LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT De Parijsche Conferentie voortgezet Een krasse tweeling! Procedure-regeling te Parijs nog steeds niet vastgesteld Nadere verklaring van den heer Hazelhoff Roelfzema Met een enkel woord J TurkseH kabinet afgetreden. Reuter meldt uit Istanboel, dat het kabinet van Saradjogloe onverwacht ls afgetreden. President Ineunu heeft den vroegeren minister van nationale verde diging en blnnenlandsche zaken. Radjep Peker, de vorming van een nieuw kabi net opgedragen. Volgens de laatste be richten zal met uitzondering van Hassan Saka. minister van bultenlandsche za ken. geen der leden van het kabinet Saradjogloe in het nieuwe kabinet wor den opgenomen. 85ste Jaargang MAANDAG 5 AUGUSTUS 1946 No. 25847 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 TeL Redactie: 21507 Giro no.: 57055 PLAATSELIJK ONWEBft. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond TUdelUk toenemende bewolking mei vooral hedenavond en -nacht plaatse lijke onweersbuien. Wind aanvanke lijk later uit richtingen tusschen Zuid en West. Daling van tempera tuur. Weinig nieuws. Toen Zaterdagmiddag de conferentie te Parijs wederom bijeenkwam, was noch Molotof, noch Byrnes aanwezig; van de Britsche delegatie was Attlee ter verga dering. Als eerste spreker nam sir Samuel Rungandhan (Indië) het woord. Hij drong aan op het beëindigen van „iedere vorm van exploitatie der voormalige Italiaansck kolonieën" in Afrika. Wer kelijke welvaart in Afrika kan slechts worden verkregen door het zoo spoedig mogelijk verleenen van zelf-regeering aan de volkeren. Britsch Indië beziet de politiek van een internationalistische gezichtshoek: zijn positie in Azië noodzaakt het. zich bewust te zijn van zijn beteekenls voor het handhaven van den vrede. Britsch- Indië is sterk geïnteresseerd bij de sta biliteit van de landen om de Middel- landsche en Roode Zee en daarom ook het lot van de Italiaansche kolonieën. ..Zooals vele der 17 landen buiten de big four is ook Britsch-Indië niet geheel tevreden met de methoden voor het op stellen van de vredesverdragen. Indien echter deze conferentie van belang zal blijken zal veel reden tot critiek wegge nomen zijn. Vervolgens voerde Tsaldaris, de Griek- sche premier het woord. Als eerste eisch stelde hij die van het herstel der schade aangericht door de staten, die Grieken land zijn binnengevallen. Het zou on toelaatbaar zijn, wanneer Griekenland in den toestand, waarin het nu verkeerd, zou worden achtergelaten, terwijl zijn voormalige vijanden, als Bulgarije en Italië, in groote mate hun industrieële, landbouwkundige en maritieme uitrus ting mogen behouden. Ten tweede vroeg hij om wijziging van de grens met Albanië door annexatie van Noord-Epirus en een rectificatie van de grens met Bulgarije. ..Is het niet om dezelfde redenen van veiligheid, dat in andere deelen van het vasteland veel uitgebreider annexaties hebben plaats gevonden? Griekenland staat er op dat zijn eischen in dit opzicht worden ge hoord". Spaak, de leider der Belgische delega tie, die vervolgens het woord kreeg, hield een sterk pleidooi voor de rechten der kleinere volken. „Volledige gelijkheid der staten zou een droombeeld zijn, en zou zelfs onge rechtvaardigd zijn. Ik betwist niet, dat de groote mogendheden bepaalde garan ties moeten hebben en zelfs zekere voor rechten, maar ik vraag mij af, of het pad. dat wij hebben ingeslagen, niet tot overdrijving leidt, en of het noodzakelijk evenwicht tusschen rechten en plichten is gevonden. Ik aarzel niet te zeggen dat, indien de aanbevelingen die de confe rentie richt tot den raad van ministers van bultenlandsche zaken, beschouwd zullen worden als doode letters of zelfs indien daar niet ernstig rekening mede zou worden gehouden, de geheele struc tuur van de procedure ineen zou zak ken en het nutteloos zou worden om verder te gaan niet wat ieder dan als een comedie zonder grootheid of nood zaak zou moeten beschouwen. „Daarom ben ik er van overtuigd dat de belangrijkste verklaring tot dusver is afgelegd door Byrnes, die namens de Vereenigde Staten beloofde de aanbe velingen. die met tweederde meerder heid zullen worden