LEIDSCH DAGBLAD Duitschland te Parijs ter tafel Het debat over de Kabinetsformatie De nieuwe koers en de onrust in de Ned. Herv. Kerk Met een enkel woord Weldra nieuws uit Indië? EE AMERIKA ANSCHE PRIJSBEHEERSCHING. De Amerikaansche Senaat heeft gister avond met 49 tegen 26 stemmen een voorstel aangenomen, volgens hetwelk vleesch, gevogelte en eieren niet zullen vallen onder toekomstige maximumprij zen. FRANKRIJK EN VIETNAM. Do eerste besprekingen te Fontainebleau nabij Parijs tusschen de voltallige dele gaties van Frankrijk en Vietnam hebben tot overeenstemming geleld ten aanzien van een agenda van 5 punten. De afgevaardigden besloten eveneens om 4 gemengde commissies aan te wijzen voor resp. politieke, economische en financl- eéle, cultureele en tenslotte militaire aan gelegenheden. 85ste Jaargang WOENSDAG 10 JULI 1946 No. 25825 Waarnemend Direeteur: A. Poortman Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no..: 57055 Weer een duel Molotof-Byrnes l Jaita ten aanzien demilitariseering Gisteren ziin de uitnoodlglngen voor de vredesconferentie van Parijs op 29 Juli a.s. verzonden aan 21 landen. De groote vier hebben in verband met deze conferentie verzocht de vergadering der V. N. die op 3 Sept. te New York zou worden gehouden, uit te stellen tot 23 September. De ministers hebben gisteren het Dult- sche probleem weer eens besproken, voor het eerst sinds 16 Mei. Het is een storm achtige zitting geworden. Molotof deed een „geweldigen aanval" op het Amerikaansche plan voor 25 Jaar, dat Byrnes op 29 April J.l. heeft doen ver- schllnen. Deze aanval werd door Byrnes op even krachtige wijze afgeslagen- Volgens het oorspronkelUke ontwerp van het verdrag voor de ontwapening van Duitschland, door Byrnes voorbereid, zouden de groote vier zichzelf garant stellen voor de ontwapening en ontbin ding van alle Duitsche strlldkrachten. waaronder ook de Gestapo, en zouden zij de vorming verhinderen van welke mili taire organisatie dan ook. Voor de uit voering van de voorwaarden van dit ver drag zou een speciale controlecommissie worden opgericht. De groote vier zouden met gewapende macht tusschenbelde ko men. indien noodzakeliik, wanneer een der ontwapeningsclausules zou worden geschonden. Het verdrag zou voor 25 Jaar van kracht blijven. Molotof had de volgende crltiek op dit plan. 1. Het plan biedt onvoldoende waar borg tegen de Duitsche herbewapening en zou minstens voor 40 Jaar moeten gelden* 2. Het verdrag zou niet zoover gaan als de overeenkomsten van Potsdam of van de economische van Duitschland geen voorzieningen treffen voor de uit schakeling van de Duitsche oorlogsin dustrie. 3. Het verdrag zou geen politieke ba sis verschaffen, welke noodzakeliik is om tegen de herleving en nieuwen groei van het Nazidom te waarborgen. 4. Het verdrag zou geen voorziening treffen ten aanzien van de Duitsche her stelbetalingen aan de sovjetunie. 5. Het verdrag zou verkorting van de bezetting beoogen. Vervolgens beschuldigde Molotof de Westelijke geallieerden er van, dat zij de beslissingen van Potsdam niet in hun zónes hadden uitgevoerd. In zijn antwoord op de beschuldigin gen van Molotof legde Byrnes er den na druk op, clat zijn voorgesteld ontwape ningsverdrag niets te maken had met de Uitvoering van de bezettingspólitlek, aan gezien het verdrag alleen van toepassing was op de periode na de geallieerde be> zetting. Hij zelde vervolgens, dat hij ten zeerste bereid v/as het verdrag tot 40 Jaar zooals voorgesteld door Molotof. uit te breiden. Bidault zeide. dat het Fransche stand punt ten aanzien van het Duitsche pro bleem nog ongewijzigd was. Tijdens de besprekingen zelde Molotof nog, dat de Russen te Jalta 10 milliard dollar herstelbetalingen van Duitschland toegewezen hadden gekregen en dat. hoe wel deze som te Potsdam was vermin derd. zil nog steeds niet betaald was. Byrnes antwoordde, dat het bedrag van 10 milliard dollar een basis was voor be spreking en dat het te Potsdam duide lijk werd. dat Duitschland deze som niet kon betalen. Belgische regeering Van Acker afgetreden. MOTIE VAN VERTROUWEN DOOR SENAAT VERWORPEN. Een door de liecren Mertens. Dlerckx en Gllneor bij den Belgischen Senaat Inge diende motie van vertrouwen in de re- gecrlng Is met 79 tegen 78 stemmen by (lrlc onthoudingen verworpen. Drie socia listen stemden mede tegen! Het ging om het beleid van den minis ter van justitie, die door de regeert nc gesteund. Men verweet den minister te groote slapheid van optreden tegen econo mische collaborateurs. De minister-president. Van Acker, heeft den prins-regent direct daarna de ontslag aanvrage van zijn kabinet, aangeboden. De prins-regent beeft bet ontslag ingewilligd en Van Acker verzocht, de loopende zaken af te handelen. Het Unilever-schandaal. UITSPRAAK VAN IIET GERECHTSHOF. