DE ZITTING VAN DE U.N.O. Wij hooren Weerbericht land- BINNENLAND De posf rechtsireeks naar de West Indische buitengewesten weer onder Nederlandsche leiding Met een enkel woord RECHTZAKEN STADSNIEUWS 84ste Jaargang MAANDAG 4 FEBRUARI 1946 No. 25695 LEIDSCH Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Directie en Administratie: 25041 (2 Itfnen) Telef. Redactie: 21507 Gironummer: 57055 LIE SECRETARIS-GENERAAL. De Noor Trygve Lie, is thans met 46—3 stemmen officieel benoemd tot secretaris-generaal van de U.N.O. Hij legde de volgende esd af: „Ik, Trygve Lie, zweer plechtig om in alle loyaliteit en discretie naar mijn geweten de aan mij toevertrouwde functies als secre taris-generaal van de Vereenigde Vol ken te vervullen, mijn gedragslijn uitslui tend te Zhllen richten op het belang van de Vereenigde Volken en met het oog op het uitoefenen van mijn plich ten van geen enkele regeering of an der autoriteit buiten de organisatie instructies te zoeken of to aanvaar den." De eed werd door Spaak afgenomen. Beiden hielden nog een korte toe spraak. ZETEL IN CONNECTICUT? De speciale commissie van de Ver-- eenigde Volken, die naar de Vereenig de Staten was gezonden om een plaats voor definitieve vestiging voor de or ganisatie te zoeken, beveelt het gebied van North-Greenwlch-Stanford in het uiterste Westen van Connecticut als zetel aan: New York City wordt aanbevolen als tijdelijke plaats van vestiging, totdat voldoende accomodate in de perma nente plaats van vestiging verkregen is. Het uitgekozen gebied ligt Noord- Oostelijk van New York aan de Long Island Sound, 30 km. van New York. Duizenden inwoners van het plaatsje hebben in een petitie verklaard, dat de U.N.O. de .schitterende" atmosfeer van de streek zou bederven. „Wij koesteren geen vijandschap jegens de U.N.O. maar wij zijn van meening dat het ves tigen in Greenwich het landelilk ka rakter van de streek ernstig zou schaden." De burgemeester verklaarde echter, dat die oppositie „volkomen ongeorga niseerd" is, en dat hy het voorstel van de commissie toejuicht. Sir Clark Kerr's opvolger te Moskou. De Engelsche koning heeft de be noeming van Sir Maurice Drummond Peterson, Britsch ambassadeur te An kara. tot ambassadeur te Moskou, als opvolger van sir Archibald Clark Kerr, goedgekeurd. Peterson is 57 jaar. HU kwam in 1913 bii het ministerie van buitenlandsche Hii bezit een uitgebreide kennis over den Balkan en de gebieden van het Midden-Oosten. Tweemaal vervulde hij den post van hoogen commissaris te Cairo. In 1936 was hii Britsch gezant te Sofia en in 1938 te Bagdad. Voor den oorlog was hfi Britsch ver tegenwoordiger bij generaal Franco, tijdens de laatste stadia van den Spaanschen burgeroorlog. Vorrink getuige in Neurenberg Zaterdag heeft de Nederlandsche ge tuige Koos Vorrink voor het Hof in Neurenberg een uiteenzetting gegeven van den toestand in Nederland na de Duitsche bezetting. Vorrink gaf een volledig beeld van de verschillende maatregelen, welke de Duitschers ge nomen hebben, om te trachten het Nederlandsche volk te winnen voor de Germaansche idee en schilderde te vens de wijze waarop het Nederland sche volk ziin tegenmaatregelen nam. „Als de Duitschers ons alleen militair hadden overwonnen", aldus de heer Vorrink. „zouden wij wellicht een cor recte houding tegenover hen in acnt hebben genomen. Maar ze konden niet nalnten zich met alle vormen van geestelijk en cultureel leven te be moeien waardoor ons volk vanzelf tot opstand werd Keurest." De heer Vorrink werd door den ver dediger van Sevss Inquart aan een kruisverhoor onderworpen en zijn ant woorden kwamen vaak zoo snel. dat de president moest verzoeken eeniee rust in acht te nemen