LEIDSCH DAGBLAD r J Het toekomstige regeeringsbeleid Met een enkel woord Engelsche lof voor Nederland Commimisten wilden staatsgreep in Indië Tweede Atoombomproet 25 Juli a.s. Een regeeringsverklaring gelijk dr. Beel gistermiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd, vormt in 0112e parlemen taire constellatie een ongewone figuur In het Nederlandsche staatkundige be stel is het de laatste decenia gebruike lijk geweest, dat mededeelinger van dezen aard, waarin de rege^rin*- d° volksvertegenwoordiging in kennis stelt de richtlijnen, waarlangs haar be leid zich in de naaste toekomst zal ont wikkelen uitsluitend werden verstrekt door Hl de Koningin middels Hare troonrede bij de plechtige openingszit ting der Staten-Generaal. Intusschen: bijzondere tijden vragen bijzondere maatregelen en een uiteen zetting van het regeerln'gsprogramma na de recente kabinetsformatie, hoofd zakelijk steunend op een roomscli-roo- de coalitie, werd algemeen in den lande beschouwd als een noodzakelijk? aan vulling op de bekendmaking van de samenstelling van het nieuwe kabinet In zooverre wykt deze ministeriëeie troonrede af van de Koninklijke, dat zij geen concrete punten aangeeft in den vorm van binnenkort to verwachten wetsontwerpen, doch uitsluitend de al- gemeene principiëele lijn bepaalt, waar op de regeering haar beleid zal grond vesten. Ofschoon het programma eenerzijds de typische kenmerken vertoont van een roomsch-rood compromis (zorg voor groote gezinnen, betere sociale voorzieningen. gematigde socialisa tie), bevat het toch in hoofdzaak punten, welke ook buiten de regeerings- partijen in breeden kring instemming zullen kunnen vinden, al dient uiter aard te worden afgewacht hoe de prac- tlsche uitwerking van diverse aange kondigde maatregelen zal zijn De re- geering geeft en in dit stadium vol komen terecht slechts de groote lijn aan, waardoor een ruime speling wordt gelaten aan interpretatie en détail. Wat bijvoorbeeld te denken van d.r. Beel's formuleering ten aanzien van het voor nemen der regeering om krachtige lei ding te geven aan het herstel van de welvaart in dien zin, dat zij, voorge licht door een plan-bureua en in nau we samenwerking met de volksverte genwoordiging een nationaal wel vaartsplan zal ontwerpen bij welker uitvoering volledig profijt, zal worden getrokken van het particulier initiatief? Dat wij het om. in verband met onze internationale monetaire en economi sche posititie voorshands niet zonder een zekere mate van geleide economie kun nen stellen, is nauwelijks voor bestrij ding vatbaar, doch het belangrijkste is hier de vraag hoever die overheidsbe moeiing zich zal uitstrekken en in wel ke mate het bedrijfsleven daarbij een rol zal spelen. Nu ir. Vos, de geestelijke vader van het voorontwerp op de be- drijfsschappen, niet op den ministerl- eelen zetel van Handel en Nijverheid is teruggekeerd, mag worden gehoopt dat de ordening van het bedrijfsleven niet zal plaats vinden langs de door hem geprojecteerde banen, waarbij aan een enkelen persoon welhaast dictato riale bevoegdheden werden verleend, doch houdt deze wisseling tevens in. dat de bovenbedoelde ordening thans zal geschieden „van onderaf"?0 Dat zijn twee hoogst belangrijke vrager- waarop de regeeringsverklaring het ant woord schuldig blijft' Met betrekking tot het Indische vraagstuk refereert het huidige kabi net aan de regeeringsverklaring van 10 Februari 1.1. en. in verder verband, aan de Koninklijke boodschap van 7 De cember 1942. De passage over de voor bereiding van een bijzonder bestuurs orgaan voor den huldigen overgangstijd wijst op een bevestiging van de ge ruchten inzake de a.s. benoeming van één of meerdere commissarissen-gene raal. in welk verband de namen van prof. Schermerhorn