Fiihrer spreekt 20.000 jonge officieren toe ïste Jaargang Dinsdag 30 November 1943 No. 25668 BINNENLAND Scheermesjes op den bon. Benoemingen bij de Ned. Landwacht. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Führer heeft dezer dagen t woord gevoerd voor ongeveer .000 pas benoemde jeugdige ficieren van het leger, de ma- „e, de luchtmacht en de Waf- n-SS. Hij gaf een uiteenzetting .n de oorzaken van den Duitsch- nd opgedrongen strijd om te n of niet te zijfï en wees erop, t het doel van de achter de Iritsche politiek staande Jood- :he krachten geweest is door het tketenen van dezen oorlog in .ndgenootschap met de Sovjet- nie in de eerste plaats Duitsch- nd uit te roeien, teneinde daar- or geheel Europa aan het bols- wisme te kunnen overleveren Wanneer Duitschland dezen rijd voor zichzelf en voor Euro- ia niet zou winnen, zoo ver aarde de Fiihrer, dan zou de rbaarschheid van de steppe er ons continent komen, en het drager en bron van mensche- jke cultuur verwoesten. Dat dit teindelijk de wil is van degenen, lie den oorlog begonnen zijn en schuld aan hebben, daarover ,ten zij thans zelf geen twijfel eer bestaan. Door dezen oorlog eende Engeland zijn oude theo- ,e van het evenwicht der krach- in in Europa weer als zoo vaak met bloed te kunnen doordrijven. feroot-Brittannië is echter dit- ïaal in werkelijkheid zelf slechts sn instrument in handen van de reemde verschijning, die sedert leer dan 150 jaren in Europa echt om de macht over dit ge- ied: het internationale Joden- om. Dit bedient zich in gesle- en camouflage van vermeende iritsche staatbelangen, teneinde aardoor des te gemakkelijker e pest van de Joodsch-bolsje- ristische revolutie tenslotte in Ingeland evenals in het overige ïuropa te kunnen verspreiden. Tegenover de door den Joodschen iaat gedicteerde vernietigings- ilannen van onze vijanden, stelde Ie Fiihrer de onwankelbare vast- leslotenheid van het Duitsche rolk om deze wereldhistorische rorsteling door uiterste volhar- ling en het tot het laatste toe nspannen van alle krachten te loorstaan. Hij wees den pas benoemden ongen. officieren erop, dat bij den noed en de hardheid van den ioldaat thans de geloofsbelijdenis Mort van den politiek geschool- len man, die weet waarom de strijd gaat. Want juist in deze verschrikkelijke worsteling moet ;lk afzonderlijk- doordrongen zijn van het inzicht, dat het niet maar een militair conflict tusschen de afzonderlijke staten is, doch een gigantische worsteling tusschen volken en rassen, waarin de eene wereldbeschouwing overwint en de andere ombarhartig wordt ver nietigd. Dat wil zeggen: het volk 'dat verliest, houdt op te bestaan. Want iets anders te verwachten van dezen strijd dan overwinning of ondergang is waanzin. Ook de laatste Duitsche soldaat moet derhalve doordrongen zijn van de overtuiging, dat deze wreede strijd, dien onze vijanden gewild en ons opgedrongen heb ben en waaraan zij schuld heb ben, niet anders kan eindigen dan met de Duitsche overwinning. Wij zijn wat menschen en ma teriaal aangaat onder alle om- standigheden in staat ons te handhaven tegenover onze tegen standers en het is derhalve ook begrijpelijk, dat wg uiteindelijk «lezen oorlog zullen winnen. Aan de hand van de groote en sterke tijden der Duitsche historie zette de Fiihrer voor dfe jeugdige officieren uiteen, dat de overwin ning nog steeds de Duitsche vanen heeft bekroond, wanneer de Duitschers bezield waren door een eensgezind en onwankelbaar geloof in hun eeuwige Duitsch-» land. Het Duitsche volk wordt, evenals zoo vaak in het verleden, °ok thans In zjjn strijd om zijn vrijheid en dus de toekomst niets door de Voorzienigheid geschon ken. Alles moet bevochten worden door de hardheid van zijn zonen aan het front en Ook door in het vaderland de zwaarste belastings- proeven te doorstaan. Juist in de bitterste uren der beproeving komt het er echter op, aan, dat de tot de leiding geroepen man nen hun geloof aan de overwin ning uit hun wereldopvatting putten en het door hun voor beeld en hun houding weten over te brengen op de onder hen staande mannen. De officier moet derhalve tevens drager zijn van den politieken wil in de weer macht. Ieder officier moet er zich steeds van bewust zijn, dat