Zitting van de U.IN.O. gesloten De Levant in den V eiiigheidsraad Het proces te Neurenberg Wij hooren Weerbericht De voedselkwestie In Almelo zakt het water Met een enkel woord H.M. de Koningin inspecteerde oorlogsbodems te Amsterdam Sensationeele uitspraken van het bijz. Gerechtshof te Amsterdam Teleurstellend verloop 84ste Jaargang VRIJDAG 15 FEBRUARI 1946 No. 25705 LEIDSCH DAGBLAD Waarnemend Directeur: A Poortman HoofdredMi M B van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telei. Directie en Administratie: 25041 (2 lijnen) Telef Redactie: 21507 Gironummer: 57055 De algemeene vergadering van de U.N.O. heeft met eenparigheid van stemmen het voorstel, het voorloopige hoofdkwartier in New York en het definitieve hoofdkwartier in North Greenwich te vestigen, aangenomen. De Britsche minister-president Attlee heeft tenslotte eenige woorden gespro ken als afsluiting van dit eerste gedeelte van de bijeenkomst van de algemeene vergadering. Attlee legde er den nadruk op, dat er tijdens deze bijeenkomst groo- te resultaten bereikt zijn: zij die te leurgesteld zijn, hebben hun verwach tingen te hoog gesteld Als een van de belangrijkste functies van de U.N.O. zag Attlee het feit, dat nu de wereld aangelegenheden in het openbaar be sproken zijn, dat er vrijheid van critiek heeft bestaan en Jat daarom de macht van de publieke opinie zijn invloed op de gedelegeerden heeft laten gelden Attlee vergeleek deze vergadering met die van den Volkenbond, en stelde vast, dat de politiek van dien bond, waarbij in de openbare redevoeringen slechts die zaken werden bekend gemaakt, waarover men eerst achter de schermen tot overeenstemming was gekomen, ge heel is verlaten. Ook de commissie voor de atoomenergie achtte Attlee een „groote gebeurtenis in de wereldgeschie denis". Het persoonlijk contact van vertegenwoordigers uit alle landen der aarde heeft zijn vruchtbare werking niet gemist. De voorzitter, Spaak, hield vervolgens een korte rede, waarin hij voorstelde voortaan de zitting van den socialen en economischen raad niet samen te doen vallen met die van de algemeene verga dering, terwijl lJj ook op het belang van een tevoren vastgestelde agenda wees. Ook Spaak prees den goeden geest, die Bij de voortzetting van de Russische mededeelingen Inzake de mishandeling van Russische krijgsgevangenen noemde de aanklager te Neurenberg Pokrovskl gisteren den massamoord op 15000 Pool- sche krijgsgevangenen in de bosschen van Katyn. In het officieele rapport van de commissie van onderzoek wordt vastgesteld, dat de Poolsche gevange nen ln September 1941 nog in drie kampen ten Westen van Smolensk wa ren, dat toen reeds door de Duitschers was bezet. In de herfst 1941 werd de massamoord uitgevoerd door „Staff 537 Pionier Bataljon" onder bevel van Ober- leutnant Arnes, en zijn collega's Rechts en Hott. Voor het opgraven der lijken werden 500 Russische krijgsgevangenen gebruikt, die na afloop werden dood geschoten, Den geheelen middag werd de uiteen zetting over de Dultsche misdaden voortgezet, waarbij aan de rij van weer zinwekkende moordkampen nog toege voegd werd het „Grosslazaret" van Sla- vuta bij Kamentzpodolsk, waar in twee jaar tijds 150.000 Russen op de meest beestachtige wijze werden afgemaakt. Ook de Russische aanklager Smirnow gaf een uitvoerig overzicht van de be gane wreedheden. Deze aanklager con cludeerde, dat niet gesproken kan wor den van excessen door ongediscipli neerde groepen of personen, aangezien de moorden overal volgens strenge regels werden uitgevoerd, al lagen de plaatsen der misdaad duizenden kilo meters uiteen. Het was een zorgvuldig voorbereid en uitgevoerd systeem, waar bij zelfs cursussen In het verbranden van lijken werden gegeven. Er werden weer tallooze afschuwelijke wreedheden aan het licht gebracht, die zelfs in Neu renberg nog ontzetting konden ver wekken. De verdedigers hebben een onderbre king van het proces voor 3 weken ge vraagd. als de Russische aanklacht is voltooid. De 