IEINTJES Automatisch gegireerde abonnementsgelden )0R DE VROUW ersttractaties. erwtensoep met.... over bakken en bakpoeder wat moet er op het brood? rr jevraagd Aangeboden Personeel gevr Personeel aang Kamers aangeb. Diversen Voorlichtingsbureau van 1 ledingsraad schrijft: Recep- ir hen, die zelf lekkernijen naken. De banketstaafjes erstpudding kan iedereen, dig is, maken. De Kerst- meer voor degenen, die ig in het banketbakken Banketstaafjes. lookte aardappelen, 1 kopje lout of gortmout, kopje I amandelessence, citroen- I 1 kopje bloem, 1 kopje II theelepel bakpoeder, een |zout. ardappelen -fijn maken en havermout, de suiker en (nee vermengen. De massa kneden tot zjj goed ge- is, samenhangt en stevig rolletjes van pl.m. 10 cm. «vormen, door de massa op |t bloem bestoven tafel met van de hand uit te rol- ln bloem, water, bakpoeder |t een zeer dik beslag ma- staafjes hier één voor I onderdompelen, zoodat zij De kanten met deeg bedekt Pat margarine in de koeke- helten en de staafjes hierin fs bakken met het deksel 'pan, na plm. 10 min. de keeren en de andere zij- der bruin en gaar bakken, lafjes koud laten worden, Jerkiezing met wat jam be- n, in stukjes van plm. 2 cm. [snijden en bij de thee pre ien. Kerstpudding. Jpjes taptemelk en/of water, |es veredeld aardappelmeel vervanging van maizena), lepels suiker, marasquin- |e, roode jam, 8 biscuits of pjes taptemelk aan de kook brengen. Het aardappelmeel met de rest van de melk aanmengen en aan de kokende melk toevoe gen. Alles weer aan- de kook brengen en de massa nog even door laten koken onder zachtjes roeren. Suiker en essence toevoe gen. De pudding uitgieten op twee diepe, met water omgespoelde soepborden of kommetjes. De puddingen koud laten worden. Eén pudding storten op een gla zen schaal. De andere pudding in 8 punten snijden, deze omkeeren en in stervorm tegen de eerste pudding leggen. Daar waar deze de eerste pudding raken propjes jam als versiering aanbrengen. De biscuits in de lengte doorsnij den en tegen de zijden van de pudding plaatsen. Naar verkiezing vanille of jamsaus bij de pudding geven. Kerstkrans. Voor de "spijs 3 gekookte aard appelen, 1 kopje gortmout, 6 le pels suiker, amandel- en citroen essence. t Voor het deeg: 2 kopjes bloem, 1 klontje gist (5 g.), zout, 1 lepel boter of margarine, pl.m. kopje melk. De koude aardappelen fijnma ken en met de suiker, de gort mout en de essence vermengen. De boter smelten. De gist met de melk vermengen. Van bloem, aangemengde gist, zout, gesmol ten boter een stevig deeg kneden en dit plm. 3/4 uur laten rijzen op een lauwwarme plaats. Het deeg op een met bloem bestoven tafel uitrollen tot een lap van plm. 10 cm. breed en 50 cm. lang. Van de spijs een rol vormen op de deeglap. De deeglap langs een zijde bevochtigen. Beide zijden om de spijs heen slaan en de bevoch tigde zijde op de andere drukken. De hierdoor ontstane rol in den vorm van een Kerstkrans op een vetgemaakt bakblik leggen, zoo dat de gladde kant van de rol boven komt te liggen. De uitein den in elkaar schuiven. De krans in een heeten oven plm. uur bakken, tot zij goudbruin en gaar is en met wat jam bestrijken. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Nee, geen erwtensoep met worst of kluif, dat zit er niet aan. Toch is het wel mogelijk een smake lijke soep te koken. Een mooie, dikke, gebonden soep krijgen we door wat aardappelen mee te koken. De groenten en kruiden zorgen voor geur en smaak en verhoogen het vitaminegehalte. Het toevoegen van veel soepgroen ten en aardappelen maakt de soep ook beter wat de voedings waarde betreft. Zóó is het moge lijk van een kleine hoeveelheid erwten een groote pan soep te be reiden. 500 g. erwten, 500 g. aardappelen (3 groote), 2 dikke uien, 3 groote winterwortelen, 1 middelmatig groote seld^rijknol, 1 bosje peterselie, 1 bosje selderie, boter of vet, ca. 3 1. water. De erwten wasschen en een dag en een nacht in ruim water wee ken. De-erwten met de beschik bare hoeveelheid margarine of vet en het weekwater aan de kook brengen. 15 min. zachtjes laten koken, in de hooikist plaat sen en in ongeveer 3 uur bijna gaar laten worden. De aardappe len schoonmaken en in parten snijden. De uien, wortelen en sel derijknol schoonmaken en fijn snipperen. De erwten fijnstampen, de groenten, aardappelen en het zout toevoegen. De soep opnieuw aan den kook brengen en nóg 20 minuten zachtjes laten koken. Zooveel water toevoegen, dat de soep goed van dikte is, het fijn gehakte selderijgroen en de pe terselie er bij doen, de soep nog even laten doorkoken en op smaak afmaken. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Al lijkt het vreemd, toch wordt er door" de huisvrouw meer gebak ken dan vroeger. Een lekkernij uit eigen keuken wordt vooral tegenwoordig op hoogen prijs ge steld en daarom trachten vele huisvrouwen, al' is het door de rantsoeneering moeilijk, zelf iets te bakken. Voor een gebakken gerecht is altijd noodig een weinig boter, margarine of vet en zeer vaak bakpoeder. Met het vet kan men het zuinigst omgaan door de koekepan met het vette wikkel papier in te wrijven of met een vetgemaakt kwastje in te smeren. Deze methode vraagt veel minder Vet dan het bekende laten smel ten van een klontje. Er zijn vele merken bakpoeder in den handel, maar men kan het ook zelf maken. De portie van onderstaand recept kost ongeveer 25 cent en men kan er 5 KG. meel mee verwerken: 50 g. natrium bicarbonaat (zui veringszout), 50 g. tartarus kali- kus acidum (cremortart), 50 g. aardappelmeel of meel. De droge bestanddeelen goed dooreenmengen en in een geslo ten bus of jampot bewaren. Men gebruikt 3 g. bakpoeder (ongeveer halve theelepel) op 100 g. meel. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Een brood belegging van rauwe groenten is het gezondste. Geraspte winter wortel, fijn gesneden zuurkool, een geraspte appel, plakjes rammenas kunnen we afwisselend gebruiken. Een tractatie zijn appelschijven (ca. 1 cm. dik), die met een klein klontje boter in de koekepan aan weerzijden bruin gebraden zijn. Gefruite uien, eventueel met wat Onze kwartaal-abonné's, die ge woon waren hun abonnements geld automatisch aan ons te gi- reeren, willen er wel rekening mede houden, dat