LEIDSCH DAGBLAD Na Cliurchil's rede Indisch nieuws ONS HANDELSVERKEER MET AMERIKA WEERBERICHT De nieuwe-bonnen Met een enkel woord Churchill's voorstel betreffende een feitelijk militair bondgenootschap tus schen Engeland en de Ver. Staten heeft onder de leden van het Amerikaansche congres een weinig gunstigen weer klank gevonden, en wel om de volgende redenen: 1. Het wantrouwen van de Sovjet unie zou kunnen worden opgewekt. 2. De Ver. Staten zouden te nauw verbonden worden aan ae Britsche bui- tenlandsche politiek. Senator Taft zeide: „Ik acht het hoogst ongunstig voor de Ver. Staten om in vredestijd, hetzij met Engeland, ae Sovjet-unie of welk land ook, een militair bondgenoot-schap aan te gaan". De Senatoren Pepper en Kilgore heb ben zelfs een feilen aanval op Chur chill's rede gedaan. De Engelsche regeering Ls van mee ning, dat de rede als een zuiver per soonlijke verklaring moet worden be schouwd, waarin Churchill, zooals ove rigens zijn volste recht is, zijn eigen zienswijze naar voren heeft gebracht. President Truman en Winston Chur chill hebben gistermiddag van elkaar afscheid genomen, nadat zij bijna 48 uur in eikaars gezelschap hadden vertoefd. Churchill zette de reis in den parties lieren trein van den president voort naar Washington en Truman vertrok naar de stad Columbus in Ohio, waar hij de vergadering van den bondsraad van Christelijke kerken in Amerika toe sprak. Truman deed nog eens een beroep op alle Amerikanen iets van hun voedsel af te staan om de „millioenen honger lijders in Europa, Azië en Afrika van den dood te redden". Over het algemeen heeft Ohurchill geen goede pers. Men verwijt hem niet meer op de hoogte van zijn tijd te zijn. Zoo zeide Priestley o.m.: „Churchill's kijk op de dingen is er nog een uit de achttiende eeuw. De eeuw van de atoombom vraagt een wijder inzicht, dan hij ten toon spreidt". Alleen in enkele conservatieve bladen in Engeland en Frankrijk voelt men voor Churchill's uiteenzetting. Uiterst hnks is natuurlijk hevig verontwaardigd. OOK IN AMERIKA NOG GEEN OVERVLOED. 85ste Jaargang DONDERDAG 7 MAART 1946 No. 25721 Waarnemend Directeur: A Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie- 21507 - Giro no.: 57055 Nederlanders bezetten Kleine Soenda-eilanden. Men verneemt uit gezaghebbende bron, dat de Kleine Soenda-eilanden Soembawa, Flores, Soemba en Roti alle door Nederlandsche troepen politle-for- maties en nica-detachementen „vreed zaam bevrijd" zijn. Nieuwe politieke beweging in Ambon. In Ambon is onder den naam „Am- bonneesche Unie" een beweging ont staan, die zich ten doel stelt de ver krijging voor Ambon van een' op dien van Suriname gelijkenden status als deel van het Koninkrijk der Nederlan den. zonder daarbij deel van Indonesië uit te maken. Betaling van Ned. Ind. gepensionneerden. De directeur van het departement van financiën te Batavia heeft beslo ten, dat na 1 Mei 1947 geen vreemde valuta voor de betaling van in het bui tenland wonende Nederlandsch-Indi- sc-he gepensionneerden meer beschik baar zullen worden gesteld. Dit betee- kent, dat practisch alle gepensionneer den, die in' het buitenland leven en geen eigen middelen hebben, voor de zen datum naar Nederland of Indonesië zullen moeten terugkeeren. Dagorder vice-admiraal Pinkc. Vice-admiraal Pinke, commandant van de marine in het Verre Oosten, heeft een dagorder uitgevaardigd, waar in hij waarschuwt tegen het gevaar van slapheid in het moreel en in de disci pline onder alle rangen van de Neder landsche marine. Deze slapheid komt voort uit moeheid tengevolge van lang jarigen dienst en uit den bijzonderen sfeer van oorlog en bezetting Om aan de wenschen van de man schappen, die lang in dienst zijn, zoo' veel mogelijk tegemoet te komen, zon der daarbij afbreuk te doen aan het uitvoeren van de taak van de marine, beveelt de vice-admiraal o.a.. dat het personeel van schepen, instellingen en diensten aan wal wordt teruggebracht tot kleiner aantal, dat niet-essentleele marinediensten worden overgedragen aan burgerlijke autoriteiten