Engeland's biriteiilanclsche politiek Met een enkel woord Weerbericht Nationale concentratie. 84ste Jaargang VRIJDAG 22 FEBRUARI 1946 No. 25713] LEIDSCH Waarnemend Directeur: A Poortman HoofdredMr M B van der HoeveD DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet. Directie en Administratie: 25041 (2 IDnen) Telel. Redactie: 21507 Gironummer: 67055 EDEN EN BEVIN. Het Britsche Lagerhuis heeft de bqi- tenlandsche politiek besproken. Eden sprak namens de oppositie. Hij zeide o.a. dat hij gaarne aanneemt, dat de sovjets willen samenwerken en dat hij veel be grijpt van de Russische houding, maai de sovjets dienen ook rekening te hou den met de politiek van anderen Eden ontkende het recht van Rus land bezwaren te maken tegen verdra gen van Engeland met zijn. buurlanden en het is in het belang van Europa, dat deze verdragen inderdaad tot stand zul len komen. Ten aanzien van Duitschland zeide Eden, dat het op den langen duur in het belang van Europa zou zijn, wan neer het Rulirgebied zou worden ge ïnternationaliseerd. Op zichzelf zou dit geen garantie zijn voor de veiligheid in het Westen, doch het zou een gevoel van veiligheid scheppen, In zijn antwoord zeide de minister van buitenlandsche zaken, Bevin, dat hy in December j.l. de sovjet-regeering heeft aangeboden, het bestaande Rus- sisch-Engelsche verdrag tot 50 jaar te verlengen, en dat hij ook bereid was een nadere uitwerking van het verdrag, waardoor een grooter vertrouwen zou kunnen ontstaan, voor te bereiden. Ook het Westelijk blok heeft Bevin in Mos kou ter sprake gebracht en hij heeft er toen den nadruk op gelegd, dat ook Engeland bevriende buurlanden wensch- te. Hij heeft er toen op gewezen, dat de Engelsohe regeering er van in kennis te stellen. Ik voel dat wanneer wij ver trouwen in elkaar zouden krijgen, wij naar elkaar toe zouden groeien. Het is het doel van mijn politiek dit naar el kaar toegroeien te bevorderen. De vrede zal niet in een nauw keurs lijf, als een vredesverdrag van Versail les, worden geregen. Ten aanzien van Duitschland, en in het bijzonder van het hart van de' Duitsche agressie, het Ruhrgebled, had Bevin nog geen beslissing genomen Hij voegde er aan toe, dat over deze aan- DE BELGISCHE CRISIS. De Schrijver heeft tegenover journa listen een verklaring afgelegd. Hij lo genstrafte formeel de prognose in som mige bladen in verband met een regee- ringsformule. Alles zal afhangen van de provinciale verkiezingen, die Zondag zullen plaats hebben en die van zeer groot belang zijn. Wat de koningskwestie aangaat, ver klaarde de Schrijver, dat „elke partij zich over de beginselkwestie, doch nog niet over de modaliteiten heeft uitge sproken". Het dagelijksch bestuur van de com munistische partij is van oordeel, dat cLe C.V.P. er niet In geslaagd is de meer derheid in het parlement te verwerven, en dat een regeering, bestaande uit socialisten, liberalen en communisten gevormd dient te worden. Het bestuur staat vijandig tegenover elke regeeringscoalitie met de C.V.P. gelegenheden besprekingen gaande zijn met Frankrijk, België en Nederland, en wanneer men tot een resultaat is ge komen, zullen deze landen ook met Rus land en de Vereenigde Staten overleg plegen. Engeland is bereid de positie van Oos tenrijk in een vredesverdrag duidelijker te maken. Ook Italië zal Engeland rechtvaardig behandelen. Bevin deed een beroep op de staten in Oost en Zu'd- Oost Europa den handel niet te belem- i meren door het oprichten van tarief- muren en waarschuwde ervoor Italië en ook Duitschland, te behandelen alsof zij nog onder Mussolini en Hitier ston den. Na gesproken te hebben over de moei lijkheden in Britsch-Indië zeide Bevin, dat Indonesië, Britsch-Indië, Malakka, Ceylon