/^SfX Help PTT. mUzeip Hoe? BINNENLAND „Denkt U aan de speelgoed-inzameling van den Jeugdstorm?' Kultureel werk onder de Ned. arbeiders in Duitschland. VERDUISTEREN: KERK EN SCHOOL UIT DE OMSTREKEN KUNST EN LETTEREN SPORT AGENDA RECHTZAKEN DE BIOSCOPEN Door cLrwenWi.die in. Jib LLuL zvlLm verschynen.,op-te. volgetv. Advertenties op tandheelkundig gebied Blijkens een besluit van den secretaris-generaal van Volks voorlichting en kunsten (St.crt. no. 223) is het opnemen van ad vertenties op tandheelkundig ge bied verboden. Uitzonderingen worden er slechts gemaakt voor aankondigingen van vestiging en van afwezigheid en herroeping daarvan; de laatste ten hoogste driemaal per jaar. Afwijking van deze regeling is slechts met schrif telijke toestemming van den presi dent van de Tandartsenkamer toegestaan. J. Hooghiemstra overleden - In den ouderdom van 55 jaar is te Utrecht overleden de heer Jo hannes Hooghiemstra, directeur van de N.V. v/h. J. S. Hooghiem stra, een bekende figuur uit de Utrechtsche zakenwereld. De „Dag der oude W-A." gaat door De persdienst der NJSB. deelt mede; De plechtigheid ter herdenking van de oprichting der W-A. op 7 November 1932, welke door om standigheden moest worden uit gesteld, zal op Zondag 21 dezer doorgang vinden op het terrein van de lagere kaderschool, Doo- deweg b. 20 te Oud Leusden. De Leider zal hier met den comman dant der W.A., rnr. A. J. Zonder van, het woord voeren. Zondagmorgen loopt van 10 uur af een speciale busdienst van het station te Amersfoort naar de halte „Laan 1914", die enkele minuten van de kaderschool ligt. Opheffing van stopkoersen voor bepaalde fondsen Met ingang van 22 November worden de stop- koersen, voor zoover zy betrekking hebben op die buitenlandsche fondsen, die niet vallen onder een der volgende twee categorieën, opgeheven. a. Nederlandsche certificaten van aandeelen, uitgegeven door in de Vereenigde Staten van Amerika gevestigde ondernemingen of in stellingen. b. Aandeelen, uitgegeven door ondernemingen of instellingen, die in de Nederlandsche overzee- sche gebiedsdeelen gevestigd zyn. De bepaling betreffende handel in en noteering van effecten, wel ker verhandeling aan stopkoersen gebonden is, is met ingang van genoemden datum niet meer van toepassing op buitenlandsche fondsen, niet vallende onder een der hierboven sub a en b genoem de categorieën. Sinds den eersten dag van den Arbeidseinsatz van Ned. werk krachten in Duitschland was het voor de Ned. kunstenaars een eerezaak om ginds hun kunst te bieden aan hen, die verstoken waren van ontspanning en kunst zinnige verheffing in de eigen taal, aldus ongeveer de heer M. Wolters, wnd. hoofd der afdeeling theater en dans van het Dept. van Volksvoorlichting en Kun sten in de gisteren gehouden pers conferentie. Variété-artisten trok ken als vanouds in breede scharen naar Duitschland, maar de kun stenaars van het tooneel in enge- ren en hoogeren zin bleven in verzuim, hoewel Joris Diels uit Antwerpen in dezen een goed voorbeeld gaf. Eenige pogingen van Jan Boezer en Jan C. de Vos faalden door verschillende om standigheden. Thans echter kan een geluk kige samenwerking van N.A.F. en departement met de bevoegde Duitsche instanties tot resultaat leiden, dank zy een „Verbin- dungsstelle vom N.A.F. beim Amt für Arbeidseinsatz in der DAF." Deze Verbindungsstelle staat on der leiding van den leider der rijksgemeenschap „Vreugde en Arbeid" J. Ph. W. Dieterich, ter- wyl de zorg voor de afdeeling Tooneel dier Verbindungsstelle in Berlijn, naar onlangs kon worden gemeld, is opgedragen aan dr. Wijnand Frans. De eerste groep kunstenaars, die onder deze nieuwe regeling een tournee door Duitschland voor de Ned. arbeiders aldaar heeft