Ver geef sche doorbraakpogingen bij Witebsk en Newel WINTERSLAG AAN OOSTELIJK FRONT ONTBRAND 1ste Jaargang Dinsdag 21 December 1943 No. 25684 DUITSCH fEERMACHTBERICHT Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart lp de donkere dagen voor Kerstmis Terreuraanval op Noord en Zuidwest Duitschland Worsteling om het - initiatief. BEKENDMAKING. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel der Duitsche Veermacht maakte gisteren be kend: ,0p het bruggehoofd van Cher- ón hebben de bolsjewieken ook steren Verscheidene vergeefsche lanvallen ondernomen. vrij lange pauze hebben de bolsjewieken met sterke infante- fie- en pantserstrijdkrachten hun aanvallen op het bruggehoofd Ni kopol en het front ten Zuidwes ten van Dnjepropetrowsk hervat. Zij werden in harde gevechten afgeslagen, plaatselijke penetra ties werden afgegrendeld. Bij suc cesvolle eigen tegenaanvallen is ten Zuiden van Nikopol tot yare pantsergevechten gekomen, jaarbij werden 69 vijandelijke anks neergeschoten. Bij Kirowograd duurt de harde vorsteling voort. De bolsjewieken verden met zware verliezen afge slagen en talrijke tanks werden vernield. Eigen pantserstrydkrach- en braken door een sterke vijan delijke tankafweerversperring reen en namen een belangrijk roogteterrein in bezit. Alleen al ir. het ressort van één enkel leger werden gisteren 147 vijan delijke tanks vernield. Bij plaatselijke tegenaanvallen |in het strijdgebied van Korosten aan de Berezina hebben onze roepen eenige plaatsen stormen derhand genomen. I Ten Oosten van Witebsk heb- [ben de bolsjewieken, na krachtige [voorbereiding van artillerie en met [steun van talrijke tanks, getracht door oils front heen te breken. 5 Zij werden in zware gevechten afgeslagen. Eenige penetraties <zijn afgegrendeld. Daarbij werden '43 bolsjewistische tanks vernield of buiten gevecht gesteld. Ten Zuiden en ten Noordwes ten van Newel heeft de vijand zijn doorbraakaanvallen ook gis teren voortgezet. Zij mislukten in [verbitterde gevechten; eenige doorgebroken vijandelijke ge- I vechtsgroepen werden vernietigd of gevangen genomen. Onze troe pen .^heroverden in tegenaanval Door het oorlogsgeweld Diep in zwijm neergeveld Bracht men het kind snel naaf veiliger dreven. Door 't bewijs dat men vond Kon men V toen terstond Het bericht van zijn redding doen geven. Ouden of voogden, vraagt voor lit. kinderen tot IS Jaar oen kinderlegitimatiekaart aan. AaoTiugfomalienB verkrijgbaar bijt Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën tafd. Bevolking), Afdeelings best oren van het Ned. Roode Kruis. >r'b t 0.10 Minvermogenden kosteloos. eenige plaatsen en maakten daar bij verscheidene kanonnen buit. Van het Zuid-Italiaansche front wordt alleen activiteit van artil lerie en stoottroepen gemeld. Op 18 en 19 December verlooi de vijand in het gebied van de- Middellandsche Zee 14 vliegtui gen. In Oost-Bosnië zijn bij ongun stige weers- en terreinomstandig heden sterke cbmmunistische bendengroepen op nauw terrein opeengedrongen en in harde ge vechten vernietigd of uiteenge slagen. De vijand verloor meer dan 3000 dooden en 2668 gevan genen. 24 stukken geschut, ruim 100 auto's, w.o. tanks en gepant serde verkenningswagens, bene vens groote hoeveelheden infante- riewapens, munitie en ander oorlogsmateriaal werden buitge maakt. Vijandelijke formaties vliegers hebben gisteren opnieuw de stad Innsbruck aangevallen. In felle luchtgevechten boven de Alpen en door afweergeschut werden, voor zoover tot dusver is vastge steld, 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht en in de ochtenduren van heden bommen van zwaar kaliber op doelen in Zuid-Oost Engeland geworpen. Eén eigen vliegtuig wordt ver mist. Japan protesteert De Japan- scher regeering heeft den tekst gepubliceerd van de protestnota, die door bemiddeling van Spanje is gezonden aan de regeering der Ver. Staten in verband met het tot zinken brengen van het Ja- pansche hospitaalschip „Buenos Aires Maroe". De nota deelt mede, dat het schip op 27 Nov. op 200 mijl ten N.W. van Kawieng (New Ireland) is aangevallen. Het had 100 gewonden aan boord, benevens een bemanning van 103 Roode Kruismanschappen en 50 verpleeg- stèrs. 