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak betreffende de bon- nenzwendel bij de Unilever. De gewezen directeur A. van P., tegen wlen 2 Jaar en 3 maanden geëlscht was, werd evenals W. F. C. D en J. A. C. K.. tegen wlen 9 maanden geëischt was. conform den elsch veroordeeld. A. L.. tegen wlen de advocaat- generaal 8 maanden gevraagd had. hoorde zich veroordeelen tot 9 maanden. H. F. den H. en H. E. H.. voor wie de eisch res pectievelijk 7 en 8 maanden geluld had, werden veroordeeld tot 6 maanden. Alle straffen zijn met aftrek van preventief. EEN EI VOOR DE RIJPERE JEUGD. Op 11 Juli zal een bon worden bekend gemaakt, waarop personen geboren in de Jaren 1926 tan. 1931 een el zullen kun nen koopen. Parlementair Overzicht (Van onzen parlementairen redacteur) Het debat in de Tweede Kamer overde ka binetsformatie en de regeeringsverkla- ring begyi gisteren met den heer Schouten (AR.), die het laakte dat de formateur had nagelaten te pogen aan alle politieke groepen op gelijke wijn gelegenheid te geven invloed uit te oefenen op het tot stand komen van het ontwerp Regeerings-programma. Waarom? Hoe dit zij, nu het zoo was gegaan, is het raadselachtig, waarom de Minister-President wel de overtuiging kenbaar had gemaakt in de overtui ging te leven dat het kabinet in me nig opzicht geschraagd zal worden door het vertrouwen ook van die par tyen, welke niet tot de Regeerings- meevderheld behooren. Blijkbaar had div Beel zich practisch aangesloten bij de door de P. v.d. A. gekoesterde op vatting, dat er niet een nationaal ka binet moest komen. De noodzakelijk heid voor de uitsluiting van de door spr. bedoelde groepen is tot dusverre niet gebleken. Een zoo nauw overleg als wel heeft plaats gevonden met de partyen waarop het kabinet steunt noemt spr. noodig noch wenscheiyk. In dit verband acht hy vooral verkeerd het ernstige gevaar dat men aldus de verantwoordelijkheid verplaatst van de Regeering naar Kamerfractie of poli tieke partijen. In verband met de zware taak, die er in den stryd om het naakt bestaan te voeren valt en waarvoor de grootst mogeiyke eenheid noodig is. is een na tionaal kabinet vereischt. Deze woor den waren niet bedoeld ter inleiding van een te voeren oppositie, maar een uiting van teleurstelling, aldus spreker. De tegenstelling aldus spr. ligt niet, gelyk de Premier scheen te mee- nen in vooruitstrevend of niet voor uitstrevend. maar in den geest, waarin men vooruitstrevend te werk wil gaan. Wat de houding der A.R.-fractie be treft, van de concrete maatregelen zal afhangen, of steun kan worden ver leend. De Regeeringsvehklaring bevat niets dan het radiovraagstuk, op welk gebied een toestand van onrecht en rechteloosheid ten spoedigste hoort op te houden. T.o.v. effectenregistratie, geldblokkeering enz. moet ten snelste een andere weg worden ingeslagen. Wat Indië betreft ware het verkeerd den heer Schermerhorn daarheen te sturen met een belangrijke opdracht en den heer Logemann tot voorzitter van de Rijksconferentie te benoemen. Het gaat er om eindelijk de te dien opzichte bestaande tegenstellingen te overbruggen en beide heeren zitten te veel vast aan 'n politiek, welke die tegenstellingen deed ontstaan. Boven dien is 's heeren Schermerhorn's aan leg dusdanig, dat men er niet altyd zeker van kan zijn, dat hy zich steeds aan zyn opdracht zal houden. Benoe ming van dit tweetal zou de a.r.