en prof. Logemann werflefi genoemd De verklaring van gisteren spreekt zich derhalve uit ten gunste van een continueering van het te dezen aanzien totdusverre gevoerde regeeringsbeleid. doch het moet op zijn minst twijfelachtig worden genoemd of gedurende de verdere ontwikkeling d^ eenstemmigheid onder de regeerings- partijen zal kunnen worden bewaard, gelet op de talrijke controversen en diametraal-verschillende opvattingen, welke zich hierbij in het roomsche en roode kamp voordoen. Waarbij de loop der gebeurtenissen in Indië onder In vloed van de zich steeds meer toespit sende tegenstellingen tusschen idealis tische nationalisten en felst-denkbare realistische extremisten bovendien een factor vormt, welke zich door geen re geeringsverklaring de v/et laat voor schrijven. Voor het overige* bevat de politieke en sociaal-economische belijdenis van ons nieuwe kabinet geen gezichtspun ten, welke aanleiding geven tot uitvoe rig commentaar of critiek. Zij ademt ongetwijfeld een tendenz van een grooten zin voor de werkelijk heid en ziet de geestelijke en maat schappelijke ontreddering van ons volk na vijf jaar oorlog moedig onder het oog. De regeering verzuimt daarbij niet de wegen aan te geven, waarlangs het volk van Nederland zich uit het hui dige moeras kan opwerken tot een na tie, welke naar binnen en buiten res pect afdwingt, ook al zijn de opschrif ten van de handwijzers niet altijd even duidelijk leesbaar. Met goeden wil en onderling hulp betoon kan en moet die weg binnen den kortst mogelijken tijd gevonden worden. BINNENLAND Te Amsterdam is gisteren in het gebouw van het Onderwijsfonds voor de Binr waart het zilveren jubileum van dit fonds herdacht. Tevens vierde men het zilveren lubileum van den direc teur. den h er G. de Jong Er waren talrijken, die den heer de Jong °n met hem het fondr ^elukwenschten. Het meest verrassende en verheugende feit was, dat het H.M. de Koningin had be haagd het fonds het praedicaat van Koninkliike te verleenen Op 2 Juli J.l. Is een Anson-vliegtulg van Ierland gestart voor een oefenvlucht, met den 26-Jarigen P. A. C Michielscn als leerling waarnemer der Nederl. luchtstrijd krachten aan boord. BIJ slecht zicht ls dit vliegtuig ln de nabijheid van Jurby op Isle of Man, vliegend over de zee. in aan raking gekomen met een vaartuig, en ver ongelukt, waarbij Mlchlelsen om het leven kwam. Dr. A. Hartog, de Nederlandsche con sul te Los Angeles, zal een voorraad medische Instrumenten en penicilline naar Nederland overbrengen. Hy zal zich aan boord bevinden van een aan de KX.M. te leveren Douglas 4, die heden Santa Monica verlaat. De heer Hubert Guerin. die sedert Mei 1945 als ambassadeur van Frankrijk bil het Nederlandsche hof geaccrediteerd j is. gaat binnenkort ons land verlaten. om als ambassadeur ln Brazilië op te [treden. I I 85ste Jaargang ZATERDAG 6 JULI 1946 No. 25822 Waarnemend Directeur; A. Poortman Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no..: 57055 WEERBERICHT. VRIJ KOEL. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Wind tusschen West en Noord. Over dag matig, licht tot half bewolkt; droog weer. Vrij koel. GELDIGHEIDSDUUR BONNEN VOOR ZUIDVRUCHTEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de voor 100 gram gedroogde zuidvruchten aangewezen bonnen 348 en 844 algemeen is verlengd tot en met 21 Juli as. Opmerkelijk snel herstel der schade. Donderdagavond arriveerden in Eind hoven ruim 60 Engelsche journalisten, vergezeld van een groot aantal opper- officieren, voor een bezoek aan de Ne derlandsche slagvelden. De journalisten zijn afkomstig uit alle deelen van het Britsche wereldrijk, o.a. Zuid-Afrika, Australië, Canada, de Bermuda-eilan den, Malta. etc. Het is het voornemen om in samenwerking met het hoofd