NIET LUCHTGEVAAR EINDE ALARM TELEFONEER BINNENLAND SPORT Leidsche Schouwburg KERK EN SCHOOL AGENDA STADSNIEUWS WACHT TOT HULP IS INGERUKT Maaltijden in restaurants tijdens de feestdagen - Ten aanzien van maaltijden in restaurants op de komende feestdagen (Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar) heeft de directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf, er in de vakpers op gewezen, dat er geen ontheffing kan worden verleend van het voorschrift om den om vang der maaltijden beperkt te houden. Het strookt niet met den ernst der tijden, dat van dit voor schrift wordt afgeweken. De maaltijden mogen dus ten hoogste omvatten een voorgerechte of ten hoogste 6 kleine voorgerechten), soep, 1 gang, toespijs en fruit (be reid of verwerkt). Beperking aangeteekende stuk ken De bijzondere omstandig heden maken het noodzakelijk - tijdelijk - een beperking in te voeren voor verzending van aan geteekende stukken, zoowel naar gewicht als naar inhoud. Aangeteekende brieven (al ,of niet met aangegeven waarde) mo gen niet zwaarder wegen dan 500 gram en geen andere zaken bevatten dan bescheiden en me- dedeelingen of berichten op papier, perkament of andere soortgelijke stoffen (dus geen goederen) De gewichtsgrens voor brieven met geld, bank- en muntpapier, edele metalen of kostbaarheden, die aangeteekend moeten wor den verzonden, is maximaal 2 K.G. gebleven, maar zij mogen daarbij geen andere zaken dan de hierbovengenoemde bescheiden, mededeelingen of berichten be vatten. Voor gedrukte stukken, nieuws bladen (met inbegrip van bijvoeg sels) en monsters is aanteekening slechts toegestaan tot een maxi mum gewicht van 500 gram. Voor brailledrukwerken blijft aanteekening mogelijk tot en met een gewicht van 7 K.G. Deze tijdelijke regeling gaat 16 December in en geldt alleen voor Jiet binnenlandsch verkeer. tiet Haagsche Malieveld omge ploegd De afgeloopen week hebben de Hagenaars waarschijn lijk vreemd opgekeken, toen zij zagen hoe twee forsche tractoren den ploeg trokken door het be kende Malieveld. Naar wij ver nemen is dit 5% hectare groote grasveld gescheurd om in gebruik 'te worden genomen voor de voed selvoorziening van de gemeente. De opperbevelhebber West aan de Fransche kust langs de Middelland- sche Zee. Generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt overtuigt xicb tijdens een inspectie van de gereedheid tot afweer en dé slagvaardigheid der verdedigingswerken aan de Fransche kust van de Middellandsche Zee. De generaal-veldmaarschalk bij een be spreking in den sector van een divisie Moosmüller/We/CNF/P m Het zal met aardappelen worden beplant. Ook elders worden nog flinke stukken grond voor hetzelfde doel bestemd. Zoo o.a. een terrein van 10 hectare bij de waterleiding te Wassenaar. Het is de bedoeling van den Haagschen dienst voor gemeente-plantsoenen de in 1943 beteelde oppervlakte drie- tot vier maal te vergrooten, ten einde zoo op sommig gebied te komen tot een gedeeltelijke zelfvoorziening. De werkzaamheden worden ver richt door werklieden van den dienst, onvolwaardige arbeids krachten en andere arbeiders. Het scheuren geschiedde zoowel met motor, als paardentractie. De Nederlandsche omroep roert zich De Nederlandsche omroep, die het als haar taak beschouwt door het geheel van zijn uitzen dingen den uiterlijk zoo gesloten Nederlander in zijn huiskamer die sfeer van geluk te brengen, waarvoor hij innerlijk zoo gevoe lig is. heeft het bijltje er niet bij neergelegd, toen de inlevering van radiotoestelling het aantal luiste raars aanzienlijk deed dalen. In tegendeel, alle zeilen worden bij gezet om het contact met het pu bliek te behouden en te verinni gen. Naar de programmaleider van den omroep, de heer Plate, aan het A.N.P. meedeelde, geschiedt dit met succes. Het aantal distri butie-aansluitingen, dat bij de in levering van de toestellen 340.000 bedroeg, zal dit jaar de 400.000 nog bereiken en uiteraard zou het nog veel grooter zijn, als mate riaalgebrek geen spaak in het wiel stak. De omroep ië dus niet in het luchtledige komen te hangen en kan voortwerken, want bij de 400.000 distributieluisteraars ko men nog een 100.000 toestelbezit- ters, een