LEIDSCH DAGBLAD Zuid-Slavië fel tegen Italië 50.000 politieke delinquenten op vrije voeten Met een enkel woord WEERBERICHT MOORDENAAR VAN LÏEBKNECIÏT GEARRESTERD. Een kapitein uit het voormalige Duit- sche leger, Ritgen genaamd, is te Zle- genhain in de Amerikaansche zone van Duitschland wegens verdenking van moord op Karl Liebknecht gearresteerd. Naar men zegt heeft Ritgen in 1938 een verklaring gezonden aan het rijks- ministerie van luchtvaart, waarin hij zich er op beroemt het schot te heb ben afgevuurd, dat Liebknecht doodde, den Duitschen soclalistischen leider, die in 1919 na den eersten wereldoorlog bij den opstand der Spartakisten werd ge dood. 85ste Jaargang DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 No. 25854 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J, Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no..: 57055 Uitstel der UNO-vergadering? Ter conferentie van Parijs is een En- gelsch voorstel aanvaard, dat het secre tariaat der agenda voor de plenaire zittingen zal opstellen, die door den president van dat moment moet worden goedgekeurd. Daarop 'ontstond een misverstand tusschen voorzitter Byrnes en den Rus Wiszinsky. Deze wilde z.i. spreken over het Italiaansche vredesverdrag, doch Byrnes meende, dat alleen Zuid-Slavië daartoe gemachtigd was. Tenslotte moest Byrnes, na bestudeering der notulen van de zitting van Zaterdag toegeven, dat hij zich vergist had. Heden zal de Rus aan het woord komen. Het debat liep een oogenblik zeer hoog: zelfs riep Wiszinsky van een beleediging der Sov jet-Unie! De Joegoslavische afgevaardigde Kar- delj die de Italiaansche verklaring be antwoordde, beschuldigde er de huidige Italiaansche regeering van een impe rialistische buitenlandsche politiek te voeren. Het Italiaansche voorstel om de beslissing voor Triëst evenals die voor de Italiaansche koloniën voor den duur van een jaar uit te stellen, kon in de oogen van Kardelj geen genade vin den. Verder meende Kardelj dat zich in de Italiaansche delegatie personen bevonden die niet het nieuwe Italië vertegenwoordigden, doch vertegenwoor digers waren van het oude Italiaan sche imperialisme dat na den vorigen oorlog den imperialistischen vrede op den Balkan dicteerde. Kardelj doelde hiermede op expremier Bonomi, een der drie leiders van de Italiaansche delegatie, die een der op stellers was van het Italiaansch-Joego- slavisch verdrag van Rapallo in 1919. Kardelj beschuldigde den Italiaan- schen premier de Gasperi er van dat hij de zelfde houding aannam als Mus solini en zjjn voorgangers ten tijde van het Londenr "x pact en het verdrag van Rapallo. Het Londensch pact was een geheime overeenkomst uit den eersten wereld oorlog. dat Italië territoriale beloften deed in ruil voor het toetreden tot ge allieerde zijde. In zijn geheele rede maakte Kardelj onderscheid tusschen de bestaande de mocratische Italiaansche krachten en de politiek van de huidige regeering. Voor de laatste toonde hij verachting. Het constant falen van de vredescon ferentie em zelfs ook maar de-gering ste vordering te maken zonder dat- daar bij een vloed van vaak kwade woorden te pas komt, culmineerde de laatste dagen in geruchten over ver- Slamet weer naar Indië. Mr Mas Slamet zal Zaterdag ochtend a.s. naar Batavia vertrek ken, waar hij zich gedurende een kort verblijf van de jongste ontwik keling op de hoogte zal stellen. Ge wapend met- deze nieuwe feitenken, nis zal hij vervolgens naar Engeland en Amerika vertrekken om in deze landen zijn inzichten naar voren te brengen. dagen der conferentie die de leiders der delegaties den geheelen dag irriteer den. Wie het bericht heeft verspreid, dat de conferentie zich den 15 Septem ber zou verdagen tot Januari of Fe bruari om de Unovergadering haar vast gestelde zitting te laten houden, heeft dat niet toegegeven. De Franschen gin gen zelfs zoover dat zij officieel ont kenden dat het gerucht bij hen zijn oor sprong had en zoowel de Amerikanen als de Russen waren kwaad over het gezag dat dit gerucht heeft gekregen. De Amerikanen meenen, dat als er van dat gepraat over verdagen iets komt. de gedelegeerden de periode van het reces niet alleen als een doode periode zullen beschouwen, doch dat dan tot den vijf tienden September ook niets meer ge presteerd zal worden. Er bestaat zoowel bij waarnemers als bij gedelegeerden weinig twijfel over dat op het tijdstip dat de Uno-vergade- ring voor de deur staat de Farysche conferentie nog altijd door oneindige debatten over de vijf verdragen aan het waden zal zijn. Daar verdaging van de