BELANGRIJKE TERREINWINST BIJ KIROWOGRAD Engeland voor de militaire en politieke nederlaag ste Jaargang Vrijdag 17 December 1943 No. *sm DUITSCH fEERMACHTBERICHT 1939—1944 Dr. GÖBBELS IN „DAS REICH". VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f Het opperbevel van de Duitsche leermacht maakte gisteren be- tnd: .Verscheidene aanvallen der Dlsjewisten op het bruggenhoofd an CfrCrson stortten in het ge- Dncentreerde afweervuur ineen. In het gebied van Kirowograd »tten onze troepen na het af we en van vijandelijke aanvallen un tegenaanval voort en verover en stormenderhand in weerwil an het taaie vijandelijke verzet rijandelijke plaatsen en belang- ijke terreinsectoren. Kaart van Pelt- De sector bij Kirowograd, waar ie verbitterde gevechten van de laatste dagen plaats vinden Cartografisch Bureau J.v.Pelt Aan de Pripjet vielen de bolsje- visten met steun van pantser wagens aan. Zij werden met zware jloeüige verliezen afgeslagen. In het gevechtsgebied van Shlobin mislukten ook gisteren na heen en iveergolvende gevechten alle door- iraakpogingen van den vijand. Ten Zuiden van Newel zijn zware afweergevechten tegen de met superieure strijdkrachten aan vallende bolsjewisten gaande. Aan het Oostelijke front werden giste ren 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front ging de vijand gisteren aan weerzijden van Mignano met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. De aanvallen werden afgeslagen, waarbij talrijke pantserwagens werden stukgeschoten. Om een verloren gegane hoogte ten Noord westen van Mignano wordt nog gevochten. Bij de voortzetting van hun in den Oostelijken sector met steun van pantserwagens onder nomen aanval leden de Britten ook gisteren zware verliezen aan menschen en materiaal. Sen formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gisterenmid dag de stad Innsbruck aan. Door brisantbommen ontstond vooraL schade in "woonwijken en aan cul turele gebouwen. n den afgeloopen nacht vlogen en<tele vijandelijke storingsvlieg tuigen boven het Rijnlandsch- Westfa n 1 cp.he industriegebied". >e strijd aan het Oostelijke front. in de gevechten ten Westen van Kief en door Duit sche tegenaanvallen van het ge bied van Sjitomir uit vernietig den de Duitsche troepen, naar het DNB verneemt, in de periode van 3 November tot 13 December alleen al 3 bolsjewistische infan teriedivisies, 3 bolsjewistische ca- valerie-divisies, 1 cavaleriecorps en 2 bolsjewistische pantserbriga des. De bolsjewisten leden voorts bij de gevechten ten Westen van Kief en bij Duitsche tegenaan vallen vanuit het gebied van Sji tomir ongewoon zware verliezen aan menschen en materiaal. Al leen in de periode van 3 Novem ber tot 13 December verloren de bolsejwisten rond 8500 gevange hen, meer dan 20.000 dooden, meer dan 1.000 pantserwagens, rond 500 stukken i geschut, meer dan 1800 pantserafweerkanonnen oh 46 stukken luchtdoelgeschut. De herbouw der Duitsche steden In het weekblad „Das Reich" bespreekt Hans Schwarz van Berk uitvoerig steden- en woningbouw- kundige kwesties. Uitgaande van het feit, dat in alle oorlogen de particuliere woningbouw voor andere werkzaamheden heeft moeten wijken, zegt hij, dat er in het vijfde oorlogsjaar inDuitsch- land nog steeds ongeveer een millioen menschen in het bouw bedrijf werkzaam zijn, hetgeen volgens hem bewijst hoe inten sief in Duitschland verdedigings bouwwerken uit den grond ge stampt worden. Onlangs heeft de Führer rijks minister Speer opgedragen de plannen voor den wederopbouw der vernielde steden ter hand te nemen en deze heeft in naam van den Führer den woningbouw voorrang gegeven boven al het andere. Eerst worden woningen gebouwd en dan komen andere bouwwerken aan de beurt. Al met al zal omstreeks 1945 een huis belangrijk sneller en goed- kooper verrijzén dan in 1939. Omtrent de vraag in hoeverre men de Duitsche steden, waar ze sterk getroffen werden, weer zal herbouwen, heeft rijksminister Speey'gezegd, dat bij alle onheil de vernietiging der binnensteden het voordeel heeft opgeleverd, dat het probleem van