Nederland's militaire problemen Mr. Van Royen hoofd van Buiienlandsche Zaken Hef proces fe Neurenberg RECHTZAKEN Met een enkel woord Weerbericht Stembus-wee 84ste Jaargang DINSDAG 26 FEBRUARI 1946 LCIDSCH Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Directie en Administratie: 25041 (2 lijnen) Telef. Redactie: 21507 Gironummer: 57055 Onder de wapenen zijn 90.000 man met 6200 officieren. UITEENZETTING VAN MINISTER MEYNEN. Voor vertegenwoordigers van de Pers heeft de minister van oorlog, mr. J. Meynen, een uiteenzetting gegeven der Nederlandsche militaire problemen. Van de 1409 op 19 Februari j.l. aan wezige actieve beroepsofficieren, zoo zeide hij, kunnen er ongeveer 200 nog niet worden ingedeeld, aangezien de be- oordeelingscommissie voor beroepsoffi cieren geadviseerd heeft deze officieren op grond van hun houding tijdens be zettingstijd of krijgsgevangenschap, on eervol of eervol ontslag te verleenen. Zeer vele van deze officieren deelen het feit, dat zij op grond hunner ge dragingen ontslagen zullen worden, niet aan hun omgeving mede, zoodat daar door bij derden de indruk kan ont staan. dat beschikbare beroepsofficie ren, welke bij den opbouw van het leger heel goed zouden kunnen worden ge bruikt, niet werden ingedeeld, hetgeen tot onjuiste opvattingen aanleiding geeft. Van de 10.914 in Mei 1940 aanwezige reserve-officieren waren er thans nog* 3698 beschikbaar Op 15 Februari j.l. waren reeds 2600 reserve-officieren ingedeeld, zoodat er op het oogenblik nog 1098 voor oproe ping beschikbaar zijn. Een deel zal hier van echter nog afvallen wegens afkeu ring of vrijstelling. Het aantal officieren ten bedrage van 911, benoodigd voor de eneradeering der 2de divisie, en "een aantal officieren, benoodigd voor verdere aanvulling der twee lichte divisies en voor bemanning van kaderscholen, kan uit hes beschik bare aantal niet worden gehaald. Het verschil kan ten deele worden aange vuld door de jonge officieren, die lang zamerhand uit de officierscursussen in Engeland komen, en uit de school voor reserve-officieren, welke momenteel in Harderwijk op volle toeren draait. Wat de beroepsonderofficieren be treft, waren er op 10 Mei '40 in totaal 4800, waarvan 1000 niet in te deelen waren wegens het vervullen van arbeids betrekkingen. Hei aantal thans inge- deelden is 2317 Voor nog 42 onderoffi cieren moet een functie worden gevon den. Hierbij mag niet worden vergeten, dat tal van onderofficieren, die vroeger bij het cavalerie wapen dienden, moeilijk bij het pantserwapen kunnen worden ondergebracht. Dienstplichtige onderofficieren waren er op 15 Febr. '46 43.292 geregistreerd Daarvan waren er toen 20.849 ingedeeld. Een aantal viel verder af wegens on betrouwbaarheid of vrijstelling, zoodat er nog 20.977 overblijven, die binnen afzienbaren tijd zullen worden opgeroe pen Momenteel zijn 90.000 man onder de wapenen geroepen, verdeeld als volgt: Bataljons in Indië 15.000 man; in opleiding in Engeland, officieren, onderofficieren of specialisten 11.000 man; gezagstroepen ter bewaking van politieke gevangenkampen 25.000 man: zeven bataljons in op leiding 5600 man; aan- en afvoer- troepen, intendancetroepen, auto- herstelwerkplaatsen, etc. 10.000 man; zes afgerichte bataljons ter hand having van orde en rust 5000 man: pioniersgroepen, geniecomp., kader- scholen, specialistenscholen, school voor res.