LEIDSCH DAGBLAD J Hoe het Churchill verder verging Interview met Churchill Churchill's woord in de Pieterskerk De gasten loven de ontvangst Ohurchlll verklaarde gisteren dat de ontvangst ln Nederland een diepen. Indruk op hem had gemaakt. Een van de personen van Chur chill's gevolg deelde ons mede, dat ln géén stad ln Nederland een guller en hartelijker ontvangst was bereid dan in Lelden. Winston verovert Studentenharten Wij kunnen niet nalaten, nog even terug te komen op het 'bezoek van Chur chill aan Leiden. Verschillende aardige momenten, die wü daarbij meemaakten, willen wij onze lezers niet onthouden. CHURCHILL ZIET HULDIGING VAN HET PRINSELIJK PAAR. Wij berichtten gisteren reeds, dat de hooge gasten zich na afloop van de pro motie te voet naar de Academie be gaven. Hierbij deed zich nog een aardig schouwspel voor. Churchill bevond zich, natuurlijk luide toegejuicht, om. in ge- zelslhap van zijn familie, reeds op de brug over het Rapenburg, toen een ovatie ver achter hem zijn aandacht trok. Omziende bleek hem, dat dit een stormachtige hulde was aan het Prin selijk Paar, dat op geruimen afstand volgde, en hij maakte hierop zyn gezel schap attent. Bij de Academie gekomen, kon Churchill niet de verleiding weer staan het Prinselijk Paar gade te slaan, dat middelerwijl op de brug gekomen en daar bleef staan om de grootsche toejuichingen van de toeschouwers in ontvangst te nemen. Kennelijk genoot Churchill van deze hulde, die ditmaal niet hem gold doóh de Kinderen van zijn Gastvrouwe. Op het plein van het Academiegebouw inspecteerde Churchill evenals nader hand het Prinselijk Paar de eerewacht van Pro Patria, onder bevel van kapt. P. d'Aulnis Bourouill, die getooid- was met de versierselen van het Air.borne- divdsion-kruis, hem verleend wegens in den oorlog als parachutist bewezen dien sten. Verscheidene malen werd kapt. d'Aulnis boven Nederland neergelaten als koerier, om de verbinding met het bezette vaderland te onderhouden. In het Groöt Auditorium vond een receptie plaats. Receptie in het Gioot- Auditorium. Ter receptie bood Churchill uit zijn sigarenkoker een sigaar van enorme af metingen aan aan zijn promotor prof. Clevermga. Overigens is het aardig te weten, dat Churchill steeds deze sigaren bij zich heeft in een lange platte doos, waarin er precies vier passen. Bij het zien van de lengte en omvang dier sigaren wordt het duidelijk, hoe Churchill steeds een „rookertje" voorhanden heeft. Zelfs als hij er maar tien per week op een bon netje kreeg! Prinses Juliana en Prins Bernhard onderhielden zich eveneens op onge dwongen wijze met eenige aanwezigen. Enorm enthousiasme op de Sociëteit. Op Sociëteit Minerva, waarheen Chur chill na de receptie vertrok, hadden zich honderden studenten vereenigd om den Britschen staatsman te huldigen. De Praeses Collegii sprak Churchill toe, waarna deze met eenige bezielende woorden antwoordde. Nederland, aldus Churchill, dient met zijn 9 millioen in woners een belangrijke plaats in de wereld in te nemen. Sterk is het verzet geweest van de studentengemeenschap in den bezettingstijd. Sterk moet de eenheid blijven. In de zestiende en ze ventiende eeuw drukte Nederland een stempel op de beschaving van de ge- heele wereld. Spreker hoopte dat een hechte eenheid het zijn toehoorders mogelijk zou maken, een stempel te drukken op de wereldbeschaving van het laatste deel der twintigste eeuw. Nadat de Praeses ook Prins Bernhard had toegesproken, zegde deze toe, ook in de toekomst de Sociëteit te zullen be zoeken. Helaas was de ontvangst in de Colle giumskamer niet mogelijk gebleken, om dat het bestijgen van de trap den grij zen gast te zeer zou inspannen na de vermoeiende bezigheden van de afge- loopen dagen. Het vertrek van de sociëteit werd een schitterend moment, Geruimen tijd