het eerst gehoord van de afschuwelijke misdaden, die bedreven zijn. Doenitz oordeelde den duikbootoorlog volkomen legaal. Hij erkende, dat het .Fuehrerprincip" een fout was ge weest. Schacht zeide o.m.: „Het mag zijn dat ik in de politiek heb gedwaald, maar mijn financieele en industrieele politiek is volkomen juist gebleken. Ik heb niet gezien dat Hitier een misda diger was; maar ik heb mijn handen niet bezoedeld met een immoreele daad. Ik ben overweldigd door de ellende, die bij dit proces naar voren is gekomen." Frank, de voormalige gouverneur van Polen, verklaarde: „Toen wij be gonnen ons van God te verwijderen, wisten wij niet, dat dit zulke ontzetten de gevolgen zou hebben. God heeft zijn oordeel uitgesproken over Hitler, en hij heeft het uitgevoerd. Hij beschreef Hitier als een avonturier." Von Neurath legde de kortste verkla ring af, n.l.: „Er van overtuigd, dat waarheid en rechtvaardigheid zullen zegevieren over laster en misleiding, behoef fk slechts één ding te zeggen: mijn leven is gewijd geweest aan den vrede, aan menschelijkheid en recht vaardigheid. Ik sta met een zuiver ge weten voor het Duitsche volk en voor de historie. Wanneer, ondanks alles, uw oordeel mij schuldig bevindt, zal ik zelfs dat weten te dragen als mijn laatste offer voor mijn volk." Speer erkende, dat 80 millioen men- schen beroofd waren van de kracht on afhankelijk te denken, overgeleverd aan den wil van één man. Fritsche zeide, dat zijn fout was ge weest te gelooven in Hitier, Goebbels en andere leiders. Admiraal Raeder meende als soldaat zijn plicht te hebben gedaan voor het Duitsche volk. Baldur von Schirach verzekerde, dat de Duitsche jeugd niet geweten had van de misdaden en pleitte voor deze jeugd. Jodl zeide o.m.: „De Wehrmacht had de onmogelijke taak om een oorlog te voeren onder een bevelhebber, wiens vertrouwen het leger niet bezat, en in wien het leger weinig vertrouwen had: bovendien met methoden, die tegen de beginselen van het leger indruischten, maar deze oorlog was beslissend voor het vaderland." Von Papen vroeg bitter, wie den Brit- schen aanklager het recht had gegeven om hem met verachting te bejegenen en hem belachelijk te maken. Ik heb in 1939 niet gewaagd om mijn hooge ambt, doch ik heb het door vaderlands lievende gevoelens gedreven aanvaard." Seyss Inquart: „Kon ik een vriend zijn van de Nederlanders, van wien het overgroote meerendeel tegen mijn volk was, dat vocht voor zijn bestaan? Ik betreur het slechts, dat ik niet naar dat land ben gekomen als vriend. Maar ik was geen beul, noch uit eigen vrijen wil een roover, zooals de aanklagers het wilden doen voorkomen. Mijn ge weten is gesust door het feit, dat de biologische toestand van het Neder landsche volk gedurende de periode De Koninklijke Familie op Het Loo tijdens de aubade, die aan Hare Ma jesteit werd gebracht bij Haar 66-sten verjaardag. (Foto ANP-v. d. W.) Motie's Stikker en Koejemans verworpen. (Van onzen parlementairen medewerker). De Eerste Kamer kwam Vrijdagmiddag in vergadering bijeen ter beliandeling van het bèlaugrijke wetsontwerp tot Instel ling van een Commissie-Generaal voor Ned.-Indië. Doch alvorens hiertoe over te gaan, ver leende zij verlof aan den (heer Koejemans (comm.) tot ihet richten van vragen aan den minister van Oorlog Inzake het toe nemend aantal ongevallen, verscheidene daarvan met doodelijken afloop, voorge komen bij militaire oefeningen, op voor stel van den voorzitter zal deze Interpel latie op een nader te bepalen dag gehou den worden. De heer Stikker (P. v. d. A.) vroeg o.m. aan den minister, of het Jnist is, dat de jLt.