-off., onderdeelen in oplei ding tot het vormen ran 2 lichte divisies 18.400 man. ïn totaal zyn hierby 6209 officie ren ingedeeld. Dit is ruw berekend één officier op 15 man. In het vroe gere Nederlandsche leger was de verhouding één officier op tien man. Deze 6209 officieren zijn als volgt ver deeld: 1267 beroepsoffiiecren; 125 tij delijk benoemde beroepsofficieren (deze waren beroepsonderofficieren en zjjn tijdelijk benoemd toe officier), 2600 re serve-officieren van 1940, 903 vaandrigs (na de bevrijding tot officier benoemd) 1314 tijdelijk benoemde reserve-officie ren (dit zijn degenen, die in 1940 nog onderofficier of korporaal waren, doch getoond hebben leiding te kunnen geven en de karaktereigenschappen te bezitten om bij verdere opleiding officier te worden. Uit deze getallen blijkt, dat wanneer niet zou zijn overgegaan tot het tijdelijk benoemen van reserve-officieren, het te kort aan reserve-officieren op dit mo ment nog veel grooter zou zijn ge weest. Zonder deze benoeming hadden nooit de vier divisies kunnen worden gevormd, om aan onze verplichtingen in Indië te kunnen voldoen. Na zijn uiteenzetting heeft de minister een groot aantal vragen beantwoord. Hierbij werd o.m. het volgende mede gedeeld: Op het oogenblik zijn in wording vier divisies en wel twee lichte divisies en twee volledige divisies, dit behalve de onderdeelen, welke in Nederland ter be schikking dienen te blijven, gezags troepen etc. Na besprekingen, welke de chef van mijn kabinet in Indië gevoerd heeft met den legercommandant, werd besloten uit de in Indië aanwezige bataljons door invoeging van zware wapenen, artille rie, tanks, mortieren etc. twee lichte divisies te vormen plus legertroepen, iedere divisie bestaande uit 15.000 man. Bij zijn terugkeer met Kerstmis 1945 is dit plan terstond in werking getreden. De oprotpingen zijn bestemd ter uitvoe ring hiervan. Verder is er altijd reeds het plan geweest het kader voor de 2e volledige divisie, die in October a.s. on der de wapenen komt, in Maart naar Engeland te zenden voor een volledige herscholing en heropleiding. Minister J. Meynen. Wat betreft het toekennen van den tijdelyken rang van officier aan hen, die vroeger geen officier waren, kan worden gezegd dat dit noodig is geweest om een vacuum aan te vullen, maar niet het minst om hen, die getoond hebben een leidende functie waard te zyn, een kans te geven. Deze proef is, als geheel ge zien, bij de 1314 officieren, die deze eer waardig zijn gekeurd, goed ge slaagd. Uit alle bestaande troepenonderdeelen worden de jonge reserve-officieren en dpi. onderofficieren uitgekamd. Dezen gaan naar Engeland en naar de kader- scholen voor Indië De ouderen zullen bij de hier blijvende onderdeelen hun plaatsen innemen en zoodra de hier blijvende onderdeelen kunnen wor den uitgedund, o.a. de gezagstroepen, kunnen zij zoo spoedig mogelijk wor den gedemobiliseerd De beoordeelaars van het huidige Ne derlandsche leger moeten niet vergeten, dat van de in Nederland aanwezige 64.000 man troepen 25.000 man zijn aan gewezen voor de bewaking der politieke gevangenen (gezagstroepen). Het mini sterie van Justitie is niet in staat deze taak/ welke eigenlijk onder haar ressor teert, door burgerbewakers te doen over nemen. Intusschen is het bewaken van poli tieke gevangenen beslist geen militaire taak. Het is onmogelijk goede militai ren te kweeken uit menschen, die van den dag der bevrijding af dag in dag uit. nacht in, nacht u't bewakingstaken langs gevangenkampen hebben moeten verrichten en wier eenlge afleiding be staat in het begeleiden van deze ge vangenen van en naar hun werk. GEBREK AAN WAARDEERING VOOR HET OUDE LEGER? Men verwijt de regeering en legerlei ding, dat zij in waardeering voor het leger van 1940 tekort zijn geschoten. Dit zou zich uiten in de volgende punten: a. de onderscheidingen, welke in 1940 verworven werden, zijn nog niet uitge reikt: b. een nationale huldebetooging voor het oude leger heeft niet plaatsgevon den; c. vanuit dit leger Is r.og geen publi catie gegeven van de heidendaden in 1940 verricht. De minister merkt« naar aanlei ding hiervan op. dal er op grond van daden in 5 oorlogsdagen