LEIDSCH DAGBLAD Bekendmaking der ontwerp-vredesverdragen H.M. de Koningin in Engeland DISTRIBUTIE-NIEUWS Redevoeringen van Byrnes en Attlee Met een enkel woord Er zijn nog ruim (luizend evacuee's in Leiden ARBEIDERS ZULLEN IN DE WINST DEELEN. De directie van één der grootste tex tielfabrieken van Twenthe, de Konink lijke stoomweverij te N^jverdal, heeft aan haar arbeiders medegedeeld, dat zij ln den vervolge zullen deelen ln de winst van het bedrijf. Daarvoor was een statu tenwijziging noodlg waardoor een deel van de overwinst ten bate van het personeel komt. Als overwinst wordt beschouwd de winst, welke ter verdeeling beschikbaar is, nadat het geïnvesteerde kapitaal 4 procent dividend ontvangen heeft. De wijze, waarop de verdeelingonder het personeel zal plaats vinden, zal nader be kend gemaakt worden. 85ste Jaargang WOENSDAG 31 JULI 1946 No. 25843, WEERBERICHT Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel, Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Waartoe de satelliet-stat en verplicht worden. Hedennacht zyn te Parijs, Londen, Washington en Moskou tegelijkertijd de ontwerp-verdragen gcpubliceert die de „groote vier" aan do andere deel nemers der Parysche conferentie heb ben aangeboden, als basis der bespre kingen. Het beteekent hier nog slechts de punten, waarover de „groote vier" het tijdens de ministerconferentie^ eens waren geworden. Die, waarover men het niet eens was, zullen later worden gepubliceerd. Wij ontleenen daaraan het volgende: Italic De grenzen van Italië zullen die van Januari 1938 zijn, behoudens enkele wijzigingen, t.w.: De grens tusschen Italië en Frank rijk en die tusschen Italië en Joego slavië. De precieze afbakening van de nieuwe grenzen zal ter plaatste door grenscommissies, bestaande uit verte genwoordigers van de twee betrokken regeeringen, gschieden. De Italiaansche regeering moet met de Fransche regeering samenwerken inzake den eventueelen aanleg van een spoorwegverbinding tusschen Briancon en Modane. Ter verzekering van facili teiten aan Italië wat betreft hyd.ro- electrische energie en watervoorziening uit het meer van Mont Cenis facili teiten, die Italië vóór den afstand van het meer aan Frankrijk genoot moet Frankrijk zekere technische garanties verschaffen. Ook moeten garanteis ge geven worden t.av. electrische ener gie uit het gebied van Tenda. Italië moet met Oostenrijk een regeling tref fen t.a.v. het waarborgen van een vrij verkeer van passagiers- en goederen treinen tusschen Noord- en Oost-Tyrol. Italië moet aan Joego-Slavië de ge meente Zara afstaan en alle eilanden, welke in nauwkeurig aangegeven ge bieden liggen. Voorts riioet Italië het eiland Pelagosa aan Joego-Slavië af staan, dat gedemilitariseerd blijft, ter wijl de rechten der Italiaansche vis- schers gewaarborgd zijn. De Dodecane- sos wordt aan Griekenland afgestaan en zal eveneens gedemilitariseerd blij ven. Vreemde troepen moeten binnen 90 dagen na het van kracht worden van het verdrag teruggenomen zijn. Italiaansche burgers die op 10 Juni 1940 op gebied woonden, dat door Italië aan een ander land is afgestaan, worden volwaardige burgers van het land, waar aan het gebied is afgestaan, tenzij zij het Italiaansche burgerschap preferee- ren. Van dezulken kan worden verlangd, dat zij binnen het jaar naar Italië ver huizen. De ongeschondenheid en onafhanke lijkheid van het vrije gebied van Triëst zal door den Veiligheidsraad van de V,N. verzekerd worden. Een speciale commissie van de vier mogendheden met den raad zal met Joego-Slavië en Italië overleg plegen en voorloopige voorstellen aan de vredesconferentie voorleggen. Een permanent statuut zal aan den Veiligheidsraad worden voor gelegd, die op zijn beurt verslag zal uitbrengen aan de algemeene vergade ring der V.N. De aanbevelingen voor een voorloopig bewind en een permanent statuut