Aspirin LEIDING IN DE LOONORDENING BINNENLAND Mussert teruggekeerd. De Arbeidsdienst en de kunst. KERK EN SCHOOL SPORT BRAND Bel op 2 22 41. AGENDA Het werk van den Gemachtigde voor den Arbeid. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS i*t Auls De Leider is van zijn reis naar den Führer in Utrecht terugge keerd, waar hij zijn gewone werk zaamheden heeft hervat. Tentoonstelling te Amsterdam. De Nederlandsche Arbeidsdienst heeft een geheel nieuw initiatief genomen. Hij heeft namelijk in overleg met het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten de Nederlandsche beeldende kunste naars uitgenoodigd eenigen tijd het leven in een kamp van den Arbeidsdienst mee te maken en zoo indrukken op te doen, die in schilderijen, teekeningen, beeld houwwerken en anderzins konden worden verwerkt. De bedoeling van deze uitnoodiging was twee ledig: men wilde den kunstenaar in aanraking brengen met den Arbeidsdienst en den Arbeids dienst via den kunstenaar nader tot het volk brengen. Een veertig kunstenaars gaven gehoor aan de uitnoodiging van den N.A.D. en hebben korter of langer tijd in een kamp naar hun keuze ver toefd. Zij deelden het leven van de 10.000 jonge Nederlanders, die iedere lichting in deze kampen hun arbeidsdienstplicht vervullen En nu het resultaat? De catalo gus van de thans te Amsterdam gehouden tentoonstelling vermeldt 156 picturale en 3 beeldhouwwer ken, die een menigte verschillende onderwerpen behandelen, welke uiteraard grootendeels rechtstreeks verband houden met den Arbeids dienst. Men ziet portretten van arbeidsmannen en kaderleden, stillevens met uitrustingsstukken, interieurs, al of niet gestoffeerd met arbeidsmannen, die in hun werk verdiept zijn of een praatje maken. Uit de geëxposeerde wer ken blijkt duidelijk, dat de kun stenaars het geheele bestaan in -het kamp in al zijn uitingen mee beleefd hebben. Bij de beoordee ling van het werk mag natuurlijk niet vergeten worden, dat het hier een proefneming gold en dat prin cipieel alle kunstenaars, die zich aanmelden, zijn toegelaten, onge acht opleiding, prestaties en leef tijd. De groote namen, bekend van de kunstexposities, zal men hier niet vinden, maar het zijn veelal jongeren, die nog in opleiding zijn en straks het werk der gevorder den moeten voortzetten. Dit neemt niet weg, dat de geheele jury ver baasd was over het hooge gemid delde peil van het werk, het bo venstaande in aanmerking geno men. De tentoonstelling die ge houden wordt in het Stedelijk Mu seum is heden geopend met een toespraak van commandant De Bock. De primitieve, maar daar door juist zoo waarachtige schoon heid van het leven in den Arbeids dienst heeft zich zoo zeide hij blijkens hetgeen vervaardigd werd, ook aan den kunstenaar ge openbaard. Dit zal, als ik het wel zie, mettertijd een wisselwerking tot gevolg hebben, welke zoowel voor den kunstenaar als voor ons Volk van groote beteekenis zal blijken te zijn. Leidende functionarissen van D.A.F. en N.A.F. bijeen In het afgeloopen weekeinde zijn de leidende functionarissen van het Duitsche Arbeidsfront en het Nederlandsche Arbeidsfront ge meenschappelijk bijeen geweest in het vormingsoord Drakenburg van het N.AJ. Oberregierungsrat Roder, de Obmann van het DAH, Kretsch- mar, de gemachtigde voor den ar beid, C. J Rijst en de Arbeids frontleider H. J. Woudenberg, hielden inleidingen over eenige belangrijke sociale problemen. Kerstvacantie R. H.B.S. De secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming heeft be paald, dat de Kerstvacantie van de Ryks Hoogere Burgescholen zal aanvangen op 18 December na af loop van den schooltijd en zal ein digen den avond van 10 Januari. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Noordwijk-aan-Zee - Geref. Bond (Jul. v. Stolbergstr. 27), n.m. 7 1/2 u., ds. Remme van A'dam. VOOR DONDERDAG. Leiden Geref. Gem. (Nieuwe Rijn)N.m. 7.30 u., ds. P. Hon- koop. Alphen a/d. Riin Ned. Herv. Kerk (Oudshoorn, gebouw Reho- both): N.m. 7 1/2 u. de heer A. P. de Jong. Boskoop Geref. Gem.: Nm. 3 1/2 u., ds. Steenblok van Poort- vloet. Rijnzaterwoude Chr. Geref. Kerk: N.m. 7 u„ ds. Geels v. Aals meer. Voorhout Ned. Herv. Kerk: N.m. 7 1/2 u.. ds. Houtzagers van Voorschoten. NED. HERV. KERKK. Beroepen te Grootegast en Doe- zum cand. A. J. Engels te 's Gra- venhage. te Naaldwilk ds. mr. H. v. Ewijck te Poortugaal. Bedankt voor Heerenveen (toez.) ds. D. Lamberts Jeugd-pred. te Amsterdam. Be noemd tot hulppredikster te Am sterdam mej. J. Plooy. te Rotter dam ds. J. J. van der Wall te Made GEREF. KERKEN. Bedankt voor Marrum (Fr.) ds. H van Rhiin te Roden. Aangeno men naar Groningen (vac. wijlen ds. Kapteyn) ds. G. Toornvliet te Wolfheze. Aangenomen als hulp prediker naar Nieuweschans cand. R. K. Wigboldus te Groningen. Tweetal te Schiedam (4e pred.pl.) ds. F. E. Hoekstra te Velsen en ds. D. Veenhuizen te Aalten. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Zeist ds. A. van Stuyvenberg te Yerseke. VOETBAL. Afd. Leiden van den N.V.B. De uitslagen zijn: Zaterdagcompetitie: le klasse: GWSCNV 11; ASV 1Quick B. 2 13. Jun.: Quick Boys AQuick Boys B 52. Zondagcompetitie: le klasse A: Roodenburg 1'Meerburg 1 26; LFC 3Lisse 2 28. le klasse B: Lisse 3Lugd. 3 23; ASC 4 WSB 2 3—1. 2e klasse A: Meer burg 2UVS 5 011: Roodenburg 3WSB 3 21: KagiaAZL 1 41. 2e kl. B: DSB 1—DOCOS 4 10. 3e kl.: VVLV 3—DSB 2 21. Jun A. le klasse: LFC ARoo denburg A 17; TTVS AASC B 41. 2e klasse: TJVS BTeylingen 05; RouwkoopLFC B 110. GYMNASTIEK Concordia jubileert De Leid- sche damesgymnastlekver. „Con cordia" bestaat heden 25 jaar. Ter gelegenheid van dit Jubileum zal Zaterdagmiddag ln café-restaurant ,,ln den Vergulden Turk" een re ceptie worden gehouden. BRIDGE. Viertallencompetitie N.B.B. De uitslagen der tiende ronde zijn: Hoofdklasse: (team) Vrijenhoek wint van (team) De Graaf met 32 p.; Laken gelijk met Hins (1 p. voor Laken); Thoolen wint van Van Wingen met 16 p.; Van der Ploeg wint van Verboog met 53 p. le klasse A: Mol wint van mevr. Van Ingen Schenau met 12 p.: Van Noort Sr. wint van Van den Burg met 10 p.; Smit wint van Jagerman met 16 p.; inhaalwedstrijd: Smit wint van Van Noort Sr. met 36 p. (team Smit, gevormd door echtp. Smit en de heeren Leenhouts en Kuilman, groepskampioen)1ste klasse B: Zandbergen wint van Rijnbende met 37 p.: Bleuzé wint van mevr. Visser met 8 p.; 1ste klasse A: Van Delft wint van Smit- tenaar met 43 p.; inhaalwedstrijd: Kiel wint van Christiaanse met 38 p (team Slem, gevormd door de heeren Slem, Van Leeuwen. Wijn- nobel en Van Alphen groepskam pioen). DAMMEN. Kampioenschap van Leiden De 10e ronde bracht ln de hoofd klasse weer een overwinning voor P. Olivier. Op fraaie wijze versloeg hij Pronk. De partij W. Huisman van Steenbergen werd afgebroken in iets gunstiger stelling