kwartier van het Britsche leger, in ver sneld tempo denzelfden tocht te maken, die in 1944 en 1945 door Engelsche legers al vechtende over het continent werd afgelegd. Deze gigantische trip, die een afmeting heeft aangenomen zooals ln de journalistiek tot dusverre maar zel den is georganiseerd, begon op 1 Juni in Normandië en zal eindigen op 10 Juli aan de oevers van de Oostzee. Gisteren was de aandacht van dit persgezelschap geheel gericht op Neder land. De tocht begon gisteren in Eind hoven en ging langs dezelfde route, die de snel oprukkende legers in 1944 in the battle of Arnhem hebben afgelegd. Velen der journalisten vertelden ons, hoe zeer zy getroffen waren door dezen korten tocht door ons land. Het is ondoenlijk al deze mee ningen weer te geven, doch als we ons slechts houden aan de uitspraak van een der meest bekende journa listen, die dezen tocht meemaakte, nl. Ward Price, dan is zulks voor Nederland zeer vleiend. Hij, die in 1944 als oorlogscorrespondent een bezoek aan ons land gebracht had, gaf nl. uiting aan zijn groote be wondering voor de snelle en opmer kelijke wijze, waarop Nederland zich van de geleden schade herstelt. „Ik ben ervan overtuigd", aldus Ward Price, „dat uw land zich als een der eerste in Europa aan de treurige gevolgen van den oorlog zal weten te ontworstelen. Koningin Wilhelmina naar Londen? Volgens een mededeellng van Press Association te Londen zal H. M. de Koningin aan het eind van deze maand een bezoek brengen aan Lon den. Zij zal ln het Buckingham Pa lace gast zijn van het Engelsche Koningspaar in een avond van 30 Juli en het paleis den volgenden dag verlaten. Dit zal haar eerste bezoek aan Engeland zijn sinds het einde van den oorlog, aldus Press Association. (Noot van het A.N.P.): Hare Ma jesteit heeft reed6 in November j.l. een afscheidsbezoek aan Engeland gebracht) Het 5-jarenplan in de Sovjet-Unie. De sovjet-minister van arbeidsreser ves heeft aangekondigd dat 425.000 jon gens en meisjes tusschen 10 Juli en 10 Augustus opgeroepen zullen worden om een opleiding te ontvangen in industrie- en spoorwegscholen. Het loopende vyf- jaren-plan voorziet in de oproeping van i.200.000 jongelui per jaar, die gedu rende twee k drie jaar in de arbeids reserve opgeleid willen worden. Minis ter Pronin verklaarde dat 240.000 jon gens en meisjes zoojuist aan de in dustrie- en spoorwegscholen afgestu deerd zijn en aan den arbeid gezonden. Deze maand zullen zij nog door 140.000 anderen gevolgd worden. Het ligt in de bedoeling om in den loop van het vijfjaren-plan het aantal arbeiders in de sovjet-unie tot 33% millioeu te ver- hoogen. HM de Koningin verleende het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart het prae dicaat Koninklijke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dit fonds en zond zijn directeur, dén heer G. de Jong. die eveneens te Amsterdam zijn zilveren jubileum vierde, een telegram van geluk wenschen. Een overzicht tijdens de receptie. Foto: A.N.P.-W. Wild-West op den Hooge Rijndijk. UIT ACHTERVOLGDEN VRACHT AUTO WERDEN ZEVEN SCHOTEN GELOST. Twee ambtenaren van den C.C.D. gewond. In den algeloopcn nacht, omstreeks twee uur. Is de Hooge RfJndUk. tus schen Wilhelinlnabrug en de Plan tage. het terrein geweest van een wilde achtervolging van een vracht auto door een personenwagen van den C.C.D. en waarby een zevental schoten uit den achtervolgenden vrachtauto werd gelost. Omstreeks dien tyd passeerde een vrachtauto, komende uit de rich ting Utrecht, de W llhclmlnabrug. Toen enkele ambtenaren van den C.C.D. die aldaar waren geposteerd, den automobilist verzochten te stop pen, werd vol gas gegeven en ln een wilde vaart verdween de vrachtauto ln de richting van de stad. De amb tenaren van den C.C.D. vier ln getal