90ste sterfdag van Helnrlch Heine zal 17 Febr. a-s. weer in Duitsch- land worden herdacht. Er zijn plannen ln voorbereiding voor den bouw van zoogenaamde „tun nel parks", autogarages onder alle groote pleinen ln het West End te Londen. Uit Moskou wordt gemeld, dat een pijpleiding van 1.760 K.M. is aangelegd van de olievelden van Bakoe naar Oefa in het industrieele gebied van het Oeral- gebergte. In Ankara is" een Anglo-Turksch luchtvaartverdrag geteekend Het ver drag voorziet in het transport van pas sagiers en goederen tusschen beide lan den op basis van wederkeerigheid. Door de Academie franpaise zijn vijf leden gekozen In de plaats van Henri Lavedan werd gekozen Baron Seilliere, ln die van Louis Bertrand koos men Jean Tharaud. Henri Bellesort wordt opgevolgd door René Grousset, kardinaal Baudrillart door Octave Aubry en maarschalk Franchet d'Espe- ,rey door Robert d'Harcourt. Georges Duhamel, de bekende schrij ver, heeft bedankt voor zijn benoeming als permanent secretaris. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Bewolkte lucht doch geen regen van beteekenis Zwakke tot matige wind tusschen Noordwest en West, Zelfde temperatuur als vandaag. tijdens de bijeenkomsten had ge- heersc'ht. De secretaris-generaal Trygve Lie wees er tenslotte op, dat millioenen hongerigen en in lompen gekleeden vol hoop opzien naar deze nieuwe, organi satie. „Het parlement der menschheid" moge dan nog een droombeeld zijn, maar in de algemeene vergadering heb ben wij nu een forum, waar een vrije en open discussie over de internationale en economische problemen van onzen tijd kan plaatsvinden. Het zou onrede lijk zijn te verwachten, dat een demo cratische wereldvergadering niet zou lijden aan groeikrampen. „Ik geloof dat die bij ons niet overmatig zijn geweest", aldus besloot Lie De Veiligheidsraad behandelde de klacht van Syrië en Libanon tegen de aanwezigheid van Britsche en Fransche troepen in hun landen. Het debat ver viel tot een discussie over de procedure, en wel voornamelijk over de vraag, of de raad over een kwestie kon beslissen zoolang er nog sprake was van een toe stand en nog niet van een geschil. Na een bespreking van bijna lVè uur besloot de raad met 8 stemmen voor om nu nog niet vast te stellen of de betrokken aangelegenheid een geschil was. De zitting werd tot heden ver daagd. De algemeene vergadering der orga nisatie der Vereenigde Volkeren heeft met algemeene stemmen de „voedsel" resolutie der groote vijf aangenomen. De resolutie houdt in, dat er over de geheele wereld een actie moet worden ingezet om de dreigende tekorten aan te vullen. In het Britsche Lagerhuis heeft Eden een felle aanval gedaan op de regee- ringspolitiek in deze materie. De En- gelsche vrouwen blijven uiting geven aan ontevredenheid. Volgens rnededeeling van het Amerl- kaansche departement van landbouw zal ongeveer de helft van de 225.000.000 bushels tarwe, die Amerika verwacht uit te voeren in de eerste zes maanden van dit jaar worden toegewezen aan de Europeesche landen, dl Unrra-hulp ontvangen en aan Frankrijk De rest zou worden gedistribueerd onder Bel gië, Nederland, Noorwegen, Latjjnsch- Amerikaansche landen en militaire be zettingszones zooals Duitschland en Japan. De Unrra hoopte iets meer dan een derde van deze Amerikaansche ex porten aan te koopen "ter verdeeling onder Italië, Griekenland, Joegoslavië, Tsjecho Slowakije, Polen, Albanië, Chi. na en Oostenrijk. Detoestand is aanmerkelijk gunstiger geworden. De burgemeester van Almelo maakte gisteren bekend, dat de pioniers, die voor de hulpverleening aan Almelo zijn ingeschakeld, een verbinding hebben weten te maken tusschen het Overij- selsch kanaal en de z.g. Veeneleiding. Het water stroomt thans met kracht in het kanaal Almelo-Nordhorn, van waar het naar het Overijselsch kanaal wordt afgevoerd. In Almelo is het water tot gis teren 25 cm. gedaald. In vele stads- deelen zou heden weer electrisch licht zjjn, terwijl er zoo mogelijk ook weer