VAN DE FRONTEN ,DE LESSEN VAN DEN OORLOG' 34ste Jaargang Vrijdag 3 December 1943 No. 25669 Dr. GÖBBELS IN „DAS REICH' Uitlatingen van Smuts. Radiogroeten aan Nederlandsche oorlogsvrijwilligers. BINNENLAND Afscheid van vrijwil ligers voor het Oostfront Distributie van scheermesjes. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „De lessen van den oorlog" noemt jksminister dr. Göbbels zijn rngste artikel in het weekblad Das Reich". Hij schrijft daarin Er is nog geen oorlog zonder >genslagen geweest. Deze moeten Dor gemeenschappelijke inspan ingen te boven worden geko- len. De meeste ermede verbon en zenuwcrises stellen het ka- ikter van leiding en volk ern- ig op de proef. Toonen dezen tegen te zijn opgewassen, dan ordt de nationale kracht er niet )or verminderd, doch door ver- erkt. Niets verhoogt zoozeer het >voel van nationale kracht als ai overwonnen gevaar. Het ver- •oot het zelfbewustzijn van den ikeling en vestigt daardoor het iwustzijn der onovenvinnelijk- eid van het geheele volk. Niets is ons Duitschers heiliger m ons vaderland. Daarvoor te rijden en zijn vrijheid en vei lheid te verdedigen is ons allen ;n natuurlijke eereplicht. Brengt i vijand ons vaderland smarte- ke wonden toe, dan zijn deze lans weliswaar teekenen van ons ed, doch .later zullen het teeke en van onzen trots zijn. Zooals e litteekens het gelaat van den rijger. sieren, zoo sieren zij ook it van een oorlogvoerend volk. !oe meer leed ons volk moet dra- en, des te meer zullen wij ons r tegenover verplicht voelen. Uit dezen oorlog moet een aarlijk socialistische volksstaat i voorschijn komen, waarin het elzijn van de gemeenschap op erate wet is. Het fanatisme is een ziekte, doch een deugd. Zon- er dat is nog nooit een groote lak tot de overwinning gebracht. >es te fanatieker men aan iets elooft, des te hartstochtelijker al men ervoor strijden. Sterke 'apens en sterke harten zijn het nderpand voor de overwinning, roote politieke hartstocht vindt teeds wegen naar het succes en al op den duur iedere hindernis verwinnen. Wie van zijn recht vertuigd is en daarvoor met vol- adige overgave strijdt en werkt, is noverwinlijk. De taaiheid is in en oorlog het belangrijkste. Dap- terheid en wijsheid alleen leiden liet tot het doel. Een volk, dat om zijn leven echt, moet uithoudingsvermogen lezitten. Men mag slagen ineas- eeren, doch men mag 2ich nooit ewonnen geven. Dat volk zal verwinnen, dat de witte vlag van e capitulatie in het geheel niet lij zijn bagage heeft, want het omt nooit in de verleiding deze n de ure des gevaars te hijschen n aldus zijn leven en toekomst irijs te geven. Daarom luidt de 'pperste oorlogswet: capituleeren? looit! Een ieder geve zich de noeite een gevaar en een crisis e zien in het licht, waarin deze :ich over een jaar of zelfs ofer ien jaar zullen voordoen. Dan 'erliezen zij plotseling een groot ieel van hun dreigend karakter. 3e wereld gaat niet ten onder. Zij vordt slechts herboren. Men kan ook van den vijand eeren, maar men behoeft hem liet te bewonderen. Voor bewon- lering is reeds daarom geen reden, imdat hij met zulk een overmacht «gen ons strijdt en desondanks hans verder dan ooit van de overwinning verwijderd is. De oor- og is als een hamer en zijn zwaar- [te slagen dienen slechts ertoe het zer in ons volk te harden. Hem egevierend doorstaan, dat is voor »ns hetzelfde als het Duitsche olk de poort naar de wereld 'Penen. Hoe vaak is dat in on?e ieschledenis niet beproefd en hoe «lden is het gelukt. Doch nooit Paren de kansen daartoe- zoo 'unstig als thans. Geen nood en leen gevaar kan ons ter aarde Perpen. wanneer wij eensgezind !'jn. Het Rijk zal dezen oorlog het een trotsche overwinning ein digen. Ons volk moet slechts, evenals "jn leiding, vastbesloten zijn zijn Papen vast in de hand te houden en in de laatste minuut van deze reusachtige worsteling nog on wrikbaar op het slagveld te staan. Wie zou eraan willen twijfelen, dat het zoo zal zijn? (D.N.B.). Uit Stockholm meldt het D.N.B.: In een rede voor de parlementaire Empire-Vereeniging heeft gene raal Smuts, die te Londen ver toeft, verklaard, dat men na den oorlog moet streven naar een drie-eenheid" van de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Enge