I Rede van dr. Göbbels Hei, i de conferentie van Teheran ke Jaargang Woensdag 8 December 1943 No. 2567$ emmen uit Berlijn, d- k^kio en Washington. De strijd aan de fronten Op „Dag van den Duit- schen spoorwegman". VERDUISTEREN: fc Krai LEID j e Oi Koeai an vi EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN n, Th as. K f. 2. Zwicl A.N.P.-correspondent meldt Berlijn: conferentie van Teheran ,r Stalin, Roosevelt en Chur- ter bespreking der voor de eerde belangrijke oorlogs- iwbi c. l rond» fc krijlemen bijeengekomen waren, efoenPt ook in diplomatieke krin succ op1 eedst zeis ïga; Vi o.l| ur. van de rijkshoofdstad be en en van commentaar ;ien. Officieel stelt men zich de Wilhelmstrasse op het punt, dat het communiqué Teheran, dat eerst vijf dagen laatste zitting van de con- renden gepubliceerd is, een zeggenden en nietsverklaren- inhoud heeft, welke voor de ieerde volken min of meer teleurstelling moet zijn, vooral men rekening houdt met de tntische propaganda-stunts, van Anglo-Amerikaansche voor en tijdens de conferen- ten beste zijn gegeven, [et communiqué, aldus de Wil- strasse, sprak van samen- :ing tusschen de geallieerden, ds veel is over deze samen- :king in den loop der jaren roken, doch steeds en meer meer is gebleken, dat zij zich in een bolsjewistisch streven ,r de suprematie, terwijl Ame- en Engeland nevenrollen nen spelen. laat Hel Brei Vi 202 nonl ■laafjtfen acht het te Berlijn zelfs begrijpelijk, daar Stalin tot toe de eenige is geweest, die •kelijk groote offers voor het lagen van zijn veldtocht heeft acht, terwijl zijn bondgenoo- aan de peripheric van Europa kansen afgewacht hebben en steeds afwachten, oorts stelt men te Berlijn it, dat de conferentie van Te- an blijkens het communiqué, welijks in de schaduw van de ikousche conferentie kan staan Moskou zijn heel andere woor- en vooral is er een duidelij- taal gesproken. Teheran le de slechts phrasen op. Het muniqué spreekt weliswaar r operaties uit het Zuiden, sten'en Westen, maar, aldus lijn, die operaties beteekenen ■ts nieuws. Men kan moeilijk nemen, dat de geallieerden tot u toe Duitschland iets hebben Uien besparen. Indien de geal- lerden werkelijk tot groote ope- ,ties in staat waren, dan zou- zjj die plannen niet reeds nden tevoren aan de ver- e werèld prijsgeven, doch er r zwijgen, of er reeds mee be- r®. n,; e. gonnen zijn. Men meent hier dan ook te kunnen aannemen, dat deze aankondigingen vooralsnog slechts vage beloften zijn, die spoedig door nieuwe gevolgd zul len worden. Als men voorts te Teheran verklaard heeft tegen tirannie, slavernij en onverdraag' zaamheid te strijden, dan kan men te Berlijn slechts wijzen op de achttien millioen menschen, die in de Sovjet-Unie in concern tratiekampen leven, een feit, dat Churchill zelf in zijn vroegere redevoeringen meer dan eens heeft vastgesteld. Indien Roose velt en Churchill over die kwes tie nog meer willen weten, dan kunnen zij zich ook eens onder houden met de bewoners van de Baltische staten. Tenslotte stelt men te Berlijn vast, dat Stalin, Churchill en Roosevelt slechts eensgezind zijn, waar haat tegen Duitschland de drijfveer is. Deze haat zal evenwel nimmer kunnen zegevieren. „De conferentie te Teheran kan als een diplomatieke overwinning van Stalin op Engeland en de Ver. Staten worden beschouwd en heeft te Tokio geenerlei verras sing veroorzaakt", zoo verklaart Domei over de ontmoeting van Roosevelt. Stalin en Churchill. Het eenige punt, dat de Sovjet unie interesseert, aldus het agent schap, is de kwestie der invasie in het Westen. De bolsjewisten hebben via hun officieele orga nen der berichtgeving steeds ge weigerd een Anglo-Amerikaan- sehe operatie in de Middelland- sche Zee of op het Italiaansche vasteland te beschouwen als een tweede front. Zij hopen op ver lichting door de vorming van een tweede front. Nu doet zich on middellijk de vraag voor, wan neer de invasie ten uitvoer ge