half millioen in totaal Dit komt neer op anderhalf mil lioen luisteraars, daar de erva ring heeft geleerd, dat van elke luistergelegenheid gemiddeld drie personen gebruikmaken. Maar de omroep ontplooit bo vendien op allerlei terrein initia tieven en slaat nieuwe wegen in. Hij is doende met plannen voor volkszang: men wil een aantal menschen in een zaal bijeenbren gen, hen drie kwartier laten oefe nen onder een zangleeraar, dan de microfoon inschakelen en een half uur dezen zang uitzenden. Om op den duur ons volk te ver lossen van het traditioneele re pertoire van „Jippie jé", „Die mamie maule" en de bekroning „Houdt er den moed maar in". Ook de voordrachtskunst wordt door den omroep bevorderd. De wedstrijd „Jeugd draagt voor" had dit jaar 4000 deelnemers (vorig jaar 2000) waardevol resultaat en telkens blijkt, dat de jonge menschen ontvankelijk zijn voor goede Nederlandsche poëzie. Het contact tusschen de deelnemers is instandgehouden en de omroep hoopt door deze kernen het rede rijkerswezen te stimuleeren. Van overheidswege wil men de vorming van plaatselijke groepen bevorderen. De dichtende jeugd kan de voor dragende aan stof helpen, die haar vertrouwd aandoet. De 1500 inzendingen, die de omroep dit jaar bij zijn eersten dichtwedstrijd heeft ontvangen, leverden voor dit doel een rijke hoeveelheid ma teriaal, al school daaronder na tuurlijk veel onrijps. Benoeming onderwijzend perso neel. In zijn circulaire van 8 April 1941 heeft de secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding, kunsten en weten schap de burgemeesters der ge meenten, waar een of meer lage re scholen zijn gevestigd, in ken nis gesteld met eenige richtlijnen, welke hij bij de benoeming van on derwijzend personeel, voor een richtige toevloeiing van leer krachten bij het openbaar onder wijs noodzakelijk achtte. De voornaamste reden van de vaststelling dezer benoemings richtlijnen bestond in het groote surplus aan (werklooze) leer krachten, dat destijds aanwezig was. De tegenwoordige tijdsom standigheden hebben hierin een volledige wijziging gebracht. In verband hiermede acht de secre taris het tijdstip gekomen om de burgemeesters bij het opmaken van benoemings-voordrachten van de najeving van die richtlijnen te ontslaan. Bovengenoemde circu laire behoeft dus bij de benoe ming van leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs geen toepassing meer te vinden. Op de centrale bijeenkomst, welke Zaterdag ter gelegenheid van het 12-jarig bestaan der NSB. te Utrecht werd gehouden, spraken de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart en de Leider. Tijdens de rede van den Leider CNF/Otto/Pax m BOKSEN Wedstrijden D.T.S. Onder overgioote belangstelling de Stadsgehoorzaal was geheel uitver kocht gaf de Leidsche Boksver eeniging „D.T.S." gisteravond ge slaagde amateurbokswedstrijden, waaraan behalve D.T.S.-leden ook Amsterdammers, Hagenaars en Haarlemmers deelnamen. Twee partijen werden door k. o. beslist. De eerste was die tusschen J. Buschgens uit Den Haag, Zuld- Holl. kampioen middengewicht en den Amsterdammer Brander. De Hagenaar bokste gedecideerd maar een k. o. op den iets forscheren Amsterdammer hadden we toch rüet verwacht. De slagen, die Buschgens evenwel uitdeelde, wa ren uitstekend geplaatst en kwa men ook hard aan. Voordat de tweede ronde ten einde was ging Brander neer om slechts na tien tellen op te staan. De tweede k.o.- partij was die tusschen den D.T.S.'er D. Snik en den Hagenaar Gieszens. Snik had aan dezen bok ser een lastigen tegenstander, voornamelijk doordat de Leidenaar zoo klein is. Niettemin gaf hij keu rig partij en drong hij zijn tegen stander meermalen in de verdedi ging. In de derde ronde werd Snik nog meer agressief en nadat Gies zens reeds een harde linksche in de maagstreek had opgeloopen, ging hij door een slag tegen het hoofd ten gronde en werd uitge teld. Een levendige partij werd ge leverd tusschen Hessels, Ned. kam pioen bantamgewicht en den Am sterdammer J. Brummer. terwijl de Jongste Leidenaar. de D.T.S.