De Terreuraanvallen op Berlijn 84ste Jaargang r Donderdag 25 November 1943 No. 25662 Duitsche vergelding komt De situatie aan het Oostelijke front. BINNENLAND Ga en blijf bij luchtalarm in huis. .Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen/' Winteropslag van aardappelen door particulieren. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De A.NP.-correspondent meldt uit Berlijn: Op de dagelijksehe persconfe rentie is van bevoegde zijde me degedeeld, dat de omvang van de i Britsche terrenraanvallen op de Berlijnsche bevolking Duitschland tot zijn leedwezen noodzaakt naar zijn vergeldingswapen te grijpen. OPROEP VAN Dr. GÖBBELS Rijksminister dr. Göbbels, de gouwleider en rijksverdedigings- commissaris voor het-district Ber lijn, heeft tot de bevolking der rijkshoofdstad een oproep ge richt, waarin bij spreekt over de laatste Britsohe terreuraanvallen. De vijand tracht, zoo verklaart dr. Göbbels, door massale terreur aanvallen Duitsche cultuurmo numenten te vernietigen en woon wijken te verwoesten. De Duitsche oorlogsindustrie kan hij slechts in geringen omvang treffen, daarom wil hij door zijn infame en cy nische strijdwijze datgene berei ken, wat hem op het militaire slagveld tot dusver ontzegd is gebleven en steeds ontzegd zal blijven: de ineenstorting van de Duitsche weerstandskracht en den Duitschen vefdedigingswil. Voortgaande zegt dr. Göbbels de Berlijnsche bevolking dank voor haar houding tijdens de vijande lijke terreuraanvallen en spreekt hij zijn waardeering uit. „Onze wil tot overwinnen is onwrikbaar", zoo gaat de oproep dan verder. Onze vastbeslotenheid kan door geen terreur gebroken worden. De vijand vergist zich, wanneer hij aanneemt, dat het oorlogsmoreel der rijkshoofdstad slechter zou zijn dan van welke andere Duit sche stad ook. Deelen onzer stad hebben weliswaar zware schade geleden, verwonding en dood van een heele reeks medeburgers wek ken leed, maar de zware tijd, dien wij thans beleven, zal eenmaal eindigen." Ten slotte verklaart dr. Göbbels dat alle burgers hun plicht zullen doen, ook al overvallen nood en ■ongeluk velen. Op de rijkshoofd stad wordt de vaan geplant van de onwrikbaarheid en uit de pui - nen der vernielde huizen en stra ten zal na den oorlog een nieuw Berlijn ontstaan, schooner dan ooit. (D.NB.). Naar het DJNB. verneemt is het aantal tijdens den Britschen ter- reuraanval van 23 November op de rijkshoofdstad neergeschoten vijandelijke bommenwerpers, naar tot nu toe uit het onderzoek is gebleken, gestegen tot 23, De A.NP.-corre'spondent meldt uit Berlijn: Nadat talrijke Sovjet-Rusische divisies wekenlang getracht heb ben de Duitsche stellingen, die ten Westen van Smolensk den grooten autoweg naar Minsk af grendelen, te doorbreken, is de strijd hier merkbaar geluwd, het geen men aan Duitsche zijde toe schrijft aan de groote verliezen, waarop den tegenstander zijn vruchteloos gebleven aanvallen te staan zijn gekomen. Te Berlijn meent men te kunnen aannemen, dat het Sovjet-Russische offen sief in dezen sector voorloopig tot staan is gebracht. Van een verflauwen van den strijd in den centralen en Zuide lijken sector is daarentegen, niet tegenstaande den invloed van het weer, die het terrein in een mod derpoel heeft herschapen, nog niet veel te merken, hoewel men voor de operaties thans grooten- deels afhankelijk is van gebaande wegen. Met name geldt dit voor het penetratiegebied ten Westen van Kief, waar de in hevigheid niet verminderde strijd geken merkt wordt eenerzijds door Duit sche tegenaanvallen met het doel den gevaarlijk ver naar het Wes ten opgerukten tegenstander te rug te dringen, respectievelijk door aanvallen op den zuidelijken flank van zijn verbindingen af te snijden, anderzijds door pogingen van het Roode leger, de basis van het penetratiegebied door aanval len aan weerszijden van Kief te verbreeden. De Duitsche tegenaanvallen van het gebied van Sjitomir uit heb ben volgens Duitsche berichten, ondanks den hardnekkigen Sov- jet-Russisehen tegenstand tot herovering van eenige belangrijke sectoren geleid en de bolsjewisten zijn in noordelijke richting terug gedrongen. Omtrent het verloop der door Von Manstein geleide operaties is men te" Berlijn zeer optimistisch en men herinnert er aan, dat dezelfde legeraanvoerder in het voorjaar bij Charkow in een soortgelijke situatie