LEIDSCH DAGBLAD In België blijft het sukkelen Het Indonesische vraagstuk WEERBERICHT Zure beleefdkeidSstemming ter Parijscke conferentie Met een enkel woord Koninklijk bezoek aan Twenthe H.M. door duizenden toegejuicht HET CONFLICT IN HET BANKBEDRIJF „New York Times" over onze annexatieplannen By onze Zuiderburen biyft de politieke situatie de grootste zorg baren. Welis waar is na 24 dagen van moeizame be sprekingen weer een kabinet gevormd bet zevende Intusscben sinds België's be vrijding maar de gang van zaken geeft weinig reden tot verheugenis Men blijft als het ware in den befaamden vlcieuzen cirkel ronddraaien zonder den uitweg te kunnen vinden. De llnksche regeeringen (speciaal de laatste onder Van Acker) hebben feitelijk te weinig steun in het parlement, om zich sterk te kunnen voelen. Vooral in den Senaat is de toestand precair daar links in dit liohaam slechts overzei één stem meerderheid beschikt By minste geringste tegenkanting uit eigen gelederen, Ja zelfs bij toevallige afwezig heid van een paar regeerlngsaanhangers, kan de regeering ten vai worden ge bracht En om een eenheid te bewaren tusschen socialisten, communisten en li beralen is nu eenmaal geen sinecure! Zelfs niet, al bestaat by de partijen het inzicht, dat men zich moet aanpassen. Zoo ontstond immers ook de crisis die de regeering-Van Acker ten vai bracht uit een relletje uit de regeerlngspartyen zelf tegen den minister van Justitie: bet zich van stemming onthouden van een paar leden van links was voldoende om het vonnis te voltrekken. Het is vrywei overbodig om te doen uitkomen, dat een dergelijke situatie nu ook niet bepaald in het belang van het land mag worden genoemd. Voorai in de huidige omstandigheden is voor ieder land een krachtig bewind, dat zich gerugsteund weet by parlement en volk, meer dan noodzakelijk. De partijen zouden zich daarvoor offers moeten getroosten als erkenning, dat het landsbelang gaat bo ven dat der party. Edoch, dat valt in de practyk in de politiek nu blijkbaar niet bepaald mee, naar het schynt. Zeker, er zijn er onder de politieke lei ders, die dit inzicht deelen en er naar ^Willen handelen, maar m meerderheid houden zy toch te veel het oog gericht op het enge partybelang Tot schade van het land, maar op den diiur ook van eigen partij, daar zij zoodoende toch vroeg of laat het vertrouwen der kiezers verspelen. Onder de leiders, die het goede Inzicht bezitten, behoorde de afgetreden premier Van Acker, die trouwens aan den ïyve alle moeilijkheden van een zwakke regee ring had ondervonden. Hy weigerde vier kant om nog eens een zuiver linksche regeering te leiden: hij drukte dit wel zeer karakteristiek uit door te verklaren nog liever naar do galeien te gaan! Hy heeft alles gedaan wat in zyn vermogen lag, om voor België de eenlg mogelijke richting te kiezen, die heb land een krach, tig bestuur kan garandeeren: eensamen- gaan van socialisten met de katholieken (de C.V.P.). maar in beide kampen was de tegenstand te groot. Of misschien Juis ter uitgedrukt, was de offervaardigheid te klein om zoo'n combinatie mogelijk te maken. Van weerszyden vreesde men voor den terugslag op het' kiezerscorps, wan neer werd afgeweken van het partij ërogram, zooals dit is uitgestippeld n dit te meer, waar volgende maand in België de .gemeenteraadsverkiezingen moe. ten plaats vinden. Men wil daarvan de politieke barometer maken voor en aleer ernstig gedacht wordt aan een ontbin ding van het parlement! Onderhandelingen zyn er gevoerd, doch resultaat werd niet bereikt. Hoewei het economisch program dus Juist dat ge deelte dat in deze tijden vrijwel domi neert! geen moeliykheden opleverde, bleken de politieke scheidingslijnen te diep om ze te kunnen overbruggen. De C.VP. hield beslist vast aan een directe invoering van het vrouwenkiesrecht en aan een referendum over de konings kwestie. Speciaal het laatste durfden de socialisten niet aan, bang, dat zy zoo doende den communisten te zeer den wind in de zeilen zouden verschaffen. De C.V.P. weet maar al te goed, dat