conferentie gedurende verscneidene maanden, terwijl de commissies zonder werkelijke autoriteit aan de verdragen zouden werken, niet alleen den vrede zeer lang zou vertragen, doch tevens een herhaling zou beteekenen van de zelfde oude twisten wanneer men weer bijeen zou komen, zijn de gevoelens absoluut tegen verdaging. Een mogelijK compro mis zou zijn dat een aantal gedelegeer den en deskundigen hier zouden blijven om de continuiteit van de conferentie voort te zetten, terwijl een tweede de legatie elk land op de Uno-"ergadering zou kunnen vertegenwoordigen. Voor de kleinere naties welke geen groote diplo matieke staf bezitten, brengt zulk een oplossing 'echter weer nieuwe moeilijk heden met zich. Waarschijnlijk is geworden een uitstel van de Uno-vergadering van 3 Sept.! Tegen de illegale immigratie in Palestina. De Britsche regeering heeft een verkla. ring uitgegeven, waarin wordt gezegd.dat de regeering aan de Palestljnsche autori teiten Instructies heeft gegeven om het opnemen van illegale immigranten stop te zetten. Het voortzetten hiervan op het huidige oogenblik zal waarschijnlijk een tegengestelde uitwerking hpbben op een algemeene regeling m Palestina, aldus de verklaring. De Immigranten zullen naar Cyprus of elders worden vervoerd en daar in kam pen worden ondergebracht, totdat er een beslissing over hun toekomst kan worden genomen. De regeering wenscht 'olj het aankondigen van deze beslissing duidelijk te maken, dat. terwijl zij deze poging van een minderheid van Zionisten om het lij den van een ongelukkig volk uit te bui ten ten einde een toestand ta scheppen, die nadeellg is voor een rechtvaardige regeling niet kan toleveeren, z'J zich ten zeerste bewust ls van het lijden van do Joodsohe gemeenschap en verlangend is hieraan zoo spoedig mogelijk een einde te maken Illeeale immigranten van voor 12 Aug. gaan niet naar Cyprus maar naar het kamp Athlit in Palestina. In enkele landen zijn reeds maatregelen getroffen om den Illegalen uittocht vqd Joden stop te zetten. Voor 1 October a.s. Aan het KamerL' 1, den heer Vor- rink, heeft de minister van Justitie op diens vragen geantwoord dat het viaagstuk der politieke delinquenten op korten termyn moet worden terug gebracht tot een vraagstuk van be rechting alleen. Hy is van oordeel, dat een groot aantal gedetineerden, be- hoorend tot de hieronder vermelde catcgoriën, voorw. buiten vervolging en in vrijheid kan worden gesteld. Dit zal ongeveer 50.000 personen betreffen, waardoor het aantal in bewaring ge stelden tot omstreeks 25.000 zal wor den terug gebracht. De minister con stateert dat het niet mogelijk is zoo danige maatregelen te treffen, dat de sociale omstandigheden der vrij gelatenen ten volle bevredigend kun nen worden genoemd. Voor hen, die niet door bemiddeling der gemeentebesturen of anderszins da delijk aan huisvesting kunnen worden geholpen, zal voor -korten tijd een on derdak in een doorgangshuis of door gangskamp worden verleend. Ten aan zien van de materieele voorzieningen worden in vrijheid gestelde politieke ge detineerden in het algemeen gelijkge steld met oorlogsslachtoffers. Dit is wel het uiterste, waartoe naar de meening van de minister gegaan mag worden. Op de kerkgenootschappen en werk geversorganisaties is een beroep gedaan om te bevorderen, dat breede kringen medewerken aan de oplossing van de sociale zijde van het vraagstuk 'der po litieke delinquenten. Volgens de richtlijnen van den mi nister kunnen voorwaardelijk buiten vervolging worden gesteld 1. Zij, die deel hebben uitgemaakt van het NBJi.K., den Wacht- und Schutzdienst, de Volkswehr, de O.T. en het Duitsche Roode Kruis, indien hun geen andere ernstige strafbare feiten dan deze dienstneming en eventueel het lidmaatschap der N.S.B. te verwijten zijn. 2. Zij die dienst hebben gedaan bij vijandeliike gewapende formaties, indien zij niet metterdaad tegen Nederland of zijn bondgenooten gevochten en niet een nationaal-socialistische gezindheid, doch uitsluitend persoonlijke omstandigheden hen tot dienstneming hebben bewogen. Hierbii wordt gedacht aan chronische werkloozen, die meenden weer iets te kunnen verdienen: aan de pupillen van tuchtscholen en opvoedingsgestichten en aan jongelui, die zich aan dwangop- voeding of ouderlijk gezag konden ont trekken en van wie spijt over dezen stap gebleken is. 3. Functionarissen der N.S3., indien zij geen belangrijke functie hebben be kleed en hun geen andere misdrijven of misdragingen te verwijten zijn. 4. Functionarissen van neven-organi saties der N.SJ3., indien hun werkzaam heden in hun functie niet van breeden opzet en propagandistischen aard wa ren en zü ook niet in ernstige mate afbreuk hebben gedaan aan het verzet. 