zullen door de vredesconferen tie der 21 landen gedaan worden. Na overleg met Joego-Slavië en Iraljë zal de Veiligheidsraad een gouverneur be noemen. Italië ziet af van zijn rechten op ter ritoriale bezittingen in Afrika, Libye en Eritrea en Italiaansch Somaliland. Italië zal niet gerechtigd zijn, om in het kustgebied van 15 km diepte, dat loopt van de Fransch-Italiaansche grens tot den meridiaan van 9 graden en 30 minuten Oost eenige nieuwe of bestaande vlootbases of permanente vlootinstallaties te bouwen. Pantelaria, de Pelagische eilanden Lampedusa, Lampione en Linosa en Planosa (in de Adriatische Zee) moe ten gedemilitariseerd worden. Sardinië en Sicilië moeten vrijwel ge heel gedemilitariseerd worden. Italië zal geen Duitsch of Japansch oorlogsmateriaal moge*" gebruiken. De Italiaansche vloot wordt inge- Er zijn weinig sigaretten. BINNENKORT WEER EEN EENHEIDSMERK. Naar wy vernemen bestaat er, m verband met den geringen aanvoer van Virglnia-tabak. groote kans dat de merk-sigaretten binnenkort weer verdwijnen en vervangen worden door de eenbelasslga.et „Superbe". Er zijn reeds thans bij de grossiers en ln de winkels weinig sigaretten voorradig, terwyi de fabrlekspro- ductie gering ls. Het zaï voor me nigeen dan ook wel eenige moeite opleveren om deze week sigaretten op zijn bon te krijgen. Extra bon voor tabaksartikelen. krompen. Het land zal niet meer dan twee slagschepen, vier kruisers en een aantal andere eenheden mogen hebben. Italië moet bepaalde schepen ter be- beschikking van Frankrijk. Groot-Brit- tannië, de Sovjet-Unie en de V. S. stellen, allerlei andere vaartuigen moe ten tot zinken worden gebracht of on bruikbaar worden gemaakt. Italië mag geen slagschepen bouwen of aankoopen en het totale personeel van de vloot mag slechts 22.500 officie ren en manschappen omvatten. Het Italiaansche leger met inbegrip van de carabinieri mag niet meer dan tweehonderdvijftigduizend man sterk zijn, het mag met niet meer dan twee honderd tanks (middelmatig zware en zeer zware) bewapend zijn. Tot de Italiaansche luchtvloot zullen niet meer dan 200 jagers mogen behoo- ren. Italië krijgt geen vliegtuigen, welke in de eerste plaats bommenwerpers zijn en installaties voor bommen bezitten. De groote vier krijgen alle oorlogsma teriaal waarover Italië niet meer be schikken mag. Italië werkt samen met de geallieer den ter voorkoming van herbewapening door Duitschland en Japan. Ten hoogste negentig dagen na het in werking treden van het verdrag zul len alle vreemde strijdkrachten uit Ita lië teruggetrokken zijn, Italië krijgt de door de Italiaansche regeering verstrekte bank- en kassaldi terug. Italië zal deelnemen aan de herstel betalingen tot een bedrag van honderd- millioen dollar (vijfentwintig millioen pond sterling), te voldoen in zeven ia- ren. De Sovjet-Unie zal op grond van een zakelijke overeenkomst materialen naar Italië exporteeren, die Italië noodig heeft voor zijn goederenproductie. Roemenië De grenzen van het land zullen die van 1 Jan. 1941 zijn met dien verstande, dat de Hongaarsch-Roemeensche grens die van 1 Jan. 1938 zal zijn. Wat de grens met de Sovjet-Unie aangaat: hier gelden de verdragen tusschen de UB.SJl. en Roemenië (1940) en tusschen de U.S.S.R. en Tsjecho-Slowakije (1945). Dit beteekent verlies van Bessarabië en terugkeer van Transcylonnië en de Do- broedzja? Roemenië mag 120.000 man troepen hebben, verder luchtafweer en 'n lucht vloot alsmede een vloot, in overeenstem ming hiermee, geen bommenwerpers. Roemenië krijgt alle ongebruikt geld en ongebruikte goederen van de geal lieerden terug, maar moet tegen ver goeding datgene, wat de U.S.S.R. voor haar verbindingen met Oostenrijk noo dig heeft, afstaan Roemenië moet herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie doen wegens schade, door Roemenen aan Sovjet-gebieden toegebracht, maar