en dat de wachtdiensten worden verminderd, waar dit mogelijk is. Het personeel met veel dienstjaren wordt spoedig vervangen door pas getrainde manschappen. Minister Vos, die tien dagen in Amerika heeft vertoefd, vertelde op een persconferentie in Den Haag dat hem was opgevallen, dat er ginds geen brandstoffenvraagstuk bestaat. Overal binnenshuis trof hij een temperatuur aan van 80 graden! Minder ruim zit men in kleeding en textiel Er is geen textiel-distributie, maar toch schaarschte Het tekort is ontstaan door den terugkeer van militairen. Dameskousen zijn ook in Amerika schaarsch. Er bestaat evenwel geen schoeiseltekort Wat het eten betreft zei de mi nister dat dit zf er goed is. Slechts op twee punten is oeperking aan wezig. Het suikerrantsoen in Ame rika is lager dan Dij ons Verder is boter, alhoewel niet gerantsoe neerd, toch niet in voldoende hoe veelheden te verkrijgen Zeer ruim voorzien is men in Amerika van vruchten. SPANJE ONWRIKBAAR. Bevestigd wordt, dat de Spaansche regeering een nota heeft gezonden aan Lenden, Parijs en Washington, De nota waarschuwt, dat de Spaanpche regee ring niet van plan is, zich door buiten- landsche dreigementen te laten beïn vloeden. In antwoord op een vraag of de Spaansche kwestie voor den Veiligheids raad komt, heeft minister Bevin in het Britsche Legerhiiis verklaard er sterk aan te twijfelen, of dit vraagstuk on der de bevoegdheid van het handvest der Uno valt. De aartsbisschop van Sevilla, kardi naal Segoera. de vroegere primaat van Spanje, die bekend staat om zijn mo narchistische en antifalangistische ge zindheid. heeft in een herderlijken brief de Spanjaarden opgeroepen gereed te zijn voor ingrijpende veranderingen. Hij verklaart daarin, dat er in het geheele land een zeer groote ongerustheid be staat. welke een zeei ernstige bezorgd heid voor de nabije toekomst teweeg brengt. „De aard der dingen verhindert mij openhartiger te zijn in hetgeen ieders geest thans bezighoudt". MEER KOREN NAAR DUITSCHLAND. Volgens welingelichte kringen te Lon den, zal het geallieerde voedingsbureau te Washington, waarin sir Ben Smith Engeland zal vertegenwoordigent een onderzoek instellen naar de mogelijk heid een aanvullende hoeveelheid koren naar Duitschlana te zenden. Deze ver- andering van houding van Engeland, J dat tot nu toe op het standpuht stond: Duitschland aar het pmd op de lijst der landen, waaraan voedselhulp wordt verleend, zou het onmiddellijke gevolg zijn van het bezoek van maarschalk Montgomery die in he: onderhoud met leden der regeering met kracht zou hebben gewezen op den ernst van de i voedselpositie in Duitschland en op de uiterst dringende noodzakelijkheid hier hulp te bieden. SNELLE OMSCHAKELING VAN OVERHEID NAAR PARTICULIEREN. In een persconferentie te Den Haag zeide minister Vos, dat hij als de voor naamste taak van zijn reis naar Ame rika beschouwde na te gaan, in hoe verre de aankoopen, die tot dusverre van regeeringszijde zijn geschied, bin nen korten tijd aan het particulier apparaat kunnen worden overgedragen De minister acht het gewenscht, dat zoo snel mogelijk het particuliere han delsapparaat wordt ingeschakeld. Men kan evenwel nog niet geheel overgaan tot het vrijgeven van den particulieren handel, aangezien koe-pers op de Ame rikaansche markten nog steeds afhan kelijk zijn van een allocatie, een aan- koopvprgunning. Deze aankoopvergun ning loopt meestal een bepaalden tijd. Door gebrek aan contact heeft het par ticuliere apparaat niet altijd gelegen heid om binnen een bepaalden termijn te koopen. De omschakeling van het handelsver keer van overheid naar particulieren zal in snel tempo geschieden. De ontwik keling hiervan hangt mede sterk af van de credietsituatie van Nederland en Amerika. Wat de financiering van het handels verkeer betreft, wees minister Vos op het feit, dat door den minister van fi nanciën, prof. mr. Lieftinck thans in Amerika onderhandelingen worden ge voerd. Wanneer wij alleen zouden kun nen beschikken over onze dollar-saldi. dan zouden wij weinig in de Ver. Sta