Talrijke Sovjetaanvallen afgeslagen B4ste Jaargang Donderdag 23 December 1943 No. 25686 DUITSCH WEERMACHTBERICHT Mededeeling van den Führsorgeoffizier. BEKENDMAKING. BINNENLAND De riieuwe bonnen. VERDUISTEREN: Journalistieke arbeid bekroond. Kerstfeest van „Vreugde en Arbeid" te Rotterdam EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: „Aan /iet Noordelijke Krim- 'ront is een aanvallend sovjet- >a tal jon ingesloten en vernie- ,igd. Nieuwe hevige aanvallen van len vijand op het bruggehoofd van tikopol en het front ten Zuid' esten van Dnjepropetrowsk bie ren zonder resultaat. Ten Zuidoosten van Kirowograd ■ukten onze troepen verder op. /an 5 tot 21 December werden illeen al in het ressort van een lier aanvallend legercorps 1300 'revangenen binnengebracht, 274 anks en 306 kanonnen van aller- ei soort, benevens talrijke an- lere wapens buitgemaakt of ver- ïietigd. rn het gebied ten Noordoosten an Sjitomir weerden onze troe len sterke vijandelijke tegen- anvallen af en vernielden 37 ;anks der bolsjewieken. Ten Noordwesten an Resjitza eiüdé een eigen aanval in moei- ijk terrein na het overwinnen 'an taaien tegenstand der bols- ewieken tot het sluiten vant een ires in het front. Het grootste ieel van een vijandelijke garde- nfanteriedivisie werd daarbij ver lagen. Talrijke gevangenen en jmvangrijke buit werden binnen- [ebracht. On het gebied ten Noorden en Oosten van Witebsk mislukten ierhaalde doorbraakpogingen van ien vijand in zware wisselvallige gevechten. Plaatselijke penetra- ;ies werden opgeheven of afge grendeld. Op eenige penetratie- ilaatsen wordt nog gestreden. De jol^jewieken verloren in dezen ector 20 tanks. 3ok ten Noordwesten van Newel erden felle aanvallen van den rijand afgeslagen. Uit het hooge Noorden wordt evendige wederzijdsche activiteit van stoottroepen gemeld. Ver- ienningsaanvallen der bolsjewie ken mislukten onder zware ver liezer* voor den vijand. m Zuid-Italië verzwakten de vijandelijke aanvallen aan de Mriatische kust weer.Vrij zwakke lanvallen in den sector van Or- ona werden afgeslagen. Aan de rest van het front verliep de lag, behalve vergeefsche vijande- ijke stoottroepbedrijvigheid, rus- :ig. In de wateren van Sicilië hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen 2 vijandelijke koopvaarders van middelbare grootte met bom- reffers zwaar beschadigd. Afzonderlijk vliegende vijande- ijke toestellen hebben in den af- eloopen nacht bommen gewor- )en in West-Duitschland. Duitsche vliegtuigen hebben in len nacht van 21 op 22 Dec. sto- ingsaanvallen gedaan op Zuid- tost-Engeland. Luchtaanval op Noordwest- >uitschland In de middag- aren van den 22sten December ijn formaties Amerikaansche jommenwerpers, krachtig be- chermd door jachtvliegtuigen, iet grensgebied van Noordwest- Xtitschland binnengedrongen. De vijandelijke formaties werden door de telkens weder aanval lende Duitsche eskaders jacht vliegtuigen en jachtkruisers uit eengeslagen. De vijand had het er blijkbaar op aangelegd te tarnen opereeren onder be scherming van het wolkendek, ten einde aldus verliezen van Srooteren. omvang te vermijden. Lat mislukte echter. Een aanzien lik aantal viermotorige bommen werpers en enkele Amerikaansche lachtvliegtuigen, die ter bescher- meevlogen, werden tijdens verbitterde gevechten neerge schoten. Te Londen is. gisteravond me degedeeld, z°o meldt de Britsche berichtendienst, dat na dezen «hval 21 Amerikaansche bom- menwerpers en 4 jagers vermist Worden. (DN/B.) Regeeringswisseling in Irak De Iraaksche ministerpresident Noeri el Said, heeft den regent zijn ontslag aangeboden, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Bagdad. Naar verluidt zal Noeri el Said een nieuwe regeering vormen, waarvan ook enkele leden van zijn vroeger kabinet deel zullen uit maken. (D.N3.). Uit Joegoslavië Reuter heeft als extra bericht een mededeeling verspreid van den zoogenaamden „Vrijen Joegoslavischen omroep" volgens welke op een conferentie van den „Antifascistischen natio- nalen raad voor de bevrijding van Joegoslavië" besloten is, dat ex- koning Peter niet naar „Joego slavië" zal terugkeeren. Voorts zou besloten zijn de