-fractie in de oppositie drijven met betrekking tot de politiek i.z. Indië. De heer Tilanus (c.h.) en het zelfde gaf later dr. Bierema (lib.) te verstaan had liever een nationaal kabinet zien optreden. Een groot, aan tal punten van de Regeeringsverkla- ring is nog onduidelijk. De vraag is z.i. gerechtvaardigd of de K.VP. wel voor socialisatie is en of dit met alle leden van de Partij v.d. Arbeid wel het geval is.* Onjuist achtte spr. het dat de verantwoordeiykheid van het kabinet naar sommige fracties is verschoven. In de numeriek groote meerderheid schuilt niet perse een kracht, want er bestaat reden tot twyfel aangaande de innerhjk sterkte van de 32 en de 29 die tezamen 61 zetels innemen. Tus schen de leden van de K.VP., en het zelfde geldt voor de leden dor P. v.d. Arbeid, bestaan tegenstellingen even zeer als tusschen die twee groepen onderling. Na verklaard te hebben dat hij, t.a.v. de politiek inzake Indië een afwachtende houding zal aannemen, sprak deze afgevaardigde de hoop uit, dat het Regeeringsbeleid niet eenzij dig zal zyn, opdat de c.h.-fractie mede steun zal kunnen verleenen. Dr. Bie rema (lib.) hoopte dat de nieuwe Mi nister van Economische Zaken meer armslag aan het bedrijfsleven zal ge ven dan van zyn voorganger te ver wachten viel en had dan ook met in stemming kennis genomen van de be reidheid der Regeering om de zelf werkzaamheid van individuen en groe pen te bevorderen en de overheidsbe moeiing derhalve aanmerkelijk in te perken. Noode miste spr. eenige mede- deeling betreffende de berechting enz. van politieke deliquenten, terwyi hy, indien het inderdaad de bedoeling was het door 't vorige kabinet t.a.v. Indo nesië gevoerde beleid voort te zetten, daarin een te veel zwichten voor de P. v.d. A. meende te moeten zien. On bevooroordeeld ziet spr.'s fractie de daden van de nieuwe Regeering tege moet. De heer Wagenaar (Commun.) zag in de paragraaf omtrent het Indone sische beleid een stap terug, betreurde dat de P. v.d. A. niet met de commu nisten had willen samengaan, want dan had allicht een socialistisch for mateur kunnen optreden en ware er een Kabinet met dergelijk signatuur gekomen,terwijl er thans van werke- ïyke progressiviteit niets te bespeuren Drie kinderen op de „Tjisidane" om het leven gekomen. TENGEVOLGE VAN VERSTIKKING. Op het m.s. Tjisidane, dat gisteren In ons land Is aangekomen, zijn by het spe len de twee broertjes De Haan resp. 6 en 7 Jaar oud en het jongetje Pulle, 6 jaar oud op het winchdek in een leege kist gekropen, waarna het deksel waarschijn- ïyk ls dichtgevallen. Na vUf kwartier ge zocht te hebben ontdekte men de kinde ren. die echter alle drie reeds door ver stikking om het leven waren gekomen. Vrijstelling van militairendienst in Indië. De voorlichtingsdienst van het K.N.LL. tc Batavia maakt bekend: Hoewel het tekort aan personeel ln olie onderdeelen van het Kon. Ned. Indische leger nUpeml is, heeft de legercommandant besloten met het oog op de gerechtvaardigde belangen van betrokkenen voorloopige vry- stelling te verleenen van den militai ren dienst aan dtc dienstplichtige Jongelieden, die hun H.B.S.-studle of universitaire opleiding wensclien aan te vangen of te voltooien. Deze vrijstelling strekt zich uit over de Jaarklassen 1923 t/m 1927 m.a.w. over de dienstplichtigen, die zich thans voor ad ministratieve inlijving by het K.N.I.L. moeten laten inschrijven. In overeenstemming met de in Neder land geldende bepalingen, wordt aan de dienstplichtigen, van de Jaarklassen 1923 en 1924, die betrouwbare bewijzen kunnen overleggen, dat zy voornemens en instaat zyn hun H.B.S.-opleiding dan wel een universitaire studie aan te vangen of te voltooien, vrijstelling van opkomst in wer- keiyken dienst verleend, waardoor zij te vens gerechtigd zyn Nederlandsch-Indlë te verlaten. Voor de Jongelieden, behoorende tot de Jaarklassen 1926. 1926 en 1927 kan slechts vrystelllng worden verleend, voor zoover zij kunnen aantoonen, dat zij voor nemens en in de gelegenheid zijn hun H.B.S.