LEIDSCH DAGBLAD Brazilië en Nederland Kardinaal De Jong gehuldigd Het proces te Neurenberg Nog eenmaal importsigaretten op tien bon De Belgische crisis Weerbericht Met een enkel woord /f Ne(*erland heeft een goeden naam in dt wereld. Ons kleine land is elders veel beter bekend dan wy over groote landen zijn ingelicht. Voor een gedeeite is ons on derwijs daar de schuld van. Maar ook in de voorlichting der ouderen door pers en radio komen bedenkelijke leemten voor. Brazilië is zoo'n land, waar de men- schen gemiddeld veel meer weten van ons land dan wij van de grootste Repu bliek van Züid-Amerika En dat, terwijl het eens bezit van Holland was. Johah Maurits van Nassau genaamd de Brazi liaan, was er jaren gouverneur. In 1661 stonden wij het echter definitief aan Portugal af. Dat rijk, woelig als vrijwel alle Ame rikaansche staten in het midden en Zui den, is thans onder zijn president Eurico Dutra een demcratische staat, die in den strijd der Vereenigde Volken volop zijn aandeel heeft gehad. Een expeditie- leger streed in Italië en Noord-Afrika, de kleine, maar actieve vloot patrouil leerde in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Brazilië is trotsch op de hulp en her denkt zijn gevallenen voor de groote zaak dankbaar. Dit vertelde ons de nieuwe gezant van Brazilië bij ons hof, Excellentie Rangel de Castro, die het betreurde, dat Brazilië hier zoo weinig bekend was. „Als de Nederlanders de interesse eens hadden van Uw vorstin," zei hij, vol eerbied sprekende over zijn hoogachting voor onze Landsvrouwe, aan wie hij zijn geloofsbrieven had over handigd. Vooral op cultureel gebied is een groote samenwerking mogelijk. In Rio de Janeiro is een Instituut voor cultureele uitwisseling, dat lezingen en tentoon stellingen organiseert. De sympathie vloeit voort uit de ge lijke politieke instelling, meende de ge zant. All our feelings are the same! Vrij heid, democratie, internationale samen werking op grondslagen van het recht, beide naties hebben er zich voor ingezet. Politiek gesproken had hij hier een ge makkelijke taak. Vooral het „groote en grootsche einde van den oorlog," de laatste winter en ons harde lot hadden Holland en zijn bewoners doen leven in de harten dezer Zuiderlingen. Ook op economisch gebied zijn er vele mogelijkheden. Het enorme land met zijn 45.000.000 inwoners is dun bevolkt en staat open voor immigratie. Op de vraag, welke be roepen de beste vestigingskansen hadden, luidde het antwoordboeren, tuinders en technici. Vooral het Zuiden van Bra zilië, met een prachtig klimaat, kan nog vele menschen. die werken willen, op nemen. De handel is door den oorlog verdwenen, maar zal zeker herleven. Ongetwijfeld is de landstaal, het Por- tugeesch, een hindernis, maar stellig geen onoverkomelijke. De investeering van kapitaal, noodzakelijke voorwaarde voor een grootsche ontplooiing, biedt veel kansen Excellentie Rangel de Castro heeft reeds een lange diplomatieke loopbaan achter zich, maar hij was nog nimmer in Nederland. De verwoestingen hadden diepen indruk op hem gemaakt. Neder land heeft een groot vriend In zijn mid den gekregen. Mogen in een langen vre destijd de twee landen, vrijheidslievend en democratisch in wezen, elkaar vinden en samen medehelpen aan de vorming van een nieuwe wereld. Terugkeer van goederen uit Duitschland. (Van onzen Haagschen correspondent) t Dezer dagen hebben wij eens geïnfor- rneerd hoe het gaat met de terugvorde ring en den terugkeer van geroofde en naar Duitsohland vervoerde goederen. -Wij vernamen, dat eerst na moeizame onderhandelingen een gevolg van het feit. dat er aanvankelijk in het mili tair bestuur over Duitschland onophou delijk wisselingen plaats vonden thans uit de verschillende zones, vooral uit de Britsche, voortdurend onderdee- len van fabrieksinstallaties terugkomen. Hetgeen tot nu toe al gearriveerd is, mag men op zichzelf heel wat noemen. In verhouding tot al wat er destijds geroofd is, kan men het echter nog slechts een gedeelte daarvan noemen. Uit den aard der zaak is vooral het