om de tolken gele genheid te geven te vertalen. De heer Vorrink is aanstonds na de zitting weer naar Nederland ver trokken. DE DUITSCHE TOEKOMST. Radio New York heeft bekend ge- maakt dat de seallleerte bestuursraad te Berliln een verbod heeft uitgevaa - died voor 9 sleutelindustrleen ln Duitschland. teneinde Duitschland te beletten ooit weer in staat te zijn een oorlog te beginnen. De ^tro.cken ln- dustrieën zijn meest synthetisch-che mische industrieën Onder het verbod valt ook de vervaardiging van zware landbouwtractoren en zware machine gereedschappen De bestuursraad is evenwel overeengekomen, dat ln som mige gevallen het verbod onderhavig moet Ziin aan uitzonderineen ten be hoeve van de noodzakelijkheid van uitvoer, ter betaling van Invoer naar Duitschland. Maarschalk Tito is benoemd tot eerste minister-oresident der Joego slavische Republiek. Zoltan Tildy, leider van de party der kleine boeren, is met eenparigheid van stemmen tot den eersten president van de nieuwe Hongaarsche Republiek uitgeroepen. Te Cleveland (Ohio) vonden meer dan 40 personen van een tehuis voor ouden van dagen, dat in brand ge raakte. den dood. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond Meest matige Zuid-westeiyke wind Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen. Plaatselijk eenlge regen. Temperatuur overdag tusschen 7 en 10 graden. DE GRIEKSCHE KWESTIE. De Veiligheidsraad heeft een aan vang gemaakt met de Grieksche kwestie. Visjinsky zeide, dat de Grieksche re geering een houding aanneemt, die oorlog met. Griekenlands buren Alba nië en Boelgarye niet uitsluit. Hy betoogde, dat de Britsche strijd- krachten in Griekenland geen excuus hebben voor hun aanwezigheid en dat zü een middel tot politieken dwang zyn geworden. Hij besloot met de on middellijke en onvoorwaardehjke ver- dwyning dezer strijdkrachten uit Grie kenland te verlangen. Vervolgens sprak Bevin, die de Grieksche kwestie noemde „een Rus sische tegenaanval, wanneer andere dingen in Europa worden besproken." Hy beschuldigde de Grieksche commu nisten ervan, dat zij met gewapende macht een minderheidsregeering trach ten te vormen. De aanwezigheid van Britsche troe pen in Griekenland achtte Bevin vol doende gerechtvaardigd door het feit, dat Engeland door de bevriende Griek sche regeering werd uitgenoodigd troe- oen te zenden om haar bij te staan bii het herstel van het land. Tenslotte verzocht Bevin den Raad om een openhartige verklaring „over de vraag, of Engeland door zijn op treden in Griekeland al of niet den vrede en de veiligheid der wereld in gevaar brengt." Hii voegde er aan toe, dat Engeland ten aanzien van dit ver zoek geen compromis kon dulden. Aghnides. de Grieksche gezant te Londen ontkende iedere inmenging van Engeland in de Grieksche zaken. Hij verklaarde, dat de Grieksche regeering aandrong on de handhaving van de Engelsche strijdkrachten in Grieken- Later vond op de Russische ambas sade een feestje plaats waar Visjinsky en Bevin op eikaars gezondheid dron ken en zich arm in arm door de zalen bewogen. In een verklaring tot de financi- eele commissie heeft de Fransche Mi nister van Financiën gezegd. dat Frankrijk een begrootingstekort van driehonderdmiljard francs zal hebben, indien de uitgaven niet kunnen worden verminderd Philip zou gezegd hebben, dat het in zyn voornemen ligt de mili taire uitgaven met de helft te vermin deren en om de staatssubsidies aan de industrie in te krimpen. Het definitieve aantal slachtoffers van den atoombomaanval op Hirosjima is vastgesteld op driehonderdduizend, waarvan 78.150 dooden, 14.000 vermis ten en 10.000 zwaargewonden. Het Noorsche kabinet heeft als opvolger van Lie benoemd Halvard