DISTRIBUTIE-NIEUWS Hef proces fe Neurenberg Met een enkel woord STADSNIEUWS De schitterende'inval JANTJE PUCK MAAKT EEN HANGMAT DE BIOSCOPEN DE ROL VAN HESS. Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint: De Amerikaansche aanklager heeft te Neurenberg gelegenheid gekregen Rudolf Hess aan te klagen. Deze in Egypte geboren Duitschef is sedert de eerste dagen van Hitiers op gang een van de meest verstokte en hartstochtelijke vereerders van den Führer geweest. In Duitsche kringen ge noot hij de twijfelachtige reputatie het geweten der partij te zijn. Veel viel er omtrent Hess' mysterieuze vlucht naar Engeland niet meer op te helderen Rapporten van verhooren. die hem vlak na zijn onfortuinlijke landing werden afgenomen, behooren uiteraard bij de documenten, waarmee thans zijn Naziloopbaan wordt gereconstrueerd. Nieuws brachten deze rapporten evenwel niet. Zij bevestigden allen, welke waan denkbeelden er met betrekking tot Enge- lands houding in dezen oorlog in Duit sche kringen nog bestonden. De aanklager heeft vooal Hess' be langrijke rol in de buitenlandsche propa ganda van de Nazipartij in het licht ge steld. De buitenlandsche organisatie van de partij stond onder zijn direct toezicht en hij placht dan ook te zeggen: „de wereld is mijn arbeidsterrein". In alle deelen van de wereld vestigde Hess nazi- cellen, die reeds werkzaam waren voor de Nazi's in Duitschland aan de macht kwamen. Uit deze cellen ontstonden de vijfde colonnes in alle staten, waar Duit sche kolonies of minderheden waren ge vestigd. Hess meest populaire slogan was ..iedere derde Duitscher woont buiten de grenzen". Hij rekende daarbij ook twaalf millioen Duitschers in Amerika en bijna drie millioen in Zwitserland tot de on derdrukte minderheden. In landen waar geen belangrijke Duitsche minderheden waren, zooals Nederland. België. Noor wegen en Frankrijk richtte Hess de acti viteit van de „Ausland-organisation" in samenwerking met andere Duitsche agentschappen op den afbraak van po litiek' krachten. Hess werd ten laste ge legd door deze werkzaamheid aandeel te hebben genomen in het smeden van agressieplannen. Het viel den aanklager trouwens niet moeilijk, dit ook uit zijn redevoeringen te bewijzen. Een belangrijk punt in de aanklacht tegen dezen Nazi was voorts zijn aandeel in het opleggen van het Duitsche „recht" aan zoogenaamde minderwaardige vol ken. Hess las eens niet in zijn roman, doch volgde met overmaat van arrogante inte resse de aanklacht. Meermalen gaf hij op zijn bekende nerveuze manier van misnoegen blijk. Later is Hess weer ziek geworden. Russische aanklager aan het woord. Gisteren is te Neurenberg de Russi sche aanklager Rudenko aan het woord gekomen. .In naam van de heilige nagedachte nis van millioenen onschuldige slacht offers van de fascistische terreur, in naam van de handhaving van den vrede in de geheele wereld, in naam van de toekomstige veiligheid der na ties presenteeren wij aan de beschuldig den de rechtvaardige en volledige re kening, die zal moeten worden betaald. Dit is de rekening ten behoeve van de menschheld, geschreven door het gewe ten en den wil van alle vrijheidslieven de naties. Moge recht worden gedaan". Met deze woorden eindigde Rudenko laat in den middag zijn rede, waarin hij niet veel- nieuwe beschuldigingen had toe te voegen aan hetgeen zijn Amerikaansche, Engelsche en Fransche collega's reeds vroeger hebben gezegd. Stonden in vroegere openingsredevoe ringen telkens bepaalde beschouwingen met betrekking tot het proces voorop, in Rudenko's speech miste men die. Hij begon met een uitvoerige motiveering van de wettelijke basis waarop recht, dat hier gesrroken gaat worden, berust. Dit was de motiveering waarin hij zich baseerde op het chart.- van het tri bunaal en de Haagsche conventie en zich geheel aansloot bij de reeds vroe ger uitgesproken argumenten, zonder daar zelf nieuwe aan toe te voegen. Terstond na zijn vrij korte inleiding ging Rudenko over tot het geven van algemeenheden over de Russische aan klacht. Daarbij volgde hij op de voet de indeeling van de algemeene tenlas telegging. Zooals te verwachten was, maakten de hoofdstukken over de oor logsmisdaden den meesten indruk. Do cumenten werden overgelegd over syste matische uitroeiing der Russische be volking, over besmetting met typhus- bacillen, over de afschuwelijke behan deling in de concentratiekampen, over de barbaarsche vernieling van steden, dorpen en cultureele monumenten, de ontzettende slavendrijverij. Enkele cijfers: 1670 orthodoxe. 