LEIDSCH DAGBLAD De democratische staat Weerbericht Churchill waarschuwt de wereld voor Sovjet-expansie-wenscheu Met een enkel woord De Volksvertegenwoordiging. Ook in den besten democrati- schen staat zal men regeerders en geregeerden hebben. Dat allen de regeering vormen en allen dus onderworpen zijn aan de ge meenschappelijk vastgestelde wetten is in de huidige staten ondenkbaar Door het kiesrecht oefent bet lid der ge meenschap invloed uil op de volksver tegenwoordiging en daardoor volgens ons stelsel van den constitutioneel-par- lementairen staat op de regeering. De bestaande bepaling Irrnmers uit de Grondwet: „De Koning benoemt en ontslaat de ministers naar zijn welge vallen" is een doode letter geworden. Welke is nu de rol van de volksver tegenwoordiging in een parlement air - democratischen staatV Niemand heeft het m.< duidelijker ge zegd dan Robert Pruin Voor een con stitutioneel volk als het onze acht ik het van het hoogste belang, dat zijn vertegenwoordiging uit d° uitmuntendste en edelste mannen bestaat, die in rechtschapenheid en wijsheid een toon beeld aan allen verstrekken. Daar aan. geloof ik, is meei gelegen dan aan de deelneming, of de verwerping aan deze of gene wet. Een kamer, die door de middelmatig heid en onhandigheid van haar leden, door haar partijschap' en politieke on eerlijkheid de constitutioneele regeering in minachting brengt benadeelt de goede zaak oneindig meer dan zij door de aanneming der beste wetten bevorderen kan". Dit kan alleen als de volksvertegen woordiging is samengesteld uit be kwame. onafhankelijke en betrouwbare personen van karakter die uit eigen overtuiging spreken en niet bestaat uit mandatarissen van politieke partijen of belangenvertegenwoordigers van be paalde volksgroepen of klassen. De volksvertegenwoordiging moet een weerspiegeling zijn van de rechtsover tuiging van het geheele volk. Daarom is het algemeen kiesrecht een voorwaarde van democratie. Terecht echter sluit men jonge menschen er onwaardigen uit. Den laatsten tijd ontzet men velen uit de beide kiesrechten, want zij streef den in hun politieke instelling niet het Nederlandsche rechtsbelang na. Stellig is dat bij hen gemakkelijk te consta- teeren, maar er is theoretisch geen ver schil met de uitsluiting van hen, die in woord en geschrift op de omverwer ping van onzen constitutioneelen regee- ringsvorm aansturen. Het zal alleen in ons huidige staatsbestel heel wat moeite kosten, deze uitsluiting te bewerken De bevoegdheden der volksvertegen woordiging zijn in den loop der jaren steeds uitgezet. Men ziet dit en in het algemeen is dat ook zoo als een toeneming van den volksinvloed. Naar mate de ontwikkeling stijgt kan men groot-er invloed uitoefenen. Maar de juiste maat is overschreden. De volksvertegenwoordiging ls zelf schuld aan de teleurstelling en mis kenning, die allerwege haar deel is. Zij verwarde haar taak met die der regee ring. Voor elke belangenfutiliteit werd het apparaat in werking gesteld. En de eenzijdigheid vai. deze verlangens nam steeds grotesker vormen aan. De taak der volksvertegenwoordiging moet beperkt blijven tot de wetgeving (in ruimen, algemeenen zin, niet in de tailwerk of uitvoering) budgetrecht oh contróle. Standsbelang of klassebelang worde scherp geweerd Het algemeen kiesrecht, gekoppeld aan belangenpoli- tiek, voert tot den ondergang van het parlement. Nog altijd geldt het woord van Thorbecke: „Is het alleen maar een vraag, wat het volk of de meerderheid wil. dan vervalt, de vraag naar hetgeen recht, waar, goed en uitvoerbaar is". De volksvertegenwoordiging heeft tot taak: te waken voor het voortbestaan en ontplooien van ons historisch volks leven: de historische vrijheidsgedachte op geestelijk en stoffelijk gebied waar borgen en de individueele bestaansver- antwoordelijkheid aankweeken. Dit beteekent dat elk stelsel van col lectivisme en dat elk vergrooten van den staatsinvloed op die terreinen, waar de vrijheid eerste waarborg ls voor ver dere ontplooiing, afgewezen wordt. Dit beteekent dat onze gegroeide historische staat zich „regelmatig" ontwikkelt en niet door processen van