BINNENLAND Generalkommïssar Ritterbusch bezichtigt de N.S.K.K.-motorschool RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN SPORT GEMENGD NIEUWS. AGENDA STADSNIEUWS KERK EN SCHOOL •De N.S.K.K.-motorschool in Nederland, die naar het voorbeeld van de in Duitschland bestaémde voortreffelijke rijscholen is inge richt en in Mei van dit jaar is geopend, heeft zich dank zij den steun van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart in den korten tijd van haar bestaan zoo ontwikkeld, dat zij reeds thans geheel aan haar taak beantwoord. Wie het ontstaan van de rij school heeft gevolgd, die is bij eeii nieuw bezoek verrast door de uit breiding, die in ieder opzicht een aanzienlijke verbetering en com pleteering is. Dezen indruè kreeg men bij de jongste inspectie van de N.S.K.K.-Motorschule door Ge- neral-Kommissar Ritterbusch, den leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P, in Nederland. Ook N.S.K.K.-Gruppenführer Eiden (Coblenz), alsmede de gemachtig de van den Rijkscommissaris voor de provincie Limburg, Kreisleiter Schmidt waren bij deze inspectie aanwezig. BU een rondgang door de les lokalen. waarin behalve leden van de. weermacht ook de Nederland- sche vrijwilligers in de N.S.K.Ki een grondige theoretische oplei ding, deels van Duitsche. deels van Nederlandsche N.SK.K.-Führer ontvangen, bleek de doelmatigheid van de inrichting. Daarenboven kreeg men tevens uit de antwoor den op de vragen, die tijdens het onderwijs werden gesteld, een idee van het hooge peil der opleiding van de in dienst van de weer macht staande chauffeurs. oefeningen in de prac- tfjk, die tijdens de bezichtiging gehouden werden, kon men zich overtuigen van de groote vorderin gen, die den laatsten tijd bij het vervaardigen van generatoren zijn gemaakt. De onlangs door de N.S.K.K.- Motorschule in Nederland ge maakte proefrit met van genera toren voorziene auto's verdient in dit verband bijzonder vermeld te worden, daar gebleken is, dat er thans geen reden meer bestaat om sceptisch te blijven staan tegen over de generatoren. Naast de lessen in de lokalen en werkplaatsen wordt ook aan de practische rijvaardigheid niet te kort gedaan, daar de helft van den dag besteed wordt aan theorie en de andere helft aan rijlessen. Het groote aantal chauffeurs,* dat op de motorschool zijn opleiding krijgt en intusschen reeds in dienst blijk gegeven heeft van zijn pres taties. is voor de N.S.K.K.-motor school in Nederland wel het beste getuigschrift. Denkt aan uw minder bedeelde volksgenooten In de week van 29 November tot en met 4 Decem ber heeft ons volk een bedrag van f. 84.031.49 bijeengebracht de in die week gehouden straatcol lecte niet meegerekend om de geldelijke moeilijkheden gedurende de wintermaanden bü onze minder bedeelde volksgenooten te helpen overwinnen. Winterhulp draagt ook thans weer zorg, dat deze gelden te be stemder plaatse komen. Een harde noodzaak der tijden. Op initiatief van het Nederlandsen» Roode Kruis kunnen kinderen beneden de 15 jaar voorzien worden van identiteits- kaartjes. Moeders zorgt ervoor, dat tlw kinderen ten allen tijde deze kaartjes dragen Stepf/Reynhoudt/Pax m Een geineëne streek Voor de Utrechteche rechtbank stond te recht de 29-jarige voormalige sup poost van de militaire begraaf plaats op den Grebbeberg te Rhe- nen, die als bewaker dienst had gedaan op het kerkhof, doch die telkens als hij des avonds de offer bussen moest