waar hij staat en strijdt, het lot van het Duitsche volk en rijk in zijn handen is gelegd. Generaalveldmaarschalk Keitel besloot het appèl met een be lijdenis van trouw aan den Fiihrer, die geestdriftig weerklank vond uit duizenden jonge mon den (D.N.B.) Eikenloof verleend De Führer heeft het eikenloof bij het rid derkruis van het IJzeren Kruis verleend aan luitenant-generaal Johannes Bock, commandant van een infanterie-divisie als 331sten en aan generaal-majoor Hasso van Manteuffel, commandant van een pantserdivisie, als 332sten soldaat der Duitsche weermacht. (D.N.B.) Santorin capituleert De aan Badoglio onderdanige bezetting van het eiland Santorin heeft in den nacht van 27 op 28 Novem ber gecapituleerd voor Duitsche marine-eenheden. Het eiland Santorin is het zuidelijkste der tot de Grieksche Cycladen be- hoorende eilanden in de Egeïsche Zee. Het heeft een oppervlakte van 31 vierk. K.M. en rond 20.000 inwoners CD.NB.) 44 sovjetvliegtuigen neerger schoten In den loop van 29 Nov. bestreden eenige honderden Duitsche gevechts- en .slagvlieg tuigen alsmede duikbommenwer pers in de gebieden Nikopol, Kre- mentsjoeg en Tsjerkassy niet al leen de troepen en pantserforma ties, doch ook den aanvoer der Sovjets. Volgens de voorloopige berichten werden alleen in den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front 44 sovjetvliegtuigen door Duitsche jagers en de lucht doelartillerie der luchtmacht neergeschoten (D.N.B.). De Joden in Italië Op grond van een besluit van den Itali- aanschen ministerraad is de in beslagneming bevolen van alle kunstvoorwerpen, antiquiteiten en bibliotheken in Joodsch bezit. Deze maatregel geldt ook voorde Joodsche gemeenten. (D.N.B.) Oorlogsverklaring van Columbië De regeering van Columbië heeft na een enkele zitting van den senaat, naar uit Bogota gemeld wordt, medegedeeld, dat het land zich in staat van oorlog met Duitschland bevindt. Als motief wordt aangegeven, dat de schoe ner „Ruby" van 70 ton onlangs door een Duitsche duikboot op de Caraïbische Zee tot zinken is gebracht. (Interinf). De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, noemt de oorlogsverklaring van Columbië aan Duitschland een farce, die gebaseerd is op een voorwendsel, dat er met de haren bijgesleept is. Hij schrijft o.m.: De oorlogsverklaring van dezen Zuidamerikaanschen Staat is niets anders dan het resultaat van een door Washington uitge- oefenden druk, waarbij binnen- landsch-politieke motieven een rol hebben gespeeld. Het is in het kort gezegd een doorgestoken kaart, waarbij de Ibero-Ameri- kaansche landen naar de pijpen van Washington moeten dansen. De houding van Columbië op bevel der V.S. zal niets- aan den afloop van den oorlog veranderen. Deze houding ls echter symptomatisch voor de methoden, waarmede Washington zijn politieke en economische plannen-ten opzich- I te van de Amerikaansche landen I weet te bevorderen. (D.N.B.) INSCHRIJVING BIJ LEVERANCIER VEREISCHT. Blijkens de staatscourant van 29 November '43 treedt met in gang van 30 November een dis tributieregeling voor scheermesjes in werking. Om in aanmerking te komen voor scheermesjes moet iedere mannelijke ingezetene, die in het bezit is van een tabaks- kaart, zich doen inschrijven bij zijn normalen leverancier van scheermesjes, van wien hij ook in de toekomst regelmatig zijn scheermesjes wenscht te betrek ken. Het betrekken van scheer mesjes bij een anderen kleinhan delaar dan dien, waarbij men is ingeschreven, zal dus uitgesloten zijn. De inschrijving moet plaats vin den in de periode van Maandag 6 tot eq met Zaterdag 11 Decem ber a.s., terwijl hierbij aan den kleinhandelaar een door het cen traal distributiekantoor aan te wijzen bon van de tabakskaart moet worden overhandigd. Tegelijkertijd moeten bij den kleinhandelaar 5 oude scheer mesjes worden ingeleverd. Deze mogen niet beschadigd zijn en geen roestvlekken vertoonen. Nadat de kleinhandelaar het origineel van het hierna te noe men inschrijvingsregister, waarop de bonnen zijn geplakt, aan zijn leverancier heeft opgezonden, ontvangt hij een hoeveelheid scheermesjes, voldoende om aan iederen ingeschrevene 5 stuks af te leveren. Zoodra de productie zulks mo gelijk maakt, zal een tweede