bracht moet worden, die Stalin waarschijnlijk heilig beloofd is. Duitschland heeft intusschen ech ter de handen niet in den schoot laten rusten, zoodat de Anglo- Amerikanen een tweede en derde Dieppe" verwachten kunnen. Het Duitsche volk weet dat er geen compromis mogelijk is met de Anglo-Amerikanen, die naar beheersching der wereld streven. Kortom de conferentie van Tehe ran is slechts een voortzetting van die van Cairo met propagan distisch effect. Zij kan in geen geval de vastbeslotenheid schaden van Japan, dat zijn zending, de stichting van een Grootoostazia- tische welstandssfeer, zal ver vullen. (DNB) United Press meldt uit Washing- sill «n^L wordt aan gezonde jongens de mogelijkheid geboden zich te in voor de weersportkampen voor de Germaansche jeugd Juist den winter bieden deze kampen door hun prachtige ligging "in de .Hof 6 bergstreken een groote en onvergetelijke belevenis in zon- Waar kan ik mij melden voor het Germaansche weersportkamp? Aan de navolgende adressen: Koningslaan 9 Rotterdam, Eendrachtsvreg 35 rJrrf ipbt, Vrijthof 25 Eindhoven, Keizersgracht 9 R?es, Violenstraat 44 Hengelo, Drienerstraat 6 5r,Jvilaffh Groote Markt 24 Amsterdam, Willemsparkweg 186 *n. Rolderstraat 45 Leeuwarden, Emmakade 48. n Haag, Nassauplein 6 ton: De resultaten van de confe rentie te Teheran zijn door de geheele Amerikaansche openbare meening met geestdrift ontvan gen. Democraten en republikei nen hebben op dezelfde wijze uitdrukking gegeven aan hun vreugde, dat het ook in politiek opzicht tot een werkelijke over eenstemming is gekomen. Naar men in Washington meent, regelt de bijzondere verklaring van de drie mogendheden over Iran „een bepaald, in hoofdzaak tusschen de Sovjetunie en Groot Brittan- nië hangend probleem". Omtrent de toekomst van de „overige in de Russische invloeds sfeer liggende staten is niets be kend geworden. Dit geldt in het bijzonder voor Polen. Ook de toe komst der Baltische staten en die van Finland blijft onduidelijk. De democraten verwachten echter na den oorlog een inlijving van de Baltische staten in de Sovjetunie. Omtrent den militairen toestand wordt in militaire kringen te Berlijn vernomen: „Het ongunstige weer beperkte aan het Oostelijke front ook Maandag den omvang van de ge vechtshandelingen van beide par tijen. In het tijdelijk weder tot zwaartepunt geworden gevechts- veld in de groote bocht van den Dnjepr was de aanvalsgolf der bolsjewisten bijzonder sterk ten Noordoosten van Kriwoi Rog en ten Zuiden en Zuidwesten van Krementsjoeg. Hier vinden on danks de moeilijke verkeers- en weersomstandigheden zware heen en weer golvende gevechten plaats. Bij Kertsj werd de strijd voortgezet met het resultaat, dat het den Roemeenschen troepen met steun van Duitsche zware wapens gelukte, het bruggehoofd ten Zuiden van Kertsj verder te verkleinen, zoodat nog slechts een kleine kuststrook is overgebleven. De positie van den vijand ten Noorden van de stad is onver anderd. Blijkbaar kon de vijand, wegens de verliezen op den voor- afgaanden dag, Maandag zijn aanvallen niet hernieuwen. Ten Noorden van Perekop blijkt uit de waarneming, dat de vijand daar troepen en materiaal ver zamelt en voorbereidingen voor nieuwe aanvallen treft. Het tijd stip van deze operaties kan ech ter nog niet worden bepaald. Ten Oosten van Sjitomir ver liep het begin van een Duitsche aanvalsonderneming succesvol. Aan het Italiaansche front heeft zich het zwaartepunt der gevechten van den Oostelijken vleugel naar het Westen ver plaatst, waar in het gebied van het vijfde leger hevige en- afwis selende gevechten om denMonte Carmino en andere posities wer den geleverd. De groote storm loop van het achtste leger met het doel bij de eerste poging de Duitsche verdedigingslinie omver te rennen, is over het geheel ge nomen voorloopig niet gelukt. Wel worden nog hevige gevechten ge leverd in het gebied van de rivier Moro. Vooral het optreden van de