237 katholieke kerken, 532 synagogen en 358 andere godsdien stige inrichtingen werden vernield. De Duitschers vernietigden 1710 steden en meer dan 70.000 duizend dorpen, zes millioen gebouwen waardoor 25 millioen menschen dakloos werden. Zij vernie tigden 31850 industrleele bedrijven waar in vier millioen menschen werkten, 65 duizend kilometer spoorweg, 4190 sta tions, 36.000 postkantoren, 40,000 biblio theken, 98000 collectieve boerderijen, 1876 staatsboerderijen, 2890 tractorsta tions, 7 millioen paarden, 17 millioen stuks vee, 20 millioen varkens. De to tale schade in Rusland werd door Rudenko op 679 milliard roebel geschat. Voor scheepzeep tabaksbon 18 of rant soenbon inleveren. Wederom zal aan mannelijke perso nen, geboren in 1927 of vroeger, een hoeveelheid scheerzeep van 45 gram scheerzeep worden verstrekt. Deze per sonen moeten hiertoe uiterlijk op Za te dag 16 Februari a.s. bon T18 der tabakskaart inleveren bij een detaillist, die gewoon is scheerzeep te verkoopen. Mannelijke personen geboren in 1927 of vroeger, die niet in het bezit zijn van een tabakskaart doch van een versna- peringenkaart of een gecombineerde ta baks- en versnaperingenkaart moeten zich in de week van 10 t/m 16 Februari tot den plaatselijken dlstrlbutiedienst wenden. Deze dienst zal hun tegen overlegging van de tweede distributie- stamkaart een rantsoenbon voor scheer zeep verstrekken, welke zij bij een der genoemde zaken moeten inleveren. De aflevering der scheerzeep zal zoo spoe- dir- mogelijk plaats hebben. Een extra rantsoen kaas. In de periode van 17 Februari tot en met 2 Maart zal een extra-rantsoen van 100 gram kaas beschikbaar worden ge steld voor alle leeftijdsgroepen. Voor de periode van 3—16 Maart zal het normale rantsoen uitsluitend in buitenlandsche kaas worden verstrekt. GEEN VERHOOGING SIGARETTENRANTSOEN. In een te Amsterdam gehouden toe spraak zeide minister Vos dat het sigaretten-rantsoen dit jaar niet ver hoogd zal worden. EEN BON VOOR PINDAKAAS INLEVEREN. In aansluiting op hetgeen eerder werd bericht over de beschikbaarstel ling van 370 gram pindakaas voor kin deren van 15 tot en met 20 jaar wordt thans medegedeeld dat men, om hier voor in aanjnerking te komen, bon B 72 der bonkaart KB 602 bij een de taillist in kruidenierswaren moet inle veren en wel uiterlijk op Zaterdag 16 Februari. De detaillist zal een ont vangstbewijs afgeven. De aflevering zal na 10 Maart plaats hebben tegen Inle vering van het ontvangstbewijs. De heer P. Everse, oester- en mos- selenkweeker te Ierseke, hoopt Dins dag zijn honderdsten geboortedag te vieren. Wegens het slechte weer is gis termorgen de loodsdienst te Hoek van Holland gestaakt. Te Den Haag is, 60 jaar oud. over leden dr. ir. L. R. Wentholt, oud-direc- teur-generaal van den Rijkswaterstaat Op advies van de desbetreffende zuiveringscommissie is aan dr. E. Zur- helle, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen, ontslag uit zijn functie verleend De Nederlandsche fabrieken zijn begonnen met de productie van asbest- cement-golfplaten De productie zal aanvankelijk geringer zijn dan de vraag. Een niet onbelangrijke import van dergelijke platen uit België is binnenkort te verwachten. Te Tilburg zal binnenkort begon nen worden aan de eerste werkzaam heden voor den bouw van een nieuwen schouwburg. Te Amsterdam is plotseling over leden de bekende kunstschilder Jan de Boer, die 24 jaar voorzitter is geweest van de maatschappij „Rembrandt". Door het Nederlandsch Comité voor Gebiedsuitbreiding zal dezer dagen een referendum worden gehouden. Het resultaat zal aan de regeering worden gezonden. VERHOOGING PRIJZEN VLEESCH IN BLIK. Ter verkrijging van een juistere ver houding tusschen de prijzen van versch vleesch en die van vleesch en vleesch- waren in blik zullen met ingang van Maandag a.s. de prijzen voor geïmpor teerd vleesch in blik en vleeschwaren in blik worden verhoogd. De basis, waarop de prijzen van blikvleesch werden be rekend, was voor den inkoopprijs voor den detaillist f. 1.05 per kg. en voor den verkoopprijs voor den detaillist f. 1.40 per kg. Deze basisprijzen worden thans vastgesteld respectievelijk op f. 1.60 per kg. en f.2.per kg. LOODS INGESTORT. Donderdagmiddag is een van de loodsen op 't terrein der N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen aan den Zoeter- woudsche-weg ingestort. Deze loods was indertijd door de Duitschers gedeeltelijk opgeblazen. Thans v/as men bezig om deze loods geheel op te ruimen. Drie arbeiders, die met deze werkzaamheden bezig waren, werden gewond. De 25-jarige