zetten hierop in een per sonenauto de achtervolging in. Op een gegeven moment werd uit de laadbak van den vrachtauto een zevental kogels afgeschoten, waarvan enkele den personenauto aan de achterzijde weer verlieten. Tengevolge hiervan werden twee ambtenaren, die voor ln den auto zaten, door glasscherven gewond, waarby vooral A. J. J. een ernstige verwonding aan liet linkeroog op liep. Dc achtervolging moest hierop worden gestaakt. In verband hiermede verzoekt de Commissaris van Politie aan een ieder, die inlichtingen over de Iden titeit van den vrachtauto kan geven, zich onmiddellijk te melden bU de afd. recherche, Zonneveldstraat. Het signalement van de vracht auto luidt: kleine, roode vrachtauto met een bruin dekzeil over de laad bak. De Amerikaansche staatsfinanciën. In het jaariyksche raport over de Amerikaansche staatsfinanciën, deelt de minister van financiën, John Sny der, mede, dat het tekort voor het op 30 Juni geëindigde begrootingsjaar 21.981.000.000 dollars bedraagt (v. jaar 53.948.000 000 dollar). Een en ander als gevolg van de daling der oorlogsuitga ven. Deze bedroegen in Juli 1945, nog ruim 7,3 milliard dollar, in Juni 1946 2.4 milliard De uitgaven voor de ver dediging beliepen sedert 1 Juli 1940 ruim 339 milliard dollar. Op een persconferentie heeft de mi nister van financiën medegedeeld, dat voor inkomsten en uitgaven het mo ment nadert waarop evenwicht in de begrooting kan worden verkregen, Snyder, waarschuwde, dat de alge- meerie prijsverhooging, Indien de wet op de prijsbeheersching niet wordt her steld, onvermijdelijk verhooging van be lastingen tengevolge zal hebben. Brand onder rechtzaal in Neurenberg. Terwijl de leden van het Neurenberg- sche tribunaal aan den maaltyd wa ren, brak er brand uit in de keuken, twee etages onder de rechtzaal gele gen. Amerikaansche troepen geassisteerd door krygsgevangenen bluschten den brand binnen een half uur. De radio-installatie, waardoor de ver slagen van de zitting worden uitgezon den, heeft eenige schade opgeloopen. Als oorzaak wordt het uit elkaar sprin gen van een kachel in de keuken ge noemd. Soekarno en Sjahrir moesten ten val worden gebracht. Radio DJogJakarta heeft officieel de na men gemeld van degenen, die door de republiek beschouwd worden als de ont werpers van de plannen tot- SJahrlr's ont voering t.w. Tan Malaka, Socbardjo, Soekrani, Mohamad Yamln en mr. Iwa Koesoemasoemantri. Deze bekende communisten en links extremisten hebben hun plannen door den commandant van de T.R I.-divisie te DJogJakarta. Soedarsono (niet te verwarren VOLGENDE WEEK GEEN SIGARETTEN? Naar wij vernemen zullen er volgende week vrijwel geen sigaretten op den tabaksbon kunnen worden verstrekt, aan gezien de winkeliers momenteel vrijwel zonder zitten en vele fabrikanten eerst weer op 16 juli a.s. zullen afleveren. Een en ander is nog een uitvloeisel van de juist deze week opge heven zeeliedenstaking, waar door de bevoorrading is gestag neerd. met minister Soedarsono) doen uitvoe ren. Soedarsono zou 6lechts één van de hoofdschuldigen zijn, die tot op heden gearresteerd is. Radio Djogjakarta voegde er aan toe, dat Tan Malaka en zyn mede-samenzweerders ook het plan hebben gesmeed om een nieuwe regecrlng te vormen, welke uit de volgende personen zou bestaan: Boentaran, Boedlarto, Chalroel Saleh, Mohamad Yamin. Soebardjo, Soenardjo. Tan Malaka. Wachid Hasjlm en Patty. Aneta merkt op, dat verscheidene van deze personen leden zijn geweest van het eerste kabinet-Soekarno, Radio DJogJakarta deelde voorts mede. dat Tan Malaka en anderen ook toen zij zich nog in een republikelnsch Internee- rlngskamp bevonden, waaruit zaj onlangs werden vTygelaten, er ln waren geslaagd om met Soebardjo en Soemantri in con tact te treden, terwyi