terugkomen van locomotieven, tram- en spoorwagens, en niet te vergeten machines van het allergrootste belang, speciaal indien een en ander nog in goeden staat verkeert. Hier en daar vraagt men zich onder het publiek wel eens af, waarom wij geen auto's en fietsen uit Duitschland kunnen krijgen. Nog daargelaten, dat hetgeen daarvan ons volk ontnomen is (wat het belang voor onze volkshuis houding betreft) natuurlijk in het niet zinkt vergeleken bij de beteekenls, die te hechten valt aan het weer verkrijgen van machines enz. waardoor groote be drijven opnieuw aan het werk zouden kunnen gaan, moet nog worden ver meld. dat men hiermee komt op het gebied van vervanging van door roof voor Nederland verloren gegane goede ren Naar wij vernamen is echter ten opzichte van voorziening in de vervan ging, waartoe dan het geallieerde mili taire bestuur de eventueel noodige maatregelen zou moeten nemen, tot nog toe geen procedure vastgesteld. E.,v. R. 85ste Jaargang VRIJDAG I MAART 1946 No. 25724 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Het sluiten der Franscb-Spaansche grens Verdere maatregelen. Te middernacht is de Fransche grens aan Spaansche zijde gesloten. Bij den laatst-en trein was het nog een run om de grens te passeeren. vooral van Bel gen, die op weg naar de Congo waren. Het Fransch-Spaansche grensdorp Le Perthus, dicht bij de Middellandsche Zee gelegen, kan met recht „dorp der Tantaluskwelling" worden genoemd. De grens loopt midden door de hoofdstraat en de winkels aan den Spaanschen kant liggen vol met goede schoenen, sinaas appelen en chocolade, artikelen, die men aan den Franschen kant niet kan krij gen. De Franschen mogen nu de straat niet meer oversteken om deze artikelen te koopen Als troost beschikken de Franschen over het grootste deel van de straat en de Spanjaarden moeten zich tevreden stellen met een halve meter van het plaveisel, waarvan het grootste deei door de Spaansche burger wacht wordt ingenomen. In het meer naar het Westen gelegen Bourg Madame staren Franschen en Spanjaarden el kaar ook in stomme zwijgzaamheid aan. Franco heeft een verbod uitgevaardigd met Fransche officieren te spreken. De Fransche ambassadeur te Madrid heeft de officieele nota, waarin het sluiten van de Fransch-Spaansche grens wordt aangekondigd, aan de Spaansche regeering overhandigd. Men heeft den Indruk dat het sluiten voorwaardelijk en niet totaal zal zijn en dat de Fran schen een zekere hoeveelheid verkeer toe zullen laten. De Spaansche autori teiten hebben geen verdere stappen ge daan: men neemt aan, dat zij zich zul len bepalen tot- dezelfde maatregelen als welke de Fransche regeering geno men heeft. Zelfs goederen, die aan be derf onderhevig zijn, worden aan den Spaanschen kant der grens opgehou den. Sommige reizigers mogen echter toch nog de grens overschrijden. De Spaansche ambassade te Londen heeft een verklaring gepubluceerd, waarin wordt ontkend, dat politieke motieven een rol speelden in de dood vonnissen, die onlangs tegen in Spanje verblijvende Spanjaarden zijn uitge sproken De verklaring gaat nauwkeu rig de misdaden en vonnissen na van de geëxecuteerden onder wie Garcia. Zeven leden van de Baskisohe vak- vereeniging zijn in Spanje gearresteerd en nu wordt een beroep op de mogend heden gedaan ten hunnen gunste te in- tervenieeren. De Fransche nota aan de „big three" over de Spaansche kwestie herinnert er aan dat Frankrijk reeds op 12 De cember van het vorig jaar de aandacht van de Vereenigde Staten en Engeland gevestigd heeft op het gevaar gelegen in de gedragingen van het huidige regiem in Spanje Sindsdien is de toestand ernstiger ge worden. Frankrijk wijst, op de executies van Spaansche republikeinen en con stateert, dat de politiek van generaal Francoeen aanfluiting is van het in ternationale recht. De nota herinnert voorts aan de verklaring van Yalta be treffende den onderlingen bijstand tegen satellieten van de as, en aan de ver klaring van Potsdam over het weigeren van het lidmaatschap van de Uno aan Spanje. De Fransche regeering