P. T. kreeg inwendige kneuzingen; de 24-jarige C. W. P. kneu zingen aan het linkerbeen, terwijl de 25-jarige M. K. aan het linkeroog werd verwond. NED. VERBOND VAN GEREPATRIEERDEN. Het bestuur van de afd. Leiden en Omstreken van het N.V.V.G. verzoekt ons mede te deelen, dat de onderaf- deeling Sociale Voorlichting wekelijks een spreekuur zal houden op Donder dagavond van 7.30-8.30 uur in het ge bouw „Prediker" Janvossensteeg 17. Voor allen, die in den bezettingstijd in het buitenland tewerkgesteld waren, bestaat hier gelegenheid tot het ver krijgen van inlichtingen en medewer king inzake kwesties, welke verband houden met hun verblijf in het bui tenland en den terugkeer in het vader land. ZUIVERING VAN DEN TUINBOUW. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening van 7 Februari j.l. is ingesteld een Zuiveringsraad voor den groothan del en tusschenhandel in aardappelen, granen, zaaizaad en pootgoed, vlas, hooi stroo en ruwvoeders, griend en riet, kunstmeststoffen, groenten en fruit, bloembollen, bloemisterij producten en boomkweekerljproducten, welke raad zijn zetel heeft te Leiden. Als lid, tevens voorzitter is benoemd mr. W. B. H. A. Heskes alhier tot secre taris mr. T. R. H. Vreede alhier en tot leden o.a. de heeren G. W. van Gelde ren te Boskoop en Cor Stam te Nieuw- Vermep. SPORTSTICHTING LEIDEN. Het dagelijksch bestuur van de Leid- sche Sportstichting is als volgt samen gesteld: voorzitter K. H. Kalser, secre taris P. J. Koole. Ambonstraat 9, pen ningmeester W. Caro. Het bestuur houdt spreekuur iederen Woensdag van 912 uur en iederen Donderdag van 13.3015.30 uur. HJIIIIIIItllllllllllinilllllllll!!llllll[||||l!!llll!]||llll!lllll!llllllllllll!lll!ll!llllll|l|lll||l|!|||||[j{||)|t||||||||||||||||||tlll!llllllllllllllllll![£ ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIE niet echt waren! Toen liet hij een laat- sten, controleerenden blik door het ver trek gaan. Ja, alles was in orde! Niets was er dat hem zou kunnen verraden, hoegenaamd niets! Volkomen gerust liép hij toen de trap af en wandelde naar het stamcafé van den verslagene, ging op diens vaste plaats zitten en bestelde een uitgebrei- den maaltijd. Jim had natuurlijk eerst de gewoonten van zijn slachtoffer gron dig bestudeerd, en daarbij was het ge bleken, dat mister Browstone dagelijks in zijn stamcafé tusschen acht en tien uur placht te dineeren. Ja, dat idee, als mister Browstone vermomd te gaan eten in diens stamcafé, was schitterend! Aldus zou de recherche in de meening verkeeren dat de moord een paar uren later had plaats gevonden, en voor den tijd na tienen had Jim natuurlijk een alibi. Jim liet zich het diner goed smaken, en nadat hij pruik, baard, snor en wenk brauwen in de toilette van het café zonder sporen achter te laten had ver nietigd, verliet hij door de vlak er naast gelegen achterdeur het café, nadat hij eerst had afgerekend en den kellner een flinke fooi had gegeven. „Wie heeft er zin in een partijtje bridge?" vroeg hij. thuisgekomen, aan zijn hospita, die daar wel zin in had en dadelijk nog twee gasten voor het bridge-partijtje uitnoodigde. Het alibi was dus in orde. Tegen den morgen pas zocht hy zijn slaapkamer op en legde zich met een gerust hart ter ruste. Nog was hij niet ingeslapen toen de bel overging. Het was de recherche. Maar Jim was niet bang, alles was im mers puik in orde! Zyn alibi klopte als een bus, en er was geen ziel ter wereld die kon weten, dat de moord om acht Door Mary van Reknaw. Zorgvuldig had Jim den moord voor bereid, en hij had aan de kleinste klei nigheden gedacht, opdat er geen enkele aanwijzing zou worden revonden. die in zijn richting wees. Toen na dat geluid- looze schot het lichaam van den wel- gestelden koopman met een doffen slag tegen den grond was gevallen, nam Jim met zijn behandschoende handen de sprei van het bed en legde haar over het ïyk. Daarna ging hij rustig aan het werk. Toen hy met behulp van de sleu tels, die hij uit den broekzak van den koopman had gehaald, de safe en het schrijfbureau had geopend, en alles wat van zijn gading was, een flinke som gelds, waardepapieren en eenige kost bare juweelen, in zyn zakken had ge stopt, wierp hij het masker in de bran dende kachel en deed de deuren van de kleerkast open. Spoedig had hy het beige pak met de donkerbruine strepen gevonden, dat het slachtoffer den dag tevoren aan had gehad en hy trok het aan. Daarby de das en schoenen die de vermoorde den dag tevoren had gedra gen. Jim keek in den spiegel en een tevreden glimlach gleed over zyn