174 personen verloren het leven. Bovendien werden de red dingbooten beschoten. De Japan- sche regepring behoudt zich alle rechten voor, eischt een verklaring en een antwoord, nu vroegere pro testen wegens soortgelijke gebeur tenissen totdusver onbeantwoord zijn gebleven. (D.N.B.). De krijgsverrichtingen in het Verre Oosten Domei meldt van een Japansch steunpunt aan het Birmaansche front: Tijdens een feilen aanval op het vliegveld van Running op 18 Dec. heeft een sterke Japansche formatie bom menwerpers en jagers 17 zware vijandelijke vliegtuigen op den grond beschadigd en in brand ge schoten. Voorts werden 5 vijande lijke jagers in luchtgevechten neergeschoten. De Japansche ver liezen bedroegen 3 vliegtuigen, die niet op hun steunpunten terug keerden. (D.N.B.). Revolutie in Bolivia In de hoofdstad van Bolivia, La Paz, is een revolutie uitgebroken. Onder leiding van majoor Taborga en met actieve hulp van de in nauw contact met de nationale revo lutionaire partij staande Bolivia- nen zijn de opstandelingen erin geslaagd zich door een putsch meester te maken van president Penaranda, die daarna aftrad, van den minister van oorlog, Can- dia, van den minister van bin- nenlandsche zaken Zllveti, als mede van den chef van den ge- neralen staf Ichazo. Naar de Britsche berichten dienst uit La Paz meldt, heeft majoor Villaroel, de nieuwe Bo- liviaansche president, tegenover Reuter verklaard, dat zyn regee ring in hoofdzaak democratisch zal zpn, dat zy de constitutie zal eerbiedigen, de solidariteit met de „vereenigde naties" zal hand haven, de internationale overeen komsten zal respecteeren en de „politiek van goede buurschap" zal blijven volgen. De orde te La Paz is hersteld. (D.N.B.) In de donkere dagen voor Kerstmis gaan de gedachten van vele moeders naar haar jongen aan het front. Dappere moeders van dap pere kerels! Eens zal ^de geschiedenis van dezen gigantischen stryd van den Germaanschen mensch worden geschreven, dezen strijd voor het behoud van al hetgeen door de eeuwen heen door zijn ras werd gewrocht. De offers, door vele moeders gebracht, zullen daarby zeker niet aan de vergetelheid worden prijs gegeven. Een overwinning van het slavendom, een overwinning van den bolsjewistischen beestmensch zou beschaving enkuituur van eeuwen, ver nietigen, zooals dit in Rus land is geschied. En de moe der, de Germaansche moe der, zal geen rol meer heb ben te spelen in die „nieuwe orde Dat dit nimmer zal ge beuren, daar staat de Duit sche soldaat borg voor! Hierin wordt hij gesteund door zijn Germaansche broeders, vaak niet door het aantal, maar door de idee. Jonge Nederlander, besef uw plicht en volg den roep: behoed Europa voor den ondergang! Meld u bij de Waffen-S.S.! Vliegtuigen boven Bulgarije „Op 20 December hebben 80 vij andelijke vliegtuigen op groote hoogte over Bulgaarsch gebied gevlogen. De bommen, die zy op eenige plaatsen lieten vallen, maakten slachtoffers onder de burgerbevolking; eenige woon huizen en een deel van een lagere school werden verwoest. Het lucht doelgeschut kwam in actie en vernietigde in den loop van de gevechten eenige vijandelijke vliegtuigen." (DJSLB.) Krachtige formaties Amerikaan- sche bommenwerpers, die gisteren in den loop van den dag, be schermd door jagers, naar het ge bied van de Duitsche Bocht vlo gen, stieten, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, op geconeen- treerden Duitschen afweer. De zeer hoog vliegende viermotorige bommenwerpers kwamen in goed liggend vuur der luchtdoelartillerie terecht. Een groot aantal Duitsche jagers en jachtkruisers vielen