dezen zich op hun beurt met de buitenwereld in verbinding stelden. Radio Djogjakarta beschuldigt hen ervan, den geest van het volk vergif tigd te hebben en propaganda tegen Sjahrir te hebben gemaakt door middel van nieuws, dat ze hebben uitgekozen uit berichten van Aneta en van het dagblad te Batavia. En ten slotte getracht hebben den indruk te wekken, dat Sjahrir en zyn kabinet slechts het Nederlandsche gezag ln Indonesië pogen te herstellen. Mohamad Natslr de Indonesische minister van voorlichting, heeft ver der In een radio-uitzending verklaard, dat politieke tegenstanders van Sjah rir, niet alleen samengezworen had den om Sjahrir ten val te brengen, maar ook Soekarno. president van de republiek af te zetten en de door de sovjet geschoolde communist Tan Malaka de plaats van Soekarno te doen Innemen. Prins Bernhard was gisteren te Pa rijs voor het uitreiken van onderscheidin gen aan generaal Piollet en kolonel Pierre Miohel Levy. De bestuurders van het Tollens fonds te Amsterdam hebben onlangs den Jacobson-prljs toegekend aan den Neder - landschen dichter Frans Bastiaanse te Amsterdam Deze prijs werd ln 1923 Inge steld toen het fonds met dit doei een legaat had ontvangen van het bestuurslid Jacobson Betere rijwielbanden. Naar wij vernemen is de productie van rüwlelbanden per 1 Juli, voor wat de kwaliteit betreft, aanmerke lijk verbetert, hetwelk o.m. tot uit drukking komt in de kleur der ban den. Deze wordt weer ongeveer zooals voor den oorlog en benadert de teint van stopverf. Voorts is het canvas ook al weer van een beter soort. Jammer is, dat de quantitelt van de productie nog door vele factoren belemmerd wordt, waarvan de be langrijkste wel de beperkte import van bandendraad is. H.M. de Koningin woonde gisteren te Goes de opening bil van de Zeeuwsche landbouw-tentoonstelling. - Naar wij van bevoegde zyde vernemen zal de brug nabij Heusden, welke ln de oorlogsdagen grootendeels werd vernield, zeer waaischljniyk in Augustus gereed komen en weer in gebruik worden ge nomen. BUITENLAND. Bü het eindigen van de uitwisseling van Dultscliers tusschen de Russische en de BriUc* zóne, L rdag 4 Juli, wa ren in totaal 1700 cv tend de Britsche zóne binnengekomen en hadden 300 dui zend tieze zone verlaten. In den geest van de U.N.O. ls opge richt een Internationale Bond voor ver zoening en verbroedering „Vrienden der mcnscbelljkheld", waarvan de zetel voor- looplg te Salzburg (Oostenrijk) is geves tigd en waarvan mevr. Roosevelt het be schermvrouwschap is aangeboden. De taak van den bond Ls indivldueele activiteit te stimuleeren In denzelfden geest als de Uno doet onder de naties ter bevorde ring van den wereldvrede. Voorzitter ls dr. André Salza. Volgens de Daily Herald worden thans ln Engeland, op order van de re geering. vliegtuigen voor commercieele doeleinden gebouwd, welke een grootere snelheid dan het geluid kunnen berei ken. De nieuwe communistische premier van Tsjechosiowakije heeft ln een radio toespraak gezegd, dat zyn regeering langs bepaalde lynen met de sovjet-unie zal sa- meuwerken en de tradltioneele politiek van vriendschap met de Westelijke demo cratieën zal handhaven. De werkcommlssie van de Voor-lndl- sohe congrespai-T.ij heeft te Bombay het besluit bekrachtigd, waarbij de voorstellen van de Britsche (kabinetsmissie ten aanzien van de constitutloneele toekomst van Vcor-Indlë zijn aangenomen. Na heftige debatten is de verkiezing van oud-minister Paul Reynaud in de Fransche constituante met 298 tegen 132 stemmen geldig verklaard. Van commu nistische zijde werd Reypaud slapheid en onwaardigheid voor en tijdens den oorlog tegen Duitsch'and verweten. Heden en Maandag zijn rouwdagen ln Italië, omdat Triëst geïnternationali seerd wordt. Het werk zal tien minuten