SPORT KERK EN SCHOOL STADSNIEUWS AGENDA Leidsche Schouwburg. y Cafetaria- Restaurant Stationsweg 11-17 ~z Leiden HOCKEY. Nederlaiidsche Hockeybond De uitslagen zijn: Heeren. Westen: prom, klasse A: SOSGr. Geel 11. 2e klasse B: HHYC 3Leiden 2 40; HOC 2 Kiev. 0—2; HLCSV '35 3—3. 2e klasse C: Clubh. te WerveVCL 1—3. District Zuid-Holland: klasse E: Zuidwijck 3HDS 5 52. klasse F: Zuidw. 4Bachelors 4 02. Jeugd- klasse B: Kiev, aLeiden a 20- idem E: Leiden bHHYC b 05' Zuidw. aKiev, b 60. Zuiden. Ie klasse A: EMHC MOP 12. Ie klasse B: Zwart Wit Push 61; BredaForward 23. Dames. Westen: le klasse: HHYC Hilversum 51; Be FairTOGO 1—1. 4e klasse C: VCL 2Leiden 3 Overzicht in de Westelijke eerste klasse is ^een enkele wed strijd gespeeld zoodat de stand on gewijzigd is gebleven met Leiden op de 3c plaat- (3 punten uit 3 wedstrijden). Leiden II. dat tegen H.H.Y.C. ill in den beginne een klein overwicht had, kon geen en kel doelpunt maken als gevolg van slecht samenspe" in de voorhoede. ZWEMMEN. Fraaie overwinning vxn Nel van vliet Op het tweedaagsche zwem- en waterpolofestijn van „Het IJ", vormde de strijd tus- schen onze schoolslagzwemsters op de 200 meter het hoogtepunt. Nel van Vliet en Wil Haverlag. leverden een schitterend gevecht, dat de kampioene ten slotte een zeer fraaie overwinning bracht. Wegens ziekte ontbrak Jopie Waalberg de record-houdster, op het appèl De uitslagen waren: 100 m. borstcrawl dames: 1. Bep van Schaick, Meeuwen l m. 10 5 sec., 2. B. Ziilstra R.D.Z. 1 m. 12,8 sec; 200 m. schoolslag heeren: l. H. Smitshuyzen A.Z. 1870 2 min. 47,4 sec.. 2. w. Seton, Zian 2 m. 52,1 sec.; 200 m. borstcrawl hee ren: 1. S. T. Moolenaar. Het IJ, 2 m. 27,1 sec., 2. M. Lamers. Nijmeeg- sche Z.C., 2 m. 32,8 sec.; 3 x 5 m. wisselslag estafette dames: 1 A.D.Z. (G. Galliard. G. Jellema en Th. Snoeks) 1 m. 48,2 sec., 2. Meeu wen (I. Kostervan Feggelen, A. Gerritsen en B. van Schaick) 1 m. 50,3 sec.; 4 x 100 m. borstcrawl es tafette heeren: 1. Het IJ (S. T. Moolenaar. I. F. J. Hündling W. Geerling. J. Schopman) 4 m. 22 s. 2. Haarlem (C. Robanus. G. Jon- gert, J. Ph. van Merkesteijn, H. Smits) 4 m. 22.6 sec.; 400 m. borst crawl dames: 1. Bep van Schaick, Meeuwen, 5 min. 49.8 sec., 2. A. Veldhuyzen, Robben 5 m. 57,6 sec; 100 m. borstcrawl heeren: 1. S. T. Moolenaar. Het IJ. 1 min. 2 sec., 2. A. F. Ruimschotel, H.Z. en P.C. 1 m. 5,2 sec.; 100 m. rugslag da mes: 1. I. Kostervan Feggelen, 1 m. 17 sec., 2. G. Galliard A.D.Z. 1 min. 18,4 sec.; 100 m. rugslag hee ren: 1. F. de Geest. HPC, 1 min. 13,8 sec., 2. J. P. Metman, Het IJ, 1 min. 15,4 sec.; 200 m. schoolslag dames: 1. N. van Vliet, Robben, 3 min. 1.6 sec., 2. W. Haverlag, Rob- hen. 3 min. 3 see.; Schoonspringèn dames: 1. M. Muytjens, A.D.Z., 96,06 pnt.. 2. T. van Dongen, Nijm. Z.C. 92,62 p., 3. C. Floor AJD.Z. 87.60 p.; 5 x 50 m. borstcrawl es tafette dames: 1. R.D.Z. (W. Soe- tekouw, B. Zijlstra, I. Schuhma- cher, B Groenendijk, H. Langen- bach) 2 min. 46 sec.. 2. A.D.Z., 2 min. 52 sec.; 4 x 200 m. borstcrawl estafette heeren: 1. Het IJ (S. T. Moolenaar. I. F. J. Hundling, W. Geerling. J. Schopman) 10 min. 10 sec., 2. Haarlem. 