Katwijk werkt aan wederopbouw zijn KRUISWOORDRAADSEL vmi OPBOUW De voedselmoeilijkheden Veel ging verloren, nog meer zal verrijzen Rond de UNO Is uw Radio defect? Wij hooren De strijd tegen den gif handel Het Leidsch Dagblad Wanneer wij, na bijkans vijf jaren te hebben gezwegen, de pen weer opvatten, om te beschrijven hetgeen zich af speelt op het groote. speeltooneel der buitenlandsche politiek, dan hebben wij een hiaat te vullen, dat niet zoo een voudig te overbruggen valt. Pagina's zouden er noodig zijn om een eenigs- zins zuiver beeld te geven van het ver loop van zaken en waar ons die ruimte ontbreekt, zullen wij geen poging in die richting ondernemen. Slechts nu en dan zullen wij evenwel er niet aan kunnen ontkomen, om een korten terugblik te werpen op de droeve jaren, die de menschheid achter zich heeft liggen, zulks om wat zich thans bezig is te ontwikkelen, voldoende te kunnen be lichten. Verleden, heden en toekomst zijn nu eenmaal niet te scheiden bij den opbouw van welke maatschappij ook, dus ook niet bij het herstel van de zoo zeer gehavende en uit ontelbare won den bloedende wereld van het oogen- blik. Hersteld moet er worden in alle lan den; in die der overwinnaars, in die der overwonnenen en, waar de economie meer dan ooit; is geworden een wereld economie (hetgeen beteekent, dat ieder land de anderen noodig heeft), is beslist noodzakelijk geworden een zich-ver- staan over alle vraagstukken van dezen tijd, zelfs dan, wanneer volgens oude begrippen daaraan niet zou zijn te denken. Het „ieder voor zich" heeft af gedaan, zelfs voor de grooten en moet worden vervangen door een „ieder voor allen". Het is vanzelfsprekend dat dit ideaal, in menig opzicht zoo hemels breed verschillend van wat in breeden kring nog leeft en gist, niet voetstoots over de gansche linie wordt aanvaard, dat er derhalve aan alle zijden moeilijk heden rijzen, doch al vallend en op staand zal men deze moeilijkheden moeten te boven komen. Zulks om een anders dreigende débacle af te wenden. Een andere keus is er niet meer, hoe men het ook keert of wendt. Wie zou in de gegeven omstandighe den, waar de afgrijselijkheden van den modernen oorlog, culmineerend in de toepassing van de atoombom, nog zoo versch in het geheugen liggen, het dur ven ondernemen, opnieuw een volk ter slachtbank te leiden? Afgezien van de practische onmogelijkheid, daar immers allerwege uitputting en tekorten grijn zen. Dit is een factor, waarvan men slechts voordeel mag verwachten en die benut moet worden en wel ten volle! Als voornaamste lichaam voor den algemeenen opbouw, geestelijk en mate rieel, treedt op de opvolgster van den vroegeren Volkenbond, de U.N.O., ofte wel de Organisatie der Vereenigde Vol ken, thans te Londen bijeen. Velen staan, helaas, nog te critisch afwijzend tegenover deze nieuwe figuur. Gerede neerd wordt maar al te vaak: hoe faalde de Volkenbond, mag van zijn op volgster beter worden venvacht? In deze vraag ligt voor dezulken dan het ant woord tevens. Onnoodig te zeggen, dat deze redeneering niet alleen falikant onjuist is, maar ook getuigt van een ondermijnend défaitisme, dat niet scherp genoeg gelaakt kan worden. Wanneer eenmaal iets is mislukt, wil dat dan zeggen, dat bij overdoen, waar bij geleerd is van de vorige mislukking, succes bij voorbaat uitgesloten moet worden geacht? Hoevele voorbeelden zijn er niet aan te halen, die het tegen deel bewijzen, persoonlijke en staatkun dige! Volhouden doet overwinnen. Vooral hen, die zich los weten te ma ken van de him kracht verlammende invloedssfeer van de gedachte: er komt