en ook het nieuwe China zijn ontwaakt. „Zy moeten aan hun onaf hankelijkheid worden geholpen". Zij moeten behoed worden en geholpen worden om op gang te komen; hun bestuur moet door ervaren hulp geas sisteerd worden. HERSTEL VAN HET GEZIN IN DE SOVJET-UNIE. Gemakkelijke echtscheidingen en vrije huwelijken zullen in de toekomst on mogelijk gemaakt worden in de sovjet unie en de nadruk zal worden gelegd op de onschendbaarheid en (het- belang van het gezin. Vrijgezellen, ongehuwde vrou wen en burgers met kleine gezinnen zullen voortaan meer belasting moeten betalen. Vermeerdering van het gezin wordt- aangemoedigd door het toekennen van rijkstoelagen, gratis kraamverpleging en gratis verpleging van zuigelingen en zeer jonge kinderen. Moeders die tien of meer kinderen hebben, ontvangen een medaille en den titel „moederheldin der sovjet-unie", terwijl haar naam in de dagbladen gepubliceerd* zal worden. Een medaille „moeder-eer" zal worden uit gereikt aan moeders van vijf tot tien kinderen. De echtscheidingsbepalingen zijn op drastische wijze verscherpt. Voorts werden bepalingen uitgevaar digd voor meerdere belasting van kin- derlooze gezinnen. De jongste foto van Prinses Elizabeth, de Engelsche troonopvolgster. (Persf. Bur. Amsterdam, P.) ROMMEL'S DOOD. Een officier van de Gestapo, Hans Blank, heeft bijzonderheden verteld over den dood van maarschalk Rom mel, den „vos van de woestijn". Blank had zich volgens een specaal bevel van Hitler naar het plaatsje Herrlingen bij Ulm moeten begeven, waar de maar schalk herstellend was van het ongeluk, hem in Normandië bij een aanval uit de lucht overkomen. De Gestapo-offi- cieren moesten Rommel zwaar bewaken en aanvankelijk hadden zij gedacht, dat dit geschiedde uit genegenheid van den Ftihrer voor den generaal. Na een be- zoek van den S.S. officier Mueller be- grepen de bewakers echter, dat Rom- mei niet meer in de gratie van den Führer stond. Twee weken daarna zeide een afgezant van Mueller tot de S.S.- bewakers het oogembllk is gekomen waarop Rommel moet verdwijnen. Twee generaals zullen hem vanmiddag bezoeken en hem mededeelen, dat hij uit het kader van het Duitsche leger is geschrapt. Zij zullen hem voor de keuze stellen zelfmoord met vergif of met het vuurwapen te plegen". Als Rommel ge weigerd zou hebben zelfmoord te plegen, zou hij gearresteerd worden. R-ommel ontving daarna nog in den tuin van zijn villa zijn vrouw en 17-jarigen zoon en had daarna een langdurig onderhoud met de beide generaals. Zij presenteer den den generaal een sigaret, waarin een capsule met cyanure. Rommel stak het in den mond „en terwijl het rijtuig met de beide generaals zich in bewe ging zette", aldus Blank, „zag ik dat maarschalk Rommel reeds in den doodsstrijd lag". (U.P.) Muiterij in Britsch-Indië. Van mariniers. In Bombay en Karatsji ]s onder de Britsdh-Indische mariniers een staking uitgebroken. Er hebben tal van ongere geldheden plaats gehad, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Officieel laat men geen twijfel bestaan, dat de mui ters als opstandelingen zullen worden beschouwd en belangrijke versterkingen van zee-, land- en luchtmacht zijn der waarts gezonden. Te Bombay zouden 20 schepen der marine in handen der „stakers" zijn. Luit.