den geheelen dag gas zou zijn. Uit Groningen arriveerde een aantal pompen, welke beschik baar gesteld zijn door de „rijksin spectie brandweerwezen", waarmee de kelders thans worden droogge- pompt. Uit Rotterdam worden voorts nog enkele groote pompen verwacht, die gebruikt zullen worden om de kelders van het R.K ziekenhuis leeg te pompen. De toestand is thans aanmerkelijk gunstiger geworden, mede, doordat een groot aantal booten, waaronder talrijke punters uit Giethoorn zijn gearriveerd. Ook de voedselpositie is aanmerkelijk verbeterd. Te Bad Godesbetg is' de privé-bi- bliotheek van Heinrich Himmler ontdekt Deze bibliotheek telt drieduizend deelen, waaronder kostbare vroeg-Duitsche werken, welke, naar men aanneemt, uit Nederlandsche en Belgische musea ge stolen zijn. Naar wij van officieele zijde ver nemen is namens een Belgische offi cieele instantie aan de gemeente Nijme gen een Röode-Kruis-auto met volledige tand-technische verzorging voor de Nij- meegsche schooljeugd aangeboden. Een sergeantvlieger van den Ne- derlandschen marineluchtvaartdienst is gisteren gedood, toen zijn Mosquito, waarmede hij een solo-trainingsvlucht maakte, en waarin hij gistermorgen te 8.20 Croft (Engeland) verlaten had, tien minuten later neerstortte. Naai' men van bevoegde zijde mede deelt mag met ingang van 18 Februari de aflevering van gebakken- en cemen ten draineerbuizen vrij geschieden. Voor andere dan landbouw-, tuinbouw- of wederopbouwdoeleinden is nog wel een machtiging van het rijksbureau voor keramische producten noodig. De feestelijkheden ter herdenking van het zevende lustrum der U.S.A. (Unltas Studiosorum Amstelodamen- sium) te Amsterdam zullen op 20 Febr. aanvangen. Op Zaterdag 23 Febr. vindt de officieele herdenking plaats in de aula der universiteit. Met ingang van heden mogen alle soorten ongeglazuurde bloempotten vrij worden verkocht. Het Roode Kruis stelde Brazilïaan- sche voedselpakketten beschikbaar, ter- wel van Enschede uit de broodvoorzie ning geregeld wordt. Voorts is men er in geslaagd wederom de beschikking te krijgen over een partij van 2000 paar rubberlaarzen, die direct onder de be volking gedistribueerd zijn. In het post kantoor is een radiozendstatton geves tigd, waardooor het contact met de bui tenwereld hersteld is Gistervoormiddag heeft H.M. de Ko ningin te Amsterdam het fregat „Joh an Maurits" en den torpedojager „Evert- sen" geïnspecteerd. Er was zeer groote publieke belangstelling. Om klokslag 10 uur arriveerde H.M. de Koningin aan de haven, waar zij allereerst de eere- wacht van mariniers inspecteerde. H.M. de Koningii onderhoudt zich met een der mariniers tijdens Haar bezoek aan de te Amsterdam liggende oorlogsbodems, den torpedo jager ..Evertsen" en het fregat „Johan Maurits' Anefo/Dudok van Heel P. De Grieksche minister van bulten- landsche zaken, Rendis, heeft o=m. ver klaard, dat de komende algemeene ver_ kiezingen plaats hebben volgens het be ginsel der evenredige vertegenwoordi ging en dat daarom de Earn en de com munisten wellicht alsnog zullen deelne men. Aan een aantal politieke gevan genen is amnestie verleend. Vrouwen zullen niet kunnen kiezen. - De Poolsche regeering heeft Enge land verzocht de onder Engelsch com, mando staande Poolsche legereenheden te ontbinden. Even over de Belgische grens zijn bij een mijnontploffing zes Duitschers en een Belg gedood. Zaterdag voor Pinksteren, dus 8 Juni, is te Londen vastgesteld voor de Victory-parade. Die dag zal een alge meene feestdag zijn. Alle geallieerde landen, dus ook Nederland, zullen aan de parade deelnemen. Uit Praag wordt gemeld, dat In het Sudetenland een afschuwelijke ziekte heerscht, die het ^olk „de Duitsche pest" noemt. De ziekte is van onbeken den oorsprong, en er is nog geen mid del tegen bekend. Zij begint met een gezwel in den mond, die zich vervolgens over het geheele lichaam uitbreidt. De li)der sterft binnen drie dagen. Graaf Karolyi is door het Hon- gaarsche parlement gerehabiliteerd. Argentinië