socialisatie een richting wordt uitge dreven, die funeste gevolgen voor allen, ook voor de arbeiders, moet hebben, HET PROCES TE NEURENBERG. President Lawrence heeft aangekon digd, dat de verdediging van Hermann Goerlng Vrijdag zal beginnen. Onder de documenten, die Doenitz als bewijsstukken tracht te verkrijgen, zijn geheime documenten van de Brit- sche admiraliteit, waarvan de verdedi ging beweert, dat zij "ouden aantoonen dat de admiraliteit aan alle Britsche koopvaardijschepen het bevel had ge geven onmiddellijk het vuur te openen op alle onderzeebooten, die aan de oppervlakte kwamen, ze te rammen en met dieptebommen te bestoken. Schacht verzoekt om getuigen, die kunnen aantoonen, dat hij betrokken was bij het complet tegen de nazisti sche regeering in September 1938 en deel heeft genomen aan den aanslag op het leven- van Hitler in Juli 1944. 85ste Jaargang WOENSDAG 6 MAART 1946 No. 25720 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie er Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Langs de kust krachtige, overigen® matige Noord-Oostelijke wind. Zwaar bewolkt. Plaatselijk: nog sneeuw. Temperatuur om het vriespunt. Wind- en stormwaarschuwings- dienst: Hedenmorgen 5.30 district Noord waarschuwing voor harden wind uit Oost-Noord-Oostelijke rich ting. U.N.O. dient gewapend te worden. In het Westminster College te Fulton in Missouri <V Stheeft Winston Chur chill een rede uitgesproken Hij zeide. dat oorlogen niet voorkomen zouden kunnen worden en de wereldveiligheids organisatie niet in aanzien zou kunnen stijgen zonder een broederlijke vereeni- ging van de Engelsch sprekende volken, d.w.z. een bijzonder nauw contact tus- schen het Britsche rijk en d" Vereen. Staten. Zulks dient gepaard te gaan met het handhaven van de huidige faciliteiten voor de wederzijclsche veiligheid door het gemeenschappelijk gebruik van alle vloot- en luchtmachtbases der beide landen over de geheele wereld- Ten slotte zouden wij wellicht zelfs kunnen geraken tot een gemeenschap pelijk staatsburgerschap, aldus Chur chill. Er is een schaduw gevallen op de plekken, die kort geleder door de ge allieerde overwinning nog verlicht wer den. Niemand weet. wat sovjet-Rus land en zijn communistische interna tionale in de naaste toekomst zullen doen of wat de grenzen zijn wan hun neigingen tot expansie en proselie- tenmakerij. Mijn voorstel is derhalve, de Uno tei-stond van een internatio nale gewapende macht te voorzien. Mijn voorstel is de mogendheden te verzoeken een bepaald aantal eskaders vliegtuigen in dienst te stellen van de wereldorganisatie. Immers, voorkomen is beter dan genezen. Ik heb een groote bewondering voor het dappere Russische volk en voor mijn vriend in oorlogsdagen, maarschalk Stalin. In Engeland, en ongetwijfeld ook in Amerika, heerscht sympathie en goed vertrouwen jegens de volken van Rus land en is men vastbesloten de vele moeilijkheden en tegenslagen teover winnen en een blijvende vriendschap te vestigen. De communistische partijen, die van weinig beteekenis waren in de landen van Oost-Europa, hebben een voor rang en macht gekregen die ver boven haar getalssterkte uitsteekt. Overal trachten zij een totalitairen invloed te verwerven. In bijna al die landen heorseht een politieregime en met uitzondering van Tsjech o-Slowakije bestaat er geen ware democratie. Gewag makend van den sovjetdruk op Turkije en van de communistische be ïnvloeding der sovjet-Russische zone in Duitschland, vervolgde Churchill: Uit gezonderd in het Britsche rijk en de Vereenigde Staten, waar het commu nisme nog in zijn kinderjaren is, zijn de communistische partijen of vijfde colonnes een toenemende uitdaging en gevaar voor de Christelijke beschaving. Ik geloof niet, dat de sovjet-unie oor log wil. Zij verlangt de vruchten van den oorlog en een onbeperkte uitbrei ding van haar macht en leerstellingen. Van hetgeen ik van onze Russische vrienden en bondgenooten tijdens den oorlog heb gezien weet ik, dat er niets is. dat zij zoozeer bewonderen als kracht en dat er niets is. waarvoor zij minder respect hebben dan voor militaire zwak heid De oude leerstelling