-generaal Lockhart is per vlieg tuig uit Zuid-Engeland naar Bombay gevlogen, om het commando op zich te nemen. Vice-admiraal Godfrey heeft de sta kende Indische mariniers in een radio uitzending vanuit Bombay gezegd: „Wij zijn vastbesloten aan deze bandeloos heid een eind te -maken met de uitge breide hulpmiddelen die tot onze be schikking staan. Wij zullen nooit aan geweld toegeven. Den strijd voort te zet ten is het. hoogtepunt van dwaasheid, indien men zich de overweldigende strij drachten, die de regeering op het oogenblik tot haar beschikking heeft- realiseert en welke tot het uiterste zul len worden ingezet, zelfs indien dit de vernietiging van de marine, waarop wij zoo trots zijn, zou beteekenen. Het feit dat hedenmorgen uit de rich ting van Karatsji zwaar kanongebulder werd gehoord, schijnt- te wijzen op een aanvang van den strijd. ERNSTIG MIJNONGELUK. Woensdagmiddag is te Unna, 14 km. van Dortmund, een ernstig mijnonge luk gebeurd. Door een ontploffing in een schacht werden 550 mijnwerkers op gesloten. 16 slachtoffers werden naar boven gebracht, onder wie negen doo den. Later werden nog zes arbeiders ge red, zij waren ongedeerd. Uit alle dee- len van het Ruhrgebled zijn brandweer- en ziekenwagens naar de plek des on- heils gesneld. Het reddingswerk wordt onder leiding van Britsche officieren verricht. Deskundigen verwachten nog meer explosies en achten den toestand der opgeslotenen zeer gevaarlijk. Vol gens een later bericht zijn 71 mannen uit de schacht gehaald en heeft men niet veel hoop meer de overigen te kun nen redden, aangezien onder den grond een hevige brand woedt. HET PROCES TE NEURENBERG. De Russische aanklager heeft gisteren opnieuw een film voorgebracht als be wijsmateriaal. Het ging nu om destruc tie en plundering van cultureele en we tenschappelijke waarden, cultureele in stellingen, kerken en kerkelijke institu ten. Er volgde een urenlange opsom ming van vernieling van monumenten van groote figuren, van het Tolstoi- museum, het Poesjkin-reservaat, de vernietiging van oude steden als Kief, Smolensk, enz. ZWANENBURG DANKT ENSCHEDÉ. Op 19 Febr. 1945 hielden de Duitschers te Zwanenburg (gem. Haarlemmermeer) een razzia, waarbij ongeveer 300 man nen werden opgepakt. De trein, die deze en andere gevangenen uit het Westen des lands naar Duitschland deporteer de, passeerde op 23 Februari d.a.v. on- schedé. Tijdens het oponthoud aldaar trotseer den tal van Enschedeërs de Duitsche kogels en gaven den hongerigen gevan genen eten. Dit feit is na de bevrijding te Zwa nenburg aanleiding geweest tot de op richting van een comité, hetwelk zich ten doel stelde Enschedé een blijvende herinnering aan te bieden voor de „groote hulp en offervaardigheid". Deze doelstelling is verwezenlijkt. Op Maan dag 25 Februari as. zal een delegatie uit Zwanenburg een bezoek aan En schedé brengen. Een inmiddels in den gevel van het Enschedésche stadhuis aangbrachte gedenksteen van de Zwa nenburgers zal des middags om drie uur aan het gemeentebestuur van Enschedé plechtig worden overgedragen. Prins Bemhard te Londen. Onderscheidingen uitgereikt aan de helden van Arnhem. Het A.NP. meldt uit Londen: „H.M. Koningin Wilhelmina heeft mij ver zocht U mede te deelen, dat Zij het ten zeerste betreurt niet persoonlijk aanwe zig te kunnen zijn om U deze onder scheidingen uit te reiken", aldus sprak Prins Bemhard gistermiddag in een der zalen der Nederlandsohe ambassade te Londen, nadat hij aan vijftig van de vijfenzeventig Britten en Canadeezen, die zich tijdens de operaties ip Arnhem en omstreken bij-zonder onderscheiden hebben, verschillende door Hare Majes teit verleende decoraties had uitgereikt-. Prins Bemhard zei, dat hieruit vol doende bleek hoe dankbaar de Koningin en Haar volk waren voor alles wat Britten en Canadeezen voor de bevrij ding van Nederland en het winnen van den oorlog gedaan hadden. Spr. vatte in het kort het voorspel der operaties bij Arnhem samen en zei dat hoewel het aanvankelijk vooropgezette doel niet werd bereikt, deze actie toch ontegen zeggelijk voordeelen had opgeleverd en het nemen van dit risico ongetwijfeld gerechtvaardigd was. Hij liet vooral uit komen