het vrouwenkiesrecht in haar voordeel zal zijn, vooral in het katholieke Vlaan deren, waar bovendien het geboortecyfer veel hooger is dan in Wallonië, waarvan de C.V.P. trouwens reeds binnen enkele jaren profyt hoopt te kunnen trekken. Men ziet. het is al politiek, partij-poli tiek, wat de klok slaat. Er bleef voor onze Zuiderburen der halve slechts één mogelijkheid om de cri&ls op te lossen: terugkeer tot een llnksche regeering. alle last en ellende daarvan ten spijt. En waar Van Acker be slist bleef weigeren en ook Spaak er niet voor voelde als formateur op te treden, is de bekende burgemeester van Ant werpen. die in de landspolitiek totdusver weinig op den voorgrond was getreden, als premier naar voren gekomeh. Ca- mille Huysmans kwam met een kabinet, dat grootendeels het afgetreden kabinet- Van Acker was. zonder Van Acker en ook zonder den liberalen leider Devèze, die Van Acker's standpunt volkomen deelde; verder werden nog een paar minder be kende-goden vervangen. En zoo sukkelt het Belgenland weer verder. Natuurlijk is de regeerlngsverkla. ring aanvaard in den Senaat met dc beruchte meerderheid van één stem! doch in de verte rommelt het al weer. De wilde stakingen dreigen bovendien do situatie nog te vertroebelen. Vermoedeiyk zal de regeerlr.g trachten door het parlement op reces te sturen, haar bestaan te rekken, maar reeds nu staat vast. dat ook het kabinet-Huys- mans geen biyvertje zal zijn! Hoe lang het zich staande zal kunnen houden? 85ste Jaargang ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946 No. 25852 Waarnemend Directeur; A. Poortman Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TeL Directie en Administratie: 25041 TeL Redactie: 21507 Giro no.: 57055 Republikeinsche propaganda strooide buitenland zand in de oogen. En ontketende revolutie in het binnenland. In nevenstaand artikel ver volgt de heer W. Belonje, oud hoofdredacteur van „Het Dag blad te Batavia, zijn in onze nummers van 30 Juli en 2 Augustus J.l. aangevangen be schouwing over het Indonesische vraagstuk. ra. Toen de Japansche capitulatie de we reld overviel, hadden de Indonesische or ganisaties van militairen en anderen aard op Java elkander nog niet gevonden, en evenmin haar arbeidsveld. Java werd nog beheerscht door het Ja pansche gezagsapparaat en het aan dat apparaat ondergeschikte Indonesische blnnenlandsch bestuur. Slechts werd het Inheemsche karakter van dit bestuur vol* toold door de Japansche residenten voor Indonesische functionarissen te doen plaats maken. Hoewel dit bestuurscorps door de Ja pansche dwingelandij, vele mutaties en benoemingen van homines novi, zyn on afhankelijkheid jegens den bezetter en cok wel het een en ander van zyn prestige Jegens de bevolking had ingeboet, gold het in de Inheemsche samenleving nog steeds als de belichaming van traditie en orde. Wie het blnnenlandsch bestuur had, had het land In deze constellatie ontstond de zooge naamde republiek, dio haar eerste levens weken sleet tegen den achtergrond van een vervagend Japansch gezag. Vervagend, maar niet afwezig. Met name bleef het blnnenlandsch be stuur aan den bezetter ondergeschikt. Het miste daardoor de bewegingsvrijheid om. zoo het dit tenminste gewild had. in het binnenland ten behoeve van de „repu bliek" organlseerend op te treden. Zoo werd de republikeinsche vrijheid van handelen volstrekt gescheiden van de ver antwoordelijkheid. Die vryheid bestond alleen by de republikeinsche ..regeering" te Batavia, welke er, binnen de grenzen, welke haar gelaten waren gebruik van maakte door een organisatie op papier to zetten, vee) te vergaderen en vooral te praten. Te praten door de radio. Vele rechtgeaarde nationalisten hadden deze „republiek" aanvankeiyk met ge mengde gevoelens zien ontstaan. Als een deus ex machina, niet als hun eigen maaksel, was zij uit de lucht komen val len. De Japansche bysmaak in het oor- spronkeiyk kooksel stond hun niet aan. Ook stuitte hun tegen de borst, dat met de Indonesische tradities wat ai te licht vaardig werd omgesprongen. En