aan gevangen, is het koor „De Ned. Sangherskonste" onder leiding van Jef Somers als onderdeel van de Ned. Kameropera, waarbij de Ned. -Duitsche Kuituurgemeenschap haar krachtigen steun ver leende. De geschiedenis van „De Ned. Sangherskonste" is bekend en nog verseh liggen in het geheu gen haar uitvoeringen in de rol zaal en voor de radio. Het is dan ook te begrypen, dat het voor uitstrevende ensemble in Duitsch land met enthousiasme werd be groet en reeds kwamen geestdrif tige berichten binnen over suc cessen der zangers en hun leider Jef Somers alsmede van de dan seres Steffa Wine, die de tour nee meemaakt Mogen vele andere ensembles volgen om hun kunst te geven aan de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Burgemeester herbenoemd J. H. Poppinge is opnieuw benoemd als burgemeester van Opsterland. Dr. J. Ae. Wartena overleden In den ouderdom van 74 jaar is te Winschoten overleden dr. J. Ae. Wartena. De overledene was van 1917 tot 1936 rector van het gymnasium aldaar en oud-school opziener in het arrondissement Winschoten. Van 1893 tot 1901 was dr. Wartena doopsgezind predi kant te Midwolde. Mevrouw Van Westerhoven her stellende De bejaarde tooneel- speelster Marie van Westerhoven, die twee maanden geleden na een ongeval ter verpleging werd opge nomen in het O. L. Vrouwe gast huis te Amsterdam, is reeds zoo ver hersteld, dat zy dagelijks het bed kan verlaten. De behandelen de chirurg heeft hoop. dat mevr. Van Westerhoven binnen niet te langen tyd volkomen genezen zal zyn. Prof. dr. G. Kapsenberg over leden Te Groningen is plotse ling op 60 jarigen leeftyd over leden prof. dr. G. Kapsenberg, hoogleeraar in de gezondheidsleer en de geneeskundige politie aan de rijksuniversiteit aldaar. van heden- en morgen avond 16.45 uur tot morgen- en Maandag ochtend 8 uur O* werkend* vrouw In Nederland. 2® °"der te 1419 nur k Vrouwen In de bakkerij 21 Nov.: maan onder te 14.40 uur; U/H/r m Cp o_34 uur- PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 21 NOVEMBER. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur)Vei. 10 en nm. 3 u., ds. Joh. Jansen Doopsgez. Gem.: Vm. 10y2 u., ds. N. v. d. Zijp van Almelo Eglise Wallon- ne: dlx heures et demie, mr. E. Mi- chelin Moreau, pasteur a la Haye Evang. Luth. Gem Vm. 10>/2 u„ ds. Bieger Geref." Kerk (Zul- derkerk): Vm. 9% u., ds. Wegge- mans; nm. 3 u„ ds. Wiersinga Geref. Kerk (Heerengracht)Vm. 9'/2 u., ds. Veldman; nm. 3 u., dr! Westerink Geref. Kerk (Oude Vest): Vm. 9>/2 u., dr. Westerink; nm. 3 u., ds Veldman Geref. Kerk (Morschweg)Vm. 9% u„ ds. Wiersinga; nm. 3y2 u., ds. Wegge- mans Geref. Kerk in H.V. (Breestr. 64)Nm 4 u„ ds. B. A. Venemans Rem. Geref. Gem.: Vm. 10y2 u. (Bed. H.A.), ds. Blok. ker van Utrecht Ver. van Vrijz. Herv (Volkshuis)Vm. 10y2 u., ds. A. Vérstraaten van Irnsum Vrijz. Kinderkerk (Gerecht 18): Nm. 12y2 u., dr. Boersema Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Vm. 10'/2 u., gez. mis Hooglandsche Kerk: Vm. 10'/2 u. (jeugddienst) ds. J. de Wit. Oegstgeest Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 u., ds. Eringa Geref. Kerk (Morsch-Rijndijk) Vm 10 u. en nm. 4 u.. cand. D. Kuiper van G"es. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u„ ds. B. van Ginkel van Katwijk aan Zee; nm. 3 u., ds. J. Röodenburg van Voorburg "Kerk- zaal: Vm. 10 u., ds. Roodenburg; nm. 3 u.. ds. F. G. Broeyer van den Haag Geref. Kerk (Voorh.- weg)Vm. 9>/2 u_, leesdienst; nm. 3 u., ds. H. Post" Geref. Kerk (Rapenburg): Vm. 9'/2 u., ds. Post; nm. 3 u„ ds. C. M van der Loo Concordia: Vm. 9'/2 u., ds. van der Loo; nm. 3 u.. cand. F. D. Stouten van Oostzaan-Tuindorp Chr Geref. Kerk: Vm. 9% en nm. 3 u.,' ds. R. E. Sluiter van Soestdijk. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u„ ds D. J. Vossers van Leiden; nm. 3 u., ds. C. Jonge- boer Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 3'/2 u., ds. Rijneveld NED. HERV. KERKK- Beroepen te Wildervank, (toez.) cand. C. Riegstra. hulppred. te Win schoten. Aangenomen naar Delft als hulppred. ds. T. Lekkerkerker, ter tijdelijke voorziening in zijn eigen vacature. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Urk: ds. D. Driessen te Rotterdam en ds. J. Kampman te Opperdoes. GEREF KERKEN- Aangenomen naar Ulthuizermee- den: ds. C. G. Bos te Haarlemmer meer. KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering Geref. Zen- dingsbond Deze in Casa Cara zeer druk bezochte vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer A. de Jong met het laten zingen van ps. 68 3, schriftlezing en gebed. Tot ^bestuursleden werden in de plaats van den heer Z. v. d. Boon, die om gezondheidsredenen bedankte en P. van Rossum, geko zen resp. de heeren Kr. Haasnoot en G. Bogaards. Ds. M. Ottevanger, Ned. Herv. pred. te Leiden, sprak naar aanleiding van Jesaja 49 6, hierbij wijzend op: „wie die Knecht is" en „wat het werk van dien Knecht is". Nadat de voorzitter den dames van den naaikrans „Tébe" voor al haar arbeid voor den Ger. Zend. Bond had bedankt, sprak ds. P Pras, Ned. Herv. pred. te Kat wijk a. Zee naar aanleiding van Lucas 14 1624. Na dankgebed liet spr. zingen: „Zijn naam moet eeuwig d'eer ontvangen". SASSENHEIM. Zilveren jubileum Woensdag a.s. hoopt de heer G. Boogaards den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst van het gasbedrilf alhier is. Het zal den populairen jubilaris zeker niet aan belangstelling ont breken. Th. H. Polman 70 jaar De componist Theodoor H. Polman, die jarenlang te Noordwijk/Zee woonde en een baanbreker werd voor den kunstzin in die gemeente wordt op 26 November as. 70 jaar. Te Leiden heeft de heer Polman indertyd een jeugdorkest gedirigeerd, tevens was hij vast accompagnateur van de Leidsche Orkestvereeniging Ruim 10 jaar was hij hoofdorganist aan het „Groene Kerkje" te Oegstgeest. Van zijn hand zijn velerlei com posities verschenen. De jubilaris, die thans te Wildervank woont, zal ongetwijfeld vele bewijzen van belangstelling ontvangen. Met U: Winterhulp, Zonder UWinter leed. Giro 5553. VOETBAL RoodenburgWassenaar Roo- denburg komt morgen volledig In het veld tegen Wassenaar, n.l. doel: Kluts: achter: Keljzer en Zierlkzee; midden: Logeman, de Klerk en Al. du Prie; voor: v. Dorp Chouffour. v. Polanen. Lens en And. du Prie. ZEILEN. Om de nationale kampioenschap pen De wedstrijden om de nati onale zeilkamploënschappen zijn in den afgeloopen zomer gehouden op de Westeinderplassen inplaats van zooals voorheen, op de Kaag. Thans komt echter op de op 18 December te houden jaarvergadering der Verb. Ned. Watersportvereenigingen een bestuursvoorstel ter tafel om als wedstrijdterrein de Kagerplassen aan te wijzen en om kampioen wedstrijden te houden in Regen boog: achten. Valkj achten en Olym- piajollen. Wedstrijddata Voor het volgend seizoen zijn o.m. de volgende wed strijddata aangevraagd: 4 Juni: Hollandia; 14 tot en met 18 Juli: Kaagweek; 29 tot en met 1 Aug.: Holland-week I); 4 tot en met 6 Aug.: Holland-week II; 9 en 10 September: nationale kampioen schappen (vervolg op 16, 17. 23 en 24 September) HANDBAL. propaganda-wedstrijden te Leiden Zondag 28 Nov. zal ln het Sport park .Leidsche Hout" een propa- gandadag georganiseerd worden door het Nederlandsch Handbal verbond, in den vorm van een stedenont- moeting. De avond daaraan voor afgaand zal een propagandafilm vertoond en een lezing gehouden worden door een der prominenten van het Verbond. Nieuw-Brunhilde Morgen speelt Nieuw-Brunhilde de volgende com petitie-wedstrijden: N.