verzoekt derhalve aan de drie regeeringen haar hun standpunt in deze aangelegenheid kenbaar te maken en zij vraagt hun tevens zich aan Frankrijks zijde te scharen ten einde de Spaansche kwes tie aan den veiligheidsraad voor te leggen. Welingelichte kringen te Washington hebben een toelichting gegeven op wat men moet verstaan onder de „tusschen- tijdsche regeering", waarover gesproken wordt in de Amerikaansche nota aan de Fransche regeering. Men wil een regee ring, gevormd door personen, die reeds in Spanje verblijven, en onder wie zelfs leden van de huidige regeering kunnen zijn De voornaamste voorwaarde voor het lidmaatschap dier regeering zou zijn de ernst tot het houden van vrije verkiezingen. Men wenscht voorts dat zoodra deze tusschen tij dsche regeering gevormd is, Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten aan zullen bieden een commissie van waarnemers te zenden om de voorbereidingen voor de verkie zingen en de verkiezingen zelf te con troleeren op dezelfde wijze "als de com missie, die de Grieksche verkiezingen zal observeeren. De commissie zou zich tezelfder tijd kunnen overtuigen van de bedoelingen der regeering en van de echtheid der verkiezingen. Medewerkers van Giral, den president der republikeinsche Spaansche regee ring in ballingschap hebben de moge lijkheden bestudeerd voor het verbree- den van de regeering Giral, door het opnemen van meer gematigde elemen ten, het vormen van een nieuwe repu blikeinsche regeering op representatie ver basis door het opnemen van ver schillende politieke partijen en zoo noo- dlg, de zelfontbinding van het kabinet, dat de vertegenwoordiger is van de con- stitutioneele republiek. De leden van de Spaansche republikeinsche regeering zijn bereid het stroeve constitutioneele standpunt te verlaten en over te gaan tot realistische politiek, die door de omstandigheden wordt vereischt. De socialistische vakvereenigingen uit vrijwel alle landen blijven protes teeren tegen het Franco-regiem en op maatregelen aandringen. Op 10 Maart zal Labour te Londen demonstreeren. Volgens reizigers uit Spanje zou Franco tegen Zondag te Madrid een monsterdemonstratie van „falanxlsti- sche solidariteit" organiseeren. Plechtigheid te Utrecht. Kardinaal De Jong heeft gistermorgen zijn per vliegtuig uit Rome gestuurde kardinaalsbonnet in ontvangst geno men. Voor deze plechtigheid was de kathedrale kerk te Utrecht, zoowel van binnen als van buiten smaakvol versierd met witte seringen ,gele narcissen en gele bloesem. De organist zette het Wilhelmus in. onder welks tonen de vertegenwoordiger van het Koninklijke Huis, graaf Du Monceau en vier Maltheser ridders met hun vuurroode uniformen en sierlijke zwarte mantels met het geborduurde Maltheser kruis op den linker schouder, volgden, daarachter de minister-presi dent prof. Schermerhorn, met de drie katholieke ministers Beel, Van Schaik en Kolfschoten, de voorzitter oer Twee de Kamer. mr. J. van Schaik en vele anderen. Om 20 min. voor elf schreed de kar dinaal de kerk binnen, gehuld in de bisschoppelijke cappa magna, onmiddel lijk gevolgd door den internuntius mgr. Giobbe en de Nederlandschebisschop pen P. Hopmans, met zijn wij-bisschop J, Baeten, J. P. Huibeis, W. P. A. M. Mutsaerts en den procureur van het episcopaat te Rome. mgr. dr. B. Eras. Mgr. Lemmens, die wegens ziekte ver hinderd was, was vertegenwoordigd door vicaris-generaal prof. dr. Feron. Voor het hoofdaltaar geschiedde de eedsaflegging en voorlezing eerst in het Latijn en daarna in het Neder- landsch, van den verheffingsbrief, ge volgd door een korte toespraak van den internuntius met gelukwenschen namens den Paus. De kardinaal antwoordde in een zeer uitvoerige rede. Hierna vond de overreiking van de bonnet plaats. Vervolgens werd een 7-stemmig Te Deum ingezet, overgenomen door het koor. Onder de uitvoering daarvan bleef de internuntius in aanbidding geknield voor het altaar en begaf de kardinaal zich naar de sacristie om zich te klee- den in het gewaad van zijn nieuwe waardigheid. Zoodra hy was