voordat de auto was voorgereden, verscheen Ch'irchill op dq stoep van het gebouw, waar hij zonder omhaal op den steenen pilaar ging zitten wach ten. Een gebaar, dat hem wel ieder studentenhart zonder slag of stoot deed veroveren. Ruim vijf minuten bleef h(j zoo te midden van de stu denten, die zulk een beeld wel nim mer droomden te zruflen aanschouwen, wachten tot de voorgereden open auto hem kon brengen naar de V.V.S.L., waar zijn echtgenoote zou worden af gehaald. Deze was evenwel reeds vandaar ver trokken op weg naar de societet, om haar man te halen! zy werd ter hoogte van het Stadhuis eenigen tijd opgehou den doordat de auto van Prins Bern hard voor de sociëteit was voorgereden. Ook toen Prins Bernhard joviaal groe tend uit het gebouw kwam, scheen aan bet gejuioh geen einde te komen. Prof. Gerbrandy, die eveneens aanwe zig was geweest, sprak op de stpep bij zijn vertrek nog zijn dank uit voor de houding van de Leidsche Universiteit in de oorlogsjaren, die hem tot grooten steun was geweest in Londen. Inmiddels had de auto van Churchill het doellooze van de rit langs de V.V. S.L. opmerkende, besloten via Kaiser- straat en singels naar Den Haag te ver trekken. Churchill wist zoodoende te „ontsnappen" aan het bewakingscordon, dat hem elders wachtte voor den terug tocht! Sleohts door één motor begeleid verliet hij Leiden, rijker dan hij het was binnen gereden, en het rijker ach terlatend dan hij >het had betreden. En met dit laatste doelen wij niet alleen op het „peukje", dat bij de Kaiserstraat uit de auto werd geworpen en waarop de toeschouwers zich stortten als hon gerige wolven op een lam! Daarmede waren de plechtigheden en feestelijkheden in Leiden geschiedenis geworden, geschiedenis voor de Acade mie en de Sociëteit in het bijzonder, ge schiedenis die in gulden letters geschre ven zal worden, HET PROMOTIEDINER TE DEN HAAG. Op de Britsche Ambassade te Den Haag vond gisteravond het promotie- diner plaats, terwijl de dames dineerden bij Mevrouw van Royen. Nabij de Am bassade wachtte een groote menigte om Churchill toe te juichen. Behalve de Britsche oud-premier, wien de eereplaats aan de feestelijk versierde tafel was ingeruimd, zaten bij het diner aan: prof. ir. W. Schermerhorn, sir Ne ville Bland, Britsch Ambassadeur te 's-Gravenhage, mr. P. Dupuy, Cana- deesch gezant te 's-Gravenhage, mr. L. A. Kesper, Comm. der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Graven hage, mr. J. H. van Royen, minister van buitenlandsche zaken, prof. R. P. Cle- veringa, de promotor, prof. B. G Escher, rectox-magnificus van de Leidsche Uni versiteit, prof. dr. P. S. Gerljrandy, oud- minister-president, Jhr. mr. F. E. M. H. Michiels van Verduynen, Nederlandsch ambassadeur te Londen, mr. P. Grey, eerste secretaris van de Britsche am bassade te 's-Gravenhage, mr. Uys, zaakgelastigde van de Unie van Zuld- Afrika, mr. J. D. L. Hood, zaakgelastigde van Australië, j]ir. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, W. J. Geertsema, Praeses Collegii van het L.S.C., kapitein baron d'Aulnis de Bourouill, commandant van de eere wacht van Pro Patria, prof. mr. J. C. van Oven, kapitein vlieger H. E. A. M. van Zinnicq Bergmann, adjudant van H.M. de Koningin, toegevoegd aan Churchill en dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk, president-curator der Leid sche Universiteit. zy, die buiten de ambassade wachtten op het vertrek van Churchill, moesten geduld oefenen. Te halfelf arriveerden mevrouw Chur chill en haar dochter aan de Britsche ambassade en korten tyd hierna ver schenen nog enkele gasten. DE KEUZE VAN EEN AUTO BLEEK MOEILIJK! Het wachten duurde tot circa kwart voor twaalf. Inmiddels waren de auto's, waarmee de Britsche oud-premier en zyn familie zich naar Amsterdam zou begeven, voorgereden en hadden zich