Berlijn na de bombardementen Enorme schade, doch energie is ongebroken! KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Kerstgroet van den Leider. TWEEDE BLAD VERDUISTEREN: NEDERLANDSCHE JONGENS! Verkoop- en aileverings verbod voor schoenen. Onze Berlijnsche correspon dent schrijft ons: Waarom zoo werd ons aoor een stevigen Berlijnschen Schupo op den man af gevraagd zou onze stad gespaard blijven voor luchtaanvallen, die Hamburg, Bremen, Hannover, München en vrijwel alle groote steden in het industriegebied van Rijn, Roeren Wupper al veel eerder hebben doorgemaakt? Wij hebben thans aan den lijve ondervonden, wat ons van Anglo-Amerikaansche zijde te wachten stond en wan neer de oorlog ben zooveelsten male een verscherping mocht ondergaan, dan kan men ons daarvan de schuld toch bezwaar lijk in de schoenen schuiven!" Deze zakelijke uitlating is ty peerend voor de algemoene stem ming, welke er sedert de zwaie vijandelijke luchtaanvallen te Berlijn iieerscht. Foto's spreken in zoon geval dikwijls korte-- cn duidelijker dan uitvoerige be schrijvingen. Op de voorpagina van een Berlijnsch blad zagen wij Hitier te midden van 20.000 enthousiaste toekomstige offi cieren, voor wie hij een redevoe ring over de poirtieKe situatie bad gehouden. Een ander blad bracht een kiek onder het op schrift „Berlijn trotseert de Britsche terreur" en toonde dr. Göbbels als gouwleider der Rijks hoofdstad te midden jler zwaar getroffen bevolking. Stralend van voldoening accepteerde een be jaarde vrouw uit de hand van den minister een „Kriegsver- dienstkreuz" met de zwaarden en uit de gelaatstrekken der overige vrouwen kan worden afgeleid, dat haar deze onderscheiding van harte wordt gegund. Men bedenke: zulke tafereeien speelden zich af, terwijl een be langrijk deel der stad in een puinhoop is herschapen en geen sterveling weet, wat hem in de eerstvolgende weken te wachten ONVERWOESTBARE ENERGIE. Daar de weinige trams en om nibussen, die het verkeer door een deel van het centrum dei- stad nebben hervat, van allen kant bestormd worden door men- schen, die klaarblijkelijk meer haast hebben dan wij, maken we onzen inspectietocht door dè eer tijds drukste wijken te voet. En al geraakt men daarbij diep onder den indruk van de enorme schade, die overal is teweegge bracht, toch wordt men haast nog sterker getroffen door de onverwoestbare energie, waar mede alem wordt gezwoegd om de puinhoopen uit den weg te rui men, de zwaar geteisterde win kels en woningen weer toeganke lijk en misschien zelfs bewoon baar te maken. Men beseft, dat er tienduizenden menschen zijn, die levensmidde len, kleeding en schoeisel bitter hard noociig hebben. Op planken en schuttingen staat met roode verf te lezen: „Onze zaak ls al weer heropend.!"' of „Hier kan men melk en boter krijgen!" of „De volgende week wordt onze winkel heropend". Men weet zich op elk gebied te behelpen. Men weet zich naar de gewijzigde omstandigheden te schikken. Men moppert niet, maar grijpt met beide handen toe. Zoolang er geen gastoevoer is, wordt er zoo goed mogelijk op electrische comfoortjes gekookt en wie in de keuken een kachel heeft, die maakt daar handig ge bruik van. In de kazerne-wonin gen ziet men bewoners met pot jes en pannetjes naar de buren gaan met het beleefd verzoek daar even het middagmaal te mogen koken of opwarmen. Voor de tienduizenden gezinnen, die volkomen dakloos zijn geworden, heeft men hals over kop gaar keukens ingericht en na den eersten zwaren nachtelijken luchtaanval