[ussert's bezoek aan'den Geen plannen tot inlijving van Nederland Telegramwisseling lusschen den Fiihrer en Musseri Lte Jaargang Maandag 13 December 1943 No. 25677 2-iarig bestaan der N.S.B. herdacht. De rede van den Leider wordt opnieuw uit gezonden. Benoeming van Dienst leiter W. Ritterbusch. EERSTE BLAD Verzending van geluk- wenschen e.d. voor Kerstmis en Nieuwjaar. Keuringen voor Wafien- S.S. en Landstorm Nederland. EIDSCHses DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN sobere, doch niettemin waar- wijze is Zaterdag het 12-ja- bestaan der N.S.B. herdacht. Iet was niet mogelijk gebleken groote landelijke bijeenkomst organiseeren, zoodat volstaan est w,orden met een samen- nst in Utrecht, de hoofdstad Beweging, van waaruit naar andere plaatsen in ons land, ar op hetzelfde tijdstip even- is herdenkingsvergaderingen ats vonden, het gesproken ard telefonisch werd doorgege- i, zoodat de aanwezige nat.- ialisten in den lande toch met aar verbonden waren, literaard ging de grootste be- igstelling uit naar de Utrecht- e samenkomst in de zaal van 'ivoli" aan de Kruisstraat, waar iwel de Rijkscommissaris als de lider het woord hebben gevoerd, waar zich ongeveer tweedui- d nat.-socialisten voor het erendeel leden, aan wie in dep p van den ochtend het tien- en-insigne was uitgereikt onden. nder de gasten bevonden zich Duitsche gezant Otto Bene, Obergruppenführer Rauter, n.-Kommissar dr. Wimmer en nieuw benoemde leider van let Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Nederland, Dienstleiter Ritter- ch. De gemachtigde van den Lei- r, Leeuwenberg, opende de ver lering, waarna de plaatsver- mgende leider Van Geelkerken gevallenen herdacht, waarbij, ider zwak tromgeroffel de vlag en zich neigden. Sauptbereiohsleiter Stöhr bracht groeten over van den leider er partijkanselarij Reichsleiter ormann en van de N.S.D.AP. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Onder luide toejuichingen be- irad vervolgens de Rykscommis- iaris dr. Seyss Inquart het po- lium, die de volgende rede hield: Mijnheer Mussert, Nederland- che nationaal-socialisten Het is voor mijn Duitsche ka neraden en voor my een echte ehoefte des harten op den dag ■an heden, die een eeredag van ïw Beweging is, in uw midden te .unnen vertoeven en te kunnen .eelnemen aan uw vreugde. Deze ag bewyst dat u 12 jaar geleden le roepstem van uw Leider hebt levolgd en dat u gedurende al leze jaren volhard hebt in den >olitieken strijd. En wanneer u hans die 12 jaren overziet en een luidelijk beeld voor oogen hebt ran den toestand van heden, dan suit u tot uzelf zeggen, dat u in- dertijd gehoor hebt gegeven aan ien innerlijke roepstem, wellicht n het volledige besef, maar nog n het geheel niet in het volledige "wustzijn van het uiteindelijk vaarom" van den strijd. Want at toen wellicht nog den schijn ad van een binnenlandschen po- tieken strijd met het doel 'n or- ening en zuivering van binnen- ndsche politieke toestanden te ireiken, is thans de voorwaarde *>r een strijd om het bestaan in uw Nederlandsche volk, van is Duitsche volk, van al onze iropeesche volkeren. Het gaat n de laatste grondslagen. Het rat er om, of wij in onze volks- bstantie en in ons volksche en itionale karakter, die het ken- erk van Europa vormen en die beteekenis uitmaken van het 'ondland, de grondslagen be- "uden, opnieuw veroveren en de ^aornst in kunnen dragen, of t wy overstroomd zullen wor- o door machten uit het Oosten of het Westen, die het Avondland vyandig gezind zyn. Dat was indertijd reeds een be schikking van het lot toen u 12 jaar geleden uw strijd zijt begon nen. Thans is het natuurlijk een voudiger te zeggen, waar het om gaat. Want thans zal