-opleiding te voltooien. Voor deze categorie geldt thans nog niet een vry stelllng voor opkomst in werkelljken dienst voor het volgen van universitaire studiën. Genoemde vrijstellingen gelden eveneens voor de tot bedoelde Jaarklassen behoo rende dienstplichtigen, die thans ln wer- keiyken dienst verblijven. valt. Mr. v.d. Goes v. Naters (P. v.d. A.) noemde het aan het bewind komen van dit kabinet een bevredigend resul taat van een onbevredigenden verkie zingsafloop. In dit verband richtte spr. een verwijt tet de velen, die op de com- ministische lijsten waren gaan stem men, voor de P. v.d. A. ware het ver- leldehjk geweest geen Regeerings-ver- antwoordeiykheid te aanvaarden, doch tenslotte had zy het in 's lands belang geacht zich in de oppositie terug te trekken. Dat Logemann en Schermer horn niet in dit bewind waren opge nomen vond deze afgevaardigde be treurenswaardig, en hy hoopte nu maar, dat men van een figuur als Schermerhorn in 's lands belang ge bruik zal kunnen maken. By Justitie is groote doortastend heid noodzakeiyk, o.m. in verband met het probleem van den Hoogen Raad, Collectieve invryheidstelling van „lich te gevallen" is gewenscht. Aan de nood wetgeving moet een einde komen. Al dus de leider der fractie van de P. v.d. A., die nog bepleitte dat de Minister- President alsnog een Ministerie v. Alg. Zaken in het leven zal roepen om zich als Premier louter daaraan te gaan wij den. Mr. Romme (K.VP.) verklaarde zich namens zyn fractie voor de oplossing yan het Indonesische probleem in vre- delievenden, tevens echter in ordelie- venden geest; dit laatste zyn we ook Internationaal verplicht. Gaarne ver nam hij, indien mogelijk, iets naders omtrent hetgeen de Regeering voor den huldigen overganstyd t.o.v. het Op perbestuur over Indië van zins is als ook wanneer de Ryksconferentie zal samenkomen. Wat meer openbaarheid op het gebied van ons buitenlandsch beleid, ontsluiting van den diplomatie- ken dienst voor breederen kring en ruimer voorlichting in den vreemde stonden op het lystje van bijzondere verlangens door dezen afgevaardigde gekoesterd, welke in een buitengewoon breedvoerig betoog omtrent enkele pun ten gaarne nog eenige nadere ophel dering vroeg. Nu het hier betreft een Kabinet, dat vooruitstrevend wil zyn in Christelijke zin. kan de K.VP.-frac tie in deze combinatie, gegeven de geest welke ook uit de Regeeringsver- klarlng schynt te spreken, vertrouwen stellen. Aldus de korte zin van prof. Romme's lange rede. Daaraan zy nog alleen ontleend, dat de voorzitter der fractie van de K.V.P., in verband met de uitdrukking „huweiyk" t.o.v. wat er tusschen deze fractie en de P v.d. A. bestaat, liever scheen tc spreken van bereidheid tot samenwerking. Dit ter verwezenlijking van een vier jaren-plan, dat den steun van de grootste twee politieke groepen onzer bevolking ge niet. Van het betoog van ds. Zandt (St. Geref.) zij aangeteckend, dat „vooruitstrevendheid" een modewoord is en dat dan ook het kenmerk voor uitstrevendheid van dit kabinet geen standvastigheid biedt, terwijl hy verder klaagde over gebrek aan zi. den wer kelijk Christeiyken zin van deze Re geering. BINNENLAND. Van 29 Juli a.s. af la het mogeiyk vier maal per week van Amsterdam naar Glasgow (Prestwlck) en terug te vliegen. De bekende voordrachtskunstenaar, Albert Vogel Jr.. die een tournée heeft gemaakt door Indië, komt Vrlldag as. per vliegtuig in ons land terug. Naar wil vernemen zal Prins Bern- hard Vrlldag as. te 4 uur in Almelo de tentoonstelling Herrijzend Twente" ope nen. Naar wil vernemen zijn de president directeur en de directeur der Nederland- sche spoorwegen, lr. W. Hupkes en lr. F. Q. den Hollander, voor een dienstreis per K.L.M.-toestel naar Kopenhagen gevlo gen. Na hun bezoek aan Denemarken zul len zll zich naar Zweden begeven. De K.N.A.C. heeft den Rijkswater staat verzocht oprichting te bevorderen van een of meer benzinestations langs den weg 's-GravenhageUtrecht. BUITENLAND. Engeland, Frankryk en de V St. hebben de „zwarte ïysten" Ingetrokken om den handel te vergemakkeiyken. De president der Poolsche republiek, Osubka Moravskl, heeft officieus aan de pers meegedeeld, dat, naar men hoopt, de Poolsche verkiezingen ln November as. zuilen plaats hebben. De voormalige Australische gezant In de So\ Jet-Unie, Maloney heeft in de Ro- tary-club te Brisbane als zlln meening gegeven, dat de Sovjet-communisten niets in het bestuur van hun land hebben te vertellen en ook de Australische commu nisten het slachtoffer zyn van „een ge- nadelooz; dictatuur". De