De toestand aan het Oostelijke front 84ste Jaargang Zaterdag 27 November 1943 No. 25864 De ontruiming van Gomel. Nieuwe terreuraonval op Berlijn. VERDUISTEREN: BINNENLAND BEKENDMAKING. RECHTZAKEN Vredesgerechtshof. LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DAGBLAD De gevechten aan het Oostelijke front zijn in den loop van Donder dag geconcentreerd op de sectoren Kief en Gomel, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B. en hij vervolgt: Ruim 5 maanden duurt de offensieve in spanning der bolsjewisten. Een vergelijking met de groote Duit- sche offensieven van 1941/1942, die uitgevoerd werden met numeriek veel geringere strijdkrachten en die in aanzienlijk korter tijds bestek voltrokken werden, bewijst twee dingen: 1. dat de bolsjewie ken, vergeleken met de toenmalige vernietigingsoverwinningen der Duitschers, met de toenmalige Duitsche terreinwinsten en ten slotte met hun eigen ontzaglijke verliezen feitelijk weinig hebben bereikt, in ieder geval geen enkele overwinning hebben behaald, waaraan ook maar een gedeeltelijk beslissende waarde kan worden toegekend. 2. dat de Duitsche for maties, die voortdurend in den strijd hebben gestaan, na vijf maanden onafgebroken uiterst harde gevechten niet alleen nog steeds beschikken over een supe rieure weerstands- en gevechts- waarde, maar ook over een offen sieven geest, waaraan men onge twijfeld voor de toekomstige ont wikkeling een niet te onderschat ten beteekenis moet toekennen, vooral omdat het gros der opera tieve reserves der Duitschers nog steeds niet naar voren komt. Het is derhalve slechts begrijpe lijk, wanneer in Duitsche militaire kringen ten aanzien van de ver dere ontwikkeling van den oorlog in het Oosten juist met het oog op de eischen, die de toekomst nog zal stellen aan het Duitsche militaire vermogen, de meening heerscht, dat men aan Duitschen kant ten slotte toch aan den lang- sten kant van den hefboom zit. Deze opvatting wordt niet slechts gemotiveerd doipr meer reeele overwegingen, die de numerieke superioriteit van den vijand in zekeren zin tot uitgangspunt heb ben, maar vooral door feiten, die voorloopig nog op den achtergrond worden gehouden. Zeker is, dat de achtereenvol gens uitgevoerde achterwaartsche verplaatsing van het Duitsche front en de strategie van „zet en tegenzet" een belangrijke rol spe len. Uit dit gezichtspunt zal men ook de nieuwe phase van den Oostelijken veldtocht moeten be schouwen, welke werd ingeleid door den Duitschen tegenaanval in het gebied ten Westen van Kief en die wordt voortgezet door den nieuwen grooten Sovjetrussischen aanval in het gevechtsgebied van Gomel. Dat de Sovjetrussen hier aanvielen, bewijst hoezeer zij steeds weer het slachtoffer worden van de verleiding om op grond van aanvankelijk gemakkelijk verwor ven terreinwinst de meening te krijgen, dat zij eenzijdig de be paling van het verloop der ge vechtshandelingen in handen heb ben en naar willekeur van slag veld kunnen veranderen. Dat dit niet zoo is, heeft de ontwikkeling der opeenvolging van veldslagen sedert 4 Juli voldoende bewezen. Dat dit ook in het vervolg niet zoo zal zijn, zullen de Verdere feiten vroeg genoeg leeren. Groot gezien moet het als een uiterst handige Duitsche tegenzet worden beschouwd, dat de Duit sche leiding in den sector Gomel, dus de plaats, waar de Pripetmoe- rassen een belangrijk woordje mee te spreken zullen hebben in het verloop van den slag, den druk van den tegenstander is ontweken en haar beveiligingsnet terugtrok in voorbereide achterwaartsche stellingen. Wederom werd de tegenstander beroofd van de vruchten zijner inspanning, door net aanbieden van een stad, die |een stad meer is en geenerlei functie meer als zoodanig kan uitoefenen. Het gevechtsgebied komt dus dichter bij de ruimte, waar de Duitsche generaal-veldmaarschalk Von Mannstein zijn bewegingen thans vooral ook in Noordelijke richting voltrekt. Stellig, het ligt ongetwijfeld in het voornemen der bolsjewisten om juist deze hen bedreigende bewegingen op zijn minst te neutraliseeren, zooveel mogelijk echter in het Noorden te overvleugelen. Nu, het is niet de eerste maal, dat de Duitsche lei ding in het doorzien van de voor nemens van den tegenstander deze in zekere mate tegemoet schijnt te komen. De ontruiming van Gomel, aldus schrijft Martin Hallensleben, en van de naburige sectoren brengt de Duitsche troepen in een betere en gunstiger verdedigingspositie. Bovendien worden de Duitsche verdedigingsstellingen hierdoor aanzienlijk verkort. „World Tribune" (Engelsch tijdschrift, artikel van Amery Reves. 