reeds de meest verstokte langzaamaan wel gaan inzien, hoe de geschiedenis zich zou ontwikkelen wanneer wij er niet zouden zijn. Er zijn ge beurtenissen, die in haar betee kenis. voor de toekomst volstrekt niet zoo beslissend zijn, maar die wel zeer kenmerkend zijn voor een toestand van een bepaald oogen- blik. Een dergelijke gebeurtenis hebben wij Juist kort geleden aan onze oogen laten voorbijgaan. Het is het feit, dat de twee staatslei ders van de Westelijke mogend heden, de minister-president van het Britsche rijk en de president van het Westelijke halfrond een 5000 km. lange bedevaart en pel grimstocht hebben gemaakt om te komen in het 'militaire gebied van den derden staatsleider, n.l. van den tyran der Oost-Europee- sche en Binnen-Aziatische step pen. Dat is zeer kenmerkend en moet ook den meest verblinde de oogen openen. En ter gelegenheid van deze samenkomst is er een begeleidende muziek gespeeld, .die ten gehoore werd gebracht door den heer" Smuts, minister-presi dent van Zuid-Afrika, die toen eigenlijk als vertegenwoordiger van Churchill de leider was van de Britsche politiek. Hij heeft de poging ondernomen tot de West- Europeesche landen de uitnoodi- ging te richten om een dominion verhouding met Engeland aan te gaan. Stalin heeft de wenkbrauwen gefronst en de heer Attlee heeft zijn best gedaan terstond te ver klaren, dat zelfs dit restje, dat nog overgebleven is van vroegere beloften, uitsluitend een particu liere meening is van den heer Smuts, maar volstrekt geen offi- cieele Britsche meening. Maar dat is een kwestie, die juist de Nederlanders betreft. Immers, de Zuid-Afrikaansche minister-pre sident heeft de Nederlanders uit- genoodigd eeji dominion-verhou ding met Engeland aan te gaan, tezamen met eenige andere At lantische randstaten, om hier, bij wijze van spreken, een zeker toe vluchtsoord en tegenwicht te vor men tegen den sovjetkolos, die over Europa zal voortschrijden. De Nationaal Socialistische persdienst deelt mede: De rede, welke de Leider Zaterdag 11 December te Utrecht ter gelegenheid van het twaalfjarig bestaan der N.S.B. heeft gehouden, zal op Dinsdag 14 December te 13 uur over den zender Hil versum I opnieuw worden uitgezonden. Ik heb geprobeerd hiervan op een kaart in het normale formaat van een handatlas een indruk te krijgen. Toen zag ik. dat wanneer men de geheele overige Eurazia- tische vlakte bekijkt, men dit randgebied nauwelijks terug kan vinden. Van de kust tot de streek van Arnhem is ongeveer 120 of 140 km. en vandaar tot aan het andere einde van het EuraziatD sche werelddeel 9000 km. De "Ver houding die de heer Smuts aan u, Nederlanders, derhalve aan biedt, is de veiligheidsverhouding van 120 op 9000. Ik geloof dat een dergelijke overweging wellicht toch ook bij de meest verstokte Oranje-bolsjewieken langzaam de overtuiging zal laten opkomen dat deze verhouding voor de na tionale en volksche toekomst van de Nederlanders geen uitzicht biedt. Nationaal-socialisten, dat wat zich thans zoo drastisch voor on ze oogenaf speelt, is reeds gele gen in den oproep, die tot ons is gericht toen wij ons voor de eerste maal hebben uitgesproken voor de nationaal-socialistische gedachte. Dat geldt ook sinds 12 jaren voor u. En toen wij in Mei van het jaar 1940 hierheep kwa men, toen was juist de héér Mus sert met de Nederlandsche natio naal-socialisten er reeds als po litieke partij en beweging. Hij is niet door ons uitgevonden, doch wy hebben hem aangetroffen als Leider van een Nederlandsche Nationaal-Socialistische Bewe ging, dat wil zeggen, als uitdruk king van het Nederlandsche na- tionaal-socialisme, zooals dit zich hier destijds in dien toestanden in dien gezichtskring