van machts evenwicht is derhalve ongezond. Indien de Westersche democratieën blijven vast houden aan de beginselen van het handvest der vereenigde volken, zal haar invloed ter bevordering van die begin selen geweldig zfjn en zal waarschijn lijk niemand hen lastig vallen. Wil een oorlog voorkomen worden, dan dienen wij thans op alle punten onder oppergezag van de vereenigde volken tot een goede verstandhouding te ge raken met de sovjet-unie Laat niemand, zoo besloot Churchill, de verborgen kracht van het Britsche rijk en ge in eenebest onderschatten. De eerste berichten over de reacties in Amerika op de rede wfjzen er op, dat de leden van het Congres Churchills voorstel tot het vormen van een Britsch- Amerikaansche militaire alliantie niet gunstig ontvangen hebben De meeste senatoren wijzen er op, dat een formeele alliantie wantrouwen van den kant van Rusland zou opwekken, en bovendien zou een dergelijk verbond Amerika te zeer binden aan de Britsche buitenland- sche politiek. Ondanks de vastbeslotenheid zich te gen de Russische eischen te verzetten, heeft hier niemand in verantwoordelijke kringen het denkbeeld geopperd dat de geschillen met Rusland van het diplo matieke naar het militaire stadium zijn overgegaan of dat het punt is bereikt, waarop militaire allianties overweging verdienen. Een Amerikaansche waarnemer schet ste de situatie door te zeggen: „Als Churchill deze rede eenige weken vroe ger gehouden had, zou deze een sensatie zijn geweest, maar vandaag zijn we allen vastbesloten ons te verzetten tegen de eischen van Rusland Byrnes, Bevin en Vandenbergh hebben dat duidelijk ge zegd. Wij zijn van meening, dat - het oogenblik voor daden is gekomen Geen militaire daden of militaire allianties, want dat zou te defaitistisch zijn ten aanzien van de hoop op een harmonieuze wereld, maar voor stevige diplomatieke daden en drijk Hoezeer wij ook op Churchill gesteld zijn en hem respec teeren, wij zijn van meening dat een dergelijke actie niet van den leider dei- oppositie k^n uitgaan en daarom komt zijn rede van vandaag ons eenigszins als een anti-climax voor." Een onlangs opgerichte „Win den vredesorganisatie, welke gesteund wordt door vooraanstaande Amerikanen, waar onder 23 leden van het Congres, heeft voor een nationaal forum in Washington plannen uiteengezet met betrekking tot de instandhouding van de eenheid onder de geallieerden, zooals die in oorlogs tijd bestond De leiders van deze groep vestigden de aandacht op de „gevaarlijke anti sovjet neiging" in Amerika. De groep verlangde verder een Amerikaansche buitenlandsche politiek, die de wereld zou toonen, dat Amerika oprecht een durenden vrede voorstaat. Vrede, die iets zal kosten is beter dan iedere oorlog. De Perzische kwestie. De Britsche zaakgelastigde te Moskou Frank Roberts, heeft, zooals in Londen werd bekend gemaakt, een nota van de Britsche regeering aan de Sowjet Russische regeering overhandigd. Daar in wordt gewezen op de bepalingen van het driemogendhedenverdrag, welke betrekking hebben op het terugtrekken van geallieerde troepen uit Perzië. Ook wordt in de nota gevraagd wat de Sovjet Russisohe regeering beoogt met het blijven handhaven van troepen van het roode leger in sommige deelen van Perzië. De Moskousche bladen publiceeren daarentegen een artikel van een Pers, die Engeland beschuldigt „een tweede Java in Perzië te stichten". Engeland steunt de reactionaire elementen en mengt zich uitvoerig in de Perzische aangelegenheden. Weer eens een echt Russische afleidingsmanoeuvre! Volgens Radio Moskou heeft de eerste minister van Perzië, Ghavam Sultaneh. zijn vertrek uit Moskou twee dagen uitgesteld. Franco waarschuwt. Naar verluidt, heeft de Spaansche regeering, in een Zondag jJ. door den Spaanschen ambassaddeur aan het de partement van buitenlandsche zaken te Washington aangeboden nota. de re geering van de Vereenigde Staten ge waarschuwd, zich niet in Spanje's bin- nenlandsche aangelegenheden te men gen. In de nota werd verklaard, dat Spanje „alle buitenlandsche pressie af wijst, daar het de kwestie van zijn bin- nenlandsch regiem beschouwt als een