hebben tallooze ge zinnen, wier huis In laaiende vlammen stond, in een der on- deraardsche schuilkelders moe ten ontbijten. In het uiterste geval kan dan nog altijd gebruik worden ge maakt van de reeds eerder aan gekondigde „Goulaschkanone", de rijdhnde keuken, die van de eene straat naar de andere rijdt, om de bevolking aan een warmen maaltijd te helpen. Maar zoover is het nog niet gekomen. KRIJGSGEVANGENEN AAN HET WERK. Er wordt dag en nacht gewerkt. Overal zagen wij Poolsche, Sov jet-Russische en Badoglio-solda- ten, die onder militaire bewa king het opruimingswerk ver richtten. Op kijklustigen is men daarbij klaarblijkelijk allerminst gesteld, want in de kranten word t nadrukkelijk gewaarschuwd, ri>ii zij, die uit nieuwsgierigheid een kijkje naar de puinhoopen ko men nemen, niet verbaasd moe ten zijn in geval zij gedwongen worden, aan het opruimingswerk deel te nemen. Voor roef en diefstal wordt eveneens gewaarschuwd. Overal ziet mén roode plakkaten, waar in het Duitsch, Fransch, Rus sisch en --«Roolsch op staat te lezen, dat plunderaars door den „politierechter" ter dood veroor deeld worden en datf het vonnis 'oinnen 24 uur ten uitvoer wordt gebracht. Er, dat het daarbij niet om een bedreiging gaat, blijkt uit krantenberichten, welke tot een afschrikwekkend voorbeeld moe ten dienen! Wij leven thans in het vijfdp jaar van den wereld oorlog en aan dgn bitteren ernst van dit harde feit kan ent mag geen sterveling zich onttrekken! H Cuypers 70 jaar De toon kunstenaar Hubert Cuypers viert Tweeden Kerstdag zijn zeventigsten verjaardag Hubert Cuypers werd 26 December 1873 te Baexem (L.) ge boren. Hij ontving zijn eerste mu ziekonderwijs te Roermond en stu deerde vervolgens aan de kerkmu- ziekschool te Aken onder leiding van Franz Nekes. Na de voltooiing van zijn studie werd hij benoemd t^t organist-dirigent van St. Al- phonsuskoor te Amsterdam, waar hij zich tevens in de compositieleer bekwaamde bij Bernard Zweers. Zijn eerste composities waren^voor- namelijk gewijde muziek, doch spoe 'dig ging hij als scheppend kunste naar over op een heel bijzonder terrein, n.l. dat van het muziek- declamatorium, waarbij hij trachtte het gèsproken woord een dusdanige instrumentale begeleiding te 'geven dat bij alle zefstandigheid der beide cementen toch een hooaere eenheid ontstond Maar 'niet alleen als componist heeft Cüypsrs grooten naam ge maakt. ook als koordirigent heeft hij vermaardheid verworven Zoo volgde hij Anton tverkamp opwals directeur van de koorvereeriging ..Arte et religion?" kwam hij aan het hoofd te staan van het Ut.rechtseh Palesirina-koor. was hij directeur van ..Die Hache Sangers" en van ..Sursum Corda" te Lelden en leidde hu de „Vereentgde Zangers" Volksgenooten. helpt elkandeT Offert aan Winterhulp. Giro 5553 Insuline vooi Nederlanilsc.ie diabetici - Door bemiddeling van het Nederlandsche Roode Kruis is een hoeveelheid Amerikaansche insuline ter beschikking van de Nederlandsche diabetici gesteld. Het ligt in de bedoeling met de distributie van deze insuline in Februari 1944 te beginnen. Ver moedelijk zal de beschikbare hoe veelheid voldoende zijn om deze ook gedurende Maart en wel licht ook gedeeltelijk in April voort te zetten. De gebruikers van protamine-zink-tnsuline val len buiten deze regeling Rijkshoreca opgeheven Het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbe- drijf (het z.g. Rijkshoreca) is met ingang van 22 December j.l. opge heven, blijkens een in de staats courant van 21 December opge nomen