Samos in Duitsche handen Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landstorm Nederland 0 34ste Jaargang Woensdag 24 November 1043 No. 25661 Terreuraanvallen op Berlijn DUITSCH jWEERMACHTBERiqpT DAT NOOIT VERDUISTEREN: EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel van de Weer macht maakte gisteren bekend: „Ten Noordoosten van Kertsj mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr versterkte de vijand gisteren zijn aanvallen. Het kwam tot hevige, den geheelen dag voortdurende gevechten, tijdens welke alle doorbraakpogingen der bolsjewisten werden afgeslagen. Enkele penetraties door onmid dellijk ondernomen tegenaanval len werden opgeheven of afge grendeld. In een penetratie, waarom nog hevig gestreden wordt, vernietigde een gepant serde Duitsche gevechtsgroep van ongeveer 100 aanvallende vijan delijke pantserwagens er 82. In totaal werden bij de gisteren ge voerde gevechten in dit gebied 146 bolsjewistische pantserwagens stukgeschoten. I, Bij Tsjerkassy werden de in onze .'„ellingen binnengedrongen bols jewisten in een vastberaden te genaanval weer teruggeworpen. Ten Westen van Kief biedt de vijand verbitterd verzet tegen onze tegenaanvallen. Na den af weer van talrijke vijandelijke tegenaanvallen gingen onze divi sies opnieuw tot den aanval over, braken door een diep geëchelo- neerd vijandelijk veixjedigingsstel- sel heen en vernietigden 2 vijan delijke regimenten. Ten Zuidwesten van Gomel werden opzie troepen in enkele als sectoren als gevolg van den supe rieuren vijandelijken druk op achterwaartsche stellingen terug getrokken. Ten Noorden van de stad eindigden zware gevechten tegen de herhaaldelijk stormlöo- pende bolsjewisten met een vol ledig Duitsch afweersucces. In het gebied ten Zuiden van Kritsjef zijn hevige gevechten met een doorgedrongen vijandelijke gevechtsgroep aan den gang. Ten Westen van Smolensk hebben de onder opperbevel van General- oberst Heinrici en onder bevel van den generaal der infanterie Völckers staande Silezische 18de pantsergrenadierdivisie, de Wur- temberg-Badensche 25ste pantser grenadierdivisie, de Wurtemberg- Badensche 78ste stormdivisie, de eerste SS-infanteriebegrida 7 (ge motoriseerd) en de voor den strijd te land gebruikte deelen van de 18de luchtafweerdivisie in den derden slag van zeven dagen.aan den autoweg van Smolensk een schitterend afweersucces behaald. 34 infanteriedivisies en 6 pantser brigades der bolsjewisten liepen hier tevergeefs storm op de Duitsche afweerstellingen en leden hierbij weergalooze verliezen aan menschen en materiaal. Ten Oosten van Witebsk en in het 'penetratiegebied van Newel mislukten enkele plaatselijke aan vallen der bolsjewisten. In een eigen aanvalsoperatie ten Noord westen van Newèl werd de vijand naar het Zuiden teruggeworpen. In Zuid-Italië viel de vijand op den uitersten linkervleugel met sterke strijdkrachten onze voorste stellingen ten Noorden van de rivier de Sangro aan. Talrijke hevige aanvallen werden afgesla gen, een plaatselijke penetratie werd afgegrendeld. Na de onvoorwaardelijke capitu latie van de vijandelijke zeeves- ling Leros heeft nu ook de bezet ting van het enland Samos de wapens neergelegd. Duitsche troepen zijn op het eiland geland. Een deel van de uit BMfsche en aan Badoglio onderhoorige troe pen bestaande bezetting is in de laatste dagen naar het neutrale buitenland gevlucht. De door hun divisiecommandant verlaten troep ter sterkte van ongeveer 6000 man wordt op het oogenblik door onze landingsformatie ontwapend. Formaties Britsche bommenwer pers hebben in de avonduren van gisteren een zwaren terreur aan val ondernomen op de Rijks hoofdstad. Door het neerwerpen van talrijke brisant- en brand bommen ontstonden verwoestin gen in verscheidene deelen der stad. Een aantal onvervangbare 6iJ onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding O/H/P m Het SB.