ontkent naar aanleiding van de aanklacht der V. St. ooit han delingen te hebben verricht ten bate van de as-mogendhedeii President Truman heeft het ont slag aanvaard van den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou .Harriman. Lui tenant-generaal Waltei Beddel Smith Eisenhowers stafchef gedurende den oorlog, zal hem opvolgen Verbeterde toestand ten Zuiden van Batavia. Wij ve.rnemen, dat luitenant-generaal Spoor, de nieuwe commandant van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch leger, vergezeld door generaal-majoor Schil ling, dezer dagen de Nederlandsche troepen op de eenzame posten bezuiden Batavia bezocht heeft. De tocht ge schiedde in een open auto, die de Ne derlandsche vlag voerde, en leidde door afgelegen streken. Hieruit kan gecon cludeerd worden, dat deze streken vol maakt veilig geacht kunnen worden. De Nederlandsche troepen hebben dezen toestand binnen enkele weken gescha pen met de hulp van en in samenwer king met de bevolking, zonder dat er gens geweld gebruikt behoefde te wor den dan tegen enkele verspreid operee- rende roovers. Het leven in de kam pongs, op de wegen en sawashs ver toont precies hetzelfde beeld als vijf jaar geleden-: De pasars worden druk bezocht, eln- delooze reeksen dragers van groenten en vruchten begeven zich in de rich ting Batavia. Het resultaat van de verkiezingen van Zondag jj ln Rusland toont aan, dat 99,18 procent van de in totaal J 101.717.686 geregistreerde kiezers hun 1 stemplicht hebber, vervuld. De hoogste j Sovjet bestaat thans uit 1339 leden van den vereenigden raad en 647 van den nationaliteiten raad Ruw geschat heb ben slechts 900.000 burgers tegen de eenige lijst gestemd De verkiezing be- teekerit het grootste vertrouwensvotum voor de communistische partij sinds de revolutie. Gedurende ruim 15 minuten onder hield Zij zich met een viertal AB.O,- mariniers van de compagnie, waaronder L. H. M. Willems uit Maastricht, wien Zij o.a. vroeg Haar iets te vertellen over zijn ervaringen bij den opmarsch van het 9e Amerikaansche leger in Duitsch land, waarbij hij ln 1944 heeft gediend. Toen de Koningin zich aan boord van de „Evertsen" begaf stond de voltallige bemanning van ongeveer 230 man aan getreden. Zij werd ontvangen door vice- admlraal G. W. Stöve, commandant van de zeemacht Nederland met diens lui tenant ter zee tweede klasse G. A. Dog ger en door den commandant van de „Evertsen", luitenant ter zee le klasse G. Kuiler. De Koningin onderhield zich met alle officieren persoonlijk en inspecteerde het geheele schip, dat o.a. bij de invasie vele goede diensten bewees, In de mess liet de Koningin de officieren vertel len van hun belevenissen De inspectie duurde ongeveer een uur en met het gebruikelijke ceremonieel verliet Hare Majesteit de ..Evertsen", om daarna de „Johan Maurits" te be zoeken, waar Zij werd rondgeleid dooi den commandant lui' ter zee le klasse J. H. P. van Roosevelt Na het verlaten van het schip heeft de Koningin nog eenigen tijd gesproken met den oud-Atjehstrfjder S. van der Meulen. Te Groningen is een protest-verga dering gehouden van vrouwen uit stad en provincie tegen de duurte. Er was zeer groote belangstelling. Besloten werd tot oprichting van een nieuwen vrouwenbond Dadelijk gaven zich 264 leden op. Het is dit jaar vijf en twintig jaar1 geleden dat een der grootste Neder, landsche componisten: Alph. Diepen- brock overleed. Ter herdenking hiervan wordt van 15—22 Juni te Amsterdam een Diepenbrock-cyclus gehouden, Het Europeesche luchtverkeer van de K.L.M. zal van 4 Maart af alweer zeven lijnen tellen, terwijl verschillende buitenlandsche maatschappijen in sa menwerking met de K.L.M. dit aantal nog belangrijk vergrooten. Op genoem den datum zullen de K.L.M.