bedre ven, niet minder dan 800 voorstellen zyn ingediend tot uitreiking der Mil. Willemsorde Dit is meer dan het geheele Engelsche expeditieleger ge kregen heeft voor zijn veldtocht vanaf Cotentin tot Berlijn. De maatstaven van heldenmoed hebben zich dus gewijzigd en der halve moeten ook inzake de Mil. Willemsorde nieuwe maatstaven worden vastgesteld Zij, die voor deze orde afvallen, kunnen in aanmerking komen voor het bronzen kinis, de bronzen leeuw en het kruis van ver dienste, die later zijn ingesteld. De Marine zal thans worden gehul digd ter gelegenheid van den slag in de Javazee; hetzelfde zal geschieden voor het leger op 14 Mei bij den Greb- beberg, het Kornwerderzand en eenige andere plaatsen. De toestand van de troepen op Ma- lakka is beslist goed. Verzorging en le gering zijn goed. De oefeningen zijn zeer zwaar. De staat van geoefendheid vol gens een telegram, hetwelk generaal Dempsey in eigen persoon ongevraagd stuurde, is uitstekend, zoodat generaal Dempsey tot zijn blijdschap kon mede- deelen, dat zij voor de hun wachtende taak nu volledig geschikt zijn. TELEURSTELLING VAN OORLOGSVRIJWILLIGERS? Telkens wederom duikt de bewering op, dat de oorlogsvrijwiligers zoo zijn teleurgesteld, dat deze niet tijdig zijn ingeschakeld, dat daardoor het enthou siasme gedood is, etc. Ik moge hier nog eens uiteenzetten, dat Australië beloofd had 20 gezagsba- taljons a 1000 man 20.000 oorlogs vrijwilligers op te leiden met het daarbij behoorende kader. Toen Australië in Augustus 1945 weigerde deze verplich ting na te komen, beteekende dit, dat voor 20.000 oorlogsvrijwilligers geen di rect emplooi was. Aangezien Australië deze menschen ook had zullen kleeden, bewapenen, kazerneeren en oefenen, moest dit aantal ongebruikt blijven. En geland had eveneens beloofd 20.000 oor logsvrijwilligers voor de le div. in Ier land op te leiden. Ook Engeland kwam zijn belofte niet na, zoodat wederom 20.000 oorlogsvrijwilligers geen emplooi konden vinden. Dit wil niet zeggen, dat deze menschen toch niet gebruikt zijn. Immers In totaal zijn onder de wapenen 90.000 man, welke practisch allen oor logsvrijwilligers zijn. Alleen deze 40.000 konden niet ingezet worden op het mo ment, dat zij voor hun bestemming Australië-Engeland ter beschikking stonden. Hier komt bij dat velen geweigerd hebben omdat zij niet konden worden geplaatst bij het door hen gevraagde dienstvak Bij de herdenking van den slag in de Java-Zee. Z.K.H. Prins Bernhard onderhoudt zich met overlevenden van den zeeslag. Deze opname werd gemaakt in Engeland gedurende den oorlog. Anefo P. Mr. VAN KLEFFENS VERTEGENWOORDIGER BIJ DEN VEILIGHEIDSRAAD. Minister J. H. van Royen. De regeeringsvoorliohtingsdienst meldt: Het lidmaatschap van den perma nenten te New York zetelenden Veilig heidsraad der Vereenigde Naties ver- eischt, dat Nederland daarin, evenals de andere staten-leden, permanent verte genwoordigd is. De regeering heeft besloten, dat mr. E. N. van Kleffens Nederland in den Raad zal vertegenwoordigen. Aangezien de minister van buitenlandsche zaken als regel te 's Gravenhage aanwezig moet zijn, heeft HM. de Koningin goedgevonden, dat mr. E. N, van Klef fens aftreedt als hoofd van het depar tement van buitenlandsche zaken, en in deze hoedanigheid wordt opgevolgd door mr. J. H. van Royen, tot dusverre mi nister zonder portefeuille, terwijl de heer Van Kleffens deel blijft uitmaken van het kabinet als minister zonder porte feuille. Politieke beteekenis heeft deze eerst daags intredende wijziging niet. DE PAUS OVER ZIJN OORLOGS-HOUDING. De Paus heeft gisteravond het corps diplomatique ontvangen. Hij verklaar de naar aanleiding van een door den deken van het corps gemaakte toe speling op zijn handelwijze tijdens den oorlog, o.m. het