voor eerstgenoemde. Bij het ingaan van de laatste ronde ls de stand: P. Olivier 15 pnt.; W. Huisman en v. Steenbergen 12 pt. en 1 afgebr. party; I. Later veer 11 pt. met nog 2 te spelen. De overigen zijn kans loos. Verdere uitslagen zijn: W. OlivierOptendrees 11; Franken Jr.Ulttenbogaard 02. Uitgestel de partijen: Franken Jr.Stavleu 11; Franken JrOptendrees 1-1. In de le klasse wr d niet ge speeld. In de 2e klasse won Teu- nlssen op schitterende wijze van v. d. Putten, terwijl de partij Fran ken sr.N. Wassenaar werd afge broken met beter spel voor den laatste. Wint Wassenaar dan is hij kampioen. Bij remise komt hij ge lijk met Teunissen. Wint Franken, dan staat deze gelijk met Teunis sen. De uitgestelde partij Schim melv. d. Putten won eerstge noemde. i; w. 1 - r^Jg |~g BIHh 111111 Na wekenlang durende zware krijgsoperaties keert de U-boot, begeleid door beveiligingsvaartuigen, in haar thuishaven terug PK Tiemann/DV/R/P m HEDEN. Stadszaal: Opera-avond Amstej damsche Opera. lx/2 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 22) Gem, Gods te TV, uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Cl voor Huish. Voorlichting te 7.45 nam. Donderdag Prediker: Spr. ds. E van Dij yan Den Haag te 7.15 'uur nam Schouwburg: Mij. voor Toot kunst. Louis Zimmermann en Ma rinus Flipse. 7V& uur nam. Zuiderkerk: Spr. ds. A. M. Boej inga van Haarlem te 7>/2 uur nan In een te Den Haag gehouden persconferentie heeft de Gemach tigde voor den Ai-beid, de heer Rijst, een uiteenzetting gegeven van wat in het -afgeloopen jaar door het instituut van den Ge machtigde voor den Arbeid is ge presteerd, er -daarbij op wijzende dat hij zijn werkzaamheden als zoodanig pas op 1 Februari heeft aangevangen. Er is sindsdien de grondslag gelegd voor een goede organisatie, zoodat met den ver deren opbouw kan worden voort gegaan. Spr. wees er op dat de loonvorming door het decreet van den Rijkscommissaris van 29 April 1942 in een nieuw stadium is gekomen; in plaats van subsi diair treedt de overheid sindsdien utsluitend zelf op als regelgeven de instantie. Tegelijk heeft zij de taak om toe te zien op de na leving van de uitgevaardigde voorschriften, logisch nu partijen zelf daar niet meer voor geschikt zijn en de onderlinge verbonden heid nog niet sterk genoeg is om naleving in eigen kring te waar borgen. Het decreet van den Rijkscommissaris draagt mij aldus spr. op den arbeidsvrede te handhaven, dus te zorgenvoor een toestand van rechtvaardig heid en zekerheid in de onderne mingen, en noemt als een der middelen daartoe de uitvaardi ging van regelingen van arbeids voorwaarden. Nu is de Uitvoering van deze taak geenszins gemakkelijk, o.a. omdat den gemachtigde bijna alle gegevens ontbreken om tot een goede loonvorming te geraken. De benoodigde gegevens moeten voor een groot deel komen uit het be drijfsleven zelf. Het zal onge twijfeld iederen vooruitzienden bedrijfsleider duidelijk zijn, dat een goed geordende loonpolitiek een zeer belangrijke factor vormt voor het welzijn van het geheel van de aan hem toevertrouwde belangen. Nu moet hierbij aan stonds worden vooropgesteld, dat loonvraagstukken rijk aan ver borgen moeilijkheden plegen te zijn. Wie hier met ruwe hand en ondoordacht zou ingrijpen kan gemakkelijk groote ontwrichtin gen teweeg brengen. Het geven van leiding aan de loonordening wil dan ook zeggen, dat met veel inzicht en