beschikking van de secre tarissen-generaal van de departe menten van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij Hei. geheele terrein van het Rijksbureau, voor zoover zijn taken niet aan den gemachtigde voor de prijzen zijn opgedragen (prijzencontrole en prüsbcheer- sching) ressorteert voortaan on der de bedrijfsgroep .hotel-, café-, restaurant-, pension, en aanver want? bedrijven, kortweg Bp- drijfshoreca genoemd Nieuwe postzegel van 30 cent Van 6 Januari a.s. af zal aan de postkantoren het nieuwe zegel van 30 cent met de beeltenis van Comelis -Tromp verkrijgbaar zijn. De kleur is licht blauwachtig groen) het model is staand. De zegels zjjn uitgevoerd in ro- togravuredruk bij de fa. Enschedé en Zn. te Haarlem naar het ge graveerde ontwerp van Hubert Levigne. Afmetingen 241/4 x 31% (beeldvlak "211/4 x 28% mm.)in vellen van 100 en van 50 stuks. Afleveringstermijn opslagaard appelen verlengd tot nieuwjaar De geldigheidsduur van de „mach tigingen opslagaardappelen", wel ke eindigt op 25 December is ver lengd tot en met 1 Januari a.s. Diegenen, die vóór 26 December geen opslagaardappelen hebben kunnen verkrijgen op hun machti ging opslagaardappelen, zullen dus nog tot en met 1 Januari a.s. voor opslag geschikte aardappelen op deze machtiging kunnen koopen. Kleine menu's 'in restaurants - Het komt den laatsten tijd regel matig voor, dat in restaurants uitsluitend de dagkaart en niet het menu aan de bezoekers wordt voorgelegd. Deze handelwijze, is voortaan verboden. Een desbetref fende beschikking van de secre tarissen-generaal van de depar tementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, gepubliceerd in de staatscourant van 21 December bepaalt, dat indien in een restau rant een dagkaart wordt aange houden. tevens de vaste kleine menu's hierop moeten worden vermeld. Komen in een restau rant opr een dagkaart een of meer schotels of gerechten met. vleesch, vleeschwaren of wild voor. dan dient op het vaste kleine menu. tegen afgifte van consumenten bonnen. een schotel of gerecht met vleesch. vleeschwaren of wild verkrijgbaar te worden gesteld Geen logies voor korter dan vijf dagen In een dezer dagen in de Staatscourant opgenomen be schikking van de secretarissen- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart en van het departement van landbouw en visscherij, is de bepaling opgenomen, welke ook geldt voor de pensions, dathet exploitanten van kamerverhuui - bedrijven verboden is voor korter dan vijf dagen achtereen aan een en denzelfden persoon tegen betaling te verhuren. AAN DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND De Westfalische Landeszeitung publiceert een Kerstboodschap die de Leider van het Nederland sche volk, Mussert, den in het Duitsche Rijk en in het bijzonder in Westfalen tewerkgest-elden Ne derlanders langs dezen weg doet toekomen: „Landgenooten! Ik verheug mij zeer, dat Ik u van het Kerstfeest de hartelijk ste groeten uit het vaderland kan overbrengen. Mijn onverwoestbaar geloof aan de goede eigenschappen van mijn volk geeft mij de zekerheid, dat steeds meer Nederlanders zich zullen uitspreken voor de ge dachte. dat alleen een onwrikbaar vertrouwen in Duitschland alle tegenstellingen kan overbruggen en dat de nieuwe ordening van Europa, die in dezen oorlog ver overd moet worden, ook voor ons volk een nieuw tijdperk van blcei in het bestek van zijn natuurlijke mogelijkheden zal brengen. Ook al kan ik u op het oogenblik nog niets tastbaars geven, toch kunt gij er zeker van