volgende: „Nooit heb ben wij een woord willen zeggen, dat onwaar was, noch onzen plicht ver zaken om laakbare dingen te zeggen, die. hoewel de feiten hen gerechtvaar digd zouden hebben, meer kwaad dan goed gedaan zouden hebben, vooral wat betreft de niet-schuldige oevolking. Wij waren er steeds op uil het voor de arme menschheid zoo noodlottige con flict te stuiten. Daarom vooral hebben wij, ondanks het feit, dat er van zekere zijden met bepaalde bedoelingen druk op ons werd uitgeofend, er voor ge waakt, dat aan onze lippen en aan onze pen geen enkel woord zou ontsnappen, dat als een teeken van goedkeu ring of aanmoediging ten gunste van den in 1941 tegen sovjet-Rusland on dernomen oorlog had kunnen worden opgevat. Zeker zou niemand van ons. een stilzwijgen kunnen verwachten, zoodra het geloof en de grondslagen van de Christelijke beschaving op het spel zouden staan, maar anderzijds is er geen volk, dat we niet oprecht en van ganscher harte toewenschen, in waardigheid, vrede en voorspoed bin nen zijn grenzen te kunnen leven. Wat we bij alle uitingen van onze gedach ten en onzen wil voor oogen hadden was, de volkeren uit den cultus van het geweld terug te brengen tot den eer bied voor het recht en den vrede tus- schen allen te bevorderen, een recht vaardigen vrede, een vrede, die instaat is allen ten minste een dragelijk leven te garandeeren." STOPZETTING VERKEER TUSSCHEN FRANKRIJK EN SPANJE? De vertegenwoordigers in de C.G.T. van de Fransche spoorwegarbeiders, van de zeelieden der koopvaardij, van de dokwerkers en de transportarbeiders gaan onverwijld maatregelen onder het oog zien om zoo spoedig mogelijk alle verkeer tusschen Frankrijk en Spanje tot stilstand te brengen. Tevens ver langen zij opnieuw, dat de Fransche re geering alle betrekkingen met de regee ring-Franco zal verbreken en dat alle organisaties, die deel uitmaken van den wereldbond van vakvereenigingen ervan zullen worden verwittigd, dat de C.G.T. maatregelen van een internationaal ka rakter verlangt. De assistent Sovjet-aanklager Smir- nof is even voor het einde ran de zit ting van gisteren begonnen met het laatste stadium van de Russische aan klacht, waarbij o.m. als getuigen zullen verschijnen een priester uit Leningrad, een Joodsch schrijver en een sovjet krijgsgevangene. Dr. Horn, de verdediger van Von Rib- betrop, onthulde, dat Hitier voor nemens was Londen te bezoeken om met lord Baldwin te confereeren, in de dagen voor den oorlog, doch dat Bald win na aanvankelijke instemming later het voorstel had verworpen. Sinds het uitbreken van den oorlog had Von Rlb- bentrop geen invloed, meer op Hitier. Tientallen jaren had' Von Ribbentrop getracht, de betrekkingen met naburige staten te verbeteren. Ten bewijze hier van ta.v. Frankrijk vroeg zijn verdedi ger de oproeping van vijf getuigen, w.o. Daladier, Bonnet en Abetz, terwijl hij het getuigenis van Carl Bruckhardt, president van het internationale Roode Kruis, verlangde om te bewijzen, dat Von Ribbentrop bij Hitler had aange drongen op naleving van de Geneei- sche conventie. De verzoeken van Horn worden door het tribunaal overwogen. Keltels verdediger Nelte hield zich daarna bezig met de lijst van Keitels getuigen, waarbij de Britsche aanklager sir Maxwell Fyfe onthulde dat de op deze lijst voorkomende veldmaarschalk Von. Blomberg ernstig ziek is. Nelte vroeg om Churchills neef. Giles Romilly. die door de Duitschers bij Nar vik gevangen was genomen te laten getuigen over de behandeling der krijgs gevangenen. Nelte wilde Romilly ver der laten getuigen, dat voordat de Duit schers landden, Britsche strijdkrachten op weg naar Narvik waren. Een schrif telijke getuigenis werd toegestaan. Ten slotte verlangde Nelte onder de documenten voor de verdediging ook de