zij persoonlijk (schriftelijk) deze machtiging bij den post-ehèque- en girodienst moeten intrekken. agd eflectr. wasch- [ine, stofzuiger (sle- fornuis. De Jong, ank l(2a, Tel. 23055 serk. Dame of Heer [met eigen sohrijf- pine voor typewerk verk)Brieven Bur. (it Blad No. 5871. Aan het water bij War mond gezocht: Huisje, optrekje, woonschip, app. onverschillig wat, mits vriendelijk en zonnig. Liefst gem., goede stook- gelegenheid, Holl. fam., v. 2 pers. Spoedige of ferte aanW. de Zwijger- laan, 16, Doorn. 5855 Aangeboden 1 H. costuum mt. 52, blauw, ruilen voor fiets; Plus four pak mt. 50, f.75; Damesmantel mt. 38, f.76; Damesjurk mt. 36, f.50; Vosbont f. 60 Gymnastiekschoenen mt. 40, f. 10. Alles nieuw, oude samenst. H. de Geest, N.we Beestenmarkt 11A. Goudfabriek kan plaat sen ter opleiding als poliseusse een Meisje. Br. Bureau van dit Blad onder No. 5000. Gevraagd privaatles op leiding Boekhouden M.O. Brieven onder No. 5898 Bureau van dit Blad. Dagmeisje. Gevraagd, een net Meisje, goed kunnende werken of een Werkster, 4 halve dagen iil de week. 5829a Oude Vest 47. mosterd vermengd, zijn bok zeker welkom, terwijl onderstaande smeersels lang niet te versmaden zijn. Speculaaspasta. 1 kopje vlug kokende havermout of vlugkokende gortmout, 2 thee lepels speculaas- of koekkruiden, kopje suiker, 1% kop water. De havermout in een koekepan zoolang verhitten tot ze lichtbruin is gekleurd. De geroosterde haver mout in een steelpannetje over doen, de suiker, de kruiden en het water toevoegen en de massa onder af en toe roeren aan de kook brengen en nog een paar minuten door laten koken. De pasta koud op het brood smeren. Tomaten-gist smeelseL 1 kopje havermout, ruim 50 gr. gist (voor 5 cent), 1% kopje water, klontje boter, 3 lepels tomatensaus of 1V4 lepel tomatenpuree of 3 'lepels tomaten ketchup, iets zout. De boter smelten, de gist fijn- brokkelen, toevoegen en zoolang verhitten tot ze vloeibaar is en lichtbruin kleurt, het water, de havermout en het zout er bij doen, de massa roerende aan de kook brengen en nog even door laten koken én daarna de tomatensaus er door roeren. Het smeersel koud gebruiken. Te koop gevr. Pick-up, geh. compleet. Petersen, Noordeinde 31. 5891 Te koop gevraagd Piano of Orgel. W. Earning, Oude Singel 16. tel. 22858. Echtpaar, 2 kinderen, waarvan de man buiten de stad wenkt, zoekt 2 ongem. kamers met ge bruik van keuken. Brie ven Bur. v.d..Bl. No 5769a latsing aangeboden I piano, in klein gezin, als condl- pt ze mag worden ]ld. Voor onder- rordt gezorgd. Br. v d. BI. No. 5776 k ers. houten ledl- len 3 stel glasgor- f beide in goeden [Br. G. Lekx, Ho- fd B 135 B. Koude- p/d. Rijn. tg met toebehooren fiers. v. Leeuwen, [raat 30. Leiden, [terne kinderwagen, oude kw. en in staat. Verver, L. 9 bovenste bel 2 x erensch. mt. 43 |ongenssch. mt. 38, deel te ruilen met okken of sport- tn met bijbetaling, pen Cardol Agent Llsse of Roemer rstraat 20. Leiden. merkrtlwiel, zón- panden met trom- nen, event. 