in de poort opgesteld, evenals het politie- escorte, dat in het. Westeinde startklaar stond. Toen tenslotte tegen het midder- nachteiyk uur Winston Churchill, uit geleide gedaan door sir Neville Bland, p.aar buiten kwam, werd hy stormachtig begroet. De staatsman stapte echter niet direct in de gereedstaande auto van HM. de Koningin, doch b&gaf zich, ge wapend met zijn onafscheideiyke zwarte hoed. wandelstok ensigaar naar buiten, waar hy in een gereedstaanden kleinen wagen stapte Dit bleek echter niet juist te zyn. waarop Churchill zich opnieuw naar de Koninkiyke auto be gaf en tenslotte zyn keus te bepalen op den daarop volgenden wagen, waarin hy, samen met zijn echtgenoote, plaats nam, terwyl miss Mary Churchill in den Ko ninklijken wagen stapte Het gebrul der In de Mosezaal van het Koninklijk Palels op den Dam te Amsterdam ont ving Ohurchlll gistermorgen een zestigtal, voor het grootste deel Nederlandsche, Journalisten. Er was een diepe fauteuil voor den Britschen staatsman gereed gezet, waar voor een tafeltje- met twee doozen siga ren en een aantal Engelsche bladen. Foto- Van Vliet „Wat een formidabele menigte", zei hij, toen hij binnenkwam, daarby doelen de op de groote groep Journalisten, en na een sigaar te hebben opgestoken, vroeg hij met een innemenden glimlach: „En wat kan lk voor U doen?" Het resultaat was een stroom van vra gen, waarby hij zich o.m. optimistisch uitliet over het herstel van Frankrijk. DE POSITIE VAN DUITSCHLAND. Over de positie van Duitschland spre kende. zelde Churchill o.m.: „de ontwik keling van Duitschland na den oorlog heb lk met gToote bezorgdheid gevolgd. Ik kan thans geen bepaalde gedragsiyn voor de politiek, die wy mat Duitschland moeten volgen, geven, maar er zyn nu eenmaal 70 80 millioen Dultechers in Europa en we zullen moeten probeeren met ze te leven. Ze moeten echter nooit meer de gelegenheid hebben zich te be wapenen, en daarby bedoel lk niet alleen, dat ze geen kanonnen, kogels en vlieg tuigen meer mogen bezitten, maar ook geen industrieën meer, waarmede ze het moderne oorlogsmateriaal kunnen ver vaardigen. Ik zou den economlschen we deropbouw van Duitschland zoo spoedig mogeiyk voltooid willen zien, maar het zou belachelijk zyn, wanneer wy onszelf door de hulp, die wy het land daarby verleenen, het brood ul£ den mond zou den nemen. Overigens stelt u mij. als par ticulier persoon hier vragen, waarop tot dusver voltallige regeeringen het antwoord1 schuldig zyn gebleven". Churchill was het met een anderen vragensteller eens, die van meening was, dat ln Duitschland ln het bijzonder de provincie Pruisen steeds het grootste ge vaar opleverde. „Ik zou zyn begonnen" zoo zelde hij, „met Pruisen af te schel den van de rest van Duitschland en in de andere deelen een wat zachtaardiger regiem te vestigen". Iemand vestigde toen Ohurchill's aan dacht op de resten van het fascisme en totalitaire beginselen, waarmede de di verse landen van Europa nog niet vol ledig hebben afgerekend. „We moeten hiertegen ln overeenstem ming met ons geweten optreden", was Churchill's antwoord, „en trachten onder vrye grondwetten een veiliger wereld te soheppen. Het ïykt *me van weinig nut ons eerst te ontdoen van de eene soort totalitaire staat en daarna een andere te tolereeren. Fascisme was de schaduw van het bolsjewisme Het nazidom was de boosaardige leerling van fascisme. Ik ben voor vrye liberale Instituten". MOSLEY HEEFT MET EENS EEN PARTIJ „Acht U daarmede het vrye rondloo- pen van den Engel6chen fasclstenlelder Mosley niet ln stryd?" vroeg daarop een der journalisten. „De man heeft niet eens meer een party", gaf de groote Brit ten antwoord, „en wy houden er ln Engeland niet vaai menschen op te sluiten In vredestyd zon der een proces tegen hen te beginnen. Tijdens.den oorlog moesten we dat doen, maar nu Is het niet noodig". Churchill's handteekening in het zweetkamertje. Tijdens zUn verbiyf ln het Aca demiegebouw zette Churchill zyn handteekening op de beroemde be- teekende muur van bet zweetkamer tje. met het Jaartal 1946. Een kost baar rellqule, dat voor Immer de her innering zal vasthouden aan dit onvergetelijk bezoek. Een daad, een waar lid der universitaire gemeen schap waardig! Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no„: 57055 WEERBERICHT. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Koude ochtend en plaatseiyk nachtvorst. Morgen zonnig weer met aanvankeiyk nog een vry frlseche Noord-Oosteiyken wind. Met meer animo, dan hy tot dusverre gedaan had. beantwoordde Churchill daarop enkele persoonlijke vragen over zyn loopbaan als Journalist. „Zeker, lk ben als Journalist begonnen, als oorlogs correspondent. dat heeft-me bet geld op geleverd om ln het parlement te komen". Churchill kon geen direct antwoord geven op de vraag, welken dag hy als den zwartsten van den oorlog beschuwde. De grootste bezorgdheid had hy gevoeld tijdens de steeds toenemende aotivltelt van de Dultsche dulkbooten in 1941. Ook ln 1942 was dit gevaar nog niet geweken. „Toen hebben we heel wat onplezierige dagen gehad. Getwijfeld aan onze over winning "heb lk echter nimmer. Ik heb nooit geloofd, dat de Duitschers een In vasie ln Brittannle met 6ucces konden beginnen". HITLER'S GROOTSTE FOUT. „Wat acht U Hitlers grootste fout?" Zonder mankeeren kwam het antwoord: „zyn oneeriyke optreden na München. Menschen worden difcwyis ten val ge bracht door de buitensporigheid en over daad van de kwaliteiten die hep tevoren groot hebben gemaakt". C"N CHURCHILL LEEST HET. LE1DSCH DAGBLAD. Terwijl Churchill gistermid dag op Sociëteit Minerva ver toefde. hadden wij het genoe gen hem. na eenige mislukte pogingen, een exemplaar van ons blad van gisteren aan te kunnen bieden, waarin het verslag van de ontvangst te Leiden en de promotie-plechtig heid was opgenomen. HJC.H. Prinses Juliana en ZK.H. Pr Ine Bernhard, die de e ere-promotie van Winston Ohurdhlll ln de 8t. Pieterskerk bewoonden, begroeten Churohlll. 85ste Jaargang ZATERDAG 11 MEI 1946 No. 25774 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN motoren van het poltie-escorte zwol aan en de stoet zette zich in beweging. On der geestdriftige toejuichingen van de duizenden, die het er voor over hadden gehad het vertrek van den Britschen staatsman af te wachten, reed de stoet het Westeinde uit om naar Amsterdam te vertrekken. Onophoudelijk groette Churchill de hem enthousiast toejui chende menigte met zyn V-teeken. Vannacht om even over halftwee is Churchill weer op het Paleis op den Dam te Amsterdam teruggekeerd. De terugreis van Den Haag is niet geheel volgens het programma verloo- pen, want inplaats via den Ryksstraat- weg Den Haag—Amsterdam en den Slo- terweg de hoofdstad binnen te komen. heeft de stoet een route genomen, die via Haarlem en den Haarlemmerweg liep. Ondanks het late uur had dgpsoli- tie de gebruikelyke maatregelen ^trof fen. Daar echter op het laatste oogeri- blik de route is gewyzigd, waren de op post staande agenten niet tydig gewaar schuwd, waardoor een gTOot deel van de Amsterdamsche politiemacht tever geefs in den kouden voorjaarsnacht op den Britschen oud-premier heeft staan wachten. Hier en daar heerschte bij de politiemannen zelfs een zekere onge rustheid, zoodat, toen om halftwee het bericht doorkwam dat de hooge gast reeds ten paleize was gearriveerd, met dubbele vreugd het warme bed werd opgezocht. Foto Van Vliet Een der glorierijkste momenten van het onvergetelijk bezoek Churchill op de stoep van Sociëteit Minerva wachtend op zijn auto. „Getwijfeld aan onze overwinning heb ik nimmer". Precies 6 jaar geleden.'10 Mei 1940 weerklonk één roep: „inval in Nederland" maar óók ..Churchill minis ter-president van Engeland!" 