ten kunnen koopen. Wij hebben dus crediet noodig. De Amerikaansche leveranties zijn, het spreekt vanzelf, van bijzondere be- teekenis voor ons land. Voor 1946 raamt minister Vos de waarde van den im port dus met inbegrip van dien uit andere landen dan de Ver. Staten op 3 milliard gulden. Hij hoopt, dat het mogelijk is. de waarde van den Ne- derlandschen export te kunnen stellen op een milliard gulden De helft van het verschil hoopt de minister te kunnen putten uit de middelen die door Ne derland tijdens den oorlog in Amerika zijn verkregen Dc andere helft hoopt hij te kunnen aanvullen met Amèri kaansche credieten. De verstrekking hiervan hangt voor een belangrijk deel af var. politieke factoren. Ook de verhouding tusschen Rusland en Amerika en de Amerik. credietverleening aan Engeland spelen hierbij een rol. In dit verband echter verklaarde de ministei nadrukkelijk, dat de credietwaardigheid van Nederland in Amerika als volkomen gezond wordt beschouwd. Uit Amerika zullen de volgende arti kelen worden geïmporteerd: metalen, (bestaande uit machines, ijzer en half fabrikaten) grondstoffen voor de Ne derlandsche textielindustrie, chemica liën, tarwe en vetten, alsmede kolen en olie (benzine, smeerolie e.d.). Hiermede zal een bedrag van 300 tot 400 millioen dollar gemoeid zijn. De Nederlandsche exportmogelijkheid naar de Vereenigde Staten is voorna melijk gelegen in den uitvoer van merkartikelen. Bloembollen, kaas en jenever zijn daarbij de belangrijkste producten, die wij kunnen uitvoeren Wat de industrie betreft zijn in de eerste plaats kansen aanwezig voor ar tikelen van een zeer hooge kwaliteit. Dit geldt vooral voor de kunstnijverheid en het ambacht, aangezien Amerika zelf in staat is, in de behoefte aan goed- koope massaproducten te voorzien. De minister ziet verder groote export mogelijkheden in het verkeer met Zuid-Amerika. Hereeniging Geref.in H.V. met de Ned. Herv. Kerk. Gisteren kwam de Synode der N_H. Kerk te Wassenaar bijeen. Met algemeene stemmen heeft men de voorstellen tot hereeniging van de Geref. In H.V. met de Ned. Hen. Kerk aangenomen. Het be treft hier de ln 1926 van de Geref. Ker ken afgescheiden kerk, tellende 21 ge meenten. 17 predikanten en 7.000 belij dende lidmaten. Deze hereeniging zal op 15 Mei a.s. haar beslag krijgen Dan zul len de ambtsdragers dier kerk in de ker keraden van de NH. gemeenten worden opgenomen en de lidmaten overgaan. Persconferentie ln het paleis te Batavia. - De Luitenant-Gouverneur Generaal Dr. H van Mook verklaart aan "Se aanwezige journalisten de nieuwe richtlijnen der regeering. (Marco-A.B.C /Stevens-P.) Bijeenkomst nieuwe Kamers vermoedelijk omstreeks half Augustus. (Van onzen parlementairen redacteur). Zooals men weet bestaat het voorne men de verkiezing van de Tweede Ka mer op 17 Mei te houden, die van de Eerste Kamer een tijd later. Dit laatste is onvermijdelijk doordat daar immers de nieuwe samenstelling der Provin ciale Staten aan vooraf moet gaan- Deze zullen op den tweeden Dinsdag in Juli de candidaten voor onzen Senaat stellen. In verband met de verschil lende termijnen die men in acht moet nemen, zal het niet veel eerder dan omstreeks half Augustus althans de eerst^ helft dier maand worden, al vorens alles gereed zal zijn om de nieuw gekozen Staten-Generaal, nadat de oude eerst gesloten is te openen. Mochten er geen dringende voorstel len te behandelen zijn, dan zou men de opening tot den derden Dinsdag van September kunnen uitstellen. Het eeni- ge bezwaar \vare, dat er aldus gedu rende een 5 k 6 weken een parlement- loos tijdperk zou zijn, aangezien ten gevolge van de wet i.z. de voorloopige Staten-Generaal de levensduur van deze eindigt op het oogenblik waarop de verkiezingsuitslagen van de beide kamers gepubliceerd zullen zJjn. Mocht men dit bezwaar te groot achten, dan zou men de nieuwe Kamer vrijwel ter stond na die publicatie (gelijk gezegd, in de eerste helft van Augustus te ver wachten) kunnen openen. E. v. R NAAR HET VADERLAND. De „Sibajak" met 1200 repa- trieerenden