Nederlandscli-Indië in den Veiligheidsraad Rog sieeds geen beslissing Rond de U.N.O. JANTJE PUCK MAAKT EEN HANGMAT Wij hooren Het proces fe Neurenberg REDE VAN STALIN RECHTZAKEN Met een enkel woord De Veiligheidsraad van de U.N.O. heeft Zaterdagnamiddag de bespreking van de situatie in Indië, welke door den gedelegeerde van de Oekraine, Ma- noeilsky, Donderdag j.l. ter tafel was gebracht, voortgezet. Geen der voornaamste gedelegeerden was op tijd aanwezig. Het schijnt, dat de leden van den Veiligheidsraad tevo ren een informeele bijeenkomst hadden gehouden, om de rangorde van behan deling der kwesties vast te stellen voor den aanvang van de openbare bespre king. Mr. van Kleffens was vergezeld van den Nederlandschen ambassadeur te Londen, jhr. Michiels van Verduynen. Makin, de Australische voorzitter, opende de bijeenkomst door Manoeilski te vragen, of hij, gehoord de Donder dag door Bevin en van Kleffens afge legde verklaringen, nog iets in het midden had te brengen. Manoeilski zeide hierop, dat drie punten onloochenbaar vast schenen te staan 1. Het gebruik van Britsche troepen tegen Indonesiërs. 2. Een gelijk gebruik van Japansche troepen. 3. Dat noch Bevin noch van Kleffens de feiten, welke hij, Manoeilski. naar voren had gebracht had ontkend, of schoon zij deze feiten op een andere wijze hadden geïnterpreteerd. Hij ging voort met de betrouwbaarheid van de pers-bronnen, welke hij Donderdag had aangehaald, te verdedigen. Hij ver klaarde, dat, naar zijn meening, de Britsche taak in Indië, namelijk het ontwapenen van de Japanneezen, niet ten uitvoer was gebracht. Dit feit, al dus zeide hij, was gecamoufleerd ge worden door subsidiaire argumenten van Britsche en Nederlandsche zijde, zooals het wijzen op het ter hulp snellen van krijgsgevangenen en geïn terneerden. Manoeilski beweerde, dat er tusschen Groot-Brittannië en Neder land een militair verdrag bestond. Hij zeide, dat, indien dit verdrag voorzag in Britsche hulp bij de onderdruk king van de Indiërs, het in strijd met het handvest zou zijn. Artikel 103 van het handvest zegt, dat, indien eenig verdrag in strijd is met de beginselen van het handvest, dit laatste voor rang moet hebben, in welk geval het verdrag dus ongeldig is. Het tweede punt van meeningsver- schil, aldus Manoeilski, betrof de ver klaring, dat de Britten slechts tot zelfverdediging gevochten zouden heb ben. Hij deed nogmaals een aanha ling uit de Daily Herald „voor welk blad mr. Bevin een zeker ontzag heeft", om aan te toonen hoe slecht gewapend de inheemschen waren en hoe ongelijk de strijd was. Zich verdedigend tegenover van Klef fens' scherpe opmerking omtrent de aanwezigheid van troepen van het roode leger op het Deensche eiland Bornholm, en wat deze troepen wel zouden doen, indien zij zouden worden aangevallen, zeide Manoeilski: „het leger van mijn land vecht niet in het belang van de Shell Oil Co, het vecht voor zijn land." Manoeilski zeide, dat de ware oor zaak van het bloedvergieten in Indië was: het overdragen van de controle aan de Japanneezen. Bij de nederlaag van de Japaneezen waren centrale en plaatselijke Indische autoriteiten naar voren gekomen. Indien de controle in hun handen was gelegd, zou er geen bloedvergieten geweest zijn. Mount- battens bevel aan de Japanneezen hun controle te handhaven, was een belee- diging voor de nationale Indische ge voelens. Manoeilski zeide, dat de in heemschen bereid waren samen te wer ken, en dat het beste bewijs hiervoor was geleverd door het gezegde van mr. van Kleffens van Donderdag j.l., waar in deze naar voren bracht, hoe weinig politiemanschappen er voor den oorlog noodig waren bij het bestuur over Indië. Het derde punt van meeningsverschil, aldus Manoeilski, lag in de interpre tatie van de term „nationalistische be weging' Bevin antwoordt. Hierna verkreeg Bevin het woord. Hij zeide in principe gekant te zijn tegen uitzending van een commissie, daar hierbij de souvereiniteit van Groot-Brit- tannië en Nederland in 't geding zou den komen. Waarom zouden wij het object van een proefneming moeten zijn, vroeg hij. Hij