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der ln den leeftijd van 17-45 Jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden foor de Waffen-S.S. of de Landstorm Nederland. Tjjdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij Qen Landstorm Nederland of by het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden, zy, die tot de Ger- maansche S.S.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-S-S. kan leder worden, die na ten minste een Jaar diensttyd zyn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zyn karakter, gedrag, prestatie! 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. „Observer", conservatief Zondagsblad (Londen, 31 Oc tober 1943) „Wanneer de naties van Europa haar nationale leven en haar cultureele indemni teit willen behouden, moeten zij de middelen tot haar ver. dediging en haar souvereini. teit aaneensluiten." kunstmonumenten werd vernie tigd. De bevolking leed verliezen. Andere vijandelijke luchtstrijd krachten vielen een plaats in het Rijnland aan. In weerwil van bijzonder moeilijke omstandighe den voor den afweer schoot de luchtverdediging, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 29 vijande lijke bommenwerpers neer." In aanvulling op het weermacht- bericht verneemt het D.N.B.: De nederlaag op Leros en Samos en het volkomen ontbreken van successen in Zuid-Italië hebben de Britten tot nieuwe onbezonnen heden verleid. Hun terreuraanval op de rijkshoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag kan evenmin als de vroegere terreur aanvallen beschouwd worden als het resultaat van militair overleg, doch uitsluitend als een barbaar- sche uiting van een gevoel van wraak voor de op andere oorlogs- termnen geleden nederlagen en bittere ontgoochelingen. In Enge land zelfs is men het er immers reeds sinds geruimen tijd over eens, dat dergelijke terreuraanval len geen militairen zin hebben, in ieder geval niet als middel kunnen dienen, om op eenigerlei wijzeTn- vloed uit te oefenen op de mili taire ontwikkeling. Het is geen toeval, dat deze brute terreuraanval onmiddellijk volgde op de capitulatie van Sa mos. Deze capitulatie beteekent echter niets anders dan de liqui datie van de Britsche positie in de Egeïsche Zee. De Britten zijn uit deze zee, die zij na het ver raad van Badoglio als een der hunne meenden te kunnen betite len, verdreven juist op het oogen blik, dat Engeland hiervoor het minst bang was. De trilogie Leros- Nicaria-Samos, die slechts in en kele dagen werd voltooid, trof het Britsche prestige zoo zwaar en stapelde zooveel extra teleurstel ling op het Zuid-Italiaansche fiasco, dat men te Londen, om in ieder geval iets te doen, geen an deren uitweg meer wist, dan den barbaarschen weg der terreuraan- valen voort te zetten. Door het bericht, dat uitgestrekte Berlijn- sche woonwijken in puin en asch gelegd zijn, moest de slag in de Egeïsche Zee worden gepareerd. Alleen vergeten de Britten, of zien zij over het hoofd, dat de Duit- schers met hun bliksemveldtocht in de Egeïsche Zee den zuiver militairen weg hebben betreden, den weg der eervolle, militaire ver overing. De Britten daarentegen hebben met hun jongsten terreur aanval opnieuw te verstaan ge geven, dat zij niet bij machte zijn, met diezelfde middelen een be slissing tot stand te brengen, of ook maar een werkelijk van be lang zijnd succes te behalen. Met dezen terreuraanval is het debetconto van Engeland» echter opnieuw aanzienlijk gestegen. Naar de aangerichte verwoestin gen ondubbelzinnig bewijzen, gold deze aanval bijna uitsluitehd de woonwijken en de talrijke kunst monumenten van de rijkshoofd stad. De verwoestingen in de dicht bevolkte woonwijken zijn, zooals niet anders te verwachtèn viel, vrij