verstikking der steden, van de blokkeering van het verkeer door de al te nauwe straten, thans uit den weg is geruimd. Men zal dus de centra der steden meer open maken, de binnenhoven en achterhuizen opruimen, de straten en pleinen verbreeden. Daarbij zal men re kening houden met het net van in den grond liggende leidingen, rioleeringen en kabels en daar van gebruik maken. Aldus zal dan ook een groot deel der woningen Wij zijn thans in het vijfde oorlogsjaar! In vijf jaren wordt men van knaap man. En veel, wat men als knaap niet beseft, i3 thans duide lijk geworden. Waar gaat het o m? Men weet het thans zonder twijfel. Of men weet het niet, maar dan zal men er nooit toe komen de grootheid van dezen tijd te begrijpen. Nooit hebben de Germanen een grooter kans gehad om eensgezind voor hun behoud te strijden dan thans. En toch blijven velen achteren toch moeten zij beseffen, waarom het gaat. Hoe staat gij er tegen over, jonge Nederlander? Indien gij uw vaderland waarachtig lief hebt, neem dan de wapens ter hand en verdedig het tegen het bols jewisme. Meldt u bij de Waffen SB. of den Land storm Nederland. weder in de crude stadskern ver rijzen. Tallooze slechts ten deele vernielde gebouwen moeten we der worden hersteld. Door deze herstelwerkzaamheden zal men volgens Speer's schatting reeds in het eerste jaar drie tot vier maal zooveel woningen verkrijgen als er tegelijkertijd door den bouw van nederzettingen tot stand komen. In de eerste over gangsjaren moeten er ook nog noodwoningen worden gebouwd, die later als weekend- of zomer huisjes voor de stad gebruikt kunnen worden. Op deze drie manieren zullen er in het eerste jaar waarschijnlijk 1% tot twee millioen nieuwe woningen tot stand komen. Den bouwbureaux der steden wordt opgedragen reeds thans de toekomstige stra- tenindeeling in hoofdzaak vast te leggen. De Duitsche steden zullen luchtiger zijn, doch geen gigan tische afmetingen aannemen. In geen geval mogen Mammoeth- steden ontstaan. Geen der Duit sche steden zal ten ondergaan, hoeveel bommen er ook op te recht gekomen zijn. Misschien zal de eene wat meer, de andere wat minder inwoners tellen, doch de Duitsche stedelijke bevolking heeft in deze tijden zulk een aanhankelijkheid voor haar stad getoond, dat men zich wel moet bedenken alvorens in de toe komst het woord ontworteling in den mond te nemen. Rede van Tojo Minister-pre sident Tojo heeft in de algemeene vergadering der Japansche Eco nomische Vereeniging een rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat de toenemende vrees voor de voortdurend toenemende kracht van Japan de voornaamste fac tor is die de Anglo-Amerikanen aanleiding geeft tot de wanho pige tegenoffensieven, die zij on danks enorme verliezen tegen Ja pan ontketenen. De leidende Anglo-Amerikanen zullen lang zamerhand inzien, dat de tijd niet ver meer is, dat het Groot-Brit- tannië en den Ver. Staten onmo gelijk zal zijn een einde te maken aan het toenemen der Japansche gevechtskracht. Een nauwkeurige beschouwing van de toestanden in Groot Brittannie en in de Ver. Staten doet zien, dat duidelijke oorlogsdoelen volkomen ontbreken In het vijandelijke kamp zijn ook de Anglo-Amerikaansche belan gen in vele opzichten onvereenig- baar. De materieele gevechts kracht, de eenige hoop der Ver. Staten, neemt snel af. Tojo verklaarde verder, dat er weinig verbeeldingskracht voor noodig is om in te zien, dat Enge land en Amerika thans staan te genover een verontrustend schaar scher worden van het belangrijk ste oorlogsmateriaal, met inbegrip Rijksminister dr. Göbbels voor spelt Engeland, dat het dezen oorlog zoowel militair als poli tiek verliezen zal. Hij schrijft in het hoofdartikel in het week blad „Das Reich" onder het op schrift „De vallende kolos" o.a.: Engeland zal binnen afzienba- ren tijd een invasie in het Westen moeten probeeren. Het heeft deze beloofd en zal er op den duur niet meer aan kunnen ontkomen. Roosevelt zal er zich voor wach ten daarvoor nieuwe troepen contingenten beschikbaar te stel len. want hij staat voor een ver