wegbrengen, daaruit met een ijzerdraadje de zllverbons had weten te peuteren. In zijn re quisitoir zeide officier van justitie, dat hem bij het doorlezen van de stukken een rilling langs het lijf was gegaan. Hier is een dief stal gepleegd, op de nabestaanden van hen, die hun leven hebben geofferd voor het vaderlfnd in de Meidagen van 1940. Deze begraaf plaats wordt met groote piëteit be zocht en zij die offeren doen dat ten behoeve van een goed onder houd van de graven Iemand, die op deze eereplaats zich aan dit geld vergrijpt, kan gebrandmerkt worden, als een vuige misdadiger, voor wien geen straf zwaar ge noeg ls. De eisch luidde twee Jaar. Uitspraak 24 December a.s. Economisch Gerechtshof Het clandestien slachten van twee schapen, had S. J. v. d. "Werf te Zoeterwoude zes maanden gevan genisstraf opgeleverd, waarvan de economische rechter er evenwel drie met toepassing van gratie op legde. Van dit vonnis kwam ver dachte in hooger beroep, doch de proc -generaal vond de straf te laag," en vorderde zeven maanden gevangenisstraf met bevel tot ge vangen nemen bij arrest. Het hof heeft verdachte thans veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met drie maanden gratie moge lijkheid, en .bevel tot ^evangen ne men. Aan C. Jansen te Hillegom was als strafmaatregel door den inspecteur der prljsbeheersching voor een bepaalden tijd het zaken doen verboden. Niettemin had een controleur geconstateerd dat ver dachte toch goederen afleveitle en verzond. Hij werd daarvoor veroor deeld doch kwam in hooger be roep waarna de proc.-generaal 3 maanden gevangenisstraf eiéchte met verbeurd verklaring der in be slag genomen goederen. Het hof heeft verdachter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en verbeurd verklaring. Na vele moeilijkheden had J. Ciere te Noordwijk dan toch ten slotte een teeltverjunnlng overge nomen, waardoor hij de tulpen nu zal mogen telen, die hij eerst zon der verelschte vergunning bezat. Verdachte was voor dat feit veroor deeld door den économiseren rech ter doch kwam in hooger beroep. Nadat hij ln de gelegenheid was gesteld tot overname van een ver gunning, vorderde de proc.-gene raal een week gevangenisstraf doch met toepassing der gratie clausule. Het hof heeft f.25.— boete subs. 25 dagen hechtenis opgelegd. Wegens het clandestien slachten van twee schapen, was G. Haan stra te Leiden door den economl- schen rechter veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De proc.- generaal vorderde in hooger beroep een jaar gevangenisstraf. Het hof heeft thans acht maande- gevan genisstraf opgelegd. Haagsche Gerechtshof Een zaak, die in de omgeving van Bo degraven al heel wat te doen heeft gegeven, was die waarin D. N. uit Barwoutswaarderwas betrokken. Hij zou een vat olie hebben ge stolen bij B. de V te Bodegraven. Maar N. betoogde dat de diefstal op verzoek van de V. had plaats gevonden, en dit alles een gevolg was van de gebeurtentesen rond de strafzaak tegen een wachtmeester der marechaussee. In elk geval werd N. door de rechtbank na her haalde behandeling tot een maand gevangenisstraf veroordeeld terzake diefstal. In hooger beroep vorder de de adv.-generaal bevestiging van het vonnis. Het hof heeft op nieuw een maand gevangenisstraf opgelegd. Een hoeveelheid sigaren, welke afkomstig waren van liefstal ge pleegd uit de goederenloods der Ned Spoorwegen te Leiden was door J. J. van W. te Leiden als geschenk aangenomen. Hij werd terzake heling tot een gevangenis straf veroordeeld van een maand, van welk vonnis de adv.