Manthry Lange. Volgens een bericht, dat aan het natuurkundig instituut van de aca demie van wetenschappen der Sovjet- Unie gestuurd is, hebben Sovjet-ge- leerden de „mogeiykheid bewezen" van het uitzenden van radiosignalen naai de maan en terug. Even voorstellenElly, Dicky, Rinl en Han, de Zwolsche vierling, die 6 Februari a.s. haar derden verjaardag viert. Henneke P. Paul Segers. Belgiës minister van staat is te Antwerpen overleden. HU speelde een voorname rol in de rechtsche party. De bezettingsautoriteiten van de Britsche en Amerikaansche zones in Duitschland hebben officieel medege deeld, dat er in deze gebieden dezen winter geen hongersnood heeft ge- heerscht en dat de rantsoenen van thans gehandhaafd zullen worden on danks transportmoeiiykheden. De Spaansche troonpretendent Don Juan is te Lissabon aangekomen, waarby hij verwelkomd werd door een broer van Franco. De beroemde schrijver van avon- tuurlyke romans E. Philips Oppenheim is op tachtig jarigen leeftyd in zijn huis te St. Peter Port in Guernsey overle den. Oppenheim heeft meer dan honderd romans geschreven. De Oostenryksche regeering heeft by het parlement een ontwerp van wet op arbeidsdienstplicht voor maximaal zes maanden en van toepassing op alle mannen en vrouwen tot dertig jaar ingediend. De Amerikaansche luchtmacht is thans reeds van de grootste oorlogs sterkte van byna 2.500.000 mannen en vrouwen teruggebracht tot 900.000. zy zal tegen Juni gereduceerd zyn tot 100.000 man. United Press bericht uit New York dat 53000 man van het personeel der sleepbooten in de haven Donderdag avond in staking zyn gegaan, waardoor de havenscheepvaart en daarmede de voedselvoorziening van New York ern stig getroffen worden. De burge meester van New York is voornemens een strenge rantsoeneering in te voeren. Speciale vluchten AmsterdamPa ramariboCurasao en terug zullen op 14 en 25 Februari as. en vervolgens om de elf dagen worden uitgevoerd, ter voorbereiding van een regelmatige luchtverbinding tusschen Nederland en de overzecsche gebiedsdeelen in Amerika. Met deze vluchten kan voorloopig luchtpostcorrespondentie, bestemd voor Suriname en de Ned. Antillen, worden verzonden. De stukken moeten voorzien zyn van het opschrift „per speciale vlucht Am sterdamCuracao" en moeten uiterlyk den dag voor het vertrek van het vlieg- 'tuig in Amsterdam zyn. Boven de ge wone porten en rechten is een lucht- reoht verschuldigd van 55 ct. per 5 gram. In verband met de beperkte laadruimte kan met de eerste vlucht alleen corres pondentie niet zwaarder dan 20 gram worden meegegeven. De overtocht zal ongeveer 3 dagen duren. De eerste terugvlucht uit Cura cao is bepaald op 20 Februari a.s. De juiste vertrekdata na de eerste heen- en terugvluchten zullen nader bekend wor den gemaakt. De zuivering der kunstenaars. VOORLOOPIG VERSLAG WETSONTWERP. Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot zuivering van de kun stenaars wordt ontleend, dat verschil lende leden er hun verwondering over uitspreken, dat in talooze geval len door de eereraden van het militair gezag uitspraken gedaan en gepubli ceerd zyn, zonder dat de beschuldig den gehoort of geroepen waren. Ook werd de verdediging door een raads man somtyds geweigerd. Dergelijke handelwyzen werden ergerlyke be spottingen der rechtspleging genoemd. Deze leden vragen zich af, of het niet om der wille van de gerechtigheid wenscheiyk zou zyn, alle gevallen van kunstzuivering opnieuw te behandelen. Hiertegen werd van andere zijde naar voren gebracht, dat dit een tenietdoen van alle vroegere uitspraken en een nieuwen, zeer ongewenschten chaos in de kunstenaarswereld tot gevolg zou hebben. Sommige leden wezen op de