YcERSPOR KAMPEim GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND Koers Oost. KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN. AGENDA NEDERLANDSCHE JONGENS! STADSNIEUWS Aanzienlijke partij thee en koffie gestolen In den nacht van len op 2en Kerstdag hebben inbre kers kans gezien een bekende fa briek te Utrecht binnen te komen. Zij hebben den bewaker met een touw gekneveld en hem daarna op een stoel vastgebonden. Ver volgens hebben zij zich naar het magazijn begeven, waar zij 16 kis ten echte thee (pl.m. 1000 kg.) en 3 groote balen koffieboonen heb ben gestolen. Gezien de omvang rijkheid van den buit moet deze waarschijnlijk per auto of paard en wagen zijn vervoerd. De po litie, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, is er nog niet in geslaagd een spoor van de daders te ontdekken. Tijdens het Kerstdiner gearres teerd' Onlangs werd Voor een bedrag van f.6000 aan sieraden gestolen uit een goudsmidswinkel te Volendam. Tot den buit be hoorde een gouden ring van f. 1200 De politie uit Edam stelde een uitgebreid onderzoek in, dat ten slotte leidde naar de hoofdstad. Hier sloeg zij den Tweeden Kerst dag toe. In een logement op den Zeedijk arresteerde zij drie jonge mannen, die aan een voor treffelijk Kerstdiner zaten. In hun bezit werden voorwerpen, afkom stig van den diefstal, gevonden. Volksgenooten, helpt elkander. Offert aan Winterhulp. Giro 5553 Stakingen in Amerika Onge veer 150.000 Amerikaanscüe staalarbeiders, werkzaam bij 214 firma's, nemen thans deel aan de omvangrijke staking, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Pittsburg. (D.N.B.). Roosevelt heeft Stimson bevo len dé spoorwegen over te ne men, zoo meldt de Britsche be richtendienst uit Washington. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft president Roosevelt in een officieele ver klaring gezegd, dat de inbeslag neming der spoorwegen „voor het transport van troepen en mate riaal en voor het reizigersverkeer, alsmede voor den aanvoer van materiaal en levensmiddelen voor weermacht en burgerbevolking noodzakelijk en ook overigens voor -een succesvolle oorlogvoering van groot gewicht is". Hfj heeft zich daarom genoodzaakt gezien, on- vex-wijld de sp>oorwegen tijdelijk in bezit en onder controle te nemen om de voortzetting van het be drijf te waarborgen. Als thans spoorwegbeambten zouden sta ken, zouden zij dat tegen de re geering der Ver. Staten doen. Naar Reuter uit Washington meldt hebben 15 vakvereenigingen van het niet-rijdend spoorweg personeel den oproep tot staking ingetrokken. Thans moeten nog slechts 3 vakvereenigingen alle van rijdend personeel beslissen of zij den 31en December de sta king willen doorzetten. (D.N.B.). De strijd op Nieuw-Brittanje Reuter meldt uit het hoofdkwar tier der geallieerden op Nieuw- Guinea, dat marinetroepen dei- Ver. Staten bij Kaap Gloucester op de Noordwestelijke kust van Nieuw-Brittanje geland zijn. (D.N.B.) Engelschen in Athan*. Zij zijn nu gekomen, da raadt tindt langan tijd aangekondigde Engelschen, maar andart, dan zij het zich gedacht hadden. Hier marcheeren zij in da stralen van Athene in gevangenschap, nadat zfj op het eiland Leros kepituleer den PK Taschandorf/Transo'Europr/P m .Doriethe' won den grooten Kerst- prijs tijdens da draverijen, welke Zonda-} op Dolndigt zijn gehouden CNF/Schimmelpenningh/Pax m Eeuwen geleden trokken Ne derlandsche boeren en handela ren naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden den Nederlandschen invloed in haar bouwstijl her kennen. Ook nu trekken weer jonge pio niers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe jeugdstormhemd ont moeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den -Germaanschen Landdienst. om het boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boe renstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn onderge bracht in kampen onder Neder landsche leiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders tsters) voor den Germaanschen Land dienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding melden bij den Ger maanschen Landdiensty -Konittgs- laan 9, -Utrecht. Toeslagkaarten bijzonderen ar beid Schippers alsmede rei zende en geëvacueerde rijksamb tenaren, die gedurende de eerste week van een distributieperiode hun toeslagkaarten voor bijzon deren arbeid in ontvangst moe ten nemen, kunnen deze kaarten ditmaal, behalve in de week van 26 December tot en met 1 Januari ook op Maandag 3 én Dinsdag 4 Januari a.s. bij de distributie diensten afhalen. Een 105-jarige te Beuningen - Op 6 Januari a.s. zal de oudste inwoonster van Nederland, de weduwe Van Bergen-Berendsen bij Nijmegen, haar 105den ver jaardag vieren. Het vorig jaar op haar 104en geboortedag heeft ze nog op kunnen zitten en den velen be zoekers nog de hand gedrukt en zich nog eenigszins met hen kunnen onderhouden. Nu is ze na al meer dan een jaar bedlegerig te zijn daar niet meer toe in staat. Vooral geestelijk is ze ook erg verzwakt en van" haar hoogen leeftijd heeft ze dan ook totaal geen begrip meer. Waar bleven 4000 schrijfma chines? Eenigen tijd geleden kreeg de prijsbeheersching er de lucht van, dat groote partijen schrijfmachines tegen fantasti sche prijzen werden verhandeld. Een diepgaand onderzoek, dat geruimen tijd heeft gevorderd, bracht aan het licht, dat een Amhemsche koopman in schrijf machines in den loop van dit jaar minstens 3600 machines tegen buitensporige prijzen heeft om gezet. In het geheele land werden machines opgekocht tegen prij zen, varieerend van f300 tot f850 en na revisie met eenige honderden guldens winst aan ge gadigden doorverkocht. Op deze wijze kostte een oude Remington f. 1500 en deze enorme prijs kan verklaren hoe een vertegenwoor diger van genoemden handelaar naast een salaris van f.50, een provisie van f.200 per week kon genieten. De voornaamste leveranciers waa-en een kantoormachinehan- del te Arnhem, die er ongeveer 1600 leverde voor gemiddeld f. 650 per stuk, een machinehandel te Amsterdam, die enkele honderden exemplaren aanbracht en voorts eenige personen te Nijmegen, die elk enkele tientallen machines tegen dergelijke prijzen verschaf ten. Bij de laatsten bleek tevens, dat deze handel zich over een veel langeren tijd dan een jaar uitstrekte en dat het aantal ver handelde kantoormachines nog veel grooter moet zijn, maar ook dat het juiste aantal niet op een honderdtal nauwkeurig is vast te stéllen. De opsporingsdienst van de prijsbeheersching heeft in al deze gevallen proces-verbaal op gemaakt. Maria Strnjkenvan den Adel De sopraan zangeree Maria Struyken.van den Adel, zal op Dinsdagavond a.s. in de Stadsge hoorzaal concerteeren met een programma, bestaande uit liederen en opera-aria's. Han Zirkzee zal haar aan den vleijgel begeleiden. LeidscHendam De dienst der doktoren wordt op Nieuwjaarsdag waargenomen door dr. J. M. van der Stam Voor burgscheweg 25, Telef. 84 en op Zondag a.s door dr. F. H: M. van Zeeland, Damlaan 23, Tel, 5. WASSENAAR. Voor diaconale aangelegenhe den ontving ds. W. A. B. ten Kate, Ned. Herv pred. alhier, een gift van f. 1000.—. BOSKOOP. Goudeh jubileum Op 1 Jan. as. zal het 50 Jaar geleden zijn, dat op initiatief van de heeren P. Koster Mz en A. van Heijningen de onderlinge waarborg Mij. Zie kenfonds ,,Zelf-Hulp" werd opge licht. Gedurende deze halve eeuw ls het fonds voor menig gezin een zegen geweest. De heer C. B. Hoogendijk. as sistent der directe belastingen te dezer plaatse wordt met ingang van 1 Jan. 1944 overgeplaatst naar de Inspectie der invoerrechten en accijnzen te Gouda, om daar op geleid te worden tot Hoofdassistent Onze plaatsgenoot, de heer A J. Oortgiesen, slaagde te Amster dam voor het examen Hoog Duitsch L.O OP Nieuwjaarsdag wordt de dienst der doktoren waargenomen door dr. C. H. Film. Tel. 38, en op Zondag as. door dr. A. J. Zwar tendijk, Tel. 355 Drie jaar geëischt