wees er verder op, dat Sovjet-Rusland zich verzet had te gen het zenden van een commissie naar Roemenië, op grond van „souvereiniteit" Bevin zeide vervolgens, dat dr. van Mook den Indiërs een positie zou aan bieden, gelijk aan die, welke door de Oekraine in de Sovjetunie wordt inge nomen. Voorts vestigde hij de aandacht op de afwezigheid van eemge bewering, dat de Britsche troepen den wereld vrede in gevaar zouden brengen. Bevin liet zich op humoristische wijze uit over de pers, welker bedoeling, zeide hij, was „bezig te houden, te amuseeren en te misleiden". Met een glimlach naar Stettinius zeide hij, dat de Vereenigde Staten erg graag adviezen gaven, spe ciaal wanneer zij niet zelf hun goeden raad tot uitvoering hadden te brengen. Hij sprak over de rust, welke in alle deelen van Indië, met uitzondering van Java, heerschte en verklaarde, dat de huidige troebelen tot Java beperkt wa ren. Hij voelde zich gerechtvaardigd zich tegen uitzending van een commissie te verzetten en zeide. dat, indien de raad een meening naar voren zou willen brengen, hy er op behoorde aan te dringen bij hen, die op het oogenblik aan het onderhandelen waren, hun be sprekingen spoed by te zetten en zoo spoedig mogelijk een bevredigend" op lossing te trachten te bereiken. Van Kleffens repliceert. Vervolgens voerde nu*, van Kleffens het woord. Hij begon met te refereeren aan Bevins verklaring omtrent „souve reiniteit" en liet uitkomen, dat hierin niet in werkelijkheid het kernpunt lag. Van Kleffens zeide, dat hij geen be zwaar had tegen Manoeilski's verzoek Een voorstel, ingediend door den Franschen afgevaardigde Broustra, inhoudende, dat men eerst in Septem- fc:r zou uitmaken waar de permanente zetel van de U.N.O. zou worden ge vestigd, is door staking van stemmen (19 voor, 19 tegen) verworpen. De Fransche minister Bidault heeft verklaard, dat zijn regeering het door den afgevaardigde voor Panama inge diende verzoek ondersteunt om toela ting tot de Vereenigde Volknn te wei geren aan de huidige Spaansche re geering. Het voorstel van Panama was geba seerd op de volgende drie punten: 1. De conferentie van San Francisco heeft bepaald, dat het lidmaatschap van de U.N.O. niet kan worden ver leend aan staten, waarvan de regeering aan de macht is gekomen met hulp van de legers van landen, die tegen de Vereenigde Staten hebben gevoch ten, zoolang deze regeeringen nog aan de macht zijn. 2. Op de conferentie te Potsdam heb ben de „big three" besloten de toela ting van de huidige Spaansche regee ring tot de U.N.O. niet te ondersteunen. 3. De vergadering moet deze twee verklaringen onderschrijven en den le den van de U.N.O, aanraden met deze verklaringen naar den letter en naar den geest rekening te houden bij hun toekomstige relaties met Spanje. De resolutie van Panama werd ten slotte aangenomen met 45 stemmen voor en 2 onthoudingen. Er waren 4 af wezigen. Geen overeenstemming werd bereikt over den duur van de lidmaatschap pen. een jaar of twintig maanden, dei- verschillende raden. De kwestie werd verwezen naar de algemeene commis sie. Voordien keurde de vergadering zonder meeningsverschil de conclusies over verdragen tusschen twee leden- staten en over het Internationale Hof van Justitie goed. Besloten werd om het Internationale Hof van Justitie zoo spoedig mogelijk te 's-Gravenhage te doen vei-gaderen. Binnenkort zullen onderhandelingen worden geopend met het oogmerk het Hof in het Vredespaleis onder te brengen. Door de Nederlandsche Spoorwegen zijn een aantal bussen besteld, die in de behoeften van het verkeer moeten voorzien. Dze zgn. „oplegbus" biedt plaats aan 87 personen. Deze bussen, waarmede thans proefritten worden gehouden, zullen bij gebleken geschiktheid op verschillende, trajecten in dienst worden gesteld. (Anefo/Herschell P.) „als zoodanig" namelijk tot het bespre ken van de bewering, dat Britsche troe pen tegen de Indiërs zouden opereeren. Hij ontkende, dat de Indiërs slecht ge wapend zouden zijn en zeide, dat zij ongeveer 80.000 modern bewapende mannen telden. Sommige van hun troe pen bevonden zich in