5. Zij. die een bestuursfunctie op grond van hun nationaal-socialistische gezind heid hebben bekleed (b.v. burgemees ters, wethouders enz.), indien hun geen ernstige, in die functie gepleegde mis daden te verwijten zijn en zij niet te vens een belangrijke functie in de NSB hebben bekleed 6. Zy, die zich aan economische col laboratie of in lichte mate aan hulp verleening aan den vijand hebben schul dig gemaakt, indien blijkt, le dat zij niet op groote schaal zich verrijkt heb ben, 2e dat zij aan him omgeving door hun optreden geen groote ergenis ge geven hebben. 7. Zij. die illegaal werk hebben ver richt of ondergedoken waren en na ar restatie namen van hun bekende ille gale strijders hebben verraden, indien niet blijkt, dat zij zich blijvend in dienst van den S.D. hebben gesteld en aan hun vaderlandsche gezindheid niet te twij felen valt, indien zij onder hoogen druk gehandeld hebben. Lijk van Mussolini teruggevonden. Vader Alberto, franciscaner mon nik uit een klooster te Padua. onge veer 40 km. ten Zuiden van Milaan gelegen, heeft gisteravond een koffer met het lijk van Mussolini aan den chef van de politie te Milaan over handigd. Het lijk bevond zich in twee rubberzakken. Volgens de verklaring der politie is het lichaam in de muurkast van een gelijkvloers gelegen cel in het Francis caner klooster verborgen gehouden en heeft het zich ook nog eenigen tijd in het Angelicum-klooster te Milaan be vonden. Vader Lamberto, de prior van het klooster te Padua, zeide, dat hij gistermiddag even na twaalf uur het lijk onder zijn berusting had gekregen uit handen van vader Alberto en een onbekend persoon, naar men veronder stelt. een man genaamd „Franco", den eenigen niet gearresteerde van de groep, die het lichaam heeft geroofd. De of- ficieele identlficeering van het lichaam baseert zich op een geschreven ver klaring. die men in een der zakken heeft gevonden. In deze verklaring staan gegevens over de successievelijke verplaatsingen van 't lijk vermeld en schijnt men een bevestiging te vinden van de mening, dat de gearresteerden leden zijn van de neofascistische bende, die het lijk roofde. Door deze verkla ring schijnt Domenico Leccisi, een der reeds gearresteerden, als de oprichter van de zoogenaamde fascistische demo cratische beweging geïndentificeerd te zijn. Eveneens wordt er in melding ge maakt van twee priesters, vader Al berto Parini en vader Enrico Zucca, cüe kortgeleden streng door dc politie wer den ondervraagd. Volgens de verklaring der politie zullen deze beide priesters samen met Antonio Parozzi, Leccisi en Fausto Gasperiiü (eveneens in arrest) heden aan den Italiaanschen procureur- generaal worden uitgeleverd. Naar te Rome verluidt hebben de twee priesters Parini en Zucca aan het Vaticaan toe stemming verzocht het biechtgeheim te mogen verbreken om de politie te kun nen inlichtingen over hun rol in het ver bergen van het lichaam. Volgens een courantenbericht had Parini verklaard, dat hij wist, waar het lijk verborgen werd gehouden, maar kon hij geen ont hulling doen. tenzij hij van zijn biecht- eed werd ontslagen door degenen, die bij hem gebiecht hadden. Deze laat-stpn zouden dit niet hebben willen do^n, tenzij de regeering begrafenis van het lichaam in gewijden grond beloofde. De Sovjets en de zee-engten. De tekst van de door de Sovjet-Unie aan Turkije gerichte nota betreffende herziening van het verdrag van Mon- treux, dat in 1936 tot stand kwam en de scheepvaart door de Dardanellen regelt, is gepubliceerd en bevat vijf voorstel len met betrekking tot een nieuw pact. 1. De Dardanellen moeten altijd voor koopvaardijschepen van alle naties open- 2. Zij moeten bij voortduring openge steld zijn voor oorlogsschepen van mo gendheden om de Zwarte Zee. 3. Oorlogsschepen van andere naties mogen niet van de Dardanellen ge bruik maken, tenzij uitdrukkelijk anders is beschikt, 4. Turkije en de overige naties om de Zwarte Zee moeten in al deze dingen te beslissen hebben, daar het: hier den eenigen weg naar de Zwarte Zee be- treft. Turkije en de Sovjet-Unie. oie het best in staat zijn de koopvaardij te be schermen en de veiligheid te waarbor gen, moeten gezamenlijk de verdediging der Dardanellen op zich nemen. De nota legt er den nadruk op, dat het verdrag in zijn huldigen vorm niet kon verhinderen, dat gedurende den tweeden wereldoorlog van de Darda nellen gebruik is gemaakt tegen de Sov jet-Unie en andere