aanzienlijk en ook het aantal slachtoffers onder de be volking is helaas hoog. Die slachtoffers zijn bijna uitslui tend vrouwen, ouden van da gen, niet meer dienstplichtige mannen en krijgsgevangenen. Voor die personen was dus in de eerste plaats de terreuraanval van de de conferentie te Mos- f kou is gesproken over de toekomst van de Baltische landen en Stalin heeft niet na gelaten zfjn eischen ten opzichte van deze landen te formuleeren. Het ligt namelijk in de bedoeling van de sovjets de bewoners van de Baltische landen zoo spoedig mogelijk te „bevrijden" daar zij, ten minste volgens de lezing van Moskou, onder het Duitsche juk zuchten en zelfs door de Duit- schers gedwongen worden tegen het bolsjewisme te strijden. Na de ervaringen, die men in de Baltische staten heeft opge daan met het bolsjewisme, was het te verwachten, dat de Esten, Litauers en Letten, met zéér ge mengde gevoelens van de „bevrij- dings-plannen" van Stalin zouden kennis nemen. Inderdaad is deze verwachting in vervulling gegaan en bleef het antwoord van de Baltische landen niet uit. Op een protestbijeen komst in Litauen richtte een dei- sprekers zich niet alleen tot Mos kou, maar ook tot Engeland en Amerika en verzekerde hij, dat Litauen aan Moskou eventueel het eenige antwoord zal geven, dat de sovjets verstaan, namelijk het antwoord met de wapenen! De ervaringen, die de bewo ners van de Baltische staten met het bolsjewisme opdeden, zijn van dien aard, dat zij zich bij dui zenden aanmelden om den strijd tegen dit bolsjewisme, aan de zijde van Duitschland, voort te zetten en zich liever tot den laat- sten man tegen de sovjets zullen verweren, dan dat zij nogmaals Stalin de kans zullen geven zijn satellieten op hen los te laten. Opnieuw een sovjet-overheer. sching, dat nóóit! Ziehier het parool van de randstaten van de sovjet-unie en ziehier een uit spraak, die te denken geeft. Wan neer honderdduizenden mannen en vrouwen in de Baltische lan den demonstreeren tegen het bols jewisme en wanneer deze hon derdduizenden arbeiders zijn, dus menschep, waarvoor de sovjets zeggen, op de bres te staan, dan kè,n het toch niet anders of de ervaringen, die deze menschen op deden in den tijd dat zij de zege ningen van het bolsjewisme aan den lyve ondervonden, zijn zóó slecht, dat het een misdaad zou zijn Stalin de kans te geven zijn plannen te verwezenlijken. Vandaar dat de Baltische lan den niet alleen stelling nemen tegen het bolsjewisme, maar tevens iedere toezegging van de Anglo-Amerikanen van de hand wijzen, tfa.t zij ook, wat dit laatste betreft, gelijk hebben blykt uit een artikel in „New-Statesman en Nation" van 23 October 1943, waarin letterlijk staat: „Wat de Baltische staten be treft, verluidt, dat Washington niet langer meer pleit bij de bols jewisten voor hun onafhankelijk heid .Het heeft ook eigenlijk geen zin te spreken van een onafhankelijk heid van zulke dwergstaten waarin steeds slechts klassencon flicten zijn voorgekomen". Intusschen blijkt weer dat de ondervinding de beste leermeeste- resse is en vandaar dat de hof ding van de bewoners van ue randstaten, tegenover de sovjets, doelbewuster Is, dan die van de bewoners der meer westelijk ge legen landen, die nog geen onder vinding hebben met het regiem van Stalin en waaronder er zelfs zijn die beweren dat men her allicht eens met het bolsjewisme kan probeeren. Gelukkig voor hen zyn er anderen die dergelijke ex perimenten zullen weten te voor komen, die begrepen hebben dat; de bewoners der Baltische landen niet voor niets een dergelijke hou ding aannemen en die Europa tot het uiterste zullen verdedigen Europa bolsjewistisch dat nooit! Het waren Adolf Hitler en Mussolini die voor het eerst het groote gevaar zagert en hun lan den van de bolsjewistische invloe den zuiverden. Het was de