toch niets van terecht. Zij die zich daar boven uit weten te werken, zijn het, die de dragers zullen zijn van de gedachte, die alleen in staat is, de wereld te red den van den ondergang. Wat heeft de U.N.O. niet voor op den Volkenbond! Amerika niet alleen lid, maar ook bereid de volle verantwoorde lijkheid mede te dragen. Ook de Sovjets aanwezig als volwaardige kracht in het concert der volken. En daarnevens de erkenning, dat het nieuwe lichaam moet beschikken over voldoende macht, om naar buiten te kunnen optreden tegen ieder, die den wereldvrede zou bedreigen Zoo ooit, dan zijn thans de omstan digheden gimstig om iets te bereiken en ieder moet daarom zijn volle mede werking verleenen, van hoog tut laag. Een laatste kans schijnt de menschheid beschoren te zijn en die kans moet daarom worden gegrepen met beide handen. En men late zich vooral niet afschrik ken door tegenslagen of schijnbaar on overbrugbare geschillen in den boezem der groote volken-familie. Is het in een groot huisgezin altijd pais en vree? Zoo'n ideaal-toestand verwachte men dientengevolge ook niet in een organi satie, die meer dan 50 volken omvat, volken met zoo verschillende structuur, wenschen en begeerten, die de groote massa nog moet leeren te beheerschen in het belang van wat allen moet over koepelen, het begrip „mensch te zijn." Zeker, belangen botsen tegen belan gen, maar wanneer allen van goeden wille zijn en daarvan blijvend getuigen, dan is een allen bevredigend compromis steeds te vinden. Vooral prestige-kwes- ties dienen vermeden te worden. Gemakkelijk is de opgaaf, aan de lei ders der volken gesteld, niet. Van di verse zijden dreigt gevaar, ernstig ge vaar zelfs, het zij zoo; men late zich daardoor niet intimideeren, men spele niet met het woord „oorlog". Met koel hoofd zette men zich aan den arbeid, gedachtig aan de spreuk: wie wil, die kan. Het belang der gansche menschheid staat op het spel! Spek Suiker Thee Vleesch Kaas Inmaak Vetten 4 ons 8 ons 2 ons ls. 2d. 4 ons 1 pond 8 ons Februari 1946 3 ons 8 ons 3 ons ls. 2d. 3 ons 1 pond 7 ons Men verwacht, dat de wereldcrisis in de voedselvoorziening dit weekeinde het onderwerp van verdere lnformeele be sprekingen tusschen de afgevaardigden der groote vijf zal zijn. Minister Bevin heeft reeds desbetreffende voorstellen gedaan aan het Britsche kabinet en deze voorstellen zullen waarschijnlijk aan de groote vijf en eventueel aan de alge- meene vergadering der UNO worden voorgelegd. Het voedingsvraagstuk heeft plotse ling de voorkeur gekregen boven alle groote politieke problemen, waarvoorde veiligheidsraad zich nog geplaatst ziet. Verwacht wordt, dat in een ontwerp resolutie de wereld zal worden gewaar schuwd, dat dit jaar het voedselgebrek zich waarschijnlijk zal uitbreiden we gens een algemeen tekort aan graan en meststoffen. Op alle volken zal een be roep worden gedaan verspillingen te voorkomen en de voedselproductie te verhoogen. In Engeland zullen tal van protest vergaderingen van huisvrouwen plaats vinden tegen de aangekondigde rant soenverlaging, De huisvrouwen wijzen «p de moeilijke omstandigheden in 1942, toen de rantsienen hooger waren. Dien tengevolge komt men in verzet. Ter vergelijking: Voorts zijn Amerikaansch vleesch en rijst op het oogenblik niet verkrijgbaar, waren in 1942 koekjes en reuzel niet ge rantsoeneerd, wat ze thans wel zijn, ter wijl boonen nog altijd op vier punten staan en gecondenseerde melk nog al tijd eenzelfde aantal punten vereischt. President Truman heeft bekend ge maakt, dat het gebruik van graan voor de bereiding van bier en alcohol