3 pllingsnaaf. Aanb.: Veen, Morschweg eiden. ano, van gerenom- pe fabriek te koop liefst Duitsche arige. De Jong, s tas tra at 69, Tel. [ie heeft een wrin- pk en een koekepan |mij te koop? Aanb. ond, Oude Rijn no, in behoorlijken Rotgers, Duin- itraat 42. Oegstg. oekhoudli'.g. Belas- "■aken, Incasseeren, Vorderingen, J.u- fche zaken verzor- [wij van f. 2.50 af. 26556. Spreekuur lag en Zaterd v. u. J. Th. Luykx, |v. N. B. v. Belas- pnsulenten, «Pburg 57, Leiden. Gr. electr. tooverlan- taarn m. v. pl. f20. Scheikunde voor Jon gens, doos m. alle mat. en handl. f. 7.50, 4 soli de stoelen f. 19.50. v. Nieuwenhuyze. Ko- nlnginnelaan 3. Leiden. Uitsl. 1214 uur. 2 witte keperen da mesbroeken o.kw. ruilen voor theeservies. Molton tricotrok voor 5 knotten jumperwol, bruin, grijs of blauw. A. Knol, Jan de Laterhof 15. Voor 12 of na 5. Paar kandelaars, ko per, eigen handwerk f 80 veerenbed 5-delig met wit ledikant f. 100. v. d. Vlsch, Haarl str. 246 a, Leiden. Donkerbr. winterjas, voor jongen. 1214 j. f. 25, hoge zwarte jon gensschoenen maat 40 f. 7.50. M. J. de Jong, Verl. Bloemistenl. 39. Antiek mali. boeken kastje f. 190, eiken ta fel, 4 stoelen f50, plaatijzer ledikant f. 20. 2 stroomatrassen f. 15, eiken opzet buffet met spiegels f. 17.50, school bord met ezel (speel goed) f. 3. De Zwaan, Boerhaavelaan 31. O Reismand, groot 78 bil 43, ook geschikt voor waschmand f25, kin derschoenen br. zoo goed als - nieuw ruilen voor m. 28. M. F. Frank. Kap- teinstraat 50. Projectie-lantaarn In kist voor platen 10 en 8,8 cm., merk Optica, met stevlgen houten driepoot f. 125, electr. appar. „Aetherstroom" tegen rheumatiek enz. f. 80. K. van der Graaf, Spaargarenstr. 48 Oegst- geest. 4-deelig konijnenhok z. g. a. n. f37.50, met twee konijnen f. 6.50 p. stuk vBruine astrakan bontkraag nieuw f. 10. hoornen bril montuur m. doublé- f 12.50 en da messhawl wit met zwart f. 1.75. Mej. Ros, Rijn kade 4, Lelden. Dubb. h. blokkendoos f. 5. W. Nagtegaal. Hons- dijk A 3. Koudekerk a/d. Rijn. Konijnen. Wegens te kort aan ruimte nog en kele, ras- en slachtkonil- nen van f. 20 af en hoo- ger. Verkoop aan huis tusschen 1 en 5 uur. Vervooren, Haarlemmer straat 128 A. Schoolbord met ezel f. 15, poppenfornuisje m. toebehooren (spiri tus) f6. Schallenberg. Lorentzkade 50. Dames kunstschaatsen koper beslag f25, hooge d.schoenen z. g. a. n. m. 39 f 50. Mevr. den Ouden Steenstraat 55 a. Trouwjapon v. crème natuurzijde met klein sleepje en taschje met rijke garneering van brocaatkant m. 42 z. p. pr. f. 70. Iterson, Aca- cialaa,n 48, Leiderdorp. Winterjas gr./bl. ruit o. kw. z. g. a. n., kleine heerenmaat f. 60. Ver boeven, Fagelstraat 8. Kachel m. pijpen f. 50 stel zware overgordijnen f. 80, zwart eiken sche merlamp f. 60, stel kan delaars f. 5, rolveger f 15 tusschen 78. G. Voor ham, Moriaansteeg 14. B Dameshoed, nieuw, v. o. D. f. 20, wollen slob- pak v. j. pl.m. 4 j. In ruil aangeb. voor Jon genspakje pl.m. 6 j. of damesmantel. B. Lou- rens, Leidscheweg 537, Voorschoten. 2 nieuwe kinderledi- kantjes, oude kw., prils f. 48.50. Verbooy, Leid- sche weg 535, Voorscho ten. 1 paar zwarte dames kaplaarzen met platte hak mt. 4041 voor 1 paar skischoenen maat 4041. 