terugge keerd en opnieuw op den troon had plaats genomen .werd de internuntius door de assistenten met de misgewaden bekleed en begon het heilig offer. Na de H. Mis werd door den kardi naal een aflaat afgekondigd van drie honderd dagen en verliet hij, in vlam mend rood gehuld, het kerkgebouw, ge volgd door den internuntius, het hoog waardig episcopaat en de andere hoog waard igheidsbekleeders, terwyl het koor het Laudate 7-stemmig gemengd zong. De stoet begaf zich over het Dom plein naar het paleis aan de Maliebaan. Langs den geheelen weg werd overal ge vlagd en waren deputaties opgesteld. In „Tivoli" vond gistermiddag een huldiging plaats waar prof. dr G. Brom een rede hield en de gevoelens van ka tholiek Nederland vertolkte. Kardinaal De Jong dankte voor de hem gebrachte hulde. DE NAZI-ORGANISATIES ONDER DE LOUPE. Het tribunaal in Neurenberg heeft er gisteren in toegestemd, het verzoek van Von Ribbentrop om Churchill als getuige décharge te dagvaarden, op nieuw in overweging te nemen Robert Jackson, hoofd der Amerikaansche pro- secutie, begon met de aanklacht tegen zeven nazi-organisaties, die misdadig geacht werden, te weten het Reichskabi- nett, het leiderscorps der N5T.AP., de S.S., de S.D., de Gestapo, de S.A., de generale staf en het opperbevel der weermacht. Het geheele Duitsche leven was doortrokken van deze organisaties. Jackson zeide, dat het een essentieel© noodzakeiykheid voor een rechtvaardig en goed bestuur tydens de bezetting van Duitschland was. deze georganiseerde elementen van de massa van het Duit sche volk af te scheiden en speciaal te behandelen. „De Vereen. Staten trach ten niet het geheelp Duitsche volk van misdaad te beschuldigen, het is echter eveneens belangrijk, dat. dit proces niet ten doel zal hebben hei. geheele Duit sche volk. behalve de mannen in de be klaagdenbank, vry te spreken," aldus Jackson. „Het zou een grootere ramp zyn, indien men de organisaties vry- sprak dan wanneer men de beklaagden vry liet. Hun macht om kwaad te be rokkenen is verloopen, die der organi saties echter gaat verder." De inhuldiging van Z,Eminentie Johan- nus kardinaal de Jong te Utrecht - De kardinaal op den troon tydens de plechtigheden in de kerk. Anefo-P De by eenkomst werd besloten met het zingen van het Te Deum. Daarna was er gelegenheid vooi de aanwezigen, die van buiten Utrecht kwamen, om hun opwachting te mak^n by den kardinaal. Gisteravond trok een fakkeloptocht van ongeveer 30.000 menschen voorby het paleis van kardinaal De Jong, dat fraai was versierd en verlicht. Ook de Domtoren baadde gisteravond in een feestelyke verlichting. Rantsoen tabak over eenige maanden van 40 op 50 gram. Op een te Eindhoven gehouden pers- conferentie met leiders van het Ryks- bureau voor tabak is meegedeeld, dat de eerste tabaksoogst uit Indië eind 1948 kan worden tegemoet gezien Momenteel is de toestand zoo. dat Ne derland vooral tabak betrekt uit Enge land en in mindere mate uit Amerika. De sigarentabak, bij de ver werking waarvan in de industrie onge veer 13.000 personen betrokken zijn, is thans van een zeer behoorUjkè kwali teit, terwyi voor de andere artikelen, die van mindere kwaliteit zyn den laatsten tijd een verbetering valt te consta- teeren, mede dank zij aankoopen in Amerika. Het ligt in de lyn der ver wachting, dat in de naaste toekomst de producten van steeds beter gehalte zullen worden. De BP.M. schonk, zooals gisteren is gemeld, ruim vier millioen gulden aan den Nederlandschen Staat. De directeuren der B.PJM. hebben de schenking overgedragen aan minister prof. dr. G v. d. Leeuw. Ir. J. P. Aug. Kessler overhandigt de schenking aan den Minister - Van links naar rechts, mr. H. J. Reinink, secr.