ver bóden is, teneinde het kritieke wereld tekort aan graan te helpen verlichten. Truman stippelde een programma uit ter voorkoming van een massa-hongers nood. in de wereld. Ik weet, dat het geweten van het Amerikaansche volk het niet zal toestaan zijn medewerking te weigeren of voor te behouden, als hun medemenschen in andere landen lijden en sterven", zoo zeide hij. De regeering zal een krachtige campagne beginnen om zuinigheid met voedsel te propageeren. Het verbod tot het ver werken van graan in de alcoholfabri- cage zal 20 millioen bushels graan vrij maken voor voedsel van dit oogenblik tot Juni. Voorgesteld wordt het uitma- lingspercentage voor meel van 72 op 80 percent te brengen: dit beteekent don kerder brood voor de Amerikanen. Alle graan- en meelvoorraden bij molenaars, bakkers en winkeliers zullen onder con trole gesteld worden van het departe ment van landbouw De spoorwegen zul len voorrang verleenen aan het vervoer van graan en andere levensmiddelen. Alle graanexporten zullen door de re geering worden gecontroleerd. Maatre gelen zullen worden genomen om ge durende 1946 een uitvoer van 375.000 ton vetten en oliën, 1600 millioen t>ond vleesch en grootere hieveelheden kaas en gecondenseerde melk te verzekeren. Brood zal niet gerantsoeneerd worden maar de regeering zal de meeltoewij- zingen zoodanig beperken dat de nood zakelijke behoefte van het burgerge- bruik juist gedekt kan worden. MANOEILSKI ONGESTELD. De verdere behandeling van de bij de UNO ingediende klacht van de Oekrainsche delegatie over den toe stand in Ned.-Indië, die op heden was bepaald, moet misschien worden uitge steld wegens een lichte ongesteldheid van den voornaamsten Oekraienschen gedelegeerde Manoeilski. Men zou an ders, naar verwachting heden beginnen met een tweede verklaring van Ma- noulski als antwoord op de redevoe ringen van Bevin en Van Kleffens. VOORSTEL VAN RUSLAND OVER „ONTWORTELDE PERSONEN" VERWORPEN. Een fundamenteel verschil van mee ning tusschen de sovjet-Russische ziens wijze en die van de meerderheid der andere leden der UNO is duidelijk ge bleken in de vergadering van de so- ciaal-humanitaire-cultureele commissie toen het Russische voorstel om het verleenen van toestemming aan refu- gé's buiten hun land te blijven afhan kelijk te stellen van de goedkeuring van de regeering van hun geboorte land, met 29 tegen 6 stemmen werd verworpen. De subcommissie had het plan voor zich liggen om ontwortelde personen, die ernstige bezwaren hebben naar huis terug te keeren en geen oor logsmisdadigers Quislings of verraders zijn, niet daartoe te dwingen. Mevrouw Roosevelt leidde de oppositie tegen het Russische amendement, terwijl de afge vaardigde van Zuid-Afrika botweg constateerde, dat de sovjet-delegatie geen rekening hield met vluchtelingen, die geen oorlogsmisdadigers zijn, maar op grond van hun misnoegen over de politieke situatie in him eigen land daarheen niet willen terugkeeren. SPOED BETRACHT. De kopstukken der UH.O-gedelegeer- den willen een poging doen om de eerste zitting Dinsdagavond te kunnen verdagen. Om dit te bereiken wordt Zondag den geheelen ochtend, middag en avond vergaderd. Het besluit van het algemeen comité om alle krachten in te spannen met het werk klaar te ko men, zal mogelijk de .strooming ver sterken, om de beslissing over den per manenten zetel uit te stellen tot de volgende zitting der vergadering. Katwijk heeft zwaar geleden onder de Duitsche laars. Het vriendelijke bad en visschersplaatsje is herschapen in een ruïne, waarin weliswaar vele huizen ongeschonden bewaard zijn