land. Hij dreigde, dat Duitsch- land na den oorlog van de kaart van Europa zou worden geveegd en dat slechts Engeland en de Sovjet-Unie over zouden blijven. Smuts vervolgde: „De Sovjet- Unie is de nieuwe kolos in Europa, die over dit continent voort schrijdt. De Sovjet-Unie zal meester van het continent zijn. Haar macht zal te grooter zijn, doordat ook het Japansche rijk niet meer zal bestaan en ieder evenwicht van krachten dus ook in het Oosten zal zijn verdwe nen." Nieuwe luchtaanval op Berlijn - Britsche vliegtuigen hebben Don derdagavond de rijkshoofdstad aangevallen. Daarbij leed de vij and zeer zware verliezen aan vier motorige bommenwerpers en vlie gend personeel. Uit de wrakstuk ken der vernielde vijandelijke bommenwerpers werden tot dusver 146 doode Britsche vliegers gebor gen. (D.N.B.). Omtrent den nieuwen Britschen terreuraanval op Berlijn verneemt het D.N.B. nog de volgende bij zonderheden: In de eerste faze van den aan val, welke zwaar genoemd wordt, zag men 12 groote bommenwerpers brandend neervallen. Dit afweer- succes groeide naarmate de aanval langer duurde, zoodat een uur voor middernacht met zekerheid kon worden gemeld, dat meer dan 30 bommenwerpers waren neergescho ten. Groote formaties Duitsche nachtjagers legden van den rand van Berlijn tot aan de Elbe en nog verder een scherm op alle hoogten ter verdediging van de hoofdstad. Bij het naderen en terugkeeren der bommenwerpers en vooral boven het gehe'ele gebied van Groot-Berlijn ontwikkelde zich tusschen 20 uur en 21.30 uur een luchtslag zoo hevig als maar zel den is waargenomen. Men zag de voorbeeldige samenwerking tus schen afweergeschut en zoeklich ten en hoorde bijna zonder tus- schenruimte het kanon- en ma chinegeweervuur der Duitsche nachtjagers aan den helderen sterrenhemel. Temidden van een veelkleurig licht vielen de Britsche bommenwerpers als laaiende fak kels neer. vaak nog vóór zij het doel bereikt hadden De geallieerde vloot Sedert het begin van de operatie op Si cilië hebben de Engelschen en Amerikanen alleen als gevolg van het optreden der Duitsche duik- booten, de luchtmacht en de ar tillerie van het leger de volgende verliezen geleden: tot zinken ge bracht: 55 torpedojagers, 38 tor- pedomotorbooten, 6 kruisers, 1 slagschip, (het Italiaansche slag schip Roma), 5 duikbooten, 3 tor pedobooten. Beschadigd werden: 48 torpedojagers. 32 torpedomo- torbooten. 35 kruisers, 3 slagsche pen, 4 duikbooten en 1 torpedo boot. (A.N.P.). TER GELEGENHEID VAN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. De persdienst van den Ne- derlandschen Omroep meldt: Via een frontzender zul len met Kerstmis en Nieuw jaar radiogroeten van ouders, vrouwen of verloofden aan Nederlandsche frontsoldaten worden uitgezonden. Zij, die hiervoor in aan merking willen komen, ge lieven vóór 5 December a.s. hiervan per briefkaart of telefonisch (nr. 9233 Hilver sum) kennis te geven aan den Nederlandschen Omroep, afdeeling pers en propagan da, Schuttersweg 8, Hilver sum Vermeld moet worden: 1. Voor wien de groet be stemd is: 2. Wehrmachtson- derdeel van den vrijwilliger en zijn dienstrang; 3. fami lierelatie van hen die den groet willen uitspreken; 4. adres aanvrager (ster) Deze groeten worden op genomen in studio a van den Nederlandschen Omroep, 's Gravenlandscheweg 53, Hilversum resp. op 6 Decem ber van 14.30 uur tot 16.30 uur en op 7 December van 14.00 tot 16-00 uur. Churchill, Roosevelt en Stalin te Tebris De Britsche berich tendienst meldt, dat Churchill, Roosevelt en Stalin te Tebris in Iran zijn aangekomen. De confe rentie tusschen de staatslieden is reeds begonnen. (DU.B.). HET OOSTEN. De A.NP.