-Gouverneur-Generaal In gesprekken tot uitdrukking brengt, dat in ruim his torisch verband gezien, de taak van Ne derland in Indlc te zwaar wordt. Hij acht te dit een politieke gezindheid, die ons land onwaardig is. De heer Stikker en zijn politieke vrien den wilden wél meewerken aan de uit zending van een Commissie-Generaal, maar zij konden deze commissie niet los zien van de politiek van dr. Van Mook, hetgeen hun bereidheid sterk temperde. Een ondeugdelijk wetsontwerp, aldus quallficeerde de heer De Zwaan (C.H.) de aan de Kamer ter beslissing voorgelegde materie. De politiek van de heeren Van Mook en Logemann achtte hij funest, om dat deze welbewust aansturen op de ver loochening van het Koninklijke woord. Zwart schilderde de heer De Zwaan de situatie in Indie,, zooals die ontstaan ls onder het bewind van Soekarno en den zijnen hij sprak van zes tot acht mil lioen slachtoffers en hij laakte het. dat maar geconfereerd en geconfereerd wordt, zonder dat men iets doet. Het ontwerp zal afgestemd dienen te worden, omdat het overbodigschadelijk en ondoelmatig is. Evenals de' vorige sprekers verklaarde ook de heer Algera (AR.) zich tegen het wetsontwerp. Van den minister wensclite de heer Algera de verzekering, dat de voorberei dende besprekingen over de toekomstige structuur van bet Koninkrijk vrij gehou den zullen worden van de inmenging van een vreemde mogendheid, Mr. Stufkens (P. v. d, A.) verdedigde het ontwerp, wijzende op de groote his torische taak van ons volk bij den bevrij dingsdrang van het Oosten en erkennen de. dat de regeering volkomen grondwettig optreedt. Ondanks de bezorgdheid, waarmede Ba ron van Voorst tot Voorst (K.V.P.) de ontwikkeling in Indië tegemoet zag, ver klaarde hij voor het ontwerp te zullen stemmen 'Hij hoopte, dat de Nedierland- sche troepen in bun taak tot handhaving van de orde .niet door gebrek aan materi aal belemmerd zullen worden. De communistische heer Koejemans vond de instructie en de samenstelling van de commissie zeer belangrijk. Hij kon zich niet voorstellen, dat deze nog niet be kend zijn Niet duidelijk was voor hem. waarom de regeering voor de uitzending ran de commissie de medewerking van de Staten-Generaal inroept. Hij keerde zich tegen de uitzending van troepen naar Indonesië en oefende critlek uit op in het leger gebruikelijke methoden Tenslotte diende de communistische woordvoerder een motie In, waarin de re geerlng wordt uitgenoodigd onverwilld al die stappen te ondernemen, die tot een spoedige wapenstilstand kunnen leiden en haar verzocht wordt te dien einde de voorgenomen troepenverschepingen naar Indonesië op te schorten, welke motie on voorstel van den voorzitter tegeiyk met het wetsontwerp behandeld, werd. Geheel achter de regeering en de poli tiek van den Lt.-Gouverneur-Generaal schaarde zich de heer Kerstens (K.V.P.) Nadat de heer Molenaar (P. v. d. V.) zich tegen den heer Koejemans en diens motie gericht had, kreeg de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen mr, Jonkman in de avondvergadering het woord. Rede van minister Jonkman. Minister Jonkman ontkend© dat de Commissls-Generaal ondeugdelijk, gevaar lijk en overbodig zou zijn. De fegeerlng heeft de commissie nood±g. De uitzending was reeds in de gedachte van de vorige regeering, zy het nog niet uitgewerkt. Zij is geen punt geweest by het opstellen, van het regeerirngsprogram Het bezoek a*an Lord KUlearn naar Ba tavia herinnert er nog eens aan, dat het geallieerde opperbevel ln Indonesië een oorlog aan bet llquldeeren ls. De Brltsche regeering streeft er echter naar, zich niet te mengen in onze binnenlandsche aan gelegenheden. Lord Killeam's reis naar Batavia ls ondernomen ln overleg met de Ncderlandsche regeering. Evenals ln de Tweede