de kansen ten gunste van de Duitschers heeft doen keeren. Aan den an deren kant wordt echter gewezen op de groote moeilijkheden, die de operaties ondervinden als ge volg van de slechte terreinge steldheid. In het gebied van Ko- rosten is volgens hier ontvangen berichten geen verandering in de situatie. Het is echter duidelijk, dat voor den in de richting van deze stad opgerukte noordelijken arm der Sovjet-Russische voor hoede in het penetratiegebied van Kief een gevaarlijke situatie kan ontstaan. Naarmate de Duitsche troepen van het Zuiden verder oprukken, zich van dit gevaar be wust, verdedigen de bolsjewisten zich met de grootste hardnekkig heid. De Sovjet-Russische aanvallen ten Zuidwesten van Gomel heb ben kennelijk ten doel, de ver binding tot stand te brengen met de ten Westen van Kief staande troepen. De strijd, die zich hier voor een deel afspeelt in het ge bied van Restjitsja, welke stad zelf in handen der bolsjewisten is. wordt uitermate bemoeilijkt, doordat hier de Pripet-moerassen beginnen, welke een wegens zijn onoverzichtelijkheid voor grootere operaties onmogelijk trrein vor men, waar bovendien talrijke par- tisanen hun handwerk uitoefe nen. Hoewel als gevolg hiervan de bolsjewisten hier en daar eenig terrein konden veroveren, hebben hun aanvallen nergens tot eenig succes van beslissende beteekenis geleid. De strijd, die overigens een zeer wisselvallig karakter draagt, is hier nog in vollen gang. In de groote bocht van den Dnjepr zijn nog hevige gevechten gaande. De laatste dagen onder nemen de bolsjewisten felle aan vallen in het gebied van Tsjer- kassay, doch alle aanvallen op de stad zelf zijn door de Duitschers afgeslagen. Tegelijk met de aan vallen in dezen, nieuwen sector herhalen de bolsjewisten hun po gingen om met sterke strijd krachten in het gebied van Kriwoi Rog en ten Zuiden van Dnjepro- petrowsk door de Duitsche af- weerlinies te breken, terwijl ook het bruggehoofd Nikopol aan he vige Sovjet-Russische aanvallen bloot staat. De Duitschers, die van hun kant tegenaanvallen ondernemen, hebben alle doorbraakpogingen van den tegenstander kunnen verijdelen. Waar deze succes had den, bleef dit tot plaatselijke pe netraties beperkt. Attlee over den duikbootoorlog De Britsche plaatsvervangende premier, Attlee, heeft in het La gerhuis verklaard, zoo meldt de Britsche berichtendienst, dat de tol, dien de Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan eischen, „nog steeds" zeer groot is. Over Leros zeide Attlee, dat het verlies der troepen en waardevolle stellingen smartelijk is. Hij wilde niet trachten den tegenslag op eenigerlei wijze te bagatelliseeren. (D.NS.I. De Engelsche pers houdt zich bezig, naar Reuter meldt, met het verlies der eilanden Leros ën Sa- mos. De „Daily Telegraph" spreekt van een „erbarmelijk incident in de Egeïsche Zee" en zegt: „De in druk bestaat, dat de geheele aan gelegenheid van het begin af ver- „Observer" „Natio nale zelfbcs t*e m- m i n g en separate o u v e reiniteit zijn over het geheel ge zien geen voordeel der kleine naties ge bleken. Dit beginsel heeft aanleiding gegeven tpt de geboorte van zoovele kleine en slecht /te verdedigen staten". keerd is aangepakt". De „Times" schrijft, dat het verlies van het eiland Samos het heengaan be- teekent van de laatste vaste posi ties der Geallieerden in de Egeï sche Zee. Aan de Duitschers wordt weer de controle overgelaten over de wateren voor de Turksche kust en voor Griekenland. (D.N.B.). Het bondgenootschap tusschen „Tsjechoslowakije" en de Sovjet unie De overtuiging van Duit sche politieke kringen, dat het sluiten van een bondgenootschap tusschen de Sovjetunie en „Tsje choslowakije" slechts als lokmid del is bedoeld, wordt naar men in Berlijn verklaard, thans door het agentschap Reuter bevestigd. Dit agentschap verklaart thans, dat men groote beteekenis hecht aan het feit, dat ook andere sta ten tot dit bondgenootschap kun nen toetreden. Deze uitlatingen van het officieele Engelsche agentschap onderstreepen op nieuw, zoo verklaart men te Ber lijn, de volledige capitulatie van Engeland en Amerika voor de Sovjet-Russische eischen, daar men thans de .Sovjetunie als eenigen staat het recht toekent met elk ander willekeurig land pacten te sluiten. De meening van de Wilhelmstrasse wordt ook be vestigd door de persstemmen uit de