-gen. van het Ministerie van Onder- wys, prof. dr W, J. D van Dijck, alg. adviseur dei B.PJVI. - Ir. J. B. Aug. Kessler, een der directeuren der BP.M. - Z.Exc minister prof. dr. G. v. d. Leeuw er mr. B. Th. W. van Hasselt, eveneens directeur der BPJM. Meyer-P. Tevens bestaat er een mogelyk- heid, dat over 3 a 4 maanden de pakjes van 40 gram weer 50 gram zullen bevatten, hoewel dit uiter aard een vermeerdering beteekent van 25 procent der rantsoenen. Momenteel zyn er besprekingen gaan de met de verschillende sigarettenfabri- kanten om in 3 verschillende prysklas- sen 40, 50 en 60 cent exclusief banderol met eigen merken op de markt te ko men; ook de kerf-industrle zal dan met drie eigen merken uitkomen. Sigarettenpapier kan door de Neder landsche industrie niet voldoende wor den vervaardigd. Aar de Amerikaansche industrie is opdracht gegeven tot leve ring van 25 millioen boekjes, die binnen niet al te langen tyd zullen arriveeren. Klachten over schadehjke bestanddee- len, die de vloeitjes thans zouden be vatten, zyn volkomen ongegrond De eerste April zal een gouden bladzijde zyn in de annalen van de tabaksindus trie. Na dien datum zullen al de win keliers en grossiers weer rechtstreeks by den fabrikant naar ke>>ze kunnen bestel len, waardoor ook de winstmarge hoo- ger zal kunnen worden. Verhooging van het rantsoen is voor- loopig niet mogelyk. Het gerucht betreffende import van sigaretten met de bedoeling deze vry tegen hooge pryzen te verkoopen, biykt juist te zyn: inderdaad is met de daar voor in aanmerking komende instanties deze mogeiykheid overwogen, zonder dat men evenwel tot een oplossing is ge komen. De distributie van import-sigaret ten zal zoodra de zending, die thans onderweg is. is gearriveerd, nog een maal plaats hebben, by welke ge legenheid het thans nog aanwezige restant import-sigaretten in distri butie zal worden gebracht. Een belangrijk onderdeel van de be spreking vormde de a.s. saneering in de tabaksbranche van de tabakswinkeliers, die een nevenbedryf uitoefenen. Als norm kan worden aangenomen, dat in plattelandsgemeenten wel, in stadsge meenten niet meer de mogeiykheid van de uitoefening van een revenbedrijf zal blijven bestaan, waarby de winstmarge ruim genomen is Daar ln 1939 vele ta- bakswinkellers een nevenbedryf uitoefen den, zal bij deze nieuwe regeling voor den specifieken tabakshar delaar, zelfs nu de oipzet globaal 1/3 vdn 1939 be draagt, een behoorlijke bestaansmoge lijkheid geschapen worden. Het Centrale Nationale Comité bijeen. Nog geen positieve resultaten. Sjahrir heeft gisteravond ln een te lefonisch onderhoud met Batavia ver klaard, dat de eerste zittingsdag van het „Indonesische centrale nationale comité" ie Djokjakarta geen positieve resultaten heeft opgeleverd Hy zeide verder, dat het comité nog twee dagen in zitting by een zou zUn. Heden zullen nog een aantal woord voerders van de verschillende Indische politieke partyeo en groepeeringen hun gezichtspunten naar voren brengen. Men verwacht, dat Sjahrir zyn belangrykste redevoering morgen zal houden, waarna men tot stemming zal overgaan. United Press meldt heden: Het Indonesische Nationale Comité heeft in Soerakarta een byeenkonist gehouden, waaraan veel belang wordt gehecht. De zitting werd bijgewoond door 203 van de 294 gedelegeerden en stond onder leiding van dr, Assaat. Soekarno, die zich in gezelschap van manschappen van het z.g. Indonesische leger naar de vergadering had begeven, hield een rede, die als belangryk werd aangeduid, doch waarvan de tekst nog niet bekend is. Later hielden 250 man Indonesische troepen een parade voor Soekarno. De Schrijver, de leider der Chr. Volks party in België, heeft den prins-regent de hem verleende opdracht terugge ven. Hy had socialisten en liberalen een combinatie voorgesteld, maar de socia listen weigerden zonder de communisten een coalitie aan te gaan. Voorts wei gerden de socialisten in eenigerlei vorm het Belgische volk te raadplegen over de koningskwestie. Gezien deze houding der socialisten, hebben de liberalen zich maar niet uitgesproken. De prins-regent heeft daarop den so ciaal-democraat Spaak, thans minister van buitenl. zaken, met een nieuwe in formatie-opdracht belast. De Bilt verwacht tot Zaterdag avond Noordoostenwind met des nachts matige vorst. Overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Veel bewolking met op de meeste