Kamer betoogde minister, dat het zelfbeschikkingsrecht te rijmen ls met de handhaving van het staatsverband. Theoretisch erkent deze re geering het recht van afscheiding. De zelf beschikking zal dan echter moeten kun nen geschieden door hen, die het vertrou wen in Indlë genieten, een vry© uitspraak ln Indonesië moet mogelijk zijn en de erkenning is noodig, dat ln den overgangs- tyd de gemeensohappeiyke belangen ge zien moeten worden ln de mogeiykheid van een duurzame, gezameniyke beharti ging. In de Republiek Indonesia ls de meest reëele politieke organisatie te zien. De re geering moet ernaar streven met deze or ganisatie tot overeenstemming te komen. By het zoeken naar de overeenkomst komt pas de vraag van de erkenning de facto en tenslotte de jure aan de orde. De in Mallno gemaakte afspraken met de verte genwoordigers van de Groote Oost. Borneo en Celebes zullen ln nader overleg met de Republiek moeten worden behandeld. Deze regeering wenscht bepaald géén kolonialen oorlog. De huidige verllèzen worden geleden juist doordat de regecring een oorlog wil voorkomen. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, waar onder het noodzakeiyk ls over een grootere Aveerkracht te beschikken. Vandaar, dat niet voldaan kan Avorden aan het verzoek geen troepen meer te sturen. De minister betreurde het, dat de heer Koejemans een onverdiende blaam op het leger ln Indië heeft geAvorpen. De commissarissen-generaal zullen de a'olle medcAverklng behoeven van den Lt.- Gouverneur-Generaal. De regeering staat achter diens beleid en aanvaardt de AvUze, Avaarop hy in Mallno ls opgetreden. Blij moedig optimisme ls de richtlijn dezer regeering. De heer Koejemans toonde zich nog niet geheel bevredigd, al verheugde hy zich over de verklaringen van den Minister t.a.v. de taak der troepen en de erken ning van het reoht tot afscheiding. Hy handhaafde dan ook zijn motie, die ech ter met 384 stemmen a'erworpen werd, nadat de heeren- Stufkens, Algera, Stikker en Kerstens zich er tegen hadden ver klaard. Een motie van den heer Stikker, die den Minister ultnoodlgde de Kamer in Comité generaal over te leggen werd met 2221 stemmen verworpen. Na repliek van den Minister, die o.a, opmerkte dat de instructie niet kon Avor- den opgemaakt zoolang het wetsontwerp niet Avas aangenomen, Averd dit laatste ge accepteerd met 2914 stemmen. Tegen A.R.r C.H. en P. v. d. VI van mijn veranwoordelijkheid beter was dan tydens den eersten wereldoorlog, zonder bezetting en zonder blokkade. Voor mij blijft Hitier de man, die Duitschland grooter maakte dan ooit in de geschiedenis. Ik heb hem gediend en ik blijf hem trouw." Voorzitter Lawrence kondigde daarop aan, dat het Hof 23 September uit spraak zal doen. Hess' verdediger wees nogmaals op diens geestvermogens. Overwogen wordt de doodvonnissen in het openbaar te doen uitvoeren. De beschuldigden zullen, in afwach ting van hun vonnis, dets ruimere voorrechten genieten. Zoo zullen zij met elkander mogen praten, onder toezicht van Duitsch sprekende bewa kers. Het tribunaal heeft een verzoek om bezoek van vrouwen toe te laten in overweging genomen. Na uitspraak van het vonnis zullen de gevangenen door het tribunaal wor den overgegeven in handen van den geallieerden bestuursraad, welke aan wijzingen zal geven voor de wijze van uitvoering der vonnissen. De vonnissen zullen door den bestuursraad verzacht of anderszins gewijzigd kunnen wor den, doch niet verzwaard. Het proces heeft 217 zittingsdagen geduurd. Vijf millioen woorden zijn er gesproken in vier talen. De verkiezingen in Griekenland. Van de 1700.000 kiezers in Grieken land heeft ongeveer 60 procent gestemd bij het plebisciet