luchtmacht werd door de weers omstandigheden belemmerd. De tot nu toe geleverde gevechten worden nog steeds beschouwd als gevechten in het voorterrein, zocdat de verdedigingskracht van de Duitsche hoofdgevechtslinie nog niet is gebleken. CA.NP.). De strijd in Oost-Azië Aan den vooravond van den dag waar op de Groot-Oost-Aziatische oor log zijn derde jaar ingaat, heeft het hoofdkwartier van het Ja- pansche leger een samenvattend overzicht gegeven van de mili taire resultaten van het afge- loopen jaar, nl. van begin Dec. 1942 tot eind Nov. 1943. Daaruit blijkt, dat den vijandelijken strijdkrachten, in totaal 400.000 man sterk, waarmede Japan inde Zuidelijke gebieden en op de Aleoeten in contact kwam, ver liezen van ongeveer 193.000 man, met inbegrip, van gevangenen en overloopers, werden toegebacht. Het aantal der vernielde of neer geschoten vliegtuigen bedraagt 2728, dat der scheepsverliezen van den vijand 185. In China waren de vijandelijke Naar aanleiding van den „Dag van den Duitschen spoorweg man" is gisteren in Berlijn een plechtige bijeenkomst gehouden, waar de rijksverkeersminister, dr. ing. Dorpmüller, een toespraak hield en een aantal spoorweg mannen met het IJzeren Kruis en het Oorlogskruis van Ver diensten werd onderscheiden. Vervolgens werd het woord ge voerd door staatssecretaris dr. ing. Ganzenmüller en door rijksmi nister dr. Göbbels. Laatstge noemde begon met er op te wij zen, dat de Duitsche spoorweg mannen in de afgeloopen vier zware oorlogsjaren een prestatie volbracht hebben, die voor den oorlog van beslissende beteekenis was en is. Daarvoor sprak dr. Göbbels namens den Führer en het geheele Duitsche volk zijn dank en erkentelijkheid uit. Dr. Göbbels karakteriseerde de Duitsche spoorwegen als de grootste en capabelste verkeers onderneming van de wereld, die in dienst van de natie staat en thans geen ander doel nastreeft, dat de Duitsche overwinning. Van mijzelf kan ik in ieder ge val zeggen, dat ik nog nooit zoo vast en onwrikbaar aan die over winning heb geloofd als juist op dit oogenblik, en wel juist daar om, omdat ons volk haar thans onder smarten en enorme offers moet verkrijgen en verdedigen. Ik heb onze mannen, vrouwen en kinderen de laatste weken in de rijkshoofdstad en voordien in vele andere steden van het rijk, die door de terreur van den vij- andelyken luchtoorlog geteisterd waren, gadegeslagen, heb midden onder hen vertoefd, heb deelge nomen aan hun 'zorgen en ge varen en kan slechts zeggen.dat hjj, die ook maar een minuut er aan zou twijfelen, dat dit dap pere, vlijtige, energieke en zoo fatsoenlijke volk ten slotte on danks alles de overwinning zal behalen, in geheel niet waard is tot het volk te behooren. Ik per soonlijk gevoel het als de hoogste eer, lid te zijn van deze groote werkende en om haar leven vech tende gemeenschap. Nooit ben ik er zoo trotsch op gev/eest als thans. Dr. Göbbels verklaarde, dat de vijanden het Duitsche volk met hun „even domme als leugenach tige propaganda" niet van de wijs kunnen brengen. Het is ten slotte geen kunst om bij nacht en mist vreedzame steden te overvallen en brand en dood op haar bur gerbevolking uit te werpen. Deze vrouwen- en kindennoord vormt, naar de minister zeide. de schreeuwendste aanklacht van de moderne krijgsgeschiedenis en kan alleen vergeleken worden met de beestachtigste wandaden van het barbaarsche tijdperk, maar oorlog is dat toch niet. De vijandelijke luchtterreur heeft ons niet op de knieën gebracht, doch uitsluitend nog harder gemaakt, zoo ver klaarde de minister, en waar vroeger wellicht nog een leegte in onze gemeenschap was te con- stateeren, daar is zij thans dooi den muur van vlammen geslotei.. dien de vijand in onze gebieden van den luchtoorlog heeft doen ontstaan. Dr. Göbbels betoogde, dat dit Duitschland in het geheel niet klein te krijgen is. Niet alleen zijn mannen, ook zijn vrouwen, ja zijn kinderen zijn helden. Men