van de „Alcantara" wordt hedenavond te Amsterdam verwacht Zondag volgt waarschijnlijk de „Bloemfontein" met 1300 en Maan dag de „Tegelberg" met 1800 landgenooten uit Indië. De passagierslijst van de „Tegel berg" ligt aan ons bureau ter in zage. DE UNILEVER AFFAIRE. De zwendelaffaire van de Unilever Verkoop Centrale houdt ae gemoederen nog steeds bezig. Gisteren ging te Rot terdam het gerucht, dat in de kerk van de Paters Kruisheeren aan de Beuken- daal, achter of onder het altaar ver borgen, een Perzisch tapijt ter waarde van 9000 gulden, twee frigidaires en een of meer bontmantels waren gevonden, afkomstig van den in deze zaak gear resteerden Van der S De politie heeft ons deze geruchten niet willen beves tigen. Volgens lezing van de bedoelde geestelijken zijn er Inderdaad eenige goederen in beslag genomen, maar zij waren niet achter of onder het altaar verborgen, doch hadden een plaatsje ergens in de pastorie gekregen. De zaak zou zich als volgt hebben toegedragen: Genoemde Van der S.was een goede bekende van een van de broeders. Zonder dat deze broeder eenig verband zocht met de Unileverzaak, heeft hij eenige weken geleden, zeer on voorzichtig weliswaar voldaan aan het verzoek om eenige goederen, die aan een zekeren Van der V. toebehoorden, in bewaring te nemen. Zijn superieuren waren hiervan echter niet op de hoogte. OOK VOOR PERSONEN VAN 21 JAAR EN OUDER SINAASAPPELEN. In aansluiting op de aanwijzing van de bonnen B 73, C 73, D 73 en E 73 der bonkaart K 602 voor sinaasappelen, voor personen geboren in 1926 of later, deelt het centraal distributiekantoor mede, dat thans ook personen geboren in 1925 of vroeger, in aanmerking komen voor 500 gram sinaasappelen. zy moeten hiertoe bon A 16 der bon kaart KA 603 uiterlijk op Zaterdag 16 Maart a.s. bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren tegen ontvangst bewijs. Inlevering by andere detaillisten is niet toegestaan. De aflevering der si naasappelen zal plaats vinden eerst in het Zuiden, vervolgens ln het Oosten en Noorden en ten slotte in het Westen des lands. De aflevering op de bonnen B, C, D ,E 73 is in het Zuiden des lands reeds begonnen. NIEUWE BURGEMEESTER VAN LEEUWARDEN. Naar wy vernemen is benoemd tot burgemeester van Leeuwarden mr. A. A. M. van der Meulen, thans wethouder van die gemeente. HOOFDAKTE-EXAMEN 1946. De minister van onderwys deelt mede dat het in zyn voornemen ligt de tot standkoming van een KR. te bevor deren, waarby zal worden bepaald, dat aan het gedeelte a oi het gedeelte b van het in 1946 te houden hoofdakte examen kan worden deelgenomen door allen, die na 1939 een verklaring voor het gedeelte b of het gedeelte a hebben verworven. De elsch, dat om tot het a- gedeelte van het examen te worden toegelaten de lagere akte als onderwy- zer ten minste anderhalf jaar te voren moet zyn verkregen, blijft voor het a.s. examen voor de hoofdakte ten volle van kracht. Verdere maatregelen over het exa men zullen tijdig worden bekend ge maakt. 6500 N.S.B.-ERS IN DUINDORP. De Haagsche correspondent van de „Prov. Overijss. en Zwolsche Courant" schrijft; Het Scheveningsche visscherskwartler „Duindorp" geeft sinds maanden onder dak aan 6500 N.S.B.-ers en zware colla borateurs, tot groote verontwaardiging van duizenden Scheveningsche vis- schersgezinnen, die in den oorlog door de Duitschers uit hun woningen waren verdreven en die nu in dikwyis zeer primitieve behuizingen zijn onderge bracht. Het is een zeer bont gezelschap dat hier byeen is. Zeer talrijk onder hen zijn de ex-burgemeesters, w.o. die van 's-Gravenhage, Gouda. Leiden, Dor drecht en Delft. Dan ziet men er den beruchten Piek van Winterhulp, zyn opvolger, Van Vloten, die er op Dollen Dinsdag met de kas van Winterhulp tusschen uittrok, den oud-hoofdcommis saris van Den Haag, mr. Hamer, jhr. de Ranitz, Secr.