over den terugkeer van koning George. Zeker is reeds, dat de meerderheid voor 's konings terugkeer is. Het percentage hiervoor bedraagt zeker 70, als het niet hooger wordt. Demonstraties ter viering van de mo narchistische overwinning zijn verboden. Slechts op enkele plaatsen is het tot incidenten gekomen. In Zuideiyk Macedonië, te Galatista, werden vier personen gedood bij een vechtparty tusschen communisten en gendarmes. Anarchisten zouden bij Karditsa, Thessalie, een myn hebben gelegd, die onder een vra-chtauto ont plofte. Hierbij werden vijf personen ge dood en zeven gewond. Van links betwist men natuurlijk de juistheid der cyfers en spreekt men van terrorisme. Uit Belgrado wordt gemeld, dat aan de grens 39 Slavische boeren zijn weg gevoerd, waarvan er 2 onder mishande lingen zouden zijn omgekomen. Nog geen beslissing. De Oekraïnsche minister van bulten landsche zaken, Manoellsky, die per vliegtuig uit Parijs ln New York ls aan gekomen, Avas ter zitting van den Veilig heidsraad aanwezig. Sir Alexander Cado- gan. de permanente Brltsche afgevaardig de, kwam op tegen het voorstel van den Poolschen voorzitter dr. Lange, Manoell sky en Dendramis (Griekenland) uit te noodlgen aan de conferentietafel plaats te nemen. Hy verklaarde, dat de voor bereidende bespreking over het al of niet op de agenda plaats van de Ooekrainsehe klacht een „Interne aangelegenheid" was en het dus onverstandig zou zijn de Oekraïnsche en Grleksche afgevaardigden tijdens dit stadiüm toe te laten. „Dege nen von ons, die het voorrecht gehad hebben, dr. Manoellsky reeds eerder aan gehoord te Ihebben, weten, dat hij zeer vaardig is in het uitdelen en verlengen van discussies", aldus Cadogan. Gromyko zeide hierop: „De Brltsche afgevaardigde wil geen onaangename feiten vernemen, feiten, die onaangenaam zijn voor het Vereenlgd Koninkrijk. HU heeft zichzelf in een moeilllk parket geplaatst. Ik kan met hem meevoelen". Hij zeide voorts, dat Indien er niet genoeg feiten waren om de Oekraïnsche klacht te staven zooals Cadogan gezegd had de raad aanvullende feiten zou kunnen verne men. De raad besloot de vertegenwoordigers van de Oekraïne en Griekenland niet uit te noodlgen aan de discussie deel te ne men, alvorens een beslissing zou zl1n ge- yallen over het al of niet plaatsen van do klacht van de Oekraïne op de agenda. Daarop werd het debat daarover voort gezet. Van Kleffens en Cadogan bestre den nogmaals het aanvaarden van de klacht, terwijl Gromyko aroor de Oekraïne opkwam. Cardogan zeide nog, dat de Engelsclie regeerlng een volledige en openhartige bespreking van elke ernstig naar voren gebrachte kwestie geen enkele hindernis ln den Aveg wil leggen Wat haar ernstig verontrust, is de methode, den Veilig heidsraad te gebruiken om ongegronde en niet gestaafde beschuldigingen wild uit te strooien en te trachten daardoor medeleden der V. N. schade te berokke nen. Cadogan twyfelt er niet aan, of de gevolgen van deze methode, Indien zij navolging vindt, zullen tenslotte neerko men op de hoofden van hen, die hierin hun toevlucht hebben gezocht, en vreest, dat het gezag en de waardigheid van den Veiligheidsraad bij deze Averkwljze ern stig geschokt zullen Avorden. Gromyko bleef aanhouden, waarna de zitting verdaagd werd tot morgenavond. WEERBERICHT IETS MEER ZON. De Bilt verwaoht tot morgenavond: Gedurende den avond en nacht: tyd*» ïyk opklarend, voornameiyk aan de kust echter nog enkele buien. Morgen overdag: geleidelijk weer toenemende bewolking met later plaatseiyk eenlge regen, naar het Zuiden krimpende en aanwakkerende wind. Weinig verandering In temperatuur. Een geschenk voor H.M. de Koningin. „ARBEID GEEFT ONZE WELVAART