tenslotte deze vraag komt in republikeinsche uitlatingen van Augustus en September ln alle toonaarden terug welke kans had de „republiek" in een wereld van overwinnende geallieerden? We moeten de kans wagen, antwoordde de republlkelnsch „regeering". DOELTREFFENDE PROPAGANDA. En zy voerde een propaganda, welke er op gericht was de wereld te winnen. En dat werk heeft zy goed gedaan, oneindig veel beter dan het ons ooit gelukt is. Toen de eerste resultaten begonnen binnen te vloeien in den vorm van bul- tenlandsche sympathie, werd het voor degenen, die nog aarzelden, een gewetens vraag: of zy zich deze kans. hoe gering ook. om de nationalistische aspiraties te verwezenlijken, mochten laten ontglippen. Sommigen, met wyze ervaring, hebben de kans te licht bevonden. Maar hoevelen beschikten over dit rijpe Inzicht? En by hoevelen, die toch hebben meegedaan, heeft niet de overweging gegolden, dat zij aldus handelend de eenmaal loopende zaak voor misstappen konden behoeden en er althans iets van helpen terecht brengen? Tegenover het buitenland |s liet aan de „republiek" slechts gelukt een facade op te houwen, welke tenslotte wei doorzien werd. In het binnenland heeft zU veel méér gedaan: daar heeft z(J een revolutie ontketenden den vol- sten zin des woords. Want wie luisterde daar? De georgani seerde Jeugd, door den Jap gevormd, maar door hem veel eerder dan het bestuur aan haar lot overgelaten. Die Jeugd had een begin van organisatie en zin. voor organisatie, zij het ook In het klein. Vol jeugdige onbezonnenheid en dadendrang, werd zij dageiyks vla de radio zoo niet tot misdaden dan toch tot daden aange wakkerd. Tot die Jeugd behoorde ook de politie. Niet alleen had zy door intensieve recru- teerlng een goeddeels nieuwe bezetting zij was vooral doordrongen van een .geheel nieuwen, Japanschen geest, en toegerust met Japansche werkmethoden. En het ls teekenend, zoowei voor dien geest als voor het Japansche beleid gedurende den over gangstijd. toen de geallieerden en het Ne- derlandsche gezag nog verre waren, dat dc politie reeds begin September naar de „republiek" begon over te loopen en dat de Japanners, dwars tegen de bevelen van de geallieerden ln, dit oogluikend hebben toegestaan. Zoo werd het blnnenlandsch bestuur van zijn eenlg machtsmiddel beroofd. Het stond machteloos tegenover de „repu bliek" en haar aanwas van misdadige benden. Het kon niet anders of deze tweespraak tusschen „republiek" en Jeugd moest voor de „republiek" noodlottig worden. Im- Bolïg weer. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Buien met kans op onweer, wlsselené bewolkt, tydeiyk nog krachtige, zulde- ïyke tot westeiyke wind. Eenlge af koeling. DE 3L\RINEBEGROOTING. Tengevolge van verschillende wyzlgln- gen wordt het totaal bedrag der Marine- begrooting gebracht van f.326 008.331 op f. 448.012.646. In Southampton arriveerde een Poolsch opleidingsschip voor de koopvaardy. De PooLsche kadetten ln het want van het schilderachtige schip, van waaruit zij de Engelsche haven bij het binnenvaren aanschouwen. Men wil opschieten. Gistermiddag begon de conferentie te Parijs met het bespreken van de agenda. Drie minuten nadien had de vredescon ferentie 1. De Joegoslavische resiolutle goed- Kkeurd. Hierdoor hebben geallieerde aden, grenzende aan een voormalig vll- andeiyken staat, het recht zich recht streeks tot den raad, van ministers van buitenlandsche zaken der groote vier te wenden. 