er wordt rekening gehouden met het feit, dat Roemenië Duitschland den oorlog verklaard heeft, zoodat 't land niet meer dan a00.000.000 dollar over een periode van acht jaar behoeft te vergoeden, Roemenië zal in den vorm van producten en machines betalen. Bulgarije Grenzen van 1 Jan. 1941. Ook aan Bulgarije worden leger, vloot en lucht macht toegestaan, geen bommenwerpers, De landmacht mag maximaal 55.000 man sterk zijn. Herstelbetalingen: Bedrag is nog niet vastgesteld. Bulgarije erkent de rechten van de Sovjet-Unie op alle Duitsche activa ln Bulgarije, toegewezen aan de Sovjet- Unie door den geallieerden bestuurs raad. Hongarije De grenzen met Oostenrijk en Joego- Slavië worden die van 1 Jan. 1938. (De i in 1940 te Weenen genomen beslissingen 1 vervallèn). Leger: Hoogstens 60.000 man geen bommenwerpers. Herstelbetalingen: deze bedragen 300.000.000 dollar, waarvan tweederde aan de Sovjet-Unie komt. De betalin- I gen zullen in den vorm van producten j en uitrustingstukken geschieden. De re geering der Vereenigde Staten behoudt zich het recht voor deze zaak ter vre desconferentie opnieuw ter sprake te brengen. Finland Grenzen: die van 1 Jan. 1941, afge zien van de provincie Petsamo, die aan de Sovjet-Unie komt. Laatstgenoemde doet afstand van het recht op het nach ten van het schiereiland Hangö, 'maar krijgt het recht om tegen vergoeding van 5.000.000 Finsche marken wateren en territorium van het gebied Pork- kala te pachten ter stichting van een marinebasis. Finland verleend voorrs de Sovjet- Unie een reeks faciliteiten, opdat laatst genoemd land de verbindingen met Porkkala kan onderhouden. De Aa- landseilanden worden gedemilitariseerd Finland mag ruim 34.000 man land- machtpersoneel hebben, verder 'vloot- en luchtstrijdkrachten, geen bommen werpers. De herstelbetalingen ten be hoeve van de Sovjet-Unie zullen slechts ten deele gedaan behoeven te worden, daar Finland zich ten laatste tegen Duitschland gekeerd heeft. Finland zal over een periode van 8 jaar 300.000.000 dollar hebben te voldoen. In alle verdragen zal worden vastge legd, dat de betrokken landen hun bur gers gelijkelijk behandelen, discriminatie op grond van ras, sexe, taal of gods dienst uitsluiten en de vrijheden van pers, eeredienst, politieke meening en openbare vergadering garandeeren, als mede het genot der menschenrechten. Overigens gelden voor allen de ge noemde bepalingen, bij Italië en Roe menië vermeld. De Gasperi over de vredes voorwaarden. De Italiaansche eerste minister de Gasperi, heeft volgens radio Rome, in een telefoongesprek met den nog niet in functie zijnde minister van Buiten- landsche zaken, Nenni, die zich thans te Parijs bevindt, gezegd: „De voor waarden zijn hard, harder dan wij ver wachtten. Ik deel ten volle de ontstel tenis van het Italiaansche volk". H.M. de Koningin wordt op Croydon verwelkomd door den Graaf van Athlone. H.M. de Koningin arriveerde gister middag omstreeks vier uur per vlieg tuig op Croydon, waarna Zij om kwart over vier op Buckingham Palace door den Engelschen Ko ning en de Ko ningin alsmede Prinses Margaret werd verwelkomd. H.M. heeft gis teravond aan Ko ning George de versierselen van het Grootkruis van de Militaire Willemsorde overhandigd. Ko ning George droeg deze versierselen tijdens den maal tijd ter eere van Koningin Wilhel- mina, waarbij HM. het breede blauwe lint droeg van de Orde van den Kousenband, welke onderschei ding Haar dooi den Koning eenige maanden geleden verleend is. Onder de aan wezigen bevonden zich Koningin Mary, de Hertogin van Kent, de Graaf van Ath lone en Prinses Mary, terwijl te vens de heer en mevr. Churchill, de heer en mevr. Herbert Morrison en mevr. Attlee aanwezig waren. EXTRA SNOEP OP DE VERS NAPERINGENK AART. Het ligt In de bedoeling op 29 Augus tus op (1e versnapcringenkaart een extra-bon voor 100 