-Generaal van het Dep. van Volksvoorlichting, verschillende Nazi-journalisten etc. Zy zitten met groepjes van 8—12 man in huizen, heb ben kampoudsten en worden door so ciale werkers dageiyks bezocht. Eenige verbazing heeft gewekt dat allerlei le zingen van de voornaamste geïnterneer den over speciale onderwerpen worden toegestaan die weliswaar onder con trole staan hoewel zij af en toe leiden tot pro-Nazi demonstraties als het flui ten van Duitsche liedjes by het verla ten der lezingen en het groeten met „88", hetgeen een code is voor „Heil Hitier" de h is de 8ste letter van het alphabeth wat er wel op wyst, dat het nog altijd broeit onder de heeren. BAKKERS PROTESTEEREN! Prysverhooging vooi brootl noodzakelijk geacht. Als protest tegen de voor kort inge stelde loonregeling voor de bakkerijen, die de minister goedkeurde, zonder dat de patroonsorganisaties daarin waren gekend, en in verband met de heer- schende moeiiykheden, had de federatie van Delftsche bakkerijen op 18 Februari besloten den broodprijs met drie cent te verhoogen. Van deze broodprysver- hooging was tevoren kennis gegeven aan de Nederlandsche bakkerijstichting. De prijsbeheersching greep echter al da- dehjk in en de bestuursleden van de federatie van Delftsche bakkerijen, die voor deze prysverhooging aansprakeiyk waren gesteld, en daarom voorloopig werden vastgehouden, kregen niet eer der de vrijheid weer voordat beloofd was op den ouden prys van het brood terug te vallen waartoe besloten werd. Gisteren had de federatie van Delft sche bakkerijen een vergadering van bakkerspatroons uit gewestelyk Neder land georganiseerd om de verschillende grieven te bespreken. Uit Den Haag, Utrecht, Dordrecht, Rotterdam en zelfs uit Zwolle waren bakkers gekomen om deze vergadering bij te wonen. Gewezen werd op de schaarschteaan schoeisel, fietsbanden en fietsen en op de stygende prijzen van grondstoffen als bloem, zout, gist en kolen. Uit de verschillende opmerkingen bleek, dat men niet gesteld was op een staking, maar dat men wel een broodprijsverhooging van één cent per 800 gram gemotiveerd achtte. Er werd op gewezen, dat de overheid zich by haar beoordeeling te veel naar de groote bedryven richt. In een motie aan de regeering werd ten slotte protest aangeteekend tegen alle maatregelen, die genomen worden om een onvermydelyke prysverhooging niet te doen doorgaan Aangedrongen wordt op verbetering in den noodtoe stand der broodbakker/ door a. reduc tie-verlaging, b. bloemprysverlaging, c. broodprysverhooglng. De Bilt verwacht tot Vrydag- avond Tydelyke zwakke en veranderlijk» wind, overigens meest matige wind tusschen Noord en Oost. Zwaar be wolkt. In den ochtend plaatseiyk nevelig. Eènige sneeuw of motregen. Temperatuur overdag om het vries punt. Wind- en stormwaarschuwings- dienst: 7 Maart om 9.30 uur dis trict Noord: waarschuwing voor harden wind Ingetrokken. Automatiseering telefoon- netten Katwijk en Rijnsburg. Met Ingang van 12 Maart. De telefoonnetten Katwijk en Rynsburg zullen met Ingang van Dinsdag 12 Maart a.s. geheel geautomatiseerd zyn! Op dien dag zal de nieuwe telefooncen trale aan de Maurltslaan hoek Zeeweg te Katwyk aan Zee ln gebruik worden ge steld. Voor de 2de helft van de 3de periode 1946 (3 t/m. 16 Maart). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB. KC 603: 073 algemeen 250 gr. jam, stroop enz. 074 algemeen 50 gram thee 075 algemeen pijn. 112 gr. huishoud zeep (uitsluitend import- zeep) 076 algemeen 250 gr. zachte zeep B18 reserve 1 kg. aardappelen BONKAARTEN LA. LB. LC 602: A 11 melk 1liter melk BH, Cll melk 3 liter melk 026 aardappelen 2 kg. aardappelen BONKAARTEN KD, KE 603: 567 algemeen 250 gr. jam, stroop enz. 568 algemeen plan. 112 gr. huishoud zeep (uitsl. importzecp) 569 algemeen 250 gr. zachte zeep BONKAARTEN LD, LE 602: Dll, Ell melk 5 liter melk 526 aardapp. 