gedeelten van Java, aldus van Kleffens, „waarin wij niet hebben kunnen doordringen". Hij herinnerde den raad er aan, dat RA.F. machines waren neergeschoten door afweergeschut, dat door Indiërs werd gecontroleerd. Hij zeide, dat er geen sprake was van een „strijd tegen In diërs", zooals door Manoeilski werd be weerd, en vervolgde, dat Manoeilski het aantal krijgsgevangenen had onder- Manoeilskl gaf toe, dat zich onder de Hii verklaarde er geen ver- iHiörs zpkprp rinnr de .TaDanneezen ere- s_cnat- niJ verKiaarae, aat er geen vex Indiërs zekere, door de Japanneezen ge oefende fascistische elementen bevon den, doch verdedigde de nationalistische beweging als zoodanig tegen deze be schuldiging, daarbij wijzend op de door de nationalisten voorgestelde „democra tische" constitutie. Concludeerend zeide Manoeilski. dat de bewijzen met elkander in tegen spraak waren, en dat daarom een commissie zou moeten worden uitge zonden, opdat de Veiligheidsraad over zijn eigen bewijsstukken zou kunnen beschikken. Hij had woorden van lof voor Clark Ken-, doch zeide, dat hij een voorkeur had voor een onafhanke lijke commissie, welke zou bijdragen tot het prestige van den raad. Zijn voorstel formuleerend vroeg Manoeilski om: 1. Een verklaring, dat geen Britsche troepen gebruikt hadden behooren te worden. 2. Een verklaring, dat geen Japansche troepen gebruikt hadden behooren te worden. 3. Toekenning aan de Indiërs van de rechten, welke door het handvest van de U.N.O. worden erkend. 4. Uitzending van een commissie. drag tusschen Engeland en Nederland bestond, doch slechts een administra tieve overeenkomst voor den tijd, ge durende welke Indië onder controle van de raad zou staan. Mr. van Kleffens be schuldigde Manoeilski van „inadequaat aanvoeren van feiten". Hij zeide, dat geen Labourregeering beschuldigd zou kunnen worden van het uitzenden van troepen ter verdediging van de Shell- zich slechts tegen zijn gebruiker keerde. Oil Co en dat een dergelijk argument zich slechts tegen zijn gebruiker keerde De raad zou, aldus zeide mr. van Klef fens te meenen, niet wenschen zich te bemoeien met de huidige onderhande lingen. Hij stelde voor, dat in het ge heel geen actie ondernomen zou worden. De bijeenkomst werd hierop tot Zon dagmorgen elf uur verdaagd. Visjinsky steunt de Oekraine. Hierop steunde de Sovjet-leider Visjinsky het voorstel van Manoeilsky. Hij protesteerde tegen Bevin's „beleedi- ging van de pers", waarvoor hij het op nam. Tekeningen van Rein Stuurman, 13. Eu warempel, als Jantje nog een paar stappen naderbij komt. weet bij het zeker Daar ziet hij In züd mooie, nieuwe hangmat, die bij zelf nog niet eens gebruikt heeft, die lelijke roole bosmuis liggen Hij ligt rustig te sla pen met zijn mond open. Zijn staart bengelt omlaag. Als Jantje dat ziet wordt hij toch zó nijdig. Hij gooit de touwladder op de grond en kijkt om tich heen om een beukenootje of een steentje te zoeken, 14. Maar dan ziet hij de muizenstaart, die daar omlaag hangt en hem als het ware uitnodigt om eraan te trekken. Met een sprong Is hij erbij eD gaat er met zijn volle gewicht aan hangen Nu is Jantje Puk wel niet zo erg zwaar, maar voor een muis is hij zwaar ge noeg. vooraal als hl1 aan dip muis zijn staart hangt. Je begrijpt dat die .Topie Snuffel dan ook schrikt. al6 bij plot seling zo wreed in zijn slaapje wordi gestoord. De commissie der Fransche assem- blée voor het opstellen van een nieuwe grondwet heeft bekend gemaakt, dat de Fransche koloniën dezelfde rechtsposi tie zullen hebben als de Fransche de partementen. Alle door de assemblée aangenomen wetten gelden tevens voor de koloniën. 