10 m. 26.9 sec. Waterpolo (om den A. M. Hart- hoorn-beker)H.P.C.H.Z. en P.C. 5—6, Het IJ—Zlan 24. Ver liezersronde: H.P.C.Het IJ 24. Finale H.Z. en P.C.Zlan 30. GYMNASTIEK Wedstrijden D.O.S. Bij de voortgezette wedstrijden zijn de volgende uitslagen verkregen: Meisjes driekamp: 'e afd.: 1. Alie Herreur 22% P-: 2. Lenle Bontje, 22 p.; 3. Jannie v d Lin den, 21 p. 2e afd.: 1 en 2. Annie van Houten en Dlentje Herreur, elsk 19% p.: 2. Coble v. d. Meyden, 19 p.; 3. Nellie Bontje, 18 p. Jongens driekample afd.: 1. Abram Wielders, 24% p.; j2. Piet Montfoort, 24 p.; 3 en 4. Sam van Wezel en Jan v. d. Walle, elk 22% p. 2e afd.: 1. Jan Labordus. 21% p.; 2. Wlm Weerlee 18v, -» DAMMEN. Kampioenschap van Nederland Zaterdag speelde W. Huisman te den Bosch den eersten wedstrijd in de voorwedstrijden om het kam pioenschap van Nederland en wel tegen Anderson (kampioen van Zeeland). Het was een onregelma tige partij met wisselende kansen. Zooals gewoonlijk werd door Huis man iedere zet met de grootste nauwkeurigheid berekend. Ieder een dacht toen Huisman nog 24 zetten in 5 minuten moest spelen, dat de partij althans ln remise zou eindigen maar juist kreeg hij zijn tegenstander ln een eindspel van 4 tegen 4 schijven, en hij won zeer fraai op de volgende wij ze. Stand van wit Huisman)schijf op; 15, 24, 37 en 42. Stand van zwart (Anderson): schijf op: 13, 14, 21 en 23. Wit speelt 37—32, 15—10, 104, 4—27, 27 X 16, 16— 7, 2—7 Zwart 1420, 20 x 29, 1319, '2934, 23—29. 19—23 en zwart geeft op. Steunpunt X aan de Zuidkust van Kreta." Het eentonige bestaan der mannen van de wacht, totdat na weken de üflossing komt, wordt slechts om de 8 a 10 dagen onderbroken, wanneer kameraden post en verzorging komen brengen, Op den voorgrond de alarm klok, die door den post met een touw ken worden bediend PK Platte/PBZ/R/P m predikbeurten VOOR WOENSDAG 1 DECEMBER Alphen a. d. Rijn .Ned. Herv. Kerk Oudshoorn (Gebouw Ridder- buurt) Mn u de heer A. P de Jong Benthuizen Gerei Gem.: Vm. 9% en nm. 2 u. (Bed. HD.) en nm. 5 u., ds. G H. Kersten van Rotterdam (Dankdag gewas) NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Berkel en Roden rijs. ds. J. W. Beerekamp te Nieuw- Weerdinge Te Steenderen en B.onkhorst (toez.), ds. J. O. Nerel te Oudenbosch. Te Middelburg (Ver. van Vrijz. Herv.), ds. J. van Dijk te 's-Gravenzande Aange nomen. Naar Hengelo (Gltf.) ds. K. G. Kwint te Slochteicn. Beroepen. Te Rotterdam (vac. ds. J. de Bruin) ds. H. S. J. Kalf te Gouda. Te Brielle (toez.), ds. b. F Ch. de Groot te Well en Am- merzoden. Te Utrecht (vac. ds. H. C. Briët). ds. D. Veldkamp te De Bilt. Te Overschie (toez.), ds. J. J. Poldervaart te Vriezenveen Be dankt. Voor Amersfoort, ds J. D. van Hof te Rotterdam-Delfshaven. Voor Bovenkarspel, ds. L. J. G. Veenendaal te Hor ruizen c.a. ned. prot. bond Beroepen. Te Zeist-Driebergen, ds. G. W B. A. Thoden van Velzen te Oude-Pekela. geref. kerken. Drietal. Te Wetsinge-Sauwerd, ds. J. F. Colenbrander te Twijzel, ds. L. Praainsma te Nieuwolda en dr. W. H. van Zuylen te Dinteloord Tweetal. Te Helpman, dr. F. L. Bos te Wilnls en ds. J. H. Spier te West-IJsselmonde Beroepen. Te Delft, ds. G. Toornvliet te Wolpheze Aangenomen. Naar Valkenswaard, cand S. Wouda hulppred. te Nieuwendijk Be noemd tot hulppred te Amster dam-Noord cand. G. Visser, hulp pred. te Bakkeveen. chr. geref. kerk. Bedankt. Voor Nieuw-Vennep, ds. F. Zwier te Schiedam. Bedankt. Voor Zwijndrecht, ds. W. F. Laman te Haarlem OUD-GEREF. GEM. Beroepen. Te Barneveld ds. M A. Mieras te Terneuzen. VRIJZ. EVANG. GEM. Bedankt. Voor