-generaal ln hooger beroep bevestiging eischte. Het hof heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht, en verdachte vrijgesproken. Tot vier maanden tuchtschool was J. M. te Zoetermeer veroor deeld terzake heling De adv.-gene raal vorderde thans' drie maanden tuchtschool. Terzake diefstal was J. S. te Leiden ter beschikking gesteld van de regeering. De adv.-generaal vor derde thans drie maanden tucht school. Tot zes maanden tucht school was G. de J te Zoeterwou de veroordeeld wegens diefstal. De adv.-genera*l yorderde van dit vonnis de bevestiging. .Kunstkringconcert - De Neder landsche cellist Carel van Leeuwen Boomkamp, zal ln combinatie met den pianist Gerard Hengeveld, Zondagmiddag 19 December e.k. in de Stadsgehoorzaal een cellomati- née geven, onder auspiciën van den Leidschen Kunstkring „Voor Allen" De .Dag der Duitsche spoorwegmannen*. In tegenwoordigheid van Rijksminister dr. Goebbels, den Rijksminister van het verkeerswezen, dr. Dorpmüller, den Rijksorganisatieleider, dr. Ley, generaal-veldmaarschalk Milch enz. had ter gelegenheid van den .Dag der Duitsche spoorweg mannen* een groote bijeenkomst In het Berlijnscbe-Volkstheater plaats, bij welke gelegenheid de spoorwegmannen, die zich in den oorlog hebben onderscheiden, met het Ridderkruis van het Kruis voor Oorlogsverdiensten werden begiftigd. Rijksminister dr. Goebbels feliciteert de mannen met bun onderscneiding Orbis-Holland/Pax m BRIDGE. Viertallencompetitie N.B.B. Bij de voortgezette wedstrijden "zijn voor de competitie in de hoofd klasse de volgende resultaten be haald: (teamj Laken wint van (team) Verboog met 41 p.; De Graaf gelfjk met Van Wingen (1 p. ten gunste van De Graaf): Hlns wint van Wakka met 36 p.; Van der Ploeg wint van Thoolen „met lip. Voor de onderlinge competitie waren de uitslagen: le klasse: Slem wint van Van Noort Sr. .met 22 p.; inevr. Vis ser wint van Kiel met 22 p.; Keu- nen wint van Verpoor.ten met 30 p.; Mol wint van Bleuzé met 35 p.: Jagerman gelijk tegen Zandbergen (5. p. ten gunste van Jagerman); Rijnbende wint van mevr. Van In- gen Schenau met 48 p. 2e klasse: Pielanen wint van mevr. Van der Togt met 50 p. BOKSEN Lagraml wint van Dlsch Het glansnummer van het in het Con certgebouw te Amsterdam georga niseerde programma was zonder twijfel de ontmoeting Lagrand Disch. De wedstrijd had een vrij regelmatig verloop: Lagrand be weeglijker dan zijn tegenstander, ook meer in den aanval en er steeds op uit elk kansje waar te nemen; Disch steeds op zijn hoede voor de flitsende aanvallen van zijn lichteren opponent, maar van zijn kant vaak gevaarlek door on- verhoedsche uitvallen. Toch was hei Lagrand die ln vrijwel elke ronde het meeste nuttige werk ver richtte, en daardoor ook nagenoeg alle ronden met meer of minder puntenverschil op zijn naam bracht. Zijn overwinning was in elk opzicht verdiend. De uitslagen der overige pa-"'en waren: Posno (Amsterdam) w. o. p. van Hendriks (Rotterdam); •>v'. d. Broek (Eindhoven) w. o. p. van Graaf land (Rotterdam); Klein (Amster dam) onbeslist met B. Dlesen (Rotterdam) VOETBAL. Oefen wedstrijd in het Zuiden Na de verschillende nederlagen van het Zuidelijk districtselftal wil men in de Zuidelijke provincies trachten het spelpeil te verbete ren. Daarom ls van der N.V.B. vergunning gevraagd, welke inmid dels is