toenemende gevechten bij Newel ifermoedensoverDuitsch NIEUWE FORMATIES VAN DEN LANDSTORM NEDERLAND BEEEDICD hste Jaargang Maandag 20 December 1943 No. 25683 vergeldingswapen. Rust aan het Italiaansche front. Indrukwekkende militaire plechtigheid. 1578—1943 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsche weermachtberichten. Het opperbevel der Duitsche 'eermacht maakte Zaterdag be nd: Dp het bruggehoofd van Cherson rtten de bolsjewieken, gesteund jor tanks en slagvliegers, hun invallen voort. Zij werden bloe- ig afgeslagen. Bij Kirowograd mislukten ook steren talrijke vijandelijke aan dien in harde gevechten. Eigen ■genaanvallen braken taaien genstand van bolsjewieken en 'reikten de gestelde doelen. Daar - j werden 54 vijandelijke tanks irnield. Onder den indruk van de op de irlge dagen geleden zware, bloe- ge verliezen ondernam de vijand het gebied van Sjlobin slechts ij zwakke aanvallen. Door doel- effend artillerievuur werden incentraties infanterie en tanks teengedreven. Ten Westen van Kritsjef mis- ikten verscheidene nachtelijke invallen der bolsjewieken met vare, bloedige verliezen. In een igenaanval werd een kleine pene- i»r>ifats gezuiverd. Ten Zuiden en Noordwesten van ewel bestormden de bolsjewieken ik gisteren bijna zonder onder- eking onze stellingen. Plaatse- ke penetraties werden afgegren- eld. In de wisselvallige en ver- tterde gevechten leden de bolsje- ieken bijzonder zware, bloedige vliezen. Een infanteriedivisie sloeg al leen in beide laatste dagen 34 aanvallen af, sloeg talrijke con- ïntraties uiteen en vernietigde tanks. Op de Finsche Golf hebben in afgeloopen maanden beveili- ngsformaties der marine 6 vijan- elijke duikbooten, die trachtten aar de Oostzee door te dringen, t zinken gebracht. Bovendien an aangenomen worden, dat an- ere bolsjewistische duikbooten oor mijntreffers verloren zijn. Bij e voortdurende gevechten werden og andere vijandelijke booten waar beschadigd. Aan het Zuid-Italiaansche front het na de zware gevechten der atste dagen, waarbij de tegen- ander in het gebied ter weers- Uden van Venafro en aan de driatische kust de doorbraak in e richting van Rome en naar escare wilde afdwingen, niet tot Rechtshandelingen van eenigen ravang gekomen. Bij dezen af keer van de vijandelijke door- raakpogingen heeft de 29ste pant- ar-grenadierdivisie en vooral het lemotoriseerde grenadiersregiment io. 15 zich in hooge mate onder scheiden door weergalooze stand vastigheid. Gisteren luidde het Duitsche reermachtbericht „Aan het bruggehoofd van merson stortten herhaalde vijan- lelijke aanvallen in het afweer- 'uur van alle wapens bloedig in- Jen. In het gebied van Kirowograd tonden gisteren alle pogingen der ovjets, door onze stellingen heen e breken, verijdeld worden. Eigen «genaanvallen wonnen verder jerrein. Ten Zuidwesten van sjkbin verzwakte de gevechts- ictie. Een plaatselijke penetratie Verd in een tegenaanval gezui- '€rd. Nieuwe concentraties der iovjets werden door doeltreffend artillerievuur uiteengeslagen. Ten jUiden van Newel mislukten in larde gevechten alle doorbraak pogingen van den vijand. Ten oordwesten der stad valt hij, indersteund door sterke pantser- ormaties, met toenemende hef- agheid aan. Onze taai vechtende "toepen schoten hier 41 sovjet- pantserwagens stuk en brachten len vijand zware bloedige verbe en toe. i IliTdez« gevechten hebben zich le Noordduitsche 290 divisie in fanterie onder bevel van den lui- -nant-generaal Heinrichs en de ommersche 122e divisie infan- l,;"® onder bevel van den luite- aant-generaal Chili bijzonder on derscheiden. In den tijd van 16 tot 18 De cember vernietigde de luchtmacht 52 sovjetvliegtuigen. Twee eigen machines worden vermist. Bij aanvalsgevechten ten Noord oosten van Sjitomir op 9 en 10 December heeft zich luitenant Schumacher, compagniescomman dant in een regiment grenadiers, door ongewone dapperheid onder scheiden. Aan het hoofd van zijn compagnie oprukkend, vond hy den heldendood. In den westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front bleef het ook gisteren kalm. Aan de Adriatische kust werd een belang rijk heuvelterrein door onze troe len heroverd. Tegenaanvallen van den vijand werden onder