9-10-43) „De grondslagen van het Atlantic Charter zijn volkomen onjuist. Zij vormen slechts een wed er op warming der utopi sche denkbeelden van Wilson, die tusschen beide wereldoorlogen hebben geheerscht. Het is waanzin zich in te beelden, dat zij na dezen oorlog beter zullen werken. Het Atlantic Char ter is derhalve een docu ment, dat niet in overeen stemming is met den tijd". In den avond van den 26sten November hebben de Britten we derom een terreuraanval op de Rijkshoofdstad ondernomen. Zij kozen, naar het D.N.B. ver neemt, wegens de weersomstan digheden en tot misleiding van de Duitsche luchtverdediging een omweg over Zuidwest-Duitschland Dè Duitsche nachtjagers vielen den vijand op den langen weg naar het aanvalsdoel aan en wik kelden hem, vooral in het gebied van Berlijn, in zware luchtgevech ten, waarbij zij werden gesteund door de lang te voren gealarmeer de luchtdoelartillerie. Reeds bij het begin van dezen jongsten aanval op Berlijn werd volgens tot nu toe ontvangen berichten waar genomen, dat vijftien bommen werpers werden neergeschoten. Er komen nog steeds berichten bin nen over neergeschoten toestellen. Het resultaat van den Britschen aanval was des te geringer omdat de tevergeefs verlengde heenweg slechts het medenemen van een veel geringere hoeveelheid bom men gedoogde dan bij de laatste aanvallen op Berlijn. De uitwerking van den lucht aanval in den nacht van 26 op 27 November bleef daardoor ver ach ter bij die van de laatste terreur- aanvallen. Tijdens den jongsten terreur- aanval van de Angelsaksische luchtmacht op de stad Frankfurt am Main is ook het in de geheele wereld bekende geboortehuis van Johann Wolfgang von Göthe ge troffen. Het huis, dat o.a. met zijn smaakvolle interieur de woning inrichting van een patricisch ge zin uit de 18e eeuw voor het na geslacht bewaart, liep ernstige be schadigingen op. (D.N.B.) Vijfjarenplan voor textiel op Java Ten einde de autarkie op textielgebied op Java te bevorde ren, heeft het Japansche militaire bestuur een vijfjarenplan opge steld voor de productie van katoen, ramie en kapok. De maatregelen ter bereiking van de vergroote productie zullen ten uitvoer wor den gebracht door een syndicaat van landbouw-ontwikkeling en de plaatselijke leidende landbouwers. (A.NJP.) Japanners kapen vijfhonderd vaartuigen Japansche troepen hebben bij hun aanval vanuit het Zuiden op Tsjangteh op 22 No vember meer dan vijfhonderd vij' andelij ke schepen gekaapt in de buurt van Hsiangkau. Hierdoor is de vijandelijke scheepvaart in de zen sector volkomen lam gelegd, zoo meldt Domei. Andere Japan sche eenheden, die in een sector ten Zuiden van Lihsien opereer den, hebben 73 met munitie en ravitailleeringsgoederen vol gelas den vijandelijke schepen op onge veer twaalf kilometer ten Zuiden van Lihsien gekaapt. De munitie en ravitailleeringsgoederen waren voldoende om de behoeften van één a twee divisies te dekken. Groote hoeveelheden wapens en munitie werden door andere Ja pansche troepeneenheden buit ge maakt, die thans het gevechts gebied Loengyang omsingelen. (D.N.B.) van heden- en morgen avond 16.45 uur tot morgen- en Maandag ochtend 8.15 uur 27 Nov.: maan op te 7.38 uur; onder te 17.01 uur (Nieuwe Maan). 28 Nov.: maan op te 8.52 uur; onder te 17.40 uur. De heer R. Koen overleden Op 68-jarigen leeftijd is te Utrecht plotseling overleden de heer R. Koen, oud-ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen. Hij was als ontvanger werkzaam achtereenvolgens te Hattum, Enkhuizen, Hoofddorp, Middelburg, Den Haag en Breda. Sedert enkele jaren was hij ge- pensionneerd en woonde hij te Hilversum. Girobriefomslagen alleen voor giroverkeer Den laatsten tijd neemt het gebruik van de rose giro- omslagen voor particuliere corres pondentie een storenden omvang, aan. De papiervoorraad van den' dienst laat particulier gebruik van deze dienstomslagen niet toe. Na der is daarom bepaald, dat deze giro-omslagen uitsluitend gebruikt mogen worden voor het toezenden van opdrachten aan het centrale postgirokantoor. Deze bepaling is opgenomen in den nieuwsten her druk van den gids voor rekening houders. Op de naleving zal streng worden toegezien. Openstelling post inrichtingen Op Zaterdag 4 December zullen de postinrichtingen gedurende de gewone uren geopend zijn. Er wordt geen extra gelegenheid ge boden om