gram versnaperin gen aan te wijzen. Aangezien de houders van gecombi neerde tabaks- en versnaperingen- kaarten reeds geprofiteerd hebben van (le destijds beschikbaar gestelde importsigaretten, wordt aan hen geen extra-snoepbon verstrekt OP 17 AUG. CACAO. Door moeilijkheden, bij den aanvoer van caoaoboonen zal niet op 10 Augustus, maar op 17 Augustus een bon voor 50 gram cacao worden aangewezen, die 14 dagen geldig biyft. Dit rantsoen ls be stemd voor acht weken. Het ls nog niet- mogelijk het rant ^en, dat op 16 Juni van 100 tot 50 gram werd verlaagd, weer op 100 gram terug te brengen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 4 t/m. 17 Augustus as. wederom een extra hoeveel heid sigaren ol' kerftabak beschikbaar zal worden gesteld. Op 1 Augustus zal 1 bon der tabakskaart worden aangewezen waarop verkrijgbaar zullen zyn: 2 rant soenen tabaksartikelen naar keuze, bone vens 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 cent per stuk of een nakje „Pax" kerftabak van 40 gram Voor de week van 11 t/m. 17 Augustus zal nog een bon voor het gewone rantsoen tabaksartikelen worden aangewezen. De „Oranje" weer mailschip MORGEN VERTREK NAAR CNDIE De „Oranje" het vlaggescblp van de maatschappij „Nederland" die 41 rei zen maakte als hospitaalschip voor de geallieerden in den Pacific, zal mor gen uit Rotterdam vertrekken voor zijn eerste mailreis sedert zeven laren. De „Oranje" gaat resamen met de „Johan van Oldenbarneveldtcii de „Johan de Witt", welke beide schepen eveneens gespaard bleven voor de „Nederland" (de „Marnix van St. Al- degonde" cn de „Christiaan Huygens gingen verloren) weer zorg dragen met de schepen van de Uottcrdam- sche Llovd en de vliegtuigen van K.L.M., dat de afstand Nederland— Batavia verkort zal worden. Oneenigheid is nooit definitief. De Amerikaansche minister van bul- tenlandsche zaken Byrnes verklaarde gisteren tijdens de tweede voltallige zit ting van de conferentie van Parijs o.a.: Geen isolatie-politiek. Na den eersten wereldoorlog liet men toe dat de verschillen tusschen de geallieerden hun wil tot samenwer king verzwakten en vernietigden. De V. S. besloot onverstandig genoeg naar een politiek van isolatie terug te keeren, i.p.v. naar samenwerking. Andere landen stuurden ook op een isolationistische, of een politiek van toegeeflijkheid. Dit mag niet meer gebeuren, hbe moeilijk ook de wegen van internationale samenwerking mo gen zjjn. De V. S. is vast besloten geen politiek van isolatie te voeren. Wij moeten trachten elkaar te begrij pen, zelfs indien we het niet met elkaar eens kunnen worden. Wij moeten nooit oneenigheid als iets definitiefs beschou wen en samenwerken, totdat wij tot een of ander overeenkomst geraken, die hoewel niet volmaakt, verdedigd kan worden". Sprekende over critiek op de byeen- komsten van de groote vier, die de ontwerp-vredesverdragen voorbereid den, zeide Byrnes: „Indien de voornaamste geallieerde landen niet gepoogd hadden hun standpunten te harmonieëeren, voor dat deze conferentie begon, zou ik er huiverig voor geweest zijn, te zeg- gen, hoeveel maanden deze conferen tie zou hebben moeten duren. In deze wereld, waarin nationale staten angst vallig hun souvereiniteit bewaren is er nog geen middel gevonden om lan den te dwingen vredesverdragen goed te keuren en te ratifieeeren". Terwyi hy verzekerde, dat de V. S. hun afspraken gestand zouden doen, besloot Byrnes' indien de conferentie door een stemming van twee derde een aanbeveling doet, zullen de V. 3. hun invloed aanwenden om die aanbeveling door den raad van ministers van Bui- tenlandsche Zaken der groote vier te laten bevestigen. „Afgodwaaiden terugbrengen" Na Byrnes nam de Britsche premier Attlee het woord. Deze zeide: „Wij gaan nu trachten een begin te maken met het herstellen van ae normale betrek kingen tusschen de landen. Vijf dwa lende