zware verliezen voor den vijand afgesla gen. De gevechten duren nog voort. Beschermingsvaartuigen der ma rine en boordgeschut van een konvooi schoten voor de kust van West-Frankrijk drie aanvallende vijandelijke bommenwerpers om laag". Hoover over na-oorlogsche plan nen - In een interview met „New York Telegram" heeft oud-presi dent Hoover zich uitgelaten over de plannen der Ver. Staten na den oorlog en gezegd, dat de Ver. Staten het volledige bezit of al thans een 999-jarig pachtverdrag moeten verwerven voor de mili taire steunpunten, die over de ge- heele wereld met Amerikaansche kapitaal zijn opgericht. (D.N3.) Eén geallieerd luchtwapen in Zuid-Oost-Azië Reuter meldt uit New Delhi, dat lord Louis Mountbatten, de opperbevelheb ber voor Zuid-Oost-Azië, een ver ordening heeft afgekondigd, waar bij alle strijdende eenheden van de Britsche en de Amerikaansche luchtmacht op het oorlogstooncel var. Zuid-Oost-Azië, vereenigd worden tot één enkele geallieerde luchtmacht onder het bevel van luchtmaarschalk Sir Richard Fierse als opperbevelhebber van het Zuid-Oost-Aziatische com mando der luchtstrijdkrachten. (D.N3.) Het Engelsche persbureau „Ex change Telegraph" heeft een be richt verspreid over de tactiek van den jongsten Engelsch-Ameri- kaanschen terreuraanval op de Rijkshoofdstad, waarin concreet wordt vastgesteld, dat als gevolg van het gebrek aan zicht door het dichte wolkendek, de aanval lende formaties bommenwerpers Donderdag j.l. haar bommen eerst welbewust lukraak hebben uitgeworpen op de woonwijken der Berlijnsche bevolking. Eerst kon den de bommenwerpers hun doe len niet vinden. Pas na het uit werpen van een groot aantal brandbommen werden zij zicht baar, waarna men ze door het neerlaten van lichtfakkels nog heeft moeten markeeren. Martin Hallensleben, de mili taire correspondent van het D.N3.. acht dit bericht zeer op merkelijk met het oog op den komenden Duitschen vergeldings slag. Men moet er zich in Enge land ter dege van bewust zijn, dat de bevoegde Duitsche instan ties een en ander nuchter con- stateeren in het besef, dat derge lijke aanvallen van den vijand, zooals hij die hier zeli schildert, steeds meer rechtvaardigheid ver- leenen aan de Duitsche vergel ding, en dat de Duitsche vergel dingsslag van grooten stijl, die men op het Britsche eiland tege moet kan zien, binnen afzienbaren tijd een feit zal worden. „United Press" ziet de Duitsche vergelding reeds plastisch voor de Engelsche huisdeur en uit vermoedens over het nieuwe Duit sche wapen, dat daarbij gebruikt zal worden. Volgens dit Ameri kaansche persbureau zou hierbij gebruik gemaakt worden van een „enorm raketkanon" dat aan ruwe olie zijn beweegkracht ontleent. Voorts zegt dit persbureau, dat de voorbereidingen voor den Duit schen tegenslag reeds in vollen gang zijn, zoowel in Noord-Frank rijk als in Duitschland zelf. Ten aanzien van de uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen ver moedt „United Press", dat deze zich uitstrekt tot een kring van niet minder dan 50 vlerk. K.M., hetgeen verklaard moet worden door den aard van de lading. Het spreekt vanzelf, zoo be sluit Martin Hallensleben zijn uiteenzetting, dat men zich van Duitsche zijde om begrijpelijke re denen onthoudt van het innemen van eenig standpunt ten aan zien van de gegevens van „United Press". Tien jaar „Kraft durch Freude" Rijksminister dr. Göbbels heeft naar aanleiding van den lOden verjaardag der N.S. Gemeenschap „Kraft durch Freude" een oproep uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de eerste 10 jaren ar beid van deze gemeenschap het bewijs hebben geleverd, dat haar bestaan gerechtvaardigd is. De minister wijst er op, dat in deze 10 jaren tallooze arbeiders, boe ren en soldaten voor het eerst tooneel- en operavoorstellingen en concerten hebben bijgewoond. Het valt moeilijk te zeggen, wie er meer ontroerd waren, zij die voor het eerst door hooge kunst gelukkig werden gemaakt, of zij, die de stille geestdrift van de tallooze nieuwe bezoekers van Duitsche cultureele voorstellingen mochten waarnemen. De oorlog heeft geen einde kun nen maken aan dit zich steeds veelbelovender ontplooiende ge- meenschapswerk. Wel heeft hij een omschakeling