gevormd heeft. Voor ons ontstond slechts de taak te onderzoeken of onze doelstellingen zoo gemeenschap pelijk zyn, dat onze wegen kun nen samengaan err of wij, als strijdmakkers, op elkaar kunnen vertrouwen. Door deze lotsge- meenschap, waarin wij geplaatst werden, hebben wij allen nieuwe Ter gelegenheid van den twaalf den verjaardag van de N.SJB. zijn tusschen den Führer en den Lei der der N.S.B., Mussert, de vol gende telegrammengewisseld. Führer! In Nederland terugge keerd is het. mij een be- hoefteU myndanktebetui- gen voor Uw hartelijke ont vangst en voor het diep gaande en uitvoerige on derhoud, dat ik met U mocht hebben. Volkomen doordrongen van de zedelijke plichten, welke voor het behoud van Europa op elk volk van dit continent rusten, zij het mij vergund U de verzeke ring te geven, dat de Na tionaal-Socialistische Be weging der Nederlanden bij het begin van het der tiende jaar van haar strijd sterker dan ooit bereid en genegen is haar taak te ver vullen, nL het. Nederland sche volk voor te gaan op dén weg der Europeesche en Germaansche solidari teit met het behoud van het eigen volksche leven, zoo als Gij tot heil van allen wenscht. In nationaal-socialisti sche verbondenheid, Uw Mussert. Geachte heer Mussert! Voor de gelofte van trouw van de Nationaal-Socialis tische Beweging der Neder landen en voor de verzeke ring, dat de Beweging met nog grootere vastberaden heid het Nederlandsche volk zal voorgaan op den weg der Europeesche en Germaansche solidariteit, die Gij mij bij het begin van het dertiende strijdjaar hebt doen toekomen, betuig ik U mijn oprechten dank. De Beweging kan ervan verzekerd zijn, dat zij op dezen weg vergezeld wordt van mijn beste wenschen en die van het Duitsche volk. Uw Adolf Hitler. TOT LEIDER VAN HET ARBEITSBEREICH DER N.S.D.A.P. IN NEDERLAND. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Führer heeft op 1 December 1943 den Dienstleiter W. Ritter busch benoemd tot Leiter van het Arbeitsbereich der N.S.D.AP. in Nederland-, De Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heef t overeenkomstig artikel 4, sub 1 van de verordening over de uit oefening van de regeeringsbe- voegdheden in Nederland (nr. 3/ 1940), alsmede overeenkomstig de artikelen 1, 3 en 7 van het decreet over den organisatorische opbouw van de dienstbureaux van den Rijkscommissaris (nr. 4/1940) den Dienstleiter W. Ritterbusch be noemd tot Generalkommissar z.b.v. Dienstleiter W. Ritterbusch was reeds na het overlijden van den vroegeren Leiter van het Arbeits bereich der N.S.D.A.P. in Neder land en General-Kommissar z.b.v. belast met de waarneming van deze functies. Hier volgt de tekst van de be noemingsoorkonden. Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. Ernenming des Dienstleiters W. Ritterbusch. Ich ernenne den Dienstleiter W. Ritterbusch zum Leiter des Arbeitsbereichs der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. Führerhauptquartier, den 1,12.1943 gez. Adolf Hitler. Bekanntmachung des Reichskom- missars für die besetzten Nieder- landischen Gebiete über Personal- Angelcgenheiten. Ich habe nach Par. 4, Absatz 1, meiner Verordnung über die Ausübung der Regierungsbcfug- nisse in den Niederlanden (Nr. 3/1940) sowie nach dén Par. 1, 3 und 7 meines Erlasses über den organisatorischen Aufbau der Dienststellen des Reichskommis- sariats (Nr. 4/1940) den Dienst leiter W. Ritterbusch zum Generalkommissar zur besonderen Verwending bérufen. Den Haag, am 11 December 1943 der Reichskommissar für die be setzten Niederlandischen Gebiete: gez. Seyss-Inquart. De Duitsche Kamer van Koop handel in Amsterdam deelt ons mede, dat op grond van de ver ordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het