dis tributieperiode worden bekend ge maakt, gedurende welke de kleinhandelaar opnieuw 5 mesjes aan zijn cliënten moet afleveren. Het tijdstip, waarop deze 2de pe riode zal aanvangen, zal te zijner tijd in de dagbladen worden ge publiceerd. Aangezien het moge lijk is, dat dan wederom 5 oude mesjes zullen moeten worden in geleverd, wordt het publiek aan geraden de gebruikte mesjes voor dit doel te bewaren. Voor kleinhandelaren in scheer mesjes zijn blanco -inschrijvings registers mh 1, bestaande uit een origineel met aangehecht dupli caat, met een bijbehoorende handleiding distributie scheer mesjes" van 2 December 1943 af verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel tegen betaling van f. 0.10 per inschrijvingsregister. Op ieder -inschrijvingsregister is deelt Het Rijkscommissariaat mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft in overleg met den Leider der N.S.B., op voorstel van den hö- heren SS- und Polizeiführer en commissaris-generaal voor de vei ligheid, den pTiatsvervavgenden Leider der N.3.B., VcuGcelkcfïen, benoemd tot inspecteur-generaal en den voorman der Germaan- \sche S.S in Nederland, S.S.- Standartenführer Feldmeyer, als mede den commandant der W.A., Zondervan, tot inspecteurs van de Nederlandsche Landwacht. van hedenavond 16.45 uur tot morgenochtend 8.15 uur De maan kwam heden op om 11.06 en gaat onder te 19.29 uur. Aardbeving in Turkije Naar Radio Ankara mededeelt hebben zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in bijna alle deelenvan Turkije ernstige aardschokken voorgedaan. Volgens een offici- eele mededeeling bedraagt het aantal dooden tot dusverre 600. (D.N.B.) De strüd «>P de Gilbert-eilanden Volgens een bericht van het Ja- pansche hoofdkwartier zijn geen berichten ontvangen over den militairen toestand op de Gil- bert-eilanden. De verbinding met de Japansche verdedigers is ver broken. Het heeft er echter den schijn van, dat op het eiland Ta rawa nog zware gevechten aan den gang zijn. Eenheden van de luchtmacht der Japansche marine doen, naar verder wordt gezegd, hevige lucht aanvallen op de vijandelijke stel lingen op het eiland Tarawa. Westelijk van de Gilbert-eilan den hebben Japansche strijd krachten, naar in Tokio verluidt, 4 vijandelijke vliegkampschepen en 2 kruisers tot zinken gebracht. (D.N.B.). plaats voor 40 namen. De be trokkene dient er nauwlettend op toe te zien, dat hij zoowel op het origineel als op het duplicaat van het inschrijvingsregister behoor lijk is ingeschreven. Van hen, die niet behoorlijk zijn ingeschreven, kunnen klachten omtrent de af levering van scheermesjes niet in behandeling worden genomen Verzoeken tot wijziging of aan vulling der inschrijvingsregisters wegens verhuizing, evacuatie, het bereiken van den 18-jarigen leef tijd enz. worden niet in behande ling genomen. Het ligt evenwel in de bedoe ling na ongeveer 6 maanden de inschrijving te herhalen, waardoor eventueele onbillijkheden kunnen worden weggenomen. Met ingang van 30 November 1943 is aan fabrikanten en han delaren door den directeur - an het bureau voor de metalenver- werkende industrie een algemeene vergunning verleend tot het ver- koopen of afleveren en aan de taillisten bovendien tot het koo- pen van scheermesjes, mits een en ander geschiedt met inacht neming van de voorschriften, vervat in de „handleiding distri butieregeling scheermesjes". Zoo als vermeld, ls deze handleiding verkrijgbaar bij de Kamer van Koophandel. Ontslag burgemeester De voorloopig verlengde ambtspe riode van den burgemeester van Berkel en Rodenrijs mr. A. A. M. Gründemann is met ingang van 27 November beëindigd. Petroleum voor verlichting De termijn voor het indienen van aanvragen om petroleum voor verlichting wordt in het al gemeen op 1 December gesloten, terwijl voor schippers de slui- tingstermijn voor het indienen van bovengenoemde aanvragen op 15 December a.s. is gesteld. Het betreft hier aanvragen van personen, die in het seizoen 1942 -1943 een petroleumkaart „s 108" of „s 108" plus „s 208" voor ver lichting ontvingen. Ten aanzien van aanvragen om petroleum voor verlichting in bijzondere gevallen, t.w. zware ziekten, bevallingen e.d. en nieuwe vestigingen, gelden vo renstaande sluitingsdata