heeft in hen den „furor teutonicus" ge wekt, de Duitscher is thans tot alles bereid en tot alles besloten. Dr. Göbbels vervolgde: .Kijkt de wereld in en ziet hoe onze hel denzonen op alle oorlogstooneelen verbeten vcehten. Ziet ons volk in het vaderland, onze mannen, vrouwen en kinderen, hoe zij aaneengesloten blijven en ook in den grootsten nood en gevaar hun huizen en woningen bescher men, hoe zij zich na de bom bardementsnachten naar de fa brieken spoedden om wapenen en munitie te maken voor het front. Ziet dit heldenvolk in den strijd en bij den arbeid, en weet dan dat aan dit volk de overwinning is beschoren, dat hier, zooals nog altijd in de geschiedenis, ten slotte toch het licht zal triom- pheeren over de duisternis, dat op zekeren dag de leugen en de ruwe gemeenheid verpletterd op den grond zullen liggen en dat de gerechtigheid haar loop zal nemen. Wat wijzelf nog niet van ons hebben kunnen maken, dat heeft nu de vijand van ons ge maakt: een strijdend volk van 90 millioen zielen, eendrachtig in het geloof, maar ook eendrachtig in den haat. Wij hebben de laatste sentimentaliteiten van gisteren en eergisteren van ons afgewor pen. De goedmoedige Duitsche Michel behoort definitief tot het verleden. Wij weten thans waar wij aan toe zijn en wat ons te doen staat. Wanneer de vijand gelooft, door een nieuwe propaganda-coup een overwinning op onze harten te kunnen behalen, die hem op onze wapens tot dusver onthouden is gebleven en altijd onthouden zal blijven, dan huldigt hij daarmede de noodlottigste drogredenen in zijn totale misrekening van dezen oorlog. Het goedkoope succes van 1918 zal zich nooit herhalen. Geen terreur en geen geweld, maar ook geen dreigement en geen mislei ding kan ons van den rechten weg afbrengen. Wij staan, zoo besloot dr. Göb bels, hecht en onwrikbaar als volk en natie in een ijzeren en on- verbrekelijken ring om den Führer geschaardhij zal de tallooze over winningen van dezen oorlog door de fiere eindoverwinning bekro nen, dat gelooven wij, ja, dat weten wij. De vijand linkt en lokt dus tevergeefs. Wij zijn geen ge schikte objecten voor zijn hui chelachtige kunstgrepen der mis leiding. Zijn dreigementen straf fen wij slechts met verachting. fD.N.BP strijdkrachten, waarmede de Ja panners in gevecht kwamen, 2.370.000 man sterk. Alleen door de Japafmers werden 210000 doode vijandelijke soldaten geteld. Het aantal gevangenen en overloopers bedroeg 224.627. 88 schepen wer den in den grond geboord of be schadigd en 3466 booten buitge maakt, terwijl 373 vliegtuigen neergeschoten werden. De Japan- sche verliezen bedroegen 32.962 gesneuvelden en 313 vliegtuigen. (DN.B.) De Beriynsche dierentuin Tijdens de jongste terreuraanval- len op de rijkshoofdstad is de Zoölogische Garten bijzonder ern stig getroffen. Talrijke dieren gingen verloren. Het olifanten huis werd geheel vernield en van de negen olifanten werden er acht gedood. Ook het aquarium kreeg een voltreffer, zoodat onder de puinhoopen daarvan doode alligators, krokodillen en reuzen slangen liggen. In het roofdieren huis, dat eveneens zwaar getrof fen werd, zijn vele leeuwen, tij gers en luipaarden om het leveni gekomen. Een ijsbeer moest wor den afgemaakt. Alle giraffen op één na werden gedood. Ook vele herten, antilopen en apen zijn verloren gegaan. 'Bovendien werd het vogelhuis gedeeltelijk ver nield. (DNB). Nieuwe aardbeving in Anatolië. In de gebieden in Noord Ana tolië, die eind November door een ernstige aardbeving werden ge troffen, zijn kort geleden in Ér- baa door een hevigen aardschok volgens de voorloopige cijfers 550 personen om het leven gekomen, zoo meldt Coemhoerijet. In ver schillende dorpen ontstonden scheuren in den bodem. Twee dorpen werden volkomen verwoest (D.N.B van hedenavond 16.30 uur tot morgenochtend 8.30 uur De maan ging heden onder te 4.20 uur en kwam op te 15.17 uur.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1