HET GAAT OM LEVEN OF DOOD ^84ste Jaargang Vrijdag 26 November 1943 No. 25863 Dr. GÖBBELS IN „DAS REICH". ONAFWENDBAAR. BINNENLAND De nieuwe bonnen. VERDUISTEREN: DE STEM DER S.S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Moskousche conferentie is in zeker opzicht een kruispunt - in de politieke ontwikkeling van j dezen oorlog, zoo schrijft rijks lbsinister dr. Göbbels in zijn Bangste artikel in het weekblad „Das Reich", dat tot opschrift draagt: „De bange vraag". De minister constateert, dat de hoop van de Engelschen en Ame rikanen, op deze conferentie het Kremlin te kunnen bewegen tot het vastleggen van zijn territo riale eischen, niet in vervulling is gegaan. De Sovjets zijn niet bereid gebleken concessies te doen. Integendeel, de plutocra tieën zijn met het oog op den algemeenen oorlogstoestand ge dwongen geweest, aan de eischen der bolsjewisten toe te geven in een omvang, dien een Ameri- kaansch blad onlangs bestem peld heeft als bepaald fantastisch. Daarmede, zoo vervolgt dr. Göb bels, heeft de internationale toe stand een fundamenteele wijzi ging ondergaan. De Engelschen en Amerikanen hebben zich de militaire hulp van de sovjets tot dusver zoo bereidwillig laten welgevallen, omdat zij hoopten, ",t het Roode leger langzaam aar zeker aan de Duitsche weermacht, en de Duitsche weer macht even langzaam maarzeker aan het Roode leger zou dood bloeden. In het verloop van den geweldigen strijd in het Oosten echter, heeft het Kremlin zich militair zelfstandig gemaakt, en nu moeten Eden en Huil tanden knarsend toezien, hoe Stalin aan het schakelbord gaat staan. Hij zal niet aarzelen, van de voor hem zoo gunstige positie naar beste krachten gebruik'te maken. Wat dat beteekent, kan men af lezen van' de alarmteekenen, die overal ter wereld zichtbaar wor den. De minister constateert.dat de aanspraken der sovjets op in vloed en grondgebied niet alleen betrekking hebben op Polen, het geheele Baltische gebied, Fin land, Roemenië, Bulgarije en Hongarije of op militaire steun- punten in Turkije, doch dat men in Moskou reeds medezeggen- hap verlangt in Afrika, in de jRnddellandsche Zee en in de Egeische Zee. Ja, het geheele Na bije Oosten is inmiddels door de Sovjet-Unie tot haar belangen- gebied verklaard en de Anglo- Amerikanen bezitten geenerlei mogelijkheid om aan dit streven naar macht van het bolsjewisme een halt toe te roepen. De minister wijst er op, dat er uit alle neutrale staten en uit de door Duitsche troepen bezette gebieden in Europa berichten ko men, dat het tot dusver be staande leedvermaak over de mi- litaire tegenslagen van Duitsch- i land aan het Oostelijk front heeft plaats gemaakt voor een alge- meene bezorgdheid. De ontwik keling, zoo verklaart de minister, gaat dus precies zoo, als wij haar hebben voorspeld. Wie gisteren hog juichte, is thans vervuld van angst De Sovjets zullen uiter aard geen seconde dralen om hun politieke en territoriale eischen m overeenstemming te brengen met hun militaire successen. Èn- £'££land en de Ver. Staten heb- wjcn de misdaad begaan de Sov jet-unie „hoffahig" te maken en als domineerende partner in te voeren in de internationale poli- Aiek. Uit het passieve hulpmiddel der Engelsch-Amerikaansche oor logvoering is thans een zelfstan dige militaire factor ontstaan, et kernprobleem van dezen oor- g is daarmede blootgelegd, «e minister legt er den nadruk 'P. dat Europa van Engeland en he Ver. Staten niets meer te •Verwachten heeft. Zelfs wanneer J wilden, zouden zij het niet Runnen helpen. Uit eigen kracht «w i°.Pa zonder Duitschland l"1 «ij machte, zijn bestaan •egenover den stormloop uit het V®s.tea te verdedigen. Er blijft voor z«n bescherming g slechts over het militaire potentieel van het Duitsche rijk. Zou die wal doorbroken worden, dan zou Europa verloren zijn. Maar niet alleen dat: ook Enge land en de V. S. zouden in dat geval een duistere toekomst te gemoet gaan, die vroeg of laat zou eindigen in het bolsjewisme. In zijn verdere uiteenzettingen herhaalt de minister, dat de Duit sche weermacht aan het Ooste lijk front thans de laatste ver dedigingslinie voor alle Europee- sche volkeren vormt, en dat eigenlijk elke Franschman, elke Italiaan, elke Zweed en elke Zwit ser onze soldaten op de knieën