geallieerde mogend heden. De Turksche regeering kan vol gens de nota daarvoor niet verantwoor delijk worden gesteld. Daarom heeft de Sovjet-Unie op de drie-mogendheden- conferentle van Berlijn ook beweerd, dat de regeling moest worden herzien. De drie mogendheden zijn het er over eens geworden, dat de huidige regeling niet voldoet aan de eischen, welke de om standigheden thans stellen en dat her ziening noodzakelijk is. NEDERLAND KOOPT KLEEDING VAN CANADA. De Nederlandsche regeering heeft meer dan eenderde van de totale door de Ca- nadeesche regeering gedurende de laatste 21 maanden als surplus verklaarde voor raden kleeding en schoeisel gekocht. Zij heeft hiervoor 3-869.506 dollar betaald. DE NATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE IN BELGIE. De nationale arbeidsconferentle heeft een resolutie aangenomen, waarbij zii goedkeurt dat de koopkracht van den frank verhoogd moet worden. Verder moet de prijsdaling krachtig worden doorgezet. Ten einde de productie te verhoogen, zal een enquete plaats hebben om alles, wat die productleverhooging ln den weg zou kunnen staan, en speciaal'het absen teïsme. tegen te gaan. De enquete betreffende de salarissen in het algemeen zal voortgezet worden. Alles zal ln het werk gesteld worden om de wanorde, die thans op de arbeids markt heerscht. terug te brengen tot een normalen toestand. De loonstop blilft gehandhaafd. Evenwel kunnen de salarissen voor vrouwen, die het minimum niet bereiken, Individueel herzien worden. De gezinstoelagen worden met 20 pro cent verhoogd. Voor de mijnwerkers wordt een speciale regeling getroffen, waardoor de loonen tot 130 fr. worden gebracht, met een mi nimum verhooging van 20 fr. per dag. Deze maatregel hebben terugwerkende kracht tot 1 Augustus 1946, terwill de mogelijkheid niet uitgesloten ls dat deze datum teruggebracht wordt tot 1 Juli 1946. VIERVOUDIGE MOORD EN BRANDSTICHTING. Het dorp Remersdaai bij Aubei (België) is het tooneel geweest, van een afschuwe lijk drama. Zaterdagavond bemerkten voorbijgan gers. dat de hoeve van een landbouwer ln brand stond Toen men er met veel moeite ln slaagde de lijken der bewoners den pachter, zijn vrouw en zijn twee kinderen van 5 Jaar en 14 maanden van onder de pulnhoopen weg te halen, stelde men vast. dat alle vier de keel was afgesneden Het onderzoek zal moeten uitmaken of men hier met een misdaad of met den daad van een krankzinnige te doen heeft. DE VORMING VAN EEN REGEERING IN BRITSCII-INDIti. De vlce-koulng van Brltsch-Indlë, veld maarschalk lord Wavell, heeft den presl. dent van de Congrespartij. Pandlt Nehroe, ultgenoodigd voorstellen te doen voor de onmiddellijke vorming van een voorloo- pige regeering, aldus wordt in een offi cieel communiqué te New-Delhl bekend gemaakt. Nehroe heeft dit aanbod aan genomen en zal binnenkort een bezoek aan New Delhi brengen om zijn voorstel len met den vlce-koning te bespreken. DE „PROJECTIELEN" BOVEN ZWEDEN. Deskundigen van de af deeling lucht verdediging van het Zweedsche leger zijn thans doende met het bestudeeren van de vele berichten over wat men ver onderstelt raket-projectielen te zijn; die boven Zuid- en midden-Zweden zouden zijn waargenomen. Volgens een bepaalde theorie veronderstelt men, dat Russische technici met nieuwe wapenen aan het experimenteeren zijn in- de Baltische landen of elders. Volgens alle ontvan gen berichten zouden de projectielen uit Zuid-Oostelijke richting komen. Volgens semi-officieele bronnen zal. wanneer voldoende bewijsmateriaal is verzameld, bij de betreffende mogen- heid een krachtig protest worden inge diend, er van afgezien of de begane in breuken op de territoriale onschend baarheid opzettelijk zijn geschied of niet-opzettelijk. Zweedsche vliegtuigen bevinden zich voortdurend op patrouille. Aan een burger gelukte het, een foto van een overvliegend projectiel te ma ken. Volgens de binnengekomen berich ten zouden sommige projectielen in de lucht uit elkaar gesprongen zijn. De instelling der Commissie-Generaal Wordt het constitutioneele recht aangetast? Uit het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp „Instelling van een com missie-generaal voor Ned.