TERUG". In ecu radiorede ter gelegenheid \an den verjaardag van II. M. de Koningin heeft mr. R. J. II. van Schalk, voorzitter der Tweede Kamer, liet Ncderlandsche volk opgewekt, de Jarige een passend geschenk aan te bieden: verdieping en Intenslveerlng van arbeid en productie, opdat door noesten yver van alle Nederlanders ons land spoedig zal komen tot ont plooiing van den natlonalen herbloei. „Wij Nederlanders", zoo zeide mr. Van Sohalk, hebben het grootendeels ln eigen hand ons uit de ontredde ring, waarin wy zyn komen te ver- keeren, op korten ter myn naar bo ven te heffen. En wel door middel van persoonlijken arbeid, door mid del van Ingespannen doelmatlgen en productleA'en arbeid, die de primaire voortbrenger van dear,volksrykdom ls. Die arbeid Immers en die alleen ver mag ons verlichting te brengen en onze welvaart terug te geven. Laat dan ook ieder onzer bewuster dan tot dusverre het zich tot een eereplicht rekenen al zyn tyd en al zyn viyt en al zijn zorg te geven aan het dageiyksche werk, dat voor hem ls weggelegd. Maken wy derhalve het vaste voor nemen ons arbeidsleven op een hoo ger en op het welzijn des lands ge richt plan te brengen, geven wy van stonde af aan dit voornemen uitvoe ring en volharden av|J met taaie wils kracht dan zal zleli met zekerheid en wonderiyke ontplooiing van natlo nalen herbloei openbaren, 'n krach- tlgen herleving ln alle dcelen en ln alle kringen, waarin de moeder des vaderland zich naar wy zeker weten Innig zal verheugen. Dusdoende zullen wy onze Jarige Koningin een geschenk bereiden, waarin deel zullen hebben ryk en arm. oud en Jong. Een geschenk niet vergankeiyk als de kleurige bloemen van luttele dagen, maar een gesohenk dat ln 2djn duurzaamheid een eer biedwekkend getuigenis zal afleggen van de liefde van ons volk voor zijn vaderland en van de warme gene genheid voor haar naar avI© de ge dachten zich thans richten". Lord Killearn, die uit Java te Sin gapore is aangekomen, beschreef de inleidende en informatorische bespre kingen, welke hy gevoerd heeft, als „zeer succesvol". O SPOEDIG WAPENSTILSTAND? In een ontmoeting tusschen gene- raal-majoor Forman, chef van den generalen staf der geallieerde strijd krachten in Nederl.-Indië, die a'cr- gezeld was van den Britschen consul- generaal Mackereth, en den republi- keinsehen onderminister Aan Buiten- landsche Zaken. Hadji Ages Salim, welke, ten huize van laatstgenoemde in tegenwoordigheid van een aantal officieren van de T.R.I. plaats heeft gevonden, is besloten, dat op een nader te bepalen datum besprekingen geopend zullen worden tusschen hoo ge Britsche officieren en vertegen woordigers van de T.R.I. uit Java en mogelijk ook uit Sumatra, ten einde de bijzonderheden uit te werken van een Avapenstilstand in Indonesië, die thans door de drie betrokken partijen besproken wordt. De ontmoeting droeg een hartelijk karakter. De Nederlandsche autoriteiten zijn van alles op de hoogte gehouden. Forman zou Woensdag naar Cheri- bon reizen, teneinde daar met een af vaardiging van het republikeische leger onder leiding van generaal-majoor Ab- doel Kadir besprekingen te voeren aan gaande de hervatting der evacuatie. Het bezoek van Lord Killearn heeft te Batavia een meerendeels bevredigen den indruk achtergelaten. Men juicht elke poging toe, waarvan te verwachten is, dat zy uitkomst kan brengen in de huidige impasse. In een radio-vraaggesprek heeft de heer A. Polak, dir. van het Ryksbureau voor Tabaksproducten, mededeelingen gedaan over de tegenwoordige situatie en de vooruitzichten op het gebied van de tabaksdistributie. Spr. sprak de geruchten tegen vol gens welke de tabaksrantsoenen bin nenkort verhoogd Kouden