leden moeten in het Europeesche gezin terug worden gebracht. Zij waren niet in hoofdzaak verantwoordelijk voor de ramp, doch door hun steun of be rusting hebben hun regeeringen deel genomen aan den aanval op beschaafde landen". Luid applaus klonk op in de zaal toen Attlee uitriep: „Wjj moeten ons niet bezighouden met historische eischen of veronder stelde belangen van afzonderlijke sta ten. We moeten niet uit het oog ver liezen, dat het doel van deze confe rentie is het wegnemen van de vrees voor een nieuwe oorlog. De bacil van EEN EI VOOR Di JEUGD. Op 1 Augustus zal een bon worden be- bekend gemaakt, waarop voor personen, geboren in 1932 t.m, 1941, een ei verkrijg baar zal zijn. EXTRA BON VOOR MEAT VEGETABLES. AND Op 1 Augustus zal een bon worden be kend gemaakt voor 224 gram meat and vegetables voor personen in de leeftijds groepen boven vier Jaar. De blikjes va- rleeren van 113 tot 908 gram. Voor de vacanties, vooral bij zeilen en kampeeren, vormen deze blikjes vleesch en groenten een niet te versmaden aanvulling by de maaltijden. De .grootte en soorten der blikjes hangen af van de by de slagers aanwezige voorraden. Voor blikken met een gewicht van 1 lb, 14 ozs of 2 lbs (850 of 908 gTam) moeten vier bonnen worden Ingeleverd. Voor zoo ver blikken van 6 lbs en zwaarder voorra dig zijn, kunnen deze worden verkocht op basis van 224 gram vleescli en groen ten per bon. OP BLOEMBON ALLEEN ZELFRIJZEND BAKMEEL Op den bloen.bon, die op 1 Augustus zal worden bekendgemaakt, zal uitslui tend zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar zijn. Op deze wijze zullen de voorraden zelf rijzend bakmeel, die door de verlagingen van het bloemrantsoen waren ontstaan, kunnen worden geruimd. BON 10 VCDR SCHOENREPARATIES. Bon 10 der lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder zolenmateriaal. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN. Wie ln het bezit is van een petroleum- kaart voor kookdoeleinden en verlichting kan gedurende Augustus op bon 45 tot en met 48 van de kaart TJA 510 vier liter, op bon 45 en 47 van de kaart UB 510 vier liter, op bon 72 van de kaart UC 510 vier liter en op bon 127 van de kaart UD 510 vier liter petroleum koopen. het fascisme bestaat nog", aldus Att lee, cn moet vernietigd worden. Wy zijn verantwoordelijk voor het leven der kinderen, die in alle landen wor den geboren". „Laat ons nimmer vergeten", zoo be sloot Attlee, dat Duitschland en Ja pan nog bestaan en dat er een aller minst denkbeeldig gevaar blijft, dat ze de wereld weer last gaan bezorgen, als er een splising tusschen de geal lieerde landen komt". Hedenmiddag wordt de conferentie voortgezet met als eerste spreker Molotof. BINNENLAND. De bekende musicus en componist Willem Kerper, directeur van toonkunst te Nymegen en leider van tal van koren ln Nijmegen en elders ln den lande ls te Amsterdam op 67-jarigen leeftyd over leden, De naam dezer provincie blijft „Zuid Holland". Het besluit van Ged. Staten ls door de Prov. Staten niet goedgekeurd. Er worden momenteel in Den Haag voorbereidingen getroffen om te bevor deren, dat plm. 3000 Nederlandsche on derdanen, die tydens den oorlog In Duitschland met een Duitsche vrouw zyn gehuwd, met hun gezinnen naar Neder land kunnen repatriëren, Indien zij daar toe langs officieelen weg hun wensch aan de Nederlandsche regeering hebben ken baar gemaakt. Te Dronryp (Fr.) ls overleden op 78 Jaar de beer W. S. A. H. M. van Rijswyk de Jong. luitenant-generaal b.