BINNENLAND BEKENDMAKING: SPORT AGENDA KERK EN SCHOOL RECHTZAKEN. AAN ALLE BEZITTERS VAN MOTORVOERTUIGEN. Op grond van de door den ge volmachtigde van den Führer voor gebruik en registratie van motor voertuigen uitgevaardigde beschik king en in overeenstemming met den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland worden door de be voegde instanties maatregelen ten uitvoer gelegd, waarvan het doel is een regeling te treffen voor het gebruik en de registratie van mo torvoertuigen. O.m. krijgt ieder bezitter van een motorvoertuig in de eerstvolgende dagen via de be voegde rijksverkeersinspectie for mulieren, welker nauwgezette in vulling in alle opzichten verplicht gesteld wordt. Een onachtzame, resp. onware beantwoording van alle vragen, resp. niet-tijdig terugzenden der formulieren wordt als sabotage beschouwd en brengt, ongeacht andere straffen, confiscatie zon der schadeloosstelling van het motorvoertuig met zich mede. Ten aanzien van het gebruik van motorvoertuigen wordt her innerd aan de verplichting tot het bijhouden van rittenboekjes en het bij zich hebben van de vereischte opdracht voor den rit voor iederen afzonderlijken rit benevens van de rijvergunning. Motorvoertuigen, die bij controle zonder de ver eischte papieren worden aange troffen, zullen in het vervolg in beslag genomen worden. Bezitters, resp. gebruikers wor den herinnerd aan het verkoop verbod van motorvoertuigen zon der vergunning van de bevoegde instanties. Der Bevollmachtigte des Führers 'für Kraftfahr- zeugeinsatz und Erfassung Beauftrafter in den Nie- derlanden gez. Dr. Aran. Vrijdagmiddag geen arbeid in de werkverruiming De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront schrijft ons: Over eenkomstig het verzoek van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft de directeur van den rijksdienst voor de werkverruiming, ook mede namens den directeur van den cultuur-technischen dienst, mede gedeeld, dat alle arbeiders, werk zaam op e.d.- en werkverrui mingsobjecten, a.s. Vrijdag 24 December met de middagschaft het werk voor dien dag als ge ëindigd kunnen beschouwen. De daardoor ontstane loonderving zal worden vergoed wegens geoor loofd verzuim. I nieuw contingent van den Landstorm Nederland is Zondag te Roer* hd beëedlgd. Tijdens de Inspectie der mannen door Mr-Obergruppen- lührer und General der Pollzel Reuter en den Leider CNF/v. d. Linden/Pax m Petroleum voor verlichting Van 23 December tot en met 8 Januari geven de met „48 ver lichting" en „49 verlichting" ge merkte bonnen der bonkaart S 121 elk recht op het koopen van één liter petroleum. De geldig heidsduur der met „46 verlich ting" en „47 verlichting" ge merkte bonnen der bonkaart S 121 en de met „63 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 221 is verlengd tot en met 8 Januari; zij geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van één liter petroleum. Nieuwe Lebensmittelkarten Met ingang van 23 Januari zijn de groene „Lebensmittelkarten der Deutschen Wehrmacht in den Niederlanden", met zwarten opdruk, niet meer geldig. Met ingang van dezen datum mag dus op deze bonnen niet meer gekocht worden. Met ingang van 26 December worden nieuwe „Le bensmittelkarten" in gebruik ge nomen, welke blijkens het zoowel op de kaarten zelf, als op de bonnen voorkomende opschrift geldig zijn tot en met 31 Maart. Evenals de oude kaarten hebben ook deze kaarten een geldig heidsduur van één, drie of vijf dagen. De nieuwe „Lebensmit telkarten" zijn uitgevoerd in bruine kleur met zwarten op druk. Op