kiezingscampagne, waarin iedere doode Amerikaansche soldaat mee zal kiezen doordat hij minstens honderd of zelfs duizend stem men tegen Roosevelt uitbrengt. Dus zal Engeland door den zuren appel moeten bijten en zelf den bloedigen last van dezen offer gang moeten dragen. De invasie zal mislukken, maar naar wij mr. Churchill kennen, eerst wanneer Engeland's troepenreserves uitge put en uitgebloed zijn. Dat is de Britsche nederlaag op het slag veld, die op den voet gevolgd zal worden door de Britsche neder laag in de wereldpolitiek. Deze vooruitzichten zijn voor Engeland, zoo vervolgt dr. Göb bels, alles behalve verlokkend. Doch niemand zal willen beweren dat het ze niet heeft verdiend. De Britsche plutocratie draagt in groote mate schuld aan de ontketening van dezen oorlog. Ditmaal moet in tegenstelling met vele andere oorlogen, die deze verloopen bovenste laag voor Europa heeft gebracht, het En- gelsche volk het gelag betalen. Dat schijnt men aan de overzijde ook vaag te vermoeden. De een voudige mensch heeft met recht het gevoel, dat Engeland door dezen oorlog in een impasse is geraakt en dat zijn tegenwoor dige leiding in het geheel geeh aanstalten maakt om het daaruit te brengen, doch het er nog dieper en reddeloozer in brengt. Zwarte dagen breken daarmede voor het Britsche wereldrijk aan. Men heeft wind gezaaid in de hoop, dat deze slechts over den vijand zal waaien. Nu zal men storm oogsten, die over Engeland zelf zal losbarsten. Eindeloos leed zal het komende jaar over ontel bare Britsche gezinnen komen. Dat zou nog te dragen zijn, wan neer het land er door gediend werd en er zich een nieuwe toe komst voor zou openen. Doch het tegendeel zal het geval zijn. Het Engelsche volk, toch al nume riek het kleinste der oorlogvoe rende landen, zal daarbij zijn manlijke krachten door bloedver lies inboeten en vriend en vijand zullen zijn lot voor kennisgeving aannemen. Deze oorlog zal meer dan een beslissing brengen. Hij vormtéén totale ommekeer in onze tot nu toe gehuldigde opvattingen en voorstellingen der verdeeling van de wereld. Hij is in den waarsten zin een revolutionaire oorlog, en het wereldbeeld zal, nadat hij zal zijn afgeloopen, nog nauwelijks iets gelijken op dat toen de volkpn den oorlog begonnen. Wij staan aan het begin, Engeland aan het einde. Wij zullen omhoog komen. Engeland zal vallen. Om deze bewering te staven haalt dr. Göbbels de rede van den Zuid-Afrikaanschen minis ter-president Smuts en het com muniqué van Teheran aan. De Zuid-Afrikaansche premier, zoo zegt hij o.a., heeft onlangs de .Britsche openbare meening niets meer of minder medegedeeld, dan dat Engeland zijn imperiale we reldpositie aan de Vereenigde Staten zal afstaan en dat Europa onder heerschappij van den Sov- jetrussischen kolos zal komen. Het was kenmerkend, dat het communiqué van Teheran, dat door de drie, die zichzelf den sierenden bijnaam „de grooten hebben gfegeven, was ondertee kend, als laatste de onderteeke- ning van Churchill droeg. Deze plaats neemt Groot-Brittannië ook in de natuurlijke rangorde in. Smuts was slechts zoo voorba rig dit openlijk uit te spreken. Kort en goed, Engeland staat thans voor het alarmeerende feit, dat het in plaats van voor Dan zig voor zijn leven vecht, dat nog meer door zijn vrienden en bondgenooten dan door zijn vij anden bedreigd wordt. Wij beleven in dezen oorlog een van de geweldigste verschijn selen der moderne geschiedenis, de langzame verbrokkeling van het Britsche wereldrijk en het aanvaarden der nalatenschap door aan de ruimte vreemde machten, die in ons continent in het beste geval een voorwerp van hun plutocratische resp. bolsjewis tische uitbuiting zien Groot-Brittannië heeft geen mannen, geen schepen en ook geen geld meer. Het is afhanke lijk van de genade van zijnbond- genootenf- Meer nog, het heeft zich met huid en haar aan hen verkocht. De Engelsche staatslie den mogen ook verder hun wraaklitanieën tegen het Rijk en het nationaalsocialisme afdraaien. Dat verandert niets aan het feit dat het Britsche wereldrijk mid den in den