ruw misdadigersgelaat: Die vermomming was zeer geslaagd! Niemand zou ook maar een oogenblik de gedachte krijgen dat de gesoigneerde heer van middel baren leeftijd niet mister Browstone was, de bekende koopman! Niet voor niets was Jim lang geleden tooneelcoif feur en schminker geweest en niemand zou hebben vermoed, dat het git-zwarte haar, het keurige puntbaardje, de enor me snor en de borstelige wenkbrauwen uur was gebeurd. Om tien uur had het slachtoffer immers nog zitten eten in het café „Wij hebben eenige inlichtingen van u noodig, meneer. Volgens verklaring van den bediende van mister Browstone bent u gisteren tegen acht uur op be zoek geweest by mister Browstone. Is dat juist?" „Zeker, meneer," gaf Jim toe, „dat is waai". Maarwat is er aan de hand?" „Mister Browstone is vermoord „Vermoord!?" kreet Jim, „o myn he mel! En nu verdenkt u my misschien" „Hoe laat bent u gisteren van mister Browstone weggegaan?" negeerde de rechercheur Jims verbaasde vraag „Nou, laat eens kyken, wy zyn samen nog weggegaan. Mister Browstone zeide dat hij nog moest gaan eten in het café .Rozeknop". Ik heb hem nog tot bij de deur gebrachtDat was zoo tegen negenen." „Zoo. Mooi. En waar was u tusschen acht en half elf?" „Nou, ehwacht evenlaat eens kijken. Ik geloof dat ik tegen dien tyd door de stad wandelde „Zoozoo! Dus u heeft geen alibi?" „Alibi, neen myn hemel! Ik heb ver der den heelen nacht zitten bridgen, dat kunt. u informeeren by myn hospita „Dat interesseert mij niet, het gaat alleen om den tyd tusschen negen en half elf!" Met een handigen greep deed de rechercheur den verbaasden Jimmy de boeien aan: „Ja Jim, dat idee van je om Je te vermommen als mister Browstone en in zijn plaats in zyn stamcafé te gaan eten, was niet slecht! En uw vermom ming was zelfs zeer goed, dat niemand van het personeel iets er van merkte tot ueen serie uitgelezen vleesch- gerechten bestelde! Want och, die kleine byzonderheid, dat mister Browstone ve getariër was, kon u natuuriyk niet weten!" (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) VEILIGHEIDSMAATREGELEN. De rechters en de aanklagers in het proces hebben thans allen een per- soonlyke Amerikaansche lyfwacLt ge kregen. Dit is een van de maatregelen, die in het kader van een algemeene verscherping der veiligheidsmaatregelen genomen zyn door den commandant van het gebied van Neurenberg, brlg- general Watson. Het is alleen om geen enkel e voorzorgsmaatregel achterwege te laten. Een tweede maatregel zal wor den genomen: nieuwe passen, voorzien van een foto, zullen namelyk worden uitgereikt aan hen. die gerechtigd 7.yn het gebouw te betreden. Het is mogelyk, dat het ont dekken van organisaties van Duit schers, die nog steeds aan het nazidom verknocht zijn een reden voor de ver sterkte veiligheidsmaatregelen. In Co- burg. in de omgeving van Neurenberg, werden gisteren verschillende nazi's, die hun activiteit nog voortzetten en in het bezit van wapens waren, door een militair gerecht veroordeeld. De zwaar ste straf, die werd opgelegd, was 15 jaar. Tekeningen van Rein Stuurman 11. Maar dat geeft niet. Het blijft zo. Er ls wat raars met die hangmat 88o de hand. Zü hangt lager en ziet er zo vreemd en donker uit. Er lijkt ook wel een eind touw uit te hangen Dat is gek. Jantje weet niet wat hij er van denken moet eD staat met open mond te turen. Een beetje angstig en schoor voetend loopt bü erheen. Weer blijft hij staan en staart na8r dat donkere 'ding in zijD hangmat. Want er lift wat in, dat ziet hij nu duidelijk 12. Maar wat. Een steen? Nee stenen kunnen niet klimmen. Een beest? Ja, dat moei wel Maar welk beest rou nu zo brutaal zijn om zo maar ongevraagd, In zijn hangmat te kruipen Jantje 16 met alle dieren In hel bos goeie maat jes, behalve met die vervelende jon gen van Snuffel, de bosroul9 Dat Is toch zo'n plaaggeest, die Jople Snuffel, daar heeft hij vaak ruzie mee. Die bedenkt telkens wat nieuws om hem te sarren, Kerkelijk leven PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 10 FEBRUARI. Lelden: E'gllse Wallonne v.m. 10.30 u. mr. R. Blommaert; Evangelisch Luther- sche Gemeente: v.m. 10.30 uur ds, C. Met em. pred. te Hilversum (Jeugddag); n.m. 4 30 uur ds. C. Pel van A'dam (Jeugd dienst); Remonstr. Gem.: v.m. 10.30 u. ds. P. M. Luca (Jeugddienst); Doopsgez. Gem. v.m. 10.30 uur ds. Snaaljer; Geref. Gemeente: v.m. 10 uur en nam, 5 uur ds. L. P.ljksen; Chr. Geref. Gem v.m. 10 u. en nam. 5 u. ds. Joh. Jansen; Vryz. Herv. Vereenlglng: v.m. 10.30 u. (Volkshuis) ds. Kruyt van Den Haag, (Willem de ZVUgerkerk) v.m. 10,30 u. dr. K. H Boer- sema; Leger des Hells: v.m. 10 uur en nam. 7,30 uur K Offenberg. Lelden: Egllse Wallonne: v.m. 10.30 u. em pred. te Hilversum (Jeugddag); n.m. Aarlanderveen: Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6.30 uur cand. Visser van Delft; Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur, ds. van Dullemen. Aarlanderveen: Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6.30, cand. Visser van Delft. Ned. Herv. KerkVoorm. halftien en nam. halfzeven, ds. van Dullemen. voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. W. Oost: Verhage; Vrijgem. Geref. Kerk: geen op- voorm. 