hoe groot de dankbaarheid van heel het Nederlandsche volk was en gaf de aanwezigen, waaronder vele familie- léden der gedecoreerden, de verzekering, dat- wanneer zij ooit weer Nederland zouden bezoeken, zij daar ten allen tijde met epen armen ontvangen zouden worden. Even voordat deze plechtigheid een aanvang nam, waren in een andere zaal der ambassade twee generaals gedeco reerd, die niet bij de operaties te Arn hem betrokken waren geweest. Zij ont vingen beide de versierselen van groot officier der orde van Oranje Nassau. DISTRIBUTIE VAN GROENTE IN BLIK. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat in de distributiekringen Al melo, Amersfoort, Amsterdam, Apel doorn, Arnhem, Baarn, Breda, Bruns- sum, Bussum, Delft, Dordrecht, Eind hoven, Enschedé, Geleen, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, Heer, Heer len, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Hilver sum, Hoensbroek, Kerkrad e, Laren, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Nieu- wer-Amstel, Nijmegen, Rotterdam, Rijs wijk, Schaesberg, Schiedam, Sittard, Til burg, Utrecht, Vaals, Voorburg, Wasse naar, Weesp, Wormerveer, Zaandam en Zwolle een liter groente in blik per per soon beschikbaar wordt gesteld. Men moet hiertoe bon G04 der groentekaart bij een handelaar in groente inleveren, en wel uiterlijk op Dinsdag 26 Februari as. Inlevering bij andere detaillisten dan groentehandelaren is niet mogelijk. Uit sluitend bonnen voorzien van het kring nummer van den betreffenden distribu tiekring mogen worden ingeleverd. Af levering zal zoo spoedig mogelijk na bevoorrading der handelaren geschieden. Het is niet uitgesloten, dat ook andere distributiekringen alsnog in deze distri butie worden opgenomen. Burgemeestersbenoemingen. Nieuwe burgemeesters te Warmond en Aalsmeer. By K.B. zijn met ingang van 1 Maart 1946 benoemd tot burgemeester der ge meente Warmond: Jhr, mr, L, M. E. von Fisenne, en tot burgemeester van de gemeente Aalsmeer: mr. D H. Pee reboom Voller. Sjahrir te Batavia teruggekeerd Beslissing over de Nederlandsche voor stellen aan het Comité overgelaten. Sjahrir is gistermiddag uit Djocja- carta te Batavia teruggekeerd na de besprekingen met Soekarno, waaraan leden van zijn „kabinet" hebben deel genomen. De vertegenwoordiger van het A.N.P. bij Aneta schrijft dat de be slissing ever de houding ten aanzien van de Nederlandsche voorstellen eerst ge nomen zal worden op de vergadering van het Centrale nationale comité, welke vergadering is bepaald op 28 Fe bruari. (De plaats is nog niet vastge steld). Men neemt aan, dat de onder handelingen tusschen Sjahrir en dr. v. Mook niet vóór dien datum künnen 'be ginnen. Het besluit, dat te Djocjacarta genomen is, beteekent, dat in feite aan het Nationale Comité wordt overgelaten, vast te stellen of de voorstellen in beginsel aanvaard baar zyn als basis voor de bespre kingen en indien dit het geval is, de richtlijnen aan te geven, volgens welke de besprekingen naar zijn meening moeten geschieden. Deze gang van zaken maakt een eind aan de opdracht tot onderhandelen, welke Sjahrir eerder heeft ont vangen. DE BOULEVARD TE NOORDWIJK. Vernieuwing in zicht. Te Ncordwijk-Zee vond de aanbeste ding plaats voor de eerste werkzaam heden aan den nieuwen Noord-Boule vard. Door de noodzakelijke verwijde ring van de betonnen muur moest de oude bestrating geheel worden opge broken en met de zich in den grond be vindende rioleering, kabels en leidingen worden verwijderd. Thans begint men met het leggen van een nieuwe bestra ting en alle daarmede dn verband staande werkzaamheden. De terrassen worden breeder dan vroeger, waardoor een geheel nieuwe terrasmuur gemaakt moet worden. Voor de fundeering