op een nieuwe, groote taak met zich gebracht. In samenwerking met het rijks ministerie voor volksvoorlichting en propaganda, de rijkscultuur kamer en het opperbevel der weermacht is het reusachtig werk der „Truppenbetreuung" ont staan. De gemeenschaft „Kraft durch Freude" brengt thans vreugde en dus kracht, daar waar het puik der Duitsche mannen strijdt voor het bestaan van het rijk en de vervulling van zijn zending: bij de strijdende troep. Frankrijk en het bolsjewisme Aan het einde van een anti communistische demonstratie in de grootste zaal van de Fransche hoofdstad, waaraan meer dan Zondagmorgen zijn op het ter rein van een kazerne in het Zui den des lands opnieuw eenige honderden leden van den Land storm Nederland door den Leider Ibeëedigd. Als steeds bood het ge heel een imposant militair schouw spel, waarvoor ook aan de zijde van de familieleden der te be- eedigen mannen groote belangstel ling bestond. Onder de officieele gasten be vonden zich o.a. heerbanleider Meuelenberg en stafleider Quispel van den Nationalen Jeugdstorm. Het terrein was met Nederland- sche. Duitsche en SS-vlaggen smaakvol versierd. Te kwart voor elf meldde de commandant van den Landstorm, Oberführer Knapp, de aangetre den eenheden aan den Befehls- haber der Waffen SS, SS Grup- penführer Demelhuber, die in aan sluiting hierop de troepen inspec teerde. Even laten kondigde trom petgeschal de komst van den Lei der en Obergruppenführer Rauter aan. Gruppenführer Demelhuber meldde de troepenonderdeelen aan den Leider, die daarop in gezel schap van Obergruppenführer Rauter langzaam het front af- schreed, terwijl de stafmuziek van het wachtbataljon in Amersfoort marschmuziek ten gehoore bracht. Gruppenführer Demelhuber zei- jde dat de Nederlanders, die naar I het Oosten gingen, de in hen ge- I stelde verwachtingen niet hebben I beschaamd. In hen leeft de roem volle geschiedenis van dit volk voort, dat in het verleden zoovele groote en dappere mannen heeft voortgebracht. Uit waardeering daarvoor heeft de Führer besloten de SS-pantser- grenadiersregimenten 47 en 48, die deel uitmaken van de SS-pantser- grenadiersdivisie „Nederland", resp. de namen „Generaal Seyffardt" en „De Ruyter" te verleenen. De dag kan komen, zoo besloot spreker zijn rede, waarop de vij and zal pogen vasten voet te krijgen in het Westen. Om wille van uw land en volk, en daar mede van Europa, zult gij in dat geval uw soldatenplicht in eer en trouw vervullen, zooals uw kameraden in het Oosten het doen. Hierna verzocht spreker den Leider tot de eedsafname over te gaan. De Leider ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat vele soldaten, die hier staan aange treden, de worsteling van 1914-18 voornamelijk uit de geschiedenis boeken kennen. Daarom kan er niet genoeg op worden gewezen, dat de wereldoorlog in 1918 geen einde vond, maar slechts met andere middelen werd voortge zet. De komende vrede moet de wereld en in het bijzonder Europa voor de herhaling van zulk een ramp bewaren. Gij hebt de ver dediging van ons vaderland op u genomen, aldus de Leider. Gij hebt gebroken met een valsche neutraliteit, die het Nederland van gisteren er toe bracht, het kostbare, reeds gereedliggende ge schut voor de pantserforten van Vlissingen en Kijkduin voor een appel en een ei aan een jood te verkoopen, omdat Engeland de verdediging van de Nederlandsche kust niet wenschte. Tegenover deze geestesgesteldheid stellen wij kort en krachtig een weerbaar Nederlandsch volk. Soldaat of slaaf is de keuze, waarvoor ons volk in dit urn- van Europa's lots- wende is gesteld. Wanneer wij weten en gelooven dat Nederland zal herrijzen ondanks de dui zenden die nog tegenover ons staan dan putten wij dit geloof uit het feit, dat in Waffen S.S. Panzergrenadiersdivisie Neder land en de Landstorm, Neerlands zonen weer soldaten worden, en dan vooral goede soldaten. Van de groote Germaansche weer macht, die eens komen moet, zal Nederland een eervol deel uitma ken. En waar het thans zonne klaar duidelijk is, dat het genie Adolf Hitler de volle verantwoor delijkheid voor Europa's lot en leven draagt, zult gij er in uw reis, over het veld de eedsfor- kunnen zijn tot de eersten, de pioniers te