's Avonds na 6 uur of 's morgens voor 12 uur. De Jong, Hoofd straat 37. Leiderdorp. Haard (Lips en Pe ters) f. 125 en 1 pr. nieuwe steunzolen mt. 39 f.35. Beunink, Hooge Rijndijk 278. 4 witte katoenen kor te heerenjassen (kl. mt.) en dito broeken f. 100, wit linnen vest f. 10. Goedhart Koning straat 60, L'dorp. Z. g. a. n. hobbel paard, prijs f. 25. Noord- ende, Rilnzichtweg 27, Oegstgeest. Poppenled. met baby pop en toebeh. f.~25. donkerbl. windjack voor Jongen of meisje, leeft. 13 J. (wol gev.) z. g. a. n. f. 25. Paddenburg, Merelstraat 45. Een keukenfornuis in goeden staat, merk Go din f.75. H. v. d. Mey, Maresingel 35. Cylinderbureau, groot model, veel bergruimte f. 150. Blotkamp Nleuw- straat 74, Bodegraven. Groene wollen machi naal gebreide Japon, weinig gedragen, maat 44 f. 30.Blotkamp. Acacialaan 36, Leider dorp. Nu nog uit voorraad leverbaarAppel, peer, pruim, kers, morell en perzikboomen, aalbessen kruisbessen en frambo zen, sierheesters enz. Fa. Th. C. Juffermans, Sassenbeim, Tel. 7627. Prima bruine heeren schoenen m. 46, o. kw. f. 50. Slingerland, Verl. Dorpsstr. B 193, War mond. Pootaardappelen van zware N.H. kiel, Eerste ling kl. A, gele en blau we Elgenb. kl. A, Beve lander kl. AA, Koopm. Blauwe A A. Tevens ge legenheid tot voorkie- men. H. A. v. d. Berg, Boerhaavestr. 45, Voor hout. Net meisje, voor de huish., zelfst. kunn. werken, goed loon en vollen 'kost. 's Zondags vrij. Brieven Bur. v. d Blad onder No. 5319 k'. Bekwame en aanko mende naaisters, evt. ook meisjes, die gron dig het vak willen lee- ren. Mevr Ph. van der Putten-Ke'rremans Was senaar, Prinsenweg 10. In gewoon gezin, va der en zoon, huishoud ster. ong. 50 J. Liefst v. bulten. Br. No. 1. v. d. Veen, Boekhand. Oegstg. Meisje, voor hele of halve dagen, 's Zondags vril. Aanmelden: Rijns- burger weg 9. Mevr. v. d. Baan, Wtjt- tenbachweg 69, Oegstg., voor zoo spoedig moge lijk. een flink meisje als hulp ln de huishouding met huiselijk verkeer, voor d. of d. en n. Leerling, net meis-je v. 15 a 16 j. ter opleiding in het vak. Mej. M. M. Devilee, Gedipl. Coupeu- ze, Magdalena Moons- straat 7. Mevr. den Ouden, Steenstraat 55 a, vraagt iemand die eens in de week 's morgens een paar kamers wil helpen doen. Aanbieden 's morgens. Van 93 uur een flink meisje, voor de bel en lichte huiselijke bezigheden. Zich aan te melden: Stationsweg 27 Voor direct noodhulp v. d. of d. en n„ m. vol len kost. Mevr. Koops, v: Kempenstr. 25. Voor schoten. Bouwkundige, over veel vrijen tijd beschik kende zoekt relaties. Genegen alle voorko mende werkz. te ver richten. ook teekenwerk Br. a/d. Blad No. 5889k Zit- en slaapkamer, voor 2 heeren, met of zonder pension. Oude Rijn 48 A. Ongem. zit- en slaap kamer of alleen zit- slaapkamer met pension Liefst oudere dame of heer alleen. Br. Bur. v. d. Blad NO. 5880 k. Jeruel, le Groene- steeg 16. D.V. len Kerst dag 10 uur de hr. Bar- delmeyer; 5 uur de hr. Kolderman. 2en Kerst dag 10 uur de hr. He- derik; 5 uur bijzondere Kerstfeestviering. Steeds toegang vrij Wie ruilt jongenspak- Je, 11 J., o. kw. voor dito pakje Jongen 7 J. of he- rencostuum grote maat. D. v, d. Niet, J. Kroons- weg 6, Noordwijk a/Zee. Evangelisatie van het Ned. Leger des Hells, Oude Vest. len Kerst dag 6 u. Leekenspel; 7 uur Kerstfeest. 