-correspondent meldt uit Berlijn: Aan het Oostelijke front onder vinden de operaties in toene mende mate den invloed van den regen. Ook van Sovjet-Russische zijde verklaart men thans hier van veel hinder te ondervinden als gevolg van het doorweekte ter rein. Dit is wel de verklaring van het feit, dat de strijd de laatste dagen eenigszins aan hevigheid heeft verloren. Of echter, zooals in de voorgaande jaren, bij de wisseling van het seizoen een min of meer lange gevechtspauze zal intreden, is twijfelachtig. Het feit, dat van Sovjet-Russische zijde nadat in den sector ten Westen van Kief de eerste, in middels reeds weer weggesmolten sneeuw, was gevallen, terstond skitroepen in den strijd zijn ge worpen, zou er op kunnen wijzen, dat het Sovjet Russische opper bevel er naar streeft door het in reserve houden van specialisten zich snel aan alle omstandighe den te kunnen aanpassen. Van Duitsche zijde wordt de mogelijk heid van het bestaan van een speciaal winterleger der Russen niet ontkend, hoewel men hieraan toevoegt, dat aan het front hier van nog niets te gebleken. Onder bijzonder zware omstandigheden wordt gevochten in het gebied van Gomel, d.w.z. ten Noorden van de stad tusschen Sosj en Dnjepr en ten Z.W. er van tus schen Berezina en Pripet. De strijd speelt zich grootendeels af in de rivierdalen, waar het ter rein zeer moerassig en zeer on overzichtelijk is, waarbij nog komt dat het front hier nog buiten gewoon grillig loopt. De Duit schers vechten hier met het front zoowel naar het Westen als naar het Oosten. Ondanks deze moeilijke omstandigheden bleven de bolsjewisten hier over een breed front druk uitoefenen op de Duitsche stellingen, zoodat de strijd hier nog een levendig ka rakter behoudt. Minder hevig is thans de strijd in den sector ten Westen van Kief, waar de Duit sche tegenaanvallen, die tot de herovering van Sjitomir en Ko- rosten leidden, het front aan zienlijk hebben verkort. In de overige sectoren van het front hebben de ten deele nog met sterke krachten ondernomen Sov jet-Russische aanvallen geen noe menswaardige wijzigingen in de frontlijn tot gevolg gehad. Ken merkend voor de tegenwoordige frontlinie is het grillige verloop, een gevolg van de ontwikkeling van den strijd, die steeds het zelfde beeld vertoont. Door alle krachten op een bepaald punt te concentreeren. slaagt het roode leger er nu en dan in het front in te deuken. Dit duurt echter steeds zoolang tot de inmiddels op het bedreigde punt aangeko men reserves een verder opdrin gen beletten, waarna hetzelfde zich in een anderen sector herhaalt. De door de bolsjewisten behaalde terreinwinst is zoodoende steeds min of meer nauw begrensd ge bleven. IN ITALIË. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Aan het front in Italië stuit het achtste Britsche leger op verbit terden tegenstand en de strijd draagt hier een buitengewoon bloedig karakter. Van Britsche zijde is de strijd aan de rivier de Sangro dan ook reeds vergeleken met dien aan de Somme in den vorigen wereldoorlog. Het achtste leger ondervindt in het moerassige terrein dezelfde moeilijkheden als toen. Weliswaar is het er in ge slaagd. de heuvelstellingen der Duitschers ten Noordwesten van het Sangrodal binnen te dringen, doch de Duitsche verdedigingslinie heeft het, naar men hier verklaart, niet kunnen doorbreken. De En gelschen bestoken de Duitsche linies hevig met bombardements vliegtuigen en met het geschut der in de Adriatische Zee liggende oorlogsbodems. Ook in de Golf van Gaeta, op den westelijken vleugel van het front, waar het vijfde, Amerikaan- sche leger tot dusverre nog niet tot den aanval is overgegaan, zijn concentraties van oorlogsschepen waargenomen, doch er zijn tot nu toe geen teekenen, die op een landing in den rug der Duitsche troepen zouden kunnen wijzen. Naar men in militaire kringen te Berlijn meent, zullen de Geallieer den bij hun offensief ongetwijfeld ernstigen hinder ondervinden van het feit. dat in de maand Novem ber verscheidene schepen, die ver sterkingen in den vorm van troe pen en materiaal moesten aan voeren. in den grond zijn geboord. De strijd om de Sangro heeft geleid tot beperkte voordeelen voor het achtste leger, dat met een groote superioriteit aan men- schen en materiaal begonnen was. De Duitsche leiding heeft thans haar verdedigingslinie geconsoli deerd en verloren gegaan gebied afgegrendeld. Verwacht kan wor den. zoo verklaart men in Berlijn- sche militaire kringen, dat Mont gomery nieuwe strijdkrachten naar voren zal brengen, om op deze plaats door het Duitsche front heen te breken. Of echter hier reeds de Duitsche hoofdgevechts linie in Zuid-Italië ligt. is na alle verklaringen van den jongsten tijd, niet zeker. In ieder geval ver wacht de