Hongaars. .e minister van bin- nenlandsche zaken heeft bevel gegeven tot de ontbinding van tachtig als fas cistisch bestempelde organisaties. De componist van het nieuwe Sov jet-volkslied, Alexander Alexandrof. is overleden. De „Christian News Letter" consta teert, dat in Duitschland zoowel van katholieke al- van protestante zijde een terugkeer naar de kerk plaats heeft. Als oorzaak ziet de schryver der betrokken besohouwing de denazlflceeringsmaatrege- len. die voor velen zeer bard zijn. Truman en Byrnes hebben zich ln boodschappen aan het Huls van Afge vaardigden. waar thans de beschouwingen inzake de voorgestelde leening van 3.750.000.000.dollars aan Engeland gaande zijn, en die reeds door den Senaat ls goedgekeurd, opnieuw voorstanders van deze leening betuigd. De visschersbevolklng van Hastings had gisteravond een vangst van °£Se~ kende afmetingen, toen een enorme schooi makreel van ruim 3 k.m. lengte langs de kust verscheen. Zoover het oog reikte was het Kanaal bedekt met naar schatting mlllloenen makreelen die waarschijnlijk op Jacht waren naar wltvisoh. In Leningrad zijn 15.000 arbeiders begonnen met den aanleg van een onder - grondschen spoorweg, welke in 1950 ge reed moet zlln. De nationale fabriek van oorlogswa pens te Herstal ln België heeft 7 hecta ren grond aangekocht te Zutendaal bij Gent, teneinde er een munitiefabriek op te richten. La Guardla, directeur-generaal van de Unrra, heeft de tydelljke stopzetting va de leveringen der Unrra aan China bevolen, dit naar aanleiding van berich ten van autoriteiten der Unrra te Sjang hai. dat de leveringen voortdurend door de Ohlneesche regeering voor politieke en andere doeleinden worden misbruikt. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat volgens een bericht uit Boekarest handelsovereenkomsten zijn gesloten tus schen Roemenië eenerzijds en Frankrijk en Zwitserland anderzijds. Ongeveer 200 Engelsche oorlogsbrut- den zijn met 60 baby's uit Canada naar Engeland teruggekeerd uit helm wee. ge brek aan bestaansmogelijkheden of omdat hun echtgenooten zich Inmiddels bedacht hadden. In een fabriek te Ortona (Italië), waar „klappertjes" voor kinderpistooltjes worden vervaardigd, heeft zich door on bekende oorzaak een hevige ontploffing voorgedaan. Zeven personen werden hier bij gedood en velen gewond. De autori teiten gelooven, dat minstens zes arbei ders nog onder puin bedolven liggen. Prof. Dr. H. KRAEMER: „De Kerk staat voor de keuze of zii waarachtig Kerk zal zijn of een oude mannen- en vrou wenhuis". In de „Nachtegaal" te Llsse werd gisteren een conferentie gehouden waarin gesproken ls over den nieuwen koers en de onrust ln de Ned. Herv. Kerk. Prof. dr. H. Kraemer van Lelden be handelde ln deze conferentie „De nieuwe koers", terwijl de heer A. Knetsch van Lelden sprak over „De onrust ln de kerk". Tot deze vergadering, welke belegd was door den Kerkeraad der N.-H. Gemeente te Lelden, hadden uitsluitend toegang de leden van dezen Kerkeraad. terwyi ook die van de N -H. Kerk te Llsse en omge ving waren uitgenoodlgd. Na de opening door den voorzitter, ds. D. J. Vossers. hield prof. dr H. Kraemer een referaat over „De Nieuwe Koers". Spr. begon met er op te wyzen. dat het er om gaat of de N.-H. Kerk weer kerk zijn zal en niet alleen een genootschap van godsdienstige stichting. Het zijn daar bij de lijnen, die door de synode gevolgd worden op geesteiyk, cultureel en poli tiek kerkelijk leven ln ons Vaderland en eigenlijk in de heele wereld. God geeft niet om onze mooie woorden, maar ver langt van ons daden. Hierbij moeten we niet vragtn naar wat wy aangenaam of onaangenaam vinden. In laatste Instantie gaat het om de gees telijke beslissing, hoe wy tegenover Christus staan Op het oogenbllk is er veel misverstand en verwarring in onze kerk. Deze zijn onvermijdelijk, omdat sinds 1940 de kerk zoo geheel anders te midden van ons volk staat Die misver standen moeten eerlijk doorgesproken worden. Het luisteren naar eikaars be doelingen ls een daad van chlst naasten liefde. Nu staat de kerk voor de keuze of we waaraohtlg kerk zullen zyn of een oude mannen, en vrouwenhuls. Zullen we een stad op een berg zijn? Of het ver volging