IJO OVER DE LAATSTE OORLOGSGEBEURTENISSEN rfe-ii ie Jaargang Dinsdag 28 December 1943 No. 25683 Roode Kruis ïnderlegitimatiekaart Mededeeling van den Führsorgeoffizier. De „Scharnhorst' gezonken. DANKBAAR. VERDUISTEREN: De ondergang van de „Scharnhorst". 'ht: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Japansche eerste minister [jo heeft in de plenaire zitting het Japansche Hoogerhuis als ster van oorlog rapport uitge- cht over de laatste oorlogsge- irtenissen en verklaard, dat het ansche leger in nauwe samen dring met de marine zijn stra- che, offensieve stellingen [ral in alle operatiegebieden bt in handen houdt en ver- fc-kt, ofschoon eenige wijzigingen i weinig belang in zekere secto- hebben plaatsgevonden, terwijzende naar de gebeurte- fcen op het oorlogstooneel der fie Zuidzee zeide de minister, de strijdkrachten van het nsche leger en de Japansche ne sedert October j.l. den fend met succes verwoestende gen hebben toegebracht, nadat offensieve operaties van oten omvang had aangevangen. Japansche strijdkrachten heb- den vijand op het oogenblik felle gevechten verwikkeld in operatiegebieden, n.l. op de omonseilanden, op de Bis- irck-archipel en in het Oosten i Nieuw-Guinea, waarover Tojo I van bijzonderheden mededeel- |en waarbij hij melding maakte i zware geallieerde verliezen. Imtrent de gevechtshandelingen Nieuw Guinea zeide de minister de situatie in dezen sector het fakter heeft gekregen van een 'ritailleeringsoorlog (supply war) |jo zeide, dat in dit gebied de 'ge transportmogelijkheid het frzeesche transport is. Een ge ne transportverbinding werd dekking van den nacht on- de aanvallen van vijande- ke oppervlakteschepen in stand fiouden. Tojo bracht veel lof aan Japansche luchtstrijdkrachten fdit gebied, welke de vijandelijke htsteunpunten en de vijande vliegtuigen en duikbooten prtdurend hebben aangevallen tegelijkertijd de Japansche fctransporteenheden hebben ge porteerd. Sedert eind October ffden in dezen sector ongeveer i vijandelijke vliegtuigen neer- choten of zwaar beschadigd, wijl de Japansche verliezen over geheel ongeveer 30 vliegtuigen Iroegen. Imtrent de gebeurtenissen in Noordwestelijken sector zeide minister, dat de vijand blijk- in het holst van den nacht Wordt verschrikking gebracht men vlucht als een haas ergens henen, kind'ren verstrooid? let hun kaartje getooid l^7eet men ras waar ze heen zijn verdwenen. ■ofroogdea, vraagt voor Uw klnderea IS jaar een klnderlegitlmatiekaan ^nvrugform all eras verkrijgbaar bü- ptóen van scholen, GemeentesecretarleS» Bevolking), Afdeelingabest area vaa het Ned. Roode Krui» '0.10 Minvermogendea korteloo» baar probeert de Japansche opera tieve voorbereidingen in dezen sec tor te storen, terwijl hjj zelf weer aanvullende voorbereidingen maakt voor een tegenoffensief. Sinds de tweede helft van October hebben gemiddeld 560 vijandelijke vlieg tuigen maandelijks geprobeerd de Japansche steunpunten aan te vallen en het Japansche verkeer ter zee te blokkeeren. Luchtstrijd krachten van het leger in dezen sector beschermden onze kon vooien, vooral tegen vijandelijke duikbootaanvallen, terwijl onze eenheden te land dagelijks onze operatieve voorbereidingen in de zen sector versterkten. Ten aanzien van den sector Birma zeide Tojo: De troepen van het Japansche leger hebben sinds September verschillende vijande lijke machinaties in dien sector verhinderd. Tojo hechtte bijzon dere beteekenis aan de vernieti ging van ongeveer 2 divisies van den vijand in de nabijheid van den Westelijken oever van de rivier de Salwien in het Noordoostelijke deel van Birma, half October. In het verloop van de recente ge vechten, waarbij Tsjoengking ge probeerd heeft het Noorden van Birma te heroveren, bedroeg het aantal dooden, dat de vijand op de slagvelden achterliet en de ge maakte gevangenen ongeveer 15.000 man, terwijl gelijktijdig een groote hoeveelheid wapens en oorlogs materiaal werd buitgemaakt. De aanvallen van vijandelijke vlieg tuigen in Birma zijn sinds het einde van