worden. Opheffing van de distributie kan eerst dan gebeuren, wanneer er voldoende tabaksproducten, op de markt kunnen worden gebracht. De tabaksvoorzie ning is afhankelijk va de hoeA'eelheid deAiezen, die de regeering voor aan koop van tabak beschikbaar kan stellen. Op het oogenblik kost de in distributie gebrachte tabak Nederland niet minder dan f. 800.000 aan devie zen per week. Voortdurend wordt ge zocht naar mogelijkheden, om het rantsoen te verhoogen. Al zou het Rijksbureau de beschikking krijgen over voldoende deviezen, dan zou het nog geruimen tijd duren, \roordat overgegaan zou kunnen worden tot verhooging van het tabaksrantsoen. Met het opheffen van de tabaksdis tributie behoeft niet gewacht te worden tot de productie weer gelijk is aan het veoroorlogsche gebruik. Voor den oor log gebruikte de rooker gemiddeld 7 rantsoenen per week. In verband met de sterk gestegen prijeen van de ta baksproducten aoht hij het mogelijk, om bij een productie, die niet onbe langrijk onder de 7 rantsoenen per week blijft, de distributie op te* heffen. Voor De distributie van tabaksproducten. den oorlog kostte 1 rantsoen tabakspro ducten 16 cent. De gemiddelde rooker gaf dus per week 7 maal 16 cent, d.i. één gulden twaalf uit voor rookartike len. Op het oogenblik kost een rant soen tabaksartikelen echter 53 cent. Inplaats van f. 1,12 zou men, bij een zelfde gebruik, nu f. 3,71 moeten uit geven. Het rooken is bijna drie en een half maal zoo duur geworden. Dat doet dan ook veronderstellen, dat het ge- BINNENLAND. Blijkens een officieel rapport staat thans vast. dat omstreeks half Augustus, van Dultschland uit eenige granaten zijn afgeschoten op de omgeving van Nijme gen, vnl. Groesbeek en daar tot ontplof fing zijn gekomen. De granaten vielen ln de omgeving van het Canadeesche kerk hof en kwamen zeer AvaarschUnlilk uitliet Relchswald. Het rapport is doorgezonden naar het Hof van Justitie te Arnhem. Op de Nederlandsche dag van de Zweedsche Jaarbeurs, verschenen de Zweedsche ministers Quensel en Zetten- berg, het corps diplomatique, talrijke hoogAvaardigheidsbekleeders en vertegen woordigers van de Zweedsche Industrie en den handel, terwijl ook do Hertog d'Otrante het Nederlandsche paviljoen met een bezoek vereerde. Een schitterend bloemencorso, waarvoor de Aalsmeersche Kweekers de bloemen leverden, vormde het hoogtepunt van de Korünginneviering te Amsterdam. De burgemeester van Aals meer, de heer Peereboom Volter heeft hulde gebracht aan de betoonde een drachtige samenwerking der kweekers, zulks tijdens een rede op het Amster- damsche stadhuis. Op een vergadering van de taxi chauffeurs, aangesloten bij de Amster- damsche taxicentrale is besloten ln ver band met de herhaalde aanslagen op taxichauffeurs, zich te wenden tot het hoofd van de rijkspolitie ten einde maat regelen te bereiken, welke de veiligheid op de wegen zullen waarborgen Nederlanders ln Venezuela hebben prachtige orchideeën als verjaarsgeschenk aan H.M de Koningin aangeboden. De bloemen zijn per K.LM. Plying Dutchman op Schiphol aangekomen. Morgen en overmorgenavond te 8 uur zal de „Prins Bernhard kapel", mili taire concerten ge\ren ln Hoofddorp. Mor gen zal de kapel voor den aanvang van het concert een tocht maken door het dorp en defileeren voor B. en W. en de militaire autoriteiten, het geheel onder auspiciën van „Eereschuld en dankbaar heid". Nog gedurende den oorlog heeft de toenmalige Nederlandsche regeerlng ln Londen in het kader van haar voorberei dingen voor het herstel van ons land, wanneer eenmaal de bevrijding een feit zou zijn. 50 locomotieven in Zweden be steld. De levering van deze machines is prompt geschied; dezer