Daily Telegraph van 31 Aug. 1939, die uit de circulatie genomen zou zijn om dat daaruit bleek dat de Britsche am bassadeur in Berlijn Sir Nevile Hen derson de nota van Von Ribbentrop in zake de Poolsche kwestie wel degelijk in de essentieele punten had kunnen begrypen. terwijl Henderson later offi cieel verklaarde, dat deze nota hem te snel was voorgelezen om hem te kun nen volgen. Fyfe merkte op, van het intrekken van deze bewuste editie nim mer te hebben gehoord, doch de zaak te zullen onderzoeken als onderdeel van zijn streven om de verdediging een maximum aan hulp te bieden. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN VOOR ROTTERDAM EN AMSTERDAM. Naar verluidt hebben de geal lieerde autoriteiten besloten, het grootste gedeelte van het voor heen naar Hamburg en Bremen geleide scheepvaartverkeer over te brengen naar Rotterdam en Amsterdam. Van officiesle zijde deelde men aan het AJNP. mede, dat dit be richt niet bevestigd kon worden. BIJZ. RAAD VAN CASSATIE. De Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag heeft Jansje de Jong uit Leiden, die als secretaresse by den „Fachbera- ter", op het gewestelijk arbeidsbureau werkzaam was geweest, tot een gevan genisstraf van één jaar veroordeeld. Het Hof had in deze zaak uitspraak gedaan met twee jaar gevangenisstraf. Johannes Antonlus Weers uit Lelden had ln het tijdvak tusschen Mei 1942 tot April 1944 opzettelijk vijandelijke propa- ganda-blljebten doen aanplakken. Het bijzonder gerechtshof bad hem derhalve veroordeeld tot 2 Va Jaar gevangenisstraf. De advocaat van verd. mr. Peek, aohtte de opgelegde straf niet ln overeenstem ming met het gepleegde misdrijf. Vol gens pl. waren de affiches te doorzichtig propagandistisch, om veel kwaad te kun nen doen. Met het oog op verd.'s omstandigheden en slechten gezondheidstoestand vroeg de raadsman een lichte straf. De procureur-generaal vroeg een nader voorlichtingsrapport over verd. te mogen ontvangen. Uitspraak over drie weken. STALIN VOLKSCOMMISSARIS VAN GEWAPENDE MACHTEN. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat Stalin is benoemd tot volkscom missaris van de gewapende machten van de sovjet-unie en tot opperbevel hebber van de sovjet-unie. Aldus voert Stalin thans het bevel over alle gewa pende machten van de sovjet-unie. te land, ter zee en in de lucht, voegde de radio er aan toe. Aan deze benoeming is de instelling van een nieuw com missariaat van gewapende machten, in de plaats van het commissariaat van defensie, voorafgegaan. Het commis sariaat van de vloot is opgeheven. BINNENLAND. Alle elschen van de met staking dreigende vlschknechten te IJmuiden zijn Ingewilligd. Officieel wordt gemeld, dat het lijk van den rader van den tegen voord igen sultan van Pontianak (West-Borneo), den vo.igen sultan, Hamld I. die n Japansche geva'ngenschap ls overleden, is gevonden en met groóte plechtigheid ln het fami liegraf te Pontlanak is bijgezet.. De heer H. P. J. van Ketwich Ver schuur, directeur-generaal van het Ne derlandsche Roode Kruis ls benoemd tot hoofdkwartier-commissaris voor het bui tenland van de .Nederlandsche Padvin ders". Mr N H, Muller, griffier van de Staten van Friesland ls benoemd tot hoofdkwartier-commissaris voor oud- padvinders. De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Zwakke, nu en dan matige, veranderlijke wind. Meest zwaar be wolkt, met eenigeu neerslag. In den nacht, met uitzondering van het Zuid-Westen van het land, lichte vorst. Overdag temperatuur om of enkele graden boven het vriespunt. Op de veemarkt te Utrecht zijn Za terdag 5 personen aangehouden die een groote partij zwarte goederen bij de boe ren aan den man trachtten te brengen. Onder meer werden ln beslag genomen niet minder dan 100 paar klompen en 3000 stukken