hebben behoord, die aan hem den eed van trouw hebben afgelegd Plechtig weerklonk na deze woorden, nagezegd door hon derden jonge Nederlandsche ke- reld, over het veld de eedsfor mule. Ten slotte sprak Obergruppen führer Rauter over den storm, die over gansch Europa gaat. Mocht de vijand in het Westen komen om zijn anti-Europeesehe politiek met geweld van wapenen door te zetten, aldus spr„ hij zal ons bereid vinden, koste wat het koste. God heeft ons den Führer geschonken. Hij is onze garant voor de overwinning. Aan het slot van zijn korte, kernachtige rede, noodigde Obergruppenfüh rer Rauter de aangetreden sol daten uit in te stemmen met den ouden strijdroep: „Adolf Hitier, sieg heil!", waaraan met zeer groote geestdrift werd voldaan, Ten besluite van de plechtig heid werden de volksliederen ge zongen. Zooveel dagen in een jaar, zooveel jaren is het geleden, dat de stem van het bloed zich deed hooren: Vereenigt u, Germanen! En thans, luider dan ooit, klinkt de wekroep: op Germanen voor German je! Zet u in. weerbare man, tegen het wereldgevaar bols jewisme, voor een vrij Ger- maansch rijk! Meldt u voor de Waffen- S.S. of stelt u beschikbaar in den Landstorm Neder land! 25.000 personen deelnamen, heeft Darnand, de chef der Fransche militie onder stormachtige toe juichingen een resolutie voorgele zen. Hierin wordt het bolsjewisme het grootste vernietigingsinstru ment aller tijden genoemd. Die genen;, die het bolsjewisme aan hangen, staan in werkelijkheid, zoo wordt in de resolutie ver klaard, „in dienst van een volks vreemde internationale en hebben zich zoodoende vrijwillig buiten de nationale gemeenschap geplaatst. Alle Franschen, onverschillig welke politiek zij aanhangen en tot welke partij zij behooren, wor den aangespoord om tegen den vijand van het vaderland één front te maken. Wij betuigen al diegenen, die aan het Oostelijke front strijden om hun vaderland alsmede Europa en zijn duizend jarige cultuur te verdedigen, onze bewondering en dank. (D.N.B.). Strijd op Nieuw Brittanje Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend: 1. Japansche bezettingstroepen hebben de door den vijand aan land gezétte strijdkrachten in de nabijheid van Kaap Marcus op het eiland Nieuw Brittai.je op 15 December aangevallen en zetten de zware gevechten met een deel dezer strijdkrachten voort. 2. Luchtstrijdkrachten der Ja pansche marine, die bij het aan breken van den dag op 15 Dec. een vijandelijk convooi ontdekten, dat Kaap Marcus naderde, heb ben het in de wateren bij Kaap Marcus aangevallen en het sinds dien herhaalde malen zware slagen toegebracht. 3. Japansche luchtstrijdkrach ten der marine hebben 18 van ongeveer 40 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, die trachtten Rabaul in den ochtend van 17 December aan te vallen. De Ja pansche verliezen bedroegen 2 vliegtuigen, die niet zijn terugge keerd. (D N B v Hevige iucntgevecbten boven Dolomieten In de middaguren van den 19den December vlogen formaties Amerikaansche bom- merpers onder de bescherming van het heiige weer van het Zuiden komend over de Adriati sche Zee naar Duitschland. Sterae formaties Duitsche jagers en jachtkruisers bestookten de vijan delijke formaties zonder ophou den reeds tijdens de nadering oo- ven Noord-Italië, de Alpen en Zuid-Duitschland. Overal ontston den zware luchtgevechten, in net bijzonder op groote hoogte boven de met sneeuw bedekte Dolomie ten, waar werd waargenomen, dat talrijke Amerikaansche vliegtuigen werden neergeschoten. Onophou delijk komen rapporten binnen van Duitsche jagers en jacht kruisers over het neerschieten van vijandelijke vliegtuigen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn de verliezen van den vijand zwaar. (D.N.B.t Japansche troepen ontruimen Tarawa en Makin Uit een uit zending van den Japansche om roep blijkt, dat volgens een me- dedeeling van het hoofdkwartier van 20 December het 3000 man sterke Japansche garnizoen, be staande uit marine-infanterie, van de eilanden Tarawa en Makin is teruggenomen. Sedert 20 Nov. had dit garnizoen zich dapper ge weerd in hevige gevechten met een vijandelijke overmacht van 50.000 man. (D.NJ3.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1