Vereenigde Staten, die verkla ren, dat de Ver. Staten volkomen accoord gaan met deze nieuwe ontwikkeling, waarin Benesj op bevel van Moskou de rol van impresario moet spelen. (D.NJB.). Wederom luchtaanval op Sofia In Sofia is gisteren van 13 uur tot 15 uur luchtalarm gegeven. Vijandelijke 'Vliegtuigen versche nen boven de stad. Het afweer geschut trad in werking. Het officieele communiqué over dezen luchtaanval luidt als volgt: Op 24 November hebben vijan delijke vliegtuigèn in groepen over het gebied des lands gevlogen. Het afweergeschut kwam tijdig in wer king en er werden succesvolle luchtgevechten, geleverd. Op eenige plaatsen werden bommen neerge worpen. Enkele particuliere huizen werden vernield. Onder de burger bevolking vielen eenige slacht offers. Eenige vliegtuigen werden neergeschoten. Prof. Filoff heeft terstond na den luchtaanval de door bommen beschadigde stad bezocht en zich ter plaatse op de hoogte gesteld van de aangerichte schade en de reeds genomen maatregelen. (D.N.B.). Nederlagen voor Amerikaansche regeering De Britsche berich tendienst meldt uit Washington, dat de regeering der Ver. Staten haar tweede nederlaag van be teekenis binnen twee dagen heeft geleden. Het Huis van Afgevaar digden heeft Woensdag namelijk een belastingprogramma ten be drage van 2.139.300.000 dollar aan genomen, terwijl het ministerie van financiën 10.500.000.000 dollar had verlangd. Dinsdag had het Huis met over weldigende meerderheid als zijn meening uitgesproken, dat het subsidieprogramma der regeering op 31 December van dit jaar moest vervallen, terwijl de regeering het wilde voortzetten. (D.N.B.). Libaneesche ministers weer in functie Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Lord Cranborne in het Hoogerhuis me degedeeld, dat de Libaneesche ministers hun functies weer heb ben hervat. Deze inlichting is Woensdagochtend te Londen ont vangen. „Wü kunnen derhalve de hoop koesteren, aldus lord Cran borne, dat er thans een snelle op lossing voor de nog hangende kwesties gevonden zal worden". (D.NJB.). HET GAAT OM UW LEVEN. Een stad in het Oosten van ons land, een buitenwijk. Aan zwellend motorgeronk. Daartus- schen het gedonder van afweer geschut, het gerikketik van boord- wapens. Luchtgevechten! Haar nieuwsgierigheid dreef haar naar buiten met het jongste kind op den arm en haar drie jarig zoontje huppelend voor haar uit. Zij keerde nog even terug om haar man te roepen, want het schouwspel daarboven werd steeds fantastischer. Nog eens riep zij haar man, want ook hij moest daarvan genieten. Een hevige slag! Een doe drin gend gegilVuur aan alle kan ten: het kind op haar arm één vuurzuil evenals zijzelf. Het zoontje klemt zich in zijn angst aan moeders rokken vast: drie levende, menschelijke fakkels. Haar man springt toe. Met to tale uitschakeling van zichzelf strijdt hij, worstelt hij met het vuur. Doch zonder succes. De dood heeft zijn prooi geko zen en die ontgaat hem ook dezen keer niet. Vrouw en kinderen stierven nog denzelfden nacht, hijzglf onder hevige pijnen twee dagen daarna. Dat gebeurde in 1943 in het Oosten van ons land. Eén voor val uit verschillende andere! Nog steeds gaan in Nederland de meeste menschen, die bij lucht alarm op straat zijn, niet in huis of in een schuilgelegenheid. Hoog stens staan ze gedwee op de trot toirs tegen de huizen. Zoo belem meren ze althans den luchtbe schermingsdienst niet, als die mocht uitrukken. Laat bü luchtalarm de voorbü- gangers in uw woning. In de gang is wel plaats. Als ge op straat zijt, vraag toegang tot een huis, een winkel of zoek dekking in een openbare schuilplaats. Rechten van verzekerden In de practijk is gebleken, dat nog altijd velen het juiste onder scheid niet kennen tusschen de verstrekkingen, dié de verplichte verzekering bij een algemeen ziekenfonds geeft en de rechten, waarop men vanwege de ziekte wet aanspraak kan doen gelden. Daarom zij er op gewezen, dat het ziekenfonds zorg draagt voor de geneeskundige behandeling en wat daarbij behoort, alsook voor de uitkeering 'oü overlijden, ter wijl het ziekengeld en het kraam geld van f.55.krachtens de ziektewet worden uitgekeerd. Wie voor ziekengeld of voor het kraamgeld van f. 55.