Alle Sovjelaanvallen bloedig afgeslagen Redevoeringen van Göbbels ROSENBERG OVER CHURCHILL 84ste Jaargang Donderdag 16 December 1943 No. 25680 DUITSCH WEERMACHTBERICHT Ik hou van Holland Tot het uiterste bereid. Hij wil Europa „opruimen". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: „In den sector van Kirowograd werden de over een breed front uitgevoerde aanvallen der bolsje wisten op bloedige wijze afge slagen. Duitsche pantserformaties, door de luchtmacht op effect volle wijze gesteund, gingen tot tegenaanvallen over, braken den tegenstand van den vijand en wierpen dezen uit enkele pene traties. Daarbij werd een tijdelijk verloren gegaan belangrijk plaats je ten Noorden van Kirowograd heroverd. In het gebied ten Noordoosten van Sjitomir wierpen onze troe pen den sterkeren vijand terug en brachten hem gevoelige ver liezen toe. Ten Zuidwesten van Shlobin gingen de bolsjewisten met krachtige infanterie- en pantser, formaties tot den verwachten aanval over. In verbitterde ge vechten behaalden onze troepen een volledig afweersucces. Tijde lijk doorgedrongen vijandelijke gevechtsgroepen werden in een tegenaanval teruggeworpen. De bolsjewisten leden in dezen sector bijzonder zware verliezen. Veer tig pantserwagens werden kapot- Ten Zuiden van Newel ver sterkte de vijand zijn druk be langrijk na nieuwe strijdkrachten te hebben aangevoerd. Ook hier werden de aanvallen in harde gevechten afgeslagen, enkele plaatselijke penetraties afgegren deld. In Zuld-Italië viel de vijand gisteren aan de Adriatische kust over een smal front opnieuw aan. I De aanvallen der Britten lever den ondanks sterken steun van artillerie en vliegtuigen slechts op enkele plaatsen geringe ter reinwinst op, stortten echter voor het overige in het afweervuur of in gevechten van man tegen man ineen. De gevechten om de pene- tratieplekken zijn nog aan den gang. Een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen viel in den nacht van 13 op 14 December het vijande lijke ravitailleeringssteunpunt Bari aan en plaatste treffers op de haveninstallaties. Boven het Middellandsche Zee gebied werden gisteren 7 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten." Chef van het Amerikaansche marinecorps Uit Washington wordt gemeldLuitenant-gene raal Alexander Vandegrift, die de leiding had van de invasie-ma noeuvre der Amerikaansche ma rine op Guadalcanar, is gisteren door president Roosevelt benoemd tot chef van het Amerikaansche marinecorps. De benoeming is ter bevestiging voorgelegd aan den Senaat. Vandegrift is de opvolger van luitenant-generaal Thomas Holcomb, die is afgetreden. Je republiek Italië Volgens den omroep der Republikeinsch Fascistische regeering bepaalt een besluit van den voorzitter van den ministerraad, dat het woord „koninklijk" moet worden ge schrapt in alle officieele stukken en openbare teksten. Verder moeten de wapens van het Huis van Savoie overal, waar zij nog aangebracht zijn, weggenomen worden. 3ovendien zal in de officieele stukken het jaar van het fascisti sche tijdvak zooals vroeger wor den aangeduid na het jaartal. Aanzienlijke toeneming der Duit sche steenkoolproductie De kolenproductie is aanzienlijk toe genomen in Duitschland en heeft haar maximumcijfer bereikt in het jaar 1942-'43. Talrijke facto ren hebben daartoe geleid en niet hi de laatste plaats het werk van de mijnwerkers, die vrijwillig zondagsarbeid verricht hebben. Daardoor werden in 1942-'43 20 millioen ton kolen en 26 millioen ton ligniet gedolven. (Belgapress) Stampfli bondspresident in Zwitserland Bondsraad Stamp fli is met 197 stemmen gekozen tot Zwitsersch bondspresident, bondsraad Pilet-Golaz met 147 stemmen tot vicepresident. Bonds kanselier is dr. Leimgruber. tot dusverre vice-kanselier (D.N.B.) Zitting van het Turksche ka binet Reuter meldt uit An kara, dat men na een zitting van het Turksche kabinet, die gis teren gehouden is en drie uur duurde, den indruk heeft, dat Turkije niet op het punt staat aan militaire operaties deel te nemen. Eden over het pact tusschen Moskou en Benesj De diplo matieke correspondent van het D.N.B., Siegfried Born, schrijft: „Ook in Engelsche politieke kringen is Edens zwijgen over het pact tusschen de Sovjet-unie en Benesj opgevallen, zoodat van