gebleven, doch waar op de meest markante en aantrekkelijke punten slechts puin te vinden is in plaats van vroolyke boule vards, mooie oude huisjes en genoeg lijke hoekjes. Te meer ontstelt deze verwoesting, wanneer het ziniooze ervan wordt ingezien. Er is hier niet gevoch ten, er zijn geen zware bombardemen ten geweest, er was slechts de Duitschcr die systematisch heeft afgebroken wat ééns de trotsch van den Katwijke- vormde Maar zooals ook Nederland in zijn geheel herrijst uit de wanorde, zoo heeft ook Katwijk met alle energie den we deropbouw ter hand genomen. Wel blijft dit tot dusverre beperkt tot opruimen van ae gemaakte „blokken", op papier is Katwijk reeds verder, en aan de hand van deze plannen kunnen wij ons een voorstelling maken van het toekomstig beeld van dit visschersplaatsje en uit spanningsoord voor Leiden en omge ving. De toren van de Oude Kerk is ver dwenen! De kerk zelf is gespaard, zij het ook met moeite, terwijl het interieur orgel incluis, met medewerking van vele Katwijkers in veiligheid werd gebracht onder leiding van den architect Smits, die vroeger de kerk restaureerde. Reeds in November j.l. werd het kerkje weer in gebruik genomen en er zijn plannen, in de maak voor een nieuwen toren. Op de geheele boulevard zijn verder nog maar twee huizen gespaard geble ven, terwijl ook de huizen van de om liggende straten in pumhoopen werden herschapen. Als „kroon" op dit werk der vandalen verscheen langs de bou levard een 1800 meter lange betonnen muur, welks verwijdering de noodige zorgen heeft gebaard. Ongeveer 1000 meter is reeds verdwenen door onder duiken in het zand, aangezien afbraak te langen tijd zou vorderen. Met spoed wordt er aan gewerkt de muur geheel te doen verdwijnen, want de haat van den Katwijker tegen deze muur, die hem scheidde van zijn zee, was groot. Twee „ijzeren mannen" zijn hard aan het werk met het uitgraven van het graf voor dezen letterlijken en figuur lijken steen des aanstoots. Het herstel. Door Katwijksche aannemers zijn circa 375 beschadigde huizen hersteld, waarvoor het benoodigde materiaal door de hulp van het Streekbureau werd ver kregen. Het algemeene opbouwplan van het nieuwe Katwijk heeft ten leste de in stemming van Gemeentebestuur, We deropbouw, Commissie voor de uitbrei dingsplannen en den Stedebouwkundi gen dienst. In het algemeen zal regel zijn, dat een getroffene zijn eigen ar chitect kan kiezen, mits deze door de architecten-keuze-commissie en door den dienst van den wederopbouw vol doende bekwaam wordt geacht. Voor speciale gedeelten van het plan heeft de wederopbouw zich echter het recht voorbehouden, zelf een architect aan te wijzen, en dit is o.m. het geval met den boulevard en directe omgeving en het nieuwe plan van het tuindorp „Het witte hek". Afgezien van deze buurten en nog enkele teere punten kunnen de getroffenen dus naar eigen inzichten medewerken aan den weder opbouw. Zoodra die plannen klaar zijn, kan worden begonnen met den aanleg van het nieuwe stratenplan. Binnenkort zal den minister een onteigeningsplan wor den aangeboden, waarbij de grond ont- t gend zal worden, welke in de naaste toekomst voor den bouw en voor verdere werken noodig is. In Katwijk aan Zee bevonden zich vóór de afbraak 310 en in Katwijk aan den Rijn 57 winkels. In Katwijk aan Zee zullen ongeveer 190 winkels overblijven. Bij een norm van 17 winkels per 1000 in woners zullen er in totaal 380 winkels moeten zijn. In verband hiermede zullen in Katwijk aan Zee 120 nieuwe winkels gevestigd kunnen worden. Bovendien telt het plan nog ongeveer 40 seizoens winkels. maar