10.15 uur, dr. J. Rlemens uit Veldhuizen uit Rotterdam Kralingen; tegen schandallgen prys. tect H. v. d. KlootMeyburg aan de van het nieuwe Katwijk schetste. Er Alphen aan den Rijn: Geref. Kerken: Zuiderkerk, 10 uur ds. J H. A. Bosch en nam. 5 u. Ds. E, H JBroekstra van Oegst geest; Noorderkerk voorm. 10 uur, ds. Broekstra en nam. 5 uur ds. J. H. A. Bosch; Hooftstraat v.m. 10 uur en nam. 6 uur ds. W. Bouwman van Lelden; Oud- Geref. Gem.: van Mandersloostraat v.m. 9.30 en nam. 4 uur leesdlenst; Ned. Herv. Kerk: Jullanastr., voorm 10 uur ds. Lam- bour en nam. 6,30 uur ds. Stehouwer; Jonathan: voorm. 10 uur de heer Dekker: Hulpkerk Gouwsluls: 6.30 uur de heer Dekker; Martha-Sticlitlng, voorm. 10.30 uur, ds. Meyer, Hooftstraat: voorm 10 en nam 5 uur, de heer A. P. de Jong; Oudshoornscheweg: voorm. 10 uur de heer Kalis (Jeugddag). Hazerswoude: Ned. Herv. Kerk: voorm. 9 uur Preeklezen; voorm. 10.30 uur ds. P L. Kiehl (Bed. H. D.); nam. 6.30 uur de heer Keereman uit Leiderdorp; Geref. Kerk: voorm. 10 uur (Voorb. H.A.) en nam. 2.30 uur ds. Heuzeveldt. Katwijk aan den R(|nNer!. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur ds. W. Oost; Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Aalders. Katwyk aan Zee: Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. K W. Dercksen van Maassluis; Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur leesdlenst; Geref. Gem. (Remisestr.)voorm. 10 en nam. 5 uur leesdlenst; Matmdag nam. 7.30 uur ds. Verhagen van Lisse. LIsse: Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. mr. G. A. Alma; Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 4 uur dr. Th. Ruys Jr Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 4 uur. ds, A. Ponsteln; Geref. Gem voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. A. Verhage; VrJJgem. Geref. Kerk: geen op gave; Oud-Geref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 3 uur, leesdlenst. Oegstgeest: Ned. Herv. Gem.: Gebouw Hooge Morschweg: voorm. 9 uur ds. D. J. Vossers uit Lelden; Groene Kerkje: voorm. 10.15 uur, dr. J. Rlemens uit Lelden; Pauluskerk: voorm. 10 uur, ds. A P. v. d. Haas; nam. 5 uur, ds. G. van Veldhuizen uit Rotterdam Kralingen; Klnderkerk ,Ire voorm. 10 uur, mevr. C. H. Vlsoh. Geref. Kerk (Maurltslaan) Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Attema van Den Haag. Vryz. Herv. Kerk (Willem de Zwijgerlaan)Voorm. 10.30 uur dr. K. H. Boersema. Oude Wetering: Ned. Herv. Kerk: V.m. lOuur, de heer Pot, cand. te Amersfoort. Geref. Kerk: V.m. halftien, ds. v. d. Bos; nam. half drie geen opgave. Nieuwe Wetering: Geref. Kerk: Voorm. halftien. leesdlenst; nam. halfdrle, geen opgave. Rljnsburg: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. K. J. Brouwer van Oegstgeest; nam. 5 uur, ds. Van Iperen va'h Katwyk a. Zee. Kerkzaal: v.m. 10 uur, ds. R. P. A. Rutgers van Katwyk a. Zee; nam. 5 uur. ds. W. W. Slddré van Noordwyk Binnen. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. 9.30 u. leesdlenst; nam. 6 uur. ds. C. M. v. d. Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)V.m. 9.30 uur. ds. v. d. Loo, nam, 6 uur lees dlenst. Vrijgemaakte gem. (Vllethof): V.m. 10.30 uur en nam. 5.30 uur ds. van Herwijnen van Rilland-Bath. Chr. Geref. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 uur, ds. N. Brandsma. Sassenhelm Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Krljkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Kui per. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Visser. Ned Prot. Bond: Voorm. 10.30 uur dr. A v. Iterson van Oegstgeest. Voorhout: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. H E. Beker van Haarlem (be vestiging nieuwe predikant); nam. half drle ds. E. J. Beker, intrede. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Schie dam (vac. dr. J. Swart): J. v. Kuiken te Amstelveen. Aangenomen naar Vrlezenveen (3e pred. plaats)D. Bouman te Arnhem, die bedankte voor Ommen (2e pred.pl.). Bedankt voor Ellm (Dr.): G, de Roest, te Sebaldeburen-Lutjegast. Geref. Kerken Tweetal te Hoek (Z.) F, M. Verveen, cand. en hulpprek. te Ab- benbroek en J. H. Slager, cand. te Soest- dyk. Aangenomen naar Holten (O.), R H. Hoogkamp te Ellm (Dr Beroepen te Maartensdijk (U.) dr. C. H. Becker cand. te Amsterdam; te Scherpenzeel (Geld.) A. J. v. Dijk te Koudum. Tweetal te Wlr- dum (Fr.) T. de Boer te Achlum en P. W- v. d. Veen te Broek o. d. Akkerwoude, Geref. kerken naar art. 31 Beroepen te Overschild J. D. Houtman, cand. en BONKAARTEN HALEN. Maandag a-s. zijn aan de beurt de letters R. vanaf Roobol tot en met einde en S tot en met Servaas. De passagierslyst van het m.s. „Boissevain" ligt aan ons kantoor voor belangstellenden ter inzage. De eerstgenoemde twee werden door den E.HD. naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. De materiëele scheda is gering. In tegenwoordigheid van vele be langstellenden, onder wie de rector- magnificus prof. mr. dr. C. W. van der Pot, en professoren is in de aula van de ryksuniversiteit te Groningen een samenkomst gehouden ter herdenking van prof. mr. dr. Leonard Polak. Professor Polak was een leerling van prof. van Hamel. Hy promoveerde in 1925 op het eerste deel van zyn werk „De zin der vergelding", werd in het zelfde jaar benoemd tot buitengewoon hoogleeraar te Leiden en werd doctor honoris causa van de universiteit in Groningen. In 1927 vertrok hy naar daar. Gistermiddag omstreeks 6 uur vond op den hoek van Haarlemmer straat en Pelikaanstraat een aanrij ding plaats tusschen een personen auto en een handwagen. De 34-jarige bestuurder van den handwagen W. J B. werd daarby gewond en door den E.HJD. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Trianon .Mayerling" is de tragedie van een vorstenzoon uit het Habsburg- sche Huis: de boeiende levensschets van een prins, die strijdt voor zyn geluk en zijn menschelyke rechten, doch in een warnet van intrige ten onder gaat! Misschien zit er hier en daar wat on- wezenlyks in de Fransche opvatting van een dóór en dóór Oostenrijksch gebeu ren als dit, maar het wordt snel verge ten door Charles Boyer's voortreffelyke spel, dat even overtuigend is als sober van typeering. Hy. de man met den weemoedigen glimlach, is ten voeten uit de troonopvolger, die zijn eigen leven niet leven en zijn eigen geluk niet zoe ken mag. En prachtig staat Danielle Darieux. het knappe, jonge meisje, dat zyn leed zoo diep te peilen weet en hem helpt het te dragen, hem daarbij ter zijde! -Montage en muzikale illustratie (met walsen van Strauss) verdienen daarnevens grooten lof. In het bypro- gramma een byzonder geestige teeken film en nieuws van de UNO-byeen- komst. Casino Erfelyke kwalen belasten den mensch met een soms ondragelijken last. Hoe zwaar die drukken kan, hoe hy den geest kan ontredderen, be schrijft Emile Zola in zyn befaamde werk „Het dierlijke in den mensch", dat een dankbaar onderwerp voor de Fran sche filmindustrie is geworden. De hoofdrollen wees zy toe aan Si- mone Simon en Jean Gabin en zy had nauwelijks een betere keus kunnen doen. Zy, immers, geven beiden blyk den zin van Zola's werk tot in rijn diepste veze len te doorgronden. Simpel en eerlyk geven zij ons dit trieste verhaal van liefde en misdaad, van melancholie en razerny. zy doen het zonder overdrij ving, welhaast zonder eenige inspan ning. alsof zy niet zelf spelen maar ge speeld worden door den geest van Zola's werk. En juist deze eenvoud is het, wel ke de typeering zoo zuiver maakt en de soms wat onwaarschynlyke gebeurte nissen voor ons volkomen aanvaardbaar doen worden. Het by programma geeft beelden van de UNO-vergadering en prettige Ha waiian-liedjes. Lido „De Koerier van Lyon", met Dita Parlo en Pierre Blanchard als eer- steplan-figuren, is een aangrijpende verbeelding uit den Franschen revolu- tietyd. Goed spel, spanning, justitieele dwalingen en gerechtigheidsbewustzyn, rijn eenige elementen van deze uitmun tende Fransche film. Een. postkoets moet voor zeven millioen assignaten vervoeren uit Parijs naar Napoleons leger in Italië. Het geheim lekt uit, een bandietenbende pleegt een overval en doodt den postiljon. De guillotine eischt, na een bewogen rechstritting, vijf hoof den, doch één daarvan is een onschul dig hoofd. Een gelijkenis in stem en uiteriyk en vooringenomenheid vaneen revolutionaire rechtbank tegen een man van aristocratische allure doen den hoofdschuldige den dans ontspringen. Knap werk van den regisseur Lehmann Luxor Hier wordt een