nj J er lijn opnieuw zwaar getroffen Zware Britsche verliezen in Golf van Biskaye VEROVERDE POSITIES IN 1943 GEHANDHAAFD 84ste Jaargang Vrijdag* 31 December 1943 No. 25692 Korosten ontruimd. De toestand aan het Oostelijke front. Nieuwjaarsrede van den Leider. DE STEM DHi S.S. Extra Weermachtbericht Dr. GÖBBELS IN „DAS REICH' VERDUISTEREN: EEN KORT WOORD VAN AFSCHEID. Exrta keuringen voor de Waffen-S.S. en Landstorm Nederland. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch Weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren be- cend: Ten Noorden van Kirowograd leeft de eigen aanval ook giste- en nieuwe vorderingen gemaakt. In het geveehtsgebied van Sji- tomir duurt de zware worsteling, waarin van beide kanten verster kingen werden geworpen, met toe nemende felheid voort. 72 tanks werden stukgeschoten. De stad Korosten werd na harde gevech ten opgegeven. Bij Witebsk zijn opnieuw on dernomen doorbraakpogingen van de bolsjewieken mislukt door den taaien weerstand van onze troe pen. Plaatselijke penetraties wer den afgegrendeld of in tegenaan val opgeheven; 28 vijandelijke tanks werden neergeschoten. Zware artillerie van het leger leeft voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad met goed ef fect beschoten. Aan het Zuid-Italiaansche front is ten Zuid-Westen van Minturno *een vijandelijk steunpunt vernie tigd, de bezetting werd gevangen genomen en buit werd binnen gebracht. Herhaalde aanvallen van den vijand ten Noord-Westen van Venafro en aan de Adriati- sche kust mislukten in verbitterde gevechten. Een nieuwe terreuraanval van Britsche formaties bommenwer pers in de avonduren van giste ren op Berlijn heeft verscheidene gebieden der Rijkshoofdstad zwaar getroffen. Er werden ver nielingen, vooral in woonwijken veroorzaakt. Storingsaanvallen werden voorts gericht op eenige plaatsen in W.- Duitschland. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben on- danks zware belemmering door de weersomstandigheden volgens hetgeen tot dusver is geconsta teerd, 23 der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. De bolsjewieken pompen in het gebied ten Westen van Kief steeds nieuwe aanvalsdivisies, naar de militaire correspondent van het D.N.B., .Martin Hallensleben, in zijn beschouwing van den toe stand schrijft. Hij gaat verder; De opgestuwde vloed der bolsje wistische divisies in den sector van Kief brandt thans tegen den ouden Duitschen afweerdijk ten Oosten van Berdisjew en ten Oos ten van Sjitomir en Korosten op. Daarbij doen de Duitsche egel posities in het voorterrein dienst als golfbrekers. Ten gevolge van dit verdedigingssysteem der Duit- schers is er- geen rechte frontlijn in het geheele veldslaggebied, de in elkaar grijpende cirkelvormige gevechtsvelden voor de Duitsche verdedigingsmuur vormen veeleer goede opvangposities. Daardoor is het den Duitschers ook, vooral in het gebied van Barditsjef en Sji tomir gelukt de onafgebroken vij andelijke aanvallen met succes af te weren. Een belangrijk aandeel hierin heeft het kruisvuur der ar tillerie gehad, dat van weerszijden kruiselings gegeven den bolsje wisten uiterst zware verliezen toebracht. De bolsjewistische lei ding echter werpt steeds nieuwe „De Leider van het Ne- derlandsche Volk zal op Nieuwjaarsdag van 12.45-1.15 uur over den zender Hilver sum I een Nieuwjaarsrede tot het Nederlandsche Volk uit spreken, in welke rede de Leider drie voor het Neder landsche volk belangrijke wenschen tot uitdrukking zal brengen. formaties in de veldslaggebieden. Van uur tot uur stijgt de felheid van den strijd. In stoutmoedige ontwijkings bewegingen heeft Manstein op eenige plaatsen het front terug getrokken. De stad Korosten werd binnen het bestek dezer beweging na harde gevechten door de Duit schers opgegeven, hetgeen te ver wachten was. De beweging der Mansteinsche divisies heeft klaar blijkelijk