Duitsche leiding nieuwe aanvallen op den oostelijken vleu gel. De activiteit van het op den westelijken vleugel staande vijfde leger wordt vanuit de lucht waar genomen. (A.N.P.). Woensdag vond opnieuw een zware terreuraanval door Angel saksische bommenwerpers op Tu rijn plaats. Een groot aantal bri sant- en brandbommen van ver schillend kaliber werd uitgegooid. Bijzonder zware schade liepen de dicht bevolkte, hoofdzakelijk door arbeiders bewoonde voorsteden op. Ook in de binnenstad werd ern stige schade aangericht. Het aan tal slachtoffers kon tot nu toe nog niet worden vastgesteld. Naar uit Genua wordt gemeld hebben gisteren overdag vijande lijke bommenwerpers over de stad gevlogen in de richting Sestri Levante. dat hevig werd gebom bardeerd. Bijzonderheden over de aangerichte schade en het aantal slachtoffers zijn nog niet bekend. (D.N.B.) De handen ineen voor Winterhulp - Giro 5553 Dinsdagmiddag hebben Mussert en SS-Obergruppenführer Rauter in de groote zaal van den Dieren tuin te Den Haag wederom af scheid genomen van een aantal vrijwilligers. Van de groep, welke als tweede het transport van eenige weken geleden naar het Oostfront zal volgen, had een aantal mannen reeds gediend in den Nederlandsche Landstorm en verschillende waren afkomstig van het SS-wachtbataljon. De zaal was met vlaggendoek versierd.de man nen droegen een bloem op de borst. Op de balcons volgden fa milie en kennissen de plechtig heid, die mede werd bijgewoond door SS-Sturmbannführer Helle, SS-Oberführer Knapp, comman dant van den Landstorm, SS- Sturmbannführer Rouhenhoff en SS-Obersturmführer Deppe, bei den van het SS-Ersatzkommando. Nadat de gelederen waren ge ïnspecteerd schetste Mussert den mannen in korte trekken de be- teekenis van het huidige tijdsge wricht. De bedreiging uit het Oosten, die Europa reeds heeft weerstaan, gaat thans gepaard met een aanval in den rug door den ontaarden zoon van Europa, Amerika. Het is voor de toekomst noodzakelijk dat het Duitsche en het Nederlandsche volk elkaar vinden in het gemeenschappelijk gevaar. Het speet spreker, dat nog niet alle Nederlanders dit beseffen en sommige ouders en verwanten van deze mannen zelfs nog niet begrijpen waarom zij gaan. Er zal echter een tijd komen, dat men hen zal erkennen als pioniers van ons volk, pioniers voor een Europa, waarin sociale gerechtigheid zal heerschen. Nadat het muziekkorps van het SS-wachtbataljon het Wilhelmus had gespeeld dankte SS-Ober gruppenführer Rauter namens den Reichsfiihrer SS de mannen voor hun daad. Zij toonen hierdoor de Germaansche levensruimte te willen beveiligen met inzet van hun leven. Hij hoopte dat zij zich even trouw en dapper zouden ge dragen als hun duizenden voor gangers en wenschte hun een be houden terugkomst toe in het vaderland. Met een groet aan den Führer en het spelen der Duitsche liede ren werd de bijeenkomst besloten. BON R VAN DE TABAKSKAART INLEVEREN. In verband met de ingevoerde distributie-regeling voor scheer mesjes wordt medegedeeld, dat diegenen die in het bezit zijn van een tabakskaart (dus de mannen van 18 jaar en ouder) van 6 tot en met 11 December, bon R 14 van deze kaart moeten inleveren bij een kleinhandelaar in scheer mesjes. teneinde aldaar in een in schrijvingsregister te worden in geschreven. Zij die in gebreke blijven dezen bon tijdig in te leveren, kunnen niet voor het in ontvangst nemen van scheermes jes in aanmerking komen. Winteraardappelen voor Rijks- duitschers Tot 5 December a.s. zullen voor Rijksduitschers bij de Duitsche Wirtschaftsamter mach tigingen worden verstrekt voor het opslaan van winteraardappelen. Men wordt verzocht de stamkaart met inlegvel te overleggen. Directeur-generaal bij Water staat Met Ingang van 1 Decem ber J.l. is benoemd tot directeur- generaal by het departement van waterstaat-de heer F. D. Brands, zulks onder intrekking van zijn benoeming tot adviseur inzake vervoersaangelegenheden. De heer Brands treedt op als algemeen plaatsvervanger van den secretaris-generaal. Honderdjarige overleden D§ oudste inwoner van Slochteren, de heer Geert Speelman, is in den ouderdom van 100 jaar en ach* maanden, overleden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1