plaat sen tydeiyk sneeuwval Aan het slot der conferentie werd nog meegedeeld, dat de zgn „knakjes" zes per rantsoen kenbaar zijn door de banderol met eer roode balk, recht op loopend door het midden van den regel, terwyl de zgn. „sprietjes" kenbaar zyn door de prysklasse nl. f.1 of f. 1.20 per 20 voor 1 rantsoen. By een pakje shag- tabak van 40 gram moeten 50 velletjes sigarettenpapier geleverd worden. BINNENLAND Op Donderdag 7 Maart zal op Hout- rust te Den Haag een „Tomatendag" wor den gehouden, georganiseerd door den Rljkstuinbouwvoorllchtlngsdienst. De sleeper Ingrid van het Bureau Teruggave Vlsschersvaartulgen Is Woens dagmiddag ln IJmulden gearriveerd met een Schevenlngschen logger op sleeptouw. In den loop van deze week worden de andere sleepers van genoemd bureau, t.w de Tonijn. I. S. Groen en Helga terug verwacht met vermoedelijk ln totaal vier loggers op sleeptouw. De motorrijder H. J. van E. Is, toen hy met zijn motor uit de Koediefslaan dén Heerenweg te Heemstede wilde oprij den, met een vrachtauto ln botsing ge komen. De man werd op slag gedood In een onderhoud met persvertegen woordigers verklaarde minister Vos in New York te verwachten dat eind 1946 de productie in ons land bijna gelijk zal zijn aan die der vooroorlogsche Jaren, Aan het le Poolsohe lichte artillerie regiment dat zooveel tot de bevrijding van Den Bosch heeft bijgedragen, zal door de burgerij van Den Bosch een viertal doe ken voor bazuinen worden aangeboden, op elk waarvan z\jn geborduurd het wapen van Polen, het regimentsembleem en de wapens van Nederland en Noordbrabant. Het marlne-opleldlngsschlp „Van Speyck" dat sedert 1860 dienst heeft ge daan wordt van IJmulden naar Hendrik Ido-rAmbaoht vervoerd om daar te worden gesloopt. Het A.N.P verneemt van bevoegde zijde, dat van de beschikbare- hoeveel heden versch vleesch 83 naar de slagers gaat en 17 naar de vleeschwarenfabrie- ken. Voor de vleesch voorziening moet ten gevolge van de geringe productie ln de eerste maanden van het jaar, in ruime mate uit de voorraden vleesch ln blik worden geput. Dat er naar verhouding veel vleeschwaren naar het kruideniers- bedrijf gaan ls een normale toestand, die ook in het verleden bestond en dus thans op oude rechten is gebaseerd. Jhr. mr. dr. L H N. Bosch ridder van Rosenthal, commissaris der Koningin ln de provincie Utrecht, die momenteel ernstig ziek ls, is benoemd tot groot- officier in de orde van Oranje Nassau, Prof. mr. P. J. M. Aalherse heeft eer vol ontslag gevraagd als lid van den Raad van State op grond van het bereiken van den daartoe door de wet gestelden leeftijd. Gistermiddag om 16.15 ls bij Maas tricht een goederentrein ontspoord, waar door de belde lijnen over Bunde naar het Noorden en over Meerssen naar het Oosten versperd werden De eerste groep Nederlandsche bruid jes van Amerikaansche soldaten (20 ln getal) zal op 12 Maart uit Maastricht naar Parys vertrekken en op 19 Maart van Le Havre naar Amerika. Het eerste vliegtuig van den vasten luchtdienst tusschen Amerika en Neder land heeft uit de stad Holland in Michigan een officieele groet ln de Nederlandsche taal meegebracht, alsmede het verslag van een onlangs gehouden plechtigheid aldaar ter herdenking van de komst der Hollanders naar dat gebied. 99 Jaar ge leden. De melkveestapel zal dit Jaar ver moedelijk ruim 80 pet. van dien in 1939 bedTagen. De totale melkproductie zal ongeveer 70 pet. bedragen van die ln 1939. Prof. dr. F. A. L. R. Sassen is be noemd tot raadsadviseur bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Een delegatie uit het dorpje Zwanen burg (Haarlemmermeer) heeft te Enschedé een gedenksteen onthuld, welke de dankbaarheid tot uiting brengt voor de op 23 - Februari 1945 door de Dultschers ontvoerde 300 mannelijke inwoners van Zwanenburg, die door de bevolking van Ensohedé, onder levensgevaar, van voedsel werden voorzien. De steen is aangebracht ln een muur van het stadhuis. De besturen van het N.V.V. en de E.V.C. hebben er by de regeering met klem op aan gedrongen de diplomatieke be