van deze muur zullen de oude 'betonnen ver- sperrlngsblokken worden gebruikt. Het overtollige zand wordt langs het duin talud aan de zeezijde verwerkt en voor het nieuwe zeebad moeten ook reeds de noodige voorzieningen worden getroffen. Het eerste deel der werkzaamheden is gegund aan de firma S. van 't Ver laat en Co. te Zqist, die laagste in- schrijfster was tot een bedrag van f,71.830.Met het werk is intusschen een aanvang gemaakt. Alles wordt in liet werk gesteld om alle werkzaam heden voor den aanvang van het bad seizoen te kunnen beëindigen. Noordwijk zal dan weer een nieuwe, ruime boulevard rijker zyn! De herdenking van de Februari-staking in 1941 te Amsterdam en in andere plaatsen van Noord-Holland, het eerste felle protest van het Nederlandsche volk tegen de beginnende Jodenvervolgingen. Bovenstaande, onder moeilijke omstan digheden opgenomen foto, toont het menschonteerende schouwspel van een aantal bij een razzia opgepakte jonge Joden, die als beesten bijeengedreven, onder toezicht van een gewapenden „Edelgermaan" met omhooggeheven handen op den grond moeten hurken. (Anefo, P.). BUITENLAND. José Streel, de hoofdredacteur van de fascistische „Pays reel", het' Belgi sche rexistenblad, is gefusilleerd. De Joodsche bladen in Palestina protesteeren heftig tegen een besluit der Britsche militaire autoriteiten om Duitsche krijgsgevangenen daar te werk te stellen. Ds. Niemoeller heeft te Genève in een bijeenkomst van den oecumeni- schen raad gezegd, dat hij hoopte, thans in Duitschland tot werkelijkheid te kunnen brengen, wat God van de Duitsche Christenen verwacht. Een medische commissie van de Roemeensche regeering heeft een be-r zoek gebracht aan het bestuur van het internationale Roode Kruis te Bern en den ellendigen toestand geschilderd, waarin de Roemeensche burgerbevolking verkeert; voornamelijk door vlektyphus, t.b.c., moeraskoorts, geslachtsziekten en de vele oorlogsweezen. De Amerikaansche vlootcommissie, belast met de atoombom-experimenten, heeft bsloten bij de komende proefne mingen op de Marshall-eilanden dieren op de oorlogsschepen te gebruiken om de uitwerking van de bom op levende wezens te bestudeeren. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Voor de kuststrook aanvankelijk matige Noordelijke wind, later toe nemend en krimpend. Wisselende bewolking met nu en dan sneeuw en regen. Weinig verandering in tem peratuur. Het Amerik. tijdschrift „Life" heeft twee van Churchill's geheime oorlogs redevoeringen gepubliceerd, waarvoor het Churchill 68.000 dollar betaalde. De Fransche minister van buiten landsche zaken, Georges Bidault, heeft verklaard, dat de vredesconferentie, die op 1 Mei a.s. had zullen plaats hebben, vermoedelijk uitgesteld zal worden. De onderhandelingen met Italië verloopen langzaam. Struikelblokken zijn Triëst (dat door Joego-Slavië opgeëischt wordt), Zuid-Tirol (waarop Oostenrijk aanspraak maakt) en de eventueele Ita- liaansche koloniën. In Spanje is een tiental personen geëxecuteerd, hetgeen nog al opzien baart, gelet op de belangstelling uit het buitenland, waardoor men gehoopt had op gratie. Twee millioen inwoners van Cairo staakten gisteren om uitdrukking te gever, aan het unaniem verlangen van de bevolking om alle Engelsöhe troepen uit Egypte te zien vertrekken. Door de handteekening van presi dent Truman is het ontwerp voor de „wet op de werkgelegenheid-1946" tot wet verheven en heeft de Amerikaan sche regeering de verplichting op zich genomen „door het maken van vooruit ziende plannen en door een preventieve wetgeving te trachten periodes var. langdurige werkloosheid te voorkomen". Vaino Tanner, de Finsche oud-mi nister van financiën, is door het Fin sche tribunaal