onge- lyke strekking van de voorgestelde maatregelen: door verbod van tijde lijke beroepsuitoefening byvoorbeeld, wordt de eene kunstenaar in zyn eenige bestaansbron getroffen, terwyl een andere, bijv. een litterator, gedurende den tyd van uitsluiting werk kan voor bereiden. dat na afloop van den straf- termyn onmiddellyk gepubliceerd kan worden. Nagenoeg algemeen was men van oordeel, dat de vorm van den rechts gang voor de eereraden in de wet moet worden vastgelegd. Hierbij werd ge- reedelïik toegegeven, dat de procedure niet uitsluitend in de wet behoeft te worden geregeld, maar dat den minis ter voldoende armslag moet worden gelaten om nadere voorschriften by Koninklijk Besluit uit te lokken. Bij dit artikel werd door verschil lende leden ODgemerkt, dat ontbreekt een beDaling, krachtens welke de cen trale eereraad de bevoegdheid krygt op eigen initiatief ln het algemeen belang tot een revisie te geraken van zaken, die door eereraden zonder onderzoek mochten zyn geseponeerd. MOTORSCHIP „RIAN" GEZONKEN. Alle opvarenden gered. Naar wy vernemen, ls het 232 ton metende Nederlandsche motorschip Rian Zondagochtend in de Iersche Zee ter hoogte van Ramsey (eiland Man) het slachtoffer geworden van een aanvaring, waarby ook het Nederlandsche marine- vaartuig „Jan van Gelder" betrokken was. De „Jan van Gelder", die slechts lichte avery opliep, nam de uit zes kop pen bestaande bemanning van de „Rian" aan boord. Later zyn deze zes opvaren den, wier baga/ge geheel verloren ging, te Ramsey aan land gezet. DE „INDRAPOERA" UIT BATAVIA VERTROKKEN. De afdeeling „pers en publiciteit" van den dienst der repatrieering deelt mede. dat het motorschip „Indrapoera" 31 Januari 1.1. de haven van Tandjong Priok heeft verlaten met bestemming Np-ierland. Aan boord bevinden zich 1174 repatrieerenden t.w .380 mannen, 543 vrouwen, 251 kinderen. ONZE VISCHEXPORT. (Van een byzonderen medewerker). Met den export van versche zèeyisch wil het de laatste dagen niet best vlot ten. Naar België werden de eerste dagen na de hervatting van den uitvoer flinke party en verzonden, maar dit is thans afgeloopen. De visch is den laatsten tyd lil België, waar de handel vrij is, zoo goedkoop, dat IJmuiden met zyn hooge prijzen daarmee niet kan concurreeren Naar wy vernemen staan de kansen voor een hervatting van den export naar Frankrijk zeer ongunstig. Er is nog steeds geen handelsaccoord met Frankrijk en bovendien is de lage koers van den franc, die nauwelijks cent waard is, een groote belemmering. Woensdag is een delegatie van de Vakgroep naar Parijs vertrokken, om besprekingen inzake den uitvoer te hou den. Deze delegatie zal ook Zwitserland bezoeken. ONDERSCHEIDING VOOR JHR. MR. TJARDA VAN STARKENBORGH ST ACHOUWER. Bij Kon, Besluit van 2 September 1945 heeft H.M. de Koningin aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, thans ambassadeur te Parijs, het Grootkruis in de orde van de Nederlandsche Leeuw verleend. Zaterdag 1.1. heeft de Koningin tij dens een particuliere audiëntie de ver sierselen dezer orde aan den Tjarda van Starkenborgh Stachouwer overhan digd. Australiërs blijven op Timor. Een officieel communiqué uit Ba tavia meldt dat alle aan den buiten kant gelegen eilanden van Neder- Landsch Oost-Indië, met uitzonde ring van Timor, van 2 Februari af onder het A.F.N.E.I. (Allied Forces Netherlands East Indies) zullen res sorteeren. Timor zal door de Austra liërs bezet blyvcn. Volgens een radiobericht uit Mel bourne, dat door Reuter wordt door gegeven, zou kapitein Van Foreest, een Nederlandsch marine-officier, mededegedeeld hebben dat de Ne derlandsche vloot spoedig de controle op geheel Nederlandsch Oost-Indië ten Oosten