of glorie brengt doet er niet toe. Alle kerken moeten zich deze vraag stel len. gezien de machten die zich verza melen om het evangelie af te wyzen; maar ook biyken deze vaak een open oor te hebben. De kerk deed als kerk voor de wereld niets. De wereld kwam daardoor ln de meening, dat de kerk zich van haar nooden niets aantrok. De oorlog was er om ons duldeiyk te maken, dat de kerk wat met de wereld te maken heeft. Nu ls het tyd om het zwUgen der kerk te ver breken en te laten merken dat Joh. 3:10 het hart van deze wereld ls. De kerk zaj moeten zeggen wat communisme en democratie ls. De wereldkerk maakt zich op ons te spre ken over de orde Gods en de wan orde der menschen. In naam der kerk zullen alle machten der wereld wor den toegesproken, BIJ al deze dingen staat de waarheidsdrang nadrukkelijk op den voorgrond. Als we het Ev. als kracht Gods in deze wereld plaatsen, trekt het als magneet alle vraagstuk ken aan, daarom houden we ons met duizenden dingen bezig. Niet als be moeial. God heeft ons ln een tijd geplaatst waarin we met allerlei werk overladen zijn. dat is een bew s dat het evangelie ln het middelpunt geplaatst ls. PUBLIEKE BOETEDAG. We kunnen niet eerder tevreden zijn voor er een publieke boetedag ln Neder land gehouden wordt, waarop 'le veran derde vrijzinnigen - openlijk uitspreken, dat door hun preeken duizenden van Christus zijn gehouden en de orthodoxen om vergeving smeeken, omdat ze dulzen- Kolenpositie niet ongunstig. De productie van de Nederlandsche ko lenmijnen heeft zloh ln Mei en Juni ta melijk gunstig ontwikkeld. Nu bovendien aan de stakingen ln Ame rika een eind is gekomen, kunnen ook de verwachtingen omtrent den kolenex- port uit de Ver. Staten gunstiger worden beoordeeld. HANDEL IN TABAKSBONNEN. Voor den politierechter te Zwolle stond terecht de sigarenhandelaar J. L. M. M., die eenlgen tyd geleden 16000 tabaksbon nen had gekocht van den ambtenaar by het C.D.K Peeman. HU werd veroordeeld tot 4 maanden voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van 3 Jaar, f. 4000 boete, een bijkomende straf van f. 4000, en verbeurdverklaring der inbeslaggenomen sigaretten, met te ruggave van 9150 rantsoenen tabak, zUnde een deel van de normale toewyzlng. De zwarthandelaar D. K., die 1500 pakjes sigaretten van hem had gekocht, werd voorwaardelijk veroordeeld tot 2 maanden gev. straf met een proeftyd van 2 Jaar, en een boete van f. 100 subs. 2 maanden gevangenisstraf. SCHRIJFSTER nOUDT LEZINGEN. Optreden der regeering gevraagd. MeJ. Tendeloo heeft aan den minister president en den minister van bulten- landsche zaken de volgende vragen gesteld 1. Is bet den ministers bekend, dat een vóór den oorlog ln Nederland beken de schrijfster, aan wie door den eereraad voor de letterkunde het recht van publi catie voor het leven ls ontnomen wegens haar houding ln den bezettlngstyd, sinds eenige weken ln Zwitserland lezingen houdt over het verzet en de organisatie van de illegaliteit ln Nederland.? 2. Achten de ministers het niet zeer gewenscht en ook mogeiyk langs dlplo- matleken weg stappen te doen, opdat de hlerbedoelde uitspraak en de motleven, die daartoe hebben geleld, op zoodanige wijze aan het Zwltsersche volk worden bekend gemaakt, dat men verwachten kan, dat aan dit onverkwikkelijke optreden een einde komt? den hebben afgehouden door velerlei or thodoxe prediking die niet orthodox was. Het gaat er ln de N.-H. Kerk om of Chris tus recht gedaan wordt. Hierop volgde een zeer uitvoerige be spreking. ONRUST IN ONZE KERK. Na de lunch en een korte wandeling kreeg de heer Knetsch het woord over „Onrust ln onze kerk". De onrust is er doordat zekerheid ontbreekt. Een voor gaande voorzitter der Synode vond dat de kerk allereerst rust noodig had. Nu brengt de Synode onrust. Nu plaatst ze ons tegenover allerlei vra gen waar we vroeger niet aan dachten. Nu ls er strijd over de Chr. school, onrust over de vakbeweging, onrust over de we gen welke de synode volgt. By het oprichten der Chr. school werd ook al gezegd, dat ze tegen de eenheid was. By de opkomst v. d. Christ, partyen sprak men over verdeeldheid ln Christenen en paganlsten Nu heeft het geluld een heel anderen