Veendam, ds. J. I. van Wijck te Oldebroek. De oud-wereldkampioen George Hogenkamp heeft te Amsterdam ter gelegenheid van het feit, dat de eigenlijke fiets thans driekwart eeuw oud is, een tentoonstelling georganiseerd, waar talrijke modellen en foto's een interessant beeld geven van de ontwikkeling van dit populaire vervoermiddel in den loop der jaren. De bekerde oud-wielrenner Plet Dickentman (2e van links) herkent bij de bezichtiging der foto's vele oude bekenden CNF/Sagers/Pax m Jaarvergadering Leidsclie IJsclub In een der bovenzalen van „De Harmonie" vergaderde gisteren de Leidsche IJsclub, waarbij een matig aantal leden tegenwoordig was. De voorzitter opende met eenige mededeelingen aangaande veranderingen op de baan en stelde voor, zich te Leiden ge vestigd hebbende evacué's vrij te stellen van. de contributieverhoo- ging bij aanmelding voor het lidmaatschap na 1 December. Toegezegd werd zoo mogelijk een demonstratie kunstrijden te orga- niseeren, terwijl de heer Taconis zich bereid heeft verklaard be langstellende leden te trainen voor hardrijden. De secretaris, de heer H. J. de Koster, las de notulen van de vorige jaarvergadering en vervol gens het jaarverslag, waaruit o.m. bleek, dat dank zij een initiatief van den heer Coebergh door den Nederlandschen Schaatsenrijders Bond ingesteld werd een Neder- landsch uurrecord hardrijden, voor de eerste maal te verrijden op de baan van'de Leidsche IJs club. De toewijzing voor de pro vinciale kampioenschappen, die vorig seizoen geen doorgang von den, bleeft gehandhaafd. Het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer H. Coe bergh, maakte melding van het lidmaatschap van 764 seniores, 738 juniores en 77 verpleegsters. De ontvangsten bedroegen f. 3472,43, de uitgaven f3245,22, het voor- deelig saldo over het afgeloopen boekjaar derhalve f. 227,21. Mej. Berkhouwer bracht namens de kascommissie verslag uit en stelde voor den penningmeester onder dankzegging voor het ge voerde beleid te déchargeeren, hetgeen geschiedde. De heer Bakker werd in de plaats van den heer Visser voor het ko mende jaar tot lid van de kas commissie gekozen. De bestuurs verkiezing had tot resultaat de herkiezing van de heeren H. Coebergh en P. J. van Hoeken; de heer Visser zal voorloopig de bestuurstaak van den heer Gel derman waarnemen. In de rondvraag stelde de heer Taconis eenige vragen aangaande de op het programma staande training hardrijden, waarbij hij den nadruk legde op het belang van een indoor-training vóór de practische oefening op het ijs, waarvoor z.i. voldoende belang stelling zal bestaan. Het bestuur nam dit voorstel aan en zegde financieelen steun toe. De heer Taconis werd bereid gevonden deze indoor-training op zich te nemen. Op voorstel van den heer Le gerstee werd besloten over te gaan tot het lidmaatschap van het Bureau voor Medische Sport keuring, waardoor leden van de IJsclub geschiktheid voor wed strijdrijden en toerisme kunnen laten nagaan. De voorzitter sloot met een kort woord de vergadering. Ouderavond Aan de oplei dingsschool voor U.L.O, 3 Octo- berstraat is een ouderavond ge houden. De heer Paulusse heette den vertegenwoordiger van den Ouder raad. den heer v. Seumeren. pro pagandist van de Nederlandsche Spoorwegen en de ouders hartelijk welkom. Vervolgens gaf hij een jaaroverzicht, dat in mineur ge steld