Führer die daarna de Europeesche volke ren opriep tot den strijd en onder wiens leiding nu millioenen met de wapenen in de vuist zich ver dedigen tegen het dreigende ge vaar uit het Oosten. Moge de strijd tegen het bolsje wisme eindigen met de overwin ning van de Europeesche wape nen, opdat ons de ervaringen be spaard blijven die de bewoners van de Baltische staten ertoe brengen zich met hand en tand tegen hun „bevrijding" door Stalin te verzetten. van hedenavond 16.45 uur tot morgenochtend 8 uur De maan kwam heden op te 3.46 uur en ging onder te 15.41 uur. Britten bestemd, waarvan buiten talrijke andere bedehuizen ook de beroemde Kaiser Wilhelm Ge- dachtniskirche" het slachtoffer is geworden. De woonhuizen, schouw burgen, bioscopen, restaurants, kerkelijke en cultuurhistorische bouwwerken, die door de Britsche bommen verwoest of sterk bescha digd zijn, vormen een lange lijst, maar de Britten kunnen er zeker van zijn, dat elke gedoode vrouw, elke ziekenhuispatiënt, elk kind en elke man even zorgvuldig gere gistreerd wordt, als elk der moed willig verwoeste gebouwen, dat diende voor civiele of cultuur historische doeleinden. Deze slachtoffers en verwoestin gen verlangen-een straf, een dui delijke aanbieding van de rekening die door de terreuraanvallen op Duitsche steden hoog is opgeloo- pen. Dezelfde Duitsche weermacht, die den Engelsch-Amerikaanschen veldtocht in Zuid-Italië tot een bespotting voor de wereld liet worden, "en dië ondanks de hevige gevechten tegen het bolsjewisme, in nauwelijks honderd uur de Egeïsche Zee, van de Britten zui verde, zal die straf voltrekken, zoodra het bevel daartoe gegeven wordt. De Duitsche militaire leiding betreurt het, dat het door het optreden der Britsche terreurvlie- gers zoover komt, dat zij zich aan de verplichting om te straffen niet kan onttrekken. Die straf zal hard, maar rechtvaardig zijn tegenover de -Mandaden, die de Britten zich tegen de Duitsche burgerbevolking hebben veroorloofd. Vaak genoeg zijn de Britten gewaarschuwd. Desondanks sloegen zij de waar schuwingen in den wind. Wanneer dan echter de dag der straf zal zijn gekomen, mag het Britsche volk niet er over jammeren, dat het zelf die barbaarschheid heeft te voorschijn geroepen. NIEUWE BRITSCHE LUCHT AANVAL OP BERLIJN In de avonduren van gisteren hebben Britsche bommenwerpers opnieuw een terreuraanval op Berlijn on dernomen. In talrijke wijken wer den nieuwe vernielingen aange richt. Daar deze tweede aanval echter verwacht werd, aldus verneemt het D.N.B., waren bij wijze van voorzorg bijzondere luchtbescher mingsmaatregelen genomen, zoo dat met de toewijding der ge- heele bevolking onmiddellijk een aanvang kon worden gemaakt met de bestrijding der uitbrekende branden en ook met het bergings werk. Het weer was voor den afweer wat gunstiger dan den vorigen dag Reeds vóór zij de kust be reikt hadden, werden de formaties vijandelijke bommenwerpers dooi de Duitsche luchtverdedigings- strijdkraehten aangevallen. Vol gens de tot dusverre binnenge komen partieele rapporten is een aanzienlijk aantal vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Herstel van ouden toestand in Libanon Le Chataigneau, de opvolger van Helleu in Libanon, heeft volgens een bericht van Radio Jeruzalem bekend ge maakt, dat de regeering I^iad es Spelh in haar functie is her steld. Emile Edde, die door Helleu tot regeeringschef was benoemd, is weer van zijn functie ontheven. Le Chataigneau ver klaarde voorts, dat de besluiten van het Libayeesche parlement over de grondwetshervorming geannuleerd zouden worden, daar zij de oorzaak van de crisis ge weest zijn. Te "Beiroet verklaart men, aldus Radio Jeruzalem, dat met deze bekendmaking de toe stand van voor 8 Nov. is her steld. (D.N.B.),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1