aard. Wat de chr. organisa ties doen ds de taak der kerk. Spreker schetste ons nu het ontstaan der vakver- eenlglngen. De chr. vakbewéglng ls geen klassebewe ging, maar wil heel het volk dienen. Het rapport der gen. synode spreekt over een nieuw type dat zich naar de eischen van Gods woord richt. Er wordt gemeend dat de chr. organisaties schade aan de door werking van het evangelie hebben gebracht Anderen meenen dat het separatisme een struikelblok was. We twyfelen toch niet aan de goede be doelingen van Bronsveld. Kuyper enz.? Ze hebben geworsteld met de vraag hoe we het best tot heil van het heele volk werk zaam kunnen zijn. De christelijke grond slagen zullen nog lang worden bedreigd. Groote massa's van de oude S.D.A p. zyn naar de C P.N. gegaan omdat ze de zwaai van het historisch materialisme naar het Idealisme niet konden meemaken. We moeten waakzaam blijven en ons niet op bergen in zelfbehagende kringen en zeg gen „wat hebben we het heeriyk ver ge bracht". De chrlst. organisaties brachten heel wat leidende mannen voort. De chrlst org. zoeken naar de Juiste beginselen. Als ze afwyken. wat betreft de beginselen die aan de kerk ontleend z(]n, dan moet de kerk waarsohuwen. De kerk kan zich niet uitspreken over allerlei vraagstukken van socialen aard, daarvoor ls vakkennis noodig. De hoofdlijn der hist, ontwikkeling moet worden vast gehouden. Voor den oorlog gold het vast houden der beginselen als noodzakelijk. Nu ls er een strooming die van beginselen niets wil weten en honend spreekt over „eeuwige" beginselen. Nu wordt een fun- damonteele levenhouding gevraagd. Als men de massa wil bereiken kan meii ech ter niet telkens veranderen, verandering wordt door niemand gewaardeerd, de mas sa ls reactionnalr en conservatief. De kerk biyve op haar eigen terrein, dat zal een zegen zijn voor het volk. Ook hierop volg de een zeer uitgebreide bespreking. Daar ds. Swijnenburg wegens ziekte niet aanwezig kon zijn werd ln de avondver gadering de bespreking voortgezet. Ds. J. C. van Apeldoorn verzorgde de dagsluiting. WEERBERICHT WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Donderdagavond Overdrijvende wolkenvelden, vooral la den nanacht en ochtend. Droog weef. Weinig verandering in tempcratux*. Zwakke of matige wind tussche* Noord-West en Noord-Oost. Een bijzondere promotie. EEN UNICUM AAN DE NEDER LANDSCHE HOOGESCHOLEN. Aan de Leidsche Universiteit wij behoeven hiervoor maar te herinneren aan de recente plechtigheid, waarbij Winston Churchill de hooge promoven dus was hebben reeds vele byzon- dere promoties plaats gevonden. Maar een promotie zooals die, welke gister middag werd gehouden, zal zeer zeker een unicum aan de Nederlandsche Hoogescholen zijn. De heer G. van der Mey uit Lisse, blind tydens zyn vyfde levensjaar en sinds 1944 doof, promoveerde deze mid dag tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift, getiteld „De resultant in de theorie der algabraïsche krommen". Uiteraard bestond voor deze byzondere promotie, waarby prof. dr. W. v.d. Woude als promotor optrad, ouitengewoon groote belangstelling. In de gewyde sfeer der Senaatska mer, welke hij echter helaas nog nooit heeft mogen aanschouwen, heeft de promovendus zyn proefschrift verdedigd op een wyze, welke veler respect af dwong, waarby de vragen hem in brailleschrift werden voorgelegd. Na afloop is dr. Van der Mey van vele zyden hartelyk gelukgewenscht. Wy hebben nog een oogenblik de gelegenheid gehad om met den vader1 van den Jongen doctor te spreken en het een en ander te vernemen over de studie van zyn zoon. Reeds op zeer jeugdigen leeftyd blind geworden, volgde hy allereerst de lessen aan de Prins Alexanderstichting te Huis ter Heide en daarna aan het Blindenin stituut van dr. A. H. J. Belzer to Am sterdam. Hierna volgde hy vyf jaar de lessen aan het Duitsche Gymna sium te Marburgh a.d. Lahn, waar een speciale braillecursus hem in de gele genheid stelde dit onderwys te volgen> In 1936 liet hij zich als student in- schryven aan de Leidsche Universiteit. Dank zy zyn geleidehond heeft hy, zonder ook maar een der colleges te Toen in verband met de maatregelen* verzuimen, binnen den daarvoor be stemden tyd zyn