aangelegenheid, welke bij uitsluiting zijn eigen souvereiniteit aangaat." De nota voegt er aan toe, dat alle verdere buitenlandsche pressie slechts zal kunnen dienen tot het oprakelen van de nationale gevoelens van het Spaansche volk en dat de Spaansche regeering deze „afwijzende houding" deelt. De Parijsche correspondent van Reu ter verneemt uit betrouwbare bron, dat de Britsche regeering het Fransche voorstel, de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen, van de hand heeft gewezen. Dit is naar verluidt, gefundeerd op het feit dat de Britsche regeering het Spaan sche reg1 ~im als een binnenlandsche aangelegenheid beschouwt, die alleen het Spaansche volk aangaat. Het schijnt, dat vele tegenstanders 1 van Franco thans zich achter de re- geering te Madrid scharen, daar hun trots buitenlandsche inmenging ten eenenmale afwijst. Nieuws uit Indië. SJAHRIR STELT WAPENSTILSTAND VOOR. Volgens de radio van New Delhi heeft Sjahrir aan de pers medegedeeld, dat het Indische „kabinet" een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand in Nederlandsch-Indië zal doen. Het Japansche geld ingetrokken. Lt. generaal Stopford heeft te Bata via de volgende proclamatie uitgevaar digd: „Overwegende, a. dat in Nederlandsch-Indië onmid dellijk een gezond geldwezen ingevoerd moet worden, ten einde een volledige ineenstorting van de economische struc tuur van het land te voorkomen en een ruilmiddel, als verelschte voor een nor malen handel, in het leven te roepen en b. dat. daar Nederland als ceri souve- reine macht is erkend, het Nederlandsch Indische geld, dat het Internationaal erkende geld voor dit land is. heteenig wettige betaalmiddel zal zijn, beveel ik thans, dat de bevelvoerende officieren van de A.m.a.c.a.b., die onder militair bevel staat, de noodige maat regelen zullen treffen om de invoering van het Nederlandsch-Indische geld in dit land te verzekeren er het tijdelijk gebruik en de daarop volgende intrek king van het Japansche invasie-geld te regelen. Het Japansche geld zal van 7 Maart af ingekocht worden tegen een koers van 3 cent per Japanschen gulden. Bankbiljetten, welke door de Javasche Bank zijn uitgegeven en het vooroor - logsche Nederlandsch-Indische geld zullen uit de circulatie worden genomen, maar zilverbons van 1 gulden. V-k gul den en 5 gulden kunnen tegen dezelfde waarde voor het nieuwe geld worden in gewisseld Regelingen betreffende de inwisseling van bankpapier van tien gulden en hoo- ger zullen later worden bekend ge maakt. De inwisseling van Japansch en vooroorlogsch geld zal aan onderda nen van vijandelilke staten, gewezen onderdanen of collaborateurs worden geweigerd. Installatie van den burgemeester van Warmond Foto van Vliet. Nieuwe schoenenbonnen met 1 April. OUDE BONNEN NA 16 MAART ONGELDIG Met ingang van 1 April as. zullen nieuwe schoenenbonnen in gebruik wor den genomen. Omtrent de wijze waarop deze bonnen zullen worden uitgereikt zullen nog nadere mededeelingen volgen. In verband hiermede zullen de thans in omloop zijnde schoenenbonnen na 16 Maart a.s. hun geldigheid verliezen. Zij zullen nog tot en met 9 Maart a.s. wor den uitgereikt. Ruiling der oude bonnen tegen nieuwe zal in geen enkel geval plaats kunnen hebben Men dient dus op de oude bonnen zoo spoedig mogelijk schoenen te koopen. Slecnts wanneer de handelaar geen passende schoenen in voorraad heeft zal men den bon bij den schoenhandelaar in kunnen leveren, die een ontvangstbewijs zal afgeven, waarop vermeld moet zijn naam en adres van de klant en handelaar, alsmede het in schrijvingsnummer van laatstgenoemde bij het rijksbureau voor huiden en leder, de soort en maat der schoenen, de datum van afgifte. De levering der schoenen zal in dat geval plaats hebben zoodra de handelaar de schoenen besteld en ontvangen heeft. EXTRA ZEEP VOOR ARTSEN ENZ. Practiseerende artsen, tandartsen, tandheelkundigen, veeartsen enz. kun nen op plaatselijk nader te bepalen dagen bij de distributiediensten aan vragen om extra rantsoenen zeep in dienen voor de 4de, 5de en 6de periode 1946 ('7 Maart t/m, 8 Juni). Personen, die vuilen arbeid verrich