zich in het buitenland bevindende „Joegoslavische regeering" alle rechten' te ontzegfeen. De Engelsche nieuwsdienst haalt een bericht aan van de „Daily Telegraph", volgens hetwelk er thans een „missie van maarschalk Tito" op weg is naar Londen, die waarschijnlijk zal onderhandelen over de diplomatieke erkenning van het comité van Tito in Lon den. Voorts meldt de Engelsche nieuwsdienst uit Cairo, dat krach tens een besluit van de in Alex- andrië gehouden conferentie aan „maarschalk ■Tito" de rang is ver leend van opperbevelhebber der geallieerden. TD.N.B.) Verklaringen van Tojo Mi nister-president Tojo-heeft op een Het SB.-Ersatzkommando deelt ons mede: Het spreekuur van den Führsorgeoffizier, dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Januari 1944. gouverneursconferentie verklaard, dat in het kommie jaar de grond slag voor de eindoverwinning van Japan zal worden gelegd. Het jaar 1944 zal beslissend blijken voor het bereiken van de Japansche over winning. Tojo spoorde de gouverneurs aan, in hun provincies de produc tie, vooral die van vliegtuigen, te vergrooten en alle krachten voor de overwinning in te spannen, op dat de vijand definitief ten val kan worden gebracht. Ook de pro ductie. van levensmiddelen moet uitgebreid worden. (D.N.B.). De strijd op Nieuw-B»ittannië Het Japansche hoofdkwartier heeft nieuwe successen der luchtstrijd krachten der marine bij aanval len op vijandëlijke convooien bij Kaap Marcus bekend gemaakt. Het officieele bericht luidt: De luchtstrijdkrachten der Ja pansche marine, die vijandelijke convooien bij Kaap Marcus twee maal des ochtends en des middags op 21 December hebben aangeval len, hebben de volgende successen behaald: tot zinken gebracht wer den 2 groote transportschepen, vier of vijf speciale of middel- groote transportschepen, 2 krui sers en een landingsboot. Bescha digd werden een torpedojager (in brand geworpen, zwaar bescha digd), en een groot aantal kleine vaartuigen. Vijf eigen vliegtuigen gingen verloren, die zich of wel vrijwillig op de vijandelijke doelen hebben gestort, dan wel niet te ruggekeerd zijn op hun steunpun ten. Bij den tweeden aanval wer den de volgende successen ge haald tot zinken gebracht wer den 2 speciale transportschepen, 2 motortorpedobooten en ongeveer 30 landingsvaartuigen. Zwaar be schadigd wertlen een torpedoboot- jager (in brand geworpen), een duikbootjager en een transport schip, benevens een groot aantal landingsvaartuigen. Neergeschoten werden meer dan 4 vijandelijke vliegtuigen-. Vijf Japansche vlieg tuigen gingen bij dezen aanval verloren. Zij hadden zich vrijwillig op hun doelen gestort of zijn niet teruggekeerd. Alle vijandelijke transportschepen en landingsvaar tuigen werden vóór hun landing aangevallen. Zij waren zwaar met troepen en oorlogstuig geladen. (D.N3.). Dankbetuiging van - Göbbels Rijksminister dr. Göbbels heeft de leiders der Berlijnsche partijor ganisaties, der weermacht, der politie, der stedelijke autoritei ten. der brandweer en der lucht bescherming ontvangen, ten einde hun na de zware terreuraanval- len op de Rijkshoofdstad zijn dank te betuigen voor het schit terend optreden van alle bij den afweer betrokken instanties en personeel. Tegelijkertijd bracht dr. Göbbels hun ook de waardee ring van den Führer over. In een toespraak zeide de gouwleider, dat men ook in de toekomst met nieuwe terreur- aanvallen op Berlijn rekening moest houden. Desondanks zal eens, de.steeds sterker wordende afweer van een komende vergel ding aan de actie der luch^ hunnen een einde maken. Even als talrijke andere Duitsche ste den heeft ook de rijkshoofdstad in de afgeloopen dagen en weken bewezen, dat de vijanden het Duitsche volk door de luchtter- reur niet op de knieën kunnen brengen. Behalve aan de bewon derenswaardige houding der be volking, is dit in de eerste plaats te danken aan het optreden der partij, der weermacht, der politie en van het stedelijke bestuur. Uit de verbeten woede, zoo ging dr. Göbbels voort, waarmede alle be trokkenen optreden bij de be strijding van de branden en de schade en uit hun schitterende prestaties heeft hij de zekerheid gekregen, dat