29 Japansche paedagogen zijn door het Japansche ministerie van onderwijs benoemd om In 'samenwerking met de Amerikaansche autoriteiten te werken aan de opvoeding _van de Japansche jeugd in- democratischen zin. 50 personen zijn op den Nijl bij het dorp Tima in Egypte verdronken, toen een vaartuig omsloeg. De Britsche minister voor brand stof en energie, Shlnwell, zeide dat de Britsche industrie ernstig bedreigd wordt, indien de kolenproductie niet spoedig toeneemt. De Valera heeft in een radiotoe spraak aangekondigd, dat Ierland dit jaar zijn hulp tot een bedrag van drie millioen pond sterling aan voedsel voor Europa zal herhalen, en dat Ierland moet pogen alle voor zich zelf benoo- digde tarwe zelf te produceeren. Een deputatie van afgevaardigden der „Zuid-Sleeswijksche Unie" heeft bij de Deensche regeering een petitie, ge- teekend door meer dan 500.000 perso nen, ingediend, waarbij om volledige af scheiding van Duitschland wordt ver zocht Generaal Franco heeft verklaard, dat hij alle Spanjaarden, van welk poli tiek verleden ook, met open armen wil ontvangen, mits zij loyaal zfjn aan Spanje. In Rio de Janeiro is een in aan bouw zijnd pand van 12 verdiepingen ingestort; zestig werklieden werden be dolven. Als gevolg van den storm en regen heeft Engeland Zaterdag de grootste' verkeersstagnatie beleefd sinds vele ja ren. Duizenden H A. land zijn over stroomd, vele gezinnen zijn dakloos. Er zal dit voorjaar éeen bijeen komst van den raad van ministers van buitenlandsche zaken in Washington gehouden worden. Minister Byrnes zal Molotof en Bevin waarschijnlijk in Parijs ontmoeten bij de vredesconferen tie tusschen 15 Maart en 15 April. Tengevolge van stortregens in de streek van Groot-Gent is de dijk langs de Schelde bij Gent op ongeveer 3 KM. van de stad bezweken. De bres heeft een breedte van 10 meter, waardoor het water van de rivier naar buiten treedt en het omringende land over een uit gestrektheid van verschillende vierkante kilometers overstroomt. Visjinsky verwees vervolgens naar het aanbod van Van Kleffens om alle in lichtingen over Indië. welke de Oekraïn- sche delegatie zou vragen, via „diplo matieke of andere kanalen" te ver schaffen. Dergelijke inlichtingen, zeide Visjinsky, zouden inlichtingen uit de tweede hand zijn en, zeide hij, de beste getuigenis is getuigen uit de eerste hand en „het origineel is beter dan een copie". Hij verklaarde, dat van Kleffens een objectief verslag en „het werpen van licht op deze duistere situatie" vreest. Hij vroeg, in een parafrase van woorden van Bevin, dat „alle documen ten op tafel moeten worden gelegd". Er is zeide Visjinsky, in feite een toestand van oorlog in Indië. Hij beschuldigde van Kleffens ervan, niet den dood van Indiërs tijdens dezen oorlog maar de zelfbeheersching der Britten te betreu ren. Visjinsky citeerde voorts „inlich tingen uit den Haag over de mobilisatie en opleiding van troepen, welke voor Indië bestemd waren". In plaats van het herstellen van vrede en orde vorm de dit een toekomstige bedreiging vari den vrede. Het beteekende maatrege len van wreede onderdrukking tegen vooruit-strevende elementen van de be volking, die streden voor de rechten van hun volk op vrijheid en onafhan kelijkheid. Bovendien van Kleffens heeft zelf gezegd, dat er 80.000 Indiërs, met mo derne wapenen voorzien zijn. Deze zijn, aldus Visjinsky, geen „benden", maar „de georganiseerde strijdmacht van de Indonesische volksbeweging. De toestand in Indië zou heel wel de vonk kunnen worden welke het kruit vat van een nieuwen wereldbrand zou ontsteken. Nu reeds is dit het geval bij een land van ongeveer 70 millioen in woners. Om dezen reden „moet" de Sovjet-Unie onder de bepalingen van het charter „aandringen": op het in stellen van een commissie, welke de feiten moet verzamelen, waarop de Vereenigde Volken een actie zullen kun nen ondernemen. Hier werd Visjinsky zeer opgewonden. Hij verhief zijn stem en hield op met van zfjn notities te lezen en begon, om aan zfjn woorden nadruk te geven, met zijn potlood te zwaaien. Hij wees beur telings naar Bevin en van Kleffens en wendde zich van het eene lid naar het andere, alsof hij zich persoonlijk tot hen wilde richten. Visjinsky haalde daarna „de stem van vrij Indonesië" aan, waarin een verklaring voorkomt, dat de linker- en rechtervleugel der Indonesiërs één zijn in den eisch tot onafhankelijkheid. De beweringen van de Oekrainsche delegatie zijn niet door Groot-Brittan nië of Nederland weerlegd. Van Klef fens heeft gezegd, dat de Japanneezen slechts tegen de