was. Daarna werden eenige filmbeelden getoond betreffende het vervoer van personen, uit vroeger tijden en nu, geestig toe gelicht, door den heer v. Seume ren. Na de voorlezing van het jaar verslag, dat onveranderd werd goedgekeurd, bracht de heer Janssen verslag uit over het schoolfonds. Mevrouw Brocaar werd herkozen als commissielid. Teraardebestelling van den heer A. Huysman Onder groote be langstelling, voornamelijk uit kringen der gemeente-ambtena ren is gistermiddag op de be graafplaats „Rhijnhof" het stof felijk overschot ter aarde be steld van den heer A. Huj'sman, in leven referendaris ter Ge meentesecretarie, chef van de af- deeling Financiën, die dezer dagen op 5l-1arigen leeftijd over leed. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig de wethouders M. G. Verweij en Jac. Wilbrink, het voltallige personeel van de afdee- ling Finanftiëën, nagenoeg alle hoofden van gemeentediensten en afgevaardigden van de verschil lende af deelingen der Gemeente secretarie. In den stoet kwamen, behalve de familie mede de burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steve- ninck en de gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, welke laatste namens het gemeentebe stuur het woord voerde en den overledene schetste als een voor treffelijk ambtenaar van wien spreker steeds grooten steun heeft mogen ondervinden. Gedurende een kwarteeuw heeft de heer Huysman de belangen der ge meente gediend op een waarlijk voortreffelijke wijze, waarbij hij groote accuratesse paarde aan voorbeeldigen ijver. Spr. schetste den overledene voorts als een goed huisvader, wien de belangen van zijn gezin na aan#het hart lagen en gaf de verzekering, dat zijn heengaan een groote leegte achterlaat, doch dat de herinne ring aan hem levendig zal olijven. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer A A. Wijnnobel, oud-hoofdambtenaar ter aïdeeling Financiën, die den ontslapene karakteriseerde als een voortreffelijk chef, die veel van zijn ambtenaren vroeg, maar de allerhoogste eischen aan zichzelf stelde; door den heer C. J. van der Lelie als collega en vriend namens de huisvrienden en door een zwager. Nadat de kist met het stoffelijk overschot was uit gedragen en aan den schoot der aarde toevertrouwd. dankte laatstgenoemde voor de betoonde belangstelling. Bureau voor medische sport keuring Het bureau voor me dische sportkeuring hier ter stede mag zich de laatste jaren in een sterk toenemende belangstelling verheugen. Dit blijkt wel uit het feit, dat dezer dagen de 1000ste candidaat sinds de reorganisatie in 1941 op het bureau te Leiden werd gekeurd. Het was de heer G. J. Brouwer, die door den voor zitter, dr. S. A. de Graaff, in tegenwoordigheid van doktoren en assistenten werd toegesproken. Met enkele toepasselijke woor den werd hem ter herinnering een boekwerk aangeboden. HEDEN, Jeruël; Bijbelbespreking te 7 VS uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Woensdag 1 Toonwinkel S.L.F.; Kookdemon. stratie te 2y2 uur nam. Zaterdag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomst te 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 27 November 20 u. tot Zaterdag 4 Dec. 8 uur waargenomen door de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooi gracht 48. Tel. 21060 en' de Doeza- Apotheek Doezastr. 