tegen oplichter Voor de Bossche rechtbank heeft zich te verantwoorden ge had een zekere B., die zich eeni- »en tijd in. Eindhoven had opge houden en zich daar had schuldig gemaakt aan oplichterspraktijken. Hij had zich onder meer vervoegd bij een winkelier, wiens vader en een ander familielid onlangs door een Duitsche politieinstantie wa ren gearresteerd. B. beweerde in staat te zijn er voor te zórgen, dat de gearresteerden op vrije voeten zouden worden gesteld. Hij had al meer soortgelijke gevallen met succes behandeld, daar hij over goede relaties beschikte, doch voor zijn bemiddeling moest hij 3000 gld hebben. De winkelier, die vol- tcomen vertrouwen in den man stelde, gaf direct het geld en bracht hem voorts nog in connec tie met een dame van wie even eens twee bloedverwanten In ar rest waren gesteld. B. hing hier precies hetzelfde verhaal op, slechts verhoogde hij ln dit geval het tarief tot 2000 gld. per per soon, welk bedrag door de dame al even gewillig betaald werd. Een paar maal belde B. zijn slachtoffers daarna nog op. Hij was druk met de zaak bezig en alles zou binnen enkele dagen in orde komen. Hiermede moesten de winkelier en de dame genoegen ne men, want het was het laatste wat zij van den man vernamen. Toen het hun duidelijk was ge worden, dat zij waren opgelicht, dienden zij een aanklacht ln met het gevolg, dat de oplichter eenige dagen later kon worden gearres teerd. Het geld had hij op een be drag van zeven honderd gulden na geheel verbrast in café's en derge lijke gelegenheden Zoo kwam vast te staan, dat bij óp een avond in een bepaald café ln Eindhoven er 1200 gulden had doorheengejaagd. De offlolesr van justitie eischte tegen den man, die deze feiten had begaan nadat hij pas uit de gevangenis ontslagen was, drie Jaar gevangenisstraf. Uitspraak 6 Jan De economische rechter straft - D° Jeugdige H. D. Klinkenberg uit Hillegom had een textielkaart weggenomen en die verkocht. Hij had het geld in alle vroolijkheid verteerd zooals hij bekende. De jongen is thans opgenomen ln een kamp, en daarin zag de officier aanleiding1 een maaifd gevangenis straf te vorderen. De verdediger bepleitte de gratieclausule toe te passen. Daartoe besloot de rech ter, die de maand gevangenisstraf oplegde D. Balkenende te Hillegom had de kaart Van bovengenoemde ver dachte gekocht. Het vonnis werd f.15.boete subs. 7 dagen hech tenis. Er was flink in textielpunten gehandeld zooals de officier vast stelde, en J. Berg uit Alphen was daarin een schakel geweest De punten waren in Den Haag te recht gekomen, waar een aantal koopers en vëfkoopers waren aan gehouden. Wat het déél van B. be treft, wilde de officier volstaan met twee maanden gevangenisstraf De rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Haagschè Rechtbank In den nacht van 10 September werd te Leiden ingebroken -in het pakhuis der margarine- en roomboterfa briek der Fa. Brinkers. De koelcel werd open gebroken en een partij van 460 kilo boter gestolen. Onder verdenking deze inbraak te hebben gepleegd stonden thans terecht H. J. van M en diens broer J. van M., beiden thans gedetineerd.. Ver dachten bekenden dat zij op voor stel van A. J. H., die in genoemde fabriek werkzaam was, de inbraak hadden gepleegd. Het was bekend dat des morgens tusschon half zes en zes uur niemand in het gebouw aanwezig was. Daarom had J van M. zich des avonds laten insluiten in het gebouw, en hij opende volgens afspraak de deur. Behalve H. J. van M. was ook A. J. H. aanwezig benevens T. H N., rto Vrijdag. Evang. Gem.: Samenkomst 5 Vi uur nam. Stadszaal: Poppenspel „Sneeij| witje". 21/2 uur nam. Zaterdag StadszaalPiet Lustenliouwl „Mèlodisten" te iy2 uur nam. Zondag. Stadszaal: Klaas van Beeók zijn orkest te 7% uur nam. BIOSCOPEN t 18 jaar - 14 jaar - alle Luxor-Theater: „Havenmuzlek" I Dag. 2 en 7.30 uur. Kerstdag! 