tegen die seizoenswinkels begint in Katwijk groot verzet te komen. Horizon laai: 31. kaal hoofd 35. enthousiasme, levendigheid 37. slang 38. voorzetsel 39. rustplaats 40. meertje 42. meisjesnaam 44. koor-zang 46. gerenommeerd 49. stoffelijk bil- voeglljknaam woord 51. dier 52. figuur van Jules Verne 1. eiland 4. costuum 6. koraalellandje 9. bloedvat 11. zangstuk 13. stad lil Indonesië 15. vogel 17. bevel 18, echtgenoot 20. nummers 21. beker 2Ï pl°!n Gelderland 53' triteI ™"0rr°™^ 23. leest 5,,_ waterplant 26. kroegbaas 55. tegen '29. opgave 30. houten stellage Verticaal: 1. rivier 2. onbenullig 3. meisjesnaam 4. voorgenomen volgorde 5. toiletartikel 6. gewichtige 26. Uzeren staaf 27. telwoord 28. Nedjerl. handels onderneming uit het begin dezer eeuw. 29. groente 32. kcllner houding 33. wenken met de 7. verslapte oogen 8. strijdkreet 34. veeg 10. plaats In 35. emplacement Gelderland 36. denkbeeld 12. soort 14. vulkaan 16. modder 19. lokmiddel 23. schipbreuk 24. leder 25. soort Ncderl. Secret service 40. grondsoort 41. meisjesnaam 13, gegroet 45. opschrift 47. meisjesnaam 48. spoedig 50. familielid Behalve de bestaande 7 kerkgebouwen in de gemeente zal er hier nog behoefte zijn aan den bouw van minstens twee nieuwe kerken. Voorts moeten er min stens 6 a 7 nieuwe schoolgebouwen ko men. Voor de industrie en de boeren woningen in de dorpskom, die niet ge handhaafd kunnen worden, zullen ter reinen worden aangewezen. Wat de ont spanningsterreinen betreft, voor een in wonertal van 22.500 zal er 2,8 H.A. moe ten zijn aan speelterrein, 5,6 H.A. aan buurtparkjes en 9 HA. aan sportterrein. Aan buurtparkjes is reeds ongeveer 7,5 aanwezig, wat ruim voldoende te vervallen. De woningvoorraad wordt dus tot 3090 woningen teruggebracht. Het Plan in Onderdeelen zal dus ruimte moeten bieden voor den bouw van on geveer 1910 nieuwe woningen. In Katwijk aan Zee, met inbegrip van het opbouwplan. kunnen ongeveer 1010 woningen worden gebouwd; in het plan Zeehospitium ongeveer 200, in het plan .Het witte hek" ongeveer 300, in het plan Katwijk aan den Rijn ongeveer 400. Het karakter van de twee gescheiden dorpskernen moet worden gehandhaafd. Katwijk aan Zee zal een tweeledig aanzien krijgen: visschersdorp en bad plaats. Het visschersdorp, nabij de Oude Kerk met de Zuidstraat als as, moet een eigen sfeer behouden. De badplaats krijgt een centrum met hotels, winkels enz. aan het einde van de Voorstraat. Bi) de Vuurtoren zal een nevencentrum worden gevestigd. Dan is er ook nog een plan ontwor pen voor een Zeehaven. Er zal hard voor moeten worden gevochten om deze te krijgen. Men heeft goeden moed, want door den Commissaris der Konin H.A. aanwezig, wat ruim voldoende is. doch de ligging is ongunstig, zoodat in I gin is in overleg met den Mmister van de nieuwe wijken nog enkele parkjes zijn i Openbare werken en Wederopbouw, een opgenomen. Speelterreinen zijn er te commissie benoemd, welke het Zeeha- weinig. zoodat een deel van de buurt- ven-probleem met alles, wat daaraan In Middelburg, dat in 1940 zoo zwaar werd getroffen door een Duitsch bom bardement, werd tijdens de bezetting, omdat de „bevrijders" zelf beduusd waren over hun vandalisme, reeds een gedeelte opgebouwd. Rondom de markt verrezen nieuwe woningen, die ook al gedeeltelijk bewoond zijn. De restauratie van het bij dit bombardement ook zwaar beschadigde raadhuis zal nog minstens tien jaar duren. parkjes in speelterrein moet worden om gezet. De behoefte aan sportterrein is groot, vooral als „Het witte hek" voor bouwgrond in beslag wordt genomen. Daarom zijn in de