-Indlè" blijkt, dat er versohll van meening heerscht over de vraag of opdracht van bestuursbevoegd heden aan een nieuw orgaan als de com missie-generaal. waaromtrent noch de grondwet, nooh de Indische staatsregeling eenlge bepaling bevat, toelaatbaar ls. Naar het oordeel van vele leden kan een commissie-generaal met verder gaande be voegdheid dan die van onderzoek niet zon der medewerking der Sta ten-Ge neraal worden ingesteld. Zij achten het Juist, dat de regee- rlng niet zonder zoodanige medewer king tot Instelling overgegaan ls. On juist achten zU het dan ook. dat de regeering aan het slot van de memo rie van toelichting een min of meer bedekt dreigement heeft geuit voor 't geval dat dit wetsontwerp niet met de haar inziens noodlge spoed door de Staten-Generaal mocht worden aange nomen. Meerdere leden maakten er de regeering een ernstige grief van, dat zij heeft mede gedeeld zich de vrijheid voor te behouden om, Indien het overleg met de Staten- Generaal niet naar haar wensch mocht verloopen zónder hun medewerking prac- tlsch hetzelfde te doen, wat zü zloh had voorgesteld anders met hun medewerking te bereiken. Dat zij dit dan op onformeele wijze wil doen, achtten zij zonderling. Is de regeering bevoegd om dit te doen, dan behoeft zij het niet informeel te doen, en is zij er niet toe bevoegd, dat mag zij het informeel ook niet. Nadere Inlichtingen wensoht men over het z.g .Civil Affairs Agreement" met de Engelsohe regeering. Is het waar, dat deze overeenkomst tot stand gekomen ls op aandrang van de Engelschen? En welke zijn de moeilijkheden en delicate quaes- ties welke tijdens de onverwacht lange werking van deze overeenkomst z\jn gere zen en waarvan in de memorie van toe lichting sprake is? Andere leden voegden hieraan nog na dere vragen toe. In het bijzonder zouden zij gaarne nauwkeurig willen worden In gelicht over de houding, welke de regee ring denkt in te nemen tegenover de „re publiek Indonesia". Uit de memorie van toelichting kan men niet met stelligheid afleiden, of de regeering deze „nieuwge vormde staatkundige organisatie", zooals zü haar noemt, ai dan niet van plan ls te erkennen De leden, die delegatie van bevoegdhe den van het opperbestuur aan een com missie-generaal ongeoorloofd achtten, wa ren van oordeel, dat er. ook Indien hier tegen geen overwegende bezwaren zouden bestaan, nog zeer ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp zouden overblijven. Men kan het opperbestuur niet naar Batavia overbrengen zonder het alge meen bestuur aan te tasten. Dit ls In strijd met de grondwet, met de Indi sche staatsregeling en met de staat kundige ontwikkeling, die op dc zelf standigwording van Indlë gericht ls. Het beteekent een terugkeer tot de verhoudingen van voor 1848. BINNENLAND De algemeene abonnementskaarten 2e en 3e klasse der spoorwegen zullen met ingang van Donderdag verkrijgbaar wor den gesteld. Voorloopig zijn er uitsluitend maandkaaiten beschikbaar. Het K.L.M.-vliegtuig PH-TCF, dat Dinsdag 6 Augustus van Schiphol vertrok voor de eerste proefvlucht naar Zuid- Amerika, ls Zaterdag 10 Augustus om 14.00 uur plaatselijke tijd te Buenos Aires aan gekomen. Op het spoorwegemplacement Hllle- gersberg (Ceintuurbaan) ls een rangee- rende goederentrein met kracht tegen een stootblok gereden De 29-Jarige spoorweg arbeider G. Jonker, uit de westerbeekstr te Rotterdam raakte bekneld, doordat twee wagens ln elkaar schoven en is kor ten tyd later overleden. Tot secretaris van de afdeellng tuin. bouw van het Koninklijk Nederlandsche Landbouw-Comité (Ned Tulndersbond) *ls benoemd ir C L. w. Ruys te Bennekom. Luit.-generaai Spoor ls Bisteren voor een kort bedoek naar Engeland vertrokken De heer Hoette, ex-directeur van het Hotel des Indes te Batavia, ls wegens col laboratie met de Japanners veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf. De krijgsraad te Menado heeft de muiters van Menado als volgt gevonnist: Tanlu 20 jaar, Korompls 18 Jaar, Kreh 14 Jaar. Nelwan 12 Jaar, Wulsan 10 Jaar, Blsman 5 Jaar gevangenisstraf. BIJ een poging tot ontvluchting uit de gevan genis is een muiter gedood en een ander gewond In den naoht van Zaterdag op Zon dag is brand ontstaan in een afvoer-ga- lerij van de mijn „Julia" te Eindhoven. Het vuur werd gebluscht doo- een deel van de mijn onder water te zetten Er ls alleen materieele schade. Leden van de stichting „Toezicht po litieke delinquenten" zullen een bezoek brengen aan eenlge kampen in België. Dezer dagen is een begin gemaakt met den export van gecondenseerde melk. In totaal zaj ongeveer 18.000 ton dit is ca. 1/8 van den vooroorlogschen export worden uitgevoerd, waarvan 6000 ton naar Ned Oost-Indlë De overige 12.000 ton gaan naar andere landen overzee. Naar Ned Oost-Indlë zal waarschijnlijk 1000 ton per maand worden verscheept De heer J. J. van den Berg heeft eervol ontslag gevraagd en verkregen als directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam. By de ln-gebrulk-neming