van Batavia over zal ne men. Ook dc Britsch-Indische troe pen, die zich op Celebes bevinden, zullen spoedig door Nederlandsche strydkrachten worden vervangen. SJAHRIR ONTMOETTE SIR CLARK KERR Sir Archibald Clark Kerr heeft gis termiddag in Batavia een onderhoud gehad met Sjahrir. Volgens Reuter zou Sjahrir van deze eerste ontmoeting zeer gunstige indruk ken hebben ontvangen. „Hij moet wel een groot diplomaat zyn. juist omdat hij heelemaal niet den indruk gaf, een diplomaat te zijn", aldus de heer Sjahrir. „Ik geloof, dat dat de ware diplomatie is". De formeele besprekingen over het Indonesische probleem zullen niet aan vangen, voordat Sjahrir Zaterdag van zyn reis naar Midden-Java is terugge keerd. Het is mogeiyk, dat Sir Archi bald Clark Ken- intusschen een bezoek brengt aan Soerabaja, Bandoeng en andere punten op Java, welke in han den der Britten zyn. TWAALF DOODEN OP JAVA By gevechten naby Kletek (Oost- Java) vielen aan Britsche zyde twaalf dooden en een twintigtal gewonden. In Batavia werd een 100-tal Indonesiërs gevangen gezet. Te Bandoeng is alles rustig. In Semarang werd een groep Indonesiërs, die een Britsche stelling aanviel, met machinegeweervuur ver spreid. Met ingang van 15 Februari a.s. zal het hoofd van den dienst der repa trieering, kolonel B. G. van Os van Del den, zyn functie neerleggen. De heer Van Os van Delden. die voor dezen dienst zeer veel nuttig werd heeft gedaan, treedt evenals voorheen weer in dienst by de KIM. In den re- patrieeringsdienst zal luit.-kolonel S. C. F Maas hem opvolgen. De Stille Omgang te Amsterdam zal dit jaar op 10 en 17 Maart plaats vinden. Als algemeene intentie is het gebed vastgesteld om van God te ver kregen liefde en vrede by den wederop bouw van het maatschappeiyk en gods dienstig leven. Zaterdag is zonder eenlg ceremo nieel de vaste brug over de Maas by Roermond voor het verkeer opengesteld. De slagers te Tilburg zyn een pro testactie begonnen tegen het feit, dat zij geen versch vleesch krygen toegewe zen, terwyl de kruideniers- en comes tl- bleszaken steeds meer worden voorzien van vleeschwaren, afkomstig van de vleesohwarenfabrieken, die een sterk bevoorrechte positie gaan innemen. In Tegelen zal ln 25 jaar geen car naval worden gehouden. Namens de ge- heele gemeente deed de geestelyke over heid in den barren winter '44/'45 die be lofte indien Tegelen van oorlogsgeweld gespaard zou mogen blyven en nu Te- gelen inderdaad ongeschonden is geble ven heeft de gemeenteraad die belofte bekrachtigd. Camouflage-materiaal voor de weermacht vervaardigd. Onder groote belangstelling uit de Haarlemmermeer ls voor het Bljzon- dre Gerechtshof te Amsterdam behan- deeld de zaak tegen de gebr. Gort uit Nieuw Vennep, wlen ten laste ls gelegd, dat zij als firmanten van de firma „Vee- Vlto" ln de Jaren 1940 en 1941 houtkrul len hebben verwerkt tot camouflagemate riaal. dat als bedekking diende op de startbanen van het vliegveld Schiphol. Uit verschillend© getuigenverklaringen bleken verzachtende omstandigheden, o.a. dat Cornells Gort d© illegaliteit gesteund had en dat hij door het verbergen van wapens ook persoonlijk risico geloopen had. Een en ander was voor mr. W. P. Bakhoven aanleiding slechts 1 jaar tegen hem te elschen. hoewel hy ln zyn requisi toir met nadruk wees op de ernst van de hulpverleening aan den vyand, geschied door het vervaardigen van camouflage- materiaal. Tegen Roelof Gort luidde d© elsoh een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdedigers bepleitten voor belden vrijspraak Na een laatste woord van d© verdachten, werd de uitspraak bepaald op 15 Februari a.s. De minister van verkeer en energie deelt mede, dat voortaan weer