plannen nieuwe sport terreinen geprojecteerd. Op 1 Januari 1942 bedroeg het aantal inwoners 19.500, gehuisvest ln 4310 wo ningen. Bij het plan is gerekend op 22,500 inwoners, waarvoor ongeveer 5000 woningen moeten zijn. Het beschikbaar aantal woningen bedroeg in 1942 4310, Door afbraak gingen 580 woningen ver loren. In de toekomst zullen er tenge volge van onbewoonbaarverklaring en saneering nog circa 640 woningen komen vast zit, verder zal onderzoeken. Ook de Katwijkers zitten niet stil. Hier is opgericht een commissie van Actie voor een Zeehaven, waarin afgevaardigden zitten van de verschillende vereenigin- gen. Uit al deze plannen en regelingen moge blijken, dat Katwijk, hoe zwaar ook getroffen, den moed niet laat zak ken en zelfs verder streeft dan herstel van het verloren gegane; de verwoes tingen scheppen ruimte om Katwiik schooner te laten herrijzen en allen wil len hun beste krachten geven om dit te bereiken. Moge het Katwijk gelukken! Bel 24214 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 3t Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig 255 <In«> Med-) Er zijn mededeelingen gedaan, welke van veel belang zijn, nu duizen den rijstetende volken in het Oosten met hongersnood bedreigd worden. Er is namelijk gemeld, dat de Sovjet-Rus sische experts op landbouwkundig ge bied verschillende nieuwe soorten rijst hebben ontwikkeld als onderdeel van een campagne ter aanmoediging van de rijstteelt. Er zijn verschillenae rijstsoor ten gevonden, welke veel Noordelijker verbouwd kunnen worden, dan tot nu toe mogelijk was. 100.000.000 personen, voorname lijk de niet-landbouwende bevolking van Oostenrijk, Duitschland (alsook Duitschers en Tsjecho-Slowakije), O.- Slowakije, Finland, Hongarije, Italië, Roemenië en Spanje zullen niet meer dan 1500 calorieën per dag aan voed sel ontvangen, 40.000.000 menschen in Frankrijk, Bohemen en Moravië, Grie kenland en vrijwel de geheele bevol king van bepaalde districten van Joe- ga-Slavië zullen in de komende maan den tusschen de 1500 en 2000 calorieën per dag ontvangen. Nederland ontvangt tusschen de 2000 en 2500 calorieën per dag. Het eerste deel van de particu liere postzegelverzameling van Frank lin D. Roosevelt heeft 134.610 dollar opgebracht. Volgens Canadeesche geleerden moet men rekening houden met minder goede oogsten over de geheele wereld gedurende eenige jaren als gevolg van de zonnevlekken, die nu het hoogtepunt van haar elfjaarlijkschen cyclus berei ken. De Japansche generaal Jasmasjita, de „Tijger van Malakka" die ter dood veroordeeld is, heeft bij president Tru man een verzoek om gratie ingediend. In de villa van den Italiaanschen fascistischen oud-minister Dino Alfieri, die naar Zwitserland gevlucht is, heeft men voor een bedrag van tien millioen lire aan sieraden gevonden. De te Praag vertoevende vreem delingen waren gisteren het slacht offer van een groote razzia in hotels en flatgebouwen, uitgevoerd door de speciale politie, die in sommige geval len Gestapo-methoden bezigde, alles in een poging om Russische en Ameri kaansche deserteurs op te sporen, die zich schuldig maken aan zwarten han del en moord. De razzia werd op zoo danige wijze uitgevoerd, dat de Ame rikaansche ambassadeur Steinhardt bij het Tsjechische ministerie van buiten landsche zaken tegen de behandeling vanAmerikaansche burgers heeft ge protesteerd en een onderzoek heeft ver langd. (UP.) SCHEEPSBERICHTEN. IJMUIDEN, 8 tPébr, Blnnengdkomem. 