1 kg. aardappelen TABAKSKAARTEN enz.: T16 2 rantsoenen shag- of rook tabak (geen sigaretten of si garen) V16 100 gr. chocolade of suiker werken X16 100 gr. chocolade of suiker werken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 8 Maart a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Maart mag worden afgeleverd. BINNENLAND Naar schatting zullen aan den op 10 en 17 Maart te houden Stillen Om gang ongeveer 15.000 Amsterdammers en 30 000 personen van bulten Amsterdam deelnemen. De minister van blnnenl. zaken heeft er de burgemeesters op gewezen dat het personeel van rijks- en gemeen tepolitie bulten de werking valt van het K.B. van 15 Jan. '46. houdende maatre gelen ter verbetering van de flnancleele positie van burgerlijk rijkspersoneel en onderwijzend personeel Een nieuwe sala risregeling voor het politiepersoneel wordt voorbereid. De ln April te Utrecht te houden Jaarbeurs wordt de grootste, welke ooit door het jaarbeursinstituut ls ingericht. Door de spoorwegen worden weer extra- treinen ingelegd uit alle streken van ons land. Volgende week wordt reeds met den opbouw van verschillende stands begon nen. Het Nederlandsche schip „Water land", dat 9 Maart uit Amerika vertrekt, zal honderd auto's meebrengen, bestemd voor de Fordfabriek te Amsterdam. De „Edam" zal binnenkort door de Duit schers geroofde machines terugbrengen, waarna de Amsterdamsche Fordfabriek weer als vanouds kan gaan werken. Een Belgisch deskundige. Jean Dre ven. biyft trots alles volhouden, dat de Emmaüsgangers van Vermeer ls en niet van van Meegeren en wil een uitspraak van Internationale experts. Door het „Bur. Wederopbouw Boer derijen ln Zeeland" ls een prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van twee boerderijen, die passen in het Zeeuwsohe landschap. Dinsdag in de vroege morgenuren hebben dieven door verbreking van een lichtkap, uit een bankwerkersatelier op de Rozengracht een partij bont ter waar de van f. 30.000— gestolen. In verband met. knoeierijen over ver scheidene maanden gepleegd. z(jn dezer dagen acht functionarissen van het be wakingskamp aan de Levantkade te Am sterdam gearresteerd aldus het Hbld. De minister van Verkeer heeft mee gedeeld dat overwogen wordt den verkoop van gebruikte motorrijwielen vrij te geven De verscheping van z.g. dokters auto's uit Engeland wordt regelmatig voortgezet. Er zijn er deze week weer vijftig gearriveerd, zoodat er ;hans t >taal 130 ln Nederland zijn aangekomen. Ge middeld zullen per week van dertig tot vijftig van deze auto's aankomen tot een totaal van vyfhonderd. Volgens minister Vos ls reeds voot 80 pet. van de vraag van artsen naar auto's voldaan De generaal van het Leger des Hells, generaal Georg Lyndon Carpenter, die bin nenkort zal aftreden de hooge raad van het Leger des Hells komt ln Londen bijeen om zijn opvolger te kiezen zal een be zoek brengen aan ons land en op 16 Maart ln Hoek van Rolland aankomen. Onder zeer groote belangstelling werd gistermiddag de nieuw benoemde burge meester van Aalsmeer, dr. D. H Peere boom Voller geïnstalleerd. De oude veiling was voor deze gelegen heid ln een waar bloemenpaleis herscha pen. Wethouder J Hofman hing den nieuw benoemden burgemeester den ambtsketen om Het is Frits Schuurman gelukt de hand te leggen op het orkestmateriaal van de Leningrad-symphonic van Dlmitri SJostakowltsJ Binnenkort kunnen de eerste uitvoeringen in Nederland van dit. werk verwacht worden door het Residentie- Orkest onder leiding van Frlts Schuurman Nu de toestand ln Nederland zooveel beter is geworden, neemt ook het aantal kinderen, dat van de Engelsche gastvrij heid gebruik moet maken, af. Oorspron kelijk waren er veertien kampen Inge richt voor Nederlandsche kinderen. Thans zijn er slechts vier en ln April zullen er nog maar drie zijn. Op het oogenblik be vinden zich ln de kampen of bij gezinnen ongeveer 2500 Nederlandsche kinderen. In het geheel z()n uit Nederland 8000 kin deren ln Engeland geweest. Tengevolge van een bespreking tus schen den minister van onderwijs, den rector magnificus der Technische Hooge- school te Delft en de Delftsche studenten- zuiveringscommissie heeft de minister zijn verzoek aan den rector om de reeds ge dane uitspraken inzake de zuivering onder de Delftsche studenten te herzien. Inge trokken. Het bureau van den Kinderrechter ln de Arrondissementsrechtbank te Den Haag is verplaatst naar Jan van Nassaust-raat 65, aJdaar. 