veroordeeld tot 5 jaar en zes maanden gevangenisstraf, Rist-o Ryti. ex-president van Fin land. is tot ien jaar dwangarbeid, en Johan Rangell, ex-minister-president, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De diplomatieke betrekkingen tus schen Frankrijk en Bulgarije zijn her steld. BINNENLAND, Offiiceel wordt medegedeeld, dat de Nederlanders alle sleutelposities op het eiland Banka onder controle hebben. De gelegenheid tot aanmelding voor de opleiding tot beroepsofficier bij de marine is thans opengesteld. In Maastricht is men begonnen met grondwerkzaamheden voor een groot wandelpark van ruim 15 H.A, ten Wes ten van de stad. In dit park zullen de oude forten, die in de tweede helft van de 18de eeuw door generaal Dumoulin werden aangelegd, in hun oorspronkely- ken staat worden hersteld. -ï- In het kader van dc Belgisch-Ne- derlandsche cultureele accoorden zullen 125 schilderijen, werken van oude mees ters, afkomstig uit alle Nederlandsche musea, naar Brussel worden vervoerd om deel uit te maken van een daar te houden tentoonstelling, die op 1 Maart wordt geopend. Voor het vervoer van deze schilderijen heeft het Belgische ministerie van onderwijs een specialen gepantserden spoorwagen laten bouwen. In de Nederlandsche filmindustrie wordt thans doorloopend gewerkt. Als resultaat daarvan zullen binnenkort 32 korte Nederlandsche films in omloop worden gebracht. Negen ambtenaren van den distri- butiedienst te Grave zijn gearresteerd. Gedurende 8 i 9 perioden hebben zij gebruik gemaakt van vier onrechtmatig verkregen bonkaarten. De bonnen voor margarine, suiker, enz. werden ge bruikt, de rest werd verbrand. Dik be smeerde boterhammen werden op de mestvaalt aangetroffen. Er zitten nog meer personen in het complot. Het in de omgeving van Loos- drecht, Hilversum en Laren berucht geworden „Einsatzkommando Stein- bach", dat kort voor de bevrijding, n.l. In April 1945, zoo verschrikkelijk heeft huis gehouden, onder hen. die illegaal werk verrichten. is thans, dank zij het optreden van den P.O.D, te Utrecht, voor het overgroote deel gearresteerd. Het Kommando bestond in hoofdzaak uit Ned. S.S.'ers. Het eerste vliegtuig van de trans atlantische luchtverbinding New York- Amsterdam, is gisteren op Schiphol aan gekomen. De reis is bijzonder vlot ver loopen ondanks de sneeuw en de lage temperatuur. Vertegenwoordigers van den Ameri- kaanschen gravendienst van het Ame rikaansche leger zoeken thans naar be graven zoowel als onbegraven overblijf selen van gesneuvelde Amerikaansche militairen. Ieder, die inlichtingen kan verstrek ken aangaande overblijfselen van Ame rikaansche militairen, ook indien men niet geheel zeker is omtrent hun Ame rikaansche nationaliteit, gelieve die in lichtingen te verstrekken aan den bur gemeester van zijn gemeente. Gevallen, waarvan men reeds eerder melding gemaakt heeft, behoeven niet opnieuw opgegeven te worden. Ver over de honderd voor den dienst opgeroepen militairen in Groningen hebben in een request aan den minister meegedeeld, dat zij er bezwaar tegen maken als militair naar Ned. Indië te worden gezonden. De adressanten geven te kennen, dat naar hun meening art. 192 der grond wet (en ter bevestiging daarvan art. 35 der dienstplichtwet) uitdrukkelijk be paalt, dat dienstplichtigen bij de land macht niet dan met hun toestemming naar Ned. Indië, Suriname of Curasao mogen worden gezonden. Gisteren zijn per vliegtuig 16 Ame rikaansche journalisten in ons land aangekomen, die een week in ons land zullen vertoeven. Binnen enkele dagen zullen de Amsterdamsche studenten allen een door prof. dr. J. P. Wibaut opgesteld geschrift in hun bezit hebben, waarin de professor uitvoerig de beweegrede nen uiteenzet