moest bedanken, dat zij de lan den van ons continent door het inzetten van hun leven bewaren voor een lot, waarover, wanneer het voltrokken is, aan de doode monden van tallooze millioenen menschen geen enkele maal meer een klacht zou zijn veroorloofd. Dr. Göbbels onderzoekt vervol gens om welke redenen volkeren van Europa, die door het bols jewistische gevaar bedreigd wor den, niets doen om dat gevaar uit den weg te ruimen. Het be treft hier, zoo schrijft hij, een samengaan van gebrek aan in zicht, aanmatiging en lafheid. Men probeert het conflict zoo lang te ontgaan totdat het eens te laat zou kunnen zijn, De vraag waarvoor Europa zich geplaatst ziet, is zoo ingrijpend en cate gorisch gesteld, dat het niet meer mogelijk is daarvan terug te wijken. Het Europeesche conti nent heeft reeds verscheidene malen in zijn wisselvallige ge schiedenis voor een zoo wreed aardige keus gestaan, en telkens ging het daarbij voor het conti nent om leven of dood. En tel kens, zoo betoogt dr. Göbbels, was het het in het Duitsche volk vertegenwoordigde Germanendom dat op het laatste beslissende oogenblik in de bres sprong en Europa de hand tot redding bood. Zoo zal het ook ditmaal zijn. Dr. Göbbels legt er den nadruk op, dat de Duitsche grenadiers, die dagelijks weer opnieuw den strijd aanbinden met den wil den stormloop van het bolsjewis me, op zijn minst de hartstochte lijke belangstelling verdienen van alle volkeren, die zonder hun op treden weerloos zouden zijn blootgesteld aan den vloedgolf uit de steppen van het Oosten. Wan neer het heden hun uit blind onverstand die belangstelling onthoudt, dan zal de toekomst haar niet kunnen weigeren. Want de toekomst zal slechts uit hun heldendom haar leven winnen. „De bange vraag, die thans op de menschheid drukt, t.w. de vraag naar leven of dood. zoo be sluit de minister zijn artikel, vindt slechts door hen een ant woord. Het is het antwoord van een manljjk_ besluit, dat ook in de zwaarste crises en onder den he- vigsten druk onwrikbaar blijft en daarom op het hoogtepunt van het Europeesche drama tot de triomf van een groote* en fiere overwinning zal leiden" (D.N.B.). Besluiten van Italiaanschen mi. nisterraad De Italiaansche mi nisterraad heeft Donderdag onder voorzitterschap van den Duce een reeks ingrijpende wetten en maat regelen aangenomen. Zoo zal de nationale republikeinsche staat van 1 December af definitief den naam „Italiaansche sociale repu bliek" dragen. De vlag van de Ita liaansche sociale republiek is de driekleur met lictorenbundel aan den top van den vlaggestok. Van bijzonder belang is de vor ming van een eenheidsfront van den arbeid, de techniek en de kunsten, met uitsluiting van het kapitaal en de invoering van een uniform arbeidsboek. Alle catego rieën van arbeiders zullen van 1 December af een loonsverhooging van 30% krijgen, met uitzondering van degenen, die in het laatste kwartaal reeds zoo'n verhooging hebben gehad. Voor de belangrijk ste landbouw- en industrieproduc ten zullen in den loop van Decem ber nieuwe maximumprijzen wor den vastgesteld. Ten slotte zullen 4»-T~"\E laatste terreuraanvallen I op Berlijn hebben deze Jmisdadige wijze van oor logvoeren meer dan ooit in het brandpunt der belangstelling ge plaatst en velen vragen zich af hoe dit alles eindigen moet. Niet alleen in Engeland, maar in alle landen voelt men dat de aan slagen op de Duitsche burgerbe volking niet ongewroken kunnen blijven en dat de dag der vergel ding zal aanbreken. Van Duitsche zijde heeft men her haaldelijk gewaarschuwd en dit deed men niet omdat men vrees de dat de terreuraanvallen, het door de Anglo-Amerikanen ge- wenschte gevolg, namelijk de in eenstorting van het Duitsche thuisfront zouden hebben, maar omdat Duitschland het bombar deeren van open steden steeds van de hand heeft gewezen. Juist nu de vergeldingsaanvallen naar alle waarschijnlijkheid bin nenkort ten uitvoer gelegd zullen worden, is het goed nog eens vast te stellen, dat het Engeland en niet Duitschland was, dat be gonnen is met het bombardeeren van de burgerbevolking en dat het Engelsche en géén Duitsche bom men waren, die voor het eerst weerlooze vrouwen en kinderen doodden. Toen Adolf Hitler in zijn Rijks- dagrede van 21 Mei 1935 in 13 punten het