— in aan merking wil komen, moet dus niet bij zijn ziekenfonds zijn. Het aan gewezen adres ris in dit geval de Raad van Arbeid of de bedrijis- vereeniging, waarbij de werk gever is aangesloten. Snelle aan melding is steeds dringend ge- wenscht. Voorts heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, den wensch uit gesproken. dat de ziekenfondsen, indien hun een o verlij densge val bekend wordt, dat aanspraak geeft op het ontvangen van een overlijdensuitkeering, terwijl de betrokkenen nochtans in gebreke blijven, hiertoe een aanvrage in te dienen, steeds uit eigen bewe ging stappen doen om dit in het reine te brengen. Dit om te voor komen dat lieden de dupe wor den van een uit,, misverstand of onwetendheid begaan verzuim. Uiteraard mogen de betrokkenen hierin geen aansporing zien om het indienen van een aanvrage nu maar op zijn beloop te laten. Zij zijn de eerst belanghebben den en op hen rust derhalve de verplichting tot het indienen van een aanvrage. Evenals vorig jaar zal men wederom in de gelegenheid wor den gesteld, desgewenscht een wintervoorraad aardappelen op te doen. Deze wintervoorraad zal dienen voor het verbruik gedu rende eerste en tweede distribu tieperiode van 1944, derhalve van 26 December 1943 t/m. 19 Febr. 1944. Zij, die van deze mogelijk heid tot 1 opslag gebruik wen- schen te maken, moeten zich ge durende het tijdvak van 24 No vember tot en met 4 December a.s. tot de plaatselijke distribu tiediensten wenden en daarbij hun stamkaart, alsmede het bij- behoorende inlegvel overleggen. De distributiedienst zal dan in totaal uitreiken: aan personen van 0 t/m. 3 jaar één z.g. „machtiging opslag aardappelen"; aan personen van 4 t/m. 13 jaar twee z.g. „mach tigingen opslag-aardappelen" aan personen van 14 t/m. 20 jaar drie z.g. .machtigingen opslag aardappelen"; aan personen van 21 jaar en ouder twee z.g. .machtigingen opslag-aardappe len". Voorts zal de distributiedienst van beide bonnen, welke nog aan het inlegvel voorkomen, het gedeelte, waarop de letter k of 1 voorkomt, verwijderen. Personen, bij wie op de bovenaangegeven wijze een gedeelte van de inleg velbonnen is verwijderd, ontvan gen voor de eerste en tweede dis- cributieperiode van 1944 -een aardappelbonnen. In verband hiermede dienen personen, die een machtiging voor het opslaan van- aardappelen wenschen te ontvangen, deze in ontvangst te nemen, vóór zij 1-un bonkaarten voor voedingsmidde len voor de eerste periode van 1944 afhalen. Wanneer zij deze bonkaart reeds in hun bezit heb ben, kunnen zij geen „machtigin gen opslagaardappelen" meer ver krijgen. Elke „machtiging opslagaardap pelen" geeft recht op het koopen van 17% kg. aardappelen. Aange zien het aardappelrantsoen mo menteel per periode van vier we ken 16 kilogram bedraagt, ont vangen houders van „machtigin gen opslagaardappelen" dus een toeslag van 10 pCt. voor eventueel bederf. Men moet de machtigingen pas bij de aflevering der voor winter opslag geschikte aardappelen aan den kleinhandelaar afgeven. De aflevering mag geschieden tot en met 24 December a.s. Men isnietverplicht aard appelen op te slaan, terwijl het ook niet noodzakelijk is, dat alle leden van een gezin van deze regeling gebruik maken. Voorts houde men er rekening mede, dat men, wanneer" de aardappelen, door welke oorzaak ook, zouden bederven, in geen geval vergoe dingvoor de verloren gegane aard appelen zal kunnen verkrijgen. Men kan slechts een „machti ging opslagaardappelen" verkrij gen in plaats van de aardappel bonnen, welke op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voorkomen. Houders van L-inlegvellen of van toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid kunnen dus geen machti gingen ontvangen in pl&ats van de hun uit te reiken toeslagkaarten of bonnen voor aardappelen. Deze personen ontvangen derhalve te zijner tijd wel de hun voor de eerste en tweede distributieperiode van 1944 toekomende toeslagkaar ten of bonnen voor aardappelen. L. P. H. Stutterheim overleden Op 70-jarigen leeftijd is te Gouda, waar hij op doorreis ver toefde, overleden de kunstschilder L P. H Stutterheim, wonende te 's Graveland. Sinds 1924 woonde hij in Het Gooi, waar hij lid was van de Vereeniging beeldende kunstenaars LarenBlaricum en van de Hilversumsche vereeniging van beeldende kunstenaars. Stut terheim schilderde het Holland- sche landschap, bloemstukken ep stillevens en maakte ook etsef en teekeningen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1