-diensten op Londen en Parijs worden heropend. Tweeduizend echtgenooten en kin deren van Amerikaansch militair en burgerpersoneel, waaronder ook een aantal oorlogsbruidjes uit Nederland, sullen op 5 Maart uit Le Havre (Fr.) naar Amerika vertrekken. Ook op 19 en 24 Maart zal een schip met vrouwen en kinderen derwaarts gaan. De oude bailybrug over den Rijn bij Arnhem moet gebruikt worden door voetgangers, fietsers en ander langzaam verkeer De nieuwe bailybrug mag al leen bereden worden door auto's en mo torfietsen, Te Bussum is ingebroken in een woning aan den Anth. van Leeywen, lioekweg toen de bewoners naar de kerk waren. De dieven hebben om. voor een bedrag van f. 13.000 aan coupures, 250 sigaren, 300 EngeLsche sigaretten en drie lappen wit flanellen stof meegenomen. De scheerzeep op bon T18 van de tabakskaart zal na 3 Maart worden af geleverd. Ieder stukje scheerzeep moet 50 gram wegen. De productie van salpeter bij de „Mekog" te IJmuiden is weer begonnen. Dezer dagen heeft de eerste verzending plaats gehad. Vooral voor den land bouw is dit van groote beteekenis. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de regeering in be ginsel bereid is, aan de gemeente ter tegemoetkoming in de kosten van de reconstructie der bevolkingsregisters een bijdrage te verleenen van 75 pet. dier kosten. Het gat in den dijk bij Rammekens (Walcheren) is dezer dagen voor de tweede maal geblokkeerd. Er is ditmaal nog geen feestbetoon geweest zooals den vorigen keer omdat men leergeld be_ taald heeft. Toen. immers, zat men en kele dagen na de blokkeering weer diep in het water als gevolg van den storm. Men wacht nu op den springvloed, om streeks 23 Februari. Als de dijk die krachtproef doorstaat zal men echter op 25, 26, 27 en 28 Febr. groote feeste lijkheden organiseeren voor de mannen, die aan de dijken werkten. Ford verklaart, dat tengevolge van de staking in de staalindustrie 40.000 van zijn arbeiders werkloos zijn ge worden. De keizer van Japan en de geheime organisatie „Zwarte Draak" hebben het bevel gekregen alle kostbare metalen, met name goud- en zilvergeld, aan het Amerikaansche leger uit te leveren. De groote Russische bladen, zooals de Prawda wijden aandacht aan een Tass-bericht uit Den Haag waarin de Hollandsche autoriteiten er van be schuldigd worden de repatrieering van Sovjet burgers te saboteeren. Onder presidium van prof. mr. A. van Hamel heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam uitspraak in de zaak te gen de gebroeders Cornelis en Roelof Gort uit Nieuw-Vennep (Haarlemmer meer), aan wie ten laste was gelegd, dat zij als firmanten van de fa. „Vee- vito" camouflage materiaal hebben ge leverd aan de Duitsche weermacht in de jaren 1940 en 1941. Cornelis Gort heeft echter met zeer groote geldelijke en materieele schenkingen de illegali teit gesteund, onderduikers geholpen en wapens verborgen gehouden, waar bij hijzelf veel risico heeft geloopen. Zijn broer heeft in veel mindere mate aan de levering van hef camouflage- materiaal meegewerkt, al moet zijn Verantwoordelijkheid daarvoor niette min vrij hoog worden aangeslagen. In de uitspraak van het hof wordt de hulpverleening aan den vijand bewezen en een ernstig feit geacht. Het hof kan niet aannemen dat de door de Duitschers uitgeoefende pressie ,in de eerste jaren van den oorlog van dien aard is geweest, dat de gebroeders zich hieraan niet hadden kunnen ont trekken. Het verweer dat de- gebroe ders Gort hun bedrijf uilsluitend zou den hebben voortgezet tot camouflage van den ge voerden illegalen strijd wordt door het hof verworpen. Niettemin trekt het hof de goede vaderlandsche gezind heid van verdachten niet in twijfel. Het wenscht er rekening mede te houden TRUMAN WIJZIGT ZIJN POLITIEK. President Truman heeft bekend ge maakt, dat hij een nieuwe loon- en prijspolitiek zal gaan voeren. Bowles is benoemd tot directeur van het bureau voor stabilisatie; Porter zal Bowles op volgen als directeur van het bureau voor de prijsbeheersching. Truman heeft door deze maatregelen een grens gesteld aan de loonsverhoo- gingen, opdat de prijsverhoogingen de limiet, die tot heden voor de regeering is gesteld, niet zullen overschrijden: namelijk ongeveer 17 