<L De Amerikaansche oorlogsbodems zijn gisteren uit Rotterdam en Amster dam vertrokken. In het najaar van 1944 werden te Enschedé B. H. Nierkens en diens zoon, die een verradeiyke rol hebben gespeeld, door leden van de B S. neergeschoten. De krijgsraad te velde heeft alle ver dachten vrijgesproken. Vooral hun ver klaring dat zy te kiezen hadden tusschen het leven van 2 verraders of van 400 goede vaderlanders maakte groot en in druk. Een Jonge orang-oetan, door de be manning van de „Jan van Galen" in Ned. Indië gevangen, ls aan den Rotterdam- schen dierentuin geschonken, De maximumprijs voor gerookte bok king ls vastgesteld op 10 cent, evenals voor gemarineerde haring en die voor roimops (bestaande uit een geheele ha ring) op 11 cent. De „republlkelnsche regeering" op Java zegt een overeenkomst te hebben ge- teekend Inzake de levering van 700.000 ton rijst voor Britsch-Indië, Van Neder landsche zyde te Batavia wordt deze publicatie voorbarig genoemd. BUITENLAND Op 29 Juli :a te Brussel de raad van handelsovereenkomsten benoemd opgrond van de douane-overeenkomst tusschen Nederland, België en Luxemburg, bijeen gekomen. Tydens de operaties te Tel Avlv zyn 143 Joden, onder wie 10 vrouwen, gear resteerd. Er hebben zich geen incidenten van beteekenis voorgedaan, De politie te Athene heeft, vergezeld van ambtenaren van het Grleksche mi nisterie van Arbeid, een inval gedaan ln het hoofdbureau van het Grleksche ver bond van vakvereenlgingen. Er werden documenten meegenomen. Vier van de zeven bestuursleden van Iwt verbond zijn gearresteerd, o.w. Theos (communist) en Stratls (gematigd socialist). Te Goett-lngen in Hannover zyn vyf- 1^1 koffers vol diamanten gevonden. Men rtyjT1 >edt, dat de diamanten afkomstig >"an de Antwerpsche diamantbeurs. Te White Sand (Nleuw-Mexlco) heeft de V2 bij proeven het wereldhoog- terecord met 33 K.M. verbeterd. Het pro jectiel bereikte een hoogte van 116 K.M. en sloeg 110 K.M. van het punt van uit gang een diep gat in de woestyn. In de afgeloopen week heeft de Ame rikaansche Senaat de internationale bur gerluchtvaart conventie, een verdrag voor de opstelling van internationale normen in de luchtdlensten over de geheele we reld, aanvaard. Amerika ls de 11e natie die de conven tie goedkeurt. HAARLEM 700 JAAR STAD. Teneinde de inwoners van Leiden ln de gelegenheid te stellen niet alleen de avond-evenementen van de feesteiykhe- den ter gelegenheid van het 700-Jarig be staan van Haarlem als Stad, doch ook de te ruim 23 uur eindigende Openlucht- voorstellingen op de Groote Markt te Haarlem by te wonen, loopt er lederen om 23.50 van het Hbutpleln aldaar naar avond een extra tram der N.ZJH., welke Lelden verrekt. By gebleken voldoende belangstelling zal bovendien in den nacht van 9 op 10 Augustus na middernacht nog een trein van Haarlem naar Lelden loopen Het Bureau der V.V.V.. Stationsweg 59 alhier heeft zich bereid verklaard gegadig den hiervoor te noteeren tot en met 7 Augustus a.s. Daar de reeds gegeven voorstellingen van het Historisch Tooneelspel „Achter Wallen en Poorten" geheel uitverkocht waren, ligt het ln het voornemen dit tooneelstuk nogmaals op te voeren op Zaterdag, 3 en Zondag- 4 Augustus a.s. DE SCHOENENBON. Morgen zijn zy wier geslaohtsnaam be gint met een A of B en wier stamkaart nummer eindigt op een 8 (mits geen schoenen na 1 Januari 1945) aan de beurt voor het in ontvangst nemen van een schoonenbon. KOEL WEER. De Bilt verwacht tot Donderdagavond Zwaar bewolkt met tijdelijk opklarin gen. Enkele regenbuien, gedurende den nacht vooral langs de Noordzec- en IJselmeerkusten, overdag ook ln het binnenland. Meest matige, buiige wind, aanvanke lijk Westelijk, later krimpend naar Zuid-West of Zuid. Koel. De Belgische kabinetscrisis. Het bestuur van do Belgische socialisti sche party heeft zich uitgesproken voor het tot stand brengen van een llnkscho regeering. Minister van Aoker zal hedenmiddag te 3.30 uur een verklaring aan de pers af leggen. Leidsche Tribunaal. Het Leidsche Tribunaal behandelde gis teren allereerst de uitgestelde zaak tegen G. Mulder uit Lelden, die als Ud van den Luchtbeschermingsdienst relaties met de Dultschers had gehad, hen ln huls ont ving, h(J sigaretten en