ten doel den tegenstan der nergens gelegenheid te geven tot den door hem geprojecteerden doorbraak door het Duitsche front. Dat is hun tot dusverre in vollen omvang gelukt. Behalve in dezen nog steeds do- mineerenden sector ontwikkelen zich tegelijkertijd ook tegen het front van Newel en Witebsk diep geëchelonneerde onafgebroken bolsjewistische aanvallen. In het bijzonder houdt de bolsjewistische Op 1 Januari van 11.30 tot 12 uur houdt de voorman der Ger- maansche S.S. in Nederland, Standartenführer Feldmeyer, een nieuwjaarstoespraak over den zen der Hilversum I, golflengte 415 meter. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren in een extra-bericht bekend: By de gisteren gemelde ge vechten van verscheidene dagen in de Golf van Biscaye heeft de Britsche marine door de Duitsche zeestrijdkrachten zware verliezen geleden. Onze onder bevel van den kapitein-ter-zee Erdmenger staan de torpedojagers en torpedoboo ten hebben in felle en langdu rige gevechten de Britsche krui sers „Glasgow" en „Enterprise" beschadigd en een daarvan in brand geschoten. Duitsche onder zeebooten mengden zich in den strijd en torpedeerden in kloek moedig uitgevoerde aanvallen zes Britsche torpedojagers. De onder. gang van vijf torpedojagers kon ondubbelzinnig worden waargeno men. De ondergang van den 6den torpedojager is eveneens als zefcer aan te nemen. In het verloop van deze geza menlijke operaties gingen na held- haftigen strijd tegen de met hun artillerie superieure kruisers een Duitsche torpedojager en twee torpedobooten met de vlag in top ten onder. Gedeelten van hun be manningen werden gered. Een andere Britsche torpedo jager werd door Duitsche onder- zeebooten in den grond geboord in de wateren van de Newfound- landsche banken. Daarmede heeft de Britsche marine opnieuw een verlies te betreuren van zeven torpedojagers, die zij voor con- vooieeringsdoeleinden dringend noodig heeft „1943 is voor ons een jaar der beproeving geweest", aldus rijks minister dr. Göbbels in zijn jong ste artikel in het weekblad „Das Reich" dat een interessante be schouwing bij het einde van het jaar bevat. Als taak van het af- geloopen jaar voor Duitschland noemt dr. Göbbels, dat de be langrijkste economische en mili taire posities gehandhaafd en verdedigd moesten worden, welke de Duitsche weermacht in de voorafgegane groote offensieven voor de Duitsche beveiliging had veroverd en die de voorwaarde vormen voor de komende eind overwinning. De minister herinnert aan de voornemens en plannen, die van vijandelijke zijde voor het afge- 100pen jaar waren bekend ge maakt en die zooals bij de jaarwisseling in Londen en Wa shington volkomen openlijk wordt toegegeven niet bereikt zijn, In dit opzicht kunnen wij, zoo schrijft dr. Göbbels, tevreden zijn over het verloop van het oorlogs jaar 1943. Het heeft ons weliswaar niet gebracht wat wij er van ver wacht hadden, maar den vijand nog veel minder. Evenals men zich aan den kant van den vijand vergist heeft ten aanzien van de militaire ontwik keling van 1943, evenzeer is dit het geval en op even kortzichtige wijze ten aanzien van de politieke ontwikkeling. Hoe vaak en op hoeveel vaststaande termijnen is ons niet de moreele ineenstorting van Duitschland voorspeld en hoe staan daarentegen de zaken in werkelijkheid? Men behoeft ze niet te beschouwen door een roos kleurige bril om tot het Inzicht te komen dat het Duitsche volk nog nooit zoo vastbesloten tot den strijd en de overwinning is geweest als juist onder de huidige lasten van het vijfde oorlogsjaar. Er bestaat geen misdaad tegen de menschelijkheid, cultuur en beschaving, zoo constateert dr. Göbbels, die de vyand in dezen oorlog niet heeft gepleegd. Hij laat millioenen honger lijden en honderdduizenden van honger omkomen, alleen om hen daar mede politiek tot inactiviteit te doemen. Hij vermoordt vrouwen en kinderen