het na het bevech ten der eindoverwinning in kor ten tijd gelukken zal de rijks hoofdstad grootsch dn in nieuwe schoonheid weer op te bouwen. Berlijn zal dan, zoowel uiterlijk als ook op grond van zijn moreel standhouden, terecht den eere- titel van rijkshoofdstad kunnen ODeischen. CD.N.B). Extra keuringen voor de Waffen S.S. en den Landstorm Nederland. van hedenmiddag 16.30 uur tot morgenochtend 8.30 uur De maan kwam heden op te 3.57 uur en ging onder te 14.28 uur. ER MAG REEDS MORGEN OP GEKOCHT WORDEN. Voor de volgende periode van veertien dagen, loopende tot en met 9 Januari, zijn de bonnen 1 en 2 aangewezen voor het koopen van brood, beschuit, melk, tapte melk, vleesch en aardappelen, de laatste met een toeslag van 1 kg. op elk der bonnen 01 en 02. Op de bonnen la en lb boter wordt een half rantsoen marga rine verstrekt, terwijl Voor de verschillende groepen beneden 21 jaar als bijzonder rantsoen op de bonnen b2, c2, d2 en e2 reserve een half rantsoen boter beschik baar wordt gesteld. Tabak- naar keuze kan gekocht worden op de bonnen 01 en 02 van de tabakskaart en 100 gram suikerwerken op bon 1 van de versnaperingenkaart. Voorts zijn van de bonnen al gemeen aangewezen01 en 02 voor bloem, 03 voor 125 gram-gemengd meel, 04 voor 125 gram gort, 05 voor 100 gram vermicelli, 06 voor 100 gram 20 plus of magere kaas, 07 voor suiker, 08 voor jam, 09 voor een rantsoen eenheidszeep en 10 voor een rantsoen wasch- poeder. Verder is nog een rantsoen waschpoeder verkrijgbaar op de bonnen c3, d3 en e3 reserve, ter wijl bon e4 reserve geldig is voor een rantsoen toiletzeep en bon rOl van de tabakskaart voor 45 gram scheerzeep. De bonnen voor eenheidszeep, waschpoeder en toiletzeep zijn geldig tot 22 Januari en die voor scheerzeep tot 29 April. Tenslotte is bon dl aangewezen voor .25ff-gram gort en bon el reserve voor 250 gram rijst of gort. Op alle bonnen mag reeds op 24 December worden gekocht, met uitzondering van vleesch en aard appelen. Voor koffiesurrogaat en vermi celli zullen op 23 Januari nieuwe bonnen worden aangewezen, even als voor eenheidszeep, waschpoe der en toiletzeep. Prof. Kreutzwendedich von dem Borne overleden Na een lang durig ziekbed is te Groningen in den oqderdom van 38 jaar over leden prof. jhr. dr. G. A. Kreutz wendedich von dem Borne. De overledene werd in 1905 te Ter- nate geboren en studeerde aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1929 promoveerde tot doc tor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: Die vitale Farbung und Tumorformung". In April 1941 volgde zijn be noeming tot hoogleeraar in de interne geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. Radiopraatje Max Blokzijl In de serie brandende kwesties houdt Max Blokzijl heden over Hilver sum 1 om 18.45 uur zijn praatje, dat tot titel heeft: Antwoord aan een eerlijk sociaal-democraat" Het S.S. Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen te gemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extrakeuring voor de Waffen S.S. en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervooi melden bij het Ersatzcommando. Korte Vijver berg 5, Den Haag van 10-14 uur. Alle inlichtingen omtrent dienst neming in de Waffen S.S. of Landstorm Nederland geven de Ersatzcommando's Den Haag, Kor te Vijverberg 5. Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Gro ningen, Heerénstraat 46, Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen even eens bij de bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. DE DR. GOEDEWAAGEN-PRIJS UITGEREIKT. Gistermiddag heeft in Piüchri Studio te Den Haag de wnd. secre taris-generaal van het departe ment voor volksvoorlichting en kunsten, jhr. S. M. R. de Ranitz voor de derde maal sedert de in stelling, den Dr. Goedewaagen- prijs uitgereikt voor .de beste jour nalistieke prestatie. De journalisten, die voor de twee eerste prijzen in aanmerking kwamen, waren Chr. de Graaff, plv. van den hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad en H. J. Lindt, hoofdredacteur van de arbeiderspers. De derde prijs werd gedeeld door W. van Heugten, hoofdredacteur van het Nieuws blad van Deurne -en