zijn, dat uw ar beid en de bloedoffers van onze vrijwilligers een ons toekomende plaats in de Europeesche volken gemeenschap waarborgen. Nederlanders! Vervult uw plicht jegens de andere buitenlandsche arbeiders op voorbeeldige wijze, geheel onverschillig welke functie gij in Duitschland uitoefent. Toont een houding, die zoo cor rect en fatsoenlijk is, als die van den Duitschen soldaat in uw va derland!" Van Vrijdag 24 December 1943. van heden en morgenmiddag 16.30 uur tot morgen- en Zondagochtend 8.30 uur en van Zondagmiddag 16.45 uur tot Maandagmorgen 8.45 uur 24 Dec.: maan op te 5.11 uur; onder te 14.55 uur. 25 Dec.: Maan op te 6.27 uur; langs dezen weg ter gelegenheid4pnder te 15.32 uur. 26 Dec.- Maan op te 7.40 uur; onder te 16.15 uur. De Germaansche weersportkampen wachten je. Daar leer je bij dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederlandsche jongen in den lëeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. Meld je nog heden bij een der onderstaande adressen: Utrecht, Koningslaan 9 Maastricht, Vrijthof 25 Goes, Violenstraat 44 Groningen Groote Markt 2é Assen. Rolderstraat 45 Den Haag. Nassauplein 6 Rotterdam, Eendrachtsweg 35 Eindhoven. Keizersgracht 9 Hengelo, Drienerstraat 6 Amsterdam, Willemsparkweg 18& Leeuwarden, Emmakade 48 In verband met de in vent ar i- risatie van de voorraden schoe nen hier te lande, is in de periode van 25 December tot en met 5 Januari het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoe nen in den uitgebreidsten zin, met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel, verboden, ock al zou hier voor een geldige schoenenbon worden geleverd. In verband hiermede is de gel digheidsduur van de schoenbon nen, die in genoemde periode ver- loopen, verlengd tot en met 12 Januari, zonder dat hiervoor af stempeling van den bon door den distributiedienst noodig is. De bedrijfsrust tusschen Kerst mis en Nieuwjaar - Het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er de aan dacht op, dat werkzaamheden, samenhangende met van over heidswege bevolen evacuatie- maatregelen niet onder de be drijfsrust tusschen Kerstmis en Nieuwjaar vallen. Meubeltrans porten en dergelijke werkzaam heden mogen derhalve worden uitgevoerd Olie, stroop en versnaperingen voor grensgangers en arbeiders met verlof De centrale pers dienst van het Nederlandsche Ar beidsfront meldt: Op aandringen van het Nederlandsch Arbeids- front werd aan den wensch van een groote groep Nederlandsche arbeiders, die tijdelijk in het bui tenland vertoeven en thans met Kerst- en Oudej aars verlof in Ne derland verblijven, alsnog tege moet gekomen. Het betreft hier de verstrekking van de extra Kerstrantsoenen, spijsolie, stroop en suikerwerKen, waarvoor deze groep van Neder landsche arbeiders aanvankelijk niet in aanmerking zou komen. Thans zullen, rnede dank zij de bemoeienissen van het Neder landsch Arbeidsfront, de navol gende categorieën alsnog deze toewijzing ontvangen: a. de z.g. weekgrensgangers; b. de „Ostbau"- arbeiders, die met wachtgeld in Nederland vertoeven; c. de met verlof zijnde jongens en meisjes van den Germaanschen Land- dienst en verder de verlofgangers, die tijdens de Kerstperiode in Nederland vertoeven, Tenslotte ontvangen- NedCr-land- sehe mijnwerkers, die in Duitsch land werken, doch dagelijks naar Nederland terugkeeren, voor zoo ver zij in het bezit zijn van een Duitsche toeslagkaart voor zwaren arbeid een dubbel rantsoen olie. De wijze, waarop de distributie van de toegewezen