dagen passeer de de 50ste de Ned. grens. De grondleg van het Montessorl Onderwijs, dr. Maria Montessorl, vierde Zaterdag haar 76ste a'erjaardag. Ter eere hiervan is zy op een drukbezochte re ceptie ln hotel Parys Bas te Amsterdam gehuldigd. Hedenmorgen is zy per vlieg tuig naar Engeland vertrokken. Uit Batavia wordt gemeld, dat een commissie Ingesteld ls voor de beoor deeling van de gedragingen van amb tenaren, ressorteerende onder het Dep. van Blnnenlandsch Bestuur, welke een bezoldiging van meer dan f. 500en minder dan f. 1000— per maand ge nieten. BUITENLAND Tenslotte heeft Italië toch nog gewei gerd 25000 Joden uit Oostenrijk op te ne men. Het Japansohe militaire apparaat ls vernietigd .aldus een woordvoerder van den geallieerden opperbevelhebber ln Oost- Azlë. Hij verklaarde verder, dat de zeggen schap over de regeerlng op ondubbelzin nige vdjze in de handen a'an het volk ls gelegd. Het Joodsche Avereldcongres heeft de V. N. verzocht Afghanistan niet als lid toe te laten, zoolang de terreur-maatrege- len tegen de Joden van kracht biyven. De zuid-Afrlkaansche arbeiderspartij heeft de immigratie-politiek der regeering goedgekeurd. Een recent onderzoek van het Ame- rikaansch militair bestuur ln Duitschland toont aan, dat gerepatrieerde Duitsche krijgsgevangenen uit Amerikaansche kam pen zich meer bewust zijn. van de gecom pliceerdheid der huidige Duitsche proble men dan de Duitsche bevolking als geheel. Het onderzoek wijst tevens uit, dat de ex- krijgsgevangenen overtuigd zijn van de noodzakelijkheid voor een politieke her oriëntatie ln Dultschland. De Roemeensche regeering heeft met de leiders var. het Joodsche wereldcon gres een overeenkomst gesloten, waardoor vierhonderdduizend Joden, die zioh nog in Roemenië bevinden, wettelijk be schermd zullen worden tegen vervolging. Tijdens een bijeenkomst van de der de commissie van het wereldcongres van studenten te Praag is besloten een per manent Informatiebureau ten behoeve van studenten over de geheele wereld op te richten. Ook werd besloten twee stu- denten-tydschrlften uit te geven. Radio Praag heeft bekend gemaakt, dat een massa-graf, dat de stoffelijke res ten van ongeA'eer 1600 mensohen bevat, op het Joodsche kerkhof ln Praag is ont dekt. Men vermoedt, dat het de ïyken van gevangenen uit het concentratiekamp Thereslenstadt zyn. De Hongaarsche premier, Nagy heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat zijn regeering niet accoord zal gaan met de elschen ten aanzien van de repatrl- eering der ln Hongarije Avonende Siowa- ken. Zy zal deze kwestie aan een inter- natigcaai gerechtshof voorleggen of „een andere oplossing zoeken". De dokarbeiders te Antwerpen zyn in staking gegaan. In een grot nabij Neurenburg ls een groote voorraad uniformen, automatische wapenen en munitie, afkomstig van een nog niet geïdentificeerde S.S.-diivisie, door Amerikaansche politie ontdekt. De Brltsche autoriteiten hebben te Hamburg generaal Werner von Al versie- ben-Schochwltz gearresteerd, een ran de adjudanten van Hitler van 1938 tot '40. De Deensche prinses Ingrld heeft een dochter gekregen. Istvan Antal, voormalig Hongaarsch minister van nationale verdediging cn Justitie ls door het Volksgerechtshof te Boedapest veroordeeld tot den dood door den kogel, op grond van oorlogsmisdaden en „misdaden tegen het volk", De Oostenrijksche regeerlng heeft aan de Amerikaansche autoriteiten in Duitschland verzocht, generaal Sepp Dietrich, die door een Amerlkaansch tri bunaal te Dachau ln Mei tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, aan haar uit te leveren, daar hy Weenen ver woest en Oostenrijkers doodgeschoten heeft. In aardappel en graanvelden