standpunt van de Duitsche regeering ten opzichte van de buitenlandsche politiek en tot het behoud van den wereld vrede uiteenzette, legde hij den nadruk op punt 9 van deze uit eenzetting dat luidde: „Naar Duitschlands mee- ning moet het bommen- werpen uit vliegtuigen worden verboden". Engeland heeft het Duitsche standpunt i.z. den luchtoorlog niet willen aanvaarden en toen het Duitschland den oorlog verklaard had, waren het Engelsche vliegers die begonnen met het bombardee ren van burgers en wel door in den nacht van 11 op 12 Januari 1940 bommen te werpen op de stad Westerland auf Sylt. Op 20 Maart 1940 bombardeerden de Engel schen de plaats Wenningstedt auf Sylt en in den nacht van 23 op 24 April het stadje Heide in Schleswig-Holstein. Met het begin van den veldtocht in het Westen werden de Engelsche aanvallen op open steden talrijker. Frei burg, Rheydt, München-Gladbach, Aachen, Speyer, Bückeberg, Wei- mar, Bismarck-Mauseleum en Merseburg volgden en toen kwa men de zware terreuraanvallen in Augustus en September 1940 op Berlijn. Na 3 maanden wachten, na vele waarschuwingen o.a. op 16 Sep tember 1940 in een redevoering door den Führer zelf en na 8 En gelsche aanvallen op woonhuizen in Berlijn, antwoordde de Duit sche luchtmacht en nam wraak. Dit alles scheen den tegenstanders van Duitschland echter niets te zeggen. Ook waren zij blind voor het feit dat Duitschland open ste den, zelfs die midden üi het ge vechtsterrein lagen, heeft gespaard Voorbeelden: Parijs, Brussel en Athene. En wanneer de vijand open steden misbruikte door er weerstandsnesten van te maken, bombardeerde de Duitsche lucht macht eerst, nadat men urenlang den tijd had gekregen aan het bevel, den tegenstand te staken, te voldoen. Dit was het geval met Warschau, Rotterdam en Belgrado Dit zijn de feiten en daarmede staat vast dat het nóóit de bedoe ling van Adolf Hitler is geweest „Observer" „De kleine naties behooren in Europa weliswaar tot de historische realiteiten, zij zijn echter aan den anderen kant, in machtsopzicht een farce ;n een anachronism e". zijn luchtmacht bevel te geven open steden te bombardeeren. Telkens weer heeft Duitschland gewaarschuwd, maar Engeland en Amerika wilden niet luisteren. In- tusschen zijn er in Duitschland tienduizenden slachtoffers geval len en werden zeer vele cultuur schatten verwoest. Men kan veilig aannemen dat met de laatste aanvallen op Berlijn de maat vol is en dat de dag spoe dig zal aanbreken waarop Enge land de rekening gepresenteerd krijgt. Het is een rekening waarop vele posten voorkomen, een rekening die nauwkeurig is opgemaakt en waarvan de betaling van het En gelsche volk zeer zware offers zal eischen. De dag waarop de Duitsche 'ucht- macht zal beginnen met het ln- casseeren van deze rekening, zal een dag zijn. dien het Engelsche volk nóóit zal vergeten, want groot is de schuld die het op zich geladen heeft en zwaar zal de straf zijn die het daarvoor zal moeten ondergaan. Reeds treft men in Engeland maatregelen de gevolgen van de vergeldingsacties zoo goed moge lijk op te vangen. De stemmen die tot voor kort, beweerden dat Duitschland niet in staat zou zijn de acties door te voeren, zijn ver stomd. In de plaats daarvan spreekt de stem van het geweten. Maar om naar dezer stem te luiste ren is het nu te laat, want de dag der vergelding nadert en is onaf wendbaar. Chemisch wasschen en verven. In de staatscourant van 22 No vember is een prijscourant ver schenen, waarin de positie van verzendinrichtingen, die goederen voor chemisch wasschen en ver ven aan chemische wasscherijen en ververijen doorzenden, wordt bepaald. Volgens dit voorschrift mag de verzendinrichting aan haar opdrachtgever niet meer in rekening brengen dan de chemi sche wasscherij of ververij bij rechtstreeksche aflevering of af levering via eigen winkels aan particulieren zou mogen doen. De wasscherij of ververij moet op het bedrag dat zij de verzendinrich ting in rekening brengt evenwel de gebruikelijke korting toepassen kunstwerken, die in Joodsch bezit zijn, geconfisqueerd worden, opdat zij niet verloren zullen gaan. (D.N3.) De luchtaanval op Toulon Naar het agentschap Ofi meldt bedraagt volgens de voorloopige cijfers het aantal dooden, na het bombardement van Toulon