terroristen zijn ge bruikt, maar er is geen bewijs hiervan. De raad behandelt de zaak met geslo ten oogen Visjinsky besloot met voor te stellen, dat de commissie zou wor den samengesteld uit vertegenwoordi gers van Groot-Brittannië, de Sovjet- Unie, de Vereenigde Staten, China en Nederland. Verder debat. De Egyptische afgevaardigde ver klaarde, dat Egypte tegen een commis si® van onderzoek is, doch vraagt om een rapport aan den raad over de on derhandelingen, die thans in Indië ge voerd worden. Bevin sprak dadelijk na de Egyptischen gedelegeerde. Hij herhaalde zijn weigering tot een com missie, omdat naar hij zeide deze De Duitschers beschouwden Polen niet anders dan als reservaat voor dwangarbeiders en wilden de kerk ge bruiken om de Polen met dezen toe stand te verzoenen, zoo maakte de Rus sische aanklager Pokrovski voor het tri bunaal te Neurenberg duidelijk door het voorlezen van een zeer lang do cument: aanteekeningen van Bor- mann over een bespreking omtrent Po len in Hitiers appartement op 2 Oct. 1940. De Fuehrer liet bij deze gelegen heid nog eens uitkomen, dat er slechts één meester kon zijn voor de Polen: de Duitscher. Twee meesters naast elkaar kon niet en daarom moesten alle vertegenwoor digers van de Poolsche intelligentsia worden vernietigd. Dit lijkt wreed, maar het is levenswet," zei Hitier. Het gouvernement-generaal vertegenwoor digt een Poolsche reserve aan arbeids kracht. een groot Poolsch arbeidskamp. De Polen zelf zullen daarvan profi- teeren, omdat wij voor hun gezond heid zullen zorgen, dat ze niet van honger omkomen, maar zij mogen nooit tot een hooger levenspeil komen, want dan worden zij anarchisten en communisten. Hitier vervolgde: „het zou daarom liet beste zijn, indien de Polen katholiek blijven. De Poolsche priester zullen we eten geven en daar om zullen ze hun schaapjes langs het pad leiden, dat wij aanwijzen. De priesters zullen door ons worden be taald en als tegenprestatie zullen ze preeken, wat. wij wenschen. Als er een priester is, die anders handelt, dan zullen we korte metten met hem ma ken. Het werk van de priesters is Polen rustig en achterlijk te houden, Hess was weer aanwezig. De bewoners van de omringende hoe ven en het vee zijn geëvacueerd. Er worden geen slachtoffers gemeld. De Belgische ministerpresident van Acker heeft aangekondigd, dat hij een aanklacht wegens laster tegen verschil lende Belgische dagbladen zal indienen. Deze beschuldigden hem van het in 1940 onderteekenen van een manifest, dat Henri de Man steunde om een „nieuwe orde" in Belgie te vestigen en ook dat hij, van Acker, zou hebben deelgenomen aan verschillende gevallen van collaboratie. De evacuatie van meer dan een half millioen Duitschers uit Hongarije Is begonnen. Velen trachten onder te duiken. De Warschausche correspondent van de „Observer" meldde, dat de eerste groep van 5000 Duitschers Poolsch-Sile- zie heeft verlaten op weg naar de Brit sche zone in Duitschland. Ongeveer IY2 millioen Duitschers worden uit Polen geëvacueerd. Binnenkort zullen 8000 Duitschers per dag Polen verlaten, daar de Poolsche autoriteiten ruimte willen maken voor duizenden Polen, die van de Sovjet-Russische zijde van de Curzonlinie komen, aldus de correspon dent. Ook ongeveer 150.000 Poolsche Joden worden uit de Sovjet-Unie ver wacht. De terugkeer van deze Joden vormt een nijpend probleem voor de Poolsche regeering. Ondanks ernstige pogingen van de autoriteiten neemt het anti-semitisme in Polen niet af. Over het algemeen willen de Joden het land verlaten. Giral, de minister-president van het republikeinsche Spaansche kabinet, die te Parijs is gearriveerd, heeft mede gedeeld, dat zijn kabinet van twaalf leden uitgebreid zou worden met verte genwoordigers van. links en rechts om te pogen aüe republikeinsche stroomin gen. de communisten incluis, daarin tot uitdrukking te brengen. Ds ex-dirigent van het Berlijnsch Philharmonisch Orkest, Wilhelm Furt- wangler werd in de Fransche zóne aan gehouden, toen hij op weg naar Wee- nen op Oostenrijksch gebied kwam. Prof. Ott-o Hahn, winnaar in 1944 van den