Sjitomir door Duitschers heroverd Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landstorm Nederland 84ste Jaargang Zaterdag 20 November 1943 No. 2565» Musici voor den Landstorm Nederland. bh onze Vrijwilliger*. In de voorste linie wachten de mannen op het Vöflr den aanval tfy PK Hofmann/O/H/P m DE LES VAN LEROS. ,Werp geen „scherp tusschen de aardappelschillen." DE STEM DER S.S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In het kader van de Duitsche tegenaanvallen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front werd de stad Sjitomir heroverd. (D.N.B.). 1 De A.N.P.-correspondent meldt voorts uit Berlijn: De belangrijkste gebeurtenis aan Oostelijke front is de Duitsche tegenaanval in het gebied van Sjitomir. De reserves, die Von Manstein hier samengetrokken heeft, zijn zeer sterk en van Sov jet-Russische zijde wordt erkend, dat men onder den druk der tegenaanvallen, die met een groot aantal pantserwagens werden on dernomen, een deel van het her overde gebied heeft moeten prijs geven. De aanvallen richten zich tegen het Zuidelijke front van de Sov jet-Russische strijdkrachten, die als een wig naar het Westen zijn opgedrongen; van Duitsche zijde tracht men thans dit front tus- schen Sjitomir en Tastof, dat ten Zuidwesten van Kiew gelegen is, naar het Noorden terug te drin gen, Van beide zijden worden de gevechten met groote verbittering gevoerd en men kan zeggen, dat de strijd hier een hoogtepunt be reikt heeft. Het schijnt, dat Von Manstein "met het oog op het feit, dat de afloop dezer gevechten van het grootste belang is voor het verdere verloop van den strijd, zich niet tot overhaaste tegenmaatregelen heeft laten verleiden, doch eerst voldoende troepen heeft willen concentreeren om met meer kans op succes een tegenstoot te kun nen wagen. De Sovjet-Russische opmarsch in den sector van Sji tomir kan intusschen thans reeds als gestuit worden beschouwd. Ook hier, aldus de commentaar, dien Het SS-Ersatzkommando deelt mede: voor de mili taire kapel van den Land- storni Nederland worden musici gevraagd. Ook ama- ^yteurs kunnen zich melden. Voor een muzikale oplei ding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schrifte lijke aanmelding bij het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. men hieraan van Duitsche zyde vastknoopt, is dus weer de Sovjet- Russische opzet, door het Duitsche front te breken en dit vervolgens op te rollen, mislukt, hoewel men dit doel in het kamp der tegen partij reeds zeer nabij zag. In dit verband wijst men er in Duitsche militaire kringen op, dat de Duit sche tactiek er thans op gericht is, de reserves slechts naar die pun ten te zenden, waar werkelijk ge vaar dreigt. Het duurt steeds eenigen tijd voor de reserves ter plaatse zijn, daar men de ontwik keling eerst even wil aanzien en vervolgens met de verplaatsing der reserves onder vaak moeilijke om standigheden ook nog dikwijls eenige tijd gemoeid is. Men maakt van de natuurlijk niet onbeperkt ter beschikking staande reserves een weldoordacht gebruik en heeft zoodoende de situatie steeds wan neer deze kritiek werd kunnen redden. Terwijl in het gebied ten Wes ten van Kiew de bolsjewisten bij Sjitomir teruggedrongen worden, vallen zij meer naar het Noorden, waar hun voorhoeden de stad Koresten dicht genaderd zijn, met onverminderde hevigheid aan, met de kennelijke bedoeling, het ope ratiegebied te verbreeden. Van Duitsche zijde vertrouwt men ook aan deze aanvallen het hoofd te kunnen bieden. De strijd nadert hier de Pripetmoerassen, evenals aan weerzijden van Gomel, waar de Sovjet-Russische aanvallen in de eerste plaats op het ten Westen van Gomel op den rechteroever van den Dnjepr gelegen Resjitsja gericht zijn. Ten Westen van Smolensk blijft de strijd hevig, doch alle door braakpogingen van het Roode leger zijn tot dusver mislukt. De samenstelling der Sovjet- Russische troepen Ten aanzien van het feit, dat onder de bols jewistische gevangenen, die aan het Oostelijk front docr de Duit sche troepen worden binnenge bracht, het aantal Aziaten zoo danig toeneemt, dat de gevangen genomen Europeesche bolsjewis ten zich reeds vaak in de minder heid bevinden, schrijft de „Ber liner Börsenzeitung", dat dit feit doet inzien, dat het menschenre- servoir van het bolsjewisme bij de ontzaglijke slijtage der veld slagen, waarin Stalin zijn legers steeds opnieuw drijft, wegsmelt. Het blad wijst er op. dat de bols jewisten in de nieuwe door hen bezette gebieden alle mannen der burger bevolking tusschen 15 en 60 jaar oproepen en schrijft: „Wij constateeren deze feiten als ge deeltelijke verschijnselen van de worsteling in het Oosten, aange zien zij wel den aanvang zullen vormen van het tastbare bewijs, dat de stelling van de doorslag gevende beteekenis der superiori teit in menschen- en materiaal massa's op den duur niet steek houdend is, Aan den anderen kant, zoo gaat het blad voort, kan er geen twijfel over bestaan, dat het hier om te beginnen gaat om begeleidende verschijnselen, ook al zijn zij kenmerkend, want de Duitsche troepen hebben over het geheel gezien nog steeds te maken met een sterken en meedoogen loos geleiden tegenstander. Maar ook hier werkt de tijd voor Duitschland. Terwijl de vijand door talrijke omstandigheden ge dwongen is met gebruikmaking van burgers, kinderen en grijs aards, te komen tot een resultaat, is de Duitsche oorlogvoering in staat met voorzichtig gebruik van menschen en materiaal op langen termijn en daardoor met de zeker heid van de eindoverwinning te disponeeren. (DUB.). Bommen op Zweedsche univer siteitsstad De te Stockholm verschijnende nieuwsbladen ma ken zeer uitvoerig melding van het neerwerpen van bommen door een vreemd vliegtuig op de Zuid- Zweedsche universiteitsstad Lund. Volgens deze berichten heeft een vliegtuig, waarschijnlijk van En- gelsche nationaliteit, op Lund een aantal bommen neergeworpen, die o.m. een kweekerij hebben ver nield, „Dagsposten" meldt hier over, dat het vliegtuig waarschijn lijk in de nabijheid van de stad is neergestort. Volgens „Afton- tidningen" heeft het Zweedsche departement van buitenlandsche zaken op desbetreffende vragen verklaard, dat een protest in Lon den zal worden ingediend, zoo dra men het definitieve bewijs in handen heeft voor de verantwoor delijkheid van Engeland. Nader wordt gemeld, dat de neergeworpen brisant- en brand bommen door den Zweedschen defensiestaf herkend zijn als van Angelsaksische origine. (DUB.). De Poolsche overloopers Naar uit de verklaringen der over loopers van de door de bolsje wisten opgestelde Poolsche divisie- „Thaddeus Kosciuszko" blijkt zijn na de bezetting van Oost Posen door de sovjettroepen in het na jaar van 1929 omvangrijke depor- onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SJS. of de Landstorm Nederland. Het SJS.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan- ,rn der ta den leeftijd van 17-45 jaar extern zich vrijwillig bij de bier- Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen tn Nederland moeten blijven kunnen dienst nemen bii den Landstorm Nederland of Dij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S.S.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-S.S. kan leder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding ls niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 21.11.43, 9-12.00 uurLeeuwar den. Huize Schaaf. Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht. NV. -Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol Durchgangslager. Leusder- weg. Café D-n Hout, Bezuidenhout- 25.11.43. 9-14.00 uur: Den Haag, I 'EN klein eiland, 14 K.M. Y lang en met een breedte -I'van ten hoogste 5 K.M., verdedigd door 3200 Engelschen en 5350 Badoglio-Italianen, heeft dezer dagen moeten capituleeren voor de Duitsche wapenen. Dit is een zeer belahgrijk feit, niet alleen omdat dit kleine eiland den Oos telijken ingang van de Egeïsche zee beheerscht, maar ook omdat met de verovering van Leros de geheele Dodekanesos in Duitsche handen is. In Engeland is men door het bericht dat Leros gevallen is, ont hutst en terneergeslagen. De Brit- sche bladen eischen dat de schul digen aan deze nederlaag ter ver antwoording geroepen zullen wor den en zij betoogen dat deze Duit sche overwinning een ongunstigen invloed zal hebben op de houding van Turkije, dat er nu, minder dan ooit, aan zal denken aan de zijde van de geallieerden den oor log in te gaan. Het is vooral de „News Chro nicle", die zich met den indruk in Turkije bezig houdt. Het blad komt er rond voor uit dat de verovering van Leros voor de En gelschen een zware nederlaag be- teekent en dat de kans, dat Tur kije de zijde der geallieerden zal kiezen, practisch verkeken is. Het Londensche blad „Star" wijst erop dat de nederlaag op Leros niet met de overwinningen van den laatsten tijd harmonieert. Opmer kelijk is dat „The Times" tot de slotsom komt dat de Engelschen, inplaats van te vertrouwen op de Italianen, zullen moeten bedenken dat zij zelf hun krachten moeten inspannen. In ieder geval staat vast dat de val van Leros in Engeland een diepen indruk heeft gemaakt, te