op den weg zal worden gecontroleerd of mo torrijtuigen voorzien zyn van de inge volge de motor- en rywielwet ver- eischte nummering of wel met daarvan afwykende kenteekenen. De Nederlandsche-Belgische spel lingscommissie zal binnenkort aan beide regeeringen rapport uitbrengen. Leidsche Schouwburg Het Raadsel. Er heeft zich hier ter stede gevormd een Onderwyzers-tooneelvereeniging, die de jeugd goed tooneel wil brengen. De eerste greep, Het Raadsel, is een bijzon der gelukkige geweest. Het is een aardig sprookje, vlot en amusant met die dolle neuzen-geschiedenis en den zyn publiek direct meeslependen ja-prins. Zater dagmiddag is dit sprookje gebracht voor de jeugd van de D. G. en A. V. Concor dia en wel met doorslaand succes. Hoe wel kampende met ziekte, waardoor di verse rollen in nieuwe handen moesten overgaan, heeft het gezelschap met zwier en gratie het gegeven keurig tot het dankbare gehoor doen spreken. Bulletje en zijn kornuiten. Zondagmiddag kon de jeugd te gast gaan aan de opvoering van het tooneel- stuk met bovenstaanden titel, opgevoerd door het Haagsch Jeugdgezelschap, waarin inderdaad de jeugd den boven toon voert. Het stuk behandelt kwajon gensstreken van Bulletje, doch tevens diens droom, waarby gelegenheid wordt gevonden om daarnaast te doen getui gen van een goeden inborst. Bovendien kan de jeugd in de zaal flink getuigen van medeleven en de vry talryke jeugd heeft zich niet onbetuigd gelaten. Het was goed In zyn soort. Of de soort thans paedagogisch geheel verant woord ls? Jongensstad. De hedendaagsche jeugd is verwil derd! Het is als het ware een axioma van dezen tyd. Dat voor dit vraagstuk de volle aandacht wordt gevraagd, is te begrijpen. Het is een pleidooi voor in richting van een soort jeugd-stad, waar de jeugd als mensch wordt behandeld en zelf mee regeert. De strekking is dus zeer aanbevelenswaardig. Jammer, dat de opzet van het stuk echter niet be antwoordt aan hetgeen verwacht mag worden; het ls alles onecht en gemaakt, zonder inneriyke overtuiging. Zelfs de over het algemeen niet slechte vertol king vooral vader van der Veer muntte uit door soberheidkon dit niet verdoezelen. Een apart woord van lof is ten volle verdiend voor den zang van het jongenskoor M. KINDERBISCUITS NIET ZONDER BON Er wordt op gewezen, dat z.g. kinder biscuits niet zonder bon verkocht mo gen worden. Kinderbiscuits zyn ver- krygbaar op de voor rijst aangewezen bonnen. Per bon voor 500 gram ryst zyn 500 gram kinderbiscuits verkryg- baar. INDONESISCHE MANIFESTATIE TE AMSTERDAM. In de markhallen te Amsterdam ls door de vereeniging Nederland-Indone- sië een vergadering gehouden tot steun aan de politiek onzer regeering ten op zichte van Indonesië. Een groot aantal sprekers voerde het woord .In een reso lutie bracht de door ongeveer 20.000 personen bygewoonde byeenkomst tot uiting, dat het Indonesische conflict opgelost moet worden, niet door gewa pend geweld, doch door vreedzaam over- den Nederlandschen Leeuw en drager van buitenlandsche onderscheidings teekenen. EXPORT VAN HARING NAAR PALESTINA. Door de Stichting Export van Visch is wederom een groot kwantum haring verkocht voor export naar Palestina en wel 2750 Schotsche vaten met een netto-inhoud van 120 kilogram. Dit kwantum zal worden afgeleverd in heele en halve Schotsche tonnen en worden gepakt door exporteurs te Vlaardingen, Scheveningen en Katwyk. De waarde bedraagt 28.000 pond sterling. TAWLERS IN RUSTE De stoomtrawler „Isabel" was Vrij dagmorgen te IJmuiden aan den afslag met 400 manden visch. Nadat deze ge lost waren is de „Isabel" naar Amster dam vertrokken om aldaar te dokken. Met de „Isabel" liggen thans in Am- leg met de regeering