31, Tel 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeest- sche Apotheek. Raadhuispark 8. Telef. 26274. De mooiste oogen van de wereld. Door de opvoering van „De mooiste oogen van de wereld", een tooneelspel in drie bedrijven van Jean Sarment, heeft het Amsterdamsche Tooneel de Sleu telstad kennis doen maken met een der meest succesvolle stuk ken van dit seizoen. En in veler lei opzicht was die kennismaking een zeer aangename, al trad dat in het eerste bedrijf nog niet zoo sterk naar voren. Het Amster damsche Toonéel heeft met dit tooneelspel namelijk in zooverre geëxperimenteerd dat het, met uitzondering van Cor Hermus, uitsluitend jeugdige, ongerouti neerde artisten heeft aangewezen voor de bezetting van de drie rol len in deze. wat weemoedig-droo- merige geschiedenis van een meisje en twee jongelieden, die beiden op haar verliefd zijn en hunkeren naar een spoor van aanmoediging uit „de mooiste oogen van de wereld"Enhet was alèof dat drietal in den aan vang de kracht, de kwaliteiten miste om ons te overtuigen van de diepte hunner stormachtige gevoelens, van den moed en de onvervaardheid, waarmede zij het leven tegemoet zeiden te gaan. Maar oneindig veel rijker aan in houd (ondanks een zeker tekort aan handeling) en gevoelvol, spel waren de twee andere bedrijven, waarin de afgewezen minnaar (Guus Hermus), na vele jaren van afwezigheid, tót zijn vroegere vrienden terugkeert en er door zijn levensblijheid, zijn onver zwakte liefde voor de blind ge worden vrouw en zijn vriend schap voor den, aan vroegere ge stelde levensvoorwaarden en toe komstbeloften ontrouw geworden echtgenoot in slaagt een bijkans stukgeslagen huwelijk te redden. Het waren Elise Hoomans en Guus Hermus in het bijzonder, die in deze bedrijven het succes van het stuk droegen: zij door haar stille, bewogen spel als de teleurgestelde vrouw, die teert op de' herinneringen uit den tijd. waarin het frêle jonge meisje door twee poëtische jongemannen werd aanbeden, hij als de fliere fluiter met zijn ruimen blik, zijn minachting voor alles waarin de, mensch klein kan zijn en zijn onuitputtelijk streven om ande ren gelukkig te maken, ook al gaat dat ten koste van zichzelt. Daartegenover leek het spel van Kees Brusse nogal stug en lich telijk iridruischend tegen de sfeer van dit ongetwijfeld inte ressante tooneelspel. De rol van den postzegels-verzamelenden ge moedelijken vader was bij Cor Hermus in goede handen. Een uitstekend bezette Schouw burg heeft de opvoering met stille aandacht gevolgd en de spelers met langdurig applaus beloond. K. Been. Uitvoering „Kunst en Genoegen" Onder leiding van den waarnemend directeur den heer Joh. Hazes was Zaterdagavond onder groote be langstelling de mandolinevereeni- ging „Kunst-en Genoegen" ln ac- tie in den foyer der Stadsgehoor- zaal ter gelegenheid van haar 21ste uitvoering. Men speelde verschil lende inslaande nummers, waarbij aangetoond werd, dat er door de leden ijverig en met animo gestu deerd wordt. Voorts verleende de jongens sopraan-zanger Pio-Getro medewerking, waarna verschillende leden het blijspel „De gestoorde feestvreugde" opvoerden, dat even- I eens succes oogstte. De avond is geopend door den voorzitter den heer H. v. Vliet, die eenige afgevaardigden van zuster verenigingen welkom heette en aanspoorde als donateur toe te treden. Th. J. Hannema.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2