stilstaan; de winkels zullen een half uur sluiten. Met ingang van aa.nstaandc Dins dag zullen de nationale bevrydlngs- comité's :n bet geheele land ontbonden worden. De weduwe van Mussolini zal op grond van de politieke amnestie ter ge legenheid van het instellen der republiek worden vrijgelaten. Door de Poosche regeering wordt een onderzoek ingesteld naar ordeverstoringen ln Klelce. waar 37 Joden zouden zijn ver moord en 32 gewond., aldus radio War schau Een Jongen, Hdnrlch Voicek, zou door Joden ontvoerd en in een kelder op gesloten zijn geweest. De Jood sche bewo ners van het huls werden gedood of ge wond. In Tsjecho-Slowakye is de Grleksche orthodoxe kerk hersteld onder besohermlng van de orthodoxe kerk in de sovjet-unie. De te Goettingen gehouden conferen tie van Dultsche studenten heeft een voorstel aangenomen, waarin wordt ge vraagd amnestie voor alle Dultsche stu denten onder de 32 Jaar, die lid waren van de nazl-partlj. Heden zal te Fontainebleau de plech tige openlngszlttLng van de conferentie tus.schen Frankrijk en Vietnam plaats hebben. De eigenlijke besprekingen zullen pas Maandag beginnen. Zooals men weet zal op die conferentie de verhouding tus schen Frankrijk en Indo-China binnen ..de Fransche unie" bepaald worden. Afghanistan heeft verzocht toegelaten te worden nis Ad van de V..V. Volgens radio Moskou is ln de ber gen van sovJet-Aserbeldsjan ongeveer 80 km. van Bakoe een nieuwe vulkaan tot uitbarsting gekomen. Het Engelsche tribunaal te Hannover heeft Hartmann-Lauterbacher, den voor- mallgen gouwleider van Hannover, on schuldig bevonden aan het bevel tot het dooden van krijgsgevangenen. De beschul digde verklaarde niet alle bevelen van Hitler te hebben uitgevoerd, daar hy hem ln de laatste phase van den oorlog voor krankzinnig hield. Radio New York heeft gisteravond medegedeeld, dat vice-admiraal Blandy, die belast is met de uitvoering der proe ven met de atoombom, den datum voor de tweede proef in de lagune van Bikini op 25 Juli a.s. heeft vastgesteld. De bom zal even beneden het zee oppervlak tot ontploffing worden ge bracht, Een volledige repetitie van deze tweede proef zal op 19 Juli plaats vinden. Over de eerste proef melden nog 6 United Press-correspondenten: Frank Bartholomew, die boven de „spookvloot" vloog op het moment van het werpen der bom. vertelt; „De ex plosie heeft niet beantwoord aan de tevoren gegeven beschrijvingen van ge weldige vuuroDtwikkeling, verblindende gloed en algemeene furie. Toch was uit de lucht de verwoesting onder de sche pen aangericht indrukwekkend genoeg. Ik geloof dat de bom inderdaad „doel treffend" is en dat de proef een succes was. Slechts uit een spectaculair oog punt was zy een teleurstelling. William Tyree zag de explosie van af het perschip Appalachian en zegt; „De atoombom is een schrikwekkend ding gezien op een afstand van 30 kilometer. Geen enkel ander projectiel of wapen zou zulk een uitwerking kynnen hebben: de vernietiging met één slag van vyf schepen en de beschadiging van onge veer 40 andere. De explosie heeft ae lagune niet leeggezogen en heeft de zware schepen niet in de lucht geslin gerd zooals sommigen voorspelden. Maar de aangerichte schade is zoo al afschrikwekkend genoeg". Zyn collega Joesseph Myler aan boord van het hoofdkwartierschip Mount Mc Kinley is van oordeel dat de bom haar reputatie eer heeft aangedaan. Het we tenschappelijk succes is misschien een tegenvaller, daar de bom niet het doel de Nevada heeft geraakt, doch het transportschip Gilliam, dat juist de be langrijkste instrumenten aan boord had. Ook Robert Benningyhoff, die bij de luchtstrijdkrachten op het eiland Kwa- jalein als verslaggever aanwezig was, is het in zooverre met Myler eens, dat het wetenschappelyk succes niet