14 radio-zenders en een groote partij zend- eD andere lampen, door de Duit schers naar Duitschland vervoerd, rijn door de geallieerden teruggebracht, doch hier ln den zwarten handel gekomen. De volledige partij ls thans ln Amsterdam ln beslag genomen en tegen enkele Amster dammers ls proces-verbaal opgemaakt. Het nieuwe Internationale hof van Justitie zal. volgens een woordvoerder van de Uno. ln April te 's Gravenhage bijeen komen. De openingsplechtigheid zal waar schijnlijk op 3 April plaats hebben. Te Helmond ls gisteren een nieuwe automatisohe telefooncentrale geopend. De heer G. Polak Danlëls, als oud voorzitter van den Ned. Journalistenkring deel uitmakende van de Perszuiverings commissie. heeft ontslag als lid van deze commissie verzocht, omdat hij zich met den gang van zaken, welke tot onrecht vaardigheid leidt, niet kan vereenigen. BUITENLAND Het s.s. Queen Elisabeth staat van nu af weer ter beschikking van de Cunard Line. 32 Trotskisten zijn, naar verluidt, tijdens een openbare vergadering te Parijs gearresteerd. Onder hen bevinden zich Amerikaansche. Britsche, Iersche, Zwlt- sersche, Belgische. Spaansche, Nederland sche, Grieksche, Tndo-Qhlneesche en Fransche Trotskisten Enkele weken ge leden ls de politie, op bevel van het mi nisterie van voorlichting, haar optreden tegen de Trotskisten begonnen door het Illegale Trotskistische orgaan „La Verlté" ln beslag te nemen rindsdlen zijn klop partijen voorgekomen In drie maanden tyds ls de popu- lairiteit van den Engelschen minister Bevin toegenomen met 20 pet., volgens het instituut Gallup Vermoedelijk zal binnen erjkele maanden een half-uur dienst door de lucht tusschen Londen en Parijs worden Ingesteld. Zelfs hoopt men ook van an dere Engelsche plaatsen diensten naar Fransche steden ook naar de Rlvlèra te kunnen Inrichten. Volgens den Chlneeschen onder minister van bultenlandsche zaken heeft de Sovjet-Unie aan de regeering van TsJoengkLng medegedeeld, dat de vertra ging in het terugtrekken der Sovjettroe pen uit Mandsjoerlje aan „technische moeilijkheden" moet worden geweten Ongeveer 6.000 soldaten van de Amerikaansche troepen ln Europa zijn reeds langer dan 90 dagen zonder verlof „afwezig". Deze soldaten pogen zich of wel ergens ln Europa te vestigen, ofwel op clandestiene wijze naar de Vereenigde Staten te komen. De eerste lord der Britsche admira liteit Alexander heeft ln het Lagerhuis verklaard dat de Amerikaansche experi menten met de atoombom de toekomstige doeltreffendheid van slagschepen en on derzeeërs zullen helpen bepalen. Hij zeide dat niemand kon beweren dat slagschepen gedurende den oorlog een mislukking wa ren geweest en men moet zich niet haasten om ze als verouderd te beschouwen. (U.P.) Italië vraagt Amerika een leening van 250 millioen dollar, Canada een van 1 1/4 milliard. Reuter meldt, dat het huwelijk ln Japan voortaan op wederzijclsche over eenstemming moet zijn gebaseerd en dat de ouders niet langer het recht zullen hebben hun dochters te verkoopen. Te Lissabon verluidt, dat president Salazar binnenkort aan de grens een onderhoud zou hebben met Franco. De recruten ln het Amerikaansche leger zullen ln de toekomst allen een luchtvaartopleiding ontvangen en één moderne taal moeten leeren. Radio Stockholm meldt, dat 1 April een geregelde autobusdienst tusschen Zweden en Zwitserland (een tocht van 2*4 dag) zal worden geopend. 10 Maart wordt met twee toestellen een dagelijksche vllegdlenst Washington New YorkParijs geopend. Dr. SchlangeSchoningen, minister van landbouw in de voor-Hitlerlaansche regeerlng-Brünlng, ls benoemd tot chef van het Duitsche centrale bureau voor voedsel en landbouw ln de Britsche zone. Prof. Edmund Mezger, toegevoegd verdediger van von Neurath voor het In ternationale tribunaal te Neurenberg, ls door de Amerikaansche veiligheidspolitie gearresteerd. De groote groep zonnevlekken, die op 6 Febr. op de middenmeridiaan der zon verscheen, ls op 27 Febr. opnieuw aan den Oostelijken rand opgedaagd en werd door talryke lichtvlekken voorafge gaan. Naar verluidt zou het