artikelen zal plaatsvinden, zal dezer dagen nog nader worden bekend gemaakt. Zuivelfabrikant uit zijn bedrijf ontzet De overheid heeft ter men gevonden het scherpe wapen van de bedrijfsontzetting te han- teeren jegens een zuivelfabrikant in het Limfcurgsche plaatsje Rev- merstok (gemeente Gulpen), eige naar van een aldaar gevestigde zuivelfabriek. Bij beschikking van den secretaris-generaal is deze „ondernemer op het terrein van de voedselvoorziening" ingaande 18 Dec.. 1943 voor c.nbepaalden tijd uit zijn bedrijf ontzet, is hem het gebruik van zijn bedrijfsgebou wen en zijn on het bedrijf ge legen woning ontzegd, terwijl in zijn plaats een daartoe aange stelde bewindvoerder met den tot diens beschikking gestelden be- drijfsinventaris de bedrijfsvoering zal overnemen. Jarenlang heeft deze onderne- mev zich schuldig gemaakt aan allerlei overtredingen. Een lange reeks van processen verbaal, tuchtrechtelijke verklaringen, vonnissen van den tuchtrechter dan wel uitspraken van het cen traal college, voor de tuchtrecht spraak, getuigt van 's mans mis dragingen. Dat hij tevens in aanraking met den strafrechter is gekomen, be hoeft daarbij niet te verwonde ren: boter afgeleverd zonder in neming van distributiebescheiden, ongemerkte boter voorhanden, melk verkocht zonder bon en tegen te hooge prijzen, bepaalde zuivelproducten bereid en afge leverd .ponder vergunning, con trole bemoeilijkt en tegengewerkt, botermerken onrechtmatig ee- fcruikt, geknoei met monsters, ad ministratie opzettelijk onjuist en onvolledig gevoerd - er heers.i.te een schier chaotische toestand op administratief gebied - ziedaar een onvolledige opsomming,waar bij nog komt, dat ook technisch de zaak zooveel te wéhschen over liet, dat er geen bednjfsztkerheid was. Aan het wanbedrijf is thans resoluut ?en einde gemaakt in het belang van de voedselvoorziening. Wageningens kerk in gebruik genomen Te Wageningen 13 Woensdag het tijdens de oorlogs dagen van Mei 1940 geheel ver woeste kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, met welks herbouw spoedig kon worden aangevangen, officieel in gebruik genomen. In dezen eersten dienst ging voor de oudste predikant, ds. J. H. van der Wal Deze had als tekst gekozen Joh 10 22, 23: „En het was het feest der ver nieuwing des tempels" enz. De tabaksproductie van Neder land. De Rijnstreek, met als centrum Amerongen, heeft dit seizoen een voor Nederland zeer opmerkelijk record op haar naam staan. Va 1 de totale tabakspro- ductia van Nederland heeft de Rijnstreek den afgeloopen zomer namelijk ongeveer de helft alleen opgebracht. „Wat aarde bewaarde" te Am sterdam. In het stedelijk mu seum' te Amsterdam is thans de tentoonstelling „Wat aarde be waarde", die reeds met veel suc ces in andere plaatsen is gehou den, in een aantal benedenzalen ingericht. Deze tentoonstelling over de oud-Germaansche cul tuur, die een levend beeld geeft van het verleden en die aan de hand van vele opgegraven voor werpen, wetenschappelijk aan toont, dat dit verleden anders was dan vroeger in oppervlakkige schoolboekjes werd geleerd^is bij zonder interessant voor hen, die er belang in stellen, hoe hun voorouders hebben geleefd en ge werkt. Men vindt op „Wat aarde bewaarde" de resultaten van op gravingen, die herinneren aan het steenen-, bronzen- en ijzeren tijdperk. Van elke periode ziet men de uitingen van menschen uit dien lijd, zoodat een voortref felijk en belangwekkend, beeld wordt gegeven.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 5