ontvangen, op Zondag 2 Januari geen competitiewedstrijden in district 4 te spelen. Op dien datum zal nu een oefenwedstrijd worden gespeeld waarvoor de beste spelers uit het Zuiden zullen wor den uitgenodigd. Afd. Leiden van den N.V.B. De uitslagen zijn: "Zaterdagcompetitiele klasse Quick Boys 2Rijnsb. Boys 2 82; ASV 1Noordwijk 2. Noordwijk 2 niet opgek Jun.: Rijnsb. Boys A Quick Bóys B 34. Zondagcompetitie: le klasse A: Alphen 3—LFC 3 31; ASC 3 UVS 4 03; Lisse 2Alph. Boys 1 4—1. le kl. B: Foreholte 1—ASC 4 27; Lisse 3Leldsche Boys 1 30 2e kl. A: ASC 5—Lugd. 4 3—7; UVS 5DOCOS 3 3—6: VVSB 3— AZL 1, AZL niet opgek. 2e kl. B; Alph Boys 2—VVLV 2 1—7; LFC 4 AOV, AOV niet opgek.; DOCOS 4Teylingen 2 40. 3e kl.: Lugd. 5DSB 2. DSB niet opgek.; Roo- denburg 4Foreholte 2 21; V-VSB 5—ASC 7 0—2; VVLV 3— Lisse 4 23. Jun. A. le klasse; Roodenburg AASC A 0—4; Meer burgAlph Boys 24; UVS A DOCOS 10—0. 2e kl.: LFC B— Teylingen 012; Roodenburg B ASC C 1—2. Ruim 1900 jjakjes shag in beslag genomen Te Hilvarenbeek (N. Br.) hebben controle-ambtenaren een zeer goeden slag geslagen. Zij hielden een groepje van zeven smokkelaars aan, die te zamen niet minder dan ruim duizend pakjes Belgische shag over de grens hadden weten te smokkelen. De tabak is in beslag genomen. Twee doodeUjke ongelukken op stationsemplacement Amersfoort - Eergisteren is op het stations emplacement van de Nederland sche spoorwegen te Amersfoort eéh doodelijk ongeval gebeurd. De 51-jarige schilder B. was bezig in de kuil van de draaischijf de mu ren te schilderen. Hij sloeg geen acht op het feit, dat een machine de draaischijf opreed en door het personeel in beweging werd gezet. De man raakte bekneld tusschen den muur en de draaischijf en werd verpletterd. Gistermorgen is op het terrein van de Nederlandsche spoorwegen te Amersfoort de 51-jarige ran geerder H. bij het rangeeren tus schen twee buffers bekneld ge raakt en op slag gedood. Brand te Borne Door onbe kende oorzaak brandde Zondag avond te Borrie het gebouw voor christelijke belangen totaal af. In dit gebouw waren gevestigd de marechaussee-kazerne en de chris telijke bewaarschool, waarvan het grootste deel der bezittingen ver brand is. Ook de eigendommen van verschillende christelijke ver- eenigingen en de bibliotheek van de C.J.M.V. zijn door het vuur ver nietigd. Uit het belendende huis van den concierge kon de inboedel gered worden. Verzekering dekt de schade. Kist met 5500 gulden gestolen Tot nog toe onbekende daders hebben zich toegang verschaft tot een woning aan de Hortensialaan te Zeist, waarvan de bewoners af wezig waren. De dieven hebben zich meester gemaakt van een gesloten kist, welke in een eveneens gesloten kast stond. Er bevond zich een bedrag van f. 5500.in. HEDEN. Remonstr. Kerk: Leerllngenuit. voering Mij. voor Toonkunst te 7U uur nam. Hillegom (Flora)Kerstwij. ding, Spr. Jan Sevnsma te 7% u nam. Donderdag Schouwburg: Burgerzangschool „Prinses Zonneglans". 