daag in het Lagerhuis een des betreffende vraag gesteld werd, waarop Eden genoopt was te ant woorden. Hij verklaarde, dat de aange legenheid te Moskou was be sproken tusschen hem, Molotof en Huil en dat de Britsche regee ring het thans geteekende ver drag te meer toejuicht, daar het een belangrijk instrument voor de algemeene veiligheid kan wor den en bovendien den nabuur landen de mogelijkheid tot toe treding biedt. Hiermede bevestigt de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, dat reeds te Moskou het Oost-Europeesche probleem en de daarmede samenhangende vraag stukken zijn geregeld in den geest van Moskou en dat daardoor de grondslag voor de sovjet-expansie naar het Westen is gelegd. De van Duitsche zijde meermalen aangetoonde tendentie der Brit sche politiek tegenover Europa wordt door de verklaring van Eden in een bijzonder licht ge plaatst. De bedenkingen die in zekere Lagerhuiskringen zijn ge- Wie houdt er nu niet van zijn geboortegrond? Wie is er nu niet gehecht aan de plaats, waar hij is opge groeid? En wie zou het# kunnen dulden, dat die grond eenmaal door den bolsjewiek vertrapt zal worden? Nie mand! Geen enkele onder u. Maar wie staat er borg voor, dat dit nooit ofte nimmer zal geschieden? Wie anders dan de sol daten van den Führer en onder hen ook de mannen van de Waffen-S.S. Sluit u aan. meldt u bij de Waffen-SjS. of bij den Landstorm Nederland. rezen ten aanzien van de gevol gen van het pact op de „alge meene Europeesche veiligheid" - bedenkingen, waaraan een arbei dersafgevaardigde op welspre kende wijze uiting gaf - meent Eden tot zwijgen te kunnen bren gen met de verklaring, dat „bij het onderhavige verdrag in zijn tegenwoordigen vorm dit gevaar nauwelijks behoeft te worden ge vreesd". Alicante door cycloon geteis terd Het DJ73. meldt uit Ma drid, dat de ten Zuiden van Va lencia gelegen Spaansche kust plaats Alicante Dinsdag door een buitengewoon hevige cycloon ge teisterd is: deze richtte in de stad en vooral in de haveninstal laties groote schade aan. Afge zien van afgerukte daken, ont wortelde boomen, omgerukte lan taarns en lichtmasten, werden in het havengebied deelen der ha veninstallaties en ook scheeps werven volkomen verwoest. Ten Noorden van de stad ontstonden verscheidene aardverschuivingen, waardoor het spoorwegverkeer moest worden gestaakt. Bijzon dere hulpcolonnes zijn voortdu rend aan het werk om het ver keer en de openbare verlichting in de stad te herstellen. Van verscheidene uitgevaren visschers- booten is tot dusver geen bericht meer ontvangen. Rijksminister dr. Göbbels heeft de leiders der Rijkspropaganda- bureaux in vergadering bijeen geroepen, om hun een overzicht te geven van de politieke en mili taire gebeurtenissen in het afge- loopen jaar en om hun nieuwe richtsnoeren voor hun practisch werk in de gouwen te geven. Het kan niet ontkend worden, zoo zeide dr. Göbbels in zijn rede, dat front en vaderland in het thans ten einde spoedende jaar aan buitengewoon zware be lastingen hebben blootgestaan. Terwijl aan de fronten de held haftig strijdende Duitsche solda ten alle vernietigingsplannen van den vijand verijdelden, heeft het vaderland zich hun waardig be toond, door tegenover de tot een brutale hevigheid opgevoerde luchtterreur en het hiermede ge paard gaande zenuwoffensief der vijanden van Duitschland een welhaast bewonderenswaardige houding aan te nemen. In de af- geloopen maanden heeft het Duit sche volk weliswaar wonden en lidteekens gekregen, doch het staat onwrikbaarder dan ooit en is voor de laatste beslissing tot het uiterste bereid. Vervolgens schetste de minister de uit de verkorting van de Duit sche frontlinies voortspruitende illusies van den vijand over een militaire en politieke ineenstor ting van Duitschland en die thans gelaten het mislukken van zijn plannen en de ongebroken mili taire en economische kracht van Duitschland moet constateeren. In Moskou, Cairo en Teheran probeerden de vijanden van Duitschland, zoo verklaarde dr. Göbbels, zich te verzoenen met den nieuwen toestand. Naar uit de nietszeggende com- muniqué's over deze conferentie echter is gebleken, blijft hun geen anderen weg over dan de beslis sing te zoeken in een wanhopige poging om een invasie op het continent te