2en Kerstdag 10 u. Wijding 19 uur Kerstopvoering. Kopjes meebrengen. Toegang vrij Allen wel kom. 2 Jalouzieën f. 25, 1 x 3 m.. 2 verpleegsters kapjes zw. met sluier f. 10 p. stuk, gehaakt salontafelkleed hand werk f. 50. A. Knol, Jan de Laterhof 15. Voor 12 of na 5 uur. Kort leren damesjasje donkerblauw in ruil voor coupon donkerbl. stof om dito van te ma ken met voering. Paar kunstschaatsen nikkel, merk „Polar" aan- schroefbaar en verleng baar f. 25. Bonte. Bree- straat 23. B Huwelijk (ser.). Besch. jonged. zoekt rttennism. m. ontw. sport, jonge man. leeftijd 2328 J.. beh. pos., muziekllefh. Br. m. foto, welke onder eerew. ret., Bur. v. d. BI. onder No. 5775 k. B Ter ruiling 1 p. zwar te damesschoenen 3/4 hak, mt. 38, voor leeren kaplaarzen, ln goeden staat, eventueel met bij betaling. Wirtz. Hooge Morschweg 60. B Ter ruiling aang. in g. st. z. regenmantel, mt. 38-40 tegen dames cape met of zonder ca puchon, eventueel met bijbetaling, v. Vliet Wil lemstraat 27. Alphen a. d. Rijn. B Huwelijk. Wedn. uit werk. stand, gevord.leef- tild, eenlgszins bemldd., wenscht kennismaking met weduwe, leeft. 55 60 Jaar. Ook van buiten. Br. a/d. Blad No. 5808 k B Verloren in de tram van Leiden naar Kat wijk op 22 Dec. een papleren zak; inhoud groenten en een paar damesschoenen. Gelie ve de schoenen tegen goede belooning terug te bezorgen: Rijnsbur- gersingel 3, Leiden, B Kuil. Aangeb. blauw vos en (witte badstof) badjas en versterker Gevr. 2 of 3 dokterstas sen en poesenschilderij H. Rennes of Raaphorst Adres: Laman, H. Rijn dijk 28. Zoeterwoude, Telef. 22885. Leiden. B Huwelijk. Besch. jong meisje z. k. m. met heer vaste pos., fl. versch. tot 30 Jaar. Brieven m. foto op eerewoord ret. Bur. v. d. Blad No 5839 k. B Aangeb. 2 paar brui ne jongenslaarsjes mt. 23 te rullen voor maat 25, maar moeten ook ln goeden staat zijn. Adres Ouwerkerk, Prlnsenstr. 96 A. Leiden. B Wie wil een winter jas ruilen, mt. 48, voor een goede longensjas, leeft. 15 jaar. S. Schal- kers. Hoofdstraat 216. Leiderdorp. B VI. reuzen ter dek- King, Chincllla 7 kg., ooren 17 cm., konijngrijs 6 kg., ooren 19 cm. Dek- geld f.2. Th. J. Belt, Barbarasteeg 5. B In ruil gangeb. elec- trische trein compl. met zware regelbare Bing- transformator, 6 meter rails, twee wissels enz. tegen electr. gramo- foonversterker. C. van - Ingen, Louise de Collg- nylaan 17 (O.)Telef. 23716. Lelden. B In ruil aangeb. Mark- lin auto-bouwdoozen en een Mecano vliegtuig bouwdoos tegen hockey stick of hockeyschoenen maat 41. C. v. Ingen, Louise de Colignylaan 17 (O.), Telef. 23716, Leiden. B Ter ruiling: 2 paar meisjesschoenen, leeftijd 4 en 6 jaar voor 1 paar No. 31. Te koop: jon gensmolières voor 5 en 10 jaar f.5. meis- jesmanteRJe en mutsje, leeft. 4 jaar f. 5. Kriek. Wasstraat 70. B Wie ruilt pracht wol len pakje leeft. 3 4 J. best. uit blauw wollen broekje en truitje voor mooie zw. damesschoe nen mt. '3940. Slinger land, Warmond.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 7