Nobelprijs voor natuurkunde, heeft te Hamburg verklaard, dat het geheel onjuist is, dat de geallieerden van Duitsche geleerden wetenschappe lijke gegevens hebben ontvangen over de vervaardiging van de atoombom- Volgens Hahn zijn de geruchten, dat de Duitschers de atoombom hebben uit gevonden en dat de geallieerden hier van na de capitulatie van Duitschland gebruik hebben gemaakt tegen Japan, geheel ongegrond. Alle spoorbruggen over den Rijn, behalve die te Duisburg, zijn door den hoogen waterstand onbruikbaar ge worden. Het Zwitsersche kanton Genève heeft per referendum de anti-commu nistische wetten afgeschaft. Stalin heeft Zaterdagavond een rede uitgesproken aan den vooravond van de verkiezingen in de Sovjet-unie. Hij verdedigde daarin het sovjet-stelsel te genover de kapitalistische maatschappij Stalin kondigde aan, dat onder het nieuwe vijfjarenplan groote aandacht zou worden besteeed aan uitbreiding van de productie van consumptiegoe deren en het omhoog brengen van den levensstandaard der arbeiders doormid del van voortdurende en systematische verlaging der prijzen. Wij moeten stre ven, zeide hij, naar een jaariyksche productie van 50 millioen ton gietijzer, 60 millioen ton staal, 500 millioen ton steenkool en 60 millioen ton olie. Waar schijnlijk zullen drie nieuwe vijfjaren- plans, indien niet meer, hiervoor noodig zijn. Over de niet tot de partij behoo- rende candidaten voor de verkiezingen zeide Stalin, dat het verschil tusschen hen en de partijleden slechts formeel was. Haagsclie Rechtbank. Inbraken te Leldschendam. De werkman A. van O. te Leldschendam heeft zioh voor de Rechtbank te verant woorden gehad wegens het deelnemen aan enkele Inbraken ln die gemeente. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Haagsehe Politierechter. Alles opgestookt. De loodgieter F. S. te Lelden had in zijn woning vrijwel alles wat ibrandba-ar was, ln de kachel gestopt: deuren, planken etc. waren dus van de huiseigenaresse gesto len, voor welk feit de Officier vier maan den gevangenisstraf vorderde. De Politierechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd1 van drie jaar. Diefstal uit honger. De onderwijzer P. A. V. te Sassenheim had in de moeilijke dagen van den hon ger geen raad meer geweten, zoo vertelde hij aan de rechtbank en toen had hij geholpen om een schuur open te breken, waar hij aardappelen en konijnen had buitgemaakt. De officier wilde wel rekening houden met gunstige inlichtingen over verdachte en vorderde een Jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Inbraak te Sassenheim. De bakker P K. te Sassenheim, thans, in het strafkamp Duindorp verblijvend, ha<l ingebroken ln een schuur, waar oan. eenlge fietsen en konijnen werden gestolen. Ver dachte bekende. De Officier vorderde een Jaar gevange nisstraf. Bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage. Het bijzonder gerechtshof heeft uit spraak gedaan ln de volgende zaken: Willem Lodewljk Carel Brunings, me disch student uit Lelden, werd. conform den eisch, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf omdat hij schriftelijk ver raden heeft, dat te Utreoht een studen tenvergadering zou worden gehouden. Al bert us Stegeman, werktuigkundige uit Alphen a. d. Rijn, werd. conform den elsCh, veroordeeld tot 5 Jaar gevangenis straf wegens het aanbrengen van een Joodsche vrouw. Bastlaan Bek, electrlclen uit Alphen a. d. Rijn, werd veroordeeld tot 3 Jaar gevangenisstraf, gedeeltelik door te bren gen in een rijkswerkinrichting wegens toetreding tot het N.SX.K, De eisch was 6 Jaar. Martlnus Hubertus Pijnacker, kellner uit Lelden, werd, conform den eisch. ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens toetreding tot de Waffen-SS. Studenten in hooger beroep. Tegen het vonnis van den president der arrondissementsrechtbank te Zwolle die zich niet ontvankelijk heeft ver klaard voor den eisch tot teruggave der corps-goederen van het oude corps „Fides quaerit intellectum" der Kam per theologische studenten, welke eisch door de synodaal-gereformeerde stu denten, tot hun vrygemaakt-gerefor- meerde collega's was gericht, is de eischeres in hooger beroep gegaan. De zaak zal op 19 Febr. a.s. door het ge rechtshof te Arnhem worden behandeld. Dr. CARP VOOR ZIJN RECHTERS. Op 5 Maart a.s. te 10 uur 's ochtends zal voor het bijzonder gerechtshof te •s-Gravenhage terechtstaan dr. J. H. Carp, die president geweest is van het Op de grens van Loosduinen en Monster is in een sloot het lijk gevon den van W. van den Bos, een 27-jarigen tuinder uit Naaldwijk. Terwijl de sche del aan de achterzijde verbrijzeld is, vertoont het voorhoofd een messteek, zoodat men vermoedt dat de man. die voor zaken naar Den Haag zou gaan, vermoord is. De Tweede Kamer zal waarschijn lijk 19 Februari weer in openbare ver gadering bijeen komen. Bij een inbraak aan de Oosterkade te Rotterdam is een 7-tons-vrachtauto gestolen volgeladen met costuums, stof fen, glaswerk, suiker, koffie, blikgroen- ten, waschpoeder, pannen, enz. ter waarde van f. 24.000 k f. 30.000 ten na- deele van den bodedienst A. Kerkmees ter. Binnen 24 uur heeft de politie ech ter de daders gegrepen en den geheelen buit in een pakhuis aan den Ommoord- schestraat teruggevonden. Te Amsterdam is een in de Henri Polaklaan geparkeerde legerauto ge stolen, bevattende een party tabak, chocolade en sigaretten, benevens 40 liter benzine. Elk spoor van de daders ontbreekt. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, celebreerde gisteren in de vrijwel geheel bezette kathedraal te Haarlem een pontificaal lof ter gele genheid van zijn tienjarig pontlflclaat. Gisteren was het honderd jaar ge leden dat te Den Haag de eerste afdee- ling werd opgericht van de St. Vincen- tiusvereeniging in Nederland. De commissie „Wederopbouw van den Wieringermeer" heeft aan den raad van advies voor dezen wederopbouw medegedeeld, dat de noodstallen voor paarden, naar men hoopt, voor 1 Maart gereéd zullen zyn, terwijl daarbü te vens, zoodra de verzorgers gearriveerd zullen zün, een noodwoning voor hen zal worden geplaatst. Vrijdagavond om elf uur zyn te Maastricht met korte tusschenpoozen twee aanslagen met handgranaten of soortgelijke projectielen gepleegd op de woningen van den heer Polis en van den heer Polis en van den heer Van Oppen (geschorst directeur van de staafwerken „De Maas",). Beiden zyn gearresteerd geweest on der beschuldiging van collaboratie. Er is niemand gewond. Wel is veel schade aangericht. B. en W. van Haarlem hebben den gemeenteraad voorstellen gedaan inzake den bouw van een stadion tusschen Delft en de spoorbaan Haarlem—Velsen en Haarlem-Noord, voor 15000 toeschou wers. Tengevolge van den hoogen water stand zyn de schipbruggen by Deven ter en Westervoort voor het verkeer gesloten. In Hengelo staan verschillende straten onder water. Tal van beneden verdiepingen zyn onbewoonbaar gewor den. In het baanvak Winterswyk—Doe- tinchem is by Bredevoort de spoorbaan verzakt. Het spoorwegverkeer is sinds Zaterdag gestremd. De dienst wordt onderhouden met autobussen. zoogenaamde Vredegerechtshof, dat in bezettingstyd te 's-Gravenhage geves tigd was. Verdediger van dr. Carp is jhr. mr. J. M: M. van Asch van wyek. de hatelijkheid, dat Britsche troepen den wereldvrede bedreigen, zou beves tigen. Van Kleffens ging eerst in op Wisjin- sky's „ingrijpen in binnenlandsche kwesties" en op de opmerkingen van den Egyptischen afgevaardigde. Indien de toestand in Indië zoo slecht was als Wlsjinsky beweerde, en indien militaire pogingen waren gedaan om de nationalistische beweging te onder drukken, zouden de Nederlanders nu niet in onderhandeling zyn met de bonafide vertegenwoordigers van de nationalistische beweging. Van Kleffens zeide voorts, dat, hoewel hy had toe gestemd in een commissie, hy zulks uitsluitend deed, Indien de Oekraïne en Engeland hierover tot overeenstemming gekomen zouden zyn en uitsluitend, in dien de bevoegdheden van die commis sie beperkt bleven tot een onderzoek naar den arbeid van de Britsche troe pen en zekerlijk niet, indien de be voegdheden op de een of andere wyze werden uitgebreid. In verband met het uitzenden van Nederlandsche troepen verklaarde