ondernemen, die voor hen gepaard zal gaan met geweldige offers aan bloed en over den afloop waarvan na Duin kerken en Dieppe geen twijfel kan bestaan. In het verdere verloop van zijn rede sprak de minister over kwes ties betreffende den luchtoorlog. Aan de hand van. enkele voor beelden bewees dr. Göbbels, dat het Duitsche volk het ook met de moeilijkste problemen weet klaar te spelen, waarvoor het als ge volg van den Britschen fosfor- oorlog tegen vrouwen en kinderen geplaatst wordt, en dat het weer standsvermogen van het Duitsche volk in de vuurzee na een terreur - aanval gestaald wordt. „Wanneer de eindoverwinning behaald is, zoo besloot dr. Göb bels, zullen leed en nood, die de vijand over ons bracht, spoedig overwonnen worden. Blijvend voor de geschiedenis is alleen de hou ding, waarmede wij onze vrijheid verdedigen. In deze weken en maanden schrijven wij een roem vol hoofdstuk van onze geschie denis". (D.N.B.). Ook heeft dr. Göbbels Woens dag voor de leiders der Berlijn- sche economische wereld een re devoering uitgesproken over de beginselen en methodes der Duit sche politieke en militaire oor logvoering. Na een terugblik op de afgeloopen maanden zette dr. Göbbels voor de op verantwoor delijke posten in het Berlijnsche economische leven werkende mannen de krachten uiteen, die de ontwikkeling van het ko mende oorlogsjaar op beslissende wijze zullen beïnvloeden. Daaruit concludeerde hij, dat er stellige kansen uit voortvloeien voor de overwinning der Duitsche wapens (DJN.B.) In een artikel „Churchill de oorlogsmisdadiger" verschenen in den Völkischer Beobachter, wijst Rijksminister Rosenberg op de oorlogsplannen van Churchill, aan de hand van het boek „Stap voor stap", dat de opstellen van den huidigen Britschen premier van 1936 tot 1939 bevat. In September 1939 schreef Churchill: „Als de Ver. Staten en Engeland gedurende verscheidene jaren gemeenschappelijk zouden handelen en den steun der Sovjet Unie hadden, zouden ongetwijfeld stappen gedaan kunnen worden, waarnaar Japan zich zou hebben te schikken. Wij hebben in China groote nederzettingen en onder nemingen opgebouwdHij voegde hieraan toe: „Als Europa tot het Oosten wenscht te spreken, moet het eerst bij zichzelf op ruiming houden". Deze laatste zin, aldus Rosen berg, behelst het geheele oorlogs- Tirogramma van Churchill: hij wil Europa „opruimen", hy wil dus ie machteloosheid en verbrokkeld- heid der Europeesche cultuursta- ten vereeuwigen en na uitbuiting van Indië en het naburige Oosten geheel Oost Azië onder het roof- kapitalisme van City en Wall- street in gemeenschap met de bolsjewistische bedreiging, plaat sen. Het ,.opruimings"-werk van Churchill beoogde duidelijk het isoleeren en neerwerpen van Duitschland. - In October 1937'gaf hij toe: ..De Westelijke democratieën zijn thans gewapend en blijven energiek wa penen". In Maart gaf hij uiting aan de hoop. dat men Mussolini van Hitier kon scheiden om daar na den een en den ander te om singelen en te verslaan. Na den terugkeer van de Ostmark bij het j Duitsche rijk begon, aldus vervolgt Rosenberg. Churchill een provo- ceerende ophitsing, door in een artikel te verklaren: „De eerste stap is, dat wordt vastgesteld, welke van de kleinere staten in Europa bereid zouden zijn zich met Engeland en Frankrijk vol gens het volkenbondsstatuut te verbinden voor een speciaal op treden, desnoods met inbegrip van gewapenden tegenstand". Zoo staat, aldus besluit Rosen berg zijn artikel, de tegenwoordi ge Britsche premier op grond van zijn eigen bekentenissen als de oorlogs- en wereldmisdadiger voor ons. Ook zoogenaamde neutralen moeten zich maar eens ernstig met deze publicaties van Churchill bezig houden om te weten in welk een situatie zich het Duitsche rijk bevond om te begrijpen, dat bij den afweer van deze samenzwe ring tusschen aljoodsch-Anglo- Amerikaansche uitbuiting en bols jewistische vernietigingszucht al leen Duitschland het oude Europa met zijn kracht beschermt en ver- 1 dedigt en daarmede ook het I leven van hen, die op een nog i veilige plaats meenen een afwij zende houding tegenover dezen strijd te kunnen aannemen. (D.N.B.). Van het Oostelijk oorlogstooneel De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat de situa tie aan het Oostelijke