-er Hu- ber zijn eersten wedstrijd bokste tegen Ludwig uit Den Haag. Als de Leidenaar meer doorzettingsver mogen had getoond zou h" de par tij gewonnen hebben. Nu bleef zij onbeslist. De resultaten zijn: Andriessen (Den Haag) wint op punten van v. Slooten (Haarlem): A. Heusden (DTS)Nieuwenhuizen (Den Haag) onbeslist; J. Ouds hoorn (Den Haag) w. o. p. van K. de Jonge (A'dam); J. Busch gens (Den Haag) wint door k. o. van Brander (A'dam); Huber (DTS)Ludwig (Den Haag) onbe slist; Rijendaal (Den Haag)Brou wer (Haarlem) onbeslist; J. Brum mer (A'dam) w. o. p. van Hes sels (Haarlem); D. Brummer (Den Haag) w o. p. van P. Marijt (DTS) Oostrom (Den Haae) w. o. p. van D. Sloos (DTS): D. Snik (DTS) wint door k, o. van Guszens (Den Haa): Paré (A'dam) w. o. p van Spiegel (Den Haag). WATERPOLO. De competitie Voor de win tercompetitie van den Haagschen Zwemkring won De 7.ifl II met 42 van L.W.V. I. DAMMEN. P. Olivier kampioen van Leiden —De afgebroken partij W. Huis manv. Steenbergen uit de voor laatste ronde werd remise. P. Oli vier had dus in de laatste ronde tegen Stavleu aan remise genoeg om zich kampioen te kunnen noe men. Inderdaad lukte het hem na een moeilijke partij remise te be reiken en daardoor beslag te leg gen op den .Leidsch Dagblad"- wisselbeker Na het bekend wor sen van deze uitslagen trokken Huisman en v. Steenbergen zich uit dit tournool terug, gelijk gis teren al gemeld. Het door Olivier bereikte resultaat: 16 p. uit 10 partijen, moet, gezien de sterke be zetting van het tournooi. alleszins fraai en volkomen verdiend ge noemd worden. In de le klasse is de stan aan den kop thans; J. Klein 8 gesp., 11 pt., W. Kleyn en Voorkamp 7 gesp 9 pt. In de 2e klasse behaalde N. Was senaar den titel door een over winning op Franken Sr. De slot- stand is hier: 1. N. Wassenaar 13 pt„ 2. Teunissen 12 pt., 3. Fran ken Sr., 10 pt., 4. Schimmel. 4 pt„ 5. v. d. Putten, 1 pt. De strijd tus schen de eerste drie is wel bijzon der spannend geweest. „Geleerde Vrouwen". Molière's blijspel „Geleerde Vrouwen" hekelt scherp, maar geestig de bevlieging van een groep Parijsche vrouwen voor philosophic en woordkunstenarij en het zoogenaamd „fraai ver nuft" van zekeren, op hol gesla gen, dichter Trissotin. Niet de emancipatie der vrouw op zich zelf vindt in den schrijver een tegenstander en tegenbver de malle fratsen van het drietal vrouwen Phylaminte, Armande en Bélise stelt hij dan ook de frissche, sympathieke figuur van Henriette, de scherpzinnige jonge vrouw, die met beide voeten op den beganen grond blijft en een grenzelooze minachting heeft voor het dwaze gedweep met vol maakt onbegrijpelijke sonnetten van haar vrouwelijke huisgenoo- ten, die om in den trant van haar vader te spreken „als na- maak-wijzen voor mirakel spe len"! In velerlei opzicht is dit 18de eeuwsche zedespel een steekspel met woorden, maar dan woorden: zóó rijk aan inhoud, zóó beeldend en vol humor, dat de aandacht van den dicht bezetten Schouwburg geen seconde verlo ren ging! Zoowel het prachtige spel als Louis van Gasteren's voortreffelijke regie droegen daar toe het hunne bij. Gaaf en vol artistieken zwier was de vertol king der drie „Geleerde Vrou wen". Magda Janssens, Tilly Perin-Bouwmeester en EliseHoo- mans, van wie alleen het ondui delijke spreken van laatstge noemde soms even hinderde, be langwekkend en geestig die van Annie de Lange en Johan Schmitz als de beminnelijke Hen riette en haar verstandigen vriend Clitandre. Anton Roemer was de gemoedelijke Chrysale. wiens rondborstige humor tegen de scherpe tongen der Geleerde Vrouwen maar zelden opgewassen bleek te zijn. terwijl verder ook Louis van Gasteren, als Ariste, Henri Eerens als Trissotin en Willem de Vries als Vadius allen lof verdienden voor hun interes sante creaties. Een enthousiast publiek heeft de spelers van „Het Amsterdamsch Tooneel". dat deze opvoerine verzorgde, lanedurig toegejuicht. K. Been. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 15 DECEMBER. Leiden Geref. Gem (N. Rijn) Nm. 7 y2 u., ds. H. Ligténberg van Vlaardingen Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 19): Nm. 7% u.. completen en lof. NED. HERV. IvERK. Aangenomen Naar Oosterhaule (toez.) ds. B. J. Geerling te Isde- gahuizen. Naar Steenderen en Bronkhorst (toez.), ds. J. O. Norel te Oudenbosch Beroepen Te Rotterdam-Delfshaven, ds. j. J. Rietkamp te Vlissingen Bedankt Voor Naaldwijk, ds. nr. H. van Ewiick te Poortu aal. Voor Middel burg (Ver. van Vrijz. Herv.) ds. J. van Dijk te 's-Gravenzande Aangenomen. Naar Rotterdam (tijdelijk predikant ter vervan ging van ds. de Kluis, die in Duitschland is voor dp geestelijke verzorging der krijgsgevangen on derofficieren), ds J. J. van de Wall te Made. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Oosterbeek (2e pred.pl.), ds. N. J. A v. Exël te Bêekbergen Aangenomen. Naar Watergraafsmeer ds. J. Wristers te Helmond Tweetal. Te Lopper- BEDEN. Jeruël: Bijbelbespreking te 7U nam. Morschweg 59: Stadsevangelk tie te T/2 uur nam Stadszaal: Planoa'vond Marlt: Flipse te T/2 uur nam. Woensdag Remonstr. Kerk: Leerlingenul voering Mij. voor Toonkunst te uur nam. Toonwlnkel S.L.F (Hooigracht Kookdemonstratie te 2.45 u. na: Hillegom (Flora): Kerstwj ding. Spr. Jan Sevnsma te 7(4 i nam. De avond- nacht- en Zondag dienst der apotheken te Leid! wordt tot Zaterdag 8 uur waarg: nomen door de Apotheek Duyste Nieuwe Rijn 18, Telef. 20523. 1 Oegstgeest door de Oegstgeestsc! Apotheek, Raadhuispark 8. Telj 26274. Gouden echtvereeniging - Ondi groote belangstelling hebben oni stadgenooten, de heer Jan Lit en mevr. Bertha Lina-Van Dale gisteren hun gouden echtverei niging herdacht. De bruidegot die de nestor van het kruien gilde in Nederland was, is ma dan 55 jaar, eerst als kruier lati als chef-kruier op het Leidsel station werkzaam geweest. I Maart van dit jaar verliet 1 zijn post met pensioen. Door zij hulpvaardigheid, stiptheid en o; gewektheid was hij bij het re zend publiek een zeer geziet figuur, wien men gaarne zij zaken toevertrouwde. Ter geli genheid van zijn gouden jubileui op 1 Jan. 1938 werd hij op ha: telijke wijze gehuldigd, waart, hem een hooge onderscheidt: ten deel viel. Bruidegom en bruid zijn resi 71 en 69 jaar oud en verheugt zich nog in een goede gezond heid. Uit de belangstelling bied dat men „Jan" nog niet vergete was! Notarisbenoeming Bij besluj van den secretaris-generaal vi het Departement van Justitie benoemd tot notaris binnen arrondissement Groningen, standplaats de gemeente Hari de heer E. A. J. Reyntjes, ca: didaat-notaris te Oegstgeest d werkzaam ten kantore van ra taris A. A. van Haaften alhier De heer Reyntjes, die in 19 candidaat werd, was hier stede aanvankelijk werkzaam t notaris Troost, wiens notaria werd voortgezet door den he Van Haaften. Vijf Haagsche schilders in ,,F' Arte" In de kunstzaal „Pi Arte" aan de Breestraat is ee tentoonstelling van schilderije door vijf Haagsche schilders opend. Er zijn werken van Jacqu: Chapchal, Aart Cock, Paul va Eeden, Piet Bekker en Ja Broens. Bij de opening, waarvtx veel belangstelling bestond, hee Pieter Koomen, kunstcriticus 's-Gravenhage een inleiding houden. Om eigen volksbestaa vitaal te houden en te voorkome: dat het in eng provincialisme vei stikt, is het noodzakelijk, zeil hij, dat kleine naties zich intó nationaal oriënteeren. In Nede land begrijpt men dit al lan Vandaar dat men hier beter de hoogte is van uitheemsche cü tuur dan ergens anders ter w reld. Vandaar in het bijzondf dat men hier over het algemef beter bekend is met kunst, in het buitenland wordt voortg bracht, dan men daar is met i onze. Dat vele Nederlandsche schi ders invloed hebben ondergas van elders laat zich dus begrijpt Zijn die invloeden verwerkt aan het Nederlandsche volksk rakter aangepast dan schaden niet, maar verrijken en kan me er uiteraard geen bezwaar tege hebben. Men heeft het intussche niet enkel aan invloed van elde te danken, dat de Nederlandse! schild erkunst van nu een veelzijdig aspect vertoont. Et andere oorzaak is, dat betrekt: lijk talrijke buitenlanders zie hier te lande hebben gevestigd in den loop der jaren min meer zijn „vernederlandscht". Spr. ging hierna over tot eO korte bespreking van de exposal ten en hun werk, waarvan aanwezigen daarna met belan? stelling kennis namen. gs sum, ds. G. Leene te Stadskanas en ds. P. de Ruig te Zevenhoven CBR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Urk, ds. D. Dries sen te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2