behoedzaamheid moet worden gehandeld. Waar wij bo vendien aldus spr. nog aan het begin van onzen arbeid staan ligt het dus in de rede, dat het nog wel eenigen tijd zal kunnen duren voordat de vruchten van een goede loonpolitiek kunnen worden geplukt. Een belangrijk aspect van spr.'s arbeid vormt de toepassing van het besluit betreffende de loon stop. Het doel van de loonstop is te voorkomen dat de loonen on- noodig hoog worden opgedreven. Nji er alom gebrek is aan arbeids krachten doet de wet van vraag en aanbod zich gelden op de ar beidsmarkt en het loonniveau heeft dan ook een stijgende ten dens. Dit is natuurlijk zeer ge vaarlijk voor onze volkshuishou ding in oorlogstijd, aangezien de productie van gebruiksgoederen steeds geringer Wórdt, waardoor het gevaar voor inflatie steeds grooter wordt. Dit gevaar moet vermeden worden en wel in het belang van het geheele volk. De loonstop beteekent nu niet, dat de loonen absoluut zoo moeten blijven als zij zijn, integendeel, er kan wel iets worden gedaan. De inkomens die onder het bestaans minimum liggen moeten worden opgetrokken, terwijl het ook mo gelijk is het inkomen te vergroo- ten door het invoeren van doel matige prestatieloonstelsels. Overigens is er sedert 1 Novem ber 1942 een heele reeks van loonsregelingen en andere be schikkingen uitgevaardigd, waar onder zeer belangrijke. Bovendien zijn er zeer vele individueele aanvragen tot loonsverhooging of tot het uitkeeren van gratifica ties behandeld en goedgekeurd. Voortgaande heeft de heer Rijst nog gesproken over zijn verhou ding tot de afzonderlijke bedrijfs leiders, die niet alleen verant woordelijk rijn voor een goede winst, doch tevens voor een goede sociale verhouding in het bedrijf. Eerst indien, na overleg met den leider van het bedrijf en socialen voorman de moeilijkheden in het bedrijf geen oplossing vinden en indien ook na overleg met het Nederlandsche Arbeidsfront of den Nederlandschen Landstand de arbeidsvrede in gevaar komt, dan is het de beurt van den Ge machtigde voor den Arbeid om in te grijpen, Is de zaak dan een maal aan deze voorgelegd, dan volgt een minutieus onderzoek. Dit onderzoek wordt volkomen objectief gedaan, want de Ge machtigde voor den Arbeid moet als vertegenwoordiger van den Staat het algemeen belang die nen, waaruit volgt, dat degene, die recht heeft, ook recht krijgt. De Gemachtigde van den Ar beid moet den arbeidsvrede beha len in den ruimsten zin en hoe meer de leiders van de bedrijven en de Gefolgschaft hem steunen in dit streven des te gunstiger zullen de verhoudingen op ar beidsgebied zich ontwikkelen. Er zal dan een toestand van sociale rechtvaardigheid ontstaan waar door de arbeiders vreugde hebben in hun arbeid met als resultaat een gemeenschappelijke en wel gemoede arbeid van den leider van het bedrijf en rijn Gefolg schaft in het belang van -de volksgemeenschap. Volksgenooten, helpt elkander. Offert aan Winterhulp. Giro ^553 Meisje verbrand Terwijl de moeder even om een boodschap was gegaan en haar drie kinderen bij de kachel speelden, is het 5- jarig dochtertje van de familie Van Duffelen te Rotterdam, door dat zij met haar jurkje te dicht bij den gloeienden pot van de kachel kwam, in brand gevlogen. Een buurvrouw, die uit de op een kier staande buitendeur rook zag ko men en noodkreten hoorde, snel de de woning binnen en zag het meisje in vlammen gehuld in de gang