7/2: het Ned. mjs. „Phoendx" van Bre merhalen met machinerieën. Binnenge komen 8/2: het Eng, im.s. „Aptlty" voor Zaandam,ledig van Londen. Vertrokken 7/2: het Ned. s.s. „Loppersum" naar Barry Dock. Directoraat Generaal voor de Prijzen doet prachtig werk Een blikken broche voor f. 27.50 en fietsen zonder banden voor f. 400. Onze regeering wij zullen het er allen over eens zijn heeft zich al heel veel aan den gifhandel en de daar mede nauw samenhangende prijsopdrij ving, gelegen laten liggen. In woord en geschrift heeft zij reeds meerdere malen gewezen op deze twee on-Nederlandsche „gebruiken". Zij, die zich er van be dienen, hooren ln onze samenleving niet thuis. Zij maken misbruik van den al gemeenen nood waarin ons volk, na vijf jaren van oorlog, is geraakt. Dat de regeering dan ook alles in het werk stelt om aan gifhandel en prijs opdrijving op zeer korten termijn paal en perk te stellen is een streven, dat niet voldoende onze belangstelling en hartelijke medewerking kan hebben. Een der organen, waarvan zij zich ter beteugeling van dit kwaad bedient, is het Directoraat Generaal van de Prijzen welk Directoraat ook hier ter stede een opsporingsdienst bezit en die gevestigd is in het voormalige schoolgebouw aan het Pieterskerkhof 4a. Een dezer dagen zijn wij ons eens op de hoogte gaan stellen van de werk zaamheden van dezen dienst, waar wij ontvangen werden door den comman dant, den heer A. J. Hilders. Na eenige algemeene opmerkingen waaruit wij vernamen, dat de dienst te dezer stede momenteel vijftien amb tenaren sterk is en dat de prijzen-con- tróle zich over schier elk terrein uit strekt, zaten wij al direct midden ln de onverkwikkelijke materie der prijsop drijving. „Ziet U eens" en daar toonde ons de heer Hilders eenige doozen minderwaardige byouterieën „het resultaat van een paar dagen ijverig speuren. En nu moet U eens letten op de prijskaartjes, welke er aan hangen. Hier heeft U een broche van f. 27.50, en hier één (de speld was reeds verlamd) van f. 18,50, hier een paar oorknopjes van f. 9.50, hiermaar genoeg. Wij zijn geschrokken en kijken el kander eens aan. Hoe durft men. Wat een prullaria voor nog geen vijf kwartjes waarde. Zou men het vroeger 1 bij zeeppoeder hebben cadeau gekregen of hebben gewonnen met „een slag op het hoofd van Jut", men zou het de moeite van het aannemen niet eens waardig gekeurd hebben. Blik met een slecht verguldsel en dat voor zegge en schrijve zeven-en-twintig-gulden en vijftig cents.... Al deze „byouterieën" men zou zich schamen ze iemand aan te bieden zijn afkomstig uit België. Ze zijn be taald lees gesmokkeld met onze gezuiverde „Lieftinck's guldens". Is het niet ergerlijk, dat in een tijd, dat onze gave gulden voor toch heel wat noodza kelijker deviezen zou kunnen worden besteed, het geld aan deze rommel weg gaat? En meen niet, dat het hier maar een klein partijtje betreft, integendeel, men toonde ons voor een „waarde" van f. 16000. Normaal zou dit echter niet meer dan f.500 mogen bedragen. Toen wij over deze eerste ontzetting over zulk een schaamtelooze prijsopdrij ving heen waren, noodigde de heer Hil ders ons om verder te komen. Een deur werd opengemaakt en daar stonden wij ln de „schatkamer" van den dienst.... „Een klein deel van wat wij zoo in de laatste paar maanden in Leiden en om geving in beslag hebben genomen. Alle maal gevallen van Prijsopdrijving". En daar stonden ze: 40 nieuwe fietsen zonder banden, w.o. Burgers, Erres, Ga zelle, f.400 per stuk, 200 liter „zuivere bessenwijn", samengesteld uit water, klem-stof, zoetstof en essence, (produc tiekosten 43/4 cent per liter) voor f.4,- per liter, een groote partij borstels (een plankje met wat stroo) f. 4,50 per stuk, haarkammen