by het vroegere Stalag 304 bij Zelthaln (Saksen) zyn massagraven met de bjken van plm. 200.000 Russische krijgsgevangenen en dwangarbeiders ontdekt. De kampcom mandant ls gearresteerd. Francis Noel Baker, een Brltsch parlementslid, vertoeft in Griekenland. Op weg daarheen, toen hy door Joego slavië rel6de, heeft hy getracht maar schalk Tito te spreken te krygen. Deze wilde hem echter niet ontvangen. Alvorens Rome te verlaten' heeft de Italiaansche minister-president de Gas- peri. het handelsverdrag tusschen Neder land en Italië geteekend, krachtens het welk goederen tot een waarde van. 4% milliard lire over en weer zullen worden geleverd. middeld gebruik per week met enkele rantsoenen zal dalen. Een veel gevolgde redeneering is, dat de strijd tegen den gifhandel in één klap gewonnen zou kunnen wor den door meer sigaretten evt. tegen hoogere prijzen in den handel te bren gen. Van de opbrengst zou de over heid eveneens profitceren. De heer Polak zeide deze oplossing op soeiale gronden te moeten afwe zen. In de hand te werken dat de ge goeden naar hartelust sigaretten kun nen koopen, terwyl dc man met eenj klein weekloon daar niet toe in staat zou zjjn, gaat lijnrecht tegen de so ciale politiek van de regecring in. DE SIGARETTENVOORZIENING Vervolgens kwam de huidige situatie op het gebied van de sigarettenvoorzie- ning ter sprake. Het tekort ls te wijten aan verschillende oorzaken en wel: de havenstaking, waardoor een deel der sigaretten-industrie, die haar tabak in de veemen had opgeslagen, hierover niet kon beschikken, dan de vacantie, welke het personeel in de sigarettenindustrie pas gehad heeft en het feit, dat vele winkeliers op de extra sigarenbonnen, welke onlangs verstrekt zijn, sigaretten in plaats van sigaren hebben verkocht. Spr. ontkende, dat het huidige tekort aan sigaretben toe te schrijven is aan een onjuiste verdeeling van de tabak over de drie tabakverwerkende indus- triën. De tabak wordt over de sigaren- industrie. de kerfindustrie en de siga rettenindustrie verdeeld volgens ver schillende maatstaven. Eén van die maatstaven is b.v. het voor-oorlogsch gebruik van sigaren, tabak en sigaret ten. Juist op grond van de gestegen vraag naar sigaretten is reeds afgewe ken ten gunste van de sigarettenin dustrie. De sigarettenindustrie werkt thans op 48% van de vooroorlogsche ca paciteit tegen de sigaren, en kerfin dustrie op circa 30%. De sigarettenproductie zou alleen ten koste van de sigaren- en kerftabak-in dustrie verder opgevoerd kunnen wor den. Daardoor zou de bestaansmoge- lykheid van deze laatste industrieën in gevaar komen. Het Rijksbureau heeft er pas na her haald verzoek van de sigaretten-in dustrie in toegestemd het sigarettenge- wicht te verhoogen. Tot voor kort was een rantsoen sigarettentabak 20 gram, nu 22% gram. Het was niet mogelijk in verband hiermede de sigarettenindustrie meer tabak toe te wijzen; op een maandgebruik van 200 millioen sigaret ten heeft deze gewichtsvermeerdering tengevolge, dat het aantal is afgeno men met 13 millioen, dus met bijna 7%. De sigarettenindustrie heeft dit echter vooraf geweten. Ook de kerfin dustrie heeft niet meer tabak toegewe zen gekregen, toen de 40 grams pakjes op 50 gram werden verhoogd. O Spr. merkte tenslotte op, dat er vele grossiers en winkeliers zijn, die steeds trachten de distributievoorschriften te ontduiken. Het goede A'erloop van de distributie wordt daardoor herhaal delijk ernstig bemoeilijkt. Maar ook het publiek werkt niet altijd mee. De verwachtingen van den heer Polak over de kwaliteit van het product in dc naaste toekomst waren zeker niet omfunstfg.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1