ten, ontvangen voor de 4de, 5de en 6de periode 1946 twee rantsoenen inplaats van één rantsoen huishoudzeep. AMERIKA PROTESTEERT TE MOSKOU. Naar Associated Press uit Washington meldt hebben de Vereenigde Staten te Moskou geprotesteerd tegen de voortge zette aanwezigheid van sovjet-troepen in Mandsjoerije. De Chineesche ministei van buiten»- lsndsche zaken, dr. Wang, heeft ver klaard, dat in Januari Rusland aan China een nota gezonden heeft, waarin werd voorgesteld, dat China de Japan sche ondernemingen in Mandsjoerije als herstelbetalingen zou overnemen Over dit Russische voorstel is onderhandeld, maar men is niet totovereenstemming kunnen komen De verwelkoming van clen nieuwen burgemeester aan het Warmonderhek, - De burgemeester staat geheel links. Onder zeer groote belangstelling vond gisteren de feestelijke intocht plaats van den nieuwen burgemeester van War mond, jhr. mr. L M. E. von Fisenne. Aan het Warmonderhek, de grens der gemeente, was een commissie van ont vangst aanwezig en-werd bij monde van notaris Romeijn den burgemeester een woord van hartelijk welkom toegeroepen. De installatierede werd uitgesproken door den heer Van Berckel, waarnemend burgemeester dezer gemeente, tevens burgemeester van Voorhout. Nadat spreker den burgemeester met de attributen zijner waardigheid had j omhangen, nam de nieuwe burgemeester het woord. Na eerst een woord van diepe erkente lijkheid te hebben gebracht aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming tot burgemeester dezer gemeente en aan allen, die aan deze benoeming hadden medegewerkt, bracht spreker den waar nemend burgemeester dank voor zijn rede. Uitvoerig stond spreker stil bij de taak die hem wachtte en hij gaf de verzekering, dat hij met al zijn krachten en zijn geheele persoonlijkheid de be langen van Warmond op maatschappe lijk en cultureel gebied zou dienen. In Hotel „De Stad Rome" werd een receptie gehouden, die zeer druk bezocht werd. Het is een voor den nieuwen bur gemeester mooie dag geweest en de wijze waarop de bevolking hem heeft verwel komd houdt de belbfte in voor een aan gename werkkring, waarin veel tot stand gébracht kan worden. Landarbeidersloonen moeten verhoogd worden. Ernstig tekort aan arbeidskrachten. In een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie wees ir. Heymeyer, voor zitter van de sociale commissie van de Stichting vóór den Landbouw, op het groote gebrek aan arbeidskrachten op landbouwgebied, dat voor onze voedsel voorziening wel eens ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Het gebrek aan arbeidskrachten is te wijten aan het fe.it, dat bij den Dienst Uitvoering Werken en bij den wederopbouw de landarbei ders veel meer kunnen verdienen dan in hun eigen beroep. En bovendien behoe ven de landarbeiders bij de D.U/W. veel minder hard te werken dan op het veld. Wel is waar zijn de landarbeidersloonen 10 cent per uur omhoog gegaan en daar mee op 60 cent gekomen, maar het uurloon voor eer. ongeschoolden bouw vakker is thans 62 cent. Om derhalve de trek naar een ander beroep in te perken, en om daarmee de voedselvoor ziening veilig te stellen is verhooging van de landarbeidersloonen eerste eisch. Verhooging van de landarbeiders loonen beteekent, dat de landbouw producten duurder zullen worden. Een dubbeltje per uur meer loon voor een knecht beteekent, dat het distributiepakket voor iedcren Ne derlander per jaar tien gulden duurder zal zijn. De totale gevraagde loonsverhoging bedraagt ongeveer f. 100 millioen per jaar. De Stichting voor de Landbouw meent dit offer van de Nederlandsche gemeenschap te mo gen vragen, op grond van sociale overwegingen. Wat betreft het vraagstuk in hoever re de boeren in staat zijn de verhoogde loonen der landarbeiders te betalen, werd uiteengezet, dat de prijzen, die de boeren thans voor hun agrarische pro ducten ontvangen, gebaseerd zijn op een loonniveau van de landarbeiders van 60 cent per uur. Naast en verbetering van de land arbeidersloonen, streeft de Stichting voor de Landbouw er naar ook de ar beidsvoorwaarden te verbeteren. Het aantal werkuren van de landarbeiders wordt op 2600 per jaar bepaald, voor de veehouders op 3200. RADIOSTATION N.O.R.A. NAAR HILVERSUM. Ontvangststation Scheveningen naar NoordwiJk. Het bekende radio-ontvangststation „N.O.R.A." te Noordwijk zal binnen af- zienbaren tijd over worden geplaatst naar den Horstemeerpolder nabij Hil versum, waar verschillende proefnemin gen uitstekend zijn geslaagd. Dit plan was allang in de pen, doch is eerst nu, door den dir.