drank van hen kocht of kreeg, een kruis van verdienste van de Duitschers ontving, enz Beschuldigde had aan het station Hee- renslngei gezien hoe kolen uit de spoor. wegwagons waren gestolen en hy had daarvan rapport gemaakt. De leden van den Luchtbeschermingsdienst waren daar na overgeplaatst. Als verdediger trad op mr. Schaper. Dat beschuldigde wel eens handel dreef met de Duitschers. vindt spr. niet zóó zwaar. Ook spr. zelf had van een Dult- scher wel eens een flesch Jenever ge kocht ralson van f.60, dooh toen hy thuis kwam bleek het water te zijn, Na een uitvoerig pleidooi vroeg pleiter de onmlddeliyko Invrijheidstelling van bo_ schuldlgde, mede ln verband met zyn gezondheidstoestand. Na raadkamer bepaalde hot Tribunaal de uitspraak op over 14 «jagen met on- mlddeliyke invryheldsstelling. Hierna stond terecht mej. H. T. G. M. v.d. Staak, verkoopster bij de firma van Cleef, die ten laste werd gelegd, dat zy een Duitecher in den winkel aan punten geholpen had voor het koopen van een schort en overige winkelende Duitschers vriendeiyk tegemoet was ge komen. Voorts had zij omgang met Duitschers gehad. Verd. ontkende en kele details van de feiten en de ver dediger mr. Moresco vroeg aan het ein de van zyn pleidooi onmiddeliyke In vrijheidstelling hetwelk door het Tri bunaal werd ingewilligd. Uitspraak over veertien dagen. Mevr. c. G, van wyk-Jongencel was lid van de N.S.B. en N.S.V.O., van welke laatste organisatie zij tevens groepsleidster was. De verdediger mr. Schaper, voerde aan, dat reeds meer dere dergeiyke gevallen in vryheid wa ren gesteld en vroeg het Tribunaal ook haar in vryheid te willen stellen en haar niet te treffen in haar inlndië verdiende kapitaaltje en haar huls. Uit spraak 13 Augustus. Mevr. M. W. C. Waasdorp-de Graaf te Leiden was lid van de N.S.V.O., N.V.D wykhoofd van den N.VJD. administra trice van de P. O., collectante van Win terhulp en had meerdere malen de Hit lergroet gebracht. Uitspraak 13 Aug. Als laatste verdachte stond terecht C. H. Tegelaar, echtgenoote van J. Brus- see te Leiden, die er in toegestemd had, dat haar kinderen de Duitsche school bezochten en lidv an de Hitler- jugend waren. Verder had zij één zoon in de N.S.K.K. en één by de Duitsche politie. Voorts had zij op den verjaar dag van Hitier een hakenkruisvlag uit gehangen, ontving zy Duitsche militai ren ln haar huis, bracht de hitlergroet en had zij extra levensmiddelenkaarten ontvangen voor haar zoon, die by de N.S.KJEC, was. Verd. verklaarde, dat zy geen partymensch was, maar dat zij alles voor haar kinderen gedaan had. Toen haar kinderen, die een christeiyke opvoeding kregen, in verband met hun politieke overtuiging niet langer een geref, school konden bezoeken, heeft zij ze naar de Duitsche school gestuurd. Het portret van Hitler had zij van haar kinderen cadeau gekregen. Toen zy be merkte, dat de Duitsche militair een Pool was, die niets van Hitier moest hebben, ontlokte dit de president de opmerking „Dan had deze toch niet by Jou moeten wezen". Verd. gaf toe, dat zy gefoudeerd had. Uitspraak 13 Aug. 400 URGENTE GEVALLEN WACHTEN OP EEN WONING. In de kleine Stadsgehoorzaal hield de Verhuurdersbond voor Leiden en om streken gisteravond een vergadering, waarin de wethouder van Fabricage, de heer J A. Jongeleen, gesproken heeft over de volkshuisvesting en de heer R. Ensingh, gemeentelyk evacuatie-com missaris, over het vorderingsbeslult van woningen. Deze zeer druk bezochte vergadering werd geopend met een woord van wel kom door den voorzitter, den heer B. J. Huurman, waarna wethouder Jonge leen het woord verkreeg. Spr. begon met er op te wyzen, dat Lelden reeds voor den oorlog een groot tekort aan woningen had. Dit aantal is nog toe genomen toen onze gemeente in de oor logsjaren aan 5000 evacuee's uit Den Haag, Scheveningen, Katwijk en Noord- wyk onderdak moest