gedaan, te onder steunen. Wanneer de andere groote mogend heden naast hun belofte van een vrije discussie, hetzelfde zouden beloven, komt het mij voor dat de lucht plotseling op gehelderd zou zijn en ons werk onder gunstige omstandigheden zou begin nen. Wij trachten hier niet maatrege len of zelfs meeningen door meer of minder talrijke coalities door te drijven, wij trachten slechts ieder van ons den grootst mogelijken steun te verwervan voor onze overtuiging en het blijft ons ideaal eenstemmigheid te verwerven door overtuiging". De' leider der Zuid-Afrikaansche de legatie. generaal-majoor Frank Theron, deed een beroep op de 21 landen om het voorbeeld van de Boeren en Britten na het einde van den oorlog in Zuid- Afrika na te volgen en een geest van grootmoedigheid voor de zaak der be schaving te toonen. „De unie van Zuid- Afrika". aldus Theron. ..verzoekt, dat men den geest van het Atlantische Handvest en der V.N. in de vredesver dragen laat voortleven. Hierna werd de zitting verdaagd. Het was de langste tot op heden. Naar men Zaterdagavond te Parijs vernam, zal de conferentie niet eerder in volledige zit ting weer bijeenkomen, voordat de com missie voor de reglementen haar werk heeft beëindigd. DE STEMMING. De staatslieden puzzlen. lezen de krant of zijn ln slaap gevallen, terwijl de volken der wereld wachten op den vrede, dien zij zullen maken. Dit is de conclusie van een medewerker van United Press, die ge durende een half uur de gedelegeerden van de vredesconferentie gadesloeg. Hij teekent hier echter eerlijkheidshalve bij aan. dat de gedelegeerden genoodzaakt zijn elke rede driemaal aan :e hooren. daar de toespraken, behalve ln de taal. waarin z\] worden gehouden, ook ln het Fransch en het Russisch worden voorge lezen. Een rede van een hall uur wordt op die wijze automatisch uitgebreid tot een rede van anderhalf uur. De correspondent constateerde dan. dat Attlee Zaterdag om 4.32 uur ln een kruls- woordpuzzle verdiept was. dat om 4.36 uur Evatt de zaal verliet toen de verta ling van een Brltsch-Indischo rede werd opgedreund, dat om 4.37 alle aanwezige gedelegeerde de krant zaten te lezen, met uitzondering van den Ethioplschen afge vaardigde. die ln slaap was gevallen. Om 4.40 uur constateert de correspondent, dat de Amerlkaansche afgevaardigde James Dunn, na eenlge oogenbllkken ln officieele documenten verdiept te zijn geweest, deze ter zijde legt en zich verdiept in de sport pagina van de .Dally Telegraph" Terzelf- dertljd ontdekt hij dat de Nleuw-Zeeland- sche gedelegeerde begonnen is een brief te schrijven. Twee minuter, latei haalt de Brltsch-Indische gedelegeerde Peruses een brochure voor den dag getiteld .AVat biedt Parijs", blijkbaar ter voorbereiding van den Zatedagavond. Om 4.50 uur ontwaakt de Ethiopiër, opgeschrikt door het ap plaus waarmede een nleuwt spreker wordt begroet, om 4.52 baalt. Spaak een roman ln gelen omslag uit den zak.en zoo gaat dit nu ai zes dagen door Een fraaie foto van de eerste atoombom-explosie bij Bikini, welke eerst thans door de Amerlkaansche autoriteiten werd vrijgegeven, en die opgenomen is door een automatische camera op ongeveer zes kilometer afstand van de explosie. Sommige schepen staan reeds ln brand. Op den voorgrond het eilandje Bikini, wuarop hutten van de geevacueerde bewoners. De zwart-wltte ringen om de palmen werden aangebracht om de hoogte van de verwachte vloedgolf, die evenwel niet ontstond, te meten.. De nieuwe financieele situatie in Hongarije. In een bijzonder telegram uit Weenen bericht een correspondent van de „Ti mes", dat de pengo definitief verdwenen en de nieuwe Hongaarsche munteenheid, de gulden, is ingevoerd. Gedurende de laatste dagen der inflatie moest de waarde van den dollar door een cijfer met meer dan 20 nullen worden weer gegeven. De correspondent, die berichten uit Boedapest aanhaalt, seint, dat de stabi lisatie met succes is begonnen, en gaat voort: „Een door Sovjet-Russen en Ameri kanen bewaakt convooi is uit de Ame rlkaansche zone van Duitschland ver trokken met het „verplaatste goud" van Hngarije, dat mede de nieuwe valuta moet onderstemmen. Vrachtauto's ver laten de hoofdstad