de vijandelijke formaties aan. De Duitsche jagers braken door de beschermende jagers heen en vie len de bommenwerpers met groot succes aan. Tot nu toe zijn reeds berichten ontvangen over het neerschieten van een dertigtal viermotorige Amerikaansche bommenwerpers. Daardoor heeft de vyand Volgens voorloopige opgaven meer dan 300 man vliegend personeel verloren, terwyl aan Duitsche zyde volgens totdusver ontvangen rapporten elf piloten met hun Jachtvliegtuigen niet ophun bases zyn terugge keerd. Britsche terreurbommenwerpers hebben voorts in de avonduren van gisteren naar het D.N.B. ver neemt, brisant- en brandbommen geworpen op Öe woonwyken van verscheidene plaatsen in Zuid west Duitschland Zij veroorzaak ten schade en verliezen onder de bevolking De ^Duitsche luchtver dediging viel Öij goed zicht de Britsche vliegtuigen energiek aan en vernietigde er een aantal van. Definitieve berichten over het aantal neergeschoten toestellen zijn nog niet beschikbaar. Radiorede van generaal Neditsj In een radiorede tot het Ser vische volk heeft generaal Ne ditsj zich bezig gehouden met de plannen der geallieerden oni Tito tot onbeperkt heerscher in het voormalige Joegoslavië te maken. Neditsj noemde dit plan een laag complot tegen de Serviërs. (D.N.B.) Aan het Oostelyke front is de winterslag ontbrand, schrijft Mar tin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B., en hij vervolgt Snerpende vorst heeft de laatste dagen de aarde in het Oosten weer hard en daarmede de stra ten en wegen weer berijdbaar ge maakt. Wat. algemeen verwacht werd, is nu bewaarheid geworden. De winterslag is begonnen. Hij strekt zich uit over bijna het ge- heele Oostelijke front, met uit sondering van den Noordelijken sector. De oude strijdsectoren zijn weer geworden tot brandpunten van de wederzijdsche inspannin gen. De worsteling om het initia tief. kenmerkt opnieuw de strate gische plannen. Maar in tgen- stelling tot de opening der win- terslagen van 1941/42 en 1943/43 is ditmaal de activiteit geen een zijdige bolsjewistische aangelegen heid. Eeerder is het tegendeel het geval. Men" moet derhalve aan nemen, dat de Duitschers zich in de winterperiode van dit jaar niet tot een defensieve houding willen beperken, doch dat zij veeleer juist dit jaargetijde wil len gaan gebruiken om de eigen vrijheid van handelen sterker uit te breiden. Op bepaalde vitale punten van het front hebben zij die vrijheid met een opvallende krachtsontwikkeling volledig her wonnen. Klaarblijkelijk is het dit gevaar dat de Sovjets er toe gebracht heeft, hun toevlucht te nemen tot hun oude uitwyktactiek t.w. tot verplaatsing der zwaartepunten van hun aanvallen, Tn de gebie den van Nikopol, ten Zuiden van Dnjepropetroswk en in het ge bied van Newel probeerden zy den laatsten tijd aan trek te ko men. Echter schijnen ook de Duit schers hün groote aanvalsactie, die tot dusver Oostelijk van Sjito- mir en Korosten naar Kief liep, te hebben verplaatst. Want bij Kirowograd treden zy thans op met een aanvalskracht, die hierop duidt. Daarbij ziet het er naar uit, dat de Duitschers niettemin in het gebied ten Westen van Kief hun doel hardnekkig blyven najagen. Als eerste aanvalswapen treedt weer de tank te voorschijn. De enorm zware verhezen der bols jewieken aan tanks zijn een graadmeter voor de intensiteit der Duitsche tegenmaatregelen. De hevige pantsergevechten ten Zui den van Nikopol duiden op be langwekkende voornemens van beide partijen. Groote belangstel ling gaat uit naar de Duitsche tegenbewegingen in het gebied van Korowograd. Voorloopig kan hierover evenwel niet meer gezegd worden, dan dat de Duitsche be wegingen aan den gang schijnen te blijven en de Sovjets hier blijk baar niet sterk genoeg zyn om den Duitschen tegenaanval tot staan te brengen. Vast staat alleen, dat de Sovjets nu,hun hoop stellenop.denwinter De winteroorlog was tot dusver hun