van zijn beleid als rector- magnificus van de gemeentelijke .uni versiteit te Amsterdam in de jaren 1943 en '44. De R.K. studentenvereeniging „Sanctus Virgillus" te Delft heeft thans haar eigen gebouw, dat door het Gew. Arb. Bureau in gebruik was genomen, teruggekregen. Het ós eergisteren her opend. Tengevolge van de overstroomin gen is rondom Almelo 95 pCt. van den rogge-oogst vernield. De pas gezaaide rogge is door de gevormde sliblaag ver stikt. De rogge, die reeds boven den grond was gekomen, is waarschijnlijk nog te redden. Ook het grootste deel van de ingekuilde aardappelen is be dorven en tot op zekere hoogte nog slechts als veevoeder te gebruiken, De Stichting Mynwerkersvoorzie- ning heeft in een bulletin aan het per soneel meegedeeld, dat binnenkort zeer veel wollen stoffen naar de mijnstreek zullen komen en in Maart ongeveer 40.000 stuks confectie Ook de schoe nenverstrekking wordt opnieuw geregeld. Binnenkort worden serviezen aangevoerd en de stichting hoopt nog 3000 radio toestellen te ontvangen, behalve de 2000 die reeds aan de mijnwerkers waren verkocht. Te Amsterdam is gisteren door burgemeester De Boer een gedenkboek met oorkonde aangeboden aan vertegen woordigers van het Canadeesche leger. Aan de Beverwijksche bloemenvei ling zijn dezer dagen de eerste tulpen aangevoerd. Onder inheemsche soldaten van het Ned.-Indische leger te Menado is mui terij uitgebroken. Als redenen voor de muiterij worden opgegeven de verschil len, die gemaakt zouden worden bij de bezoldiging en de voeding. Bij gebrek aan materiaal, n.l. sta len platen voor startbanen, zal men van de plannen tot het inrichten van een tijdelijk vliegveld bij Rotterdam moe ten afzien. Waarschijnlijk is de verschut- mr ving van den datum der Kamer- verkiezingen tot een jaar na de bevrijding de voornaamste oor zaak, dat deze verkiezingen in het al gemeen bij het Nederlandsche volk zoo weinig belangstelling wekken. Men zou verwacht hebben, dat een sterk enthou siasme de geesten levend zou houden, maar het tegendeel is waar. Nu is het stellig onjuist, alleen deze verschuiving de schuld te geven, al heeft zy als rem mende werking zeker haar invloed doen gelden. Er is echter meer. Toen na de be vrijding van het Zuiden de werving van oorlogsvrijwilligers werd aangepakt, was er een prachtig enthousiasme bij de jongeren. En dit enthousiasme is stel selmatig en geleidelijk vermoord. Er zijn natuurlijk oorzaken voor het teleurstel lend verloop aan te wijzen, oorlogsom standigheden, afhankelijkheid van onze bondgenooten enz. Maar de Londensche regeering bleek zoo weinig organisee- rend op te treden en zoo weinig inzicht te hebben in wat leefde onder de Ne derlanders na 4& jaar strijd, dat de remmende invloed voornamelijk hieraan moet worden toegekend. Niets werkt verlammender dan het afschuiven op de lange baan. Dat doodt elke geestdrift. En zoo is zeker een der voornaamste oorzaken van de verflau wing der belangstelling voor de ko mende verkiezingen te schuiven op het lange tijdsverloop tusschen bevrijding en stemming. Daarbij komt, dat de huidige Staten- Generaal in geen enkel opzicht de be langstelling kan trekken. Er gebeurt te veel in ons land en er gebeurt nog veel meer nog niet in ons land. De dage- lijksche zorgen houden de menschen bezig. Maar straks zal voor de komende 4 jaar over de samenstelling beslist worden en dat is toch aller belangstel ling waard. Nu heeft de politieke teekening wel eenige contouren gekregen, die tot het voorspel gerekend kunnen worden. De Partij van den Arbeid bracht een samenbundeling van diverse groepen; de R.K. Volkspartij ontstond, CJL en AR. zoeken elkaar. Maar men mist in dit alles de groote lijn. Ondanks de geforceerde