om de guldens op het platte land te verdeelen. Met ingang van 15 Augustus staat de doodstraf op zwar ten handel met de nieuwe munt. De be volking heeft rijen gevormd om hun dol- larbezit, waarvan een groot deel is ge bleken valsch te zyn, in te leveren. Wat het belangrijkste van alles is: de boeren schijnen in de gulden te gelooven; zij hebben zich in menigte naar Boedapest begeven met karrevrachten voedsel ten verkoop in de winkels. De eerste serie guldens is bestemd voor fabrieken, die herstelbetalingsgoederen leveren, en eer der voor de arbeiders in de steden dan voor de boeren, ambtenaren of particu liere handelaren. De bultenlandsche wisselkoers is vast gesteld op 11.62 gulden voor 1 dollar en 96.34 gulden voor een gouden pondstuk. De gulden zal voor 25 pCt aan goud gedekt zijn, maar het maximum aantal tot 31 Juli 1947 uit te geven guldens is op 1 milliard gesteld. In verband met de moeilijkheid van het slaan der nieuwe munt zal de „belastingpengo" tot aan het eind van de volgende maand in circula tie blijven en tegen de volgende koers berekend worden: 200.000.000 voor een gulden. Een aanvul lend geldstuk is de heller, waarvan 100 de waarde vertegenwoordigen van één gulden. Volgens de berichten kan men alles, wat men noodig heeft, thans in de win kels koopen. Een gezonde rantsoeneering is ingevoerd voor stapelgoederen, prij zen zijn vastgesteld. Sommige daarvan zal men op de vrije markt kunnen koopen, zooals vet, suiker en melk., maar de vrije prijzen mogen wettelijk de vastgestelde prijzen niet meer dan 60 pCt te boven gaan. Aardappels kosten 43 heller, brood 96 heller, suiker 7 gulden 60 heller per kilo. Sommige prijzen zijn volgens de berichten de hoogte ingegaan, maar niet onrustbarend. Het salaris der ministers is nu ongeveer 900 gulden, van bekwame arbeiders 600 gulden (ongeveer 15 pd. st) per maand, terwijl dit tijdens de inflatie ongeveer gelijk stond met 1 pd. 5 sh. Men hoopt ten zeerste en onlangs hield de vroegere president graaf Mi chael Karolyi daar een rede over dat niet alleen goud uit het Westen terug zal komen, maar ook andere „verplaat ste goederen", b.v. duizenden spoorweg- wagons, een groot aantal kunstschatten en het grootste deel van de Hongaarsche handelsvloot, die aan het Donauverkeer werd onttrokken. Bevin vrijwel geheel hersteld. Naar men te Londen verneemt, is Bevln nu biJina geheel van zijn ziekte hersteld en zal hij zich waarschijnlijk per auto naar Chequers begeven om den uit Parijs teruggekeerden Attlee te bezoeken en een verslag over de Parijsche conferentie uit de eerste hand te ontvangen. Morge.n hopen de wed. Montens- Straver en de heer Melchlor Straver te Waspik hun 90sten verjaardag te vieren. Belden, als tweeling ter we reld gekomen, zijn nog kras. BEVERIDGE OVER DE ZUIVERING. Lord Beverldge. de ontwerper van het Engelsche plan voor sociale veiligheid, verklaarde te Berlijn dat de beginselen der sociale gerechtigheid geen plaats la ten aan een voortgezette „heksenjacht" op Nazis. Hij veroordeelde die „denazificatie" die voormalige leden der partil de mogelijk heid ontneemt hun brood te verdienen; hij zelde voorts, dat het probleem der landverraders en collaborateurs voor ge heel Europa een groot en ingewikkeld vraagstuk ls. „Vroeger of later moeten wil vervolging en wraakzucht laten va ren. en een amnestie afkondigen", aldus Beverldge. De beste wijze om een werkelijke „de nazificatie" van Duitschland te bewerk stelligen ls te trachten de Duitsche uni versiteiten langs de Juiste wegen te doen denken. Praagsche effectenbeurs wordt niet meer heropend. De Tsjechoslowaaksche minister van financiën heeft medegedeeld, dat de Praagsche effectenbeurs nooit meer her opend zalw orden. „Er is in een geleide economie geen plaats meer voor", zoo zelde hij. Verder deelde hij mede, dat bulten landsche houders van aandeden van genationaliseerde banken of andere ge nationaliseerde eigendommen geen min der gunstige schadeloosstelling zullen ontvangen dan Tsjechische burgers. De genationaliseerde banken, waarvan er enkele zullen worden opgeheven, wor den gereorganiseerd in twee afdeelingen, een voor loopende credieten en een voor