van de spoorbrug te Zutphen vertelde de burge meester dat ln geheel ZutpheD ln totaal slechts 7 hulzen volkomen onbeschadigd het oorlogsgeweld hebben doorstaan. Prins Bernhard bezocht gisteren de Kromhout- en de Royal-kazerne te Utrecht. Naar A.NP. verneemt, zijn de ge ruchten. dat het radlo-phllharmonisch orkest van Albert van Raalte ontbonden zou zijn, van eiken grond ontbloot. In verband met de verbeterde voor- raadposltie zijn aluminiumsulfaat en aluin met Ingang van 1 Augustus J.l. vrijgege ven van distributie. Het Bijz, Gerechtshof te Amsterdam heeft 20 Jaar geëischt tegen den 64-Jari gen ex-hoofdinspecteur, Douwe Bakker, eens chef van het bureau Inlichtingen dienst, aldaar. Hü behandelde ln opdracht van den S.D. ln '41 en *42 gevallen van antl-DuItsche activiteit. Tot dusverre was de Harskamp inge richt als kamp voor politieke delinquen ten (voorn. S.S.'ers). Met spoed worden dezen, naar de N.Crt. verneemt, overge bracht naar het Remontedepót te MiULn- gen, dat thans als kamp voor hen wordt gebezigd. Onmiddellijk na de ontruiming wordt de Harskamp weer in gebruik genomen als lnfanterleschietkamp. BUITENLAND De oudste vrouw van Frankrijk, me. vrouw Forter, is te Crolx (nabü Rijssel) op 105-jarigen leeftijd overleden. De Tsjechische minister van buiten landsche zaken. Vaclav Nosek, heeft zijn Zondag doorgebracht met ln een kolen mijn te werken in de nabüheld van Praag. Deze arbeid ls overigens niets nieuws voor den minister, die tijdens den eer sten wereldoorlog mijnwerser ln Kladno was. Volgens de „Evening Standard" ver trekken thans Oostenrüksche meisjes uit Weenen om als hulp ln de hulshouding In Engelsche gezinnen van ln Oostenrijk gelegerde militairen dienst te doen. Hans Wenedland, van wlen wordt gezegd, dat hij een van Goerlng's artis tieke deskundigen ls, die gedurende den oorlog den roof van Italiaansche kunst schatten bewerkstelligden, is te Rome door den Amerlkaanschen contraspionnage- dlenst gearresteerd. De voormalige gouwleider van Dan zig, Albert Forster, ls door de Briteche autoriteiten, die hem ln Mei 1945 arres teerden. aan Polen uitgeleverd Te Basra, aan de Perzische Golf zijn 2 troepeutransportschepen met troepen uit Brltsch-Indlë aangekomen om de Britsch-Indische en Arabische belangen ln het Zuiden van Perzlë veilig te stellen. Gistermiddag ls tüdens de conferen tie varx de Unrra een speciale commissie gevormd, die tot taak zal hebben, een compromis uit te werken t.a.v. voedsel- verschepingen naar Europa, dat aanvaard baar zou zün voor de contribueerde lan den van de Unrra en de ontvangende lan den. De kolenproductle lu het Roergebied gaat gestadig vooruit. Koningin Elizabeth van Engeland, heeft tijdens een wandeling ln de omge ving van Ballatar (Schotland) een onge luk gehad. Bij het stappen over een smal beekje, gleed zij uit, kwam te vallen en liep lichte verwondingen aan het linker been op. De koningin moet enkele dagen rust houden. Mr. Steenberghe heeft geweigerd. Naar te New-York verluidt zou mr. M. P. L. Steenberghe, die Vrüdag J.l. per K.L.M. naar Nederland ls vertrokken, be sprekingen komen voeren over zijn moge. lljke benoeming ln de commissie-generaal voor Nederlandsch Indië. Toen de benoe ming hem voor de eerste maal werd aan. geboden, zou mr. Steenberghe geweigerd hebben, waarna de regeering hem vervol gens zou hebben verzocht naar Nederland te komen om dc kwestie verder te be spreken. Tegen dit betoog voerden vele andere leden aan, dat het wetsontwerp zich Juist zorgvuldig beperkt tot het opdragen van die uitoefening van bevoegdheden van het opperbestuur aan een commissie-generaal. Zullen er drie echte leden der commis sie zijn of vier? Dit zal er van afhangen, of de lultenant-gouverneur-generaal ln de commissie stemgerechtigd ls dan wei een raadgevende stem zal hebben en dat blükt uit het betreffende artikel niet. indien het de bedoeling ls, den luitenant-gouverneur -generaal een positie te geven, overeen komstig met die van de ministers ln de Staten-Generaal, waarom ls dan, evenals ln de grondwet, ten aanzien van de mi nisters, die ln Staten-Generaal zitting hebben geschied is, aan het artikel niet toegevoegd, dat hü slechts een raadgeven de stem heeft? De leden hier aan het woord namen aan, dat de regeering geen andere bedoe ling kan hebben, aangezien anders, Indien de lultenant-gouverneur-generaal stemge rechtigd üd van de commissie zou zün, Juist de vermenging tusschen opperbe stuur zou ontstaan, waartegen de regee ring blijkens de memorie van toelichting, zelf gekant ls. In 1947 volkstelling. Om