zoo gTOOt zal zyn, doordat de bom het doel heeft gemist. Deze enkele atoombom echter, zoo zegt hy, heeft een verbazing wekkende schade aangericht aan een enorm aantal schepen, vooral als men in aanmerking neemt dat een bom explosie in de lucht niet de aangewezen manier is om oorlogsschepen aan ts vallen. Murray Moler, aan boord van de Pa- namlnt, is in het bijzonder teleurge steld over het weinig spectaculaire van het geval. Zyn ontzag voor de kracht der atoombom is echter gestegen met iedere meter, die hy verder in het ge bied der „spookvloot" binnenvoer. Op grond van zijn waarnemingen in Japan acht hy de atoombom van Bikini van dezelfde kwaliteit als die van Hirosjlma. waar echter na de ontploffing ontstane branden bij minder hechte bouwsels een veel meer zichtbare verwoesting en een groot aantal slachtoffers veroorzaakten. Aan boord van de Appalachian was nog een tweede UP.-correspondent be halve Tyree. Deze, Edward Thomas, is, evenals zoovelen, teleurgesteld over het weinig interessante schouwspel van de explosie zelf en eenigszins verbaasd over het feit, dat nog zoovele schepen drij vende zyn gebleven. Toch gelooft hij, dat de atoombom een formidabel wapen tegen een oorlogsvloot vormt, al heeft deze proef dan niet zulke de haren ten berge doen ryzende gevolgen gehad als de meeste menschen verwacht hadden. Rond Palestina. Leonard Stein, voorzitter van den bond van Engelsche Joden, zeide over den toestand m Palestina, dat de En gelsche Joden de gewelddaden of het opwekken tot gewelddaden niet kon den vergoelijken, doch dat zij de Brit sche regeering moesten steunen bij alle maatregelen, die noodlg zyn inliet belang van de openbare orde en vei ligheid in Palestina. De arrestaties in Palestina kunnen slechts gebillijkt wor den, als de betrokken personen redely- kerwijs verdacht kunnen v/orden van betrokken te zijn geweest bij geweldda den. De Britsche regeering moet haar oordeel op dit punt opschorten tot vol ledige gegevens voorhanden zijn. Stein zeide verder, dat de Joden in Engeland de ophitsende propaganda veroordeelen, die in de Ver. Staten door bepaalde groepen wordt gevoerd. Hij hoopte, dat Engeland spoedig een be slissing zou nemen ten aanzien van de in Palestina te voeren politiek, waarbij hy gaarne zou zien, dat de aanbeve lingen van de commissie van onder zoek in principe zouden worden aan vaard. De politieke commissie van de com munistische partij in Engeland heeft een verklaring gepubliceerd, waarin aan de Britsche regeering wordt ver zocht de Palestynsche kwestie onmid- dellyk naar de organisatie van de Ver- eenigde Naties te verwyzen. De verklaring dringt tevens aan op onmiddeliyke vryiating der gearres teerde' Joden en vervolgt: „Palestina moet een onafhankelyke staat worden, die de belangen van Joden en Arabie ren waarborgt. Intusschen moeten En geland en Amerika hun poorten ope nen voor dit volk in nood. Engeland geeft 190.000 Polen, meerendeels fas cisten, vi-yen toegang, derhalve kan het ook de Joodsche slachtoffers van het fascisme een veel kleiner aan tal vryen toegang verleenen. De slotpleidooien te Neurenberg. By de slotpleidooien te Neurenberg heeft de president van het tribunaal. Lawrence, dr. Seldl verschillende malen het zwijgen opgelegd, o.a. omdat deze zyn pleidooi niet ter vervaling Ihad voorge legd en beweerde, dat het verdrag van Versailles onrechtvaardig was geweest. Eiken keer zat Goerlng zachtjes te grln- neken. Tenslotte is aan Seldl gezegd, dat hij eerst zlin geheele pleidooi moest omwer ken alvorens hij verder kon gaan. Later, buiten het tribunaal, zeldo Seldl: „Ik zal het omwerken, maar toch zullen ze van ons hooren, dat het verdrag van Ver sailles onrechtvaardig ls". Dr. Otto Stahmer besioot zijn slotplei- dooi ten behoeve