front de laatste 24 uur een opvallende wijziging heeft ondergaan tenge volge van krachtige Duitsche tegenbewegingen en in het tee- ken van opmerkelijke Duitsche afweersuccessen staat. Wat op het oogenblik aan het Oostelijke front geschiedt, aldus vervolgt hij, is niet meer en niet minder dan een strijd om het initiatief. Aan weerskanten streeft het commando er naar, de eigen vrijheid van handelen volledig te herwinnen. Van dit oogpunt uit moeten de gevechten ten Westen van Kief en vooral ook de groote Sovjetoperaties in het gebied van Kirowograd, alsmede de nieuwe operaties ten Zuidwesten van Shlobin beschouwd worden. De bolsjewisten willen de tegen actie van Von Manstein, die steeds meer voelbaar wordt, van haar dreigend karakter ontdoen en hebben daarom gegrepen naar hun oude middel: het vormen van zwaartepunten aan de flan ken van het bedreigde gebied, nl. bij Kirowograd en bij Shlobin. Zij hebben daarbij, operatief gezien, niet alleen niets gewonnen, maar klaarblijkelijk tot dusverre veel verloren. Hun manoeuvres waren vroegtijdig door de Duitschers op gemerkt en daardoor stiet de nieuwe groote Sovjet-aanval bij Shlobin op een zoo dicht vuur- gordijn der Duitsche artillerie, dat nog tijdens den sovjetaanval de Duitsche divisies op haar beurt tot den aanval konden overgaan. De Duitschers leden daarbij uiterst geringe verliezen, terwijl de sovjetformaties letterlijk gede cimeerd werden. Parallel hiermede ontwikkelde zich de strijd bij Kirowograd. Op den tactischen tegenzet van het Duitsche comando. nl. het terug nemen der Duitsche stellingen in het gebied van Tsjerkassy, volgde met verwonderlijke snelheid de Duitsche tegenaanval. Hier wreek te het zich voor de bolsjewisten, dat zij voor hun actie bij Kiro wograd het z.g. front van Sjito mir meenden te kunnen verwaar - loozen. Duitsche pantserformaties hebben hen op aanzienlijke schaal uit hun stellingen terug geworpen naar het Oosten. Niet temin zal men moeten verwach ten. dat de bolsjewisten hun po gingen voortzetten en de actie van Von Manstein, waartegen den laatsten tijd alle bolsjewistische inspanning gericht was, gaat in- tusschen onweerstaanbaar voort. Het verdient de aandacht, dat de bolsjewisten er tot dusverre niet in geslaagd zijn, den Duitschen tegenaanval ten Westen van Kief tot staan te brengen. Duitsche divisies zijn bezig met het over weldigen van een Teteref-bar- rière. Men kan aannemen, dat ook de Duitsche divisies in het Zuiden van dit gebied weldra haar taak krijgen. De ontwikkeling wijst er dus op, dat den bolsje wisten de vrijheid van handelen en besluiten meer en meer wordt ontnomen en dat het initiatief in dezelfde mate overgaat in handen van het Duitsche commando Luchtaanval op het vliegveld Tinsoekia Uit een Japansche basis aan het front van Birma, verneemt Domei, dat een krach tige formatie Japansche bommen werpers en jagers een verrassen den aanval heeft ondernomen op het vijandelijke vliegveld Tinsoe kia. 31 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, zwaar be schadigd of in brand gesc De Japansche toestellen wierpen bommen op de startbaan, waar door groote gaten ontstonden. Bovendien werden vier groote ge parkeerde vliegtuigen in brand geschoten. Tijdens het daarop volgende luchtgevecht werden 27 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Bovendien werden elf groote en kleine vliegtuigen ern stig beschadigd. De Japansche verliezen bedroegen zeven toestel len, die zich of op het doel hebben geworpen of nog niet op hun steunpunt zijn teruggekeerd Generaal Catroux naar Beiroet Exchange Telegraph meldt uit Algiers, dat generaal Catroux in zijn hoedanigheid van commissaris van het Algiersche comité voor Islamitische aangelegenheden ver daag naar Beiroet zou vertrekken. In Algiers heeft men den indruk, dat hjj als permanente hooge commissaris voor Syrië en Liba non in Beiroet zal blijven. Jean Helleu, de vroegere algemeen ge volmachtigde in Libanon, die op het oogenblik ziek is. zal te Algiers blijven. (D.N.B.). Het aantal slachtoffers te Hanoi Het aantal gedoode personen als gevolg van den Amerikaan- schen luchtaanval Zondag j.l. be draagt 372. 316 personen werden zwaar en 225 licht gewond. (D.N.B.),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1