variété-pro gramma gepresenteerd, zóó vlot en ge varieerd, dat een genoeglyke avond met vaart voorbij rolt. Alex de Haas is de conférencier en hy zingt bovendien eenige succesliedjes, o.a. naar aanlei ding van avonturen gedurende den be zettingstijd. voorts zijn er de Kilima Hawaiians, waarvan de leider ondanks een griepaanval toch medewerkte, de drie Corita's zingen en bespelen hun accordeons, dat het een lieve lust is, er is de jeugdige jongleur Gordon, de twee Rosetti's verrichten adembenemende prestaties aan de draaiende trapéze. Pascal rekent U in een minimum van tijd voor wat ge maar wilt, er is het pittig spelende Hrvea-orkest en nog zóó veel meer. waarnaar U met genoegen luistert of kykt. Wij releveerden niet é.lle namen, maar elk nummer was de moeite waard! Rex „De Roode Wagen" brengt allerlei aspecten van het circusleven in beeld. In een voortdurende aaneen schakeling van vechtpartijen, rivaliteit en jalouzie zien wij de gebruikelijke scènes uit deze omgeving, zooals paar- dendressuur en nummers met tygers, die de zaal in voortdurende spanning houden. Hoewel deze momenten zeker het zien waard rijn, kunnen wy de film als geheel niet bewonderen. De zekere spanning, die ongetwyfeld in het ge heele verhaal aanwezig is, vermag niet geheel den indruk wegwerken, dat er wel byzondere toevalligheden en com plicaties noodig waren, om het verhaal gaande te houden. Begin en slot van de film zyn aardig gevonden. In het voorprogramma een aardig teeken- filmpje. MEDITATIE Donker geluk Het is met boeken eigenlijk elg«*» aardig gesteld. Er zijn zoo van die „thrillers" by, die plots alle aandacht vragen. Je schaamt je, wanneer je na een paar maanden een vriend tegen komt met een derden druk onder zyn arm en op zyn enthousiaste vraag, hoe je het vindt-, moet het antwoord luiden; Ik heb dat boek nog niet gelezen. Valt je verjaardag juist in zoo'n hausse periode van een bepaald boek, dan krijg je er drie of vier exemplaren van en men hoort overal: Dat móét je lezen. En wandel nu eens eenige maanden later een boekwinkel binnen. Je wilt een boek sturen aan iemand, die lan gen tyd geen kans had, op de hoogte te blijven van de productie. Plotseling schiet je den titel van dat veel gelezen en zoo zeer geprezen boek te binnen. En je zegt, dat ze dat maar moeten in pakken, niet anders vermoedende, of het zal in stapels ter verzending gereed liggen. Maar het is niet zoo. De stapels liggen in het magazyn; er is geen vraag meer naar. Ook by je vrienden vind je het niet meer zoo opzichtig voor de hand lig gen; het is naar de boekenkast verhuisd en speelt verder de rol van sieraad. IJdelheid der ydelheden! Er zyn ook juweeltjes van blyvende gaarde onder de nooit opdrogenden stroom van boeken. En net als echte juweelen zijn ze niet alleen zeldzaam, maar het genieten er van is slechts weinigen beschoren. Men, de groote men, praat er niet over; reclame wordt er niet voor gemaakt. Soms is het toe val, dat je er tege;n aan loopt. En het Inzicht, dat het iets kostelijks is, is zeer persoonlyk en daarom ook zoo moeiiyk uit te zeggen tegen anderen. Verdwijnt zoo'n kostelijk boek na eenlgen tyd ook niet in de kast en raakt het dan niet eveneens by de vergeten literatuur? Misschien wel, maar het groote verschil is toch wel, dat je soms peinzend voor je boeken kan staan en plots met een blyde herinnering een titel herkennen, wat vrijwel nooit met die reclameboeken het geval is. Dan grijp je het er nog eens uit en je leest hier en daar een passage. En de diepe zin van het blyde herkennen van een schoone gedachte leeft in je op. Zoo las ik nog eens dat tweede deel van Cliristiaan Wahnschaffe, Ruth en als in een klaar licht zag ik de betee- kenis van wat Fetter eens noemde; Donker Geluk. Geluk heeft de glans van licht en warmte om zich. By geluk denken we aan de schoonheid en het liefdevolle in open klaarheid. Geluk wenscen wy elkaar en dan bedoelen we voorspoed, vreugde, wy hopen, dat het leed en de donkerte weg mogen biyven. Daardoor krijgt geluk de omniddellyke beteekenis van blanke lichtheid, warmte. Natuurlijk is dat geluk een groote factor in ons leven. Wy streven er zelf naar en wy trachten anderen het te geven. In deze blankheid straalt het leven op den huwelijksdag, als twee jonge menschen samen verder gaan. Deze klaarheid omstraalt den jongen geestelyke als hy zyn roeping bekroond ziet den eersten dag, dat hy zyn werk inleidt en inwydt. Eerst later blykt, dat niet alle dagen staan in die wonderlyke, lichte warmte. De zorgen komen, de droefheid komt, de