chocolade; voorts een partij pepermunt, koek. blikjes melk, rijwiel banden enz In de stad zelf .Vielen de politie nog ongeveer 6000 clgaretten ln handen. Op de Kon. Mil. Academie te Breda ls nekkramp geconstateerd. Tot nu toe zijn er twee gevallen van deze zeer ge vaarlijke besmettelijke ziekte Ter voor koming van verdere uitbreiding en ter bescherming van de bevolking ls de quarantainetoestand op de K.M.A. afge kondigd. Op 26 Mei zal het 50 Jaar geleden zijn dat de Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen werd opgericht. Het Jubileum zal op 11 en 12 Juni te Utrecht worden gevierd. Het 310-Jarlg bestaan van de rijks universiteit te Utrecht zal door het Utrechtsche Studentencorps met de tradl- iloneele lustrumweek worden herdacht. In Dec. J.l. ls een prijsvraag uitgeschreven I voor een openluchtspel. Met de maske rade vormt dit laatste steeds een der hoofdnummers van de lustrumviering. Een kleine twintig inzendingen zijn het resultaat van de prilsvraag. Het door de maske.-ade-commi=?!c gekozen openlucht spel heeft nog geen oepaalden naam De idee van Hugo de Groot ,,de samenwer king tusschen alle volken", ls er ln ver werkt. Uit elke eeuw der Nederlandsche geschiedenis zijn de belangrijkste feiten gelicht. Zaterdagmiddag ls door onbekende oorzaak brand uitgebroken ln de tech nische Installatie van den regionalen zen der Beek. De schade valt nogal mee. Voorlooplg ls het programma alleen te beluisteren vla de radiodistributie. De Amsterdamsche Bond van oud- Illegale strijders heeft ln een telegram aan minister Schermerhorn protest aan- geteekend tegen het ter dood brengen ln Spanje van den Spaanschen Vrijheids strijder Carcla. Een ploeg Rotterdamsche havenarbeiders heeft gisteren geweigerd een boot met aardappelen voor Portugal te laden omdat zij vreesden dat deze aardappelen naar Spanje zouden gaan. De Dally Mali en de Dally Mirror berichten, dat tweehonderd Nederland sche militairen, die de kern van het nieuwe Nederlandsche leger zullen vor men, onder begeleiding van Schotsche pijpers een parade-marsch door Glasgow hebben gemaakt. Den heer A. van Zoelen, commissaris van de rijkspolitie, belast met de Inspec tie van de opleiding der Nederlandsche politie, ls de persoonlijke titel verleend van inspecteur van het politieonderwijs. De gouverneur van Suriname, de heer Brons, ls gisteren van Curacao naar de Vereenigde Staten vertrokken. HIJ is op weg naar Nederland, waar hy vier weken zal blijven. Gedurende zijn afwe zigheid zal dr. Deniet de functie van waarnemend-gouverneur bekleeden. Te Amsterdam ls een vercenlging van Hollandsche aquarelllsten opgericht. Voorzitter ls de heer Kees Verwey, terwijl de heer Otto B. de Rat het secretariaat waarneem i. Naar A.N.P. verneemt, zal bij de plechtige overreiking van de kardinaals baret en de pontificale hoogmis ln de kathedraal te Utrecht Donderdag as. de Koningin vertegenwoordigd zijn door graaf Du Monceau uit Barneveld. Op 4 Mei zal aan de Polar Bears, de bevrijders van Roosendaal door de ge meente een huldeblijk worden aangebo den ln den vorm van een vaandel, De Nederlandsche kruiser Tromp zal binnenkort uit Indië naar Nederland ver trekken. waar het schip zal worden op geknapt. De Tromp zal deelnemen aan de bevrijdingsfeesten van begin Mei. Zaterdagavond ls de 37-Jarige ran geerder J. v. E. uit Amersfoort op de UJn AmersfoortApeldoorn door een trein gegrepen en gedood. Hij liep ln het don ker tusschen de rails en heeft er waar schijnlijk niet aan gedacht, dat de trein op dat traject op enkel spoor reed. BUITENLAND. Radio Moskou meldt, dat de secretaris der communistische party van Georgië Ln de Prawda den terugkeer verlangt van Ardagan, Khars en ander Türksch gebied. Het reddingswerk ln de mijn by Dcrtmund is thans volledig