alle kaarten komen bonnen voor voor 50 gram brood, 50 gram vleesch, 25 gram kaas, 10 gram boter, 20 gram suiker, 20 gram jam en 1/4 liter taptemelk. Op de kaarten, welke een geldig heidsduur hebben van drie of vijf dagen, komen bovendien bon nen voor 25 gram Nahrmittel en 250 gram aardappelen voor. Bon nen voor koffiesurrogaat zijn alleen aanwezig op de Lebens- mittelkarte met een geldigheids duur van vijf dagen. Losse bon nen zijn uitsluitend geldig, wan neer tevens de Lebensmittelkarte voorzien van het stempel der be voegde Duitsche autoriteiten, wordt overgelegd. Het weigeren, zonder dat daarvoor gegronde re denen zijn, om de bonnen dezer kaarten aan te nemen, is straf baar. De inlevering dezer bonnen tegen toewijzingen of rantsoen bonnen bij de distributiediensten dient op gelijke wijze als des tijds bij de oude bonnen ge schiedde plaats te vinden. „Zwarte" konijnen en kippen tegen normale prijzen Bij een Rotterdamschen poelier is dezer dagen een party pluimvee en wild verkocht voor welken verkoop van de zyde van het publiek' groote belangstelling bestond, omdat de konijnen en kippen tegen vastge stelde prijzen over de toonbank gingen. Het was een in beslag genomen hoeveelheid Kerstboutjes van een anderen poelier, die be stemd was om tegen ongehoorde bedragen verhandeld te worden. Zij was afkomstig van den pluim veehandelaar De Vnj, Bloemfon teinstraat 62a, te Rotterdam, die voor de levende kippen, konijnen, kalkoenen enz. ongeveer f. 4000. in totaal had betaald, terwyi de reëele waarde slechts f450.was. 5 Voorts werd de vorige week op het Pynackerpleln te Rotterdam een trailer aangehouden, die was volgeladen met allerlei gevogelte en wild. De lading was bestemd voor in totaal 40 handelaren, on der wie voor slechts 1/3 gedeelte poeliers uit Rotterdam en omllg- f gende gemeenten. Het wild, dat 4 a 500 pet. boven den vastgestelden verkoopsprijs was ingekocht, was o.m. afkomstig van de eilanden. Op den wagen bevonden zich bovendien ruim 3.000 eieren, die eveneens tegen abnormale prijzen waren inge kocht. Ook deze geheele lading, waarvan de „zwarte" waarde op I f. 30.000.becijferd kan worden, zal via den normalen weg in den handel worden gebracht. De Rot- terdamsche ziekenhuizen zullen hiervan ook profiteeren. Tegen de betrokkenen zal de inspecteur voor de prysbeheersching maatregelen nemen. De pluimveehandelaar De in het viichwater De Groote Braak- Vrij heeft dit reeds ondervonden. te Halfweg It 500 Kg. tweezomerlge ?P koJten hee«de inspec- kn rlri.tLteur den poelier een boete opge- wdke viteh van rf- N j j Iegd b^ welke boete de verbeurd- i,®]j **n Nederlandsen* verklaring was Inbegrepen, zoodat Tg? A e'komtllg It. De De Vrij een schadepost van meer .tewaterlating van de karpert dan f. 4.000.— heeft geleden als £NF/Stevens/Pax m gevolg van zijn niet geoorloofde transacties. Ontzetting uit het bedrijf. Sedert Juli 1942 heeft de over heid het recht om landbouwers, die groote hoeveelheden produc ten hebben achtergehouden en frauduleus in den zwarten han del hebben gebracht, om. te straffen door ontzetting uit het bedrijf. Moeilijkheden deden zich daarbij echter voor, want het be sluit, dat den secretaris-generaal de bijzondere bevoegdheden toe kent, bleek niet alle, bij bedrijfs- ontzetting optredende elementen te regelen. Om een voorbeeld te geven; Men kon wel een land bouwer het gebruik van zyn gronden en bedrijfsgebouwen ont zeggen, maar wie of wat belette hem bij zijn gedwongen vertrek den bedrijfs-inventaris mee te nemen? En het vee van het