-gen. van de P.T.T., den heer Neher, goedgekeurd. De hoofdoorzaak moet worden gevon den in het feit, dat het heuvelachtige duinterrein te Noordwijk nadeelig werkt op de ontvangst met de moderne typen van ruit-antehnes. Bijfactoren zijn: de huidige zout-aan- slag op de antennes, het te laag liggen van het grondwater en de ernstige ver nieling van het station door de Duit- schers. Het in groote hoeveelheden ver werkte staal van den Atlanticwal ver wekte ook wel storingen, doch dit was van secundair belang. Toch zullen de ruim 70 M. hooge radiomasten ten Noor den van Noordwijk niet verdwijnen. Het is zeer waarschijnlijk, dat het radio ontvangststation van Scheveningen, dat in den oorlog werd verwoest, er geves tigd wordt. PENSIOENFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De stichting Pensioenfonds voor het bloembollenbedrijf ontving bericht van het college van rijksbemiddelaars, dat dit college geen bezwaar heeft tegen de nieuwe statuten en het verzekerings reglement. Indien deze in de C.A.O. zullen worden opgenomen zal het col lege hieraan zijn goedkeuring niet ont houden. Het college is voorts bereid de verplichting tot deelneming en bijdrage in het fonds ook bindend op te leggen aan de ongeorganiseerde werkgevers en werknemers met terugwerkende kracht van 1 Maart 1.1. MEER MELK VOOR KINDEREN TOT EN MET 4 JAAR. Met ingang van 17 Maart. Als gevolg van de vergrooting der melkproductie zullen de kinderen van de E en D groep (0 t/m. 4 jaar) met ingang van 17 Maart weer 6 liter melk per week krijgen. Zoodra de omvang der productie zulks toelaat zullen ook de andere consumen tengroepen weer de vroegere rantsoenen ontvangen. (B- en C-groep 2% liter, A- groep 2 liter). BINNENLAND Te Blaricum ls op 82-Jarigen leef tijd overleden de heer Th W. van der Woude, oud-directeur van het Neder landsch consultatiebureau tegen alcoho lisme, oud-secretaris van den reclassee- rlngsraad en oud-wethouder van Blari cum. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog ls van IJmuiden een par tij vlsch, bestaande uit 100 kisten van 60 kg., hoofdzakelijk schol en tong naar Engeland verzonden. Wanneer de aanvoer het toelaat zullen spoedig meer zendingen volgen De bevolking van Ceylon heeft aan de Nederlandsche kampen ln Kandy een gift van 2750 rupee's gezonden om Ne derlandsche vluchtelingen eenigen steun te verschaffen. Het eerste contigent vluchtelingen zal de volgende week Kandy verlaten en per „Nieuw Amsterdam" naar Nederland ver- trekken. De Nederlandsche walvlschvaarder „Willem Barendsz" zal een accomodatle hebben voor circa 300 man. Het laadvermogen van het schip is ca, 72.000 vaten Als productie van deze drij vende fabriek wordt gerekend op 110.000 tot maximum 132.000 barrels. (Een bar rel ls 119 liter). Dit moet worden verkre gen door een gemiddelde vangst van 11 walvlsschen per dag over een periode van 10 vangdagen in een seizoen van 120 dagen. In een telegram aan de regeeerlng wijst het bestuur van de Ver. van Distri- bütlepersoneel er op dat door ontstellen de personeelsvlucht van geschoold dlstrl- butlepersoneel de uitvoering van de dis tributiebepalingen ernstig in gevaar wordt gebracht. Het bestuur acht dit een gevolg van het feit. dat het distrlbutlepersoneel geen enkele bestaanszekerheid wordt ge boden. noch een regeling bil afvloeiing werd voorgelegd. De eerste officieele Nederlandsche radio-uitzendingen zullen in Indië op 8 Maart, den verjaardag van den val van Java, van het radio-station te TJloemoe- loewit bij Bandoeng uit aanvangen. Dp golflengte zal 99.5 meter bedragen en de uitzendingen zullen ln het begin vier uur per dag duren. Men zal deze in den geheelen archipel kunnen beluiste ren. Te Schiedam is het personeel