2, 4y2 en 7Vi uur. Lldo-Theater: „Het meisje met 3 vaders" t Dag. 2.15 en 7.30 Zond. 2.15, 4.30 en 7.30 uur. Trianon-Theater „Münchhausen"| Dag. 2 en 7.30 uur. Kerstda l'/2. 4ya en 7»/2 uur. Casino-Theater: Werkdagen te 7| uur „Wiener But Kerstda 1% 3.45, 6 en 8.15 uur. Werkdi gen' te iy2 en 3y2 u. jeugdp«| gramma. Rex-Theater: „7 Jaren geluk" 2 en 7y2 u. Kerstdagen 26'/ai (doorl.) en te 8 uur. De avond-, nacht en Zondagi dienst der apotheken te LeldfJ wordt van Zondag 26 Decemb 8 uur tot Vrijdag 31 December uur waargenomen door: de Ap theek Herdlngh en Blanken. Ho gewoerd 171, tel. 20502, de Apothei Reijst, Steenstraat 35, tel. 2013L Te Oegstgeest door: de Oegstgeesl sche Apotheek, Raadihulspark tel. 26274. Dn Iet >err [jac raat ie t >ra< |jep v; ïva De Germaansche weersportkampen wachten je. Daar leer je bij dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederlandsche jongen in den leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. Meld je nog heden bij een der onderstaande adressen: Utrecht, Koningslaan 9 Maastricht. Vrijthof 25 Goes, Violenstraat 44 Groningen Groote Markt Assen. Rolderstraat 45 Den Haag. Nassauplein 6 2-' Rotterdam, Eendrachtsweg 35 Eindhoven. Keizersgracht 9 Hengelo, Drienerstraat 6 Amsterdam Willemsparkweg 186 Leeuwarden, Emmakade 48. die met een carrier het gestolea zou vervoeren naar zijn pakhui De boter was door de gebroede van M. in Amsterdam verkocht, t bracht f. 12.000.— op. Beide veil dachten zijn reeds enkele malei veroordeeld, zoodat de officier ter gen elk een Jaar en zes maande! gevangenisstraf eischte. Verdacij ten verklaarden den diefstal armoede te hebben gepleegd. Daarna stond terecht A. J. die de inlichting voor den diefst-J had gegeven; hij had van de oh brengst f 1800.ontvangen, doei het meeste was weer ln beslag gef nomen. Verdachte was op het pis? gekomen omdat tevoren ook eens was gepoogd in de fabriek te breken, terwijl hij zelf do diefstal van zijn fiets en carrier l financieèle moeilijkheden was gei raakt. De officier wees erop dil verdachte ernstig het vertrouwer had geschonden en vorderde e# jaar gevangenisstraf imet aftm van preventief, en drie maande: gratie. Aanvankelijk had T. H. 1> niet geweten dat het om dlefsti ging, zoo verklaarde hij thans vo» do rechtbank; hij had aan zwar handel gedacht, toen van M. hei had gevraagd des morgens mei zijn carrier te willen komen. Meel toen hij eenmaal in de fabriek wtf gekomen, ontdekte hij dat bel diefstal betrof doch durfde niejj terug te gaan Van de opbrengsri ontving verdachte f. 1750.welll bedrag grootendeels weer in be-1 slag ls genomen. Rekening hoe dend met de gunstige inlichtinga over verdachte, vorderde de oIf!| cier negen maanden gevangemsf straf waarvan 3 maanden gratiu Prentveiling Burgersdijk e Niermans De firma Burgersdij! en Nierrtians alhier organiseert i Januari in haar nieuwe veiling' lokaal te Amsterdam een zeer be langrijke verkooping van binnen en buitenlandsche topografischi prenten en kaarten beneven vogelplaten. Een dergelijke eollee tie is sedert jaren niet onder den1 hamer geweest. Vooral de verza meling topografische kaarten van Nederland en de Nederlandsche provincies benevens de platte gronden van talrijke Nederland sche steden is uitermate belang wekkend. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Pharmaceutische Import „Pim Bn. Sweerts de Landas Wyborgh- straat 31. Katwijk. De zaak wordt voortaan gedreven in den rechts vorm van. een commanditaire vennootschap onder den naam: Pharmaceutische Industrieele On-1 derneming „Pharminon". Beh. venn.: J. Kat. Katwijk. Aantal vennooten bij wijze van geldschie ters: één. Gevolmachtigde: W. B. Kat, Wassenaar. J. Th. v. d. Burg, Juliana van Stolbergstraat 51, Alphen a. d- Rijn. Foto-atelier en kleinhandel boekhandel, kantoorboekhandel, lijsten .religieuze en luxe artike len. Het foto-atelier, de klein handel in fotografische artikelen en lijsten zijn overgegaan aan c- J. van der Burg.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2