beleggingen. Beide groepen moeten de financieele politiek controleeren van de particuliere en de genationaliseerde in dustrie en controle uitoefenen op de debiteuren. Door de reorganisatie zullen meer dan 2000 bankemployé's vrij ko men voor controlewerk en dergelijken arbeid in de geleide economie. De nationale bank is nog geen staats eigendom. De regeering bezit wel een deel der aandeelen, benoemt den gou verneur en oefent controle op de bank. Op een uitzondering na zijn particu liere bankhuizen niet genationaliseerd. Deze hebben nooit een belangrijke rol gespeeld in het economische leven van het land. Tsjechoslowakije, aldus de minister, zal buitenlandsche credieten en leenin gen noodig hebben en zal deze tegen de gunstigste voorwaarden trachten te ver krijgen. Doch het zal geen politieke voorwaarden aanvaarden. De minister verklaarde verder, dat de regeering er naar streeft den wissel koers van 50 Tsjechische kronen per dol lar te handhaven. Gottwald, de communistische premier der nieuwe regeering van Tsjecho-Slo- waklje. heeft meegedeeld, dat de natio nalisatie der productie ln zijn land ls voltooid. Wat nu nog noodzakelijk ls. ls het in evenwicht brengen van genationa liseerde en particuliere ondernemingen ln De oude kwesties. Toen de reglementscommissie Zaterdag morgen bijeenkwam, deelde de Neder- landsche algevaardigde. Jonkheer Van Starkenborgh Staohouwer, medts. dat Ne derland zijn amendement voorzitter schap uitsluitend door Frankrijk te be- kleeden Introk, aangezien Bldault had verklaard, dat hy het voorzitterschap slechts zou kunnen aanvaarden op den wensch van alle vertegenwoordigde lan den. Jhr. Van Starkenborgh stelde voor, dat de conferentie haar voorzitter een voudig zou kiezen. De afgevaardigde van N.-Zeeland steun de dit voorstel en trok zyn amendement van dezelfde strekking eveneens ln Dr. dementia (Tsjeoho-Slow ver klaarde zich tegen dit nieuwe Neder- landsche voorstel cn verzocht de confe rentie het oorspronkelijke voorstel van de groote vier rouleerend voorzitterschap te steunen. Als we zulk een eenvou dige kwestie niet kunnen oplossen, zoo zelde hij. hoe kunnen we dan ooit een duurzamen vrede tot stand brengen? Do afgevaardigde van Brazilië steunde het Nederlandsche voorstel. HIJ hoopte echter, dat Bldault op de plenaire zitting zou worden gekozen. Ook België steunde het Nederlandsche voorstel, -terwijl Molotof zich er tegen verklaarde. HIJ was van meening. dat de groote vier zich niet moesten terugtrek ken van de verantwoordelijkheid der eens genomen beslissing. De discussie op dit Sjahrir voorzitter Indonesische arbeiderspartij Op een vergadering van de Indone sische arbeiderspartij (Persatoean Boe- roeh Indonesia) te Cheribon is Sjahrir benoemd tot voorzitter van deze party. het kader der staatsplannen, aldus Gott wald. De ondernemingen, die ln particu lier bezit ziln gebleven, zullen onder controle der genationaliseerde banken worden gesteld, voor zoover het plan der nationale economio dit noodzakelijk maakt Waarom spreken noodzakelijk was. De „Nieuwe Crt." wijst nog eens op de fiere houding van den heer Hazelhoff Roelfzema, die zich het zwijgen niet liet opleggen, toen hij spreken noodig oor deelde in het belang van ons land. Want gezien de leugen en laster in Amerika verspreid, was spreken meer dan noodg. Dat had de Nederlandsche regeering reeds lang zelf moeten doen. zy is schromelijk in gebreke gebleven. De heer Hazelhoff Roelfzema schrijft nog over zijn houding: Onmiddellijk na mijn aankomst in Amerika, in October 1945, was ik ge noodzaakt van nabij mee te maken hoe de Nederlandsche naam ten gevolge van de Indonesische kwestie in het buiten land kelderde. Dit kan men zich niet ernstig genoeg voorstellen. Ik zal mijn voorbeelden tot enkele bepalen. In de periode van 1 November '45 tot 1 Maart '46 las ik o.a. de volgende verklaringen in Amerlkaansche kranten: „Koningin Wilhelmina is gekant te gen de onafhankelijkheid van Indone sië. omdat zij vóór den oorlog 10 pCt. van de opbrengst van alle pandhuizen in eigen zak stak. Door de bevolking arm, en daardoor afhankelijk van pand huizen te houden, wist zij zich tot de rijkste