verleencn. Na den oorlog konden vele evacuee's weer naar hun gemeente terugkeeren, maar dit neemt niet weg, dat Leiden momenteel nog een 1000 k 1100 evacuee's onder dak verleent, voornamelyk uit Katwyk, Den Haag en Scheveningen Vervolgens wees spr. er op. dat ons land een tekort heeft van >00.000 wo ningen. Uit beschikbare gegevens biykt, dat in normale tijden jaariyks plm. 40.000 nieuwe woningen voor de volks huisvesting noodig zyn. By den zeer beperkten materiaalvoorraad kunnen dit jaar ongeveer 10 000 woningen wor den gebouwd. Volgens een schatting van het gemeentebestuur heeft onze gemeente momenteel een tekort van 3000 woningen. Wethouder Jongeleen gaf voorbeel den van de vele moeilijkheden en er- geriyke toestanden waarin sommige gezinnen op woninggebled verkeeren. Zoo is spr. een geval bekend van drie gezinnen, welke in een kleine vier per soonswoning, met 23 personen moeten wonen. Gelukkig heeft men hiervoor een oplossing weten te vinden. Dan is er een geval bekend, dat vijf kinderen in een kamer van 3 by 4 meter moe ten slapen. Al deze gevallen moeten zoo spoedig mogelijk \vorden geholpen. Vervolgens wees spr. er op, dat Bouw en Woningtoezicht een achterstand heeft van enkele maanden. De techni sche dienst beschikt niet over voldoende personeel. Is men er eindelyk in ge slaagd eenige ambtenaren te benoemen, dan moeten deze weer maanden op een woning wachten. Het is voorgekomen, dat een ambtenaar, die benoemd was, voor de benoeming bedankte, omdat hij geen huis kon krygen. Daarnaast heeft de gemeente de zorg voor vele hoog- leearen en onderwyzers, die benoemd worden en toch ook een woning moe ten hebben. De moeiiykheden zyn dan ook legio. Al deze gevallen worden op een urgentlelyst geplaatst, welke lyst momenteel al in de 400 loopt. Tenslotte wees de heer Jongeleen er op, dat de gemeente zich bewust is, dat zy diep moet ingrypen in het eigen domsrecht der huiseigenaren. Omdat de bereidheid van het vrywillig afstaan van woonruimte niet groot is, moet het vorderingsbeslult worden toegepast. Spr. ontveinst zich niet, dat dit een harde maatregel is, maar de gemeente doet al haar best om hier met de grootst mogelyke soepelheid te werk te gaan. Met rechtvaardige grieven van eige naars wordt dan ook zooveel mogehjk rekening gehouden. Vorderingsbesluit woonruimte De heer R. Ensingh gaf vervolgens een toelichting op het vorderingsbe sluit woonruimte. Vooraf verklaarde spr., dat inden bezettlngstyd uitslui tend met Nederlandsche voorschriften is gewerkt. Men heeft in dien tyd kun nen voorkomen, dat Leidsche ingeze tenen naar Friesland en de Betuwe werden geëvacueerd. Op een enkele uit zondering na zyn allen in Leiden on dergebracht. In totaal zyn niet meer dan honderd woningen ontruimd. Voorts toonde spr. aan, dat het algemeen be lang hier voor het particuliere dient te gaan. Men stelt zich op het stand punt, dat men de medewerking van de huiseigenaren prefereert boven vorde ring. Huiseigenaren kunnen er op re- keften, dat het evacuatiebureau nooit zyn bemiddeling zal verleenen om per sonen, die huurschuld hebben of in hun woning afbraak hebben gepleed, aan een woonruimte te zullen helpen. Ver der deelde spr. mede, dat er sinds kort een regeling bestaat, welke het moge- lyk maakt, dat eenige huurverhooging is toegestaan, wanneer een woning door twee gezinnen wordt bewoond. Tenslotte wees spr. nog op het moeiiyke vraag stuk, als straks woonruimte zal moeten worden toegewezen aan politieke delin quenten, die in de samenleving terug keeren. Met dankbaarheid maakte spr. gewag, dat 3000 studenten met mede werking van de burgery een kamer hebben gevonden. Zeer binnenkort zul len nog 500 studenten aan een kamer moeten worden geholpen. Na afloop was er gelegenheid om uieo sprekers van gedachten te wisselen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1