2. Zich bereid verklaard de vijf voor malig vyandeiyke landen uit te noodlgen hun standpunt op de plenaire zitting uiteen te zetten. Het secretariaat zal de uitnoodiglngen verzenden, Italië komt vanmiddag aan de beurt. Verder kwam men overeen, dat de pers zoowel op bijeenkomsten der commissies als op de plenaire zitting der conferentie toegang zal hebben. De voorlooplge voor zitter, Bldault, bleek bereid zlln functie nog drie dagen te blijven bekleeden. De ministers van buitenlandsche zaken der groote vier zullen, zooals bekend, om beurten als voorzitter optreden. De Sovjet-afgevaardigde Wlsjlnski vroeg onmlddeliyk na het openen van de by- eenkomst debat over de wijze waarop de diverse vraagstukken op de agenda zou den worden geplaatst. Hy beklaagde zich er over, dat de agenda pas op het laatste moment had gecirculeerd en dat er geen Russische tekst was. Wlsjlnski zeide niet met een agenda accoord te kunnen gaan. als hy niet wist waar, wanneer en door wlen deze was opgemaakt. Bidault antwoordde, dat de agenda onder zyn toezicht was opgemaakt door den secretaris-generaal. Hij sprak op ge- ergerden toon en liet zyn verveeldheid over de sleepende discussie duidelijk biy- ken. Teneinde de discussie te beëindigen verklaarde Bidault zloh bereid op voor stel van de Sovjet-delegate punt vier van de agenda („diverse bepalingen met be trekking tot de regels van procedure") te vervangen door „organisatie van het secretariaat". Alexander, leider der Brltsche delegatie, zeide, dat het ontoelaatbaar was zooveel tyd te verspillen. Wlsjlnski vond het be ter nu een half uur aan deze kwestie te besteden dan later veel tijd te verliezen. Tenslotte werd de conferentie het eens over een nieuw voorstel van Wlsjlnski dat een punt. 5. („het opstellen der agenda") aan de agenda zou worden toegevoegd. De atmosfeer van deze byeenkomst kenmerkte zich door een zute beleefdheid, bij vele afgevaardigden Op een gegeven oogenbllk scheurde Wlsjlnski een blaadje van zyn blocnote waarop hy tevoren haastig lets had gekrabbeld Hy gaf het aan een van de Joegoslavische afgevaar digden. die vlak achter hem zat. Deze af gevaardigde stond onmiddellijk op en stel de voor. dat de agenda zou worden opge haakt ln overleg met alle vijf voorzit ters. Hierop weerklonk de stem van een onbekend gebleven Engelschen afgevaar digde, die riep; „laten we opschieten". Nadat was besloten, dat Italië zou wor den uitgenoodlgd zyn zaak aan de confe rentie voor te leggen, kwamen de ver zoeken van Albanië, Egypte. Mexico en Cuba om ter conferentie vertegenwoor digd tc mogen zyn ter sprake. Wlsjlnski zeide, dat het eenlge punt onder dit hoofd op de agenda voorkomen de de Joegoslavische motie ten behoeve van Albanië was, welk land een advlsee- rende stem zou krijgen. Van andere ver zoeken was hem niets geblekenDeze konden niet zonder voorbereiding worden besproken. Toen Bevln, de Brltsche minister van buitenlandsche zaken naar Parys vertrok, zeide hy met betrekking tot de vredes conferentie: „het is tUd op te houden met praten en aan het werk te gaan. Hij is intusschen ln Parys gearriveerd. DE UNRRA. Het bestuur van de Unrra heeft voor gesteld. dat de zorg voor verplaatste per sonen bij de Unrra zal biyven berusten totdat de Internationale vluchtelingen organisatie met haar werk zal kunnen beginnen. Verder is voorgesteld, dat het maatschappelijk werk van de Unrra wordt overgenomen door het secretariaat der Vereenlgde Naties totdat een speciale permanente commissie dit werk kan over nemen. BINNENLAND De Minister van Openbare Werken en Wederopbouw dr. ir. J. A. Ringers bracht In gezelschap van dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, den algemeenen commissaris voor den Wederopbouw, een bezoek aan Oosterbeek. teneinde zioh op de hoogte te stellen van het wederopbouwplan van deze gemeente. Ook bezocht de minister het plaatsje Overloon in de gemeente Vierllngsbeék, waar hij den voortgang der wederopbouw werkzaamheden in oogenschouw nam Ter hoogte van Lunet 2 in de on- mlddeliyke nabijheid van het internee- rlngskamp Vught heeft de organisatie „Trouw" gisteren haar dooden herdacht, die twee jaar geleden ten getale van 23 stryders uit het verzet door de Dultsche fusillade om het leven kwamen. Mevrouw dr. G. van de Molen, voor zitster van de stichting „Trouwfonds" sprak fte herdenkingsrede uit. Op 22 Augustus zal het Deensche fregat de „Niels Ebbesen" de Amsterdam- sche haven blnnenioopen voor een nlet- officieel bezoek Het schip zal aan de kade van de firma van Es en van Ommeren komen te liggen. BUITENLAND Het Amerikaansche ministerie van landbouw heeft bekend gemaakt, dat de V.S. op