vorstin ter wereld od te werken". „De Indonesische bevolking is een stemmig van oordeel dat. hoewel het le ven onder den Japanschen duivel een hel was. het vergeleken bij de Neder landsche onderdrukking eën hemel leek". „Eén van de illusies, die vóór den oor log in Amerika zoo vast wortel had ge schoten, is thans weer immer de wereld uit geholpen, n.l. dat de Nederlanders een heldhafitg volk zijn met een harts tocht voor vrijheid, en dat zij de dra gers zijn van een verlichte beschaving" etc etc Dit zijn slechts enkele voorbeelden uit een eindeloozen stroom, en het feit dat sommige ervan in minder serieuse bla den verschenen, doet aan den ernst niets af. Immers ook een krant als de „New York Daily News", een blad van slechte reputatie, wordt door twee millioen men- schen per dag gelezen. En daartegen over stond volslagen niets, want zoover mij bekend heeft geen enkele publicatie in de Ver. Staten het Nederlandsche standpunt verdedigd. Mij is in die gan- sche periode zegge en schrijven één ar tikel onder oogen gekomen dat de Ne derlandsche positie althans ten deele aannemelijk trachtte te maken. De gevolgen waren even bitter als ver strekkend. Terwijl in Indië tienduizen den Hollanders en Indonesiërs nog in kampen den smartelijken prijs betaal den voor hun loyaliteit aan Nederland, werd de collaborateur Soekarno in alle kranten afgebeeld als Vrijheidsheld, in vele gevallen zelfs met George Washing ton vergeleken. Terwijl Indonesische de serteurs van een Nederlandsch schip openlijk werden onthaald, zijn mij ver scheidene gevallen bekend van Neder landsche kinderen die op scholen door hun Amerlkaansche klasgenootjes ,en ouders werden ge-boycot. Holland te verdedigen werd een publieke schande. Van veel grooter belang is. dat het te wijten is aan die publieke opinie in Ame rika en elders, dat Soekarno en zijn handjevol verraders zich hebben weten te handhaven in een positie om een volk te terroriseeren van zeventig millioen dat zich, waar het ook maar de gelegen heid kreeg, ongedwongen betuigd heeft van zyn loyalitiet aan de Nederlandsche zaak. Want zoolang de Republiek zich gesteund weet door dezen oppermachti- gen bondgenoot, is het Nederlandsche streven zoo niet tot falen gedoemd, dan toch genoodzaakt in het geniep tot stand te komen en zoo in de oogen van de wereld een smaad te blijven op den Ne- derlandschen naam. Waar ligt de schuld? Bij de Nederlan- ders. Om mij bij de wereld-opinie te bepalen, wanneer men iemand beschul digt een oplichter te zijn en hij geeft, met terneergeslagen oogen geen ant woord dan acht men hem schuldig. Zoo is het met Nederland. Amerika nen. en hetzelfde geldt voor alle demo cratische volkeren, zijn menschen die ge wend zijn een fair oordeel te vellen. De Pers in die landen is in doorsnee re presentatief voor het publieke inzicht. Maar Pers en Publiek kunnen alleen oordeelen op de feiten die te hunner beschikking zyn. Nederland heeft ge faald zijn feiten ter tafel te brengen. Geconfronteerd met de meest bezwaren de beschuldigingen heeft het een nood lottig stilzwijgen bewaard, uit koppig heid. uit onbekwaamheid, of uit voor zichtigheid Maar zelfs al is voorzich tigheid de overweging geweest, het oogenblik komt waarop voorzichtigheid wordt uitgelegd als angst, voortsprui tend uit een slecht geweten. De wereld vraagt de feiten Neder land blijft het antwoord schuldig en staat, met gebogen hoofd, te draaien voor het wereldforum. Derhalve wordt hef vonnis geveld: schuldig. BINNENLAND. De Stichting voor den Landbouw heeft zich naar aanleiding van het ont werp wet belastingherziening 1946 en van het voorstel tot wijziging van het besluit op de ondernemingsbelasting 1942 met requesten gewend tot den minister van financiën. Te VIaardlngen werd Zaterdag een tentoonstelling geopend, waarin getoond wordt wat Vlaardingen in het afgeloopen Jaar aan wederopbouw op verschillend gebied heeft gepresteerd. Tevens werd dien dag daar een speeltuin geopend, welke waarschijnlijk de grootste ln ons land ls: hij heeft nj. 40 schommels, 3 wlp-planken. 4 zweefmolens. 