uitverkoop zit, dat zijn vrienden en vijanden het den een of anderen dag gemeen schappelijk zullen verorberen en dat men alleen nog niet weet, wie daarbij het leeuwendeel zal wegdragen. Ook in Londen vallen stemmen te vernemen, die de vrees uiten, dat Engeland, ook'wanneer het dezen oorlog militair zou winnen hem politiek zal verliezen. Als er één ding vaststaat dan dit wel wij gelooven zelfs te kunnen voor spellen. dat het den oorlog zoo wel militair als politiek zal ver liezen. (D.N.B.). van hedenmiddag 16.30 uur tot morgenochtend 8.30 uur De. maan ging heden onder te 12.22 uur en komt op te 22.19 uur van tin, gummi, kinine en teak hout. Bovendien lfjdt de vijand onder een sterke daling van de ijzer- en staalproductie. Het ge brek aan menschelijke arbeids kracht is in het vijandelijke kamp echter nog acuter dan het afne men van de materiaalreservi Vervolgens zeide Tojo, dat de Anglo-Amerikanen hun snel ver minderende reserves reeds twee jaar lang door volkomen mislukte pogingen de Japansche verdedi gingsstellingen te verpletteren, hebben verspild. Terwijl de vijand imet nuttelcoze tegenoffensieven bezig was, heeft. Japan deze twee jaar met goed succes gebruikt tot stabilisatie van zijn structuur voor de eindoverwinning op basis van nauwkeurig vastgelegde oor logsdoelen. De rijke natuurlijke hulpbron nen van Oost-Azië zijn snel om gezet in oorlogsmateriaal tot ver hooging van de Japansche ge vechtskracht. Het tempo en de omvang van deze verhooging zijn verbazend. Bovendien werken de verschillende volken van Groot- Oost-Azië nauw samen met Japan om dezen oorlog op succesvolle wijze tot een einde te brengen. Van dag tot dag versterkt Japan zijn gevechtskracht om den vijand op alle oorlogstooneelen te ver pletteren. Hoe ongeduldiger de vijand wordt, des te kalmer blijft Japan bij zijn gestadigen op- marsch naar de overwinning. (D.N.B.) Churchill ziek Naar de Brit sche berichtendienst meldt, heeft de plaatsvervangende Britsche minister-president, Attlee, in het Lagerhuis medegedeeld dat Chur chill koude heeft gevat en bed legerig is. In de linkerlong heeft zich een ontsteking ontwikkeld. CD.N.B.) De oorlog ter zee Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de eerste lord der admira liteit Alexander in het Lagerhuis verklaard, dat het toenemen der scheepsverliezen als gevolg van het optreden van Duitsche duik- booten op den Atlantischen Oce aan een gevolg is van de ver sterkte samenwerking tusschen de luchtmacht en de vloot met inbegrip van de duikbooten van den vijand, alsmede, van een verbetering der bewapening. (DNB.) De aanval op Bari De Ame rikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, in Wa shington verklaard, dat de laatste Duitsche luchtaanval op de haven Bari groote schade heeft veroor zaakt. Twee munitieschepen zijn getroffen en in de lucht gevlogen, waardoor zware branden zijn ontstaan. Volgens een bericht van ge loofwaardige zijde zijn in totaal 17 geallieerde schepen tot zinken gebracht. Bovendien zouden 1000 man zijn gedood, o.m. 37 Ameri kaansche matrozen. De aan/al heeft slechts enkele minuten ge duurd en werd uitgevoerd doo- 30 bommenwerpers, die zeer laag en snel vlogen Naar het schijnt hebben zij de verdediging verrast. In officieele kringen bestaat geen neiging te ontkennen, dat het een ernstige slag is geweest. (DN.B.i Regeering van Iran afgetreden. De regeering van Iran is, naar de Engelsche berichtendienst uit Te heran meldt, afgetreden. Ver wacht wcrdit, dart minister-presi dent Suheily opnieuw met de vor ming van een nieuwe regeering zal worden belast. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Teheran meldt,, behouden slechts drie ministers n.l. Ali Su heily de ministerpresident, Mo hammed Said de minister van buitenlandsche zaken en Saad de minister van justitie, hun tot dus ver bekleede posten in de nieuwe regeering. Drie ministers aan vaarden een nieuwe taak. Zand. de nieuwe minister van oorlog, is de vroegere controleur van da koninklijke huishouding. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1