pCt. Truman heeft tenslotte een beroep gedaan op werkneniers en werkgevers om den arbeid te hervatten omdat: „in de productie ligt ons heil". De afgetreden minister Ickes heeft iet voorzitterschap aanvaard van het comité, dat gevormd is tot steun aan I de stakers bij de General Motors. dat verdachten een groot persoonlijk risico hebben geloopen en dat zij reeds acht maanden in voorarrest hebben doorgebracht. Het bovenstaande over wegende legde het hof Cornelis Gort een een jaar op met een proeftijd van drie jaar, plus een geldboete van f, 4.000. Roelof Gort werd tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld, plus een geldboete van f. 1.000. Als bijzondere voorwaarde voor de zen proeftijd werd daarbij bepaald, dat Cornelis Gort zich gedurende den proeftijd iedere drie maanden persoonlijk moet melden bij de Koninklijke Vereeniging voor Lucht vaart in Den Haag en daarbij tel kenmale een bedrag van f. 3.000 ten behoeve van het Nationaal Lucht vaartfonds moet storten. Deze gel den kunnen dan benut worder. voor doeleinden der Nederlandsche Lucht vaart. De stortingsbewijzen moet Cornelis Gort daarna aan den pro cureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam overlcg- gen. Voor Roel f Gort geldt dezelfde be paling, met dien verstande, dat hij iedere drie maanden f. 1.000 voor dezelfde doeleinden moet afstaan. De twee scheepsbouwers te Zaandam, W. J. Baerveldt en G. Stapel, die op hun scheepswerf kotters voor de Duit sche Kriegsmarine hebben gebouwd van 1942 tot 1945 werd een soortgelijke straf opgelegd, waarbij het Hof ln overweging napi, dat verdachten er lndèrdaad in zijn geslaagd door het openstellen van hun bedrijf voor een zeer groot aantal arbeiders dezen te behoeden voor de portatie naar' Duitschland. Ter bezinning op hun gedrag in verband met de vaderlandsche be langen, waartegenover zij niettemin schromelijk te kort zijn geschoten, werd verdachte Baerveldt tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar plus een geldboete van f. 1000 en verdachte Stapel tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien maanden plus een geldboete van f. 600 veroordeeld, beide straffen met een proeftijd van drie jaar, waarbij als bijzondere voor waarde werd gesteld dat verdachten voor eigen rekening een deugdelijke motorrcddingsvlet moeten bouwen, CXflwiff levering en nieniage van den motor en deze zeereddings- De Veiligheidsraad van de U.N.O. heeft het debat over In- dië vrijwel geruischloos beëin digd. Twee stemmingen, resp. over het Egyptische amendement en over de Commissie, zooals de Oekraïne deze oorspronkelijk had gedacht met slechts 2 voorstemmers. En de Raad ging over tot de orde van den dag. Ik ben niet bang, dat de nu aan den gang zijnde besprekingen in Batavia even geruischloos zullen eindigen met een onschuldige stemming. Maar wel valt te voorzien, dat de Indische dele gatie den tijd ruim zal nemen en op veel punten de Nederlandsche voorstel len zal attaqueeren. Geen wonder trou wens, want het wordt nu toch ook den Nederlanders steeds duidelijker, dat de befaamde Verklaring, behoudens het positieve eerste punt over het Gemeene.. best (dat, zooals we zagen, op geen stuk ken na positief is) bestaat uit -vage aan duidingen en beloften. Goed, het Is meer een werkprogram ma, een uitgangspunt, dat nu bij de be sprekingen als leiddraad dient en waar uit men alleen de goede bedoeling van de Nederlandsche Regeering mag halen. En deze goede bedoeling culmineert dan in de belofte: Over eenigen tijd mag Indië zelfstandig beslissen over den status, welke het dan wenscht. Twee kwesties willen wij hier nog eens belichten. Volgens een persbericht, achtte Soekarno de voorstellen teleur stellend. Voor insiders kwam dit be richt niet onverwacht. Natuurlijk noemt hij den gang van zaken teleur stellend. Er is nu eenmaal door ons in gediend een voorstel, waar men alles van kan maken. Begin dus te zeggen, dat het teleurstellend is, dan komt er wel wat bij. Het is de