berichtenverkeer met het buiten land (zie Verordeningenblad af levering 8, verschenen 12 Maart 1943, en Nederlandsche Staatscou rant Nr. 52 dd. 16 Maart 1943) de verzending van gelukwensch- kaarten zoomede van postkaar ten als ook de vroeger gebruike lijke gedrukte kaarten van firma's enz. voor Kerstmis en Nieuw jaar naar Duitschland en het niet-vyandelyke buitenland ver boden is. Gelukwenschen in vo rengenoemden vorm worden door de controleerende instanties aan gehouden en vernietigd. gezichtspunten gekregen. En wij zijn tot steeds grootere gemeen zaamheid samengegroeid. FtlHRER, OP DE NEDER LANDSCHE NATIONAAL- SOCIALISTEN KUNT O VERTROUWEN. Stellig is het een ons allen ge lukkigmakend besef geweest, toen wy onlangs voor den Führer stonden en het gevoel hadden van de absolute gelijkheid van doelstellingen. Maar wat mij nog belangrijker voorkomt is, dat juist de moeilijke tijd waarin wij ons thans bevinden, ons het ge voel gebracht heeft van de on wrikbare kameraadschap. Ik kan u zeggen, dat het mijn schoon ste en meest trotsche oogenblik was, toen ik den Führer kon zeggen: „Führer, op de Neder landsche nationaal-socialisten kunt u vertrouwen". In dit eene jaar van gebeurte nissen vol afwisseling hebben on ze kameraden in Nederland zeer veel moeten meemaken. De ge heele vijandelijke propaganda concentreert zich hier en de ha telijkheid van dé eigen landge- nooten kent soms geen grenzen meer. Maar iets hebben wy kun nen constateereneen onwrik bare houding van onzen kame raad Mussert en een onwrikbare houding van alle Nederlandsche nationaal-socialisten. En daar voor zou ik u op deze plaats van ganscher harte willen dankzeg gen. Want de toekomst wordt ge vormd op de slagvelden en wordt gevormd in den strijd. En dien stryd zullen wy gemeenschappe lijk voeren. Waar het echter op aan komt ls, dat wij onwrikbare en trouwe harten hebben. Dan zal geen weg te moeilijk worden. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftyd van 17-45 jaar kan zich vrijwUUg bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S-S of den Land storm Nederland Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of by het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Kriegs- m ar Ine kunnen zich aanmelden; zy die tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 19-30 Jaar, die aanmeldingsplichtig rijn voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijge steld. Officier ln de Waffen-S.S kan ieder worden, die na ten minste een Jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen Zyn schooloplei ding ls niet doorslaggevend Be slissend voor bevordering zyn: karakter, gedrag en prestatie De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 14.12.43 10-14 uur, Amsterdam. Dam 4 15.12.43. 9-14 uur. Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhout Geen overwinning zal ons ge schonken worden. Wy bevinden ons in een zeer moeilijken tijd. Maar het ligt reeds op den weg der Voorzie nigheid dat wij door zoo zware beproeving moeten gaan, want de taak die ons gesteld is, ver langt. dat men eerst zware be proevingen heeft meegemaakt. Het gaat om niets anders dan om het feit, dat thans het lot eener cultuur van vele duizenden ja ren, een der waardevolste deelen van de geheele menschheld ge legd is in onze handen, in de handen van de nationaal-socia listen, om haar weer voor nieu we generaties en eeuwen te vor men. De Voorzienigheid legt ons de zwaarste beproevingen op, op dat wij onszelf er van bewust worden, wat wy kunnen prestee- ren en opdat wy ons door niets meer van ons stuk laten bren gen. Kameraden! Het Jaar 1944, dal

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1