1 glijbaan, 1 kabelbaan en 1 zwembassin. Deze tuin ls aangelegd door vrilwllllgers en de schooljeugd zal er zich, onder auspiciën van Volksherstel, kunnen amuseeren I Zaterdagmiddag vond te Middelburg de plechtige opening plaats van net Mu seum der Vereeniglng Zeeuwsch Oorlogs museum. Aanwezig waren o.a.: major general E. Hakewlll Smith, commandant der 62ste Lowland Division, generaal-majoor lr M. Tans, territoriaal bevelhebber ln Neder land, vele Engelsche en Nederlandsche officieren mi. A. J. van der Weel Com missaris der Koningin ln de provincie Zeeland, verschillende burgemeesters en leden van Ged Staten. Gisteravond ls op het vrije strand te Zandvoort het lijkje aangespoeld van een ongeveer 10-Jangen Jongen, wiens identiteit nog niet kon worden vastge steld. daar geen aanmelding van vermis sing by de politie ls binnengekomen. In de kathedraal te Nanking werd het huweiyk voltrokken tusschen mej. Jac queline Meyrler. dochter van den Fran- schen ambassadeur ln China en Jhr. Do- rone van den Brandeler. waarnemend mi litair attaché van Nederland. Bij het huwelijk, dat voltrokken werd door mgr Paul Yoe Ping, aartsbisschop van Nan king, waren talrijke vertegenwoordigers van de Ohlneesche regeering en leden van het corps diplomatique aanwezig. Morgen start de KL.M.-skymaster „Fries land" met gezagvoerder Fryns, van Schip hol voor een proefvlucht naar Zuld-Ame- rlka. Het vliegtuig, dat om 15 uur ver trekt. zal Lissabon. Dakar. Recife of Natal. Rio de Janeiro dn Sao Paulo aan doen en Zaterdag 10 Augustus om 12.40 uur plaatseiyken tijd te Buenos Aires landen. De „Friesland' zal 14 Augustus weer uit Argentinië vertrekken en wordt Za terdag 17 Augustus op Schiphol terug verwacht. Dezer dagen zaj vanwege den ge meentelijken dienst voor de Volkshuis vesting te Rotterdam worden aangevan gen met een stelselmatig onderzoek naar de vraag, welk deel der te Rotterdam aanwezige woonruimte als voor den bewo ner niet beslist noodzakelijk moet wor den aangemerkt. De woonruimte zal dan met het oog op den nópenden woning nood worden gevorderd, ten einde aan woningbehoevenden een onderdak te ver sohaffen. Op initiatief van de commissie „Opbouw Nymegen" ls voor Nymegen en omgeving een studie- en actiecomité ge vormd in verband met plannen tot an nexatie van stukken Duitsoh gebied by Oost-Nederland. In verband met het tekort aan offi cieren zal te Batavia op 1 October a.s. een opleiding tot officier van hei. Kon Ned. Ind. leger aanvangen. De Rotterdamsche Lloyd heeft plan nen voor den bouw van vyf nieuwe vrachtschepen van de Bantamklasse. Tussohen Joego-Slavlë en Nederland ls te Belgrado een overeenkomst van een Jaar voor de uitwisseling van goederen geteekend door Nikola Petrowitsj. den Joegoslavlschen minister voor buitenland- schen handel en den Nederlandschen ge zant te Belgrado. De overeenkomst ver toont een verhooging van het totaal der uit te wisselen goederen vergeleken met dat van voor den oorlog. Uit Washington wordt gemeld, dat Nederland van de Maritieme Commission 45 ln den oorlog gebouwde vrachtschepen heeft aangekocht. BUITENLAND. De Poolsche ministerraad heeft be sloten de censuur op het post-, telefoon- en telegraafverkeer tusschen Polen en het buitenland af te schaffen. De Poolsche pers biyft eohter aan censuur onder worpen. De Engelsche luchtmacht (R.AF.) zal ln het financieele Jaar, dat 31 Maart 1947 eindigt, den belastingbetaler 471.450.000 pd. st. kosten, hetgeen 1.300.000 pd st. per dag of een Jaariyksche bijdrage van meer dan 10 pd. st. voor Iedere be woner van Engeland beteekent. De Portugeescho ambassadeur ln Washington heeft medegedeeld, dat Por tugal officieel een verzoek tot lidmaat schap van de V.N. heeft Ingediend. Met Brazilië zijn besprekingen gaan de over de mogeiykheid voor immigratie in dit land voor Duitschers en Oosten- rykers. f TWEE PAARDEN VAN KONINKLIJKE STALLEN UIT DUITSCHLAND „GEREPATRIEERD" Kortgeleden heeft de Amerlkaan sche kolonei Walter L, Kluss ln de omgeving van Frankfurt twee paar den uit de stallen van het Ko- nlnkiyk Huis ontdekt Deze officier die Zaterdagmorgen met twee col lega's door ZK.a. Prins Bernhard op palels Soestdyk is onderschelden, heelt in samenwerking met de af- deellng paarden van het Commis sariaat