trekkingen met Spanje te verbreken, ge zien de gebeurtenissen, welke de laatste weken onder het Franco-bewind hebben plaats gehad, in het bijzonder ten aanzien van de executies van anti-fascisten. Tijdens de bezetting heeft een Joodsch echtpaar eenige Jaren onderdak gevonden in een soort kippenhok te Kootwijk. Het hok bevatte een raampje, maar er was licht noch water. Een w.C. ontbrak en op den steenen vloer stonden een ledikant, een oude tolletkast, een bergkast en twee stoelen Als huur moest f.75 per maand (later verlaagd tot f.60) worden betaald I Thans ls tegen den ver huurder. zekeren B. te Kootwijk, proces verbaal opgemaakt. Opgericht ls een stichting, welke den afzet van producten van ambacht en kunstnijverheid, vooral naar het buiten land, wil bevorderen. Gistermiddag heeft een dleseltreln op den onbewaakten overweg BUdersteeg tus schen Glesendam en Gorlnchem een auto aangereden, waarvan de chauffeur werd BUITENLAND. De vijftigjarige Paula Thlem, Hitlers particulier-secretaresse voor 1933, die waarschijnlijk ook daarna nog voor hem heeft gewerkt, ls te Inzel (bij Berchtesga- den) door de Amerikaansche bezettings autoriteiten gearresteerd. Het Itallaansche kabinet ls het eens geworden over een verzachtende wijziging van de bepaling tegen politieke activi teit van de geestelijkheid- De geallieerde bestuursraad te Ber lijn heeft de successierechten ln Duitsch land aanmerkelijk verhoogd, niet alleen om de staatsinkomsten te vergrooten, maar ook om mede te werken aan het ontbinden van groote vermogens, die het oorlogsapparaat der Nazi's ln stand heb ben gehouden. Thans zijn bijzonderheden bekend gemaakt over plannen van de geallieer den tot het aanmaken van drijvende vliegvelden, welke hoofdzakelijk uit een conglomeraat van ijs en houtpulp zouden bestaan. Alle strijdkrachten, die de Britsche regeering naar Bombay had gedirigeerd wegens onlusten zijn op enkele kleine afdeellngen 'na teruggetrokken. De bulten de wet gestelde Grieksche royallstenlelder Evangelos Manganas ls door een Grieksche militaire rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. De minister van bultenlandsche za ken ln het Japansche kabinet ten tijde van den aanval op Pearl Harbour, Tanl, heeft zich aan de geallieerde autoriteiten overgegeven. Radio Muenchen deelt mede, dat de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk aan dit land toestemming heeft verleend diplomatieke vertegenwoordigers met an dere landen uit te wisselen. Dit houdt echter niet het recht ln tot het onder houden van volledige diplomatieke be trekkingen. In Tsjoengklng ls een nieuw Fransch- Chlneesch verdrag gesloten. Gisteren ls aan koning George op Buckingham Palace een historisch zwaard der Samoerai aangeboden, dat het eigen dom ls geweest van den Japanschen veld maarschalk graaf Terachl en voordien in diens naam als teeken van de overgave der Japansche strijdkrachten aan lord Louis Mount/batten was aangeboden. De Britsche regeering begint per 1 Maart een groote actie ter propageering van productleverhooglng voor export en blnnenlandsch gebruik. De Japansche generaal Foekoeel Sjlmpel, eertijds commandant der krijgs gevangenkampen op Malakka ls tot de kogel veroordeeld. Aan meer dan 100 Duitsche uitgevers Ls thans vergunning verleend, om boeken uit te geven. Men hoopt, dat de uit te geven boeken de beste werken uit alle landen zullen omvatten, zoowel als de werken van de levende Duitsche schry- vers, wlen het publiceeren gedurende meer dan 10 Jaar werd belet. BYRNES OVER VERSCHILLENDE KWESTIES. De Amerikaansche minister van bul tenlandsche zaken zeide op een pers conferentie: „We hebben niet het recht onze troepen in gebieden van andere souvereine staten te houden zonder de vrijelyk vérleende goedkeuring en toe stemming van die staten. We moeten het sluiten van vredesverdragen niet onnoodig uitstellen en er niet mee door gaan onze troepen als een last op ver armde staten laten drukken. Naar aan leiding van een enkele dagen geleden uitgesproken ontkenning van de juist heid der