M. van Nierop, hoofdredacteur van het Twentsch Nieuwsblad. De bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door Pressechef Dittmar, den leider van het persgilde, mr. J. Huyts en tal van vakgenooten. Max Blokzijl, hoofd van de af- deeling perswezen van het depar tement memoreerde, dat het af geloopen jaar werd voortgegaan met de reorganisatie van de Ne- derlandsche pers. De uitvoering van .de beginselen, neergelegd in het journklistenbesluit, hield vér strekkende .consequenties in van persoonlijk en zakelijk karakter, en zal die ook in de toekomst nog met zich brengen. Jhr. mr. de-Ranitz wees er in zijn rede op, dat de journalist een voorlichter moet zijn die niet alleen een wereldbeschouwing geeft maar haar ook beleeft. Steeds bestaat zijn werk uit waar- deeren, beoordeelen en het inne men van een standpunt. De journalist van heden heeft te maken met den nieuwen ge meenschapszin. Hij moet daarvan de pionier zijn. Waar krachten te kortschieten zullen nieuwe moeten worden gekweekt, die zoowel den geest van hun tijd begrijpen als het vak verstaan. Voor een der gelijke Journalistenoplelding zijn de grondslagen gelegd. De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megchelen, die de bijeenkomst geopend had, ver klaarde in zijn slotwoord zich er over te verheugen, dat de commis sie voor de beoordeeling een keuz6 heeft moeten maken uit verschil lende voor een prijs in aanmer king komende journalisten. Daar uit „blijkt toch, dat door velen goed werk op het gebied der voorlich ting^ geleverd. Mr. J. Meursing ovCHeden In den ouderdom van 62 jaar is te Kaapstad ln Zuid-Afrika over leden mr. J. Meursing, oud-grif fier van den raad van beroep te Groningen. Door den Leider bijgewoond. Voor 25.000 kinderen, wier ouders in het buitenland werk zaam zijn, heeft de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Ne derlandsche Arbeidsfront - gelijk reeds eerder gemeld - in samen werking met den Nederlandschen Volksdienst in 23 plaatsen van ons land Kerstfeesten bereid. Daarvan waren er ongeveer 2400 uit Rotterdamsche gezinnen en deze kinderen werden in drie groepen, respectievelijk Dinsdag middag, Woensdagochtend en Woensdagmiddag in de Riviera- hal (Diergaarde Blijdorp) ont vangen en onthaald. Woensdagmiddag woonde de Leider, Mussert, het feest bij en met hem waren vele hooge gasten aanwezig, zoo o.a. de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Rotterdam, dr. Völckers, de Arbeidsfrontleider Woudenberg, Oberbereichsleiter Eftgerm en eenige Rotterdamsche wethou ders. De zaal was voor deze feesten her schapen in een sprookjeshof met Kerst-emblemen, sparren en lichtjes en in het midden hing een roode papieren Kerstklok van gigantische afmetingen. Met een inleidend woord van den provincialen leider van het Arbeidsfront, A Jordaans, die oü. zeide, dat dit kinderfeest moet worden gezien als een uiting van de gedachte „allen voor één, één voor allen" werd deze middag ge opend. Het is onze bedoeling, al dus Spreker, den kinderen der in het buitenland werkende vaders op deze wijze althans eenige vergoeding voor vaders afwezig heid te verschaffen. Het aantal is, ditmaal 2% maal zoo groot als het aantal, dat in 1942 de Kerst feesten kon bijwonen. Hierna volgden Kerstspelen met zang, declamatie en kinderdans jes op het podium en dat alles oogstte ruimen .bijval. Gemengd meel en aardappel- tapioca Met Ingang van 25 December a.s. zal gemengd meel, behalve op de gort- en havermout- bonnen ook verkrijgbaar zijn op de voor tarwebloem aangewezen bonnen. Op de bloembonnen kan men dus in den vervolge 70 gram bloem of gemengd meel per bon verkrijgen. De hoeveelheid ge mengd meel, welke men tegen in levering van een gort- of haver- moutbon kan koopen, blijft uiter aard 250 gram. Voorts zal men voortaan gema len aardappeltapioca niet meer kunnen betrekken op den voor venpicelli, maizena enz. aangewe zen bon. Dit product kan men, evenals de gewone aardappel tapioca, met ingang van boven- genoemden datum uitsluitend koopen tegen inlevering van een gortbon en wel in een hoeveelheid van 250 gram per bon.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1