Generaal voor Ned. economi sche belangen in Duitschland er voor gezorgd, dat de twee edele vier voeters m galop naar Nederland zyD ..gerepatrieerd'1! De Iersche volbloed merrie van den Prins. „Bucsany", heeft haar Intrek genomen ln de stallen vaD Palels Soestdyk. „Buscany" die ty- dens de bezetting lr de Haagsche stallen stond ls aoor een Dultschen particulier gekocht en naar Duitschland meegenomen. Het an dere paard ls ln de stallen van Palels Het Loo ondergebracht Aan boord van een 600c ton metend tankschip van de Irac Petroleum Com pany vond een explolsle plaats, die een zwaren brand veroorzaakte en aan een 15-tal Britsche officieren het leven heeft gekost. 12.000 mijnwerkers uit het Sude- tenland zullen binnen drie maanden naar het Ruhrgebled worden overgebracht als gevolg van een overeenkomst met de Tsjecno-Slowaaksche autoriteiten. Zonder uiterlijk ceremonieel vierde gisteren koningin Elizabeth van Enge land te Windsor haar 46sten verjaardag. De Australische filmkeuringscom missie heeft den uitvoer van een oropa- gandafllm, welke de boycot-actie tegen Nederlandsche schepen ln Australië tracht te rechtvaardigen verboden. De waarnemend minister van bul tenlandsche zaken der V. St., Acheson, heeft den Poolschen premier medegedeeld dat Lane, de Amerlkaansche ambassadeur te Warschau, het algeheele vertrouwen der Amerlkaansche regeering geniet. Lane zou den toestand in Polen niet willen en kunnen begrypen. werd van Poolsche zyde medegedeeld. De Sovjet-autoriteiten te Weenen hebben een „Russische staatsbank" op gericht, waar aandeelen ln ondernemin gen. die door de Sovjet-unie als Dultsch worden aangemerkt, moeten worden ge deponeerd De Slmplon-express LondenInstan- boul gaat In October weer rijdem. Een militair tribunaal te Warschau hoeft in het proces tegen 39 leden van de geheime Duitsche sabotagebeweglng „Freles Deutschland" 15 beschuldigden ter dood of tot 10 15 Jaar gevangenis straf veroordeeld. Twee vrouwen werden vrygesproken. punt. aldus Molotof, waarby bepaalde landen tegen elkaar opstaan, moest wel verwarring ln de wereld teweeg brengen. Welk belang, zoo ging hy voort, heeft Nederland of eenlg ander land er by een scheuring tusschen de groote vier te ver oorzaken? Mac Nell (Engeland) steunde Molotof. Dr. Evatt (Austr.) antwoordde op de verklaringen van Molotof en zelde. dat op een conferentie van gelijkgerechtigden deze ook het recht heeft haar eigen voor zitter te kiezen. Fei viel hy de woorden van Molotof aan, die, naar hy zelde, het welslagen van de conferentie wel eens sterk zou kunnen benadeel en. We zijn hier byeengekomen om verbeteringen voor te stellen, opdat de ministers der groote vier tenslote op enkele punten tot beter© beslissingen zullen komen. Jhr. van Starkenborgh sprak Molotof's beschuldiging wat betreft het veroorza ken van een scheuring, tegen. Byrnes schaarde zich achter het lnder. tyd door de ministers van bultenland sche zaken der groote vier genomen be sluit, Geen enkele afzonderlijke afge vaardigde zal de geheele conferentie ach ter zich krygen. aldus Byrnes. Naar zyn meening was de kwestie niet zoo belang- ryk. Het speet hem dat sommige anderen er anders over dachten, temeer daar htf volledig vertrouwen heeft ln de eeriyk- heid en den goeden wli van alle leden van de conferentie. Myn goeden vriend Molotfo. aldus Byr nes, ls veel aan de kwestie van het voor zitterschap gelegen My persooniyk kan het niet zooveel schelen. Het eenlge, wat ik wensch ls, dat we dit punt elndeiyk eens oplossen, zonder dat hierdoor een atmosfeer van wantrouwen wordt ge schapen. De voorzitter. Spaak, sloot het debat, nadat het nieuwe Nederlandsche amen dement met 12 tegen 8 stemmen en één onthouding was verworpen. De volgende landen stemden voor: Ne derland, Brazilië, Australië, België. Grie kenland. Indië. Nleuw-Zeeland en Zuld- Afrlka. Ethiopië onthield zich van stem ming. Zonder stemming werden de punten 2 tot 5 van het door de groote vier voor gestelde reglement aanvaard. Deze pun ten betreffen: het voorzitterschap de sa menstelling van de commissies, de talen en het secretariaat. De commissie behandelde vervolgens de artikelen van het reglement