de grootste oogst ln hun geschie denis kunnen rekenen, wat betreft tarwe, afgewisseld door zichtbare geergerdheid mals en soortgelijke gewassen. De regeering van Vietnam heeft de Pranschen zonder meer verantwoordeiyk gesteld voor de guerilla gevechten, die in den loop van deze week hebben plaats gevonden te Bac Nlnh, ongeveer 30 K.M. van Hanoi verwyderd en waarby volgens de berichten 15 Franschen zyn gedood en 45 gewond. Een nieuwe „middelmatig sterke" aardschok heeft wederom in de Caralbisohe Zee plaats gevonden. Dit ls reeds de vyfde dag van de aardbevingen, waardoor tot nogtoe minstens 55 personen zijn gedood of verdronken en duizenden dakloos zyn geworden. Een aangekondigde staking van tram personeel te Brussel op 11 Augustus gaat niet door. Het ls evenwel 'niet onwaar- schijniyk dat op 15 Augustus het werk zal worden neergelegd. De Russische bezettingsautoriteiten hebben plotseling besloten de léveringen van voedsel uit de Russische zone naar de Brltsche, Amerikaansche en Fransohe sectoren van Beriyn stop te zetten. By Great Falls (Montana. V.S.) heeft een vliegongeluk plaats gehad, dat vijf burgers en de bemanningen van twee Amerikaansche legervliegtuigen het leven heeft -rekost. Oorzaak Ls een nachteiyke bots'rgeweest. Tusschen Ris en Chateldon ln Frankrijk is uranium ontdekt. Zweden heeft thans ook verzocht toe- mers, het eenlge bruikbare apparaat, om een eigen gezag te vestlge i, was nog al- tyd het blnnenlandsch bestuur. En toen dit bestuur van den Japanschen dwang was bevrijd, maat ook de Japansche rug- gegraat had verloren, was de doos van Pandora geopend en had de „republiek" de zaak niet meer in de hand. „REPUBLIEK" VERLIEST HAAR GEZAG. Tweeërlei gezag begon zioh nu over Java te verspreiden: ln de groote havensteden en te Bandoeng, dat van de eindeiyk ge arriveerde geallieerden, ln het binnenland dat van de pemoeda's, de Hitler-Jugend van Java. Het blnnenlandsch bestuur werd het eerste slachtoffer. In Bantam werd het compleet uitgeroeid. Elders op Java werd, naar bevoegde bronnen my verzekerd hebben, zeker negentig procent feliquideerd of in de gevangenis gezet, an wel op de vlucht gedreven De band jir. die de „republiek" had 'ontketend, verzwolg alles wat nog maar lets met het oude. vertrouwde gezag te maken had. Daarmede was de zaak verkeken. Want de macht ln het binnenland biyft altijd en overal de eerste en vaak de eenlge grondslag van een onafhankelijk, staat kundig bestaan. En die macht verloor de „republiek" steeds meer. Ja zy hielp mee die af te breken. Dat ls wel het sterkste bewijs voor het gebrek aan staatkundigen werkeiykhelds- zln en aan nationaal verantwoordelijk heidsgevoel, hetwelk de meerderheid van de Indische nationalisten kenmerkt. Nu was geen andere oplossing meer mogehjk dan een opbouw van het gezag op de nieuwe Jeugdorganisaties, wier geest de Jappen weerloos hadden ge kneed. Het ls dan ook niet de democra tie, welke de oude, patriarchale auto- tie vervangt geiyk de republikeinen herhaaldelijk beweerd hebben maar een nieuwe autocratie, vee] drukkender, een autocratie naar fascistisch model. Eenheid en centralisatie werden niet langer toevertrouwd aan een. paar hon derd ervaren bestuurders, maai aan een wyde vertakking van het militairb machtsmiddel van den staat. En het arme Javaansche volk betaalde het gelag. Tot den huldigen dag ls het aan de tyrannle van dit machtsmiddel overgeleverd, zon der recht op beroep, zonder eenlge kans om er zich aan te kunnen onttrekken In welhaast elke groote revolutie heb ben de leidende flgurèn de fout begaan, do maatschappeiyke mogeiykheden te meten aan hun Idealen en verlangens. In de kringen van de Indonesische „re publiek" spiegelt men zich gaarne aan de Fransche en de Russische revoluties. Men vergeet dan dat aan die revoluties eeuwen van nationale consolidatie vooraf zyn ge gaan, eeuwen waarin vaak een leeuwen- stryd gestreden werd voor de bevestiging en de handhaving van een eigen natio naal bestaan. Een volk, dat nationale zelftucht én Internationale macht heeft