donkerte rust soms zwaar op den mensch. En nu is dit de vraag: Breekt die donkerte ons leven of komen wy er uit? Ei- zijn er, die er nooit uitkomen. Die hun droomen zien verbleeken maar niet de moed of de kracht hebben, het ideaal vast te houden. Omdat zy met het leed in hun leven geen raad weten. Zy meenen recht te hebben op geluk en beschouwen het leed als van buiten komende, een storende factor. Maar de storing kan door dat leed wel eens per manent worden en het leed verbittert den mensch. Geluk en leed zyn echter geesteskin deren van één huis. Beide hebben hun doel in ons leven. Alleen moeten we dan met beide raad weten. Zie, 'k heb den moed om niet te klagen Om iedre vreugd en iedre pyn Glimlachend aan myn hart te dragen: Den moed, om een blij mensch te rijn? Een bly mensch zyn, ook met het leed, omdat dit in het hart gedragen wordt. Dat is het donkere geluk! Maar geluk! Dit is het donkere geluk, dat men soms aantreft in het door den oor log gewonde gezin, dat de beteekenis en den zin van het offer heeft begrepen. Dit is het donkere geluk, dat niet scha terlachend de wereld tegentreedt, maar met den lnnigen glimlach van den sterke de wereld heeft overwonnen. Dit is het donkere geluk, dat bly ft! Grepen uit bet Radi o-Programma VOOR ZONDAG 10 FEBRUARI. Hilversum I: N.C.R.V. 10 uur Kerk dienst; 11.3012.00: orgelbespeling; KRO. 12.30: Vaudeville-orkest; 15.20: eerherstel aan muzikale oorlogsslacht offers; I.K.O.R.: 17.00: Kerkdienst uit de Oranjekerk te Utreöht, voorganger ds. Groenewegen; 19.40: Sportuitslagen; K.R. O.: 21.30; Luisterspel „De bedrieger be- I drogen". 1 Hilversum II: Vara: 9.45: Het idee der I humaniteit bij de Stoa; 10.30: Gedichten i van Marsman; 10.50: Cantate van Bach; I Avro: 12,30: Wat vrouwen op 't hart heb ben; 14.30: Concertgebouworkest o. 1. v. i E. v. Beynum; Vara: 17.30- Avonturen van Oome Keesje; Avro: Opéra comique; 21.00: Hoorspel door 't oog van een naald. VOOR MAANDAG 11 FEBRUARI. nilversum I: 11.45: Onbestelde brieven uit Indië, N.C.R'V 14.00: Voor Jonge moeders; 15.35: Zang-recital; 17.35: Ce lesta-ensemble; 18.45: Sportpraatje; 20.05: Concert door het omroeporkest; 22 30: prof dr. A. H. Edelkoort over „Moeilijke teksten uit het Oude Testament". Hilversum II: Vara: 10.20: Programma voor de zieken; 12.00: De Mlnstreels; 13.16: Kon. Mil. Kapel; 14.30: Voor de vrouw; 17.00: „Om en Om' '-muziekprogramma; 18.25: Gesprekken over beroepskeuze; hulppred. te Enschedé; te Surhulsterveen F. v. Dijk te Opende (Gron Ilerst. Ev. Lutli. Kerk Beroepen te Medemblik: A, Vermeulen te Hoorn. Geref. Kerken Beroepen te Vollenhove H. H. Blnnema, cand. te Emmen. Bedankt voor Gorredyk T. de Boer te Achlum. Tweetal te Maartensdijk dr. J. C. Beker, cand. te Amsterdam en G. S. Femhout, cand. te Alphen a. d. Rijn. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Aan genomen naar Zaandam-Oostzaan N. Ver woerd te Kockengen. Ev. Luth. Kerk Drietal te Leeuwarden A. K. v. d. Mey te Stadskanaal, G. J. Bfthnmuller te Bodegraven en J. van Leeuwen te Pekela; te Apeldoorn-Doesburg W. Spllethoff te Haarlem, G. J. Blihnmul- ler te Bodegraven en G. Faflé te Pur- merend. Ned. Herv. Kerk Drietal te Delft (voor stud, pred.pl.) Dr. J. Brandenburg te Blggekerke. M. Hlnlopen, Ger. pred. in H.V. te Amstelveen en J. T. Wlersma te Hallum; te 'sGravenhage (vac. dr. M. M. den Hertog) Ch. de Beus te Bloemend aal, J. M. Gerritsen te Wlchmond en H. A. Visser te Watergraafsmeer. Beroepen te Delft (toez.) (vac. H. P. Brandt) J. J. Poldervaart te Vrlezenveen. te Streefkerk (toez.) J. J. v. Zorge te Nedeiihorst den Berg; te 'sGravenhage (pred.pl. met bijz. opdr.) dr K. Emmen te Haarlem en K. H. E- Gravemeijer te 's Gravenhage; te Rumpt (toez.) G. v. Schuppen, cand. en hulppred. te Driebergen; te Suameer M. M. de Jong te Lent; te Mlddelbert (toez.) H. Veenstra. cand. te Draohten; te Ven huizen (toez.) j. G. Steenbeek te Mailt - gum. Aangenomen naar Delft (vac. F. J. Pop) dr. W. Beekenkamp te "Middelburg. Bedankt voor Nieuwe-Pekela G. P. Kramer te Wagenborgen; voor Overschie (vac. G. A. v. d. Hooft) J. W, v. Barneveld te Vrlezenveen. Clir. Geref. Kerk Beroepen te En schedé (vac. J. Tamminga) I. de Bruljne te Deventer. Geref. Gemeenten Bedankt voor Tho- len J. B. Bel te Dirksland. Kerkelijke examens De classis 's Gra- venihage der Geref. kerken heeft peremp toir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten, cand. H. v. Koningsveld, hulppr. te Lem mer en beroepen predikant te Leldschen- dam.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2