studie volbracht, van den bezetter de Leidsche Univer siteit werd gesloten, heeft hy nog ge- ruimen tyd zyn studies aan de Vrye Universiteit to Amsterdam kunnen voortzetten totdat ook deze Universi teit gedwongen werd te sluiten. Kort voor deze sluiting heeft hy echter in April 1943 nog zyn doctoraal exa men (cum laude) kunnen doen. Na dien heeft hy zich voorbereid op dezen dag en. is het vooral prof, dr. J-. Haantjes van de V,U. geweest, die hem by het schryven van zyn proefschrift heeft ter zyde gestaan. „Aangezien myn zoon al zyn studieboeken vooraf myn zon al zyn studieboeken vooraf zelf moest brailleeren, zult u kunnen begrijpen, wat deze studie voor hem geweest is. Dank zy echter zyn groote liefde tot dit vak en zyn doorzettings vermogen is hy daarin geslaagd". In derdaad een bewonderenswaardigè prestatie DE SCHOENENBON. Morgen zyn de lettere N en O aan de beurt. SJahrlr weer ln veilige haven. SJahTlr begeeft zich te midden van de verslaggevers na zyn aankomst op het vliegveld te Batavia naar het vllegveldbureau. Foto: AJNJ. Sjahrir verwacht heden antwoord. Het Indonesisch Nationaal Comité, dat sinds Zondag ln de woning van Soekarno te DJogjakar.ta bijeen ls. heeft zyn be krachtiging verleend aan den maatregel, waarbij de volledige macht ln handen van Soekarno wordt gelegd, tot dien tijd, dat kabinet en regeering weer normaal htm functies kunnen hervatten. Verder werd bepaald, dat Soekarno tot dien tyd persoonlijk Jegen6 het Nationaal Comité verantwoordeiyk zal zyn, terwyi zoodra de toestand van het land weer normale verhoudingen zal hebben aange nomen. zijn buitengewone macht weer aan den ministerraad zal worden overge dragen. Het kabinet SJahrlr heeft opgehouden te bestaan. SJahrlr zal de besprekin gen met de Nederlanders echter na mens Soekarno voortzetten. U|| ver klaarde dat h(| lieden de reactie van dr. Van Mook op de tegenvoorstellen verwacht te hooren. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE DELFT. Twee dooden en meerdere gewonden. Gistermiddag omstreeks drie uur zlj-n op den weg Den HaagRotterdam onder de gemeente Delft, drie auto's met elkaar in botsing gekomen. Een der bestuurders, de 64-Jarlge Ingenieur N. uit Den Haag, werd op slag gedood. De naast hem gezeten T. van D. uit Den Haag (president-commis saris van de Leidsche Broodfabriek) werd ernstig aan borst en hoofd gewond en ls later eveneens overleden. Van de Inzitten den van een militairen wagen werden er drie vrij zwaar gewond. Zy zijn opgenomen in het Oud en Nieuw Gasthuis te Delft. FASCISTISCHE GROEPEN VERGADEREN In café Terminus te Utrecht kwamen Zondag J.l. vertegenwoordigers by een van fascistische groepen, w.o. Nationaal Front en N.SB., aldus meldt „Het Vrye Volk". De zaal was gehuurd uit naam van een gefingeerde Juristenvereniging. De onge veer veertig vergaderden besloten over te gaan tot de oprichting van een werk comité. Voorts zullen binnenkort de be sprekingen ln andere plaatsen worden voortgezet. „GEUZERWAARD". In de Stadsgehoorzaal had het Cadl- comlté gisteravond een samenkomst be legd, waarin de Amsterdamsche Studen- tentooneelvereenlglng een opvoering gaf van het door mevr. dr. E. VerkadeCar- tier van Dissel geschreven verzetsstuk ..Geuzenwaard", dat een episode uitbeeld de van de staking ln bezet Nederland op 30 April 1943. Aangezien wy lndertyd ter gelegenheid van de opvoering van dit stuk door „Llt- terus Sacrum" reeds een uitvoerige be schrijving van den Inhoud van dit spel gaven, volstaan wy met te vermeldden, dat „Geuzerwaard" een goede, vlotte op voering vooral ln het tweede bedryf beleefde. Het meest heeft ons wel het spel van den burgemeester (mr. J. de Blleck) en dat van den Dultschen luitenant Hel- depriem (F. W. G. Hartning) voldaan, ter- wyi daarnaast de heer H. van de Velden een juiste typeering van den Brabantschen pastoor gaf. De voorzitter van het Cadl-comitê, de heer J. Heymans sprak aan het begin en einde van den avond een kort woord Er waren bloemen voor de eenige vrouwe- AJke medespeler, mej. Constance M. Naessens. Bepaald hinderlijk waren de reacties uit de zaal als het ging om veelal ernstlgo scenes.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1