reeksgewijze, omdat hy hoopt door dit ten. hemel schreiende barbarisme hun man nen en vaders murw te maken in hun vastberadenheid tot den stryd en hen psychisch tot wan hoop te brengen. Het in ruim 2000 jaar verzamelde eerwaar dige cultuurbezit van ons vaste land noemt hy prentbriefkaar- tenrommel en. laat hij bezaaien met brisantbommen en bussen phosphor. Wie heeft hier het recht te spreken van oorlogsmis daden en den eisch te stellen tot een historisch strafgerecht, de vijand of wy? De zegen van het lot is op ons. In deze overtuiging slaan wij het geheimzinnige» boek van het voor ons liggende nieuwe jaar open. Nog houdt het tallooze raadsels voor ons verborgen. Maar wij weten, dat wy ze alle kunnen en moeten oplossen. Het zal een gevaarlijk jaar worden, waarin het lot der beschaafde menschheid weer eens aan een haar hangt. Millioenen Duitsche soldaten heffen bij de wisseling des jaars in den geest him geweren op, millioenen Duitsche boeren hun zeisen en millioenen Duitsche ar beiders hun hamers. Achter hen staan millioenen Duitsche moe ders, die haar kinderen optillen, sm eekend en eisch end tegieMjk. Dat is de nieuwe levende gene ratie van ons volk, die het R«k in haar bescherming neemt. (D.NJB.) van heden-, morgen- en Zondagmiddag 16.45 uur tot morgen-, Zondag- resp. Maandagochtend 8.45 uur 31 Dec.: maan op te 11.47 nur; onder te 22.17 uur. 1 Jan.: maan op te 12.13 nor; onder te 23.37 uur. 2 Jan.: maan op te 12.37 uur; onder op 3 Jan. te 0.54 nor. druk op Witebsk aan. De strijd gaat hier vooral om de sleutel posities, d.w.z. de spoorlijn naar Polotsk en het bezit van den pa rallel loopenden autoweg. De bols jewieken werpen hun strijdkrach ten in het veld tegen Witebsk zoowel uit het Oosten als uit het Noorden en Noord-Westen, zoo dat de slag weer in volle ontwik keling is. In de groote bocht van den Dnjepr ontplooien de Duitsche divisies nog steeds een verwon derlijke bedrijvigheid. Vooral op het hoofdgevechtsveld ten Noor den van Kirowograd teekenen zich Duitsche bewegingen af, die een goeden stand aangeven ten aanzien van de vernietiging van een sterke vijandelijke groep strijdkrachten. Göbbels spreekt op Oudejaars avond Rijksminister dr. Göb bels houdt ter gelegenheid van de jaarwisseling een toespraak tot het Duitsche volk. De rede zal hedenavond om 8 uur door alle Duitsche zenders worden uitge zonden. (D.N.B.). De tewerkstelling in Italië De staatscommissaris voor de te werkstelling heeft naar Radio Rome mededeelde, in het kader van de maatregelen tot totale mobilisatie van alle krachten in Italië bepaald, dat in de provin cies Rome, Viterbo, Grosseto, Rieti, Ternd en eenige andere Midden-Italiaansche provincies alle particuliere firma's met in gang van 1 Januari 1944 geen loonen of salarissen meer aan hun personeel mogen uitbetalen, daar alle arbeiders en employé's overgeplaatst zullen worden naar voor den oorlog belangrijke be drijven. (D.N.B.). De strijd tegen de henden In het Zuid-Bosnische gebied is één dezer dagen, zoo wordt aan het D-N3. gemeld, een uit Duit sche bergjagers bestaande ge vechtsgroep tot den aanval over gegaan om de ravitailleering der communistische benden door de geallieerden te verhinderen. Na- dal talrijke wegversperringen uit den weg waren geruimd, braken de Duitsche bergjagers het ver bitterde verzet van de wanhopig strijdende communisten en dron gen tot ver in het door de ben den bëztte gebied door. Hierbij bereikten zij de kleine stad Gla- moc en vernielden daar het voor de landing van Anglo-Amerikaan- sche transportvliegtuigen aange legde vliegveld. Intusschen pro beerden de benden de ter bevei liging van den opmarsch der berg jagers aangelegde steunpunten te veroveren om zoodoende de voor uitgeschoven Duitsche gevechts groepen den terugweg af te snij den, doch ook deze aanvallen mis lukten met zware verliezen voor de