verkregen, kan zich de luxe permltteeren revolutlonnalr te zijn en tegelijk de wereld te tarten. Een volk, dat deze antecedenten mist, doet beter vooralsnog evolutlonnair te zyn en alle Inspanning te richten op het ver werven, eerst lnneriyk. van de zelfstan digheid. welke voor een nationaal bestaan toch het eerst noodlge is Doet het dat niet, dan verliest het bel de: zelfstandigheid en nationa-di bestaan. Of beter: het heeft ze nooit gehad! BELONJE. Voor het eerst na de bevryding heeft H.M. de Koningin gisteren een bezoek gebracht aan Twenthe. Het doel van Haar reis waren de Industriesteden Hen gelo en Enschedé, waar H.M. zlcli op de hoogte stelde van de aangerichte schade en Zy tevens- op de hoogte werd gesteld van de plannen voor den herbouw der verwoeste stadsgedeelten. Tegelijkertijd voerde ZU een langdurig gesprek met ver tegenwoordigers der voormalige Illegali teit en afgevaardigden van landbouw, handel en Industrie. Duizenden bereidden Haar voor het station te Hengelo een enthousiaste ont vangst. Op het perron werd zy ontvangen door den Commissaris der Koningin voor de provincie Overyssel, Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren en door den burgemeester van Hengelo, mr. J. A. H. J. van der Dus sen, Langzaam reed de koninkiyke auto door de straten van deze zwaar geteisterde stad. die Zy met groote belangstelling bezichtigde. Do ontvangst te Enschedé was niet minder hartelijk. Op het perron werd de vorstin begroet door den burgemeester van Enschedé, den heer mr. van Veen. die naast H.M. plaats nam ln do auto. Na een tocht door de gebombardeerde stads gedeelten arriveerde de stoet voor het stadhuis, waar H.M. verschillende be sprekingen zou voeren. Ook hier Juichten duizenden personen de Koningin toe. toen de stoet langzaam het stadhuisplein opreed. In de Mozaiekzaal van het stad huis vond een Intieme bijeenkomst plaats, waar vele illegale werkers uit Twenthe alsmede vertegenwoordigers van industrie en het cultuxeele leven in dit gewest zich hadden verzameld. Tydens deze byeenkomst, die ongeveer 1-1/2 uur duurde, werden een zestal illegale koe riersters door den burgemeester van Hen gelo aan H.M. voorgesteld. Do burge meester van Enschedé stelde de verte genwoordigers der industrie aan de Ko ningin voor, de burgemeester van Almelo de vertegenwoordigers van het geesteiyke leven en de burgemeester van Oldenzaal de vertegenwoordigers van den landbou wenden stand. De Koningin sprak met elk der ruim 50 aanwezigen. H.M. ver toonde zich daarna op het balcon van. het stadhuis, waarop de duizenden aan wezigen spontaan het „Wilhelmus" aan hieven. Per trein vertrok H.M. tenslotte inwes- teiyke richting. DE INTERNATIONALE NOOD-VOEDSELRAAD. De Internationale Nood-voedselraad maakt bekend, dat er vyf nieuwe leden zyn toegelaten: Finland, Italië, de Phl- lippynen, Tsjecho-Slowakye en Zwitser land. Het totaal aantal leden ls nu 24. Het vertrek van de „Karei Doorman" naar Engeland voor een laatste revisie, waarna het ln September naar het Verre Oosten zal vertrekken. (Foto ANP) HET COMMUNISME IN ARGENTINIË. De Argentynsche minister van Justitie heeft voor. de leiders van de vier partijen, dio ln de constltueerende vergadering vertegenwoordigd zyn, met uitzondering van den, leider der communistische party, een uiteenzetting gegeven over de „op ruiende activiteit" der communistische partij. Een der aanwezige leiders heefb na afloop verklaard, dat de toestand van hft land. wat de communistische activiteit betreft, ernotig ls en dat de verschillende partyen zich solidair hebben verklaard met den president om „de nationale in stellingen en souverelnitelt te verdedigen" OPERATIES IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE TEGEN HET SMOKKELEN VAN JODEN. Volgens welingelichte bron zullen de gedurende de eerste oorlogsjaren gevormde en uitgewerkte plannen om Dultsche en Italiaansche vlootversterklngen voor de legers van maarschalk Grazlani en gene raal Rommel In Noord-Afrlka to onder vangen door de Engelsohe zeemacht ln de