Sjahrir, waarby de stoomtrawlers „Perseus". TLnhrlcr.ln/ï" P1V1I700" An ClnHa" door de Nederlandsche regeering als uitgangspunten moeten worden aan vaard het recht van Indonesië op een eigen bewind en de vrijwillige samen werking tusschen Nederland en Indo nesië. DIRECTORAAT-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Ir. C. Staf, directeur-generaal van grondgebruik en landbouwherstel van het ministerie van landbouw .visschery en voedselvoorziening, is met ingang „Christine", „Poolzee" en „Gloria". Voorts zit de ..Bruinvisch" op het Te xelsche Mand en wel zoo hoog. dat het thans onmogelijk wordt geacht het schip met behulp van sleepbooten vlot te krijgen. Mocht men er al in slagen den trawler op een andere wijze vlot te brengen dan zal dit wel geruimen tyd vergen, zoodat ook de ,3rulnvisch" voorloopig niet in bedrijf zal komen. DE ALCANTARA Het s.s. Alcantara, dat binnenkort met van 1 Februari 1.1. belast met de waar- ongeveer 2500 repatrieerenden uit Sin- neming van het directoraat-generaal I g&pore z*! vertrekken, is na de Nieuw- Amsterdam het grootste schip, dat voor het repatrieeren van Indische landge- nooten dienst zal doen. De Alcantara, toebehoorende aan de Royal Mail Li nes, meet niet minder dan 22.000 ton en is dus 2000 ton grooter dan hetms. van den landbouw. Ir. TH. J. MANSHOLT OVERLEDEN. In den ouderdom van 68 jaar is te Assen overleden ir. Th. J. Mansholt, geb. ln 1878 te Meeden Ir Mansholt oranje. De Alcantara is te groot om was gedurende vele Jaren inspecteur naar Amsterdam te komen, daar de van den landbouw, hoofd van den bui- Mlddensluis te IJmuiden schepen boven tenlandschen landbouwvoorlichtings-120.000 ton niet kan „verwerken" De dienst ressorteerende onder de directie passagiers van de Alcantara zullen dus van den landbouw te Den Haag. De 1 wel In Southampton overgescheept moe- overledene was ridder ln de orde van ten worden. DE A.S. STATENVERKIEZINGEN. De voorloopige grosiyst van de S.D.AP. voor de a.s. verkiezingen van de Pro vinciale Staten, zooals deze door de Zaterdag gehouden districtsvergade ring is vastgesteld, ziet er als volgt uit?: 1. H. van Woudenberg (Leiden); 2. A. J. Jongeleen (Leiden); 3. L. Burggraaf (Hillegom); 4. Mevr. J. C. de Cler-de Bruin (Leiden); 5. mr. C. W. van Gor- kum (Wassenaar)6. K. Kruizinga (Oegstgeest). Op de grosiyst der Statensectle Lei den van A.-R. candidaten voor de Pro vinciale Staten komen de volgende na men voor: P. Boot, Leiderdorp: mr. dr. N. G. Geelkerken, mr. dr. P. G. Knibbe, mr. dr. H. D. M. Knol en mr. C. J. Woud stra, Leiden; J. E. Goedhart en Jac. Reyneveld, Koudekerk aan den Ryn; T. Kralt en H. de Mooy, Rynsburg; J. van der Perk. C. A. Veltkamp en A. Wassenaar. Katwijk; A. Vogelaar en H. van Zonneveld, Sassenhelm: G. Vogelaar, Noordwyk; en A. C. de Wilde, Valkenburg. HERDENKING LEIDSCH STUDENTENCORPS. Het Leidsch Studentencorps heeft a.s. Woensdagmiddag in de Hoogland- sche Kerk een plechtige herdenking belegd van zyn leden en reünisten, die door oorlogsomstandigheden om het leven kwamen. De praeses collegli, de heer W. J. Geertsema zal de herden- dingsrede uitspreken, terwyl ..Sempre Crescendo" en de organist Piet Uiter- linden de muzikale omiysting ver zorgen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde P. C. Dronkers te Mid delburg. Geslaagd doctoraal examen genees kunde Mej. E. M. de Bruyn te Wasse naar. C. J. van Riet te Goes en E. L. Noach te Leiden. Geslaagd candidaatsexamen Rechts geleerdheid Mej. E. C. Baarslag te Leiden, J. Ruymgaard te Den Haag, J. J. de Groot te Ryswyk. GEZENSWEEK VOLKSHERSTEL. In ons Blad van Zaterdag j.l. heb ben wy aandacht geschonken aan een in de Lakenhal door de