stopgeze' 422 Dultsche mynwerkers en 3 Engelsche deskundigen kunnen als verloren worden beschouwd. Engelsche rijwielfabrikanten willen geheel Europa op hun fietsen laten rij den. Zij stellen zich voor aldus de „Evening Standard" dit Jaar 2.500.000 rijwielen te maken, waarvan twee derde voor export De Nederlandsche regeering en de politie zouden 350.000 fietsen noo dig hebben, terwijl 20.000 naar Frankryk zullen worden uitgevoerd en 100.000 naar Noorwegen en Denemarken. De Japansbhe verkiezingen, die op 1 Maart hadden zullen plaats hebben, zijn naar 10 April verschoven, daar men anders niet gereed komt met het voor bereidende werk. Zoowel Syrië als de Libanon zullen deelnemen aan de besprekingen te Parys over de terugtrekking der Britsche en Fransche troepen. In Noorwegen worden voor het eerst experimenten uitgevoerd met het be mesten van vlschgronden door het strooien van fosfaten en nitraten ln het Aardal-Fjord. Deze methode van be mesten werd reeds toegepast ln de Noor- sche meeren en binnenwateren. Zooals Bulgarije aan Joegoslavië de geroofde roerende goederen reeds heeft teruggegeven, zal dit heden aan Grie kenland gesohleden. Burgemeester O'Dwyer van New- York heeft medegedeeld, dat de de ko mende maand te houden vergadering van de Uno zal plaats vinden ln het gymna sium-gebouw van Hunter-college, dat ln een der voorsteden van New-York ge legen ls. Verkiezingen kunnen een land dikwijls uit een politieke impas se omhoog halen, maar dat net tegenovergestelde ook mogelijk ls, bewijst de gang van zaken bij onze Zuiderburen. De jongste verkiezingsuit slag heeft België in zoodanige moeilijk heden gebracht, dat het einde niet is te voorzien. De Kamer-verkiezing bracht welis waar de Katholieken, die zich haaden samengevoegd in de Christelijke Volks partij, als sterkste party, doch de re- geeringscoalitie, gevormd door socialis ten, communisten en liberalen, behield een wel kleine, maar toch nog regeer- bare meerderheid. 20 stemmen doen in een parlement de schaal altyd voldoen de overslaan; vrees voor overrompeling is tenminste gering te achten. Anders was het beeld, dat de verkie zing voor den Senaat te zien gaf! Daar verkregen de Katholieken in eerste in stantie de Belgische Senaat wordt immers in étappes gekozen 1 stem meerderheid. Dat zag er voor de regefe- ring al weinig rooskleurig uit, doch de kans op wijziging bleef bestaan, wan neer bij de verkiezing voor de staten der provincies betere resultaten werden bereikt. Geducht heeft men zich inge spannen om het gety te doen keeren en dat is atlhans in zooverre gelukt, dat de één-stem-mlnderheid der regeering in den Senaat is omgezet in een één- stem-meerderheid. Kan men echter wel spreken van een meerderheid, wanneer men afhankelyk is van zegge één stem? Een tegenpartij, die er op uit is, om haar kansen te gebruiken, kan bij een zoodanige verhouding vrijwel naar wil lekeur daarvan profiteeren en neder laag op nederlaag toebrengen. En dit te eer, wanneer de coalitie, die aan het roer is, uit niet al te hecht samengebundelde party en bestaat. Dit laatste geldt in byzondere mate voor de Belgische regeeringsmeerderheid, waar in de liberalen, onderling verdeeld als zy zyn, steeds al een onzekere factor vormden. Zonder overdryving kan men dan ook constateeren, dat een regee- ringscoalitle, waarin ook de liberalen zijn opgenomen, in België ten doode ge doemd is, wanneer zij slechts kan steu nen op een meerderheid van één stem in den Senaat! Afgezien van de vraag, of de liberalen, die de rol hebben ge speeld by de jongste verkiezingen van „den man, die de klappen krygt", lust zouden toonen, om deel te blyven uit maken van een regeering te zamen met de socialisten en communisten, die voor hen zulke slechte gevolgen heeft