door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, 352 en dat der gewonden 527. (DUF.) Kardinaal Cremonesi overleden Kardinaal Cremonesi is in Rome in den leeftijd van 77 jaar overleden. (D.N3.) Het Fransche ministerie van Arbeid De afgetreden Fransche minister van Arbeid, Lagardelle. leeft gisteren zijn functie over gedragen aan Bichelonne, den mi- aister van industrieele productie, iie tot nader order beide ministe- riën zal beheerenr (D.N.B.) Massagraf bij Triëst ontdekt tn de nabijheid van Triëst is weer ;en massagraf ontdekt, waarin ;en aantal slachtoffers der com munistische benden, die indertijd door generaal Roatta gewapend waren, door hun pijnigers begra ven waren. Acht lijken konden door de bevolking geïdentificeerd worden. (D.N3.) IN DE KOMENDE PERIODE UITSLUITEND MARGARINE Gedurende de komende veertien- daagsche periode zijn de bonnen 49 en 50 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood, beschuit, melk, tap temelk, vleesch en aardappelen, terwijl op elk der bonnen 49 en 50 van de tabakskaart tabak naar keuze verkrijgbaar wordt gesteld. De bonnen 49a en 49b boter zijn uitsluitend geldig voor het koopen van margarine. Voorts kan op bon 49 van de versnaperingen-kaart 100 gram suikerwerk worden ge kocht. Bon 49a kindervoedsel geeft recht op 250 gram gort en bon 49b op 250 gram rijst of gort. Van de algemeene kaart zijn verder aangewezen de bonnen: 709 en 710 voor bloem, 711 voor 250 gram peulvruchten, 712 voor vermicelli 713 voor 100 gram 20+ of magere kaas, 714 voor suiker en 715 voor Jam. Ten slotte is een bijzonder rant soen boter van 125 gram verkrijg baar op bonnen 2-76. 3-76 en 4-76 reserve. Ter toelichting nog het vol gende: Van 28 November tot en met 11 December zal men zoowel op de a- als op de b-bonnen voor boter uitsluitend margarine kun nen verkrijgen. Hiertoe zijn de bonnen „49a en 49b boter" elk voor het koopen van 125 gram margarine geldig verklaard. Voor personen van 0-21 jaar is op de bonnen „reserve 2-76, 3-76 en 4-76" een bijzonder rantsoen van 125 gram boter beschikbaar ge steld. Deze bonnen zijn na 11 De cember a.s. niet meer geldig. Voor het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van één rantsoen vleeschwaren zijn voor het tijdvak van 28 November tot en met 11 December a.s. elk der bonnen „vleesch 49a en 50a" aangewezen terwijl gedurende het zelfde tijdvak de bonnen „vleesch van hedenavond 16.45 uur tot morgenochtend 8.00 uur De maan kwam heden op te 6.22 uur en ging onder te 16.30 uur. Luistert op Zondag 28 Novem ber 1943 van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter, naar „De stem der S.S.", waarbij de voor man der Germaansche S.S. in Nederland, S.S.-Standarteführer Feldmeyer spreekt over het on derwerp: „Nu eerst recht" (4de gedeelte). 49b en 50b" elk recht geven op het koopen van een vierde ge deelte van de hoeveelheid, waar voor de a-bonnen zijn aangewe zen. Het koopen op deze bonnen voor vleesch is, evenals op die voor aardappelen, eerst van Maandag 29 November af toegestaan. Voor het koopen van 100 gram 20+ of magere kaas is bon „alge meen 713" geldig verklaard. De vette soorten kaas mogen niet op dezen bon worden verkocht. De aflevering van de extra rantsoenen Aangezien misver stand blijkt te bestaan omtrent den datum, waarop een begin mag worden gemaakt met de afleve ring van de extra rantsoenen stroop, versnaperingen en spijsolie welke gedurende December wor den beschikbaar gesteld, wordt de aandacht er op gevestigd, dat de aflevering van het extra rantsoen stroop en versnaperingen niet vóór 12 December a.s. en de afle vering van het extra rantsoen spijsolie niet vóór een nader te bepalen datum mag geschieden. Op de rantsoenbon voor spijsolie 180 gram In verband met de beschikbaarstelling van een extra rantsoen van 180 gram raapolie is het om technische redenen noodzakelijk het rantsoen spijsolie tijdelijk van 200 gram op 180 gram te brengen. Tot een nader te be palen datum geeft in verband hiermede een rantsoenbon voor spijsolie recht op het koopen van 180 gram in plaats van 200 gram spijsolie. Ook de voor het koopen van spijsolie bestemde toewijzin gen per rantsoen geven recht op 180 gram in plaats van 200 gram.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1