van de cacao- een chocoladefabriek .De Baro nie" ln staking gegaan Het Rapwl-kamp Struyswljk, ln het Zuid-Oosten van Batavia, ls Maandag avond met lichte wapenen en granaten aangevallen De bewaker? hebben echter den aanval afgeslagen. Maandagavond ls het motorschip „Kota Gede" van de Rotterdamsohe Lloyd met 122 repat'rleerenden aan boord te Rotteerdam aangekomen. Sjahrir vierde Maandag zijn 37sten verjaardag. Tusschen Nederland en Portugal ls een monetair accoord afgesloten, waar door wederom vrije betalingen door storting ln guldens bij de Nederlandsche Bank kunnen plaats hebben. De offi cieele koers van 100 escudos Is bepaald op 10,69 gulden. Voorts ls een overeenkomst gesloten. I waardoor de bloklceering van de Neder landsche vorderingen op Portugal en die van Portugeesche vorderingen op Neder land. wordt opgeheven. Voormalige Nederlandsche krijgsge- vangenen ln Slam hebben een open brief gericht tot het Nederlandsche volk. waarin zij er op wijzen, dat. terwijl de voormalige Engelsche en Amerikaansche krijgsgevangenen i-eeds lang naar huis zijn, zij nog altijd ln een soort krijgsge vangenschap verkeeren, welke sedert de capitulatie weinig verbeterd ls. De bekende Fransche schrijver George Duhamel 1= ln Den Haag aange- I komen om in ons land een^e leningen I te houden voor de Alliance Francaise. De minister van Justitie heeft be sloten ln te stellen een commissie voor den verderen uitbouw van het gevange niswezen, welke tot taak hééft, na te gaan welke organisatorische maatregelen op het terrein van het gevangeniswezen en de reclasseerlng. voor zoover deze laat ste ln de strafgestlchten kan plaats heb ben ln de naaste toekomst, voor een goede en doelmatige tenuitvoerlegging van vrijheidsstraffen gewenscht zijn Momenteel wordt de complete fa- brieksinstallatle van de radiolampenfa briek van Philips uit Duitschland terug gevoerd. Deze Installatiebestaat uit on geveer 1200 machines, welke ln gebruik waren bij een fabriek te Porta-Minden, gelegen ln de door de Engelsehen bezette zone van Duitschland ln de buurt van Hannover. Zes Nederlandsche Journalisten, die een tournee maken door Amerika, heb ben gisteren een door minister Byrnes gehouden persconferentie bijgewoond. Later waren zil de eeregasten op een re ceptie van het ministerie van buitenl. zaken. De secretaris-penningmeester van den Kon. Ned. Voetbalbond, de heer A. Staal ls gisterochtend te Den Haag. ter wijl hij per flets op weg naar het bonds- bureau was, aangereden door een mili taire auto. De heer Staal liep een hoofd wonde en eenige kneuzingen op. en ls na ln het ziekenhuis behandeld te zijn naar zijn woning vervoerd. In den ouderdom van bijna 69 Jaar ls te Naarden overleden, de bekende mu sicus H. V. P. Schoonderbeek, tot voor kort organist van de groote kerk te Naar den De minister van verkeer en energie heeft ingesteld een zuiveringsraad voor wegvervoer en tramwegen. Gisteren hebben Nederlandsche troepen de aan de Noordkust van het eiland gelegen hoofdstad van Ball, Sln- garadja. bezet. Langs den geheelen we? naar Singaradja werden de troeper enthousiast door de bevolking ontvangen Het ls mogelijk gebleken aan parti culieren. die minder dan 10 are cultuur grond in gebruik hebben voor den teelt van voedingsgewassen, een bescheiden hoeveelheid kunstmeststoffen bonloos ter beschikking te stellen. Belanghebbenden, (volkstuincomplexen vallen bulten deze regeling) dienen zich zoo spoedig moge lijk bij hun handelaar te laten Inschrij ven. De minister van landbouw, vlssche- rf] en voedselvoorziening heeft geen aan leiding gevonden wijziging te brengen ln de z.g. bonwaarde van de z.g. kidney- pudding, welke van bevoegde zijde een volwaardig vleeschproduct wordt genoemd met 85 a 90 pet. vleesch en vleeschbe- standdeelen. Twee pseudo-militairen ln Amerl- kaansch uniform, Luuk en Johnny ge naamd, een ontvluchte politieke gevan gene en een burger zijn door de Amster- damsche recherche gearresteerd, aldus de „Volkskrant". Zij gaven zich uit voor militaire politie, ambtenaren van bet bu reau Nationale Veiligheid of Opsporings dienst Vijandelijk Vermogen Zij hebben ln