sovjet-russische bewering, dat de overeenkomst dei „groote drie", de sovjet-unie toe zou staan machinerieën uit Mandsjoerije te verwy'deren, zeide Byrnes: „We hebben niet toegestaan en zullen nooit aan een mogendheid toe staan zelf te beslissen, wat het uit deze landen wil nemen".Aan een overzicht over de resultaten van de algemeene vergadering der U.N.O liet Byrnes de volgende woorden voorafgaan: „Wy, Amerikanert, kunnen niet alleen bepalen of de wereld in vrede zal leven. Geen volk is volkomen meester over zyn eigen lot". Marie van Westerhoven overleden. Neêrland's oudste vertegenwoordigster van de dramatische kunst, de 89-jarige actrice Marie van Westerhoven, heeft voor goed afscheid genomen. 82 jaar lang heeft het tooneel haar hart en le ven gehad. Reeds op 6-jarJgen leeftyd betrad zij de planken Op 12-jarigen leeftijd was het uit met de kinderrollen. Er volgden 4 jaren too- neelschool, die uitging van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Op 16-jarigen leeftyd volgde een debuut by de „Vereenigde Tooneelisten" onder Stumpff en Veltman er daarna een rondreis over vrijwel alle groote tooneel- ensembles in ons land en in Indië.Ook voor de film is zy opgetreden. Bij zulk een lang en intensief too- neelleven is het ondoenlijk aan al haar creaties te herinneren. Noemen we er eenige, die de herinnering oproept: die aangrijpende, stille en ontroerende ver- schyning in Barry's „De medailles van een oude vrouw"; haai Hille Babbe in „De heks van Haarlem"; haar Marianne in „Palestina" van Karei de Wind, waar mee zy haar gouden tooneeljublleum her dacht; haar Susanne in Vicky Baum's „Menschen in het hotel" by gelegenheid van haar 75sten verjaardag, haar me vrouw Queen in „Zestien jaar" van Aimee en Philip Stuart by haar dia manten tooneeljublleum. zy zal op 2 Maart te Driehuis-Wes- terveld worden gecremeeid na aan komst van den trein aldaar te '13.13 uur. CHR. HISTORISCHEN EN ANTI-REVOLUTIONAIREN. In een zeer druk bezochte buitenge wone algemeene vergadering te Amster dam van de Chr.-Hist. Unie, waarin aan de orde was een voorstel tot federatieve samenwerking met de A.-R. Party, is het oordeel der vergadering m een motie vastgelegd. Dit oordeel luidt: lo. dat in verband met de staatkun dige ontwikkeling hier te lande een nauw contact tusschen de protestantsch christelyke partijen gewenscht is; 2o. dat zooals reeds thans het geval is, de plaatseiyke kiesvereenigingen vry gelaten moeten worden om in dezen naar plaatseiyke omstandigheden te handelen 3o. dat het gewenscht is, dat het da- geiyksch bestuur van de C.H.U. en het moderamen der A.-R. Partij in verband met het vorenstaande onderling contact bewaren. Deze motie is met overgroote meer derheid aangenomen. Binnenkort zullen landbouw-atta- chés benoemd worden bij de verschillende f;ezantschappen van België ln het buiten and. Tom Williams, Brltsoh minister van landbouw, zal binnenkort een oproep doen teneinde op zijn minst 100.000 vrijwilligers te krijgen die bereid zijn steun te ver- leenen aan den landbouw. De beroemde Comédie .,Fran$alse" zal hervormd worden: do ministerraad heeft het hervormingsplan aanvaard. Zij blijft evenweel in haar taak gelukkig dezelfde: het répertoire op peil houden en nieuwe uitvoeringen voorbereiden (Figaro). In Oslo zijn de rookartikelen voortaan vry; de tabakskaart ls Ingetrokken. De Unksche groepen ln Italië zullen zich, naar men aanneemt, verzetten tegen de beslissing van het ministerie van bln- nenlandsche zaken om de kwestie der monarchie aan een referendum te onder werpen. Politieke waarnemers te Rome voorspellen dat de rechtsche groepen vol doende stemmen bij elkaar zullen weten te krijgen om de toekomst van de monarchie te verzekeren. (U.P.) De Portugeesche regeering heeft op nieuw het blnnenlandsohe spoorwegver keer beperkt, tengevolge van de moeilijk heden om steenkolen uit het buitenland te krijgen. De maatregel is noodzakelijk geworden teneinde een ontbosschlng van Portugal te voorkomen. (U.P.)

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1