Mlddellandsche Zee worden toegepast om het smokkelen van Joden over zee naar Palestina tegen te gaan. Men verwacht, dat het sein tot het ln werking stellen van deze „klopjacht" gedurende heb weekend uit Londen zal worden gegeven. Ultimatum door werkgevers betreurd. Met betrekking tot de situatie in het bankbedrijf wordt ons van werkgevers zijde medegedeeld, dat er van onwil bij de werkgevers om in overleg met de Bedrijfsunie der samenwerkende kan toorbediendenorganisaties te komen tot een herziening van de geldende sala risregeling. geen sprake is. De salariscommissie der werkgevers heeft in den laatsten tijd herhaalde lijk met de Bedriifsunie overleg ge pleegd over aangelegenheden, de ar beidsvoorwaarden der bankemploye's betreffende en er zijn reeds eenlge malen regelingen omtrent bepaalde Dim ten (salarisverhooging. overwerk - bemaling) door beide partijen geza menlijk tot stand gebracht. Een stap verder op dezen weg is gezet, doordat de oprichting van een „Werk- geversvereeniging voor het Bankbedrijf" is voorbereid. De constltueerende ver gadering dezer vereeniging heeft 22 Juli Jl. plaats gehad. In de bespreking met de Bedruis- unie op 23 Juli jl. hebben de werkge vers zich bereid verklaard om tezamen met de Bedriifsunie ernstig te werken aan de herziening van de bestaande salarisregeline. Echter hebben zij be- toogd. dat deze nieuwe regeling een grondige bestudeering vereischt, tcrwul men voorts wachtte op de richtlijnen, welke ten aanzien van de salarieering van administratief personeel door een deskundigen-commissie worden onder worpen en spoedig gereed zullen zijn. Daartegenover werd door de Bedrijfs unie een herziening op zeer korten ter mijn verlangd. Het bestaande meenines- verschil heeft derhalve hoofdzakelijk betrekking op het tempo van behande ling. Wat betreft de onlangs by eenige in stellingen gegeven salarisverhoogingen, het zou geheel onjuist zijn daaruit te concludeeren, dat overleg omtrent de salarisregeling niet meer gewenscht wordt. Het gaat hier slechts om de ln een aantal gevallen noodzakelijk gewor den aanpassing, aan het hoogere niveau, waarop jonge lui. die pas hun einddi ploma H B S. of Mulo behaald hebben, thans algemeen worden aangenomen. Het wordt van werkgeverszijde ten zeerste betreurd, dat de Bedrijfsunie by den huldigen stand der besprekin gen gemeend heeft een ultimatum te moeten aankondigen, hetgeen niet be- vordelijk is voor de goede vérstand houding tusschen werkgevers en werk nemers. Bovendien wordt het uit or ganisatorisch oogpunt niet juist ge acht. dat de .Bedrijfsunie zich niet heeft gericht tot de salariscommissie resp. de werkgeversvereniging in op richting, doch tot enkele individueele werkgevers. F^n resolutie der Bedrijfsunie Met overgroote meerderheid gelaten te worden tot de Vereenigde stemmen is gisteravond in de te Rot- Naties. 1 terdam gehouden vergadering van de Bedrijfsunie van samenwerkende orga nisaties* van handels- en (kantoorbe dienden een resolutie aangenomen, waarbij de bedienden, werkzaam in den geld- en effectenhandel te Rotterdam, o.m. verklaren: „Dat zij met groote verontwaardiging er kennis van hebben genomen, dat de salariscommissie op 23 Juli j.l. plotse ling verklaard heeft niet bereid te zijn op dit oogenblik over een salarisrege ling te beraadslagen., dat zij geen lang uitstel wenschen en accoord gaan met de stappen van de Bedrijfsunie om tot een regeling van de salarissen en arbeidsvoorwaarden te ko men, vervat in een collectieve arbeids overeenkomst, dat zij voorts den collega's, die even tueel op 19 Augustus ln staking zullen gaan, allen steun en medewerking zul len verleenen en dat zij de Bedrijfsunie verzoeken de middelen te overwegen om, indien noodig, tot uitbreiding van dit conflict te komen door ook andere banfkinstellingen dan de Amsterdam- sche Bank, de Rotterdamsche Bank- vereeniging, de Hollandsche Bankunie en R. Mee6 en Zonen daarin te betrek ken, wanneer dit het tot stand komen van een regeling van den geheelen be drijfstak kan bevorderen." De heer Meyer van „Mercurius" uit Amsterdam, een van de onderhande laars met de bankdirecties. zeide o.a.: W" staan thans op een keerpunt in de positie van de bankbedienden; ook ik ben, evenals de bankdirecties, van meening, dat het niet in 's lands belang is het werk neer te leggen, maar de verantwoordelijkheid er van ligt niet by ons maar bij de directies, die den chaos van vroeger weer in het leven hebben geroepen". Naar verhouding worden er, zoo meen de hy, krankzinnige salarissen betaald aan jongens en meisjes, die pas van school komen. Spreker somde alle mid delen op, welke de Bedrijfsunie beproefd had om tot een oplossing te geraken, en herinnerde aan de overweldigende meerderheid, waarmede deze Unie ge machtigd was tot het stellen van het ultimatum. De E.V.C. had aan Mercu rius yerzocht in dit conflict betrokken te worden, doch dit was van de hand gewezen. Nog vandaag was eert brief ontvangen van de salariscommissie, die de Bedrijfsunie een onjuiste voorstel ling van zaken verweet en plotseling bereid bleek in de eerste helft van Sep tember tfiet voorstellen te komen. Heden conferentie met Ryks- bcmiddelaar. Bovendien had het Ministerie van sociale zaken als den aangewezen weg genoemd besprekingen met het college van Ryksbemiddelaars. Een conferen tie met den Ryksbemiddciaar, aldus spr. zal nu hedenmiddag plaats heb ben. De salariscommissie zal hierbö aanwezig zyn. „Wij zijn bereid bij de besprekingen tegenwoordig te zijn", aldus spr., „maar wij zullen ons alleen en uitsluitend la ten leiden door de belangen van de be trokken bedienden". Bentheim en Kleef het belangrijkst. De correspondent van de .New-York Times" te Amsterdam, David Anderson, houdt in dit blad een beschouwing over de Nedcrlandsche annexatieplannen en zegt hierin o.m., dat de Nederlanders uadrukkeiyk ten aanzien van dit pro bleem verklaren, dat het hier wyzlgln- gen In de Nederlandsch-Dultsche grens betreffen, die geen annexatie betccke- nen, doch dat het veeleer gaat om een recht trekken van de grens, waardoor o.m. twee bclangryke Dultsche enclaves worden verwijderd. De correspondent zegt vervolgens: „De politiek van het parlement blijft onzeker. Het is alleen bekend, dat de huidige re geering meer voor annexatie voelt dan de vorige. .Men meent te weten, aldus An derson, dat het programma, dat men thans voor oogen heeft, geen uitzetting der be volking vraagt. De Britten zlln ronduit gekant tegen elke vermeerdering van het aantal verplaatste personen in nun zóne wyzende op het meer topografische dan geografische karakter der Nedcr landsche plannen, schryft hy, dat de Nederlanders hier een brug wenschen, daar het afsnyden van een bocht, het toevoegen van een dorp op dc eene en van een rivier op de andere plaats en noemt tenslotte de belangrykste be oogde grenswijzigingen Bentheim en Kleef, het eerste belangryk wegens de bronnen van verscheidene kleine rivie ren, welke de Nederlanders onder hun contróle willen hebben. De correspondent gaat voort: .Annexa tie werd voor het eerst een belangrijke kwestie voor de Nederlanders ln 1944. toen mr. Van Kleffens t.e Londen het principe verkondigde van het ln bezit nemen van Dultsch gebied by wyze van compensatie. Deze politiek om de deur voor annexatie open te houden wordt al. gemeen goedgekeurd, terwyi hot feit op zichzelf by het publiek een lauwe ont vangst ten deel viel. Van offlcleele zyde wordt het zelfs nog minder toegejuicht. Nauw met de grenswijzigingen verbon den is de pynlljke kwestie van de bezet ting van Duitschland. De Nederlauders hebben niet alleen in de verste vorte geen eigen bezettlngsgebled, maar zyn tevens ontstemd, doordat de Belgen langs de Nederlandsche gTens od Dultschen bo dem zyn gelegerd." Volgens Anderson zouden de Neder- (anders naast de psychologische voor dcelen van een bezetting het bovenal van groote waarde achten om met het oog op eventueele lnformeele bespre kingen der Groote Vier over Uultscb- land reeds op aangrenzend Cultsch grondgebied, aanwezig te zUn.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1