van geperst papier f. 2.75 per stuk, „origineele ancre pols horloges" f. 1.75 per stuk en verder scheerzeep, schoenen, textiel alles tegen fantastisch hooge prijzen. „En meent U nu niet", aldus onze zegsman, „dat dit alles is. Zoo zijn er nog auto's in beslag genomen, welke officieel getaxeerd waren op f. 1050 en die zonder banden voor f.3500 en meer van de hand gaan. En zoo juist weer hebben wij een partij spiegelglas van ruim 21.000 k.g. in beslag genomen, welke reeds in 1941 was opgeslagen en voor een exhorbitant hoogen prijs van de hand zou gaan. Gelukkig kwamen wij hier nog juist op tijd achter." „Vrij veel klachten komen voorts binnen over opdrijven van huren en de reparatie van woningen en winkelhui zen. Natuurlijk grijpt ook hier onze dienst en veelal met succes in. Zooals U wellicht niet bekend zal zijn, is er in het Stadhuis (kamer 317) een Pr ij zenbureau voor onroerende zaken gevestigd, welk bureau zoo noodig zijn bemiddeling verleent en de huiswaarde vaststelt. Behalve tot onzen dienst kan men zich ook tot dit Bureau dat tot denzelfden dienst behoort met klachten van huuropdrljving wenden." In verband hiermede verklaarde de heer Hilders ons met nadruk, dat tegen huurders, die door overmacht worden gedwongen een hoogere huur te beta len, geen verbaal wordt opgemaakt. Dit zelfde geldt ook voor alle gevallen van prijsopdrijving, welke bij dezen dienst gerapporteerd worden. Het publiek kan met zijn gerechtvaardigde klachten leder uuf van den dag op het Pieters kerkhof 4a terecht, zonder dat het voor eventueel nadeelige gevolgen bang be hoeft te zijn. Tot goed begrip dlene, dat huurder en kooper indien van opzet sprake is, zeer zeker strafbaar zijn. Alvorens wij den heer Hilders verlie ten, vroegen wij hem nog naar de prij zen van brandhout. „Deze varieeren van f.6.75 tot f.7,50 per 100 kilo franco huis. Inderdaad we ten wij, dat deze prijs vele malen wordt overvraagd. Maar ook in dit opzicht is mijn dienst paraat. Verscheidene ge vallen hebben wij reeds kunnen achter halen. „Men beroept zich dan wel dik wijls op de hooge vervoersprijzen, maar ook die zijn aan bepaalde normen ge bonden. Ook hier geldt geen prijsop drijving." Wij hebben het hierbij gelaten, alhoe wel de heer Hilders al weer gereed stond om met andere voorbeelden, zoo als een bovengebit voor f200.— en een brilmontuur voor f. 27,50 (waarde f.8.-) te komen. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat deze Dienst, die alleen reeds in Januari 130 processen-verbaal heeft uitgedeeld, prachtig werk verricht en bezig is een rotte plek in onze Maatschappij uit te snijden. Dat het daar spoedig en volledig in moge slagen! Volledigheidshalve willen wij hier nog vermelden, dat alle door den Dienst in beslag genomen goederen wederom op normale wijze in den han del of distributie komen. De krant voor iedereen. BESTELBILJET Ondergeteekendewonende note verzoekt zoo spoedig mogelijk in te schrijven als: Weekabonné h 26 cent per week. Kwartaalabonné h f. 3.30 per kwartaal. Over hef kwartaal-abonnementsgeld kan per kwitantie bij vooruit betaling worden beschikt. Het kwartaal-abonnementsgeld wordt bij vooruitbetaling op giro rekening 57055 van de N.V. Leidsch Dagblad gestort of over geschreven. Abonné wenscht het kwartaal-abonnementsgeld automatisch van zijn girorekening Noin het begin van ieder kalender kwartaal te laten overschrijven en verzoekt de daartoe ver- eischte machtiging ter onderteekening toe te zenden. 1946 .(OnderteokenJug) Doorhalen wat niet gewenscht wordt.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3