gehad. Vastgelegd kan dientengevolge wor den: de oude coalitie onder van Acker is van de baan. Ryst de vraag: wat nu? Daarop het antwoord te geven, is voor looplg ondoenlijk en te vreezen is, dat dit wel geruimen tyd zoo zal blijven. Er is geen enkele meerderheid te vormen, die van nature homogeen is. Socialisten en communisten halen geen meerder heid; Katholieken en liberalen doen dat wel. maar zouden waarschijniyk op zooveel tegenstand onder de arbeiders stuiten, dat deze combinatie wel niet zal worden aangedurfd, zoo beide par tijen er oor naar hadden. Dat zou be loven staking op staking en derhalve neerkomen op een volslagen ontwrich ting van het economische leven, dat by onze Zuiderburen toch al in de knel zit, gelijk trouwens vrijwel overal el ders ter wereld. Mogelijkheden zitten er in een com binatie van Katholieken en socialisten, zelfs groote mogelykheden, daar deze beide partyen te zamen beschikken over een groote meerderheid, doch er zijn zoovele gevoeligheden tusschen dc twee grootste partyen men denke aan het verloop van zaken rondom de konings kwestie dat er heel Wat zal moeten gebeuren, voor en aleer dit samengaan kan worden bereikt. Hoewel ook niet minder zonder stekels en brandnetels, zou dan misschien een drie-partyen- regeering, n.l. van Katholieken, socia listen en communisten, toch nog waar- schynlyker kunnen zyn! Zelfs de libe ralen zouden als vierde partij daarbij kunnen worden ingeschakeld. Welke combinatie er evenwel tenslot te ook na veel moeilijk overleg uit de bus zal komen, dit staat van te voren vast: een blijvertje zal het niet zyn. Hetgeen binnen afzienbaren tijd de Belgen waarschijniyk wel weer ter stembus zal doen gaan Voor België beteekenen de jongste verkiezingen: stembus-wee. 40.000 man Britsche troepen zullen de Japansche provincie Hlrosjlma gaan- be zetten. Door den wereldraad der kerken te Genève ln conferentie bijeen, Is een boodschap aan de big five opgesteld, ln welke boodschap de volkeren worden aangemaand ln eenheid te leven en óp de regeeringen een beroep wordt gedaan om zich van haar verantwoordelijkheid ten aanzien van de wereld bewust te zyn Radio Radio-Moskou heeft medege deeld, dat het commissariaat van handel ln de Sovjet-Unie een drastische verla ging van de pryzen van voedingsmidde len en andere producten heeft verordend. Volgens de Argentynsche oladen ls 90 percent van het Argentynsche electo raat vau ruim 3V4 mlllioen kiezers ter stembus getogen ln de presidentsverkie zingen. Overal ln het land. was het op de-.i vt.' klezingsdag rustig. De resultaten der verkiezingen zullen niet voor het einde van de week bekend, zyn. Overigens beweren belde partijen dat zy de verkiezingen gewonnen hebben. Wataroe Naharasjl is fn het Japan sche kabinet benoemd tot minister ron der portefeuille. Hy heeft de liberale partij verlaten. In Japansche politieke kringen neemt men aan dat Naharasjl ua de verkiezingen van 19 April a.s. be last wordt met de vorming van een re geering en dat hy een nieuwe partij gaat stichten, waarvan dc strekking socia listisch zal zyn. In antwoord op de Britsche nota heeft de Egyptische regeering het Engel sche protest inoake de ongeregeldheden verworpen. In het Egyptische antwoord wordt de verantwoordeiykheld voor het gebeurde »p de schouders der Britten gelegd. Naar thans bekend wordt ls het aantal gefusilleerden ln dé gevangenis van Madrid, onder wie ook Christlno Garcia was, twaalf en niet tien. zooals officieel was medegedeeld. Twee veroor deelden werden begenadigd, maar de mededeellng van hun begenadiging „be reikte hun te laat". De rust te Bombay ls thans geheel hersteld en het werk hervat. De deelne mers aan de multery zullen Individueel gestraft worden.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1