7 u. nam. Stadszaal: „Ex Animo" voert „Die Schöpfung" uit. 6 y2 uur na De avond- nacht- en Zondags dienst der apotheken te Lelden wordt tot Zaterdag 8 uur waarge- nomen door de" Apotheek Duyster Nieuwe Rijn 18, Telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. RaadhUispark 8 Tele! 26274. Orbis/Hoiland/Pa: ix nt Pianoavond Marinas Flipse Dat het spel van Marinus Flipse een sterk individualistischen in slag bezit, zal Iedere regelmatige concertbezoeker met ons eens zijn Wij moeten bekennen, dat Flipse) grilligheid van opvattingen mes weet het van vroeger niet in alle deelen onze Instemming heelt noch zijn dikwijls kort afgebeten aanslag. Dit neemt .overigen: geenszins weg, dat hij, bij serieuss voorbereiding, gelijk gisteravon het geval, tot de op den voorgron tredende huidige Nederlandsche pianisten behoort, van wiens dik wijls rake uitbeeldingen men mei interesse kennis kan nemen. He' vbortreffelijkst ligt hem een Ravel wiens ,Jeux d'eau" en „Alboradi del Gracioso" hij met brillants pianistiek en meeslependheid, zui ver naar aard en coloriet weerga! evenals een machtige vrije fantasie gelijk „Funérailles" van den veelal gesmaden Liszt wiens hartstochte lijke bewogenheid en heroïsch! allure ook hierin tot uiting komt Een wonder, wat deze groote Hon gaar uit enkele klokketonen gran dioos weet op te bouwen!~Voor kla vierbewerkingen (van Szanto ee Busoni) van Bach's orgelpraelu- dium in g moll en diens koraal- voorspel „Nun freut euch liebea Christen",- in welk laatste alls accent op het virtuose inplaatsvat op het lieflijke werd gelegd, gaas wii liever uit den weg. Van hei oo'rspronkeliike karakter IS zoo goed als niets bewaard, terwijl een geni! als Bach er geweld mee aangedaas wordt. In Mozart's verrukkelijke 1 dur sonate met haar prachtige va riatie's, bewonderden wij Flipse i perfecte techniek, terwijl de Cho- pingroep rijk aan wisselende stem mingen was: van zuiver aanvoeles poëtisch de Nocturne in Es dui tot uiterst willekeurige viae met overhaaste tempi, bijv. de Polo naise in As gr. t. De toegift. Voor- molen's meesterlijke bewerking vat het Ned. liedekijn „De Haven" wert tot een glorieus besluit, dat groot hulde oogstte bii het in gering aan tal opgekomen publiek. Th J Hannemi Intrede ds. T. B. van Houten - De heer T. B. van Houten, na zeer kort geleden hulpprediker bi de Geref. Kerk alhier, ls Zonda j.l. door. dr. M. Bouwman vai Nieuwendam (A'dam N.) bevestig als predikant der Geref. Kerk vaj Tuindorp Oostzaan (A'dam N.l 's Middags deed ds. van Houte zijn intrede, sprekende over 2 Cor 5 20, het gezantschap der ver zoening waarbij hij afzonderlijl stilstond bij den Zender, den ge zant en de opdracht. O.m'. waren vertegenwoordigd oi kerkeraden der Geref. Gemeenl en der Ned. Herv. Kerk. HANDELSREGISTER K. v. 8 Nieuwe inschrijvingen: N. V. Rijnlanüsche Exploitaü Maatschappij van Onroerend Goederen, Rapenburg 122, Lei den. Exploiteeren van onroerend goederen, stichten van woon- ei winkelhuizen, pirN. A. van Zij! Leiden. Comm.: P. J. van Zij! Jr. en mej. J. H. van Zijp, bei den te Leiden. Maatsch. kap. f 15.000, waarvan geplaatst e: gestort f.3000. Nederl. Staatscoi) rant van Donderdag 2 Dec. 191 Bijvoegsel No. 583. Jacob Boi en Zoon (Bep. Bep. Broekweg 8, Valkenburg (Z.-H.i Landbouw-, tuinbouw- en groet tenteelt en handel. Venn.; J. B< en C. Bol, beiden te ValkeribuJ (Z.-H.). Voor het tijdvak van 1 to 31 December is alsnog aangeweze als deskundige bij het artsexaniE aan de gemeentelijke Universitej van Amsterdam prof. dr. W. s Suermondt, beheerend directed der chirurgische kliniek alhier. PREDIKBEURTEN j Aarlanderveen Chr. GerJKer Dinsdagnam. 6 1/2 u. herdenk» 50-j. bestaan), ds. W. F. Lams van Haarlem. Lisse Oud Geref. Gem.: Vol derdagnam. 7 uur, leesdienst. Noordwijk-aan-Zee Ger. Botj (Jul. v. Stolbergstr. ,27): Hede» nam. 71/2 u„ cand. Jonker Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2