totaal 7 gezinnen, die politiek niet al te best stonden aangeschreven, voor f. 6000 opgelicht. Bovendien hebben zij zes auto's gestolen, waarvan zil een exemplaar, een Chrysler, voor hun expe dities gebruikten. Te Dalen heeft men de school moe ten sluiten omdat de voor de verwarming bestemde hoeveelheid turf ls gestolen. Morgen zal de officieele overgave van de Japansche troepen op Ball plaats vinden. Het ls dan Juist 4 Jaar geleden dat de Nederlanders te Bandoeng zich officieel aan de Japanners hebben over gegeven. Boven het normale kwantum zal Arnhem binnenkort 5000 Engelsche rij wielen te dlstrlbueeren krijgen. Voor de andere getroffen gebieden komen nog 15.000 rijwielen beschikbaar. De afleve- ■inv zal reeds deze maand een aanvang ismen, en wel in Arnhem Iedere maand angeveer 500, De belangstelling voor de van 2 tot en met 11 April te Utrecht te houden jaarbeurs is zeer groot. De Beurs ls tot de laatste plaats bezet. In Sint Laurens (Zeeland) was dezer dagen een' kip zoek. Op zichzelf ls dit niets bijzonders. Wèl echter ls vermel denswaard, dat de koster van de kerk het dier twee dagen na z'n verdwijning ontdekte in den nok van den toren; vlak by het haantje! In Sint Layrens beweert men nu, dat de kip in de veronderstelling heeft ver keerd, dat het haantje van den toren een echt haantje was. BUITENLAND. De oude historische archieven van de stad Napels zyn vermoedeiyk door brand geheel vernield. Waarschijniyk ls de brand gesticht door dieven, die de gemeenteiyke kunstschatten wilden roo- ven. De Amerikaansche minister van landbouw, Clinton W. Anderson, heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten maximaal 12 millioen ton graan ln 1946 konden exporteeren. Dit ls 8 mllllo-en ton minder dan noodlg is om de hongerende mlllloenen ln het buitenland te voeden. Een Tsjechisch passagiersvliegtuig ls op de route Parijs-Praag boven het vlieg veld te Praag geëxplodeerd en brandend neergestort. Van de 11 passagiers zyn 3 personen en een kind gered. Het Egyptische parlement heeft be sloten een uit vertegenwoordigers van alle partyen bestaande delegatie te vor men, om onmiddeliyk met de Britsche regeering in onderhandeling te treden. Generaal MacArthur heeft aange kondigd, dat Japan een nieuwe grondwet zal krijgen. De Itallaansche premier de Gasperl heeft op een persconferentie verklaard dat wanneer Joegoslavië Triest krygt toegewezen, Italië het vredesverdrag niet zal teekenen. (U.P.) De studenten der Brusselsche vrye universiteit hebben met algemeene stem men een motie goedgekeurd, waarbij prof Plrenne verzocht wordt afstand tc doen van zyn titel als hoogleeraar. In het Belgische staatsblad ls een ministerieel besluit verschenen, waarby de buitengewone maatregelen van tyde- ïyken aard betreffende het beperken van het gebruik van electrlschen stroom wor den afgeschaft, Uit verscheidene plaatsen van Tirol en Vorarlberg werden Maandag de Fran sche bezettingstroepen teruggetrokken. De Australische minister van immi gratie heeft tweehonderd Europeesche vluchtelingen, meest Joden, toegestaan het land binnen te komen. (Reuter). Ongeveer 40.000 onderwyzers ln de provincie Bombay zijn ln staking gegaan, voor een verhooging van salaris en duur te toeslag. Nauweiyks 1 van de 5.000 Pool- sche vluchtelingen m Brltsch-Indlë wil naar Polen terugkeeren; de meesten wen- schen zich ln Canada of Australië te vestigen. Bldault en de Noorscbe ambassa deur te Parys hebben het Fransch-Nöor- sche handelsverdrag onderteekend. De Amerikaansche nieuwsdienst ln Duitschland meldt, dat Dultsche auto riteiten voor het eerst mogen deelnemen aan de politieke zuivering van hun eigen land, volgens de wet tot denazificatie en demllltarisatle van de Amerikaansche zone. Op ultnoodlglng van president Tru man zal ex-presldent Herbert Hoover de volgende week naar Europa vertrekken ter bestudeering van de voedselpositie. De Zweedsche opperbevelhebber Jungs heeft ln een aan het ministerie van buitenlandsche zaken toegezonden verklaring Zweden aangeraden zich by de Organisatie der Vereenigde Volkeren aan te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1