van Goerlng mot te zeg gen. dat Goerlng, die in naam Hitiers plaatsvervanger was. ln feite niets aan diens orders kon veranderen. HU stelde vast. dat het pact van Muenchen van 1938 ln hoofdzaak te danken was ge weest aan Goerlng's Invloed. Als Goe rlng nog verder zou zyn gegaan met „zyn werk voor den vrede" zou hU een veroor deeling wegens hoogverraad hebben ge riskeerd. De raadsman van von Rlbbentrop. dr. Martin Horn, bracht dezelfde argumen ten naar voren, n.l. dat von Rlbbentrop als het ware onder suggestie of hypnose van Hitler had gehandeld. Toen de aan klager daarover een opmerking maakte, zeide Horn, dat dit argument op alle be schuldigden van toepassing was. Nadat de leden van het tribunaal hierover van gedachten hadden gewisseld. deelde Lawrence aan Hom mede, dat hy zooveel mogelijk noodelooze herhalingen diende te vermijden. DE ENGELSCHE BROODRANTSOENEERING. Leden van de Engelsche verceniging van bakkerspatroons hebben eenparig een resolutie aangenomen, waarin er bil de regeering op aangedrongen wordt, de invoering van de rantsoeneering van brood voor een periode van 8 weken uit te stel len. daar het huidige distributiesysteem niet uitvoerbaar ls. Voorts wordt ver zocht tot een bespreking te geraken met het ministerie van voedselvoorziening, teneinde over andere methoden van dis tributie te beraadslagen. Wf'? Gistermorgen kwam H.M/s vliegkamp schip „Karei Doorman" uit Plymouth ln Hoek van Holland aan Het zal ligplaats kiezen bij de werf Wilton Fyenoord Vermoedelijk zal de.Doorman 1 September naar Indië vertrekken. Foto: A.NP.-W. De conferentie te Parijs. De ministers der groote vier te Pa rijs zijn gisteravond na langdurige dis cussie accoord gegaan met een amen dement van Molotof op een voorstel voor de uitnoodigingen voor de vredes conferentie, volgens hetwelk de vier groote mogendheden derhalve Chi na daarbij niet inbegrepen alleen voor de uitnoodigingen verantwoorde- lyk zyn. Molotof legde het bijeenroepen der vredesconferentie van 21 landen overi gens een nieuwe belemmering in den weg, toen hij weigerde accoord te gaan met het versturen der uitnoodigingen voor deze conferentie, voordat de regels voor de procedure van de conferentie door de vier ministers zouden zyn op gesteld. Byrnes was van meening dat de conferentie haar eigen regels zou moeten opstellen. Hierover zal heden verder worden gesproken, wanneer de ministers om 16 uur weer bijeenkomen. De plaatsvervangers der ministers zul len hedenochtend eerst byeenkomen om te werken aan het opstellen van do uitnoodigingen. aan welke kwf-?iie lang debat was gewijd wegens oppositie van Molotof, die China als uitgenoo- digd land behandeld wenschte te den. Vrije verkoop van belegde broodjes beperkt. MET INGANG VAN HALF JULI. Ingaande half Juli zal de verkoop van belegde broodjes (zonder bon) slechts aan een beperkt aantal winkels zlln toe gestaan. Zij ontvangen daaromtrent voor of op 13 Juli berlöht. In alle andere za ken moeten bonnen worden gegeven. Er zal scherpe controle worden uitgeoefend. AARDAPPELBONNEN VOOR DE WEEK VAN 8 T/M. 13 JULI. Gedurende de week van 7 t/m. 13 Juli zullen op de bonnen „385 aardappelen" 3 kilogram en op de bonnen „885 aard appelen" een kilogram aardappelen ver krijgbaar zijn. Van 7 t/m 21 Juli ls op bon „B 81 reserve''^ twee kilogram aardappelen verkrijgbaar. De geldigheidsduur van de bonnen 253, 254 en 753 aardappelen is verlengd tot en met 13 Juli a.s. Byrnes en Bevin wenschten de uitnoo digingen mede in naam van China te versturen. Molotof kreeg hier zijn zin! Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een blllUke papier. vcrdeelLig, verschynt ons Blad uit hoofde fan zijn formaat heden ln een omvang van 4 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1