technische redenen, ls het niet mo gelijk. reeds aan het einde van dit Jaar een volks-, beroeps-, woning- en gszlns- telllng te nouden, zooals aan vankei ük ln de bedoeling lag. Het voornemen bestaat, deze telling ln den loop van 1947 te doen plaats hebben. Hoeve „De Bonte Paal" te Alphen door brand verwoest (Van onzen correspondent te Alphen) Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur sloe, gen plotseling felle vlammen uit den hooiberg van de bekende oude boerderij „De Bonte Paal", die diep in de Hoorn staat langs den Rijksstraatweg op de grens der gemeente Alphen en Hazerswoude. Doordat de hooiberg zoowei als de boer derij en de stallen met een rieten kap bedekt waren, greep het vuur snel om zich heen en stond ln een minimum van tijd de geheele woning in lichter laaie. Door omwonenden werd direct met een slang op de waterleiding het vuur bestre. den, doch tegen een dcrgelijken feilen brand vermocht de geringe hoeveelheid water, die hiermede werd gegeven, weinig uit te richten. Na ongeveer 20 minuten arriveerde de Vrijwillige Alphensche Brandweer onder leiding van Ir. Waarden burg op het terrein. Zeer krachtig werd het vuur toen aangepakt en met een viertal 6tralen werd water gegeven. Ge tracht werd datgene van de woning te behouden, dat nog niet door net vuur was aangetast. Na ongeveer een half uur spulten was men den brand meester. Als oorzaak wordt hoolbroel vermoed, alhoewel er aanwüzJngen zün, die een diepgaand onderzoek naar de oorzaak wet tigen; men heeft dien morgen een aantal spelende kinderen ln de nabijheid van den hooiberg gezien. Het betreft hier een der oudste en bekendste boerderüen uit de omgeving, die Juist geheel gerestau reerd was ln verband met den a.s. intrek van den nieuwen pachter Niekerk. Wild-West overval op station te Helmond. Gisteravond 10.15 uur deden vier met revolvers gewapende Indringers een over val op het plaatskaartenkantoor van het station Helmond. De man achter het loket werd met een revolver ln bedwang gehou den en met medeneming van vijf geldkis ten wisten de plegers van deze overval te ontkomen. Sinaasappelen voor de jongste kinderen. In de eerste helft van September zal een aanvang worden gemaakt met de verstrekking van 500 gram sinaasap pelen aan de kinderen geboren in 1942 of later. Op 15 Augustus zal in verband daar mede een voorinleveringsbon worden bekend gemaakt. Daar de bevoorrading van den handel afhankelijk is van den aanvoer overzee, zullen de sinaasappe len niet overal terstond verkrijgbaar zün De mogelijkheid bestaat, dat in be paalde gevallen eerst in October en No vember kan worden afgeleverd. WEERSVERBETERING. De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Geleldelük afnemende wind tussches West en Zuid-West. Plaatselük echter nog enkele buien voornamelijk gedu rende den nacht en vroegen ochtend langs de Noordzeekust en langs het IJsselmeer. Iets minder koel. De Koningin in Noord-Limburg Na Haar bezoek aan de passie-spelen te Tegelen heeft H. M. de Koningin een tocht gemaakt door Noord-Limburg om zlcli op de hoogte te stellen van de ver. woestingen tengevolge van het oorlogsge weld, van de vorderingen van het herstel en van den persoonlijken toestand der be woners. Zü heeft dat willen doen zonder officieel vertoon, huiselijk zouden wü wil len zeggen, zooals een moeder komt in- formeeren naar de gezinnen der ge trouwde kinderen. Gistermorgen reed Hare Majesteit Te- gelen uit om allereerst een bezoek te brengen aan Meyel. Vla Roggel werd ver volgens gereden naar Nunnem, bekend om het natuurschoon van het Leudal. Over Tegelen ging de verdere reis naar Venlo, Sevenum. Horst, Vcnraay, Wans- sum, Blitterswük, Broekhulzen, Lottum en Grubbenvorst, waarna de Koningin naar Tegelen terugkeerde. De evacuatie van geïnterneerden op Java volgende week hervat? Na drie weken van vruchtelooze onder handelingen die poogden de Indonesiërs er toe te bewegen de evacuatie van ge- interneerden te hervatten, schünt thans ln deze kwestie volgens United Press een keer ten goede te zullen komen, ln ver band met een brief van luitenant gene raal Mansergli aan het Indonesische mi nisterie van defensie. In (lezen brief deelt Mansergh mede, dat li(| orders gegeven heeft die een herhaling van dc inciden ten b(| de evacuatie moeten voorkomen. De Engelschen zullen zorgen voor de noo dlge vliegtuigen zoodra de evacué's afge haald kunnen worden. HU vraagt daarbü voorrang te willen verleenen aan die geïnterneerden, die reeds ln Japansche gevangenschap wa ren. Naar schatting van officleele ge allieerde zijde bedraagt het aantal dezer gevangenen 2800. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlich ting meende dat Manserghs brief do Indonesiërs zou bevredigen, daar zij Juist zulk een schriftelijke verzekering hadclen gevraagd vóór het stopzetten der evacua tie. Deze woordvoerder verwachtte, dat de evacuatie de volgende week hervat zal kunnen worden. Brutale roofoverval. DOOR ONVERSAAGD INGRIJPEN ZONDER RESULTAAT GEBLEVEN. (Van onzen correspondent te Alphen) In den naciht van Zaterdag op Zondag heeft zich te Alphen een brutale roof overval voorgedaan. Het zal omstreeks 2 uur ln den nacht geweest zün, dat de ruim 70-Jarlge veehouder G„ aan den Steekterweg eenlg rumoer op zün erf hoorde. Direct maakte de oude man zün schoonzoon T. wakker, die er op uit ging en ln de wagênloods een tweetal mannen aantrof, waarvan er één met een stengun gewapend bleek en T. bedreigde. Deze, voor geen kleintje vervaard, wierp zich boven op den gewapenden roovor, waar door belden kwamen te vallen. De andere Indringer maakte van -deze gelegenheid gebruik en sloeg T. toen deze over zün aanrander gebogen stond met een -stuk Ijzer met kracht op zijn hoofd, waardoor deze bulten gevecht gesteld werd. Een der dochters van den ouden G. wist daar. na van de verwarring gebruik te maken en 'zoowel stengun als breekijzer te pak ken te krijgen, die zü zoo vlug mogelijk ging wegstoppen. Een der Inbrekers nam lntusschon de vlucht, waarna de oude G met twee an dere dochters probeerden den andere te overmeesteren Hierin slaagde men even- wei niet, zoodat ook deze het hazenpad kon kiezen en zün collega in het duister volgde. De politie, die de zaak met kracht on. derzoekt, tast vooralsnog ln het duister. De hecren Inbrekers hadden nog slechts een damesrtywlel klaar gezet om mee te nemen, waarin zü door het krachtig in grijpen niet geslaagd zÜ°-. Emaille spoedig bonvrij. Naar wij vernemen is te verwachten dat emaille binnen afzlenbaren tijd zon der bon mag worden verkocht. Een da tum is echter nog niet vastgesteld. Fraude te Groesbeek. MET GOEDEREN VOOR GETROFFENEN. Naar wü uit goeden bron vernemen, is op klachten van getroffen ingeze tenen van geteisterd Groesbeek door de politie een onderzoek ingesteld naar de verdeeling van goederen, welke door de adopteerende steden Naarden-Bus- sum beschikbaar waren gesteld. Uit het onderzoek bleek dat door leiders van de betrokken verdeelingscommissie „De Schakel" goederen waren ondergebracht by vrienden en kennissen. Deze goede ren zijn nu in beslag genomen en ter beschikking gesteld van de H.A.R.K., welke voor een rechtvaardiger verdee ling onder de armste getroffenen zou zorg dragen. Indonesische activiteit neemt toe. IN VERBAND MET HUN „ONAFHANKELIJKHEIDSDAG". Een Brltsch woordvoerder te Batavia heeft ln een onderhoud over de militaire situatie ln Indlë verklaard, dat in de af- geloopen weken de activiteit van Indone. slsche zijde ls toegenomen. Dit wordt toe geschreven aan het volgende: a de In donesiërs wenschen Iets groots te doen in verband met hun „onafhankelükhelds- dag" (17 Augustus), b. de Invloed van het ..ramadan"-feest (een ïeest met reli gieuzen Inslag, waaraar een maand vasten ls verbonden). De grootste militaire activiteit heeft plaats ln het gebied van Semarang en Bandoeng. Volgens berichten zün 300 In donesiërs ln de omgeving van Semarang gedood bü de geveohten rondom het vliegveld. Geen vleeschbonnen meer in restaurants. EN MEER SUIKER IN DE KOFFIE. Binnenkort zullen de bezoekers van restaurants en café's zonder dat zü daar voor bonnen moeten inleveren, vleesch- maaltljden kunnen bestellen. omdat thans op het ministerie van Voedselvoor ziening een regeling ls ontworpen, vol gens welke aan restaurants en hotels een beperkte hoeveelheid vleesch ter beschik king zal worden gesteld, waarvoor eohter geen bonnen behoeven te worden terug gegeven. Ongeveer tegelükertüd zal dan aan de café's en restaurants meer suiker en melk worden toegewezen, waardoor de smake lijkheid van het kleintje koffie ongetwü- feld zal toenemen. De suikerpositie ls thans van dien aard, aldus de ,Msb.". dat de aanwezige voorraden wat ruimer kun nen worden verdeeld. Niet alleen het Ne derlandsche publiek plukt er de zoete vruchten van, want ook aan dc condens- Industrie, welke gecondenseerde melk vervaardigt, wordt thans suiker toege wezen. Deze producten zijn voor het bui tenland bestemd. PREDIKBEURTEN WOENSDAG 14 AUGUSTUS. Katwük aan Zee Obr. Geref. Kerk: Nam. 7]/2 uur, ds. P. v. d. Bül van Baren- drecht.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1