de moesson sterk toege nomen en in totaal vielen maan delijks meer dan 2000 vijandelijke vliegtuigen de Japansche achter- waartsche stellingen in Birma aan. In dit verband legde Tojo nadruk op de prestaties van de legerlucht- macht bij de blokkeering der luchtroutes van Indië naar Tsjoengking en bij de bestrijding van den vijand in dien sector. In een commentaar op de ge beurtenissen aan het Chineesche oorlog9tooneel, meldde de minister dat de Japansche formaties met opmerkelijk succes onafgebroken zuiveringsoperaties uitvoeren. Hij noemde vooral de herfstoperaties in Noord China en de inneming van Tsjangteh. Hij maakte bekend, dat sinds eind October het Japan sche leger in ongeveer 4000 ge vechten het hoofd geboden heeft aan meer dan 600.000 soldaten van den tegenstander. In het verloop van deze operaties zoo vervolgde Tojo. hebben de strijdkrachten van het Japansche leger met succes de kennelijke poging van Tsjoengking verijdeld om den Birmaweg te heroveren. Tojo rapporteerde voorts, dat de vijand zijn strijdmacht, die oor spronkelijk voor de operaties in Birma gereserveerd was, naar el ders verplaatste en een tegen- Het SJS.-Ersatzkommando deelt ons mede: Het spreekuur van den Führsorgeoffizierdat lederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Januari 1944. offensief begon uit verschilende richtingen op de Japansche for maties, ten einde Tsjangteh te verdedigen. Tojo verklaarde, dat de vijandelijke formatie, die aan deze operaties deelnam, in totaal ongeveer 30 divisies omvatte, met 400.000 man. Hij voegde hieraan toe, dat in het verloop van deze gevechtshandelingen het totale aantal der op het slagveld achter gelaten en aangetroffen gesneu velden van den vijand en het aan tal der binnengebrachte gevange nen te zamen meer dan 44.000 man heeft bedragen, terwijl 150 kanon nen en ongeveer 700.000 geweren en dergelijke wapens werden buit gemaakt. Tojo constateerde voorts, dat Engeland en Amerika hun lucht strijdkrachten in China versterkt hebben en dat in totaal per maand meer dan 500 vliegtuigen de Ja pansche stellingen aanvallen. Deze vijandelijke aanvallen zijn door formaties legervliegtuigen afge slagen. Tojo rapporteerde tenslotte nog, dat sinds de tweede helft van October in totaal ongeveer 120 vijandelijke vliegtuigen zijn neer geschoten, vernietigd of bescha digd, terwijl aan Japansche zijde ongeveer 20 machines verloren gingen. In dit verband verklaarde hij, dat met het oog op de groote beteekenis van de luchtoperaties in China de legerleiding besloten heeft vernietigende aanvallen te ondernemen op de vijandelijke luchtmacht en haar volledig ten gronde te richten. Tojo besloot zijn rapport met woorden van lof aan de formaties van het leger, die zijn opgesteld ter verdediging van Mandsjoekwo en Noordelijk Japan. (D.N.B.). Nog meer benoemingen in het geallieerde commando Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Londen gisteren officieel me dedeeling gedaan van aanvullende benoemingen, die het resultaat van de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill zijn. Ge neraal Sir Bernard Paget is be noemd tot opperbevelhebber in het Midden-Oosten onder den ge allieerden opperbevelhebber in het Middellandsche Zeegebied. Lucht- maarschalk Sir Arthur Tedder is benoemd tot plaatsvervangend op perbevelhebber onder generaal Eisenhower. (D.N.B.). Duitsch Weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: Bij het bruggehoofd van Niko pol en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het gebied van Sjitomir heb ben de bolsjewieken nieuwe, sterke formaties infanterie en tanks in den slag geworpen. Zware en wisselvallige gevechten zijn aan den gang. Ten Noordwesten van Resjitza heeft onze aanval tegen hardnek- kigen vijandelijken tegenstand verdere terreinwinst opgeleverd. Bij Witebsk duurt de afweerslag met onverminderde hevigheid voort. De doorbraakpogingen van den vijand zijn ook gisteren mis lukt. Eenige penetraties werden afgegrendeld, aanvaistoppen der bolsjewieken in tegenaanval te ruggeworpen. De rij and verloor hierbij 40 tanks. Bij de afweergevechten ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk heeft het Berlijn-Br andenburg- sche regiment grenadiers No. 477 zich onder leiding van kolonel Maaraus schitterend gehouden. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand slechts hier en daar vergeefsche aanvallen on dernomen. De zware straatgevech ten in de stad Ortona duren nog steeds voort. Aan de Dalmatische kust is het eiland Korcula van communisti sche benden gezuiverd. Hierbij hebben onze troepen in harde gevechten ruim 500 bandieten ver nietigd en verscheidene kanon nen, benevens talrijke wapens, munitie en kleine voertuigen als buit binnengebracht. Op 26 December heeft een for matie Duitsche zeestrijdkrachten onder commando van schout bjj nacht Bey op de Noordelijke IJs zee een voor de Sovjetunie be stemd convooi aangevallen en dit, zoowel als den vijandelijken be- veiligings-strijdkrachten zware schade toegebracht. In langdurige gevechten met verre superieure Engelsche zeestrijdkrachten is het onder commando van den Kapi- tan zur See Hintze staande slag schip „Scharnhorst*. na heldhaf- tigen strijd, vurend tot de laatste granaat, gezonken. Jul7" ERSTMIS 1943 behoort T K. weer t°t het verleden. lx Ernstig en sober hebben wij dit Kerstfeest gevierd. Onze gedachten waren bij hen, die ver van huis vertoeven, bij hen die hun plicht doen in de fabrieken, opdat zij die aan de fronten staan, den strijd tegen de vijanden van ons continent kunnen voortzetten. Onze gedachten gingen ook uit en niet in de laatste plaats naar hen, die vielen in aen sirijd, die voor hun ideaal het hoogste offer brachten. En geschaard rondom den Kerstboom, peinsden wij over ver leden en toekomst, trokken de ge beurtenissen van het afgeloopen jaar in onze gedachten voorbij. Hoewel de waardeering voor wat er in dit jaar gebeurde, uit den aard der zaak afhangt, van wat wij ervan verwachtten, staat het vast dat wij allen in één opzicht overeen zullen stemmen en dat is in het gevoel van dankbaarheid voor het feit, dat ons, ook dit jaar, het bolsjewisme bespaard is gebleven. Het is mogelijk dat er waren meegesleept door de harts tochten door den oorlog ontketend een overwinning van het bolsje wisme wenschten, maar ook zij zullen in de stille uren van over peinzing, die ook dit Kerstfeest ons schonk, tot de overtuiging zijn gekomen, dat zij op een dwaal spoor waren en in hun hart zul len zij eveneens dankbaarheid voelen voor de dapperen, die Europa in het afgeloopen jaar tegen het bolsjewisme bescherm den en het voor ons mogelijk maakten het Kerstfeest te vieren. Millioenen menschen dachten ook over de toekomst en er was er niet een, die niet wenschte dat het vrede zal zijn, wanneer de lichtjes het volgend jaar weer ontstoken zullen worden. Maar dachten zij ook na over de voorwaarde dia vervuld moet worden om dat mo gelijk te maken, beseften zij wel dat het bolsjewistische gevaar nog steeds niet is afgewend, maar dat alles afhangt van den afloop van den strijd die in het Oosten woedt? Zij, die er dankbaar voor waren dat zij dit jaar Kerstfeest konden vieren, zullen goed doen te be denken dat zij daartoe het volgend jaar slechts in de gelegenheid ge steld zullen worden, indien het den Europeeschen strijders gelukt het bolsjewisme te vernietigen. In dien dit niet zou gelukken, indien de sovjet-legers in 1944 een door braak zouden forceeren en Europa onder den voet zouden loopen, dan zal er in 1944 géén Kerstfeest zijn in de Europeesche landen, maar dan zal de chaos heerschen. Het is te wenschen dat de overpein zingen rondom den Kerstboom van dit jaar. de oogen deden open gaan en de harten toegankelijk maakten voor de overtuiging, waarvoor de mannen die strijden voor het behoud van Christendom en beschaving, goed en bloed veil hebben. Dankbaar zijn wij hen die alles wat ons lief en dierbaar is, beschermen tegen de krachten die het trachten te vernietigen en vol vertrouwen maken wij ons op, de