van orde, die betrekking hebben op het stemmen. De Britsche delegatie heeft een amendement voorgesteld op de voorstellen van do big four, waardoor een compromis tusschen de voorstanders van een tweederde en die eener eenvoudige meerderheid zou worden bereikt. Twee soorten aanbevelingen zou den volgens dit amendement de ministers van bultenlandsche zaken der big four bereiken, n.l. die met een meerderheid van tweederde, en die welke by eenvou dige meerderheid zouden zijn aangeno men. Nederland. Brazilië en Nleuw-Zee land dienden amendementen ln tegen de voorgestelde tweederde meerderheid Zuld-Afrlka steunde het Nederlandsche amendement. De big foui zullen aLs één blok stemmen over de clausules, waar over zll tot overeenstemming zijn geko men. Wanneer men een tweederde meer derheid elscht voor aanbevelingen, dl© Ingaan tegen hetgeen de groote vier zyn overeengekomen, beteekent dit ln werke- ïykheld. dat vier kleinere naties even tueel© aanbevelingen van de conferentie zullen kunnen verhinderen. Hot aanvaar den van een eenvoudige meerderheid be teekent ln de praktijk reeds, dat aan bepalingen, strlidlg met do wenschen der grote vier, met tweederde meerderheid zullen moeten worden aanvaard. De zitting is tot heden verdaagd! Lange, de Noorsche minister van bul tenlandsche zaken, heeft verklaard, dat Noorwegen als regel niet zal opponeeren tegen de groote vier. Hy was van mee ning. dat de conferentie mogeiyk is ge worden. doordat de groote vier het over bepaalde kwesties eens werden. Toen men hem vroeg, waarom hy „het kamp der kleine naties" had verlaten en tegen het Nederlandsche amendement aangaande vertegenwoordiging van alle 21 naties in alle commissies had gestemd antwoordde hy„Ik kan niet inzien, dat de kleine naties als kleine naties steeds gemeenschappelyke belangen te verde digen hebben tegen de groote mogend heden als groote mogendheden''. THOREZ OYER DE FRANSCHE BUITENLANSCHE POLITIEK. Thorez, de Fransche vice-premler en secretaris van de Fransche communis tische party, heeft in Petit Ivry (naby Rouen), een belangryke uiteenzetting gegeven over de opvattingen van zyn party over de Fransche buitenlandsche politiek. Hij bestempelde de economische fusie van de Britsche en Amerlkaan sche zones in Duitschland als een stap in de richting van de vorming van een „Westersch blok", dat „het Nazidom in Duitschland nieuw leven zou Inblazen". De Fransche veiligheid kan niet worden gebaseerd op de vorming van tegenscry- dige blokken, doch alleen op groote een heid en samenwerking tusschen de groo te en kleine mogendheden. „wy moeten aandringen op de veilig heid van onze oostelyke grens", zoo ver volgde Thorez. „wy moeten aandringen op rechtvaardige herstelbetalingen. Wy eischen, dat Duitschland de toegebrach te schade zal herstellen, dat het ons de kolen, het vee en de machines geeft, die noodig zyn voor onzen wederop bouw". Hy wees er op, dat Frankrijk tevens aan moet dringen op economische en politieke internationalisatie van het Ruhrgebled, „het arsenaal van het pan- germanendom en de basis voor Hitler's oorlogvoering". Thorez besloot: „wy Franschen, moeten een speciaal bestuur voor het Rynland en het opnemen van het Saargebied in ons économisch en monetair systeem verkrygen". AANSLAG VOORBEREID OP TRUMAN? Volgens een Associated Press bericht uit Washington ls een nlet-geïdentlficeer- de man gearresteerd op grond van het feit, dat hl) president Truman naar het leven zou hebben gestaan. GEEN BELASTINGVERLAGING IN AMERIKA. In een overzicht van de Amerlkaan sche begrootlng voor het Jaar 1946/1947 verklaart Truman, dat tot de „inflatie- situatie" voorbil ls, geen belastingverla ging zal plaats vinden. De uitgaven wor den geschat op 41.5 milliard dollar, ter- wyi het begrootlngstekort 1.9 mUllard be draagt. „Nationale veiligheid en interna tionale verplichtingen dwingen ons een sterke nationale strildmacht od de been te houden", aldus Truman. Naar verluidt, is president Truman van meening dat het volgend Jaar mogelllk zal ziln de begrooting ln evenwicht to brengen. Truman drong aan op drastische be zuinigingen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1