10 Mei 1946 weerklinkt écn roep: ..Churchill doctor honoris causa" der Leidsche Universiteit!" De man. die de wereld tijdens den oorlog opbeurde, de lippen op elkaar deed zetten, was thans in ons midden In de Pieterskerk, waar de traditie hoogtij viert. Een profusie van bloemen, weelderiger en smaakvoller geëtaleerd, dan hij wellicht óóit gezien zal hebben, be groette hem daar. Gespannen verbeidde men zijn komst. Van hoog tot laag vereend, bezield met slechts één verlangen: nu eindelijk hém te zien. wiens vertrouwde stem zoo menigmaal door de radio van overzee tot allen sprak. Twee minister-presidenten in afwachting, vóór den preekstoel, in gesprek: prof. Schermerhorn en prof. Gerbrandy. de .nieuwe" en de „oude". Maar hun innerlijke gedachten waren bij Churchill's komst Prinses fuliana en Prins Bernhard kwamen binnen: zittend bewonderden zij kennelijk de bloemenscliat. Maar ook hun gedachten waren bij Churchill's komst Zóó verging het een ieder. Totdat buiten gejuich weerklonk en het groote moment aanbrak! En toen Winston Spencer Churchill zijn entrée maakte, plechtig in zijn roodc toga. wij hem voor het eerst wer kelijk in de oogen met de twinkelingmochten zien. was het. alsof voor één oogenblik. al het verhevene, dat dit zeldzamesamenzijn kenmerkte, plotseling wég-viel. Alten voelden, hóe vertrouwd Churchill hun was. Door stem en beeld kende een ieder hem reeds lang ats den „vaderlijken" vriend, die van moed en vertrouwen, van vrede en vrijheid sprak, toen uitkomst zoo héél vaag leek. Hier was hij nu. blozend en sterk als steeds: men wist vooruit met aan zekerheid grenzende overtuiging, dat hij de hunkerende schare ook nu niet in den steek zou laten en als van-oudszijn waarschuwend, ernstig en geestig woord zou doen hooren. Hij hééft het gedaan: op welke boeiende en véêl- beteekende wijze, kon U gisteren reeds lezen. De oude. wijze Pieterskerk: wat maakte zij in 'den loop der eeuwen veel mede. Droefheid en vreugde heerschte er tusschen haar sta tige muren, onder haar hoog koepeldak. Nu waren er de zon en de blijheid om de aanwezig heid van Churchill, niet omdat hij de .geleerdste man" ter wereld schijnt te worden - zooals hij het zelf spottend uitdrukte -maar omdat hij hier als het sym bool van het V-teeken stond, naar wien de Leidenaars. aan „bezet en ontzet" gewend, zoo vurig verlangd hadden. Paarse, witte en roze seringen en hortensia's kleur den. geurden om hem heen. Zij vormden een wonderlijk bloeiend contrast met het vele zwart der toga's van de schare „hooggeleerden", rond hem verzameld. Dat had in een kleurenfilm vastgelegd moeten worden voor de eeuwigheid! Die kleuren en geuren zullen nu vergaan, maar wat nooit vergaat is het feit. dat Chur chill op den preekstoel der Pieterskerk zijn als altijd stimu- leerend woord sprak en haar daardoor onvergankelijken roem schonk. Duizenden beluisterden dit woord ademloos, namen het in zich op. Zij gingen naar huis met de overtuiging, 'dat hetweer góed op deze wereld kan worden, wanneer men zich strikt houdt aan den waardigen, voortreffelijken geest, welke eraan ten grondslag ligt. Churchill's gedachten: zij zullen niet vergaanI Zij liggen veilig bestoten tusschen de sterke muren van de kathedraal, waarin zij vormgeving vonden. Zij zullen daar in den geest steeds wéér opklinken en vrucht dragen, ook wanneer ons land wellicht weer eens moei lijke tijden moet doormaken. Zóó gezien beteekende Churchill's bezoek en zijn nobel woord een onberekenbare steun voor de thans nog naar nieuw geluk worstelende menschheidl Wij danken U. Mr. Churchill! mmwmam. - u De familie Cliurcliill tijdens de plechtige promotie in de Pieterskerk.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1