moeilijkheden die ons ongetwij feld nog wachten, tegemoet te treden. Indien wij ons vastberaden aan eensluiten en onze plaats innemen in het front der Europeesche vol keren, zal het bolsjewistische ge vaar worden afgewend, zal het recht zegevieren enmisschien zal het dan reeds in 1944 vrede zijn! van hedenmiddag 16.45 uur tot morgenochtend 8.45 uur De maan kwam heden op te 9.49 uur en gaat onder te 18.19 uur 42 BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERLOREN GEGAAN. Over den aanval op het voor Moermansk bestemde vijandelijke convooi heeft het opperbevel der Duitsche marine nog de volgende bijzonderheden medegedeeld Reeds eenige dagen te voren had de Duitsche luchtverkenning een vijandelijk convooi opge merkt, dat op weg was naar Moer mansk; het had oorlogsmateriaal en levensmiddelen voor het Sov jetfront aan boord. Een gevechts groep der Duitsche vloot werd tegen dit convooi in den strijd gebracht en ter hoogte van de Noordkaap trof men den vijand aan. Tegen 11 uur in den och tend van 26 December kwam het slagschip „Scharnhorst", waarop zich de commandant der torpe dojagers, schout-bij-nacht Bey, als bevelhebber der gevechtsgroep had ingescheept, in gevechtscon tact met de vijandelijke bewa- kingsvloot, die bestond uit krui sers en torpedojagers. Bij slecht weer was het zicht beperkt. Kort na het begin van den strijd greep ook een zwaar vijandelijk oor logsschip in. In het verdere ver loop slaagde de vijand er in bij verrassing nog meer zware strijd krachten bijeen te brengen, die tengevolge van het slechte zicht te voren niet gezien waren. Na verscheidene uren van zeer zwaren strijd werd de „Scharn horst", die onder bevel van kapi- tein-ter-zee Hintze stond, door de vijandelijke oorlogsschepen om singeld. Tegen half acht des avonds zonk het slagschip met de vlag in top, nadat het, tot de laatste granaat vurend, den vij and zware schade had toege bracht. De andere Duitsche strijd krachten, die aan de operatie deelnamen, leden geen verliezen. Over het lot der bemanning van de „Scharnhorst" zullen de ver wanten mededeeling krijgen, zoo dra rapporten zijn ontvangen. Radio New-York heeft mede gedeeld, dat de Britsche admira liteit bekend heeft gemaakt, dat 42 Britsche vliegtuigen verloren zijn gegaan in den strijd tegen het slagschip „Scharnhorst". Ook zijn torpedojagers verloren ge gaan. (D.NJ3.). Verklaring van Eisenhower Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft generaal Eisenhower na zijn benoeming tot opperbevel hebber der geallieerde strijd krachten in Europa aan journa listen verklaard, dat de op- marsch der geallieerden naar Rome „teleurstellend langzaam" is. Ook verkeert men weer eens in een tijdperk, zoo vervolgde Eisenhower, waarin men zich tegen een vijand, die feilen tegenstand biedt, moeizaam door het drek moet heenwerken. Het tempo van den geallieerden opmarsch naar het Noorden zal meer dan van iets anders afhangen van de de hoeveelheid versterkingen, die het Duitsche opperbevel tegen de Engelschen en Amerikanen in den strijd denkt te gaan werpen. Eisenhower noemde het een eer ste persoonlijke taak er zorg voor te dragen, dat er onder de geal lieerden nooit moeilijkheden zul len ontstaan over de bevelvoe ring. (DN.B.V Geallieerde verliezen in het Verre Oosten Admiraal Sjimada, de Japansche minister van marine, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de verliezen der Geallieerden ter zee de laatste 2 maanden bedroegen: tot zinken gebracht 16 vliegkampschepen, 5 slagschepen, 26 kruisers, 1 torpe dojager, 11 duikbooten, 33 trans portschepen, zwaar beschadigd 8 vliegkampschepen, 4 slagschepen. 26 kruisers, 8 torpedojagers, 15 transportschepen. Bovendien wer den 916 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In denzelfden tijd verloren de Japanners 2 torpe dojagers, die tot zinken gebracht werden en 2 kruisers, die licht be schadigd werden, terwijl boven dien 200 Japansche vliegtuigen verloren gingen. (DNB.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1