be drijf? Bovendien: behoort de wo ning van den boer tot de be- dryfsgebouwen? Ook konden zich vragen voordoen met betrekking tot de pacht. Dezer dagen is daarom het be wuste besluit aangevuld en is in de leemten, die de practijk aanwees, voorzien. Voorop ge steld dient te worden, dat thans de mogelijkheid is geopend een bewindvoerder te benoemen, die in de plaats treedt van den vroe- geren eigenaar. Men begrypt wel dat daarmede eventueele moei lijkheden ondervangen kunnen worden. Verder kan voortaan den ondernemer, die door den maat regel tot bedrijfsontzetting wordt getroffen, een inleveringsplicht worden opgelegd voor het be- drijfsvee en den bedryfsinventa- ris, terwijl hem ook het gebruik van zijn woning kan worden ont zegd. De gevolgen van bedrijfs ontzetting ten aanzien van de pacht zijn eveneens geregeld. Postverkeer met Italië hervat De verzending van brief- en pak- ketpost naar het door de Duitsche troepen bezette gedeelte van Italië met inbegrip van San Marino en den Vaticaanschen Staat is weder mogelijk. Ruim 164 mille voor onze min der bedeelden Onze volksgenoo ten hebben, wanneer van hen een offer gevraagd werd, altyd ge toond, dat niet vergeefs een be roep op hen gedaan behoefde te worden. Een bewijs hiervan zyn wel de mooie bedragen, die weke lijks voor onze minder bedeelde volksgenooten by een gebracht worden, waarmede hun extra zor gen, die de wintermaanden met zich medebrengen, verlicht kun nen worden. Er is in de week van 6 tot 11 dezer een totaal bedrag van f. 164.208.81 bijeengebracht. Win terhulp, daartoe in staat gesteld door onze eigen volksgenooten, zal ervoor zorg dragen, dat deze mooie som te bestemder plaatse wordt uitgereikt. Mogen velen in de komende feestdagen hun eigen minder be deelde volksgenooten gedenken en voor hen een extra gave ter be schikking stellen. Het gironummer van Winter hulp is: 5553. Uitreiking nieuwe bonkaarten - De plaatselijke distributiedien sten zullen van 27 December tot en met 22 Januari a.s. tegen overlegging van de stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten voor voedingsmidde len uitreiken. De kaarten zijn alle uitgevoerd met zwarten opdruk. In verband hiermede zal voor de artikelen boter en melk gc2n onderscheid meer worden gemaakt tusschen „stad"- en „land"-gebied. Voor aardappelen zal de bestaande re geling evenwel gehandhaafd blij ven. De aardappelbonnen van de kaarten, welke in landgebied wor den uitgereikt, zijn voorzien van het woord „land". VOETBAL. De Beriynsche ploeg naar Stettin De Nederlandsche voetbalcombi natie uit Groot Berlijn zal Twee den Kerstdag voor de eerste maai buiten de Duitsche hoofdstad spe. len. Spelers en reserves hebben speciale toestemming gekregen om in de Pommersche hoofdstad Stet tin te spelen. Zij zullen hier uit komen tegen de Nederlandsche stedelijke ploeg, zoodat onze land- genooten in deze stad en omge ving thans ook de gelegenheid krij gen de bekende Berlijnsche ploeg aan het werk te zien. De Groot- Berlijnsche combinatie, welke de reis naar Stettin zal aanvaarden, ziet er als volgt uit: Doel: De Bree (Lugdunum); achter: Schaaphok (AFC) en Teurlings (Noad); midden: v. d. Wal (Zeeburgia); Wlggemans (Hil versum) en Feenstra (MW); voor: De Wolf (UVS), Verhoogt (UVS), Appel (Ado), Disselkoen (AFC) en Ditmars (DHC) Het elftal heeft enkele wijzi gingen ondergaan daar eenige spelers met verlof in Nederland zijn, o.a. Blomvliet en Vos. Daar door doen de Leidsche speler de Bree en de Tilburgenaar Teurlings thans hun intrede in het elftal. BRIDGE