benden. Dagorder van maarschalk An- tonescu De leider van den Roemeenschen staat, maarschalk Antonescu, geeft in een bij de jaarwisseling uitgevaardigden dagorder aan het leger het pa rool uit: „Overwinning of dood". In den dagorder wordt o.a. ge. zegd: „Soldaten op de Krim, aan den Boeg en by Odessa, in de lucht en op zee, u allen, hetzij gij strijdt of u voor den strijd voorbereidt, heeft het lot ervoor bestemd uw vergankelijk leven op het spel te zetten voor de beveiliging van het onsterfelijke leven van uw volk. Wij zyn niet over de grens ge gaan om iets te veroveren, dat niet van ons is, doch om datgene te bevryden, dat van ons was Wy zyn niet by den Djestr biy ven staan, omdat wie zyn kame raad gedurende den slag verlaat, nadat hij zich zyn recht heeft verschaft, zichzelf onteert. Nadat wij den Dnjestr by het vervullen van onzen plicht tegenover de bondgenooten hadden overschre den, hebben wy den stryd voort gezet, niet om ambities te bevre digen. Wie thans vraagt, wat wij in Stalingrad zochten, en wat wy nu nog in Odessa en op de Krim zoeken, antwoord ik ten over staan van de geschiedenis, van Het .Leidsch Dagblad", dat sedert 1860 ononderbroken dage- lyks is uitgekomen, mag met ingang van morgen niet meer verschynen. Alleen onze boek- en handels- drukkery blijft normaal door werken. Ziedaar de nuchtere feiten. Veel, heel veel hebben wy op ons gemoed, doch slechts een zeer kort woord van afscheid zy hier tot onze trouwe lezers en adver teerders gericht. En dan hopen wij, dat deze duizenden billijken zullen, dat wy langs dezen weg slechts volstaan met een oprecht gemeend woord van dank uit te spreken voor het vertrouwen en medeleven, dat wij al die jaren en ook deze laatste weken van hen hebben mogen ondervinden. Wy eindigen met de herhaling van het slot onzer mededeeling in het nummer van 2 Decem ber ji: Wy hopen en vertrouwen, dat, zoodra de mogelykheden daar toe aanwezig zyn, ons blad met zijn byna 84-jarige tradi tie in eere zal worden her steld. Directie en Hoofdredactie. het volk en van zijn vyanden: in de afgeloopen 120 jaar werden de Roemeensche landen vaak overstroomd en uitgeplunderd, in armoede gedompeld en verminkt door Russische legers. Vervolgens noemt de maar schalk de jaren der Russische invallen in Roemenië ten be- wyze van de imperialistische plan nen van Moskou en besluit: „Wy zouden nooit iemand hebben aangevallen, wanneer niet drie millioen broeders in slavernij ge dompeld waren en wanneer ons niet onze Boekowina en ons Bessarabië ontrukt waren op een oogenblik, dat Europa zich op een kruispunt bevond en nie mand ons te hulp kon komen. (D.NJ3.). De Amerikaansche spoorweg kwestie Naar de Britsche be richtendienst meldt, heeft net Amerikaansche ministerie van oor log gisteravond medegedeeld, dat de vakorganisaties van stokers, treinbestuurders en wisselwach ters de staking niet geannuleerd, maar uitgesteld hebben. Het ministerie van oorlog ver klaart, dat het leger niet in staat zal zijn, de spoorwegen aan de particuliere eigenaars terug te geven, in ieder geval niet vóór de toestand is opgehelderd. (D.N.B.) Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Om aan dè vele aanvragen te gemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra keuring voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland plaats vinden. Deze keuringen zullen worden gehouden in het gebouw van het Ersatzkommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag van 10-14 uur. Alle inlichtingen omtrent de dienstneming in de Waffen-S.S. of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando'8, Den Haag. Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Groningen, Heerestraat 46. Heer len, Saroleastraat 25. Bij bovengenoemde adressen zijn eveneens kostelooze spoor wegbiljetten voor de heen. en terugreis verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1