Poolsche leger van generaal Anders, dat ln Italië staat in April worden gedemobiliseerd. DE „PARTIJ VAN DEN ARBEID". De heer Vorrink algemeen voorzitter. Het bestuur van de „P^rty van den Arbeid" is als volgt: Presidium: K. Vorrink, algemeen voorzitter; R. v. d. Brug, mr. A. M. Joekes en G. Ruygers, voorzitters. Secretariaat: C. Woudenberg, alge meen secretaris J. Willems en W. Tho massen, secretarissen. Er is één vaca ture. Leden: J. Coenraads. W. Drees, mr. M. v, d. Goes van Naters, J. Harmsen, mr. ir. B. W. Haveman, J. v. d. Kielt, C. Kleywegt, prof. mr. R. Kranenburg, C. J. van Lienden, mr. P. J. Oud, L. N. Palar, mevr. mr. A. E. Ribbius Pele- tier, prof. ir. W. Schermerhorn, mr. N. Stufkens, J. Tuin, mr. G. E. v. Walsum. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer zal definitief worden geregeld in de vergadering van den partyraad op 16 Maart a.s. Het partybestuur zal zich met een brief richten tot de leden en met een manifest tot het Nederland sche volk. Een nota betreffende het persvraagstuk wordt voorbereid en zal binnenkort worden afgehandeld. VOEDSEL. KLEEDING EN SPEELGOED UIT AMERIKA. Naar het A.NP. van „Nederlands Volksherstel" verneemt is het s.s, „Edam" uit Amerika op weg naar Nederland met levensmiddelen, kleeding, schoeisel en speelgoed als een nieuw geschenk van het Amerikaansche voJk voor onze oorlogsslachtoffers. Onder de levensmiddelen bevindt ^ich o.a. melkpoeder, ingeblikt vleesch, groenten en fruit, sardines en vitamine- tabletten. Tevens bevat de zending een hoeveelheid naalden, scharen en vin gerhoeden. Het totale gewicht van alle goederen bedraagt 912.426 pond. Kerkelijk leven Ned. Herv. Kerk Viertal te Middel burg (vac. dr. W. H. Beekenkamp) dr. J. Brandenburg te Biggekerke, L. J. Caze- mler te Temeuzen, F. Don te Oostkapel- le en M. Hlnlopen te Amstelveen. Beroe pen te Middelburg (toez.) F. Don te Oostkapelle; te Den Bommel (toez.) G. Streefkerk te Brandwijk; te Havelte (toez.) M. Watoeke te Drlmmelen; te Schlngen-Slappetcrp (toez.) B. Peysel te Yhorst-de Wijk. Bedankt voor Noordgou- we (toez.) A. Postma te Schore (Z.); voor Hattem (toez.) H. W. Hemmes te St. Anna-Parochle; voor de ben. tot geestelijk verzorger te Westerbork met standplaats Assen E. v. Wlerin^en te Werkendam; voor Den Helder J. Vink te Bosward; Benoemd tot hulppred. te Apeldoorn (wijk I) A. G. v. WUlenswaard, em. pred. aldaar en J. v. Rossuzn, voorg. Ver. v. VriJz. Herv. aldaar. Beroepen te Blezellnge H. A. v. Loon te Grijpskerke; te Alkmaar (vac. Tuin- stra) J. M. Gerritsen te Wlgmond, Drie tal te Amsterdam (buurtgem.-Noord) S. J. N. Hulsbergen te Hoedekenskerke, P. C. Vermeulen te Laren (N.H.) en W. Volger te Harllngen. Aangenomen naar Beetsterzwaag J. E. Wagenaar te Ys- brechtum. Geref. Kerken Beroepen te Loblth J. H. Slager, cand. te Soestdyk; te RIJswyk (Z.H.) (2e pred.pl.) S. v. Popta te Vlanen. Aangenomen naar Montfoort J. Bos te Olst; naar Utrecht (wijk I) D. Roest \q Hoogeveen; naar Brussel (voor den evang. arbeid te Denderleeuw) J. C. Everaars te Sloten. Bedankt voor IJsselmonde L. v. d. Linde te Fijnaart. Tweetal te Vreeswijk A. P. Helner te Glessen-RIJswyk en P. Warmenhoven te Reeuwyk; te Zaandam (4e pred.pl.) D. W v. d. Laan te 's-Gravenzande en D. Warnink te Bolnes. Beroepen te Antwer pen (als evang pred.) B. W. Ganzevoort te Gent; te Jutrljp-Hommerts J. Kuiper cand. te Amsterdam; te Heemstede dr. P J. Richel te Oosterbeek; te Arnemul- den P. M. Veldhuizen te Monster. Geref kerken nanr art. 31 K.O. Be roepen te Loppersum-Westeremden M. Vrleze. cand. te Kampen; te IJmulden H. J. Schilder te Bergschenhoek. Bedankt voor Delft W. J. v. Ottorloo te Zuldhorn. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Maars- sen A. Dubois te Gouda. Geref. Gemeenten Tweetal te Gouda dr. C. Steenblok te Rotterdam en H. Llg- tenberg te Vlaardlngen. Beroepen to Nijkcrk o/d. Vel.. J. Fraanje te Barneveld. VrUe Evang. Gemeenten Aangeno men naar Rotterdam (vac. Enter) H. C. Leep te Gouda.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1