Ver. Katholiek Leiden" ingerichte tentoonstelling. „Ieder huisje heeft zyn kruisje", welke wordt gehouden in het kader der Ge- zinsweek onder het motto „Gezinsher stel brengt Volksherstel". De noodzaak van een dergeiyke actie zal wel niemand betwisten. De oorlogs jaren hebben aan het gezinsleven nJs gevolg van vele door den gehaten bezet ter getroffen maatregelen, zooals de portatie van arbeidskrachten, jodenver volgingen e.d. enorme schade toege bracht. Velen zyn door "verblijf in het buitenland of op afgelegen onderduik adressen vele jaren van hun naaste familieleden gescheiden geweest en waar het gezin terecht moet worden beschouwd als een der voornaamste grondpylers onzer maatschappeiyke samenleving, verdienen elk streven en elke maatregel, welke er op is gericht om den geest in den gezinskring te versterken, onze hartelyke sympathie en daadwerkelyke medewerking. Het Nederlands Volksherstel heeft daarom het Initiatief genomen tot deze actie, welke deze week door het ge- geheele land wordt gehouden en waar aan in onze stad behalve „Katholiek Leiden" ook de afdeelingen Gezinszorg der Ned. Herv. Kerk en van de Vrijz. Cbr Federatie zoomede verschillende buitenkerkeiyke groepen haar mede werking verleenen In een manifest, dat dezer dagen huis aan huis wordt ver spreid, kan men er nadere by zonderhe den over lezen. De actie omvat een groot aantal lezingen, zoowel voor vol wassenen als voor de jeugd, terwyi de actie a.s. Maandagavond wordt besloten met een voorstelling in den Schouw burg, te verzorgen door de Ghesellen van de Spelewel onder leiding van An- toon Sweers. Moge deze actie het nut afwerpen, dat de initiatoren ervan verwachten* de gemeenschap zal er hun dankbaar voor zijn! Wij spraken hierboven over de scha de, welke de oorlogsjaren aan het ge zinsleven hebben toegebracht, maar ook het algemeen moreel heeft daaronder in zeer sterke mate geleden. Het nypend tekort aan de meest ele mentaire levensbelangen, zooals voedsel en brandstoffen heeft, voor menigeen de grenzen tusschen het „myn en dyn" doen vervagen, maar ook op ander ter rein openbaart zich helaas hetzelfde verschijnsel. Een merkwaardig voor beeld daarvan kwam ons dezer dagen ter oore; een onbelangrijke zaak, wel licht ln het verband van de groote din gen, waarom het hier gaat, maar niet temin symptomatisch voor dezen tyd. De exploitatie van c'.e buffetten van den Leidschen Schouwburg wordt in den laatsten tijd bemoeiiykt doordat de in ventaris ondanks alle toezicht, voortdu rend slinkt. Niet alleen kopjes en scho tels, maar ook glazen en limonade- fleschjes, vooral die, welke voorzien zyn van een beugelsluiting, verdwynen als sneeuw voor de zon. De oorzaak hier van schuilt ongetwyfeld in het gebrek aan huisgerei, doch het is toch wel heel erg, dat alleen in dit speelseizoen reeds meer dan 100 koppen en schotels, onge veer 125 glazen en meer dan 200 flesch- jes op deze manier zyn verdwenen. Een overblyfsel van de menaliteit gedurende de oorlogsjaren. Doch een mentaliteit welke zoo spoedig mogelyk dient te verdwijnen en daarom met kracht moet worden bestreden! BONKAARTEN HALEN. Morgen kunnen nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen worden afgehaald door hen, wier familienaam begint met de letter L. Zaterdag is de 27-jarige monteur H. J. V. tijdens werkzaamheden aan het voorm. Heerensingelstation tengevolge van het springen van de slang van een zuurstofapparaat, waarmede hy aan het lasschen was, aan beide handen vry erngstig verwond. De E.H.D. vervoerde den man naar het Academisch Zieken huis. De politie heeft een jassendief ge arresteerd, den 22-jarigen C. J. G.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1