Viertallencompetitie, district Lei den Voor de bondscompetitie waren de uitslagen in de hoofd klasse: (team) Vrjjenhoek wint van (team) Hins met 14 p.; Van Win- gen wint van Verboog met 17 p. Voor de onderlinge competitie waren de resultaten: le klasse: Van den Burg wint van Kiel met 57 p.; Mol wint van Rijnbende met 20 p.; Bleuzé wint van Jagerman met 14 p.; Verpoor ten wintvan mevr. Visser met 12 p.; mevr. Van Ingen Schenau wint van Siem met 19 p.; Keunen wint van Zandbergen met 8 p. 2e klasse: Bussching wint van mevr. Vorst met 12 p.; mej. Van Boxtel wint van Warnecke met 13 p.; Pielanen gelijk tegen mevr. Lambert6 (4 p. ten gunste van mevr. Lamberts). WIELRENNEN. Ernst Kaufmann overleden De oud-wereldkampioen in wiel rennen, de Zwitser Ernst Kauf mann, is te Züruoh op 49-jarigen leeftijd ten gevolge van een nier kwaal plotseling overleden. HEDEN. Rem. Geref. Gem. (Hoogl. Kerb gTacht 34)Kerstwijding o. 1. v. ds. Wiardi Beekman te 7 1/2 uur naar Rehoboth: Kerstwljdmg o. L v ds. de Wit. iy2 uur nam. Schouwburg: Balletparade 1943, 7 1/4 uur nam. Stadszaal: Catha. en Hendrlcj Hessels te 7% uur nam. Den Haag (Luth. Kerk)Kerst concert Feike Asma te 6V2 u, nu Vrijdag. StadszaalNed. Jeugdtoonee: „Roosmarijntje en de sneeuwko ningin". 2V2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leider wordt van Zaterdag 18 Decembei 20 uur tot Vrijdag 24 December f uur waargenomen door de Apo. theek Kok, Rapenburg 9, Telef, 24807; de Apotheek „Tot Hulp det Menschheid". Hooigracht 48. Telei 21060. Te Oegstgeest door de Oegst- geestsche Apotheek. Raadhuispari 8, Telef. 26274. PREDIK BEUKTEN. Bodegraven Geref. Gem.Don- derdagnam. 7% u ds. Verhagen v. Lisse. ■Leidschendani Ned. Herv. Kerk Hedennam. 8 uur, Adventsdienst. Wassenaar KievletkerkDon- derdagnam., 8 u., Kerstwijding, olv. ds. Ten Kate. NED. HERV. KERK. Drietal te Delft ds. J. W. van der Linden te Kootwijk, ds. J. van Slie- drecht te Bleskensgraaf en d6. W. L. Tukker te El-burg. Beroepen te Ried en Boer (toez)". cand. J. H. Loorbaoh te Hijlaard. te Zwolle (vac. dr. G. Horreus de Haas)ds. H. de Boer te Oudkerk, te Zaandam (toez. vac. ds. c. Kat) ds. C. J. de Nie te Veendam, te Hee renveen (toez.) ds. A. B. Bek lus te Kimswerd. Aangenomen naar Ter Aar (toez.) cand. L. P. Sterk, hulpprediker te Rotterdam-Defshaven, naar Brielle (toez.) ds. B. T. C. de Groot te Well-Ammerzoden Bedankt voor Zijderveld (toez.) cand. L. P. Sterk, hulpprediker te Rotterdam-Delf shaven. Aangenomen benoeming tot jeugd- predikant te Asterdam ds. J. C. Koningsberger, predikant aldaar. Beroepen te Burgwerd (toez.) ds. J. van Leusden te Foudgum. Aangenomen naar Rotterdam (vac. ds. J de Bruin) ds. H. S. J. Kalf te Gouda, naar Zeist dr. H. Berkhof te Lemele. OUD-GEREF. GEM. Beroepen te 's Gravenhage ds. M. A. Mieras te Terneuzen. NED. PROTESTANTENBOND: Aangenomen naar Soest (Ver. v. Vrijz.godsdienstigen) cand. A. Ka. lis Lczn., hulppred te Wieringer- waard en Abbekerk-Lambertschaag GEREF. KERKEN: Tweetal te Workum dr. F. van Dijk te Opende Gr.) en ds. B. Slingenberg te Bierum; te Zut- phen ds. H. A. van der Linden te Ooltgensplaate n ds. J. J. de Vries te Vrouwenpolder. Beroepen te Workum ds. B. Slingenberg te Bierum. Aangenomen naar Ny- kerk (vacature ds. A. Hoeneveld) ds. G. Brinkman te Franeker. Be noemd tot hulpprediker fe Noord- wljk aan Zee cand. W. Vis, hulp prediker te Woerden. CHR. GEREF KERK. Bedankt voor Slledirecht ds. C. Smits te Dordreeht. Met U: Winterhulp, Zonder UWinter leed. Giro 5553. De Economische rechter straft