staan Gistermiddag is het meisje aan de bekomen brand wonden overleden. Kinderkerstfeest Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" Naaff aanleiding van het bericht inzaki de Kinderkerstfeesten, te organi seeren door de Gemeenscha „Vreugde en Arbeid" van he, Ned. Arbeidsfront in samenwer king met den Ned. Volksdiens vernemen wij, dat dit feit te deze plaatse gevierd zal worden in d in Kersttooi versierde Stadsge hoórzaal op 23 December des mid dags van 24 uur. De zaal ze worden verdeeld in vakken voo g: oepen van 20 kinderen, naa leeftijd en geslacht. Aan elk hun ner zal een fraai stuk speelgoe aangeboden worden. Dit fees vindt plaats uitsluitend voor kin deren van 6 t.m. 13 jaar, wie vaders thans in het buitenlan werkzaam zijn. Daartoe word verzocht, bij de aanmelding aai het plaatselijk kantoor van he Ned. Arbeidsfront aan het Rapen burg tevens den naam en he adres van den vader in het bui tenland te vermelden. Het ligt li de bedoeling, de kinderen tijden! het feest een Kerstgroet en eer verrassing aan hun vaders te la ten verzenden. Op het Kerstfeest zal de Kerst man verschijnen, die geschenken en verrassingen komt uitreiken. Doopsgez. Gem. De kerke- raad der Doopsgez. Gemeentr heeft ter voorziening in de vaca ture van ds. F. ten Cate, aan wier emeritaat werd verleend, op hel drietal geplaatst ds. O. F. Hyk-i kema te Bussum, ds. A. J. Snaayei; te Irnsum en ds. N. v. d. Zijp tefj Almelo. Restauratie Orgel Pieterskerk. Naar wij vernemen zal het fraai»1® kerkorgel in de Pieterskerk, be kend door de orgelconcerten va den organist den heer Leo Men: door de zorgen van den Orgel- en| Klokkenraad en van Monumen tenzorg een belangrijke restaura tie ondergaan. Dit orgel, dateerend uit onge veer 1625 en destijds gebouwd' door een der beroemdste Neder landsche orgelbouwers, is een cul-l tuur-historisch monument en een staal van oud-Nederlandschen or gelbouw. Bü de restauratie staat voorop het herstellen van het or gel in den oorspronkelijken staat, want in den z.g. „romantischen" tijd zijn er verschillende registersj uit verwijderd, waarvoor registers in de plaats kwamen, die niet met het authentieke karakter in over eenstemming waren. De belangrijke restauratie van dit orgel, dat meermalen een voorbeeld geweest is voor andere orgels, zal uitgevoerd worden door de gebr. van Leeuwen, orgelbou wers te Leiderdorp, waarbij de heer Leo Mens adviseerend zal optreden. Daar de restauratie ongeveer een jaar zal duren, is thans on der het kerkorgel een hulpkerk orgel gebouwd, dat tijdens de gods dienstoefeningen tijdelijk dienst zal doen. Gouden doctoraten Zondag as. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat jhr. mr. G. A. Michiels van Kessenich, wonende" te Roermond, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschap. Woensdag 15 December a.s., zal mr. F. D. E. van Ossenbruggen, -oud-president van het Hoog-Ge- rechtshof in Ned.-Indië, wonende te Rijswijk (Z.H.) hetzelfde feit herdenken. HANDELSREGISTER K. v. K.| Wijziging: Hollandsche Kettingfabriek N.V-,, Leidscheweg 219, Voorschoten] Nieuwe directeur: J. G. J. Sen- den. Leiden. Nieuwe inschrijving: Fa. P. C. v. Saase en Zoon (B. P.), Zilkerduinweg 181, Noord' wijkerhout. BloembollenkweekeriJ en tuinderij. Vennooten: P. C. van Saase en A. C. van Saase, beiden te Zilk, gem. Noordwijkerhout.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2