meer daar de Britten deze neder laag te incasseeren krijgen in een tijd dat er velen in Engeland zijn, die spreken over een spoedige overwinning. Deze spoedige over winning baseerden zij o.a. op de veronderstelling dat Duitschland niet meer in staat zou zijn van zich af te slaan, een veronderstel ling overigens die door den Engel schen militairen deskundige Major Lewis Hastings met beslistheid van de hand wordt gewezen. Im mers, het was Hastings, die in een taties van Polen uitgevoerd. De gedeporteerden werden in dwang arbeiderskampen ondergebracht, waar velen omkwamen door ont beringen en lichamelijke inspan ning. Zoo ging in een kamp 50% der gevangenen ten gronde, daar zij niet in staat waren den ge- eischten arbeid te verrichten. De in begin 1943 gevormde Poolsche divisie „Thaddeus Kosciuszko" was samengesteld uit de mannen der dwangarbeiderskampen, die overgebleven waren na de slacht partijen in den stijl van den massamoord van Katijn. Uit de beschrijvingen der overloopers van het eerste optreden dezer divisie blijkt, dat, toen het bevel tot den aanval kwam, niemand de loop graven verliet, waarop de Jood- sche commissarissen en de bolsje wisten waren begonnen op de mannen te vuren. Als motief voor de omstandigheid, dat zoo vele leden der divisie zich gevangen hebben laten nemen, werd door de overloopers eensluidend ver klaard, dat zij nood, honger en koude hadden geleden, van bols jewistische zijde „als vee" behan deld waren en uitgerekend had den, dat de heele gedachte van het z.g. herstel van Polen onder sovjetieiding geen aanmoediging voor hen vormde en daarom was het him duidelijk geworden, dat het niet loonde te strijden. Naar ten slotte nog blijkt uit de ver klaringen der overloopers, heeft vooral het bericht van den mas samoord van Katijn, die door de bolsjewisten heelemaal niet meer was verborgen, „ontzetting, ver bittering en vrees" gewekt. (D.N.B.) Luistert op Zondag 21 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter, naar „De Stem der S.S.". Onderwerp: S.S.-Standarte Kurt Eggert. vraaggesprek met den radio spreker McGeachy dezer dagen verklaarde dat de sovjet-successen niet doorslaggevend zijn en dat de Duitsche weermacht nog geheel intact is en uitstekend geleid wordt. De les van Leros heeft den Brit ten geleerd dat de Duitsche wa penen nog niets aan kracht heb ben ingeboet en bovendien, dat wie meent zich op ven-aders te kunnen verlaten bedrogen uit komt. By nadere beschouwing was het van de Engelschen op Leros toch wel zeer naief erop te reke nen dat de Badoglio-Italianen zich plotseling als trouwe bondgenoo- ten en ware helden zouden ge dragen, nadat zü jarenlang hun vroegere wapenbroeders gesabo teerd en verraden hadden. Misschien begrijpt men nu in het geallieerde kamp waarom aan de gemakkelyke successen in de Middellandsche Zee en in Italië een plotseling einde kwam en waarom de Anglo-Amerikanen aan het Italiaansche front zulke zware verliezen lijden en toch geen vor deringen maken. Overal waar zü tegenover de Duitsche legers ko men te staan zonder dat deze, zooals na de capitulatie van de Badoglio-Italianen het geval is, belemmerd worden door onbe trouwbare bondgenooten, is het de kracht derwapenen en de des kundigheid van de leiding die een rol speelt enzullen zü, die meenen dat zü voort kunnen gaan met anderen voor zich te laten strüden om daar straks zelf de vruchten van te kunnen plukken, het onderspit delven. Leros is daar een voorbeeld van. Tegenover de onbetrouwbaarheid van de Badoglio-Italianen en de overmacht van de Engelschen, stond de moed van de Duitsche strijders. Bovendien bewees de Duitsche luchtmacht dat zij nog steeds superieur is. Na de conferentie te Moskou, waarvan Cordell Huil zoojuist in het Congres verklaarde dat uiterst belangrijke afspraken zijn ge maakt met het oog op vraagstuk ken, die aan de orde komen na een met succes bekroonden afloop van den oorlog, werken de Duit sche successen in de Egeïsche Zee als een koud stortbad. Het is zéér eenvoudig in conferenties te pra ten over wat men zal gaan doen wanneer de vijand eenmaal over wonnen zal zijn. maar het is niet zoo eenvoudig een overwin ning te behalen op een vijand, die niet alleen stand weet te houden tegen een geweldige overmacht, maar die zelf in staat blykt te zyn in de moeilijkste omstandigheden het initiatief te behouden en met succes toe te slaan waar hü dit noodig acht. Daarom ls de les van Leros voor de geallieerden een tegenslag, dien zü moeilijk te boven zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1