niet. In voorkomende gevallen kan men zich tot den plaatselijken distri- butiedienst wenden. Honden- en kattenbrood Van 1 tot en met 31 December worden op bon no. 21 van de voederkaarten voor honden de zelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op de bon van de afgeloopen periode. Op bon no. 21 van de voederkaart voor hondenbrood (groep k) wordt voor genoemde periode Vh kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 December '43 is bon no. 21 van vermelde kaarten ongeldig. Premies ingevolge de kinderbij slagwet De premie ingevolge de kinderbijslagwet, bestaande uit een bijdrage tot dekking van de kinderbijslagen en een opslag, bestemd tot dekking van de ad ministratiekosten, wordt telken jare opnieuw vastgesteld. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft thans voor 1944 de bedoel- „Tbe Nineteenth Century" (Engelsch tijdschrift, hoofd, artikel: „Opbouw of verval". September 1943) „Zeer in tiet algemeen ge zegd. eischt Rusland het verval van Europa en vooral van het deel tus schen de Oostzee en de Egei- sche Zee. Het heeft de toe komstige annexatie van Oostpolen geproclameerd en een geheime bezetting van dit deel door geheime afge zanten ten uitvoer gelegd. Het optreden der partij van Poolsche arbeiders in West polen en de poging een ver vroegden opstand voor te bereiden, bewijzen, dat Rus land van plan is Polen te beheerschen. Het is ook vast besloten de industrieën in Centraal en Zuidoost Europa, vooral in Bohemen, onder zijn heerschappij te brengen. Daardoor zal het zijn fa brie. ken naar den Oeral kunnen verplanten en geschoolde Tsjechische arbeidërs naar het binnenland van Rusland kunnen brengen. Bovendien eischt Rusland het verval van Roemenië met den wensch de Donau en de olie. velden te eontroleeren. Het streeft naar een toegang naar de Middellandsche Zee 'en zoo mogelijk naar de Adriatische Zee. Rusland ge looft thans na den tweeden wereldoorlog meer te kunnen bereiken dan in zijn geheele geschiedenis." „Het streven van Rusland zou, wanneer het succes had, het evenwicht van Europa in gevaar brengen". de bijdrage bepaald op 0.92 pet. (voor 1943: 0.94 pet.) van het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Voor instel lingen van weldadigheid, voor komende op de lijst, bedoeld in art. 3 van de armenwet, is de bijdrage lager gesteld, namelijk op 0.42 pet. (voor 1943 0.44 pet.) van het loon. Voor de werkgevers, die bij het rijkskinderbijslagfonds zijn aan gesloten, heeft de secretaris-ge neraal den opslag op 0.08 pet. (voor 1943: 0.06 pet.) van het loon be paald, zoodat de totale premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werkgevers ook in het jaar 1944 1 pet. van het loon zal be- loopen, behoudens, wanneer zij behooren tot de evengenoemde instellingen van weldadigheid, in welke geval de premie wederom pet. zal bedragen. De totale premie blijft in deze gevallen dus onveranderd, doch in de verdee- ling van het premie-bedrag is een lichte verschuiving gebracht ten gunste van de dekking der administratiekosten. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aangesloten bij het kin- derbjjslagfonds van een erkende bedrjjfsvereeniging, geschiedt de bepaling van den opslag door de betrokken bedrijfsvereeniging. Ir. A. A. Mussert bezoekt de tentoonstelling der N.JJI.C. Ir. A. A. Mussert heeft gister middag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De jeugdher berg van morgen" in het stede lijk museum te Amsterdam. Onder het kleine gezelschap, dat den Leider vergezelde, bevonden zich o.m. de hoofdstormer Van Geelkerken, jhr. S. M. S. de Ranitz, wnd. secr.-gen. v. h. kabi net v. h. departement van Volks voorlichting en Kunsten, Max Blokzijl, hoofd van de afdeeling perswezen van dat departement, de Beauftragte voor de stad Am sterdam, dr. Schroder en de bur gemeester, de heer E. J. Voute. De gemachtigde voor het jeugd herbergwezen, de heer G. A. van Dieren, gaf een kort overzicht van het ontstaan van de ten toonstelling, waarna een rond gang gemaakt werd. De Leider liet zich hierna volledig over het jeugdherbergwerk inlichten en toonde groote belangstelling voor de toekomstplannen der N.J.H.Q

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1