typische men tali.. teit van den opportunist, die wachten kan. Maar nog iets anders bemerken we. Ons is door de Regeering duidelijk ge maakt, dat Sjahrir en de zijnen aan nemelijke figuren waren om mee te praten. Maar met wie onderhandelen we nu? Van Mook zit er namens onze regeering, die verantwoordelijk blijft. Maar Sjahrir? Blijkt uit alles niet, dat we toch onderhandelen metSoe karno, den veel omstreden Japanschen satelliet? Wie zal uiteindelijk zijn flat moeten geven? In Midden-Java zit de tegenspeler, men bedenke dat wel. Het baat ons niets of Sjahrir aanvaardbaar is, hij is tolk, meer niet. De verantwoor delijke man, die zijn droombeeld dicht bij de verwerkelijking ziet, wacht in het historische Midden-Java af. Daar zweeft de schim van Dipo Negoro en niet in West-Java. Er is nog een kwestie, die de aan dacht vraagt. Het is toch wel duidelijk, dat Indië, ;wil het weer eenlgszins op dreef komen, kapitaal behoeft. Er is veel vernield, er is nog meer verwaar loosd, er heerscht een schromelijke ach terstand. Welnu, er zijn twee partners, te vergelijken met een vennootschap. Welke vennoot zal echter een groot kapitaal inbrengen in een vennootschap, als hij weet, dat na eenige jaren zijn partner het volste recht heeft om, wet telijk geregeld en met sanctie, hem er uit te zetten? Zal Indië op deze wijze aan het hoognoodige geld kunnen komen Ik vermoed, dat weinigen in Nederland hiertoe bereid zullen zijn Steeds meer angst vervult ons. Ik stem toe, dat op dit oogenblik en onder den dwang der internationale verhoudingen, onderhandeld moet worden. Maar die dwangpostie was er maanden geleden niet! Toen stond de Nederlandsche regeering veel sterker. En, dit staat nu wel vast, had nog veel sterker kunnen staan, indien bijtijds de noodige voor.. zorgsmaatregelen waren genomen. Maar het ontbrak de Regeering, naar de uit lating van Minister Sohermerhorn, „aan verbeeldingskracht". Inderdaad, verbeelding miste men ln regeeringskringen. En men noemt den nuchteren kenner van Indië, zooals bijv. Meyer Ranneft, reactionnair. Maar deze kenners konden zich heel goed voorstel len, zonder hun verbeelding geweld aan te doen, wat er komen zou zonder ge zagsuitoefening. Steeds meer angst vervult ons. Want Indië, ons schoone Indië, waar onze mooie taak bij lange na niet voltooid is en waar in het belang van Indië nog zoo enorm veel gedaan moet worden, gaat een donkere toekomst tegen. De „vrijheid" zal op die manier voor eenige groepen bereikt worden lang niet voor alle volken in Insulinde! maar het zal de vrijheid zijn in een arm, overbevolkt Java, waar de gevaren van hongersnood en epidemieën dreigen. Arm Java, arm Indië! En arm, schuldig Nederland! DE SLEEPERS VAN DE GEROOFDE VLOOT. De sleepers, die in dienst van het Bureau Teruggave Vlsschersvaartuigen, zich verdienstelijk maken met het op halen van de door de Duitschers ge roofde visschersvaartuigen, hadden tot dusver toestemming gekregen te varen zonder inachtneming van de bepalingen der Schepenwet. De Scheepvaartinspec- t'e heeft thans gemeend, dat deze slee pers onder haar toezicht gebracht die nen te worden. Een directe uitvoering van dezen maatregel zou echter betee- kenen, dat de sleepers geruimen tiid buiten bedrijf gesteld 'moeten worden. Na gehouden besprekingen is hiervoor uitstel verkregen. Echter is wel bepaald, dat de bemanning moet monsteren. Dezer dagen gaan de sleepers weer naar Duitschland, om opnieuw aan de Duitschers een deel van hun prooi te ontnemen. Van de zes loggers, die eenige dagen geleden teruggebracht werden, is er In middels één aan de reederij terugge geven. vlet binnen twee jaar moeten afle veren aan de Z.-HolL Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen voor het station Cadzand ter ver vanging van de reddingsvlet van deze maatschappij, die door Duit sche oorlogshandelingen is vernield. De vier veroordeelden zullen binnen enkele dagen op vrije voeten worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1