hoofdelement. Daarmede wil len zij nu bereiken wat hun van den zomer en het najaar niet ge lukt is. By Newel ondernemen de bolsjewieken op het oogenblikeen nieuwe enorme krachtsinspan ning om te trechten een doorbraak te forceeren door de Duitsche stellingen. De ervaring leert, dat groote offensieven, wanneer zij niet in den stormloop van de eerste dagen sterk aan terrein winnen, ondanks alle aanvanke lijke successen, ten slotte op niets uitloopen. Ev.enwel zijn de Duitsche militairen van meening, «Jat de slag zyn hoogtepunt nog pas tegemoet gaat. Extra keuringen voor de Waffen S.S. en den Landstorm Nederland. Het S.S. Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen te gemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extrakeuring voor de Wbffen S.S. en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden by het Ersatzcommando, Korte Vyver- berg 5, Den Haag van 10-14 uur. Alle inlichtingen omtrent dienst neming in de Waffen S.S. of Landstorm Nederland geven de Ersatzcommando's Den Haag, Kor te Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56. Gro ningen, Heerenstraat 46, Heerlen, Saroleastraat.25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen even eens bij de bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. De strijd in Zuid-Italië De Londensche correspondent van „Göteborgs Handels- und Schif- fahrtszeitung" wijst er in een be richt over de gevechten in Zuid- Italië op, dat de Amerikaansche verliezen zeer groot zyn geweest. De geallieerde militaire deskundi gen vreezen, dat de oorlogvoering in Italië vastgeloopen is. Liddell Hart huldigt de opvatting, dat het offensief der geallieerden in Italië'steeds meer begint te ge- lyken op dat van Paascendaele uit den eersten wereldoorlog^ Wan neer, wat waarschijnlyk aB, Rome het volgende doel der geallieerden is, dat moet men zich afvragen of dit doel ook de inspanningen loont. Liddell Hart betwijfelt of het zegevierende oprukken in Ita lië een waardevolle winst bet'ee- kent. De geallieerden hebben veeleer in geheel Italië een chaos geschapen. Zij moeten ook hier rekening houden met psychologi sche reacties van de vernielingen en van de ellende, die in Italië veroorzaakt zijm Het beeld, dat de bevrijding van Italië door het langzame verbrijzelingsproces biedt, kan voor andere volken van het bezette Europa nauwelijks aanleiding zijn het ingrijpen der geallieerden toe te juichen. (D.N3.) Stefani meldt, dat het de laatste dagen te Napels meerma len tot botsingen tusschen stu denten en de Anglo-Amerikaan- sche politie is gekomen. Meer dan 70 studenten zouden daarbij den dood gevonden henben Een nieuwe „Internationale'' De raad van volkscommissarissen van de Sovjet-unie heeft, naar de Sovjetrussische berichtendienst meldt, besloten den tekst van net huidige volkslied, de „Interna :io- nale" te vervangen dcor een an deren. Voor het nieuwe volks lied, de „Hymne der Sovjetunie", is de muziek van den componist Alexandrow gekozen. Het nieuwe volkslied zal met ingang van 15 Maart 1944 algemeen worden ge speeld. In de toelichting tot dit besluit wordt gezegd, dat de „In ternationale" wat haar inhoud be treft, niet de belangryke veran deringen weerspiegelt, die in de Sovjet-unie na de overwnning van het Sovjetregiem zijn ont staan. (D.N.B.). Dreigende Amerikaansche spoor wegstaking Uit Washington wordt vernomen, dat de tot dus ver onvruchtbaar verloopen on derhandelingen tot bylegging van de staking der Amerikaansche spoorweglieden heden worden her vat. Wanneer de loongeschillen dan niet kunnen worden opgelost, gaan op 30 Dec. 340.000 spoorweg lieden in staking, hetgeen met zich mee zou brengen dat het geheele treinverkeer der Vereen. Staten wordt stilgelegd. (D.N.B.) van hedenmiddag 16.30 uur tot morgenochtend ^8.30 uur De maan kwam op te 1.36 uuf én ging onder te 13.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1