daarna nog postpakket ten aan te bieden, zooals andere jaren gebruikelijk was. Strenge maatregelen bij over treding van de voedselvoorzie ningsbepalingen Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, heeft de secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissch'erij van de hem verleende bevoegdheid om ondernemers op het gebied van de voedselvoorzie ning wegens ernstige overtredin gen of slechte bedrijfsvoering van hun bedrijf te ontzetten en andere gebruikers hiervoor aan te wijzen in enkele gevallen gebruik ge maakt. Bij de toepassing van dezen maatregel is echter gebleken, dat het besluit, hetwelk deze materie regelt, niet voldoende mogelijk heden bood. Dit besluit is daarom aangevuld. De voornaamste wijzi gingen komen hierop neer, dat aan den betreffenden ondernemer ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd, terwijl hem tevens een inleveringsplicht voor het bedrijfsvee en den bedrijfs- inventaris kan worden opgelegd. Voorts zijn de gevolgen ten aan zien van de pacht geregeld, ter wijl de mogelijkheid is geopend om een bewindvoerder op het bedrijf te plaatsen, die in de plaats treedt van den vroegerên eigenaar. De ondernemers op het gebied van de voedselvoorziening zijn er nogmaals op gewezen, dat de over heid niet zal aarzelen in ernstige gevallen dezen strengen maatregel in toepassing te brengen. Het Wehrbezirkskommando Aus- land, Aussenstelle Holland deelt mede: Er bestaat aanleiding er nog maals op te wijzen, dat alle in het Nederlandsche gebied wo nende of langer dan 6 dagen ver blijvende mannelijke Rijksduit- schers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mon deling moeten aanmelden op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskommando Ausland, Amsterdam, Prins Hendrikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andere documenten, die betrek king hebben op den militairen dienst, moeten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uit zondering verplicht alle personen met inbegrip van het personeel in dienst van de weermacht. Rijksduitschers, die deze aan melding totdusver achterwege ge laten hebben, worden hierbij aan, gespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen ge volg wordt gegeven, kan bestraf fing volgens de krijgswetten (over treding van den aanmeldings plicht) geschieden. Postzegels buiten gebruik Op 1 Januari a.s. wordt de bijzondere postzegel van 7J/2 cent, uitgegeven ter gelegenheid van den „dag van den postzegel" buiten gebruik ge steld en voor de frankeering on geldig, evenals de zomerpostzegels 1938, de kinderpostzegels 1938, de legioenpostzegels 1942 en de post zegels van 10 cent met opdruk „Europeesche P.T.T.-vereeniging 19 October 1942" (uitgifte 1943). Nederlandsche landbouwleiders namen afscheid van den heer Ernst De Landstandpérsdienst meldt: In de vergaderzaal van het hoofdkantoor van den Nederland- schen Landstand werd Donder dagavond te Den Haag afscheid genomen van den heer Ernst, Re ferent für Agrarpolitik bij het Rijkscommissariaat. Behalve de hoogste functionarissen in den Landstand, o.w. alle provinciale boerenleiders, waren aanwezig o.a. de heeren Tammens, gemachtigde voor landbouw en visscherij, Rui ter, directeur-generaal van den landbouw en Van Til, voorzitter van den Nederlandschen Coöpe ratieven Raad. In een uitvoerige rede zette de heer Ernst, die el ders met een andere opdracht be last is, zijn gedachten uiteen met betrekking tot de toekomstige ont wikkeling van den Nederland schen Landstand ten bate van den boerenstand. De waarnemend boe renleider, de heer B. J. Bierma, bracht den heer Ernst hartelijken dank namens den Landstand voor het vele en moeizame werk, dat deze voor den Nederlandschen boerenstand heeft verricht tijdens de vijftien maanden, dat hij hier werkzaam is geweest. Namens de aanwezigen bood spr. een schilde rij aan ter herinnering aan de bij zonder aangename samenwerking. Vervolgens spraken de heeren Tammens, Ruiter en Van Til, als mede mevrouw Zwiers-Luth, de laatste namens de landvrouwen. Koppelverkoop in sigarenwinkels ongeoorloofd Vele sigarenwin keliers deelen aan hun klanten mede, dat zij op een van beide per veertien dagen aangewezen bonnen slechts dan sigaretten of tabak willen leveren, als de koo- per op de andere bon sigaren koopt. .Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat een derge lijke handelwijze ongeoorloofd is. Ofschoon deze eischen van de winkeliers voor niet-sigarenroo- kende klanten vele bezwaren had den. o.a. ook deze, dat zij ineens heel hun rantsoen voor veertien dagen moeten opnemen, is er in feite weinig reden voor den win- ielier om op deze wijze te koppe len, aangezien in de naaste toe komst voorloopig de bevoorrading van den handel voor slechts, ge middeld 10% uit sigaren zal be staan. Bovendien zal, indien de voorraden sigaren te groot moch ten zijn, door middel van een bon waarop alleen sigaren mogen wor den verkocht, de te groot gewor den voorraad kunnen worden ge ruimd. Inbraak en brandstichting te Lei den. De jeugdige J. P. W. Pauli- des uit Lelden was door den Vrede rechter veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Verdachte had zich in 1942 door middel van braak toe gang verschaft tot een bergplaats van goederen der W.A. te Leiden. Hii nam toen een aantal goederen mee. doch stichtte tevens brand. Verdachte bekende. De plannen voor de inbraak waren tevoren be raamd en geschiedden uit een soort wraakneming. Men had n.l. een winkel van de Unie beschadigd. Hiervan was aaftgifte gedaan bij de politie, die evenwel geen voldoende aandacht aan het feit zou hebben besteed. Daarna was verdachte op deze laakbare wijze tewerk gegaan. De procureur-generaal, mr. van Vlo ten. zag in deze zaak wel reden tot 'clementie. De verdachte handelde in een wat overspannen toestand, en meende dat hij onrecht moest herstellen door de inbraak. Gezien de omstandigheden vond spr. de opgelegde straf wel wat hoog. Er kunnen, ook gezien de jeugd van verdachte, wel redenen voor clementie gelden. Daarom vorderde spr. thans een jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd preventief doorgebracht. De verdediger zette uiteen dat de politieke hartstoch ten in de betreffende dagen nogal oplaaiden, en verdachte zich heeft laten meesleepen. PI. verzocht de uiterste clementie. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen Burgemeester viel politie-inspec- teur aan Het vrij zeldzame feit deed zich voor, dat een burge meester zich wegens mishandeling moest verantwoorden voor het Vredegerechtshof. De enkele jaren geleden benoemde burgemeester van Weert, J. M. W. R.-M., had nl. op 28 Juli 1941 ter secretarie den inspecteur van politie H. een kastijding toegediend omdat de inspecteur op 's burgemeesters vraag, waarom hij op straat den burgemeester niet groette, had geantwoord: „Dat behoef ik niet te doen". De inspecteur was van Weert naar Groningen overgeplaatst, waardoor het dienstverband met Weert was verbroken. De burge meester echter had het in het bijzijn van eenige secretarie-amb tenaren door den inspecteur ge geven antwoord als een aantas ting van diens gezag beschouwd en hij was daarover zoozeer ont stemd, dat hij den inspecteur te lijf was gegaan en hem zelfs volgens verklaring van getuigen bij de keel had gegrepen. Voor het Vredegerecht erkende de burgemeester, dat hij in woord en daad foutief was geweest. De procureur-generaal, mr. Van Vloten, zeide o.a., dat het optre den van den burgemeester jegens den inspecteur al was de ver houding tusschen deze beiden reeds lang gespannen geens zins te pas was gekomen en dat een gezagsdrager, die aangewezen is om de nieuwe orde ingang te doen vinden, in de eerste plaats zichzelf moet weten te beheer - schen. Rekening houdend met menschelijke motieven zag spr. af van zijn aanvankelijk voornemen om een principale vrijheidsstraf te vorderen en hij volstond met het eischen van een flinke boete: f. 100, wegens mishandeling. Het Vredegerechtshof zal 9 December uitspraak doen. llaagsche YTederichier De tandheelkundige J. E. Bollin te Wassenaar, had op 15 Februari, toen hij op de tram stond te wachten, tegen een kennis verteld dat de Burgemeester van Utrecht doodge schoten zou zijn. waarbij hij de op merking maakte dat er nog meer N.S-B.'ers doodgeschoten moesten worden. Verdachte ontkende de ge ïncrimineerde woorden te hebben gebezigd, het gesprek was in ge heel anderen geest gevoerd. De offi cier meende dat geen bewijs was geleverd voor de beleediging, en vorderde vrijspraak. De verdediger betoogde dat de hulpagent .die in dit geval het proces-verbaal had opgemaakt, geen opsporingsbe voegdheid bezit en pleitte vrijspraak De Vrederechter sprak verdachte vrij. Te Leiden vond bijna een aan rijding plaats tusschen een W.A.- man per rijwiel en een wagen, be stuurd door Th. v. Tongeren al daar. Dit feit werd aanleiding to#

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1