hy, dat deze uitsluitend waren bedoeld om de Britsche troepen af te lossen* en niet meer. dan deze, bedoeld waren voor ge bruik tegen de nationalisten. Hy ein digde met te zeggen, dat hy met „be hoedzaam optimisme" kon spreken over de huidige onderhandelingen in Indië. Hierna werd de zitting opnieuw ver- TRUMAN STELT ONTMOETING MET CHURCHILL UIT. President Truman heeft zijn voorge nomen 14 dagen vacantie, die heden zouden beginnen, uitgesteld. De president heeft dit besluit geno men wegens een op handen zynde kri tieke situatie waarby problemen betrok ken zyn, die zyn persoonlijke aandacht vereischen. De president bëtreurt het, zijn ont moeting met Winston Churchill te moe ten uitstellen, maar „ongewone om standigheden rechtvaardigen dit uit stel volkomen", aldus de officieele me- dedeeling. DE PAUS HEEFT EEN LICHTE GRIEP. In Rome waren alarmeerende geruch ten in omloop over den gezondheids toestand van den Paus, aangezien eenige audiënties plotseling waren afgelast Welingelichte kringen deelen evenwel mede. dat er geen enkele aanleiding tot ongerustheid bestaat. Wel leidt de Paus aan een lichte griep. DE AMERIKAANSCHE WEERMACHT De totale sterkte van het Amerikaan sche leger, de marine en het mariniers- corps is, volgens mededeeling van de departementen van oorlog en marine, teruggebracht tot ongeveer 5.416.000 man, President Truman heeft geschat dat aan het einde van het jaar de ge wapende strydkrachten nog twee milli oen man zullen vasthouden. Het leger zal zyn sterkte per 1 Juli teruggebracht hebben tot 1.500.000. Het demobiliseerde in Januari 938.000 man, zoodat het to tale aantal gedemobiliseei-de soldaten sinds 12 Mei 1945 thans 5.712.000 be draagt. De huidige sterkte van het leger is nog ongeveer 3.200.000 man. De vloot zal op 1 September nog 500.000 man en 58.000 officieren over hebben en heeft op het oogenblik zijn personeel teruggebracht tot byna 1.961.000 plus 255.000 mariniers. Sinds V-day heeft de vloot 1.553.000 man af gedankt-, het marinierscorps 226.000 man. (UP.) DUITSCHE ONDEKGRONDSCHE BEWEGING IN DENEMARKEN. Naar een speciale correspondent van de „News Chronicle" uit Kopenhagen meldt, is onder de Duitsche krygsge- vangenen in Denemarken een onder- grondsche beweging ontdekt. Onderzoe kingen toonden aan, dat ook vele leden van het Duitsche Roode Kruis by deze activiteit betrokken waren; zy hielden zich ook bezig met het verspreiden van illegale pamfletten in de krygsgevan- genkampen. Eenige hooge functionaris sen van het Duitsche Roode Kruis zijn reeds ontslagen. Het is algemeen bekend, dat byna de geheele leiding van de Gestapo van Oost-Pruisen zich verbor gen houdt onder de tweehonderdduizend Duitsche krygsgevangenen in Dene marken. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Een lid van de onderhandelingscom missie in de staking van het New- Yorksche sleepbootpersoneel heeft ver klaard dat tusschen de werkgevers en de werknemers volledige overeenstem ming Is bereikt en dat het einde van deze staking, die het leven in New-York in ernstige mate dreigde te hinderen, nog slechts een kwestie van uren is. Indien de staking niet binnenkort af loopt, zal de marine de sleepbooten gaan bemannen en trachten de onder broken voedsel- en brandstoffenvoor- ziening van de wereldstad te herstellen. Alle scholen te New-York zijn intus- schen gesloten ter besparing van brand stoffen. Leiders van den vakbond van arbei ders in de vleeschbedryven te Chicago zullen hun leden aansporen het voor stel van de commissie van onderzoek te aanvaarden, waarby een loonsverhoo- ging van 16 dollarcent per uur aan de arbeiders in deze bedryven wordt toe gekend .(U.P.). HOOFDKWARTIER VAN POKTUGEESCHE OPPOSITIE GESLOTEN. De politie te Lissabon heeft het hoofd kwartier van de vereenigde democrati sche oppositioneele beweging gesloten en verzegeld. De beweging is in October 1945 gevormd en heeft de in November gehouden algemeene verkiezingen ge boycot, waaraan alleen candidaten deel namen die den Portugeeschen premier Salazar steunden. 2

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2