In totaal vier schapen ware: door R. v. d Akker te Bodegravet clandestien geslacht. Hij had dj dieren gekocht van P. Verduin uil dezelfde gemeente, die echte: daarbij nadrukkelijk had gezegi dat zij niet clandestien geslacht mochten worden. Jerdachte, die reeds vier maanden preventief had doorgebracht bekende. De officia vorderde zes maanden gevr.nge nisstraf met aftrek van preven tief. De rechter veroordeelde con form den eisch. Daarna stond te recht P Verduin d.e de schapee had verkocht zonder er vergun ning voor te bezitten. De officia vorderde f75 boete subs. 2 maan den hechtenis; het vonnis werd f. 50 boete subs. 25 dagen heet; tenis. Aan zijn zoon zou H. Noort te Rijnsburg opdracht hebben gege ven om een partij groenten te vervoeren naar Amsterdam. Dea groente was in de omgeving vat Sassenheim bij tuinders gekocht en werd dus buiten de veiling on verhandeld De officier vorderdi drie weken gevangenisstraf; rechter hield er rekening mee dat reeds boeten zijn opgelegd vod het feit, en veroordeelde tot f, IS boete subs. 2 maanden hechtenis Haagsche Rechtbank - De dienst bode M. H., thans gedetineerd, had op ruime schaal gestolen. In haat betrekking bij de familie v. d. M te Wassenaar roofde zij diverst kleedingstukken en levensmiddels Erger nog werd de werkster vai deze familie, mej. O., bij wie hel meisje vaak aan huis kwam, gedu peerd. Een keer werd daar uit eet trommel f3200 gestolen, daarni nog eens f. 600, voorts thee, klee ding, enz. Het zonderlinge van di geschiedenis was. dat van het ge stolen geld levensmiddelen werdea gekooht en gegeven aan de farn v. d. M., die eohter op haar beur door verdachte werd bestolen I De officier eischte een jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief en vier maanden gratie mogelijkheid Na het pleidooi vat de verdedigster werd besloten eet tweede psychiaters-rapport in t< winnen, en verdachte voorloopig t< doen opnemen in een inrichting, Het strafblad van P. A. B. tl Alphen telde reeds eenige veroor- deellngen en daarom vorderde c officier nu zes maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief Verdachte had van het terrein dei Basaltfabrieken v. Dijk een aantal tegels gestolen. J. P. V. te Voorschoten had zijl werkgever een leelijke kool gestoofd want hij had regelmatig schoenen weggenomen en die verkocht. W officier vorderde zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre- ventief. J. v. d. M. uit Leidschendam ha» toen hij bij familie op visite kwam uit een tasch eenige bankbijettel gestolen voor welk feit hij thans terecht stond. Gezien het rappor over verdachte vorderde de officio vijf maanden gevangenisstraf do» met opsohorting voor een gratie verzoek Haagsch Gerechtshof Terzató diefstal was P. C. T. te Alkemade veroordeeld tot twee maanden Se' vangenisstraf. jïet Hof heeft ver dachte thans veroordeeld tot voor waardelijk ter beschikking stellen van de regeering. Terzake diefstal was C. A. J. te Noordwijk veroordeeld tot zes maanden tuchtschool; het H« heeft thans vier maanden tucht school opgelegd. Tot acht maanden tuchtschool was J. A. H. C. Noordwijk veroordeeld terzake van diefstal. Het Hof heeft verdacht thans veroordeeld tot vier maan den tuchtschool. Terzake diefstal was W. J. B. w Katwijk veroordeeld tot acht maan den tuchtschool, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. D® proc. generaal vorderde thans de bevestiging van dit vonnis. Terzake diefstal was C. v. d. r te Katwijk tot twee maanden beer

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2