-Br. IHy- giëa HI; D.H.B.—N. Br II en N. B r.ni—C.W.P in ZWEMMEN. Eeredraagteeken voor mevr. M- de DoodKoenen Vrijdagmid dag werd de bekende zwemtrain- ster, mevr. M. de DoodKoenen ontvangen op het kabinet van den Leider te Den Haag. Geruimen tijd onderhield de Lei der zich met groepleidster de Dood- Koenen, die de beoefening van de zwemsport in den Jeugdstorm leidt Uit waardeering voor het baanbre kende werk. dat zij in deze jeugd beweging heeft verricht en dat o.a verleden jaar tot de opmerke lijke prestaties van de stormers en stormsters op de Europeesche jeugdwedstrijden te Milaan heeft geleid, overhandigde de Leider haar bij deze gelegenheid het eeredraag teeken van den Jeugdstorm. De Leider liet zich uitvoerig in lichten over den stand van de be oefening van de zwemsport in den Jeugdstorm en sprak als ziin mee ning uit. dat het een eerste ver- éischte is. dat de Nederlandsche jeugd in ons waterrijke land kan zwemmen. Hii verwacht dat de le den van den Jeugdstorm in dezen een voorbeeld zullen ziin voor de geheele Nederlandsche jeugd. GYMNASTIEK Wedstrijden DOS De Jaarlijk- sche wedstrijden van DOS zijn ge houden in het lokaal Pieterskerk gracht. Uitslagen vijfkamp meisjes (1416 jaar): le afd. 1. Annle Pet 45 p.; 2. Adrie Boelee 39*/2 p. en 3. Coby Weekhart 39V4 p.; 2e afd.: 1 Ria Post 37 p.; 2. Eef v. d. Meyden 36 p.; 3e afd 1. M de Water 40 p. 2 Mien Wiekhart 39 p. Haagsche Recbtbanl „Dat heb ik vroeger nooit tegen polt- tiemenschen behoeven te zeggen dat zij niet stelen mochten, tegen woordig staan leder oogenblik hier agenten van politie terecht, die hun plicht schandelijk verzaken", aldus de president der rechtbank. Een nachtwaker en twee wacht meesters der politie te Leiden ver schenen na elkander in de ver- daehtenbank wegens gepleegde diefstallen. Het waren geen groote diefstallen, doch de omstandigheid dat zij juist waren aangesteld ter bewaking van de gestolen goede ren, gaf de feiten een ernstiger aanzien. De hoofd-schoonmaakster van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden, had enkele malen des morgens schoonmaakartikelen zoo als soda vermist. Daar wist de nachtwaker P V meer van, die bo vendien een aantal vellen schrijf papier met enveloppen, potlooden en stempelkussens had meegeno men uit het magazijn. Tegen de zen verdachte vorderde de officier zes maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd preventief reeds doorgebracht. Daarna nam de wachtmeester der politie J. C. L. uit Leiden thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring. in de verdachtenbank plaats. Hij was des nachts door een nacht waker die zich eveneens ln het ge bouw bevond, in de cantlne aan getroffen. De werkster had des morgens boenwas en soda vermist, terwijl ook suiker was verdwenen. Bij een huiszoeking had men bij verdachte boenwas en soda aange. troffen. Van de suiker wist ver dachte niets af. De officier vond HEDEN. Stadszaal: Carter en zijn artis ten, 7.15 uur nam. Zondag Evang. Chr. Gem.: Samenkom sten te 10 uur v.m. en 5!/2 u. n.m. Jeruel: Samenkomsten te 10 uur vjn. en 5 uur n.m. Schouwburg: De Haghespelers. ,,Het Achtste gebod, te 7y2 u. nam. Schouwburg: Haagsch Jeugdtoo- neel „Doornroosje", te 2'/2 u. nam. Stadszaal: Kinderoperette „Assche- poester" te 2.30 uur nam. Stadszaal: Johan Kaart ln ,.'n Lek bandje". 7.30 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 22) Gem. Gods te 10 uur v.m. en 4V2 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 November 20 uur tot Zaterdag 27 November 8 uu rwaargenomen door de Apo theek Herdingh en Blanken, Hooge- woerd 171, Tel. 20502, de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeest- sche Apotheek. Raadhuispark 8 Tel 26274. De geneeskundige dienst te Lei- dne wordt van hedenavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door de doktoren Flu, Hart man. Veldhuyzen. Verbrugge en de Vries. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. A. de Vries Rijnsburgerweg 144 Leiden Tel. 22331. het wel heel treurig dat politle- menschen die met bewakings dienst belast .zijn, zich goederen toeëigenen*en vorderde acht maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief benevens ontzeg ging der bevoegdheid gedurende 5 jaar een ambtelijke betrekking te vervullen. De derde verdachte, de wacht meester der politie te Leiden, H. v. d. V die niet is gedetineerd, ontkende hetgeen hem ten laste was gelegd Hij zou potlooden en potloodstiften uit het magazijn hebben gestolen. De vorige verdachte, de nacht waker V deelde als getuige mede dat hij op een Zondag in Juli met verdachte samen bewakingsdienst had in het gebouw. Zij zijn toen samen naar het magazijn gegaan, dat door v. d. V. werd geopend, waarna dpze potlooden en stiften had weggenomen. Verdachte en zijn verdediger bestreden deze ver klaring. De officier wees er even wel op dat bij een huiszoeking in de woning van v d V. dezelfde potlooden zijn aangetroffen, als uit het magazijn werden vermist; ver dachte verklaarde dat hij die potr looden had gekocht Gr zien ook de verklaringen van getuige V. achtte de officier den diefstal bewezen Ook tegen v. d. V. vorderde de of ficier acht maanden gevangenis straf benevens de ontzetting uit amtelijke functie gedurende 5 jaar De verdedigers pleitten clementie en voor v. d. V. bovendien vrij spraak Uitspraken over 14 dagen Luxor „De Kluchtspelei's" voe ren voor ons op de klucht „Pas op je vrouw", een spel, van malle verwikkelingen en persoonsverwis selingen volgens beproefd recept, van Carl Max Haas. De inhoud, waarbij ten slotte alles op zijn poot jes terecht komt, willen wij U niet verraden: men ga zelf en zoeke verstrooiing bij het vlotte spel van een Piet Kohier ondanks zijn leeftijd nog steeds onverflauwbaar energiek en optimistisch Kal man en Walther Knaack met vele anderen, die druk in de weer zijn om met dit zotte geval het publiek hartelijk te vermaken. Dat zij daar in slaagden, bewees het gulle ap plaus, dat hun ten deel viel! Lido „Zomeravontuur" is een charmante film, spelend in het on bezorgde Weenen van 1909, waar van een uitstekende typeering wordt gegeven. Het is de geschiedenis van een jeugdige actrice, die een in- nerlijken strijd te voeren heeft tus- schen haar verlangens om als kun- stenaresse een carrière te maken en haar liefde voor den man, die zijn gevoelens voor haar reeds lang liet blijken. Dat de liefde het ten slotte van de kunst wint, is een feit dat tot verheugenis stemt, want men zou toch niet graag zulk een uitstekend voor elkaar geknipt paartje weer gescheiden willen zien Winnie Markus, O. W. Fischer en Siegfried Breuer spelen de hoofd rollen in dit genoeglijke verhaal, dat nog door een ander liefdesge valletje levendig wordt opgefleurd. Trianon In verband met het feit, dat de film „Carnaval" der Liefde" met Johan Heesters. Dora Komar, Hans Moser e.a. gisteravond nog niet gearriveerd was, werd een reprise gegeven van de geestige „Wiener Geschichten" met Paul Hörbiger en Hans Moser. Men hoopt de aangekondigde film heden te kunnen draaien. Rex La Jana is wederom te bewonderen in de film „Ster van Rio"een spannende reeks avontu ren, waarin deze bekende danseres velerlei triomfen kan vieren. Casino „Overschotje" (Scam- polo) verliest nog niets van de be kende aantrekkelijkheid, die dit verhaal vol hunior ook van het tooneel geniet. Th. J. Hannema

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2