vreugde op den stichtingsdag blijkt steeds meer, dat de Partij van den Arbeid nog lang geen eenheid is. Bovendien is door de arro gante wijze, waarop deze partij zich het monopolie van de vernieuwing toe eigent, veel kwaad bloed gezet. Maar dit alles brengt ons niet uit het moeras. Men mompelt veel over een mogelijk samengaan van de nieuwe Party en de R.K. Volksparty; men spreekt zelfs van een urgentie-program. Het is juist in verband met zoo'n urgentieprogram, dat samenspreking hoogst gewenscht wordt. Ons volk is geschokt uit den oorlog gekomen. Dat het zoo erg kon zyn had niemand onzer in zyn zwartste droo- men kunnen denken. Ons land moet van den grond worden opgebouwd, ons volk in alle lagen opnieuw opgevoed. Daar voor is noodig een samenwerking van alle goedwillende vaderlanders, die een gemeenschappeiyke basis kunnen vin den. Het is tyd, om een Godsvrede te sluiten, om alle kleine verschillen over boord te gooien en de handen ineen te slaan. Zonder een groot gemeenschaps gevoel en gemeenschapsbesef komen we er niet uit. Wil dat zeggen, dat op dit moment dan elke combinatie zin heeft, die zich aanbiedt? Stellig niet. Er zyn grond principes, die vast moeten liggen. Dat daardoor naar de kanten een uitslui ting van zelf plaats vindt, is logisch. Tot de punten, die vast moeten staan in een dergeiyke, naitonale concentra tie behooren de erkenning van Neder land als Christeiyke Staat, van het Ko- ninkryk der Nederlanden als een onver- brekeiyk geheel, van den eerbied voor de persoonlyke vrijheid. Negatief stelle zy zich tegen de verregaande staatsbe moeiing, tegen de nationalisatie der be- dryven, tegen elk collectivisme. Positief kome zy op voor een gave en goede weermacht, voor de zorg van eiken Ne derlander van eiken leeftyd, waartegen over staat de plicht tot arbeid, als deze gepresteerd kan worden. Op deze grondslagen moet een con centratie van krachten mogeiyk zyn. Iedere party behoude haar organisatie, haar bijzondere wenschen. Slechts stelle men vast, dat in een eeriyke gedachten- wisseling de vervulling der particuliere wenschen getoetst moet worden aan het praevaleerende algemeen belang. Het programma zy een minimuhiprogram- ma van wat in de komende 4 jaar ver- wezenlykt kan worden. Dan is tegen den stroom van afbraak van ons Koninkrijk en den stroom van staatssocialisme een dam op te werpen. Hoe deze nationale concentratie te vormen? In elke party leeft een groep, die het oude niet terug wil, vooral leeft er een jongeren groep. Zouden deze groepen en daardoor de verschillende partijen elkaar niet kunnen vinden? Het moét, de nood dringt! Het Nederland sche volk moet voorgelicht worden. Waarom zullen straks de pamfletten en brochures weer verwarring gaan stich ten? r Naast de Party van den Arbeid en de Communisten en naast (mogeiyk) een reactionaire formatie moet zich een blok van nationale concentratie vormen. Dat men den weg daartoe vinde! Met het Amerikaansche vliegtuig zijn gisteren 25 kisten penicilline op Schiphol aangekomen, geschonken door het Amerik. Roode Kruis. - Tot burgemeester van Vlissingen is •benoemd rnr. B. Kolff. Dezer dagen is te Amsterdam on der groote belangstelling uit alle deelen van het land het humanistisch verbond opgericht, dat zich ten aanzien van het buitenkerkelijk deel van het Nederland sche volk, ten doel stelt de verdieping van het geesteiyk leven en de mede werking aan den geesteiyken wederop bouw van ons land. Tot voorzitter werd gekozen prof. mr. H. R. Hoetink. De voorzitter van het Bedryfsschap voor Visscherijproducten heeft meege deeld dat de gamalenvisschery binnen kort weer aan de groote vraag zal kun nen voldoen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1